TAK UŽ JEJ MÁME ZA SEBOU!


napsal Xaver

Ten rok 2020, který poznamenaly třeba obrovské požáry v různých částech zeměkoule, také řada teroristických útoků, zemětřesení, velké letecké a železniční nehody a další katastrofy, válečné konflikty a ozbrojená povstání, orkány a záplavy atd. Na první pohled takový „normální“ rok, avšak nad kterým se nedá prohodit „dobře mu tam“, protože přinesl i něco navíc, co možná ovlivní ne-li úplně změní chod – dle mnohých – dnešního zkaženého světa.

Byly to zajisté také prezidentské volby v USA, ale i ty „přebila“ celosvětová pandemie Covidu-19; která už přinesla přes 80 milionů infikovaných,  necelé 2 miliony mrtvých a je k nezastavení jako nějaká mírnější forma středověkého moru. Co to dělá s ekonomikou, politikou, lidskými vztahy atd. ve světě i u nás nebudu opakovat, je toho na KOSE i jinde plno. I když se tomu tak docela nevyhnu, protože chci svůj příspěvek zaměřit na rok, do kterého jsme vstoupili a který s tím vším bude bohužel spojen.

Ale ještě se k tomu minulému vrátím: přátelé, postřehli jste, jaký to byl výjimečně „krásný rok“, totiž stran té symetrické číslovky? Nacházející se mezi obdobnými 1010 – 2020 – 3030? Kdyby nebylo těch hrůz, mohli bychom hrdě vyprávět, že jsme byli jeho živými současníky! Podobně jako jsme byli před nedávnem současníky přeletu Halleyovy komety, která se vrátí zase až v roce 2061, takže většina z nás ji podruhé nespatří. A do třetice – byli jsme nakonec současníky i toho novodobého moru (ale to je lepší asi zapomenout).

Zkusil jsem vyhledat něco výjimečného z roku 1010, ale žádná událost se tam výrazně nezapsala. A k roku 3030 si dovolím trochu podivínsky zavěštit: Kdesi na rudé planetě Zemi přistane létající talíř a osádka rozluští celému vesmíru srozumitelný kódovaný nápis: poslední žijící tvorové (750 žen a 250 mužů) opustili před sto pozemskými roky tuto planetu a vydali se hledat Zemi II… Kéž bych se mýlil a nebylo to tak brzy. Bohužel po staletích „Velkého drancování“ to může nastat ještě dříve…A bez možnosti odletu – kamsi!

Takže k tomu novému roku a jeho náplni. Silvestra jsem nikdy bujaře neslavil (naposledy s neslavným koncem jako student v bytě jednoho kamaráda z vysoké školy) a s přibývajícím věkem jsem si to stále oprávněněji zdůvodňoval: vždyť odešel rok, škoda ho, už jsme zase zestárli. A už vůbec si nedávám na prahu toho zlomu žádná předsevzetí.

Doufám, že si je většinově také nedáváte na prahu roku 2021, zvláště ta hloupější: třeba že zhubnete, že budete šetřit, že nebudete lhát apod. Sám jsem si je nedával dříve ani pro tento rok, jak jsem napsal výše. Nikoliv proto, že „už jsem dokonalý dost“, nýbrž proto, že o budoucnosti je stejně vše nejisté. Jinak řečeno, jak tvrdí fatalisti, co je čeká, je už osudem „nalajnováno“ a vlastní přání nic nezmůže. Nebo ti zbožní a věřící spoléhají zase na to, že všechny jejich kroky a činy řídí stejně od narození až do posledních dnů Pán Bůh.

Nicméně ani tato výpověď nebrání tomu, abychom si od nastávajícího roku leccos přáli. Předtím ale není vhodné číst, co nás dle narození v příslušném zvěrokruhu čeká například dle čínského kalendáře nebo naší paní M. Baudyšové a jiných. Já jsem tam například zjistil, že mně hrozí asi osm nemocí, ale na druhé straně čeká mě několik romantických příležitostí. Což se vzhledem k mému věku tak trochu vylučuje – ale nechme to tak…

Co si přeji pro sebe, vyjádřím až v závěru, ale sluší se, abych něco přál i vám, věrným čtenářům KOSY (také „na oplátku“ těm, kteří našli dobré slovo už před Vánoci pro mě). Jenže všechny formulace mně připadaly už takové omšelé, přízemní, a proto si vypomohu dvěma citáty, které mě zaujaly:

Nikdy nejsi příliš starý na to, aby sis stanovil nový cíl nebo snít nový sen.“ (C. S. Lewis)

Přistupujte k novému roku s odhodláním najít příležitosti skryté v každém novém dni.“ (Michael Josephson)

A ještě kdosi neznámý řekl: „Nový rok je jako prázdná kniha, a pero je ve vašich rukou. Je to vaše šance napsat krásný příběh pro sebe.“

Bohužel ne vždy nám z toho pera vyjde jen krásný příběh, protože mnohé z toho, co rok přinese, neovlivníme…

Přátelé, bez ohledu na naše přání, čeká nás velmi složitý rok 2021. Je příliš mnoho jednotlivostí, nad kterými by se dalo meditovat, avšak určující zůstává pandemie Coronaviru a volby. U toho bych se na závěr pozastavil.

Volební kampaň a volební klání bude snad nejvypjatější v novodobé historii. Já přitom obdivuji všechny, kdo mají jasné preference, takže výběr kandidátů si s klidným svědomím zodpoví. Já mám s takovým výběrem na naší politicky rozprostřené scéně velký problém, avšak mám jednu zásadní „nepreferenci“: bojím se účasti Pirátů ve vládě (těch jejich nezralých osobností!), kteroužto obavu – poprvé s ním souhlasím – vyslovil i M. Kalousek. Dokonce to komentoval tak silným výrokem, že se „vystěhuje z této země“.

A za „pirátským bukem“ už číhá pochopitelně i takový politický „formát“, jako stávající poslanec Gazdík, který si určitě nenechá ujít příležitost povýšit. Představa, že na jakési židli ve vládě zasedne vedle něj třeba Michálek, mě děsí stejně jako nezkrotitelná pandemie…

Věřme, že se ji podaří za pár měsíců přece jen zkrotit, ale k tomu bude zapotřebí „zkrotit“ už konečně ty, kteří si v jejím hodnocení „nevidí do huby“ a nerespektují nic, co ji má zastavit; a také zmoudření opozice, aby jen nekritizovala a planě „nedržkovala“, nýbrž uchopila ten pomyslný provaz společně na jednom konci s těmi, kteří se nás – byť někdy s různými problémy – snaží všemi silami z toho marastu vytáhnout.

Na závěr mám až takovou nostalgickou představu, která „modifikuje“ název tohoto příspěvku…Když jsme měli v roce 1953 maturitní večírek, zpívali jsme do omrzení písničku, která tehdy „letěla“(teď se prakticky nehraje):

Už to máme za sebou

Teď náladu dobrou měj.

Teď už je nám hej!

Můžeš býti veselý

Ve všední den v neděli.

Vlkův  vstup – Tubce  ji lze  najít

Pracně jsem ji objevil v podání Karla Kryla na známém hudebním kanálu, a velmi bych si přál, abychom tu za pár měsíců, za rok společně, šťastni a šťastně zapěli aspoň počáteční krásné dvouverší jedné sloky:

Už to máme za sebou

Teď vím, že už je zas hezké žít.

Další vlkův  vstup – dáme si i tu Krylovu verzi:

Příspěvek byl publikován v rubrice Xaverův nový dům. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.