Naděje pro Assange? Naděje pro demokracii? Sotva!


Vedle  obvyklých článků, jak jste si jistě povšimli,vydávám v poslední době  pravidelně nepravidelně  tzv. flashe – krátké /ano i vlk se občas donutí napsat  krátký text/ zprávy, pouze oznamují a více méně nekomentující nějakou  událost, která se  čerstvě  stala nebo záhy  stane.  Kdy si to Kosa, v mezích svých mrňavých možností rozdává s velkými zpravodajskými weby  nebo dokonce i takovou ČTK.

Ne, nepropadl jsem žádné gigantomanii,  jen  prostě  zkouším slony  píchnout  špendlíkem a  s obrovským gustem dodávám, že nejméně  ve  třech případech už Kosa  ty  informační slony  předběhla. I když se tak stalo třeba  v rámci minut.   Ale i to je nepochopitelné, protože oni disponují obrovským specializovaným personálem, konajícím nepřetržitou službu, napojením na  světové zpravodajské agentury  atd. atd. A vlk je  sám a  nemůže sedět o počítače  nepřetržitě. Ale nehodlám si stýskat. I tohle popisuje  náš  svět. Ten už  párkrát  dosažený minutový zpravodajský rozdíl ve prospěch Kosy nejspíše  bude dán lidským faktorem. Když  cosi zavětřím, jdu po tom. Důsledně. A když  vám nahraje  štěstí, lze  špendlíkem porazit  i slona.  Zatímco u nich fungují „jen“ zaměstnanci. A ten si nosí do práce  své starosti, které potřebuje  vyřídit nebo ho nenechají plně  se koncentrovat na práci  nebo jde na  redakční kafe a zakecá se sekretářkou, odvolá ho šéfík na poradu, atd.atd. S  tím, že 5minut nehraje  roli…

A  nebo? Co  když jsou  ovšem informace, před jejichž zveřejněním je potřeba  se poradit? Jak je široké veřejnosti podat? Protože  by je mohla  pochopit třeba  špatně? Tomu se přece nedá  říkat  cenzura, že?    Jen hledání správné prezentace. Například. Což stojí čas!

O to  více mne mrzelo, že mi prvoinstančí  výrok britského soudu v kauze ohledně  vydání  Julia  Assange  do Spojených států na vydání další flashe  pro Kosu protekl mezi prsty.  Zaregistroval jsem tuto skutečnost  až večer. Tak jako  drtivá většina  ostatních.  Tady  být první nebo mezi prvními… Inu i  vlk je marnivý. Odpusťte mu to. A věnujme  se  trochu tomu  soudnímu výroku, co znamená a co lze  očekávat! Mimochodem,všimli jste  si  jak ti jedině  správně a plnohodnotně  informující si dávali zatraceně  dobrý pozor, aby ten rozsudek nad  Assangem ukryli někam na  stranu 67? Ne,nezcenzurovali to. Jen prostě překryli  kupou naprostého informačního balastu! To víte,nejde  o Navalného trencle nebo fusekle…. Takže  to Kosa musí  napravit.

Julius  Assange  a jeho případ  nepředstavují žádné  nové téma pro tenhle  blog. Byl komentován jako hlavní, či vedlejší  téma, nejméně  v  deseti příspěvcích různých autorů.

Jak by  také ne. Když  bohužel demonstruje obrovské pokrytectví  a prolhanost našeho společenského systému v  celé jejich nahotě. Ale především té verze, která  si říká liberální demokracie. Která není  liberální, nýbrž polovodičová  – co  se hodí pustím a vychválím, co se ne zadržím vůbec  nebo silně potlačím     a demokracií je jen svou skořápkou. V  Assangeově případě je  to zřetelné plastičtěji než kdy jindy!

Základním sloupem každé opravdové demokracie  je  svoboda  slova!

V USA na  to mají několik dodatků k ústavě. Nicméně pro zakladatele  serveru Wikileaks neplatí. Prý získával informace nedovoleným způsobem. Považují jej  za riziko pro národní bezpečnost. Viní ho z porušení sedmnácti bodů špionážního zákona – zejména zveřejnění utajovaných diplomatických a vojenských informací, včetně hackování federálních počítačů.

