Kalamity Jane českých financí


Život  je opravdový kouzelník a  vtípky  které vytvoří jsou neodolatelné! Od klukovských  dob mám rád  příběhy z  Divokého Západu. Ty  umělé, viz  rozdrbané, ale  jako korunovační poklad  chované Rodokapsy s Křížovým Petem nebo Arizona  Slimem, klukovských let,  následně  filmy  s  pravými westerny, které někdy po roce 1960 do tehdejšího Československa  uvedlo V pravé poledne  s Jamesem Stewartem, až  k těm opravdovým, popisujícím realitu, jež  měla  k Rodokapsům asi tak daleko jako ČR  k normálnímu spořádanému státu.

Ale k věci-včera  mi počítač vyhodil jednak zajímavý  článek o ženské historické postavě  z  těch nejlepších let  Divokého Západu  – Kalamity  Jane. Takže  nešlo odolat. Jenže když jsem s ním byl hotov, tak najednou mi cosi padlo do oka, co s tou smutnou superhrdinkou  osidlování  Západu  jaksi vůbec nekorespondoval tedy  na první pohled – tohle:

No uznejte – co má sakra  Andrej Babiš společného s Kalamity  Jane?   Uznávám, že  kdyby  se  článek týkal takového Jesse  Jamese  nebo Roberta Le Roye Parkera – známého jako Butch Cassidy a jeho parťáka Harry Longbaugha alias Sundance Kida, pak  bych  to spojení na Babiše  i chápal. Tedy  spojení  pravé tváře  těhle  tří desperádů, nikoliv jejich glorifikované filmové verze. Ale  u Kalamity  Jane?

Jenže  příští pohyb  myši, který mi nechtěně otevřel další připravené okno na  počítači, vysvětlil, že  to vlastně  sedí. Že ta  Kalamity  Jane  a Babiš  je  vlastně  správně!

V tom okně  byl totiž přepis  nedělních Otázek Václava Moravce, resp.jeho první  části, kdy téma představoval  státní rozpočet 2021, zrušení superhrubé mzdy, opatření  vlády  v  důsledku covidu a  výhled státních  financí do budoucna.

Ve  studiu se k souboru  nahozených témat vyjadřovaly  tři  ženy  – Alena  Schillerová, takto bohuželministryně  financí, Eva  Zamrazilová, bývalá  členka  bankovní rady  ČNB, dnes  předsedkyni Národní rozpočtové rady a  Helena  Horská  šéfekonomka Raiffeisenbank.

Protože  to byl nářez, jak se  patří, Kosa  ho nemohla a nechtěla  pominout. Protože  se ukázal, že  Alena  Schillervá, kromě  toho, že  to je  věrná a  neochvějná  nohsledka, zejména  dbající přepečlivě na  svou  fasádu a  vždy  se, tedy  až  do tohohle OVM, pečlivě  ovládající to má s ekonomikou, jejími základními poučkami a selským rozumem přesně  stejně  jako se  svou pověstnou  angličtinou! Ostatně, i na  tu , jak si řekneme – došlo.

Ta  ženština  fakt  vůbec netuší o čem to je! A  to zodpovídá za  státní kasu….. Prostě  totální Kalamity  Jane  českých  státních  financí. Vím že  v  transkripci té přezdívky mám chybu  – že  správně  je Calamity  Jane,  ale vzhledem k  její znalosti  angličtiny  je  můj přepis  toho jména v  české verzi  určitě  logičtější a  charakterističtější.

Jste  li znalci  Divkého Západu a jeho historie, pak někteří  z vás  mohou  namítnout, že  to byla  veskrze  úspěšná  pistolnice   a  traperka. Takže  proč  Schillerová?

Například  proto, že:

Jane pracovala jako vojenský zvěd. V této roli dosáhla nemalých úspěchů, takže se nakonec ocitla po boku generála Custera.

Armádu ale nakonec opustila jen několik měsíců předtím, než se kavalerie slavného velitele pustila do bitvy s indiány u Little Bighornu. Výsledkem byla drtivá porážka a masakr vojáků. Jane se na místo zkázy dostala jako jedna z prvních.

„Všude se povalovaly stovky mrtvol. Už nikdy v životě nic takového neuvidím.

A  stejně  tak  Schillerová, má svého arogantního,nafoukaného , neomylného  Custera, který  míří ke  svému Little Big  Hornu.  Bohužel  nikoliv  se  7.kavalérií,nýbrž s  celou Českou republikou.

Ne, ona  svého generála  neopustí. Však on také nezahyne a nepřijde o skalp. To jenom, my, jejich modří kavaleristé, to odskáčeme!

