Hřeb z Kristova kříže


Předpokládám, že  jste  před Vánoci zaznamenali informaci, že  v tajné schráně v nejstarší   zdi kláštera  v Milevsku  archeologové, respektive  geoinformatici, objevili zbytky  relikviáře  jehož  hlavní  součástí má  být  relikvie  z nejvýznamnějších, jaký  si křesťanský svět umí  vůbec  představit – takzvaný  hřeb  z Kristova  kříže. Tedy  ten, který  zmučené tělo Ježíše Nazaretského na  kříži držel.

Jedná se o jednu z nejvzácnějších křesťanských relikvií, ať už je pravá, nebo falešná. Přibližně šest centimetrů dlouhý kus hřebu. Na hřebu je vytvořen křížek z jednadvacetikarátového zlata. Schránku podle dendrologického výzkumu mimo jiné tvoří dubové dřevo z období 260 až 416 našeho letopočtu. V každém případě jde o velmi starý a cenný artefakt.

 

Tak starý relikviář je na našem území naprostou raritou. Podle archeologů lze hřeb z Pravého kříže svým významem a vzácností srovnávat s relikviářem svatého Maura. Jde  o tzv. relikvii prvního  řádu.

U jeho prapůvodu jeho objevení  stála  někdy  ve 3. století  tehdejší  císařovna  a později světice Helena, matka  císaře  Konstantina. Ta spolu s  tehdejším biskupem Makariem  na  biblické Golgotě měla objevit  část kříže, na němž zemřel  Kristus.  Dovezla  tyto relikvie  do Říma a později se  část z nich rozběhla  do světa. A možná také až do  jihočeského Milevska.  Jak? Nikdo neví!

Ostatně – je  to vůbec  důležité?

Řekl bych, že nikoliv, zejména v kontextu  historie a především dnešní doby.  Jen dodám, že  podobnou prioritní relikvií obsahovala  i Svatováclavská koruna, kam jejich  velký sběratel  -Karel IV. nechal vsadit  trn z Kristovy  trnové koruny.

Proč o tom píši a  proč  třeba  právě  dnes?

Je den po svátku Tří králů. Těch co se  šli poklonit  právě  narozenému Spasiteli. Tak proč se  nezmínit  o hřebu, který mohl ukončit jeho život?  Jako o posvátném předmětu se  zázračnými účinky? Kdy jindy  si chcete sáhnout na  historii, zejména  tu, co je  úplně nejvíce  spojena  se základy naší civilizace?

Zvedáte obočí, že  nežijeme  ve  středověku s  jeho tmářstvím?  Kdy byl vrcholný čas  všech možných relikvijních ostatků a  předmětů? Že my  nejsme  lidé slepé víry, ale vědeckého pokroku a  kritického rozumu? A  tudíž  jde  o zajímavou memorabilii, ale nic více?

No vídíte  já si myslím pravý opak! A  to na  politiku a  společenské dění  nazírám  přísně  technokraticky. Zejména přes  grafy, čísla a statistiky. Protože se držím staré mazácké pravdy  – čísla  a jen čísla  hovoří!

A přesto jsem přesvědčen,  že ten  milevský hřeb,  relikvie, před kterou se  tiše  skloní celý křesťanský  svět, je zázrakem a v každém případě požehnáním!  A objevil se z vyšší moci v pravý okamžik. Aby  dodal naději. Nepovažuji jeho nález, pár  dní před  připomínám si narození  Ježíše  Krista  za náhodu.Stejně tak mi jako náhoda  nepřijde, že  se objevil v nejtěžší pandemii za posledních  100 let.

Ťukáte  si na  čelo, že  starý vlk se  dal na nesmyslné pověry a  už senilní?  A při tom patříte  k těm, co věří, že  dvojčata  WTC někdo schválně  nechal odstřelit?  Že  korona  je jen chřipčička nebo dokonce humbuk? Nenecháte se  očkovat, protože nechcete, aby  vás někdo  čipoval a sledoval? Že  Trump neprohrál volby? Že  sítě  5G  šíří virus? Že Bill Gates,v zájmu obměny lidstva vypustil na svět uměle  vyrobený  virus?  Že Babiš nemyslí na nic  jiného kudy  chodí, než  na  to , aby  vám a  vaší rodině  udělal nebe  na zemi,  že  Zeman někdy  hájil národní zájmy, že  Okamura  není politický  čachrář nejhrubšího zrna ,nýbrž vlastenec? Že svět multi kulti je obohacením? Že  hnutí BLM tvoří lepší nový svět?  Že liberální demokracie má s  demokracií, kromě  názvu cokoliv  společného, atd. atd?

Pak  se podle mne v podstatě nelišíte od  středověkých tmářů, co věřili na  čerty, hejkaly, strašidla, bludičky. A také na zázračnou moc  různých amuletů, Zejména těch, co prý  pocházeli od jednotlivých světců! Nechápu, nad  čím jste povytáhli to obočí.

Tahle země  je  v opravdovém maléru. Díky politikářům, kteří sice  libě  žvaní, ale buď nekonají vůbec nebo většinou opačně, než je potřeba. S nadšením souhlasem jejich voličského elektorátu!  Který těm svým přece odpustí úplně  všechno, protože ….proč?No přece proto, že jim věří.   Přesně tak, jako před nějakými 700-800 roky věřili všelijakým kazatelům. Vůbec  nic  se nezměnilo. Jen máme  auta, placaté televize a  mobily….. Ale  stejně  jako před těmi dávnými stoletími nutně  dnes potřebujeme  zázrak!

V kontextu tohohle je pro mne  nález  hřebíku z Kristova  kříže, bez ohledu na  to,jestli je opravdu TEN pravý nebo ne, obrovskou událostí. Plnou naděje! Což je přesně to, co dnes Česká republika potřebuje  ze všeho nejvíce! Naději! To místo zázraku bohatě  stačí.  Ten starodávný  hřeb se zlatým vsazením  takovou naději představuje!

Místo vytváření  neustálých zmatků  těmi, co to tady mají řídit. Ta  naděje  je  podstatná a jedině platná. Prostě  znamení, že  se  z   toho obrmaléru  dostaneme a snad, s pomocí Nejvyššího, trošku rychleji.

Ano, je to také víra. Vím, ale ta moje, že  ten milevský hřebík se nezjevil právě  v tomto čase jen tak, a  že  jde o požehnané znamení, nikomu neškodí. Vy  věřit nemusíte. Nic  proti ničemu.  Ale  kdyby se moje  víra  ukázala  být správnou, profitovat z  toho, přes  své nevěrectví, budete  i vy.  Na rozdíl od  těch vašich  výše zmíněných  věr.  Tam  to funguje přesně opačně – kdy se ukáží lichými, svět na tom bude lépe.  Jenže  to většina  v  vás nikdy  nepřizná.  Ale to není můj problém.

Mám obrovskou radost z toho nálezu v Milevsku. Ten klášter, pokud  se nepletu, pochází z 12.století. Mnohokrát,zejména  za husitských  válek byl opakovaně totálně vydrancovaný a vypleněný. A přece Kristův  hřebík čekal až na nás.   Abychom viděli zázrak na  vlastní oči!

Covide, máš  to spočítané!  🙂  🙂  🙂

Škoda, že  žádná ze  svatých relikvií, co jich na světě  je, neprokázala  pozitivní účinky proti lidské blbosti…

Ale nemohu chtít  všechno.  Takže  i já  ode dneška  věřím – na magickou moc  hřebíku z Kristova  kříže!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.