Nevěřím, že  Wikileaks  podlomil bezpečnost USA  a ono získávání  informací nedovoleným způsobem  je  směšné, když  si člověk pamatuje, že  ty informace, které americké administrativy  rozhořčily  úplně nejvíc, až do bílého běsu, získal od  jistého  seržanta Bradley Manninga,dnes  seržantku Chelsea Manningovou. On/ona je poskytl Assangevi, ten se nikam nevloupal. Jen je zveřejnil.

Udělal přesně  to, co se stalo v jiných, pro americkou vládu krajně bolestivých kauzách obdobného typu – operaci Northwood,  skandálu Irán – Contras,  samozřejmě  Watergate a naposled unik tajných dokumentů dokumenty vypracované Úřadem hlavního inspektora USA pro obnovu Afganistanuo tom, že  tahle  válka  je dávno prohraná a bezprizorní, abych jmenoval jen ty úplně nejznámější. Zvláštní je, že nikdo z amerických novinářů, kteří tyto  průvaly zorganizovali a  stáli za nimi,nikdy  nebyl podroben ani stínu  sankcí hrozící   Assangeovi.

Kdybych měl  hádat proč,  pak si žádná americká  administrativa  nedovolí proti domácím žurnalistům, zejména z velkých a mocných redakcí, ani stín toho, co proti Assangeovi. Protože  NENÍ Američan a pracuje nikoliv  pro NY Times nebo Washington Post,   nýbrž  na svoje  triko na serveru Wikileaks.  Americké investigativce  Bílý dům určitě vřele nenávidí, snaží se  je omezit, ale víc  nedokáže.

Proto takový tlak ze  Států pohnat  drzého Australana  před  americké soudy  nadělit mu tam proponovaných 175  roků kriminálu, což znamená ho nechat v base  shnít, aby  si všichni zahraniční  šťourové  jednou pro vždy  uvědomili, že  americké špinavé prádlo je pro ně tabu.

Tuhle hru a její podstatu  chápu. Být jedním z amerických mocných  asi bych ji hrál také. Jenž  pak bych byl mimořádně  zdrženlivý  v poučování o té „pravé“ demokracii    jiné a už vůbec bych nezkoušel ji takzvaně  vyvážet  do celého světa. Svět není na hlavu padlý a nutně  si musí myslet cosi o lhářích.

Oč se liší přístup Erdogana  k jemu nepohodlným žurnalistům od toho amerického vůči Assangeovi? Jen v  tom, že  turecký prezident  je  si vědom svých reálných možností a  stíhá tvrdě  novináře  domácí  a  zahraniční nechává na pokoji. Spojené  státy  to nastavily přesně opačně!

Zvláštní ovšem je, že tzv. vyspělý, liberálně ehm demokratický svět, protestuje  ohledně  každého nového novinářského procesu nebo rozsudku v Erdoganstanu, ale v případě  zakladatele Wikileaks zarytě  mlčí. Jako by  neexistoval nebo se nic  nedělo.Natož zásadního. Míním ten oficiální svět.

Ještě  daleko tristnější je ovšem postoj  zcela  zdrcující většiny  novinářských organizací, společenstev a  především samotných psáčů a intrvjůků. Ti, až na pár  naprostých výjimek,  zarytě mlčí. Jakkoliv musí vědět,  že  tím legalizují  globální americký  náhubek, který si ještě  sami iniciativně nasazují.

Protože  Assange přece

-spolupracoval s Rusy

-protože  kritizoval zejména  Spojené státy  a některé další západní země, ale Moskvu jen málo

Takhle  to nastavují  všichni, co  normálně  hrdě  vykřikují do světa  hesla  o své  posvátné úloze  být  tzv.hlídacím psem  demokracie……

Jejich mlčení pokládám za naprosto ostudné a vrcholně  zbabělé. Ale nikoliv  nečekané. Stačí se podívat, jak mainstream dlouhodobě, nemyslím jen teď  aktuálně nebo rok dva  nazpět, nýbrž dlouhodobě, počínajíc   například  válkou na Ukrajině  nebo migrační tsunami ,referuje  o zahraničních, českých a slovenských  vnitřních záležitostech!    Co čekáte od těch, co píší buď výhradně podle  svých politických preference nebo podle toho jak to chce jejich majitel, případně  největší zadavatelé reklamy?! Ale nikdy  podle reality. Za přísného dodržování  pravidla padni komu padni! Zejména když ta  se nehodí!

