Sputnikstory II


napsal MoP

Vlkův  úvod:

Na  Sputnikstory mi přišla  řada  reakcí. Zajímavých. Ale po hříchu v  teoretické rovině.  Neozval se nikdo, kdo by se s ním,  jeho nasazením, či distribucí prakticky potkal.  Až  na jednu  výjimku. Přihlásil se  dlouhodobý čtenář  Kosy  s nickem MoP   a poslal mi  následující mail. Neváhal  jsem ani vteřinu, zda jej vydat  či nikoliv. Kosa měří  všem stejně.  Bez ohledu  na to zda  to je populární nebo nikoliv , zda to způsobí kladnou nebo zápornou odezvu. A  nikomu neposluhuje a není ničí agent.Kosa je prostě Kosa. A nyní už MoP.

Děkuji za shrnující článek o Sputniku. Naprosto nechci polemizovat z Vaší analýzou použití Sputniku V jako politického biče, tanečky EMA a Bruselu nebo tlaku Washingtonu.
Chtěl bych jenom jako resident UAE, který by se rád sám nechal Sputnikem očkovat doplnit Vaši tezi, že pokud by se odstranily administrativní překážky tak se Sputnik doveze a použije. Ono ho totiž opravdu není dost a tak je jeho schválení pro použití v X zemích v současnosti opravdu spíše jen marketingovým tahem a propagandou. Pokud vím, jediné země očkující Sputnikem v masovém měřítku (nad rámec schvalování a klinických testů) je Rusko, Bělorusko, Srbsko (strategičtí spojenci) a možná Maďarsko. Další země ho možná schválily a dostaly z Moskvy několik beden, které se skvěle vyjímají na fotkách, ale objektivně ta vakcína neexistuje v dostatečném množství i pro ty co jsou ochotni za ni zaplatit. Třeba UAE
Vláda UAE vyhlásila jasný cíl proočkovat populaci co nejrychleji za každou cenu, kvůli návratu turismu a zahájení EXPA 2021 v říjnu posunutému o rok kvůli COVIDU. Po Izraeli je to asi nejrychlejší náběh na světě s cílem 50% očkovaných do konce března. Současný stav je zde:
Při dvou dávkách na osobu je proočkovanost dnes mezi 30-60 procenty a očkuje se „jenom“ 30 000 dávek denně protože není dost vakcíny a dává se přednost dokončit druhé kolo u již očkovaných. Takže vláda aktivně hledá vše co je fyzicky dostupné
Nejvíce se zde očkuje Čínskou Sinopharmou – schválená 9/12/2020 vyráběná licenčně zde v UAE, dále Pfizerem schváleném 22/12/2020 (to v Dubaji a je vyhrazen pro rizikové skupiny – senioři, doktoři, učitelé) viz zde z oficiálního zdroje:
No a co Sputnik? Na přelomu roku proběhl místní test na 1000 dobrovolnících. Já bych se zůčastnil, ale bohužel to probíhalo v Abu Dhabi a já žiji jinde. Naštěstí to vedení země vzalo apoliticky a Sputnik V dostal zelenou a to 21/1/2021 viz zde:
Takže jsem se těšil, že bude brzy k dispozici a já se objednám do pořadníku. No a nestalo se nic. Sputnik prostě není, přestože i ostatních vakcín je nedostatek a nikdo mu nebrání v rozletu. Ruská strana samozřejmě vydala tisková prohlášení jak je UAE progresívní a přátelská, ale nic nad rámec té testovací tisícovky dávek nedorazilo. Pokud ho nedovezou do května, budu se asi muset zapsat na očkování méně účinnou Sinopharmou, protože Pfizer bude omezený pro klíčové skupiny.
Takže on asi bude důvod, proč mají sami Pusové proočkováno jen 5% a kromě propagačních dodávek do Srbska nebo Maďarska mají problém tu vakcínu fyzicky vyrobit. Ono je pak jednodušší kritizovat průtahy v bruselské byrokracii než přiznat, že jsou schopni dodat jen zlomek požadovaných objemů.
Propaganda hru prostě hrají obě strany. Jedna strana se „bojí“ o zdraví lidu a druhá předstírá, že Sputniku V je dost pro všechny, jenom o něj požádat.
Vlkův  dovětek:
Děkuji MoPovi  za  jeho detailní informace, ze země,  která SputnikV přijala  a je ochotna jej okamžitě  aplikovat.  Ruské kapacity výrobní  nejspíše  budou velmi a velmi omezené. Takže  v mnoha případech asi půjde více o propagandu než  reálný zásah proti covidu.

Rusko si je  svých limitů vědomo, proto  čerstvě podepsalo  smlouvu o licenční produkci Sputniku v  Itálii.

