Povinný podíl potravin tuzemského původu v českých obchodech


Obyčejný člověk drží za naprosto samozřejmé, že  ten kdo se  ocitne na  kandidátce  politické strany  pro jakékoliv  volby a především ty  do sněmovny,  je vybaven mozkem a není zbaven svéprávnosti. Jinak by  přece na  té kandidátní listině   nebyl.

Tolik předpoklad. Praxe je jiná. Úplně jiná!

Mnohokrát už se  stalo, že  nad tím, co ti,o se  do toho parlamentu dostali, svým hlasováním spáchali a prohlásili zvednutím rukou za  zákon, šlo jen  zaúpět  a přemýšlet, jak je možné ,  že  tihle  pomazaní z Malé Strany  ještě  volně a  bez omezení  běhají po světě  a nikdo je ještě nestrčil do svěrací kazajky  a nedal jim roubík.

Troufnu si ovšem prohlásit, že  nikdy  těch důvodů v podobným úvahám  za jedno legislativní období neexistovalo tolik,  jako  u  současného dosluhujícího  parlamentu.  Vrcholné  číslo výronu malostranské idiocie  pochopitelně představuje  tzv. daňový  balíček spojený se  zrušením superhrubé mzdy apředevším devastací příjmů státního rozpočtu. Nicméně  to, co přijala  sněmovna  ve středu  jako zákon  a  týká  se povinného  podílu potravin české provenience v  prodejnách o ploše větší než  400 m2- tedy, že od roku 2022 nálepku Czech made musí mít  nejméně  55% výrobků  a  do roku  2028 má  tento podíl vystoupat  až na  73%,  se  svou antilogikou, tupostí, odtržením od  reality  a  fatálními  důsledky pro občany a jejich peněženky  i pro stát jako celek onomu  Babišovu  daňovému zločinu velmi přibližuje.

Kosa  tento problém  nepojednává poprvé.  Zásadní postoj k němu zaujala  už  loni v létě, kdy  ten nesmysl zamířil do sněmovny. Viz

Chceme jen české potraviny! Vážně?

Ten text je postaven na rozhovoru, který  tehdy mediím poskytl  Tomáš Doucha, člen předsednictva České akademie zemědělských věd, jenž jsem se tehdy rozhodl z větší části přebrat.

On  tom velmi obsažném interview detailně popisuje proč je podobný  záměr  věcně pouhou chimérou.Ovšem při uvádění do praxe krajně nebezpečnou. Necítím žádnou zvláštní potřebu  Douchovy  argumenty  opakovat.
Výsledek je stejný jako před půl rokem – zavedení toho  líbivého nesmyslu povede jen k tomu, že potraviny  v  českých obchodech v  jeho důsledku výrazně  zdraží. Osobně  si tipnu, že  v některých segmentech to klidně může  být  až  o 1/3.

Proč?

Protože

1- zdražení následuje  vždycky  tam , kde  se potlačí vzájemná konkurence  dodavatelů na  základě  zavedení netržních regulací

2- český  zemědělský sektor prostě není schopen v  řadě klíčových položek  vyprodukovat  dostatek základních  surovin k naplnění  kvót nebo jen největším možným úsilím – konkrétně- domácího ovoce, zeleniny,vinných hroznů  nebo   masa. Tyto disproporce v  daném čase  nelze  odstranit  vůbec  nebo jen  částečně. Což samozřejmě   automaticky  generuje  růst  cen  takových komodit.

3- podobně je na  tom český  zpracovatelský průmysl.  Je v řadě případů, spíše  většině,   daleko méně  výkonný  než  jeho zahraniční konkurence. Což se projevuje  například tak,  že  tuzemské mlékárny nebo zpracovatelé masa nabízejí  českým zemědělcům nižší  výkupní ceny    než  mlékárny  v  Německu a tady následně  schází primární surovina.  Opět  důsledkem  idiotského zákona nutně  bude  zdražení potravin.

Což  parlamentní většině  ve  složení  Pitomiové / předkladatelé návrhu/, Filipovi  pseudokomouši, ČSSD a naprostá  většina poslanců za  ANOšéfe!  nevadilo, aby to neprohlasovali  s konečnou platností. S náležitou dávko keců, že  jako ta potravinová  soběstačnost republiky je  ta  největší a nejdůležitější priorita! a  když  tyhle bludy  prskali a chrchali do kamer  mikrofonů, tak  ještě  vypínali  hruď  asi jako  Žižkovi táborité, když  hnali křižáky  z Vítkova dolů do Vltavy.   S jistotou, že  náležité procento českých buldů to vidí stejně  jako  oni  a za  3/4 roku to ocení  volebním hlasem. Protože  o nic jiného,  než hlasy při volbách, stejně jako u té daňové zrůdnosti nejde!

