Navalnyj versus Pablo Hasel


Přesně  před  týdnem  vydal článek s názvem Navalnyj versus Walter Kraft  a  poukázal v něm,  že  zatímco  proces  s  ruským, ehm, disidentem,  je věčným evergreenem  západního  a tudíž i našeho mainstreamového  tisku, zatímco naprosto  alarmující  případy  postihování  politických názorů těch, co nějak trošku viditelně  vybočí  z mantinelů jediného správného názoru a  nehlásají jedinou přípustnou pravdu  v našem světě jsou bud  zpravodajsky a komentačně zcela ignorovány nebo, v lepším případě, bagatelizovány a   upozaďovány tak, aby  si jich veřejnost,  co nejvíce, nevšimla. Viz  Assange, viz Tommy Robinson.   A nyní v v ČR prvoinstančně  uzavřený politický proces  s  Walterem/Michalem Kraftem.  Ten Kraft je  obzvláště  pro našince pikantní, když si  uvědomí,  že  o Navalném má obrovský informační  příděl každý den. Nevíme o něm  dnes  snad už jen to, jakou značku  toaletního papíru používá. A  pár podobných drobností. O tom, že byl asistent poslance  Foldyny postaven před  soud a  za  co, natož o rozsudku, není nikde v českém informačním mikrokosmu ani slovo. S výjimkou  alternativy nebo poloalternativy.

Ale  dnes to o Kraftovi a  českých   politických a informačních  pokrytcích nebude.  Protože mám jiný čerstvý příklad.  Který si přímo říká o srovnání  s věčnými velkými protesty  celého Západu ohledně Navalného a jeho  pozoruhodnou  neakvitou když  jde  o zametení  si před  vlastním prahem!!!  A zejména  až  skutečně  trapnou němostí  našich jedině správných sdělovadel!  Které jako by  ignorovaly dokonce  už  i zpravodajské výstupy  světových  agentur, nezpochybnitelných  lídrů světové žurnalistiky a  dokonce  i  protestů  takové Amnnesty International.  Nevěříte, že  už  jsme  dez/informačně takhle  hluboko  klesli?  Fajn.  Tak si zadejte  do vyhledavače  například  heslo

Pablo Hase zatčení!

A nevyjede  vám v podstatě nic. Informace se objeví  až tehdy, když  napíšete jen Pablo Hasel.  Pak jste zaplaveni výsledky. U nás  v podstatě nic! Nula  od nuly pošla.

Vlkův  vstup do vlastního článku.

Tenhle  článek z valné  části vznikal už  při prvních informacích  o zatčení  Pabla  Hasela  v prostorách  univerzity  v  Lleidě. Kam si pro něj došlo speciální  policejní komando těžkooděnců.

Španělský rapper Pablo Hasel reaguje, když je zadržen pořádkovou policií na univerzitě v Lleidě

Pablo Hasel ve městě Lleida, 16. února, 21

Jenže  z technických důvodů článek nebyl dokončen a už  vůbec nevydán  včas. První  informační reakce, přirozeně  že  klasicky  „na  stránce 73, vlevo co nejdoleji“  přišla  od  těch jedině  správných a nejsprávnějších  až o  tři dny později. Jenže  ani to jsem, díky  „zákonu namazaného krajíce“  nestihl. Takže  až dnes. Kdy už i časký  informační mainstream cosi sesmolil. A v podstatě před  čtenáři pečlivě následně ukryl.

A tím jsem výrazně  snížil jeho průkaznou a informační hodnotu. Ale  nebyla  šance jej vydat aktuálně.  Poškození sama  sebe. Omlouvám se. Nicméně podstata jeho sdělení zůstala. 

Oč  že běží?  O klasický příklad  našeho dvojího metru, pokud  jde o tzv. uplatňování lidských práv!

Někomu -viz Navalnyj a  aktuálně  přidám k tomu ještě opravdu smutně proslulé pornoskandalistky  Pussy  Riot, protože s  nimi dnešní porovnání  se ještě zvýrazní,   nesmí být  orgány  činnými v trestním řízení, dodejme , že ruskými, zkřiven pověstný  vlásek na hlavě, s jinými – konkrétně  Assangem, Robinsonem, Kraftem  a nyní i  Haselem, si  tytéž orgány  činné v trestním řízení  mohou  dělat doslova  co si zamanou. Napsal jsem tytéž  orgány  v trestním řízení???  Chyba, hrubá chyba – omlouvám se, tytéž nikoliv! Nejsou ruské,nýbrž  britské, americké, české  a v daném případě španělské! Což je zásadní rozdíl. Ty  vždycky konají  jen správné věci. Kdepak ruské!

