NATO? Na co?


https://www.czdefence.cz/clanek/ceske-ministerstvo-obrany-utlumuje-nakupy-pres-agenturu-nato-pry-je-zkorumpovana

V naprosté většině případů články  píši tak, že na základě najkého impulzu si vydefinuji základní motiv, ten potom přezkoumám, následně  si dohledám informace  z  co nejspolehlivějších a reputačně kvalitních zdrojů a pak to všechno nějak  setřesu a  sepíši.

Ale jsou i případy, kdy hledám cosi a najednou na mne, shodou okolností  vykoukne na  skle  cosi, co s  původním zadáním strejdovi Googlovi souvisí jen málo nebo vůbec, ale  zato jde  o nečekaně  výživný  materiál, zaslouživší si samostatný text. Přesně  to se mi přihodilo před pár  dny.  Google na mne překvapivě  vyplivnul   přes  rok starý článek, navíc  ze  serveru, jenž určitě  neřídí Putin, nepodléhá kontrole  jeho trollů a už vůbec není v nějakém napojení  třeba na  Aeronet.

Ten server se jmenuje  CZDEFENCE.cz – Czech Army & Defence Magazine a  ačkoli nelze  dohledat vydavatele, tváří se minimálně jako poloofiálně napojený  na ministerstvo obrany.

O to více mne  šokovalo,  když mi  z Googlu  vypal link na jeho stránku s textem s  nadpisem

České ministerstvo obrany utlumuje nákupy přes agenturu NATO, prý je zkorumpovaná.

Než budu dál pokračovat,dovolím si znovu připomenout článek,který Kosa vydala k 17.listopadu

Maminko, tatínku, že kdyby nebyl Vladimír Iljič Lenin měli bysme hlad? DOPLNĚNO!!!

jehož  jádro stálo na  servilním blábolu jakéhosi Michaela  Pánka, takto krajského zastupitele za  ODS, který svou  poníženou vlezlostí vůči NATO,USA a EU  překonával běžný  standard  této tuzemské parádní discipliny  našich politikářů a intervjůků. Viz jeho

Ano, takhle nějak si představuji, že by si přátelé měli pomáhat. Znovu se ukazuje, že naše členství v Evropské unii a NATO se vyplácí.

Tak teď je ten pravý čas  si střihnout něco z toho textu z Defence.cz. Nepřevezmu to celé, jen  to opravdu nejjadrnější:

Cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly. Tak lze shrnout nákupy vojenské výzbroje a materiálu v mezinárodních výběrových soutěžích přes agenturu NATO, které zavedlo Ministerstvo obrany ČR v roce 2011 v boji proti korupci. 

Po sérii skandálních armádních tendrů na počátku milénia stanul roku 2010 v čele českého ministerstva obrany Alexandr Vondra s heslem „usekat chapadla korupční chobotnici“. Silně podporoval nákupy vojenské výstroje a výzbroje přes agenturu NAMSA (NATO Maintenance and Supply Agency). Všichni si od toho slibovali transparentnost, rychlost a nižší ceny….

Armáda každopádně ušetřila 33 % z původně očekávané částky a tehdejší ministr obrany Vondra to komentoval: „Je to výborný, až skoro fantastický výsledek.“ Šlo o cestu, jak zlevnit nákupy o marže překupníků, nakupovat přímo od výrobců, klidně dál těch českých?

Nicméně, čeští výrobci se naučili předkládat přes agenturu své vlastní nabídky velmi záhy. Již na podzim 2011 vydalo Ministerstvo obrany ČR prohlášení, že 9 z 12 poptávek zadaných přes NAMSA v mezinárodní soutěži získaly právě čeští dodavatelé. Což, v kýžené globální konkurenci, působí přinejmenším zvláštně….

O dva roky později vyšly najevo první stinné stránky této fantazie.

Dále jsou v detailu popsány  nejméně  pět velmi a velmi podivuhodných   nákupů  AČR přes  agenturu NATO.  Zájemci si to jistě  rádi dočtou na původním zdroji.