Protože  až  ten nesmysl, pokud  vůbec  kdy, začne platit a  ceny  v marketech vyletí  vzhůru,  výsledky  parlamentek už  dávno nikoho zajímat nebudou. Za  to ceny  v reklamních letácích ano! Podle mezinárodních  srovnání  je  český  spotřebitel extrémně  orientovaný  na  cenu. Tu preferuje  zcela  většinově i na úkor kvality – viz např. předseda sdružení velkoobchodů a maloobchodních jednotek CBA Roman Mazák. „Česká republika je na tom v porovnání se západními zeměmi špatně, český zákazník je stále ještě hodně citlivý na cenu,“ podotýká. Aby mohly řetězce nabízet nízkou cenu s odpovídající obchodní přirážkou, tlačí podle Mazáka na dodavatele, kteří pak musí kvůli udržení požadované ceny logicky ustoupit v kvalitě.

Pokud  by náhodou  někdo pochyboval, že  jsme  skutečně národem, který  většinově  zvolí láci na úkor kvality  pak  konstatuji, že  v Evropě se ve slevách prodá necelých 30 procent zboží. Na této úrovni byly akce v Česku ještě v roce 2007. Dnes Češi v akcích nakoupí podle statistik společnosti Nielsen 55 procent zboží, které obchodní řetězce nabízí.

Zkrátka onen  český  bulda, pro kterého se  Okamura  byl v prsa  s tou potravinovou soběstačností a on mu nadšeně  naslouchal,  je přesně  prototyp  toho spotřebitele, který  zásadně všechno pořizuje  v  akcích nebo výprodejích a za normální cenu bez slevy nakupuje jen tehdy, když už mu vůbec  nic jiného nezbývá!

Tenhle  se po příštím Novém roce  první bude ohromně rozčilovat  nad  tím, jak mu ti nahoře  žrádlo zase zdražili!  Že  si to více méně způsobil sám? To nepřipustí  ani  po několika  litrech  výplachu z  pivních trubek v PET láhvi ze  supermáku s  hrdým označením pivo! Koupeno samozřejmě  ve  slevě!

Ale ta potravinová  bezpečnost —  to jooo! To on má zmáknuté! Že  by  zrovna  tak klidně  mohl požadovat po Okamurovi a Filipovi soběstačnost v  těžbě  nafty, zemního plynu nebo pěstování  banánů?  Tak s takovou pitomostí na něj  vůbec  nechoďte!

Zajímavá je i ta  aliance  těch, co ten zavedli do našeho právního  řádu. Motivace Pitomiů, houfce  agentů s teplou vodou od  třešní a bohužel i  oranžistů je  až trapně  prvoplánová  – lovení  hlasů duševních prosťáčků s právem volit metodou ber  kde  ber a každý podfuk dobrý!

Velmi se  divím socanům, že  se do něčeho takového namočili. Protože Okamura, stejně jako Kluzký Vojta na rozdíl od  nich mají ještě  druhý plán, který Lidovému domu chybí a  chybět musí. O kterém si povíme ovšem až  za  chvilku.

Nyní se  trošku pobavme  o  ANOšéfe!  a jeho motivech hlasování. Zaměstnanci  politické divize Agrofertu předvedli doslova nevídanou  grotesku!!!! Až na tři poslance  všichni přítomní ANOferti zvedli ruku pro tenhle paskvil.

Ovšem jen pár hodin po schválení novely zákona o potravinách přichází premiér Babiš  s kritikou vlastních poslanců!!!  „Tento návrh jsem neinicioval, ani nepodpořil a považuji ho za zcela zbytečné politické gesto, které je v rozporu s fungováním vnitřního trhu Evropské unie,”

A  dodal: „Někteří poslanci věří, že se jedná o vstřícný krok vůči českým zemědělcům, ale bohužel se mýlí. Pokud by tato změna nabyla účinnosti, bude to pro Českou republiku znamenat citelné sankce a ani z omezení volného pohybu zboží v Evropské unii by čeští producenti, ani spotřebitelé v dlouhodobém horizontu neměli žádný prospěch,“

Kvůli zákonu o potravinách to podle informací serveru iROZHLAS.cz vřelo na úterním jednání klubu ANO. Andrej Babiš se na něj připojil přes videohovor a k ruce mu byla odbornice z Úřadu vlády. I její argumenty proti kvótám ale poslanci odmítli.

„Nenazýval bych to úplně konfliktem, byla tam o tom bouřlivá debata. Pan Babiš s tímto návrhem nesouhlasil, byl od začátku proti,“ tvrdí poslanec Jaroslav Bžoch, který jako jediný člen ANO hlasoval ve středu proti návrhu. „Novela je spíš takové gesto, premiér byl proti, hlavně protože jde o návrh proti evropské legislativě,“ mínil Bžoch.

