Holá fakta o Navalném


Návrat Navalného do Ruska byl doprovázen takovou bombastickou publicitou, že  je jasné, že  se mu Kosa nevyhne.

Plné  letadlo do Moskvy,  na palubě  cestoval Navalnyj, jeho manželka a  zbytek sedadel obsadili  už jen novináři z tzv. světových medií, přirozeně  nemohl skončit jinak, než obrovskou  informační smrští. S tím, že  si  všichni vychutnali následné zatčení  na  letišti Šeremetěvo, jakmile předložil svůj pas. Že k zatčení dojde   bylo všem jasné a zřejmě /vzhledem k vědomému porušení podmínek podmínečného propuštění/  i předem kalkulovanou součástí režie  celé  akce. Stejně jako  demonstrace  několika  desítek jeho příznivců,včetně  pár  zatčení těch nejmilitantnějších.

V mých původních  představách  psaní dnešního textudisponovalo  zcela  jinou strukturu. Základ tvořilo srovnání  „hrdinného „bojovníka   za  svobodu a demokracii v  Rusku s Juliem Assangem  opepřené ještě   osudem Tommyho Robinsona. Pokud  vám to třetí jméno nic neříká, základní, ovšem jedině  správně  zabarvené informace naleznete  zde. Srovnáním s  Assangem bylo cíleno na licoměrnost těch, co nyní pořvávají ohledně porušován lidských práv  v Rusku / ani mne nenapadne tvrdit, že je  to země  s příkladným respektem a  úctou k jejich dodržování!/ a svobody informování, paralela  s Robinsonem zas  na  to,  že jednou kriminalizace  dotyčného hrdiny  vadí a jindy nikoliv.

Dále  pořešit  otázku,  jestli  Navalného spektakulární  návrat do Ruska v předvečer  instalace Joe Bidena  do prezidentského úřadu je náhoda nebo předem připravená  součást  inauguračního plánu. Mající překrýt například  to,  že  zemi, která sama  sebe  vnucuje  jiným svůj  systém jako ten nejdokonalejší na světě a přitom uvedení prezidenta  do úřadu  si vynutilo přítomnost 25 000 ozbrojených vojáků v ulicích  hlavního města.   Tohle  je  obvyklé snad  v banánových republikách nebo Afghanistanu!

Už vůbec nemluvě o tom, že FBI tvrdě opakovaně  prověřuje všech 25 tisíc členů Národní gardy kvůli obavám, že by mohlo dojít k útoku zevnitř na nového prezidenta či jiné významné jedince.

Závěr pak v mých původních plánech speciálně pojednával reakce  českých politických kašparů -Babiše, Petříčka , a pod. požadující zavedení  dalších sankcí vůči Rusku. A v úplně poslední větě  jsem se hodlal zeptat, kdy  se připojí Zeman a pošle Navalnému nějaký ten zvací dopis. Mimochodem, ten pro Guaidoa na hradním webu pořád  ještě  visí.

Jenže – jenže nic z  toho číst nebudete!

  Nakonec jsem se  rozhodl zjistit  a předložit  vám holou pravdu o Navalném. Takovou, kterou si netroufnou  zpochybnit  ani na  CNN, Washington Post, natož v Respektu, ČT  a dokonce si na ní vyláme  zuby  i Jakub  Janda  s Petrem Kolářem.

Pravdu opřenou od  tvrdá data. Přesně tak, jak to mám rád. Ať  už  jde  dnes o Navalného, jindy o koronavirus, Václava Klause, Miroslava  Kalouska, Miloše  Zemana, Andreje  Babiše, liberální ne/demokracii nebo třeba  státní rozpočet! Či cokoliv jiného.

Kroutíte hlavou , kde se taková jasnápravda, navíc ukotvená na tvrdých datech  dá  nalézt, když  hrdina  západních ne/demokratických liberálů pobýval v Německu?

Věřte  že  dá.   V žaláři národů, zvaném putinovské Rusko, totiž  existuje organizace  s názvem Levada Center

Anglická Wikipedie  o Levada  centre píše  řádově a velmi kondenzovaně  toto:

Levada Center je ruská nezávislá nevládní nevolební a sociologická výzkumná organizace uznaná jako zahraniční agent podle ruského zákona o zahraničních agentech z roku 2012. Je pojmenována podle svého zakladatele, prvního ruského profesora sociologie Jurije Levady

Tedy ono sděluje  daleko více, ale  toto je to úplně nejpodstatnější. Levada  Center  je, mezi jedině  správnými celého světa,  brána  jako jediný nebo  nanejvýše jeden z mála  věrohodných  informačních zdrojů v  Rusku.

