Slabost a zbabělost


Když  se Donald  Trump ujal prezidentského úřadu, symbolizoval pro mne  naději na  zmírnění mezinárodního napětí, které  už  dávno přerostlo únosnou míru. Díky  nesmyslné konfrontační politice  západních, ale především amerických elit.

Trump svým demonstrativním antielitářství  naznačoval, že by  to mohlo být jinak. Naznačoval – nenaplnil.

Takhle  to dlouho vypadalo, že  se  jeho prezidentování zapíše  do dějin. Jako éra nenaplněných nadějí. Nebyl by  první ani poslední, kdo vzbudil velká očekávání a nenaplnil.  Tohle  historie  dobře  zná.

Jenže poslední dny v  jeho úřadu jsou o úplně něčem jiném. A také zdaleka ne  jen o odcházejícím americkém prezidentovi.

Hlavním markantem jeho éry v Bílém domě  jsou termíny  slabost a zbabělost.  Znovu opakuji  -nejen jeho. Takhle  zůstane, dle mého názoru popsána.

Začnu, ale  jen pro pořádek,  samotným Trumpem.  Ukázal charakterovou slabost Když  neunesl prohru. Ale to nejhorší  přišlo až na samý konec -když  nejdříve poštval své příznivce  na Kongres, aby  následně od nich dal ruce  pryč a nechal je v  tom maléru samotné!

Tohle už není slabost. Ani samotná zbabělost, nýbrž zbabělá zrada. Na těch nejvěrnějších.Protože mu hrozil znovu impeachment. V tu ránu ty  lidi, které ještě  před  tím označil za  skvělé, zbaběle  zazdil.

Tím se pro mne Trump totálně  odepsal. A nikdy za něj už neztratím dobré slovo. Nechápu fanatiky, kteří přes  tohle  všechno,  za něj bojují. Ta jejich slepota, či spíše  zaslepenost  je  neuvěřitelná. Trumpova  doba  zůstane  dobou jedné velké slabosti a zbabělosti.

Ale tohle není centrálním motivem dnešního textu. Ten představuje  slabost a zbabělost  jiných. Konkrétně  těch největších provozovatelů sociálních sítí.

Jakmile bylo jasné, že Trump asi neobhájí, zablokoval jej  Facebook. A  následně po washingtonských událostech  se připojil i Trumpův komunikační prostředek č. 1 – Twitter. A když se pokusil přejít na málo známou sociální síť  Parler, která je populární právě mezi stoupenci odstupujícího amerického prezidenta, postaraly se  internetoví giganti  Google, Apple  a  Amazon o jeho izolaci  tím, že mu vypnuly  servery. Bez ohledu na platné smlouvy.

Osvědčily jak slabost, tak zbabělost. Slabost, když  ustoupily nátlaku protitrumpovské veřejnosti a  demokratů.  Zbabělost  pak v okamžiku, kdy to označily  za  akt ochrany  americké demokracie.

Jak to, že tedy nechránily  svět, zejména  ten americký, před  Trumpovým vlivem nejméně poslední rok? Vždyť Trump, od  zahájení  volební kampaně, se chová pořád stejně a hlásá to samé? Jak to, že  to dříve  těm úplně největším internetovým gigantům nevadilo?

Odpověď  je jednoduchá.

Trump držel moc. To především. A kdo má moc, ten má respekt. Ale běda mu, když o ni přijde! Končící  americký prezident se o tom přesvědčil na  vlastní kůži! Nechtěl bych v  ní být.

Protože  nikdo pro Facebook, Google, Twitter, Amazon , ze  všech amerických mocných, ba nejmocnějších, od  té doby , co se staly  vládci světových sítí, neučinil více než právě on!

Celou dobu, i přes to, že Trump porušoval platná ustanovení uživatelských ujednání Facebooku i Twitteru, sociální sítě Trumpovi nešlapaly na paty. Firmy se snažily s Bílým domem vycházet, stejně jako celý technologický průmysl s americkou vládou, jejíž rozhodnutí Trump stále více přímo ovlivňoval. Nejde jen o Facebook nebo Google, ale také o Apple. Firma  nakousnutého jablka po tlaku amerického prezidenta rozšířila výrobní kapacity v USA, což je proti přesvědčení šéfa firmy Tima Cooka, který z Applu udělal miláčka investorů díky maximalizaci zisků díky levné výrobě v Asii. Cook si ale přes dřívější podporu Hillary Clintonové k Trumpovi našel vztah, například díky shodnému názoru na daňovou problematiku.