Ale  asi je čas  představit hlavní personu dnešního textu  – Pabla Hasela.  Aby bylo jasno, co a jak.

Jde o španělského, respektive přesněji – katalánského rappera. Politicky mimořádně  angažovaného. A rovnou dodejme  že  krajně  radikální  levicově, tvrdě komunistické  orientace.  A  nijak to neskrývá. Názorově  ani omylem není můj  šálek čaje. Ale jedna věc je  nějaké politické souznění a  druhá  univerzální demokracie a  primární svoboda. Zejména projevu.

V roce 2018 byl odsouzen ke dvěma rokům vězení za své texty a tweety. Podle rozsudku zesměšňoval a urážel bývalého krále Juana Carlose I. i současného monarchu Felipeho VI. A nyní si to měl jít odsedět. O tom, jak  neposkvrněnou vestu mají tihle  dva  si přečtete  v závěru textu.

Odvolací soud mu nakonec nadělil „jen“  devět měsíců, Hasel však i ten odmítá. Argumentuje logicky svobodou slova.„Jsme umělci. Slova jsou naší jedinou zbraní,“

Není to jeho první střet se zákonem kvůli své produkci. Prvně  si ho soud podal už v roce  2014. Ale tehdy, jako netrestaný  to skončil s podmínkou.

Minulé pondělí  ho čekal termín nástupu  do vězení. Odmítl a uchýlil se na univerzitní půdu. Jak už řečeno,  policejní komando si na něj došláplo i  tam. Výsledek? Neutuchající  protesty  v katalánských ulicích.

Demonstranti v úterý v Barceloně zapálili odpadkové koše

Jak by ne! Rapper je Katalánec  a volby  před týdnem ukázaly, že většina  voličů chce  od Španělska pryč. Nic nového pod  sluncem.

Když už  jsme u voleb –  katalánští politici, kteří si dovolili tu drzost, že  zorganizovali poslední referendum o katalánské nezávislosti jsou pořád  dílem, celkem 9,  ve vězení a dílem v exilu. Což také  nechává všechny  západní jedině  správné v naprostém klidu. Zřejmě nemají čas. Vždyť je  tu přeci ten Navalnyj  a ten je zaměstnává  ze  110% jejich kapacit!

Asi se ptáte, za  co si španělská policie, prokuratura  a  nakonec i soudy  došlápli na nějakého rappera? Protože porušil zákon, který trestá urážku královské koruny!

Vzhledem k tomu, že  se lze opřít o českou klasiku nejklasikovatější, nejspíš prohlásil, po španělácky  či katalúňsky, že  císař pán je vůl!  Opakovaně k tomu a  dal to Youtube!

Tam to lze  nalézt v originále. Španělsky neumím.  Ale než ho zhaftli a zavřeli do krimu, tak prý stačil ještě vytvořit  nové dílko, v  kterém se opět trefuje  do královské  rodiny. Narazil jsem na  refrén, dokonce i s  českým překladem:

píseň Ni Felipe VIjde o současného krále

No hay quien me quite esto ni Felipe sexto (Nikdo mi to nemůže vzít, dokonce ani Felipe VI. ne)
Muestro a la verdad en el remite de mi texto (Ukazuji pravdu tím, na co se odkazují moje texty)
Hijos de Franco condenando por ser franco (Francovy děti odsuzují ty, kteří mluví upřímně) 
Crecerá la semilla de libertad que planto (Semínka svobody, která zasadím, vyrostou)

Více k dispozici  nemám. Španělsky  znám jen to, co se  španělského ptáčka  týče.

Nicméně  i tak si mohu víc než  dovolit  srovnávat Navalného, Hasela a především Pussy  Riot.

Určitě se  na  vřískot Pussyn a  především kolem Pussyn  ze  všech liberálně  demokratických hrdel, co jich na Západě je, ještě  dobře  pamatujete. Když v  chrámu Vasilije  Blaženého -hlavním pravoslavném celé země,uprostřed bohoslužby  spustily

Bohorodičko vyžeň Putina!