Pokud  by náhodou někdo ohrnul pysk a prohlásil –  pche Wikipedia!, tam si každý  píše, co uzná za  vhodné, mohu mu doporučit  BBC  a  její  statement na  stejné téma  s názvem

Levada  výstupy už Kosa několikrát použila.  Takže následoval logický  krok – zkusit najít nějaký , co nejčerstvější  výzkum této agentury  ohledně  Alexeje  Navalného a jeho  pozice  v Rusku. Jak je  tenhle  hrdina bez  bázně  a hany  vnímám ve  své zemi. Samozřejmě  už  po onom „atentátu“  „novičokem“ na jeho osobu.

Nápad  se ukázal být velmi nosným. Takže  mám k dispozici, celou  výzkumnou  zprávu s názvem

Angličtináři originál naleznou zde.

Pro sebe mi pro celé kosířské publikum byly  využity  služby překladače. Takže  prosím o toleranci jazykových nepřesností a nedostatků. Nicméně  si dovolím tvrdit, že  jádrové informace a to je to, oč tu běží,   jsou bez sebemenší vady! Takže  jdeme na  to!

ALEXEY NAVALNY

Tento průzkum byl proveden 25. – 30. Září 2020 mezi reprezentativním vzorkem všech ruských obyvatel měst a venkova. Vzorek zahrnoval 1605 osob ve věku 18 let a starších ve 137 obcích 50 regionů Ruské federace. Průzkum byl proveden jako osobní rozhovor v domovech respondentů. Rozdělení odpovědí je prezentováno jako procenta z celkového počtu účastníků spolu s údaji z předchozích průzkumů. Dotazy průzkumu byly formulovány společně s Open Media.

Statistická chyba těchto studií u vzorku 1600 lidí (s pravděpodobností 0,95) nepřesahuje:

3,4% pro ukazatele kolem 50%
2,9% pro ukazatele kolem 25% / 75%
2,0% pro ukazatele kolem 10% / 90%
1,5% pro ukazatele kolem 5% / 95%

SCHVÁLUJETE NEBO SLEDUJETE ČINNOST ALEXEYE NAVALNÉHO? (jedna odpověď)

13. května 20. září
Schvaluji 6 20
Neschvaluji 35 50
Neslyšel jsem o něm / neznám ho 59 18
Těžko říct 12

 

CO SE VÁM LÍBÍ NA ALEXEY NAVALNÉM? (N = 1311; jako procento těch, kteří vědí, kdo je Alexey Navalny. Byla to otevřená otázka, potenciální odpovědi nebyly prezentovány, respondenti je navrhli sami a mohli navrhnout více než jednu. Odpovědi byly seřazeny v sestupném pořadí.)

20. září
Mluví pravdu, je pro pravdu, odhaluje obtížné problémy, otevírá oči 8
Říká správné / inteligentní věci, má alternativní pohled, nový pohled, má zajímavý blog, inovativní řešení, má svůj vlastní názor, je chytrý 5
Je opoziční, je nezávislý, proti úřadům / Putin, bojuje s úřady 5
Bojuje proti korupci, organizuje Protikorupční nadaci, odhaluje zloděje, vyšetřování, odhalení 4
Je odvážný, odvážný, nebojácný 3
Má blízko k lidem, chrání lidi, bojuje za práva lidí, bojuje za spravedlnost, je spravedlivý 3
Je mladý, energický, neoblomný, asertivní, neústupný, ctižádostivý 2
Je čestný, upřímný, otevřený, dobrý člověk 2
Je to pohledný, okouzlující, charismatický, příjemný muž; vzhled 2
jiný 2
Nic, nemám ho rád 54
Je mi to jedno 1
Těžko říct 19

 

 

CO SE VÁM NELÍBÍ NA ALEKSEY NAVALNÉM? (N = 1311; jako procento těch, kteří vědí, kdo je Alexey Navalny. Byla to otevřená otázka, potenciální odpovědi nebyly prezentovány, respondenti je navrhli sami a mohli navrhnout více než jednu. Odpovědi byly seřazeny v sestupném pořadí.)