Václav Moravec  celou relaci uvedl výrokem  šéfa  NKU  Miloslava Kaly. Podle něj není možné vinit pandemii ze všeho. Například od počátku roku se podle NKÚ meziročně zvyšovala čerpání celkových výdajů, a to měsíčně o desítky miliard korun. Zmíněné nárůsty se týkaly hlavně provozních výdajů, což není úplně dobré pro hospodaření státního rozpočtu, alespoň podle NKÚ.

Schillerová to samozřejmě  vehementně popřela, jakkoliv  čísla  jsou  průkazná. Ale  škola  Andreje  Babiše  je postavena  na  „zlatém“ pravidlu  – zatloukat, zatloukat, zatloukat! a  Alenka, pohybující se ve  světě  financí  stejně jako  známá jmenovkyně  za  zrcadlem  – tedy v  říši divů, je dobrá žačka.

Zcela  vypadla  ze  své obvyklé role, když  začala  argumentovat  Helena  Horská.  Ta  tam byla její tradiční mediální umírněnost a zdrženlivost. Inu, žádný div,  když  se  ukáže, že co je  podáváno Babišovými medii jako huj,  může  být, no řeknu to kulantně – že  se ukáže,  že cérečka  ze  dvora má sukničky  ucouraný všecky.

Vše  propuklo už na  samém začátku, kdy Moravec  Schillerovou konfrontoval s  výrokem Miloslava  Kaly.

Václav MORAVEC, moderátor
Co byste dokončovala, když se podíváme na zprávu odborů. Předpoklady pro ekonomický vývoj v roce 2021, kde vás kritizují, kritizuje vás Národní rozpočtová rada, zároveň nejnověji i Nejvyšší kontrolní úřad, že jste jako správkyně státní pokladny nepřipravila státní rozpočet v časech dobrých na horší časy.

Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Tak pane redaktore, jsme ve velice vypjaté krizové době, kterou způsobila pandemie a následně ekonomická krize. Naopak já si stojím za tím, že rozpočty byly velmi dobře připraveny, že jsme měli nízké zadlužení, přebytkové veřejné rozpočty a vytvořený dostatečný polštář na to, abychom si dnes mohli půjčit. Já musím být zvyklá na to, že stojí proti mně třeba i všichni. Já si nemohu dovolit jet na módních vlnách.

Václav MORAVEC, moderátor
Počkejte, a to si nemůžete dovolit jet na módních vlnách.

Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Nemohu si dovolit jet na módních vlnách. Módní vlnou je, že se teď kritizuje něco a pak se kritizuje něco jiného, pak se zase změní názor.

Václav MORAVEC, moderátor
Ale, že vás relevantní instituce, jako je Nejvyšší kontrolní úřad a Národní rozpočtová rada, odbory.

Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Jestli mohu, tak já se vždycky ke všemu vyjadřuji. Ta kritika Nejvyššího kontrolního úřadu, mám pocit, že je z léta, že to není úplně nic nového.

Václav MORAVEC, moderátor
Je to aktuální zpráva, která byla zveřejněna na začátku ledna.

Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Já jsem k tomu, když to vyšlo, vydávala stanovisko. Já s tím nesouhlasím, že by mandatorní výdaje nějak dramaticky rostly a naopak.

Ta  ženština  zapírala nos mezi očima!

Ale jiskry doopravdy létaly, když se  do diskuse  vložila  Helena Horská. To pak Kalamity  Jane  ztrácela  glanc a přešla  na úroven pavlače. Svou  spoludiskutérku obvinila  z jízdy  na módních vlnách a z nekonzistence názorů. Takže  vyprovokovala  střet, kde  jí ekonomka  Raiffeisenbanky sdělila  , kromě jiného, následující:

Václav MORAVEC, moderátor
Tak, začněme, začněme vaší nekonzistencí a tím, že měníte názory jako ponožky.

Helena HORSKÁ, ekonomka, členka iniciativy KoroNERV-20, bývalá členka Výboru pro rozpočtové prognózy
Děkuji mockrát. Musím reagovat. Protože ano, to mě velmi, velmi zaujalo a naprosto myslím si, že s tím nemohu samozřejmě nemohu souhlasit, protože to, co já samozřejmě prosazuju je, udržitelnost veřejných rozpočtů.

s ohledem i na reformy a na problémy, které tato česká ekonomika má. Součástí toho problému, který máme dlouhodobě, o tom mluvila i Eva Zamrazilová, je právě neřešená důchodová reforma a hlavně neexistující zdroje pro tuto důchodovou reformu. Daňový balík, který jste odsouhlasili 2 dny před Štědrým dnem jenom ukrajuje z možného balíčku, který jsme mohli právě použít mimochodem na důchodovou reformu, takže k tomu. Já jsem velmi ráda za jakýkoliv rozumný návrh, který vede a říká nám, jak bychom mohli provést důchodovou reformu, takže to je ta oprava té mé takzvané nekonzistence. Druhá věc, více pomoci. Já porovnávám a to vy paní Schillerová velmi dobře víte, váš slib, vládní slib 1,2 bilionu korun pomoci této ekonomice, mě by totiž mimochodem zajímalo, kde se tady ta částka 1,2 bilionu korun vůbec vzala, jak jste vlastně k té částce přišli.