S mimořádně neotřelým textem, zcela  jistě  těžce  demokratickým – počátkem a končící refrénem:

Bohorodičko, Panno, Putina vyžeň
Putina vyžeň, Putina vyžeň

.

.

.

Hovno, hovno, hovno Boží
Hovno, hovno, hovno Boží

Bohorodičko, Panno, Putina vyžeň
Putina vyžeň, Putina vyžeň

Pro ty, co  se chtějí pokochat  celým „uměleckým dílem“, včetně  záznamu z onoho inkriminovaného  vystoupení našich liberálně  demoušských hrdinek, doporučuji toto.

Západní svět  byl na nohou když  jim moskevský  soud nadělil dva  dvouleté tresty  a jednu podmínku! Nikoliv za  urážku Putina, nýbrž za  výtržnost  a náboženskou nesnášenlivost.

Má někdo s normálním rozumem opačný názor, že  o výtržnost nešlo? A flagrantní  urážku věřících a znesvěcení  jejich chrámu? Klasicky  paragraf 198 Hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení českého trestního zákoníku, který nepochybně  mají ve  všech západních zemích. Často ještě  ve výrazně ostřejší formě?

Nicméně  Evropský soud pro lidská práva  to viděl úplně jinak:

ESLP l rozhodl, že Rusko v kauze porušilo článek 3 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, který hovoří o zákazu nelidského a ponižujícího zacházení. Soudu vadí podmínky, ve kterých byly ženy převáženy k soudu, a rovněž ponižující zacházení, kterému byly vystaveny v soudní síni. Rusko podle soudu rovněž porušilo článek 5 (právo na svobodu a osobní bezpečnost), článek 6 (právo na spravedlivé řízení) a článek 10 (svoboda projevu).

Když  už  jsme u ESLP a jeho verdiktů – dokonce i  česká media přiznávají, že  tento soud  tvrdě zkritizoval paragrafy, podle nichž  Hasel, ale i mnoho dalších  bylo ve Španělsku odsouzeno! Podle štrasburského soudu musí mít lidé možnost kritizovat veřejně činné osoby.

Ale  že by  Španělsko kvůli Haselovi nebo dokonce  už řadě podobných rozsudků pyrenejský stát penalizoval nejméně  stejně  jako Rusko kvůl Pussynám?  Ani nápad!

Několik dalších výkonných umělců a bloggerů se dostalo do střetu se zákonem kvůli trestnému činu „oslavování terorismu“, který je koncipován tak široce, že jakýkoli příklad ospravedlnění teroristického činu, i kdyby k němu došlo již dávno, může vést kdykoliv k odsouzení.

V roce 2018   španělský Nejvyšším soud potvrdil rapperu jménem  Valtònyc  trest vězení za oslavu terorismu a urážku monarchie svými sliby kulek pro pravicové politiky a oprátkou pro krále.

Tohle  si vlk nevymyslel, to jenom cituji ze serveru BBC

Najdete  tam i to, že  Amnesty International tweetovala, že zatčení Hasela bylo hroznou zprávou pro svobodu projevu ve Španělsku.

A také, že  více než 200 umělců, včetně režiséra Pedra Almodóvara a hollywoodské hvězdy Javiera Bardema, podepsalo petici proti jeho vězení!

Je to zkrátka  v našem světě  jako vždycky. Že by nás  informoval především o tom, kde    nás  dostává demokracie  těžce na frak,  jako čerstvě  v ČR  nebo Španělsku?  A proč se tak děje?

Ani nápad. To  nás nezajímá! My se staráme  o cizí prohřešky, či spíše „prohřešky“!  Tím intenzivnějí, čím ty své klasicky  a  usilovněji zametáme pod koberec.

Když  čtu  o  tomhle  čerstvém španělském případě, ani se nedivím, že  v Moskvě  s Borellem tak rychle vyběhli, když je  opět zkusil mistrovat. Jako Španělovi mu  rozhodně  Haselova kauza  musí být známa. Přesto jel  „dávat lekce“.

