Flash – Brexitová dohoda na spadnutí!


Podle  britských i německých zdrojů je  brexitová dohoda,  která už se zdála  být nedosažitelná,  doslova  na  spadnutí!

Ze  tří  bodů, které byly  prezentovány  dosud  jako zcela  neprůstřelné, tedy

  • férovost  hospodářských podmínek po definitivním odloučení Británie  od  EU, což značí dodržování eu  standardů Brity  v oblasti sociální, ekologické, vztahu ke třetím zemím atd.atd. i po odchodu  unie
  • příslušnost  Evropského soudu a jeho judikatury  pro  rozhodování sporů mezi EU  a Británií
  • přístupnost  britských rybářských revírů pro rybáře z členských zemí  EU

momentálně  zůstává  otevřený pouze ten poslední. Ty první dva a  z mého pohledu daleko důležitější, Johnson vůči EU  vzdal a  u rybolovu se  situace  také velmi pohnula.Jak uvádí můj oblíbený německý pramen  ntv.de

Die Briten hätten in den vergangenen 48 Stunden „enorme Zugeständnisse“ gemacht, sagte ein französischer Regierungsvertreter.

Podle  mluvčího francouzské vlády Britové v uplynulých 48 hodinách nabídli enormní ústupky.

Beim Thema Fischerei sei die britische Position inzwischen weit entfernt von dem, was London vor einer Woche angeboten habe.

Ohledně rybolovu je britská pozice daleko vzdálená tomu, co Londýn ještě před  týdnem nabízel.

Nemá se křičet  hop, dokud není opravdu přeskočeno.  Nicméně zdá se, že  vše by mohlo být nejpozději na  Štědrý den perfektní.

Přemýšlím, jestli s britským postojem pohla koronavirová  pandemie, zejména poslední mutace  viru nebo jestli britský kramář  Johnson jen dělal do poslední chvíle  ramena a pouze blafoval, protože  v ruce od  samého začátku, kromě  své drzosti, nedržel pořádnou kartu.

Fakt je, že  Británie  v posledních dnech po bleskové izolaci od kontinentální Evropy kvůli nové virové mutaci,kdy  v Kentu už stojí doslova a do písmene  desetitisíce kamionů,

které nemohou z ostrovů zpět do  Evropy a v samotné Británii   začínají být vidět první problémy   zásobování potravinami, zažila  tvrdou ukázku toho, co ji čeká po divokém brexitu bez dohody. Dost možná , že  právě tenhle nevídaný  dopravní megachaos  donutit  Londýn začít  uvažovat realisticky.

Ale může  to být klidně i jinak. Přijde mi trochu zvláštní, že  koroňák zmutoval právě  v Británii a právě  teď. Mutace mohla  proběhnout  kdekoliv na světě. A ono ausgerechnet na britských ostrovech, před  ultimátní deadline o brexitové dohodě.

Boris Johnson  vypadá jako tvrďák, co jako ten brexit klidně  dovede do bankrotu. Jedna  věc  je vypadat a druhá  jím být a  skutečně prásknout dveřmi se všemi důsledky.

Vedle  toho ví, že  část Konzervativní strany  žádnou brexitovou dohodu nechce a hodlá za  každou cenu držet tvrdou linii. Konkrétně poslanci z obvodů , kde rybářský průmysl, jinak z pohledu celkové britské ekonomiky zcela  zanedbatelná položka, hraje  nějakou roli. Britský premier  ví, že  tihle nesmiřitelní s ním mohou sehrát  v parlamentu , při schvalování eventuální dohody s  EU stejnou  frašku,  v jaké on semlel nešťastnou Terezu Mayovo. Tady  by  se ten zmutovaný daleko nakažlivější koroňák doopravdy moc  šiknul.Hranice  uzavřené, dálnice  zablokované, chaos  v zásobování… to se  pak dohoda  prodává horkým hlavám úplně jinak a vzbouřenci mají o čem přemýšlet!

Jestliže to opravdu mezi Bruselem a Londýnem na poslední chvilku klapne, bude zajímavé sledovat, jak se vyvíjí situace  s tou supernakažlivou mutací. Ale doufám, že  jsem jen mimovolně a přechodně ulétl do sektoru, který je vyhrazen Aeronetu nebo Jakubu Jandovi a podobným.

Jak by echtovní demokratický politik mohl v takové vážné věci jako je pandemie  covidu, z politických důvodů,  brutálně  klamat  britskou a světovou veřejnost, že?  Taková nehoráznost! Hned se začnu stydět! Jen co se zbavím vzpomínky na jistého londýnského blonďatého frajera, pro kterého byl covid jen  fantas nebo nanejvýš  rýmička,  než  ho sám dostal a málem zaklepal bačkorama. Jak sám řekl.

Zítra budeme moudřejší.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.