Velký žvátora


Netuším jestli se vám dostala někdy  do ruky  skvělá dvojkniha Johna  Steinbecka  Na Plechárně a Sladký čtvrtek. Já ji četl snad 20x a přesto jsem se ji nemohl dlouho nabažit. Pro její jedinečnou atmosféru a pohodu.

Nejde o žádné mnohovrstevné sofistikované  čtení. Ale  o  to jak z jejích hrdinů a protagonistů doslova  kape  člověčina. Jak cítím já. Ale je možný i pohled, kterým tahle literární siamská dvojčata popisuje  server Databáze knih – cituji:

Pestrý obraz života drobných lidiček, konzervárenských dělníků, vojáků, prostitutek, povalečů, obchodníka – příběhů veselých, vážných i tragikomických – je zde spojen postavou myslitelského doktora, postavou, v níž vstupuje do děje, jak se říká v doslovu, sám autor. V tomto doslovu se o knize říká: „V příbězích samotářského, přemýšlivého a citlivého doktora a jeho přátel z ulice Na plechárně se Steinbeck vyznal s jedinečnou přímočarostí a upřímností ze svého vztahu k prostému člověku a k stovkám ulic Na plechárně, v nichž zapadlé kouty Ameriky žijí…“

A právě  postava  Databází knih  zmíněného hlavního hrdiny  – doktora /dodávám, že  biologie, nikoliv medicíny/ mi na  Štěpána  zablikala  před  očima, když  do mne  udeřil náraz Zemanova  projevu.  Respektive  nikoliv přímo zmíněného doktora, nýbrž  jeho přítele v knize pojednávaného jako Velkého  žvátoru.

Ten totiž, když  doktora povolali  vojenští páni do války, zřejmě  té II. světové, má  pro povolance  z  Plechárny obstarávat a opatrovat  jeho malou laboratoř na  preparaci mořských  živočichů. Žvátora  se  zdá  býti ideálním typem – má skvělé akademické vzdělání z několika prestižních universit,  finance pro něj nehrají  žádnou  roli, disponuje  spoustou konexí a kontaktů. Takže  na první pohled  ideální  volba, aby  doktor  našel laboratoř  po svém návratu do civilu nejen  celou, ale  také  plně  funkční a  snad i prosperující.

Jenže jedna  věc  jsou představy, druhá  realita. Když  doktor  v  vojenským pytlem znovu  vstoupí  Na plechárnu, už  zdálky  vidí, že  laboratoř  je na odpis a  zcela  zdecimovaná. Protože Žvátora je  vždy  jen a pouze  jen Žvátora. Moudře mluví, všechno slíbí, ale  … ale po něm potopa.

Mohu se  dohadovat, co přesně  cítila Steibeckůva hlavní figura,  když  uviděla  vyvrácené dveře  laboratoře, ale  odhaduji,  že  to bylo něco, co cloumalo se mnou  při Zemanově letošním vánočním projevu.

Vůbec nepochybuji, že moje  mailová schránka  si opět užije. Zlobnými výkřiky  členů Sekty Miloše  Neomylného. Opět  budu obviňován z nenávisti ke  geniálnímu prognostikovi, šachistovi a vůbec  centrálnímu mozku lidstva  v jedné osobě. Zbytečně. Tenhle  článek je  důkladně postaven na  tom, čím mstivý stařec  zkusil otrávit  vánoční  atmosféru v našich domácnostech. Vždy uvedu  jeho výrok, nikoliv  vytržený z kontextu a následně  se vůči němu vymezím. Kdyby nežvátořil neměl by  vlk o čem psát a  vůči čemu se vymezovat. Akce – reakce, příčina- následek, svědci Milošovi!

Věřím, že nebudu dnes  nijak dlouhý, protože  mi jde především o čtyři   citáty:

1- …. ale chtěl bych také poděkovat vládě. Vládě, která byla ostřelována médii i opozicí, ale přes některé chyby odvedla poctivou, tvrdou a dobrou práci….. A právě proto jsem chtěl dnes vyjádřit svoji podporu naší vládě, která bojuje, zatímco jiní pouze mluví. 

2-….. Bohužel nemohu totéž říci o opozici. Došlo k tomu, že jedna z opozičních stran dokonce odmítla poslat svého zástupce do Ústředního krizového štábu, a je velmi laciné se vymezovat proti vládě a sbírat tím levné body, ale skutečná opozice v těchto těžkých dobách měla s vládou spolupracovat, případně měla navrhnout svůj vlastní program. Mohu tedy s lítostí konstatovat, že opozice selhala. 