My prostě  toho Navalného nedáme. A dvakrát nedáme. Protože  v závěru minulého týdne  inkasoval hned  dva  rozsudky. V tom  prvním mu soud  změnil podmínečný  trest  za zpronevěru  na  trest vězení. Ale kupodivu  – odpustil mu z něj  část. V tom druhém má Navalnyj zaplatit pokutu 850.000 rublů (245.000 Kč) za pomluvu veterána druhé světové války. Proti rozsudku je možné se do deseti dnů odvolat.

Pomluva válečného veterána je v Rusku trestným činem a futrál vší demokracie  v Rusku se jej podle soudu dopustil loni, když se kriticky vyjádřil o lidech účinkujících v propagačním videu na podporu změn ústavy před celostátním referendem. Označil je za zrádce a zkorumpované lokaje režimu. Jedním z mluvčích byl i 94letý válečný veterán.

Slušnost a úcta  k válečným veteránům, kteří doslova  zachránili  vlast, se  zřejmě  do liberální  demokracie  našeho typu nevejde. Napadá mne,  jak by  asi  skončil „demokrat“, jenž by zkusil  se  stejným způsobem navézt  do veteránů II. ww v Británii nebo USA – a nazval je  zkorumpovanými lokaji režimu a zrádci.

A jen mimochodem – Hasel dostal štráf  za  urážku členů královské rodiny.  Paměť mi ještě  slouží.  A doufám, že bude i nadále. Takže  si pamatuji několik  opravdu zajímavých skandálů  španělaské  královské  rodiny.   Ale skoro vše najdete  v tomto článku, z něhož  si dovolím vybrat  to hlavní:

Juan Carlos I. byl hlavou státu od roku 1975 a abdikoval v roce 2014 v synův prospěch. Už tehdy byla monarchie poznamenaná korupční kauzou králova zetě a neprospěly jí ani zprávy o králově výpravě na lov slonů v Africe v době, kdy se Španělsko potýkalo s hospodářskou krizí.

Od roku 2018 prokuratura vyšetřovala kauzu týkající se zakázky výstavby vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii, kterou v roce 2011 získalo konsorcium španělských firem. Případ pak převzala prokuratura nejvyššího soudu. Vyšetřování se týká podezření, že Saúdská Arábie zaplatila několika lidem, mezi nimiž je jmenován i Juan Carlos I., jako úplatek miliony eur.

Podle médií Juan Carlos I. údajně převedl velkou sumu peněz bývalé milence, což vyšetřovatelé hodnotí jako možnou snahu ukrýt peníze před úřady.

V tisku se letos objevily informace, podle nichž někdejší král dostal peníze na švýcarské konto z tajného konta v daňovém ráji spojovaného se Saúdskou Arábií. Podle médií část peněz dostal i Felipe VI. Král po zveřejnění této informace v březnu oznámil, že se vzdá dědictví po otci a odebere mu roční apanáž v hodnotě téměř 200 tisíc eur. O tři měsíce později pak zahájil vyšetřování nejvyšší soud.

V tom výňatku je také zmíněna korupční  aféra  zetě  Juana  Carlose  a švagra  současného krále.  Takže  i k tomu si dáme  pár  detailů:

Někdejší reprezentant v házené a podnikatel Urdangarín se podle žalobců díky své nadaci dostal k celé řadě veřejných zakázek na pořádání různých konferencí a sportovních akcí. Nabídky se hrnuly samy už proto, že se mohl zaštítit svou vyženěnou rodinou…..Urdangarín údajně peníze, které dostával vetšinou od regionálních vlád, přeposílal na svá soukromá konta v zahraničí.

To není všechno. Věc nabrala  grády když soudce José Castro rozhodl, že v takzvané kauze Nóos, která se jmenuje podle Urdangarínovy nadace, zahájí předběžné vyšetřování i infantky Cristiny, manželky Urdangarína a dcery španělského krále.

Přemýšlím,  jak asi lze  urazit  rodinu, která  je  středobodem takovýchto skandálů…. A  zavřít  za  tu urážku někoho do vězení. Ale více méně  si jsem jistý, že  Evropský soud pro lidská práva  shledá opět Navalného nevinným z urážky  veterána. Který nic neukradl, nic nezpronevěřil.Jen  byl připraven zemřít za  svou zemi. Že by se  zajímal o případ  Hasel ho určitě  ani nenapadne. Ačkoliv  s tím paragrafem , podle kterého  je  kriminálník vadí i jemu.

Ale Hasel prostě není ani Navalnyj ani Pussyny.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.