Popravdě,abych se nenavážel jen do psáčů a intervjůků – ona  to po nich nevyžaduje ani velká většina jejich čtenářů, posluchačů nebo diváků. Ti chtějí jen potvrzení svého existujícího názoru! Nikoliv  relevantní informace.  Což ovšem selhání  novinářské obce  v kauze  Juliana  Assange  nijak neomlouvá.

Jde  od  samého začátku o perfidní záležitost. Když  Wikileaks pustila na  sklo  dokumenty od Manninga/Manningové, téměř  vzápětí  umístil Interpol Juliana Assange na seznam mezinárodně hledaných osob, ale ne kvůli aktivitám Wikileaks, ale kvůli podezření ze sexuálního zneužití ve Švédsku. Tam ho švédští vyšetřovatelé stíhali za „sex bez kondomu“, což je v zemi považováno za přestupek. Na základě  toho byl vydán celosvětově platný zatykač!!!!  Za  sex bez kondomu!!!

V té době byl Assange  už v Británii. Ale to už jeho  vyšetřování zahájili Američané. A  Švédskem iniciovaný mezinárodní zatykač měl nejspíše sloužit  tomu, aby  ho země  tří korunek předala  do USA. Však také, když ho britská policie  vyvlekla  z ekvádrorské ambasády, obvinění  náhle  kouzelně  zmizelo. Švédové už na  kriminalitě   sexu bez kondomu netrvali. Přestože jejich stíhání  bylo první a oni stáli za  mezinárodním zatykačem a tedy  Assange  by prioritně šupajdil v náramcích do Stockholmu!

Assange tedy čelil obviněním ve dvou různých zemích a sám se nacházel ve Velké Británii. Přestože se mohl omezeně pohybovat na svobodě po zaplacení kauce, stále se musel hlásit místním úřadům. V roce 2012 zažádal o politický azyl na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se ukrýval až do předloňska, kdy mu Ekvádor azyl odebral.

V ten moment ho zatkla britská policie, neboť i tady čelil obviněním ze soudních průtahů. Od té doby je v britském vězení. Na kauci ho soud odmítl propustit kvůli obavám z možného útěku.

Formálně  Spojené státy o vydání požádali předloni.

Tolik stručná historie  kauzy.

V pondělí soudkyně Vanessa Baraitserová  u londýnského soudu Old Bailey dopoledne vynesla rozsudek, který nakonec odmítl vydat Juliana Assange do Spojených států.

V rozsudku akceptovala některé  body obhajoby. Mezi ně, bohužel NEPATŘILA  obava z nespravedlivého soudu v USA, argumentace hodnotou svobody slova. Verdikt opřela o  Assangeův zdravotní stav.Ten v celkovém rozhodnutí hrál největší roli. Podle soudkyně by Assangeovi v USA hrozilo vězení s přísnou ostrahou, izolací a jinými opatřeními, která by mohla zhoršit zejména jeho mentální stav. Zmínila i Assangeovy sebevražedné sklony.

A jsme u jádra pudla! Kdyby  nevydání postavila na  „nedotknutelných“ principech  svobody  slova,  reálné hrozby nespravedlivého procesu nejspíš  ani při očekávaném odvolání Spojených států  výrazně  by,  takhle sestavený rozsudek,  omezil šance USA na úspěch. Ale  zdravotní stav?  Zejména  psychický?!  Tohle jde bezesporu Američanům na ruku!  To je  o lékařských posudcích, jež dodají nepochybně  obě strany. S tím, že  půjde o naprosto protikladná  mínění s podpisy  excelentních autorit. A  bude na zvážení soudce, kterému dá přednost.  Soudkyně  Baraitserová  je nejspíš  prapraprapravnučkou  biblického Piláta. Umyla si ruce.

Nesdílím nadšení těch, co před    Old Bailey mohutně  oslavovali její výrok.  Rád bych, ale nejde to.  Není k tomu sebemenší důvod!

Odbočím – vzpomínáte  si na vydání  ruského hackera Nikulina  do Spojených států. O kterém náš  Ústavní soud ex post  rozhodl, že  formálně  šlo o porušení Ústavy?  Proč o tom mluvím v souvislosti s  Assangeovým soudem a  odvoláním?

Proto, že  tenkrát si pro Nikulina  do nějaké České republiky, o  kterou  dříve nezavadil ani pohledem, přijel osobně  tehdejší třetí muž Spojených států-Paul Ryan, dřívější šéf  sněmovny  reprezentantů.