3-…Stejně tak, bohužel, selhala i naše média. Zejména nenávistná byla média vlastněná Zdeňkem Bakalou, a já tvrdím, že ti novináři, kteří berou peníze od Zdeňka Bakaly, ať jsou to ti různí Honzejkové, Taberyové, Štětky a další, jsou hodni nejhlubšího opovržení.

4-  Vážím si toho, že jsme našli odvahu se zadlužit a že tyto dluhy jsme investovali do pomoci firmám, které by jinak mohly zkrachovat. 

První  tři body  spolu úzce  souvisí. Proto je vezmu, tak říkajíc – z jedné vody  na  čisto!

Hradní Žvátora  širokému publiku  vnucuje  názor, že  když  zhavaruje  plný  autobus  městské  dopravy, díky  naprosté neschopnosti  jeho řidiče, pak podle něj  za malér  nesou vinu výhradně  cestující, plus  kolemjdoucí a  havárku komentující  chodci na  chodníku!  Kdepak řidič, který  si popletl brzdu s plynem, dopravní značky a  značení pro něj představovaly  jen nepochopitelné ornamenty  na  a podél silnice a světla  semaforu bral jako svéráznou  blikající  vánoční výzdobu  dnešních dnů!

Všem, kteří se Zemanem souhlasí doporučuji, aby  si jeho vánoční projev okopírovali a vždycky, když vyrazí na  silnici jej  měli s  sebou, stejně jako řidičák. Pro případ nehody. Nechť  jím o své nevinně  pak zkusí  přesvědčit  policejní nehodovku. Jistě   ji snadno a rychle zmáknou, že  on nic,  že  štráf mají dostat spolujezdci a  přihlížející  čumilové!

Ti spolujezdci proto, že  jsou vlastně  v roli opozice, která  tím autem také či autobusem také cestuje a  ti z toho chodníku proto, že  nepochybně  karambol a jeho následky  komentují – tedy  reálně  tisk!!!!

Pokud máte  ve své rodině  někoho, kdo jen sedne  do auta, začne  soustavně  radit, jak by  se auto mělo řídit, víte, že  ten  příměr  sedí  daleko více, než se na první pohled  zdá!

Kosa  v  celé řadě  článků,  počínajíc už  únorem tohoto  roku – od památného výroku zdravotního Klauna  Vojtěcha na  adresu  tehdy  v Evropě  začínající koronavirové epidemie

My chceme  spíše tlumit tu paniku z toho důvodu, že  skutečně nehrozí u nás v republice jakákoliv epidemie /myšleno koronaviru/!!!!!!!!!

přes  řadu dalších nepominutelných úletů  typu  srpnového – Lidé jsou už z roušek otráveni až k onomu vrcholnému zářijovému přestaňme se strašit koronavirem!, aby vše vyvrcholilo PSEm a jeho okamžitým vládním chcípnutím.

Takhle „bojuje“ současná vláda  a to je ona poctivá,  tvrdá a dobrá práce, za niž ji Miloš Neomylný  chválí!  A  opozice  a média  jí to soustavně  kazí! A proto selhali a  vlastně za  všechno špatné ohledně korony  v ČR mohou!

Opozice-nikoli  vláda!

Nepodezírám Zemana, že  už je natolik senilní, aby  si neuvědomoval význam slova  vládnout!  A toho, jakými reálnými možnostmi opozice  skutečně  disponuje  vůči vládní většině!

Slovo  vláda je odvozeno od  pojmu vládnout. Což  znamená držet moc a  výhradně  ji používat k řízení státu. Nedělitelně!  A  když nedělitelně, pak s plnou  a vlastně jedinou a nedělitelnou  odpovědností!  Zejména za všechno co se nezdaří nebo dokonce  co  selže! A ohledně koronapandemie  těch selhání je dlouhý a nepřetržitý řetězec. S  už 11 000 mrtvými, kterých bude ještě  hodně  dlouho masivně  přibývat. Dobře, tvrdě a poctivě pracující  vláda by nikdy nepřipustila abychom jako „best in covid“ se  stali celosvětovým odstrašujícím příkladem nezvládnutí  covidu.