20. září
Je financován Západem, jeho páni jsou na Západě, cizí vliv, je v kapse Západu, je infiltrátorem, agentem Západu / USA / Německa, špiónem 6
Hodně mluví, má velká ústa, , je to všechno jen  plácání / kritika a malá akce, blábol, klaun, mluví nesmysly, populista, drbna 5
Je drzý, skandální, lstivý, blahosklonný, chová se pošetile, má kolem sebe spoustu hluku / skandálů / povyku, PR, domýšlivý, nemá žádné sociální cítění, je hlupák 4
Seje chaos, zahajuje nepokoje, protestuje bez dobrého důvodu, je provokativní, znepokojuje mládež / studenty, rozněcuje konflikty, přináší nepořádek, agituje lidi 4
Je proti úřadům, vládě, prezidentovi, je opoziční, obrací lidi proti úřadům, volá po rozvracení úřadů 4
Je proti Rusku, špatně mluví o Rusku, zrádce, má protiruské názory, je nevlastenecký, je nepřítelem Ruska, podkopává slávu země 4
Jeho názory, jeho politiky / nevhodné politiky, je liberál, nesdílím jeho názory 4
Nevzbuzuje důvěru, nemám ho rád, nevěřím mu 4
Lže, je lhář, je podvodník, pomlouvač, šíří nepotvrzené informace 3
Je povrchní, nemá co nabídnout, je jako všichni ostatní, ani ryby, ani slepice, není politik, myslí jen na sebe a své vlastní zájmy 2
Je křivý, temný,  kluzký, pěšák ve hře někoho jiného, ​​používá nápady druhých, loutka 2
Je falešný, mafie, je toho plný, podvodník, gauner, trestanec, měl by být stíhán, není dobrý člověk 2
Nelíbí se mi jeho vzhled <1
jiný 7
Všechno / nic se mi nelíbí 16
Mám rád všechno, jsem se vším spokojený 7
Lhostejný, neutrální, nic takového, nic špatného 3
Těžko říct 32

 

NECHTE NÁS BÝT KONKRÉTNĚJŠÍ, KTERÁ SLOVA POUŽIJETE K POPISU SVÉHO POSTOJE K ALEKSEY NAVALNY? (N = 1311; jako procento těch, kteří vědí, kdo je Alexey Navalny. Respondentům byla nabídnuta karta s potenciálními odpověďmi a mohli si vybrat pouze jednu; odpovědi seřadily sestupně.)

13. října

2018

 

14. dubna 2019 15. ledna 2020 17. února

2020

20. září 2020
Úcta 6 3 5 3 10
Sympatie 7 5 5 4 8
Nemám o něm nic špatného 17 11 7 9 15
Neutrální, lhostejný 43 39 39 35 31
Nevím  o něm nic dobrého 12 20 21 23 14
Podráždění 5 9 8 10 8
Nepřátelství 3 5 8 10 10
Těžko říct 6 9 7 6 3

 

VÍTE O OTRAVĚ ALEKSEY NAVALNÉHO V srpnu 2020? (jedna odpověď)

20. září
Důsledně to sleduji 18
Něco jsem o tom slyšel 59
Je to poprvé, co jsem o tom slyšel 22
Těžko říct 1

 

JAK JSTE SE CÍTILI PO ZPRÁVĚ O otravě ALEKSEY NAVALNÉHO?  (N = 1234; jako procento těch, kteří vědí o otravě Aleksey Navalny. Respondentům byla nabídnuta karta s potenciálními odpověďmi a mohli si vybrat pouze jednu; odpovědi seřadily sestupně.)

20. září
Rozhořčení, pobouření 9
Soucit, soucit 21
Rozrušení, strach 3
Zmatek 19
Spokojenost 2
Žádné zvláštní pocity 45
Těžko říct 1

 

JSOU RŮZNÉ VERZE, CO SE STALO ALEKSEY NAVALNY. DŮVĚRUJETE ZPRÁVÁM ŽE ALEKSEY NAVALNY BÝL  SKUTEČNĚ OTRÁVENY? (N = 1234; jako procento těch, kteří vědí o otravě Aleksey Navalny; jedna odpověď)

20. září
Rozhodně věřím 11
Spíše  věřím 22
Spíše nevěřím 26
Rozhodně nedůvěřujte 29
Těžko říct 12

 

 