Ruskou vakcínu proti covidu-19 by měla vyrábět italsko-švýcarská farmaceutická společnost Adienne Pharma&Biotech, a to ve dvou závodech v Itálii, mimo jiné v Lombardii na severu země.

V tom článku se ovšem píše i tohle:

Firma oznámila, že je schopna od letošního července do ledna 2022 dodat deset milionů dávek vakcíny. S její distribucí začne, až preparát získá certifikaci EMA.

Přiznávám, že  tohle  „třídní“ hledisko mne  docela pobavilo.  Tak někdo bude něco vyrábět na sklad? Investovat peníze  do licence a následně čekat, tvrdím, že  marně, na  nějaký štempl od někoho tak zpolitizovaného  jako je EMA? Když  Sputnik V  licenci na použití už  v cca  50 státech světa? Kromě jiného také v  Emirátech, jak sděluje  MoP.

Ale jsou i jiné země,  kde  v podstatě na  Sputnik V  vsadili jako na hlavní  proticovidovou  kartu. Například  Argentina. Ta  už dovezla  téměř  milion dávek. A  nejspíše bude mít s  ruským preparátem, jeho použitelností, účinností a  vedlejšími příznaky   vně  Ruska největší zkušenosti.  Německá  Deutsche  Welle  vydala  29.1. následující  text:

Argentina’s COVID vaccination program relies on Russia’s Sputnik V

Jeho  autor  by se měl živit  jako vrcholný  ekvilibrista!  V nejproslulejších  světových  cirkusech.

Proto ví, že  fakta  o Sputniku V a jeho exploataci v Argentině  obecenstvu sdělit  musí,  že nemůže  zamlčet  důvody  proč  Buenos  Aires  sáhlo právě  po ruské  vakcině – proto, že  Pfizer, přestože  Argentinu využil pro třetí testovací  fázi svého medikamentu a následně   uzavření smlouvy  o dodávkách podmínil, pro argentinskou vládu  zcela  nepřijatelnými podmínkami!  A  Astra Zeneca? Tak ta  podle  článku, který vyšel v lednu, má do Argentiny  zavítat  s první dodávkou  až koncem března….

Takže  co asi tam  argentinskému prezidentovi zbylo, pokud nechtěl sedět  a tupě  zírat, jak mu umírají jeho občané?

Nicméně  autor  nejvíce místa, aby  nedělal náhodou Sputniku V a Rusku reklamu a už vůbec pozitivní a  zasloužil si svůj plat,  věnoval jisté Josefině Edelsteinové, což je novinářka a prý  jedna z předních zdravotnických expertů v Argentině. Ta má následující  obavy: „Sputnik V má vedlejší účinky, které nejsou uvedeny v příbalové informaci. A nemyslím lékařské vedlejší účinky, ale politické, geopolitické a ekonomické spory, které tato vakcína vyvolala.“ 

Aby se čtenář  vzápětí dozvěděl, jaké že  jsou ty  nežádoucí hrozné  účinky: Opozice, která měsíce kritizovala vládní řízení koronavirové krize, se však obává dalších možných důsledků: že by se Argentina mohla příliš záviset na Rusku a jeho autokratickém prezidentovi Vladimiru Putinovi….

Co jsou  argentinské životy proti Putinovi….

Tahle  hra na  zlého Putina a  nepřípustný  ruský  vliv  se  evidentně  hraje po celé zeměkouli!

Ale troufnu si tvrdit, že jakmile  v Itálii zahájí výrobu SputnikuV,  na žádná  razítka  od EMA čekat nebudou. Nejspíš  se ho ani  nedočkají. Nicméně  platící odběratelé se  najdou bez obtíží.  Už proto,  že  ruský přípravek je  daleko a  daleko lacinější než  Pfizer, Moderna nebo Johnson and Johnson.  A to nemluvím o tom, že podle německých zdrojů /bohužel jsem si je neuložil/  západní farmakoncerny  anticovid  vakciny  do třetího světa prodávají  daleko dráž  než do EU.

A ohledně  SputnikuV se hlásí i Rakousko. Kancléř  Kurz  vyzval k tomu,aby se u očkovacích vakcin odložila  ideologie. Je ochoten  Sputnik v  zemi vyrábět, ale nasazení i on podminuje – ano, správně, razítkem EMA!

Ne tak někteří rakouští lékaři. Ti ji zkouší dovézt  na  vlastní  pěst pro svoje  pacienty.