Tohle je  nahá pravda, tohle  a nikoliv  Žvátorovy plky! Opozice neměla šanci NIC prosadit. I kdyby  s něčím opravdu podstatným doopravdy přišla.

S novináři je  to stejné. Honzejk, Tabery Štětka  za  koronu mohou!  A Bakala, který je platí!

Mstivý stařec  dal prostě  opět zase jednou  flagrantně průchod  své mstivosti! Nic  jiného a bohužel a především- nic nového!

Ale vy  si zejména  pamatujte pro svůj další  život, že  až budete  řídit  auto a  okolnosti se spiknou proti vám,  pak za  bouračku mohou  spolujezdci a  okolní čumilové, nikoliv  fára!  Musí to být pravda  pravdoucí, když  to tvrdí prezident!.

Možná, že nyní, kdo vlka a Kosu pečlivě sleduje, namítne – vždyť i ty jsi opakovaně  kritizoval jak opozici, tak sdělovadla  za jejich ne/činnost  při koronavirové epidemii, tak proč  s trefuješ  do Zemana?

Z jednoduchého důvodu – já ji kritizoval, protože  jsem od ní očekával  proaktivní přístup. Návrhy konsekventních řešení tam,kde Babiš  prokazatelně a opakovaně  selhával. Totéž od médií. Vyslovoval jsem očekávání. Nikdy jsem nevyslovil soud, ani bych si to netroufl, že  za  současnýcovid průšvih opozice či sdělovací prostředky mohou! Což je zásadní rozdíl. Já tvrdím, že  za bouračku je odpovědný  řidič! Vždycky. Bez ohledu na  to jestli mu někdo kecal  do řízení! A  stejně tak by mne nikdy nenapadlo krýt a  vychvalovat  profláknutého bankrotáře, pardon  bouračkáře!

Tím považuji první  tři Žvátorovy  myšlenkové perly za  vyřízené. Takže  se můžeme věnovat  výroku č.4. Tomu o odvaze se zadlužovat! Jinak prý by tuzemská ekonomika zkolabovala…

Před  pár  dny Kosa komentovala  nesmyslný  státní rozpočet na rok 2021.  Který  Zeman nechá projít. Jenž   nemá se  skutečností, kromě  názvu, absolutně nic společného. Kde je proponovaný  deficit 320 miliard korun, ačkoliv  všichni ví, že to bude nejméně  o 100 miliard  horší.  Jak je  vidět, „odvaha“ zadlužovat se  Babišovi a  spol opravdu nechybí!

Letos je odsouhlasena  sekyra ve výši 500 miliard. Ale nakonec  zřejmě  s lepším výsledkem.

Zeman žvátoří o tom, že odvaha  zadlužit  se  souvisí s covidem,jeho důsledky  a především se záchranou ekonomiky, že bez  toho „ODVÁŽNÉHO“ zadlužování  by to tady nejspíš vypadalo jako v doktorově  laboratoři Na plechárně  po jeho návratu a za  bačování  Velkého žvátory!  V tom textu o rozpočtu je  zajímavá tabulka. Úřední. Popisující, kolik vláda  vydala  a na jaký účel v souvislosti s koronavirem do konce listopadu.  Opublikuji ji znovu:

Každý  žáček páté třídy, dokonce i absolvent  koronavirové distanční  školy, snadno spočítá,  že  z  celkového zadlužení  241 miliard,  na  tu odvážnou  koronavirovou  zadlužovací pomoc  šlo „odvážných a  statečných“ 73,4miliardy  Kč!!!  Z 241!!!!   Tedy celých 30% …………..   Nechám  na  každém z vás, zda má  bohuželprezident problém se  stařeckou demencí nebo pravdomluvností. Já osobně  bych si vsadil na  záměrné kalení vody  ve prospěch  Andreje Babiše  a posílení jeho šancí  pro příští  volby. Za chvilku to rozvedu. Ale  než se k tomu  dostanu, musím se popasovat s tím šíleným slovním spojením- odvaha  zadlužit  se.

Zeman udělil, za  svého bohuželprezidentování státní metál už  mnoha a mnoha  obskurním postavičkám. Jistě přibudou další. Jestli ale  svůj plk myslel vážně, pak očekávám, že  příště  dostane  nějakou  tu medaili nebo že by  snad  Bílého lva?, rekordman mezi českými exekuovanými. Ten úplně největší borec prý má na  triku hrdých 250 exekucí. Toho by  Hrad rozhodně neměl přehlédnout!

