Když se Donald Trump ujal prezidentského úřadu, symbolizoval pro mne naději na zmírnění mezinárodního napětí, které už dávno přerostlo únosnou míru. Díky nesmyslné konfrontační politice západních, ale především amerických elit.
Trump svým demonstrativním antielitářství naznačoval, že by to mohlo být jinak. Naznačoval – nenaplnil.
Takhle to dlouho vypadalo, že se jeho prezidentování zapíše do dějin. Jako éra nenaplněných nadějí. Nebyl by první ani poslední, kdo vzbudil velká očekávání a nenaplnil. Tohle historie dobře zná.
Jenže poslední dny v jeho úřadu jsou o úplně něčem jiném. A také zdaleka ne jen o odcházejícím americkém prezidentovi.
Hlavním markantem jeho éry v Bílém domě jsou termíny slabost a zbabělost. Znovu opakuji -nejen jeho. Takhle zůstane, dle mého názoru popsána.
Začnu, ale jen pro pořádek, samotným Trumpem. Ukázal charakterovou slabost Když neunesl prohru. Ale to nejhorší přišlo až na samý konec -když nejdříve poštval své příznivce na Kongres, aby následně od nich dal ruce pryč a nechal je v tom maléru samotné!
Tohle už není slabost. Ani samotná zbabělost, nýbrž zbabělá zrada. Na těch nejvěrnějších.Protože mu hrozil znovu impeachment. V tu ránu ty lidi, které ještě před tím označil za skvělé, zbaběle zazdil.
Tím se pro mne Trump totálně odepsal. A nikdy za něj už neztratím dobré slovo. Nechápu fanatiky, kteří přes tohle všechno, za něj bojují. Ta jejich slepota, či spíše zaslepenost je neuvěřitelná. Trumpova doba zůstane dobou jedné velké slabosti a zbabělosti.
Ale tohle není centrálním motivem dnešního textu. Ten představuje slabost a zbabělost jiných. Konkrétně těch největších provozovatelů sociálních sítí.
Jakmile bylo jasné, že Trump asi neobhájí, zablokoval jej Facebook. A následně po washingtonských událostech se připojil i Trumpův komunikační prostředek č. 1 – Twitter. A když se pokusil přejít na málo známou sociální síť Parler, která je populární právě mezi stoupenci odstupujícího amerického prezidenta, postaraly se internetoví giganti Google, Apple a Amazon o jeho izolaci tím, že mu vypnuly servery. Bez ohledu na platné smlouvy.
Osvědčily jak slabost, tak zbabělost. Slabost, když ustoupily nátlaku protitrumpovské veřejnosti a demokratů. Zbabělost pak v okamžiku, kdy to označily za akt ochrany americké demokracie.
Jak to, že tedy nechránily svět, zejména ten americký, před Trumpovým vlivem nejméně poslední rok? Vždyť Trump, od zahájení volební kampaně, se chová pořád stejně a hlásá to samé? Jak to, že to dříve těm úplně největším internetovým gigantům nevadilo?
Odpověď je jednoduchá.
Trump držel moc. To především. A kdo má moc, ten má respekt. Ale běda mu, když o ni přijde! Končící americký prezident se o tom přesvědčil na vlastní kůži! Nechtěl bych v ní být.
Protože nikdo pro Facebook, Google, Twitter, Amazon , ze všech amerických mocných, ba nejmocnějších, od té doby , co se staly vládci světových sítí, neučinil více než právě on!
Celou dobu, i přes to, že Trump porušoval platná ustanovení uživatelských ujednání Facebooku i Twitteru, sociální sítě Trumpovi nešlapaly na paty. Firmy se snažily s Bílým domem vycházet, stejně jako celý technologický průmysl s americkou vládou, jejíž rozhodnutí Trump stále více přímo ovlivňoval. Nejde jen o Facebook nebo Google, ale také o Apple. Firma nakousnutého jablka po tlaku amerického prezidenta rozšířila výrobní kapacity v USA, což je proti přesvědčení šéfa firmy Tima Cooka, který z Applu udělal miláčka investorů díky maximalizaci zisků díky levné výrobě v Asii. Cook si ale přes dřívější podporu Hillary Clintonové k Trumpovi našel vztah, například díky shodnému názoru na daňovou problematiku.