Alena SCHILLEROVÁ, ministryně financí /nestr. za ANO/
Já se hlásím.

Helena HORSKÁ, ekonomka, členka iniciativy KoroNERV-20, bývalá členka Výboru pro rozpočtové prognózy
Protože výsledek, vy velmi dobře víte, protože to je to, co já porovnávám, já říkám vy jste slíbili 1,2 bilionu korun. Celkově jste na přímé pomoci vyplatili ke konci letošního roku 148 miliard korun, což je necelá polovina slíbené přímé pomoci, protože s dovolením, já tam nepočítám pomoc OKD, pomoc na potravinovou soběstačnost, pomoc na kůrovec, ono sice kůrovec také začíná na k, ale není to COVID. Dále jste tam zavedli také také například snížení daně z nabytí nemovitostí, to je taky otázka, jestli to souvisí s covidem. A další důležitá věc je samozřejmě i otázka dalších daňových úlev, o které jsme volali, mimochodem jako KoroNerv, že máte odpustit či odložit některé daňové povinnosti. Tyto daňové povinnosti, které mohly být spravedlivé, mohly pomoci této ekonomice a vám by státní rozpočet nějak nezhroutily, protože jste nakonec vybrali o více než 100 miliard korun více, tak by té ekonomice napřímo pomohli. To znamená, moje kritika směřovala na to porovnání slibů versus činů, které se ukázaly být diametrálně odlišné a je to opravdu z mého úhlu pohledu fiasko, že vy jste něco slíbili a dodali jste výrazně nižší část.

……

a pokračovalo  to dále:

Helena HORSKÁ, ekonomka, členka iniciativy KoroNERV-20, bývalá členka Výboru pro rozpočtové prognózy
Tak já bych se ráda vyjádřila k hodnocení výsledku ekonomiky za rok 2020, že podle mého názoru to není zásluha vlády, to že ekonomika naštěstí neklesala. Nepoklesla dvouciferným tempem tak, jak se na jaře mnohé instituce, a nebyli jsme to my, obávaly. A když jsme se bavili tady právě o těch výdajích, tak paní ministryně, já tam často slyším, že vlastně vy mi potvrzujete moje výpočty, moje slova, že sama tady přiznáváte, že výdaje státu a státní pokladny v loňském roce byly nižší vlastně, než se očekávalo a vyvíjely se lépe, jinými slovy ty výdaje, které jste pouštěli do té ekonomiky, nebyly takové jako jste slibovala a ztráta té ekonomiky přidané hodnotě jenom upozorním, podle našich odhadů bude i přesto 320 miliard korun v přidané hodnotě. To znamená, i když ekonomika neklesala dvouciferným tempem, tak i ta ztráta jenom v přidané hodnotě v těch tržbách je to mnohonásobně více. Je to 320 miliard a sama, když nechávám,

Mohl bych pokračovat ještě hodně  a hodně  dlouho.

Publikum dostalo šanci se dozvědět  i několik zbrusu nových myšlenkových perel – snad  největší z nich se  týkala  zrušení superhrubé  mzdy.  Kdo se  naivně  domníval, že  leitmotivem odstraněním té zrůdnosti byla  její zcela  absurdní podstata, hluboce  se mýlí!!!!

Kalamity  Jane nám všem vysvětlila, že  primárním cílem byla  skutečnost, že  v letošním roce, kvůli koroně  neporostou mzdy, takže  to vzal tatík stát na sebe. Aby lidi dostali nepřímo přidáno. Když  jí  kontrahentky  okamžitě namítly, že  mnozí zaměstnavatelé, a konto zrušení superhrubé okamžitě  snižují  svým zaměstnancům  mzdy, popřela  to. Takže  jí, jako flagrantní příklad  předvedly oznámení státních Českých drah,  které už to stihly oznámit veřejně. Kalamity  Jane zapráskala  bičem – prý o tom nic neví a bude  se informovat u Havlíčka….

Jo chápu, ani Calamity  Jane  se  s dráhami nekamarádila, protože  ty  vlastně pohřbily její svět… Stejně  to má její  česká  jmenovkyně.

No, tak si to vysvětlete managementu Českých drah.

