RUŠENÍ NEPOHODLNÝCH SDĚLOVADEL PREZIDENTSKÝM VÝNOSEM. Zatím jen na demokratické Ukrajině.


napsal Selger

Vlkův úvod:

Už mnohokrát jsem uváděl , že  nějaký  článek vznikl na  základě podnětu některého z  čtenářů.  Tak je  tomu i v dnešním případě, ovšem v modifikované podobě.  Nick Selger mi poslal tip. Na  tom, jak „demokratická  Ukrajina“ a  její prezident  zachází s tamními medii a jejich majiteli, pokud  se znelíbí. Podotkněme, že  sám Zelenský se  do prezidentského paláce  dostal jako  mediální výtvor. Tehdy opoziční  TV k bývalému prezidentovi , demokratůrovi  Porošenkovi.

Mohl jsem opět  článek zpracovat  sám, ale  nevím kudy  kam. Takže  šel na  Selgera  dotaz, jestli si to pro Kosu nechce  sepsat radši sám. Výsledkem je  dnešní článek Kosy.

Dost  řečí, podívejme  se na  to, jakou demokracii jsme  na Ukrajině  stvořili. Takže  slovo má Selger.

 

RUŠENÍ NEPOHODLNÝCH SDĚLOVADEL PREZIDENTSKÝM VÝNOSEM

Jak už zde bylo mnohokrát uvedeno, jednou z hlavních devíz našeho západního systému by měla být svoboda slova a lidská práva. V článku Střípky stále stejné mozaiky byla zmiňována Ukrajina a její nový „hrdina“ z SS a jak se to slučuje s jejím euro-atlantickým směřováním. Vyznamenání esesáka Mulyka beru jako součást koloritu Ukrajiny minimálně od tzv. „Majdanu“ (nazývaného též revolucí důstojnosti).

Co je ovšem absolutní unikum je nedávný výnos prezidenta Zelenského, který vyhlašuje sankce nikoliv proti Rusku, nýbrž proti vlastnímu občanu a navíc poslanci parlamentu Tarasu Kozakovi a zakazuje vysílání tří televizních stanic, které tento ukrajinský občan a poslanec  v současné době vlastní!

A to bez rozhodnutí soudu, jen tak, z jeho příkazu.  S odkazem na informace tajných služeb. Tohle na  demokratické Ukrajině  stačí, aby  televize  byla  zakázána! NA  co se partat  se soudy?!    Stanice už nyní vysílají pouze na Youtube. Vladimír Zelenskij se přitom ještě v roce 2019 vyjádřil: „Nebudu rušit žádné televizní stanice, nemám na to právo ani pravomoc.“

https://interfax.com.ua/news/telecom/612344.html

Sankce se týkají televizních kanálů – ZiK, 112 Украина a NewsOne.

Z toho samotný 112 Украина zaměstnává okolo 1500 lidí.

Pro ilustraci počty odběratelů na Youtube:
ZiK – 511 tis.
NewsOne – 625 tis.

112 Украина – 889 tis.

(ČT 27,9 tis., TV Nova 173 tis.)

Tedy  žádné okrajové  kanály  pro pár  diváků.

Podíváme-li se do médií, výnos vzbudil poměrně silnou odezvu i na Západě. I když se mnohdy zužuje na narativy o „pro-západním“ prezidentu, který zrušil „pro-ruské“ televizní stanice (https://www.ft.com/content/176c0332-b927-465d-9eac-3b2d7eb9706a). Jak také jinak, že?

Moje zkušenost s těmito stanicemi je taková, že to jsou prakticky jediné televizní stanice na Ukrajině, které se snaží přinášet i jiný názor, než oficiální vymývárku. V jejich diskuzních pořadech dochází opravdu k diskuzi, zaznívají i jinak nepohodlné názory, které se jinak na veřejnost nedostanou.

Z toho pramení i jejich oblíbenost. Zajímavé je, že před prezidentskými volbami to byly právě tyto stanice, které nevytahovaly na Zelenského špínu, nenazývaly ho narkomanem a neprotlačovaly Porošenka. A diváci těchto stanic byli z velké části Zelenského voliči. Ostatně jeho politika  a zklamání z něj by byly na samostatný článek. Ukrajinci volili proti Porošenkovi a získali někoho, kdo se obklopil lidmi Porošenka, navázal na jeho politiku a v mnohém ho dokonce překonal. Takže  Porošenko bez Porošenka. Jak že  se jmenoval seriál,který Zelenského udělal? Sluha  státu?  Dnes už je z něj jen sluha. Ovšem nikoliv  státu.