Zkrátka – když  jde o to došlápnout  na ZAHRANIČNÍ  holomky, působící potíže  USA, uchopí iniciativu   ty  úplně nejvyšší politické šarže Spojených států. Bez ohledu na  stranickou příslušnost.

Jestliže  to  takhle  běželo u Nikulina, tím spíše  a v daleko větší míře a důrazu u Assange. Trump už to nestihne. Ale  Biden určitě  ano.  Vždyť přece  Assange  před  4 roky  zveřejnil maily Hillary  Clintonové, které ji dokonale  demaskovaly  co by   mrchu prolhanou. On  tenkrát prohrál spolu s Hillary. To se neodpouští!

Namítají  skalní zastánci britské demokracie, věřící na  nezávislost  tamní justice  až na krev,  že  mu to nebude nic platné? Doufejme…

Ale zvažme  momentální britskou světovou pozici. Řeší následky  brexitu. Zejména  se  snaží uzavřít  celou řadu  dvoustranných smluv  o  vzájemném obchodu. A  v řadě případů se jí to i podařilo. Ovšem za zatím nejdůležitější -s  EU, je všechno jiné, než  vítězství ostrovních brexitářů!  Dohoda, na níž  Britové nyní toužebně  čekají  zatím k dispozici není  – ta  se Spojenými státy. Přes velkohubé Trumpovy  sliby. Není.  Počká až na Bidena.

Jestliže do českého zapadákova pro nějakého bezvýznamného Nikulina  dojel šéf  sněmovny  reprezentantů, Assange vezme  do ruky  Biden osobně. Že má mimořádný  osobní motiv už  víte.  Že Britové od  Američanů také nedostanou ani zdaleka  všechno, co by  rádi,  je také  zřejmé. Ale pochybně  jim předloží těžko odmítnutelnou nabídku typu  – když Assange, tak….

Odolá v takovém případě  Old Bailey  tlaku z Downing Street 10?

Každý soudí podle sebe. Já podle  českých zkušeností. Tady  se  Pelikán s Babišem mohli přetrhnout, aby  Ryanovi Nikulina předhodili. Bez ohledu na  ústavu. Jak velká je  šance,  že  Británie  ještě touhle hnilobou jménem liberální demokracie,ve spojení s kšeftem, který potřebuje  a sotva může odmítnout, není fatálně zasažena?

V dohledné době  se to dozvíme. Zda má Asasnge  v našem světě  naději nebo ne. Vlastně dozvíme  se  toho daleko víc  –  platí zde ještě  svoboda  slova  a právo novináře  být hlídacím psem demokracie?????

Ne, Assangeovy  šance nevidím dobře. Ta  samá soudkyně, co ho sice zatím nevydala, zamítla návrh na jeho propuštění z vazby  oproti kauci. Prý hrozí nebezpečí útěku.  Kdyby  to vypadalo na potvrzení prvoinstančního výroku,  držela  by  ho dál ve vězení?

Ale uměl bych si celkem snadno představit zázrak ve prospěch Juliana  Assange. Na  Britech zcela nezávislý.  Říkáte  slova  snadný a zázrak  že jde o těžký protimluv? Omyl!

Trump nyní velmi těsně  projel obhajobu  Bílého domu. Stejně  těsně, jako jej v roce  2016 získal.   Vždy  rozhodlo v několika málo státech Unie  pár  tisíc  hlasů pro Trumpa, resp.nyní pro Bidena.  Už byla  řeč, že jedním z Assangeových smrtelných  hříchů vůči USA představují maily prolhané Hillary  na  Wikileaks před jejím soubojem s Donaldem Trumpem. Můžeme spekulovat, kolik voličů mu to v poslední vteřině před odevzdáním hlasu v táboře nerozhodnutých přihrálo. Víme ovšem jistě, že  letos  nic podobného v jeho prospěch nezasáhlo. Jak moc nepravdivá se jeví úvaha, že tenkrát  mu Assange a Wikileaks otevřel nebo alespoň pomohl do Bílého domu?  Trump, vedle  neustálého  stěžování, že  prohrál podvodem, už skoro měsíc nedělá nic jiného, než že  rozdává prezidentské milosti. Bylo by pro něj víc než snadné ji dát  i  tomu, kdo pro něj  udělal dost možná  klíčovou práci před  čtyřmi roky  – Assangeovi. Čímž by  se případ  definitivně  vyřešil. Triviálně  snadné. Ale  stane se tak jen zázrakem!

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.