Snaha velkých technologických firem nevystupovat proti úřadujícímu prezidentovi je pochopitelná i v kontextu vyšetřování technologických gigantů ze strany evropských i amerických úřadů. V USA proti technologickým gigantům brojí hlavně demokraté, dobré vztahy s Trumpem tak skýtaly naději na lepší postavení ve sporech,které je mohou stát obrovské sumy peněz.
Ano, američtí internetoví obři čelí několika vyšetřováním, iniciovaným novými vítězi.Některým,například Facebooku, hrozí dokonce rozdělení firmy na několik menších. Trump byl jejich štítem.
A nejen v Americe. Když země Evropské unie na ně hodlaly uvalit novou digitální daň, okamžitě, v zájmu ochránění jejich zisků, inicioval s Evropou obchodní válku. A uspěl.
Nic z toho dosavadnímu vládci Oválné pracovny nepomohlo! Jako by nikdy nebylo.Chování Twitteru a Facebooku se změnilo ve chvíli, kdy Joe Biden získal více volitelských hlasů v prezidentských volbách. Přirozeně, že nyní to prezentují jako ochranu demokracie, zamezení šíření nenávisti a násilí, atd. atd. Ovšem teroristé všeho druhu, počínajíc iránskými ajatolláhy a konče militantními imámy po celém světě, sítě volně užívat mohou dál.
Myslím, že existuje jedno přesné vysvětlení- rozhodují peníze a obavy o budoucnost obrů. Nejdříve se báli proti Trumpovi zasáhnout, když držel zásadní vliv. Kdyby proti němu vystoupili tehdy, čekala by je tvrdá odveta. A hned z několika směrů. Jednak by zmizel onen ochranný Trumpův štít, ale především by tehídy plně funkční prezident neváhal okamžitě vydat dekret, kterým by příliš oprsklého internetového smělce rychle umravnil. Ve chvíli, kdy Trump prohrál volby a kvůli svému vystupování ztratil podporu Republikánské strany, přestal být hodnotným spojencem, naopak. Google, Apple i Facebook jsou firmy, které čelí vyšetřování kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu. Vyšetřování, které spustili demokratičtí zákonodárci. A ti od 20. ledna budou mít svého prezidenta a většinu ve sněmovně i Senátu. Každý projev dobré vůle vůči novým vládcům se nyní počítá. Zkrátka slabost i zbabělost. V galaktickém rozměru!
A zároveň katastrofická zpráva pro nás – běžné internetové uživatele! Jestliže je takovýmhle drastickým sankcím vystaven sice odcházející, ale pořád úřadující US prezident, pak já, vy a kdokoliv jiný máme jedinou jistotu – že s námi tihle zametou kdykoliv si vzpomenou a jak si vzpomenou. Podle přání momentálně vládnoucího establishmentu. Nebo velmi hlasitých nátlakových skupin.
Ale ani to není konečný výčet slabochů a zbabělců. Do tohohle gordického propletence patří i ti aktuálně mocní. Ti, aby nemohli být obviněni z cenzury, přenesli tuto povinnost, ohledně kontroly a tzv. „nezávadnosti“ obsahu právě na provozovatele a majitele platforem. Podle hesla – my nic! Za mazání obsahu mohou majitelé sítí! Je to soukromý prostor a oni určuj, co se v něm může a co nikoliv!
V Trumpově případě se ukázalo, jak je to vylhané!
Žijeme v době, kdy zbabělost a slabost, respektive – lež je normou.
Bohužel. A není naděje, že by tomu snad mohlo být jinak…