Co se týče proruského záběru Kozakových stanic. Kdo se trochu orientuje v reáliích současné Ukrajiny ví, že nálepka „proruský“ se používá na kohokoliv, kdo si dovolí otevřít ústa a slouží jako povel k útoku samozvaných aktivistů a všemožných „veteránů“. Je to univerzální kladivo politického boje. Za mě bych vypíchnul témata, která rezonovala v poslední době nejvíce:

– podmínky nového úvěru pro Ukrajinu od MMF

– prolomení zákona o prodeji ukrajinské půdy


– vměšování zahraničních „partnerů“ do vnitřních záležitostí Ukrajiny (aféra odposlechů Biden-Porošenko)


– zvyšující se aktivita radikálů okolo Pravého sektoru (útoky na opoziční politiky a soudy, zastrašování, vraždy) a jejich napojení na místní „podnikatele“, ukrajinskou tajnou službu SBU i kancelář prezidenta


– neřešení situace na východě země, sabotáž Minských dohod

– zvyšování cen energií a komunálních poplatků nad úroveň průměrných důchodů

– korupce vládních špiček

– politizace školství, indoktrinace dětí

O samotném Vadimu Kozakovi jsem slyšel poprvé až v souvislosti s touto kauzou. Je poslancem ukrajinského parlamentu za OPZŽ (Opoziční platforma „Za život“) jejímž předsedou je Viktor Medvedčuk. Ten skutečně má vazby na RF (Vladimír Putin je dokonce kmotrem jedné z jeho dcer). Strana jako taková vystupuje za normalizaci vztahů s RF, plnění Minských dohod a regulaci konfliktu na Donbase (Medvedčuk působil od roku 2014 jako vyjednavač a koordinátor výměn zajatců, v r. 2017 inicioval výměnu „všech za všechny“). Médii i politiky je Medvedčuk obviňován z podvratné činnosti, ovšem podle mě, při současném stavu na Ukrajině, kdyby byly důkazy o porušení jakéhokoliv zákona tak už by seděl. Pro zajímavost- v srpnu 2020 byl u Charkova napaden autobus převážející z mítinku členy hnutí „Patrioti za život“ (něco jako odnož OPZŽ) takzvanými nacionalisty z Pravého sektoru. Dodnes nemám informaci, že by to bylo nějak vyšetřeno, i když viníci jsou známí recidivisté, kteří na „akci“ dojeli dokonce vlastními auty. Záznam incidentu zde-
https://www.youtube.com/watch?v=2LgMqgcSSwU

Jeden z posledních ukrajinských průzkumů, který jsem viděl s  otázkou:„Jak by jste hlasovali, kdyby volby do parlamentu Ukrajiny proběhly tuto neděli?“, dopadl takto:

Zelenský  vyznačen žlutě.

Podobnái čísla reportují i další průzkumy. Zelenského strana „Sluha národa“, která ve volbách triumfovala, protože hlásala změnu kurzu, se s převzetím Porošenkovy konfrontační linie propadá (s „Evropskou solidaritou“ svého předvolebního úhlavního nepřítele Porošenka dokonce dávají dohromady i koalice). Naproti tomu stoupají preference umírněných stran, jako právě OPZŽ nebo teprve nedávno založená strana exilového bloggera Anatolie Šarije, která se v místních volbách dostala i do městských rad některých velkoměst.

Nuž, Zelenskij zatočil demokraticky s televizními stanicemi svého politického konkurenta. Tisíce lidí přijdou o práci.

Ukrajina silně podporuje svobodu slova.. nikoliv propagandu financovanou zemí-agresorem, která podkopává Ukrajinu na její cestě do EU a k Euro-Atlantické integraci“. Řekl Zelenskij ve středu.
https://www.ft.com/content/176c0332-b927-465d-9eac-3b2d7eb9706a

Zároveň poprosil západní partnery, aby se k sankcím proti poslanci jeho vlastního parlamentu připojili.

Demokracie jak má  být!!!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.