Ocituje  zase  až  finále tohoto textu:

Asi by se našlo ještě více takových případů, kdy si někdo dal práci porovnat ceny, za kolik přes NSPA nakoupila Česká republika a za kolik někdo jiný. Už v roce 2016 prohlásil pro deník Právo poslanec Antonín Seďa: „Projednávali jsme to na podvýboru pro akvizice a ani jedna z probíraných zakázek nebyla v pořádku. Sekce vyzbrojování si nákupy přes NSPA pouze usnadňuje práci.“

Nabízí se tedy neradostné shrnutí: V roce 2011 se ministr Vondra postavil korupci v zadávání armádních zakázek mimo jiné tím, že jich více delegoval na agenturu NATO. Všichni víme, co se stává s dobrými myšlenkami, když je realizují lidé s docela jinými záměry. Zadávat své nabídky do mezinárodní soutěže NAMSA, posléze NSPA, se naučily rychle české zbrojovky i překupníci. Především se ale nákupčí ministerstva obrany naučili odklánět do této agentury speciálně ta výběrová řízení, které by české kontrolní orgány zcela jistě zpochybnily. „To přeci vysoutěžilo NATO,“ zní jako skvělé alibi.

Zkrátka, když  jde o státní zakázky, především ty  armádní,  pak český podvodnický vykuk ohne úplně všechno. Bez ohledu na  to,jakým způsobem  to obrana „organizuje“.  Ty na než  vypisuje  sama  výběrová  řízení  jsou  tragicky  proslulá  a  to už  od  časů  čaroděje  Kalouska a jeho padáků. Když to vezme  do rukou vláda, respektive  sám premier, dopadne  to snad  ještě  hůře. Tedy  finančně – viz peněžně  nesmyslný nákup amerických vrtulníků,který  kvůli společné fotečce  v Bílém domě s dnes  už  opovrhovaným  Trumpem podepsal Babiš. Na Kose  si  případní zájemci snadno vyhledají  textu,které se  tomuhle  tématu velmi detailně  věnovaly . Nyní se ukazuje, že ani trochu to lepší není, když se realizace tendru svěř speciální vyzbrojovací  agentuře  NATO!

Aby bylo jasno- nedávám jí primární vinu. Ta jde za  českými podvodníky  a tuneláři! Kteří by ovšem,bez  němého přihlížení,či spíše tichého souhlasu  byli, v normálních tendrových soutěží   NATO agentury -bez  šance.  Troufnu si tvrdit, že pokud  takhle nakupují  Holanďané,Britové nebo Němci, nehovoříc  o takových Norech nebo Dánech,vypadá konečné vyúčtování jejich tendrů a nákupů úplně jinak.

Do  smrti mne bude strašit  ta  cedulka  v německých obchoďácích,  o níž  šla na Kose mockrát  řeč:

Češi zde nekrást!

 

Stejnou ceduli by mohli vyvěsit v centrále  NATO.

Ale  i tak se musím zeptat NATO?  Na  co?  Je smutnou bilancí , že  tehdy, když  by mělo zasáhnout , zapouzdří se jako mrtvý brouk. Stalo se tak v případě migrační tsunami,  v první covidové vlně. A nyní i  když jde  o realizaci armádních zákázek AČR.

Jediný případ,kdy  je o něm opravdu hodně  slyšet, je případ,kdy  z nás  páčí prachy a nutí nás  utratit  za  zelené železo a  podobné věci  2% našeho HDP.   Bez ohledu na  to, jestli to je  opravdová priorita nebo nikoliv.  A potom ještě  tehdy, když  jsme přesvědčování, že pod Kábulem, v Iráku, Mali nebo nějaké jiné Tramárii se prý bojuje  za Prahu, jak nás  přesvědčují domácí političtí podvraťáci.

Takže se znovu ptám -NATO? Na co?

A nakonec ještě zajímavá  drobnost. Článek z Defence.cz se odvolává  na  prapůvodní zdroj – oficiální armádní web- ozbrojeneslozky.cz.

Nejsem překvapen, že ho tam  nelze objevit!  Nemusím jistě  vysvětlovat proč.

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.