Tak si to představte -Babiš  před hlasováním nabádal ze  Strakovky  SVĚ  poslance, aby  pro nesmysl NEHLASOVALI,vysvětloval  jim, že je to kotraproduktivní jak pro zemědělce, tak pro spotřebitele a konec konců i pro celý stát,  ale  JEHO poslanci ho NEPOSLECHLI!!!!  a nejspíš  jemu natruc  to schválili!!!!! Jistě je  za  to exemplárně potrestá!

Anka bubnuj, Pepku vyskoč!  Poslanci z klubu ANOšéfe! už nehlasují, neříkají a nekonají tak, jak chce  šéf!!!!! Je  tu někdo, kdo  něčemu takovému věří? Jestliže tvrdím a vzápětí se pokusím doložit, že  Pitomiovci a Kluzký Vojta mají  vedle prvního plánu ještě  plán druhý, proč  do toho šli, pak Babiš a jeho „vzpurní a neposlušní“ parlamentní zaměstnanci, resp.jejich šéf  mají ještě o jeden  více.

Začnu tím úplně  prvním  – proč ANO zvedlo ruku.  Kdyby  ten megaúlet náhodou přeci jen začal platit, pověz mi moje  kouzelné zrcadlo, kdo v celé zemi by na něm nejvíce vydělal?

No přece  Andrej  Babiš!!! Vlastně  omlouvám se – Andrej Babiš  ne, nýbrž  Agrofert. S ním přece  nemá  bohuželpremier nic  společného! Ale největším beneficientem tohohle  legislativního mrzáka  může  být  jednoznačně jen Agrofert. Jednak jako  zdaleka největší  zemědělský výrobce a  pak ještě  také  jako dominantní hráč  českého zpracovatelského potravinářského průmyslu! To přece  Andrej Babiš  nikdy nemohl  dopustit!  Takže  vzpurní poslanci se  svému pánu a vládci vzepřeli proto, aby  mu na stříbrném tácu donesli slepici , co by mu  snášela  doslova a  do písmene  zlatá vejce. Proti  jeho vůli. Jistě  jim to rozmlouval na krev….

Ale proč to nemít  zakodifikované, kdyby  motyka  přeci jen spustila?

Jenže ona  spustí sotva. Ostatně nikdo to neví lépe než on. A to je  ten druhý  Okamurův a  Filipův  plán. Tenhle zákon  mimořádně  hrubě  koliduje  se  základními principy  Evropské unie – především usancemi o volném pohybu zboží a služeb uvnitř  jednotného hospodářského prostoru. Po přijetí  nesmyslu se okamžitě   oficiálně  ozvala  celá  řada  velvyslanců ostatních členských zemí v Praze  s příslušnými demaršemi.

Samotná Evropská komise už několikrát signalizovala  do Prahy, když se zákon projednával,  že  uplatní v případě  schválení zákona svoje kompetence,  které podle Lisabonské  smlouvy a  dalších závazných dokumentů odsouhlasených a podepsaných Českou republiko má.

Což nikdo neví lépe než  Babiš  – viz jeho moudro PO schválení  zákona:

„Někteří poslanci věří, že se jedná o vstřícný krok vůči českým zemědělcům, ale bohužel se mýlí. Pokud by tato změna nabyla účinnosti, bude to pro Českou republiku znamenat citelné sankce a ani z omezení volného pohybu zboží v Evropské unii by čeští producenti, ani spotřebitelé v dlouhodobém horizontu neměli žádný prospěch,“

Takže  má  jasno – i kdyby  to nakonec prošlo  – přes  očekávané veto senátu  / jsem zvědav na Zemana!/  a ve  sněmovně  se našla  potřebná   101 /   rozhodnou hlasy ANOšéfe, zda  se na rozdíl od středečního hlasování sejde  celý  klub/Brusel to zarazí!  A  tohle je ten druhý plán! Okamury, Filipa a  Babiše! Oni tohle  vědí, že to nemůže  projít. Stejně tak je jim jasné, že  čeští buldové na tu  chiméru potravinové bezpečnosti slyší. Jsme přece vlastenci, ne?!  A když do něčeho, údajně navíc  vlastenecky prospěšného zasáhne  ta  zlořečná Brusel, tak jsou  vlastenci nikoliv na  druhou, ale nejméně na  šestou. Jde prostě o  to lovit hlasy  v protibruselskýh  vrstvách.

Zajímalo  by mne,  coby si asi  tihle  „vlastenci“  asi tak mysleli, kdyby EU nebo některé členské země  zavedly recipročně  kvoty na dovoz  například  českého piva, českých  dlaždiček, atd., ale především českých  aut  do  svých států a  tím v podstatě zařízli tuzemskou ekonomiku! Jenže  až takhle  daleko český bulda  nepřemýšlí! Okamura s Filipem a Babišem to dobře  vědí.  Takže  klidně prohlasují  zákon, poškozující především jejich voliče, protože  doufají, že  zlá bruselská  cizí  moc ho stejně potopí a oni se pak mohou  postavit  do role  zachránců českého zemědělství, kterým to EU nedovolila s jasným vzkazem – my chráníme  české zájmy! My si zasloužíme  váš  hlas!  