Helena HORSKÁ, ekonomka, členka iniciativy KoroNERV-20, bývalá členka Výboru pro rozpočtové prognózy
Já bych ještě ráda se vrátila k udržitelnosti spíše nebo spíše k neudržitelnosti veřejných financích v této zemi, protože jenom chci zdůraznit, to jsem myslela hlavně na začátku, když jsem hovořila o ztrátě důvěře a o tom, že my nemáme základní mantinely dané hospodářskou politikou, kterou má na starosti ministerstvo financí a ministerstvo průmyslu a obchodu. Úkolem státu, a to se učí v základech hospodářské politiky v prvním magisterském stupni vysoké školy, se říká, že instituce jako vláda a její ministerstva mají povinnost dávat mantinely, definovat cestu, jakým ekonomika se má ubírat v následujících letech. Od toho je úloha vlády a hospodářských nositelů, nositelů hospodářské politiky, aby nastavili mantinely, ve kterých se bude ekonomika v dalších letech pohybovat, tudíž ministerstvo financí jako jedna z odpovědných institucí by bez ohledu na značnou míru nejistoty, kterou jsme se ale potýkali všichni podnikatelé, živnostníci, ekonomové, vy jako ministryně financí, všichni Česká národní banka, tak přesto jsme se snažili dát našim podnikatelům alespoň nějaké mantinely, ve kterých se budeme pohybovat, a vy nám tady říkáte v polovině ledna, že vy vlastně nevíte, jak bude vypadat státní rozpočet na tento rok. To je podle mého značná míra nejistoty a vlastně vy nedáváte a neplníte tu svoji roli stanovitele mantinelů vývoje české ekonomiky, od vás podnikatelé očekávají, jim řeknete aspoň v hrubém rámci v nějakých scénářích vývoje, s čím mohou a s čím jaksi nemusí, anebo nemohou vůbec počítat, když se bavíme o tom odhadu, ano, schodek státního rozpočtu na letošní rok, ano začne, souhlasím s Evou Zamrazilovou, začne čtyřkou a v porovnání vlastně s loňským rokem bude dokonce vyšší, než jsme měli v covidovém roce. A do toho rozpočtu vlastně musíte ještě započítat xté opakované vlny covidové, které nás naši ekonomiku zasahují. A nechávají zavřenou a já bych velmi ráda, při této příležitosti využiju, protože myslím, že vy vládě máte rádi papíry, navíc i takové barevné označení, tak jsem vám to sice nepolepila dohromady, ale máte to tady spojené svorkou. Nádherná publikace, čerstvě vydaná o fiskální udržitelnosti od ekonomů. Od nositele Nobelovy ceny, který určitě nelze ho považovat za liberálního ekonoma, je to Stiglitz, který mimochodem také říká, ano role státu v ekonomice je důležitá, ale není bez hranic. Je potřeba nastavit hranice. A tady máte 5 krásných kroků, co by ministerstvo financí mohlo udělat to, aby veřejné finance byly v budoucnosti udržitelné, abychom se nespoléhali na to, že úrokové sazby zůstanou věčně nízké, že je potřeba prodlužovat splatnost dluhu, místo toho, abysme ji zkracovaly, a že je potřeba posílit automatické stabilizátory v ekonomice, které, jinými slovy v době opravdu krutého propadu ekonomiky automaticky bez nutného zásahu politiků či mírného doladění ekonomiku nastartují, ale ty mandatorní výdaje vás jako političku, jako ministryně financí nepřeválcují, protože v té situace, ve které se nacházíte a pak možná přeju vám to, abyste se nacházela v dalších čtyřech letech, za situace nebude v žádném případě záviděníhodná, opravdu ne. A je důležité a já vám doporučuju, mrkněte na to, je to úžasná publikace o fiskální udržitelnosti nejen tohoto státu.

Pokud  vám to není úplně  jasné, pak Helena  Horská předala Schillerové publikaci o fiskální udržitelnosti ekonomiky. V angličtině!!! „Tady máte pět kroků, co by ministerstvo financí mohlo udělat, aby veřejné finance byly v budoucnosti udržitelné,“ řekla ekonomka a předala ministryni publikaci, na které se podílel například držitel Nobelovy ceny Joseph Stiglitz.

Utřela  tu samolibou  Babišovu poskokyni opravdu excelentně.

Jenže  státní rozpočet, jeho udržitelnost, to jsou příliš  vážné věci, než  aby  z toho elegantního výsměchu mohl mít  alespon drobnou radost.

Babiš  prostě  spáchal obrovský  finanční zločin a Kalamity  Jane  se kouří z revolverů. Divoký  Západ  je dávno mrtvý . Zažíváme  Divoký Východ. Bohužel. Díky  vlastní hlouposti.

Psaný záznam nedělních OVM naleznete  zde.

V archivu ČT  je k nalezení tady.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.