JSOU JINÉ VERZE KDO JE ZA OTRAVOU ALEKSEY NAVALNY. KDO JE PODLE VAŠEHO NÁZORU PRAVDĚPODOBNĚ ZA JEHO OTRAVOU? (N = 410; jako procento těch, kteří důvěřují zprávám, že Aleksey Navalny byl otráven)

20. září
Putin, Kreml, vláda, úřady, Státní duma, Strana sjednoceného Ruska, ruské zpravodajské agentury, FSB 30
Lidé, které vyšetřoval, ti, kterým se postavil do cesty, ublížili, zmařili jeho zločince 8
USA, Západ, západní zpravodajské agentury 8
Konkurenti, závistiví jednotlivci, soupeři atd. 6
jiný 1
Nevím, je těžké říci / ne odpovědět 47

Takže  to máme  černé na  bílém, co si  Rusové o Navalném myslí a jak ho vnímají!

Dvacet procent schvaluje, co dělá. Zbytek je  buď  ostře proti němu (50%) nebo  je jim zcela  lhostejný nebo ho vůbec nezná.

Pouze  11%  stojí za  tím, že  byl skutečně otráven, a  dalších 22% je ochotno tomu  za určitých podmínek věřit.Zatímco 55%  si myslí pravý opak nebo je ochotno tomu věřit.

Nejzajímavější mi ovšem přijde tabulka s  tímto názvem

NECHTE NÁS BÝT KONKRÉTNĚJŠÍ, KTERÁ SLOVA POUŽIJETE K POPISU SVÉHO POSTOJE K ALEKSEY NAVALNY?

Dám ji proto ještě jednou:

 

13. října

2018

14. dubna 2019 15. ledna

2020

17. února 2020 20. září

2020

Úcta 6 3 5 3 10
Sympatie 7 5 5 4 8
Nemám o něm nic špatného 17 11 7 9 15
Neutrální, lhostejný 43 39 39 35 31
Nemám o něm nic dobrého 12 20 21 23 14
Podráždění 5 9 8 10 8
Nepřátelství 3 5 8 10 10
Těžko říct 6 9 7 6 3

 

Porovnáním hodnot sympatií i antipatií mezi říjnem 2019 a zářím2020, tedy po „otravě“, ukazuje, že  Navalný  ŽÁDNÉ  nové sympatizanty svou činností nezískal. Ba právě naopak – přibylo těch, co si o něm nemyslí nic  dobrého, jsou vůči němu  podráždění nebo dokonce nepřátelští!  V každém případě ubylo těch, které nezajímal. Za mne  totálně  tristní bilance jeho snažení!!!

A když už jsem pátral  po tom jak si stojí Navalnyj u   obyčejných Rusů,, tak mi to nedalo nepokusit  se najít nějaké přímé srovnán Navalného a Putina. I tady jsem uspěl  Bohužel je až z 11.června 2020. Tedy  před onou údajnou „otravou“. Radši bych nějaké novější, ale není kde brát. Na  druhé straně  – výsledek je stažen z webu Meduza. Což  je  portál nesmiřitelných protiputinovských oponentů,provozovaný  v Lotyšsku.

A  co že  protiputinovská Meduza  zjistila ,když  zkoumala  důvěryhodnost  jednotlivých ruských politiků mezi rusku poplací? Tohle

A  tohle má být vyzyvatel Putina?????

Samotné dotazování sice proběhlo už 20. dubna  2020, ale vzhledem k výše  zveřejněným datům z průzkumu Levady   ze  září a Navalného setrvalým „preferencím“. lze  důvodně předpokládat, že  se  na postavení hrdiny západních  liberálních ne/demokratů uvnitř  ruské společnosti sotva  něco změnilo. A když tak nejspíš jen k horšímu.

Tolik holá fakta  o Navalném.

Ta  starost o svobodu a demokracii v Rusku, ve světle aktivace obrovské ozbrojené mašinerie  kvůli inauguraci 46.  US prezidenta,  divokým demonstracím, končícím rabováním a  žhářstvím ve velkém, s mnoha  mrtvými a těžce zraněnými, přes  svrhávání  soch  otců zakladatelů amerického státu a  demokracie, vytváření autonomních  zón s  vládou otevřené anarchie  a násilí, mi rozhodně  přijde zcela  směšná a  trapná. Aniž bych hodlal sebeméně  Rusko nebo Putina  hájit.  Co takhle  se konečně začít  starat o vlastní problémy, kterých máme více než dost?

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.