„Vakcína je naprosto způsobilá. Maďaři jsou chytří a už si ji zajistili. Udělám to samé,“ řekl Michael Zimpfer, profesor z vídeňské univerzitní kliniky. Odvolává se na zjištění kolegy infektologa Floriana Thalhammera, který ruskou vakcínu testoval a prohlásil o ní, že je tak účinná a přesná jako kalašnikov.

Zimpfer se snaží získat vakcínu pro své pacienty prostřednictvím svých dobrých kontaktů v Rusku. Bez ohledu na osobní ztráty. Podle jeho slov by měly vakcíny dorazit za dva až tři týdny. „Těším se na reakce,“ dodal Zimpfer.

Ale z toho článku o Rakousku a  Sputniku mne zaujala  i tahle pasáž:

EU dala na vývoj vakcíny AstraZeneky miliardy, ale ostrouhá

Pomyslnou poslední kapkou v poháru trpělivosti části rakouských lékařů bylo oznámení farmaceutické společnosti AstraZeneca, že Evropské unii zkrátí dodávky o polovinu.

Přitom právě na vývoj a přípravu výroby této vakcíny Evropská unie přispěla značnou sumou. Ve smlouvě uzavřené s AstraZenekou se Unie zavázala uhradit předem 336 milionů eur (8,8 miliardy korun). Dvě třetiny této částky musela unijní exekutiva zaplatit do pěti dnů od podpisu smlouvy, zbytek později.

No řekněte -není to paráda? Sepíšete  smlouvu o dodávkách, dodavatel  vás  dokonce donutí k naprosto potupné okamžité předplatbě,  jako nějakou  pofiderní polopodvodnickou šúvixovou  firmičku  z Horní  Dolní a pak vám zkrátí ty předplacené dodávky!!! Vám, co jste mu ovšem před  tím těžce  zafinancovali  i  vývoj toho, co vám nyní odmítá dodat!

Putin nepochybně  hraje  se  SputnikemV svoje hry. Rusko zřejmě  není schopno uspokojit  požadavky  zájemců  a minimálně  část dodávek je propagandistickým elementem, ale nikoliv  zásadnější pomocí. Nicméně  ve srovnání s  AstrouZenecou?  Které všichni občané  členských zemí sypali peníze  plnými hrstmi a ona na ně místo dodávek vyplázla  jazyk  a  navíc  kvalita  její vakciny  je  více  než diskutabilní!

A  není sama. Totéž předvedl Pfizer a  právě  čtu, že k témuž  se  chystá  Johnson and  Johnson, ačkoliv  ten ještě  oficiální štepmlík nemá. A  už   dělá vlny  a vyhrožuje, že  bude krátit  NASMLOUVANÉ dodávky  do Evropské unie!!!

EU s největší pravděpodobností dostane ve druhém čtvrtletí letošního roku méně vakcín, než bylo plánováno, napsala v úterý agentura Reuters s odvoláním na interní unijní zprávu. Americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson totiž během jednání s Evropskou komisí ohlásila „výrobní potíže“. Unie tak nemá žádnou záruku, že společnost dodá plánovaných 55 milionů dávek vakcíny, jak bylo naplánováno.

Ale  co, hlavně nenaletět Putinovi!  To je zásadní priorita! To se mi ulevilo…

A na závěr ještě  čerstvé zprávy z Izraele o účinnosti vakcín, aby  bylo jasné i covidignorům, zda očkování  má smysl nebo ne:

Izrael má daleko lepší data, než čekal. Očkovaných se nakazilo zcela mizivé množství

Jen zhruba 0,14 procenta Izraelců naočkovaných dvěma dávkami se i po vakcinaci nakazilo koronavirem a pouze 0,02 procenta vykazovalo příznaky nemoci covid-19, a to většinou mírné. V pondělí s touto statistikou, na kterou se odvolává list Jediot Achronot, přišlo izraelské ministerstvo zdravotnictví.

Z bezmála 3,4 milionu kompletně naočkovaných Izraelců vyšel pozitivní test pouze 4711 lidem, 907 z nich mělo mírný průběh nemoci.

Od začátku prosince, kdy se v Izraeli začalo očkovat, způsobil koronavirus vážnější stav u 6095 Izraelců, z nichž 175 se nakazilo zhruba týden po aplikaci druhé vakcíny, zatímco 4589 lidí nebylo očkovaných vůbec. Zbylí pacienti buď dostali jen jednu dávku, nebo se nakazili do jednoho týdne po druhé dávce.

Samozřejmě, že přijde hláška – to je  farmakoncerny objednaná propaganda!  Takže  se ptám – a otevření Izraele pro očkované,včetně  restaurací, barů ,hospod, diskoték  je také propaganda  farmakoncernů?  Kéž by k ní zítra došlo v Babišbblázinci.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka, Hosté se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.