Snaha velkých technologických firem nevystupovat proti úřadujícímu prezidentovi je pochopitelná i v kontextu vyšetřování technologických gigantů ze strany evropských i amerických úřadů. V USA proti technologickým gigantům brojí hlavně demokraté, dobré vztahy s Trumpem tak skýtaly naději na lepší postavení ve sporech,které je mohou stát obrovské sumy peněz.

Ano, američtí  internetoví obři čelí několika  vyšetřováním, iniciovaným novými vítězi.Některým,například  Facebooku, hrozí dokonce  rozdělení firmy  na několik menších. Trump byl jejich štítem.

A nejen v  Americe. Když země  Evropské unie na ně hodlaly  uvalit novou digitální daň, okamžitě, v  zájmu ochránění jejich zisků, inicioval s Evropou  obchodní válku. A  uspěl.

Nic  z toho  dosavadnímu vládci Oválné pracovny nepomohlo! Jako by  nikdy nebylo.Chování Twitteru a Facebooku se změnilo ve chvíli, kdy Joe Biden získal více volitelských hlasů v prezidentských volbách. Přirozeně, že nyní  to prezentují jako ochranu demokracie, zamezení šíření nenávisti a násilí, atd. atd. Ovšem teroristé  všeho druhu, počínajíc  iránskými ajatolláhy  a konče  militantními  imámy po celém světě,  sítě  volně  užívat mohou dál.

Myslím, že  existuje  jedno přesné  vysvětlení- rozhodují peníze a obavy o budoucnost obrů. Nejdříve se báli proti Trumpovi zasáhnout, když držel zásadní vliv. Kdyby  proti němu vystoupili tehdy, čekala by je  tvrdá odveta. A hned  z několika  směrů. Jednak by  zmizel onen ochranný Trumpův štít, ale  především by  tehídy plně  funkční  prezident  neváhal okamžitě vydat  dekret, kterým by  příliš oprsklého internetového smělce  rychle umravnil.  Ve chvíli, kdy Trump prohrál volby a kvůli svému vystupování ztratil podporu Republikánské strany, přestal být hodnotným spojencem, naopak. Google, Apple i Facebook jsou firmy, které čelí vyšetřování kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu. Vyšetřování, které spustili demokratičtí zákonodárci. A ti od 20. ledna budou mít svého prezidenta a většinu ve sněmovně i Senátu. Každý projev dobré vůle vůči novým vládcům se nyní počítá. Zkrátka  slabost i zbabělost. V galaktickém rozměru!

A  zároveň katastrofická zpráva pro nás – běžné internetové uživatele!  Jestliže je takovýmhle drastickým sankcím vystaven sice odcházející,  ale pořád  úřadující  US prezident,  pak já, vy a kdokoliv jiný máme  jedinou jistotu  – že  s námi tihle zametou kdykoliv  si vzpomenou a  jak si vzpomenou.  Podle přání momentálně  vládnoucího establishmentu. Nebo velmi hlasitých nátlakových  skupin.

Ale  ani to není  konečný  výčet  slabochů a zbabělců. Do tohohle  gordického propletence  patří i ti aktuálně  mocní. Ti, aby nemohli být  obviněni  z cenzury, přenesli tuto povinnost, ohledně kontroly  a tzv. „nezávadnosti“ obsahu právě na provozovatele  a majitele  platforem. Podle  hesla  – my nic!  Za  mazání obsahu  mohou majitelé sítí! Je  to soukromý prostor a  oni určuj, co se v něm může  a co nikoliv!

V Trumpově případě se ukázalo, jak je to vylhané!

Žijeme  v době,  kdy  zbabělost a slabost, respektive – lež je  normou.

Bohužel. A  není naděje, že by  tomu snad  mohlo být jinak…

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.