A ten třetí Babišův  plán v  téhle záležitosti? Ten je  shodným s tím prvním těch ostatních  sněmovních iluzionistů a skořápkářů.

Znám čtenářstvo Kosy. Mnozí si opět budou myslet, že  jdu po Babišovi. Nikoliv. To není  ani primární, ani sekundární cíl.  Tím je naprosto zhovadilé chování a  myšlení  některých politiků. Kteří bezostyšně klamou svoje  voliče. Tenhle  v pravém slov a smyslu protilidový zákon vymyslel Okamura  se  svým fámulusem Fialou.  S triviálně průhlednou motivací.  A už  vůbec  nejde o nějaké moje  strašení!

Hlavní analytik České spořitelny – Michal Skořepa   si položil otázku:

Jaké můžou být makroekonomické dopady tohoto zákona?
A odpověděl si takto:

Pokud budeme předpokládat, že zákon skutečně bude mít dopad tak, jak je myšlen (tj. prodejci nenajdou skuliny, jak jej obejít), může dojít mj. k následujícímu:

  • ke snížení dovozu některých potravin (což by posílilo korunu),
  • vyššímu zájmu o zemědělskou půdu (což by zvýšilo její ceny),
  • k vyššímu zájmu o pracovní sílu v českém zemědělství a potravinářství (což by tlačilo na zvýšení mezd v těchto oborech, a tím pádem i jinde).
  • k nárůstu cen příslušných druhů potravin (vzhledem k tomu, že jedním z klíčových důvodů, proč český maloobchod dosud odebíral dané zboží ze zahraničí, byla nejspíš nižší cena; navíc potřebné rozšíření výrobních kapacit bude znamenat potřebu příslušných investic).

Já se zeptám – chcete zatraceně  dražší potraviny? Chcete  výrazný růst ceny pozemků? Chcete  další  jednoduché gastarbeitry  ze  zemí jako Rumunsko, Moldavsko, Bulharsko, Makednie,možná Albánie, Kosovo a pod. kteří budou ochotni makat, místo  nedostatkových tuzemců  u  českých sedláků a  s tím související doprovodné jevy, včetně  zvýšené kriminality? Pokud na  všechny  otázky  zní  vaše odpověď  ANO,  pak  je pro vás ten nesmyslný  zákon  šitý na míru!

Na konec  drobnost. Zamyslel jsem se ještě nad  tou  Skořepovou  poznámkou  o obcházení zákona.

Na  první dobrou mne napadly hned  dvě varianty –

1- být  šéfem takového českého Tesca  a pod.  okamžitě  bych začal připravovat protiopatření.

Zásadním rozlišovacím znakem je plocha  prodejny – omezení se  týká obchodů nad  400m2.

Takže by  skončilo jedno velké  Tesco, ale na stejné ploše  by náhle  měl nájemní smlouvu deset různých firem – např.

Tesco pekárna

Tesco masna

Tesco lahůdky

Tesco mléčné výrobky

Tesco zelenina

Tesco  ovoce

Tesco cukrovinky

Tesco nealkonápoje

Tesco víno

Tesco alkoholické nápoje

atd.atd.

Samozřejmě, že každá z těchto firem by působila na prodejné ploše  menší než  oněch 400 m2 .

Pokladny, sklady, počty zaměstnanců,dodavatelská struktura by  fungovala stejně jako dneska.  Kasy  a sklady jedou přece  už  dávno přes  čárové kody  přímo s hlavním počítačem. Následné rozúčtování na  ty  dílčí firmy  by nebyl žádný problém. Takže  tůdle nůdle  Okamuro a  Filipe!

2- zákon se  nevztahuje  na  e shopy. Ty  získají  jasnou a  neoprávněnou konkurenční výhodu. Takže  prudké rozšíření  e shopů.   Věděl bych, jak to využít.

Stejně  se to,vzhledem ke covidu stát musí.Jde „jen“ o dostatečnou organizaci.

Lidí z pohraničí, v rozumné dojezdové vzdálenosti,   to vyřeší  po svém. Jen co budou moci cestovat. Konec konců  ono i od nás  z Plzně, 70km od bavorských hranic,  v případě, že  tohle projde začne být pravidelný    nákup ve stínu tohohle podvodu  zajímavou alternativou. Zejména pokud by  se dohodly na jedné cestě  2a  více rodin. Nakoupí co chtějí,  dostanou lepší kvalitu zboží a zcela určitě  za levnější peníz. Na  rozdíl od Česka.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.