Karel Čapek 2021


napsal Kudo

Viete, poprvé som Slovák žijúci v Nemecku a chcem si zapolemizovať, či máme sebareflexiu v národoch českých a slovenských k našej histórii. Kedysi som riešil či ten športovec, alebo ten spisovateľ bol s bývalého ČSR, ČSSR, ČSFR, Slovák, alebo Čech.

Každopádne to už mám v hlave vyriešené. Každý reprezentoval Československo, a je jedno s ktorej časti republiky bol. Či Nepela, alebo Zahrobská, či hokejisti, futbalisti, všetci s hrdosťou spievali ,, Kde domov muj, Nad Tatrou sa blýska,, .

Takže si dovolím cítiť hrdosť na Karla Čapka, ako na môjho rodáka.

Z  Československa.

Ako, by sa asi pozeral na politiku 90 rokov, kde Klaus s Mečiarom rozkladli, teda pardon, sprivatizovali naše krajiny, a v ich dielach pokračovali úspešne všetci naši premiéri do dnešných čias. Škoda ich menovať. Viete, fakt ma nebaví už ten večný boj v Česku Zeman, Babiš, opozícia. Na Slovensku Matovič, lebo Fico. Musím s konštatovať, že si asi všetkých politikov pre svoj vývoj zaslúžime. Sú len zrkadlom doby a našej spoločnosti.

Viete môžme sa inšpirovať od Lao C, Aristotela, Budhu, Ježiša, cez Goetheho až po K. G. Junga. A máme k tomu super novodobých filozofov v Československom priestore, ako Páleš, Marman, Pjér la Šéz a mnoho ďalších, ale vážime si vôbec našich velikánov, ktorých sa môžeme priam ešte dotknúť?

Karel Čapek, je určite jeden z nich.

Nikoho nechcem učiť dejiny a ani históriu literatúry, ale od srdca si uvedomujem aký prognostik a vizionár bol. Čo všetko predpovedal a opísal vo svojich dielach a aké sú v jeho dielach poučenie a láska k ľudskému a celistvosti duše, nevidí svet len čiernobielo.

Mňa fascinuje Karel Čapek.

Atómová bomba a jej hrôzy opísané v Krakatoi. Nástup nacizmu a  aktualne koronaviru v Bielej chorobe. Kupujte mloky, však sú úžasné. Vec Makropolus alebo neprekonateľné slovo Robot s R. U. R. Alebo nastavenie  zrkadlá nášmu narcisismu  v  Adamovi Stvoritělovi.

Len krátky výsek diel. To sú pre racionalne mysliaceho človeka diela, kde sa rozum zastáva, ako ich mohol vydať tak v časovom predstihu, kde predbiehal realitu o niekoľko rokov či desaťročí. A to aj na politickej aj vedeckej úrovni.

Zároveň v jeho poviedkach triafal dobu(Zeitgeist) , humor, láskavosť a morálku nie prvorepublikového ČSR, ale univerzáln.  Triafal dušu, možno psychológovia by, tvrdili, že naše archetypové vzorce, ktoré má každý z nás. A vrcholom tohto bolo pre mňa dielo,, Továrna na Absolutno,, . Kde opísal ten stav, keď naše srdce zasiahne ta najsilnejšia energia. Láska.

A pýtam sa, vieme dnes počas problémov dnešných dní ako je Covid-19, ekonomická kríza, neudržateľné vyčerpávania všetkého našou konzumnou spoločnosťou? Dokážeme si vziať návod od nášho velikána Karla Čapka? Vieme sa od neho dnes inšpirovať?

Ako to, že videl veci dopredu?

Jednoducho, čerpal zo svojho vnútra a srdca. Aj keď dožíval v ľudskom vnimaní ponižovaní pre nástup nacizmu, jeho dušu a odkaz to nezničilo.

Ja si myslím, že aj oceľ sa zušľachtuje skrz oheň. A práve cez ten oheň prechádza naša spoločnosť práve dnes.

A to celý svet, a je len na nás ako si nájdeme cestu do nášho vnútra.

K duši a pravde. Keď zmeníme seba, zmeníme celý svet a už nás nebudú zrkadliť a ani rozčuľovať žiadni politici a ani kríza.

Veľa úspechov pri hľadaní vlastnej cesty vo svojom srdci prajem!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.