A  co Řecko? Nebo Argentina?  Já do teď nechápal, proč  Česko vykročilo ohledně  svých budoucích rozpočtů řeckou cestou. Nyní už mám jasno – jde o odvážnou a správnou strategii. Jen nechápu, proč  řeckou odvahu  zadlužit se, nikdo jiný  nepochopil. Včetně  EU, Světové banky, Mezinárodního měnového fondu, atd,atd. Asi tomu nerozumí. Na rozdíl od  českého Žvátory! A  vůbec nejodovážnější  je  Argentina, ta v posledních 30ti letech3x  zbankrotovala!

Tím jsem s  tím nejpodstatnějším ze  Zemanova  žvátoření – hotov.

Nyní přejdu k věcem, které mají nějaký obsah. Aspoň, že už konečně poděkoval, zdravotníkům a  členům záchranného systému! Bylo dávno na  čase.

Vedle  toho učinil i záslužnou věc – nabádal občanstvo k vakcinaci…  Počítám, že  tím mezi svědky  Miloše  Neomylného zasel obrovský zmatek. Mezi zarytými odpůrci  covid vakcin je jich totiž  velké, možná převážné množství. A nyní jejich svatý za  živa na ně vyplivne  – nechte se  očkovat! Z toho musí být  klasický pravověrný zemanista  per plex! V makovici má pěkný  guláš! Jo být  svědkem Milošovým je tvrdá řehole!

Ale slíbil jsem, že  rozvedu  tézi, že  Zeman ve svém projevu záměrné kalil vodu  ve prospěch  Andreje Babiše  a posílení jeho šancí  pro příští  volby.

Nejde o nějaký  výmysl z mé strany.  Opřu se o jeho sdělení, že  příští parlamentní volby vypíše na začátek října. Vyvstává otázka proč na začátek, když  regulerní by byl ještě termín 15.-16.10.

Za normálních okolností si  každá dosluhující  vláda přeje, aby  mohla, se  starým parlamentem koexistovat maximálně možnou dobu. Aby  stihla protlačit ještě  co nejvíce  zákonů na poslední chvilku. Ty na něž se už nedostane totiž tzv. spadnou pod  stůl. Nová sněmovna o nich už jednat nebude.  A nyní začátek října? S odůvodněním, aby byl dostatek času na kampaň?

Ale kdež!  Jde o tvrdou  podporu Babiše! Nikdo totiž netuší, jak v ČR dopadne  očkování. Ale hrubé představy , po zkušenostech s lock downy, PSY, vyvolávají  zcela konkrétní představy.

Na druhou stranu  lze počítat  s tím, že léto virus  opět výrazně  utlumí. A  čím blíže  budou volby  létu, tím pro Babiše  lépe, protože existuje větší šance, že  lidé zapomenou na  blamáž  druhé a třetí a možná i čtvrté či páté covidové vlny!

Výsledky příštích voleb do sněmovny  nejsou jen o tom, kdo sestaví vládu a zasedne do Strakovky. Kdyby reflektovaly například současné odhady preferencí Kantaru, pak by  dnešní opozice  mohla  dosáhnout i na ústavní většinu v  dolní komoře. Což  by  pro Zemana mohlo být osudové při jakémkoli jeho dalším úletu. Senát již  několikrát navrhoval řízení proti prezidentovi s možností jej odvolat kvůli velezradě. Se současnou sněmovnou je  to nedělatelné. Ale  s novu, kde by  současná opozice držela  ústavní většinu? Žvátorovi by  se snadno mohlo stát, že  svůj  mandát nedokončí a  získá primát prvního prezidenta, který  musel nuceně, před koncem svého období z Hradu! Jeho ego by takovou potupu nepřežilo!

Tím se vysvětluje, proč  tak nezřízeně  a nesmyslně podporoval v projevu Babišovu  vládu, proč  ještě nesmyslněji hovořil o odvaze  se zadlužovat i proč tak brzký termín příštích  voleb.

Žvátora  z Plechárny  nechal zdevastovat  jen jednu malou laboratoř. Současná ČR  je naopak laboratoří, kde  Babiš se Zemanem zkouší co všechno lze  v téhle zemi zdevastovat, aby  se oni dva  udrželi u moci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.