Doktorka Rážová,Dr. Kubek, závodní jídelny a maturity


Na včerejší článek,  zda  Zeman odstřelí Babiše nebo nikoliv,  mi okamžitě začaly  chodit  mailové reakce. Zejména  takové ty  tradiční. Že mám obsesi ze Zemana  i Babiše a  samozřejmě, že  jim křivdím a špiním je.

Nic nového a  překvapivého pod  sluncem.

Jeden  z mailů se  však z téhle  obvyklé vlny  zcela  vymykal.  Tím, že  vedle  výše  uvedených  narativů a  obsahoval i dva linky. Na  jiný alternativní  web.  S doporučením, že  když  píši o Babišovi a  jeho totálním selhání v covidové krizi,   neselhal  ani tak Babiš , jako jiní kolem něj. Ne přímo z jeho bezprostředního okolí, ti také neselhali, protože  ty  si přece  vybral Kobliha  největší osobně,  ale například ti pod nimi nebo  ti , co s  jakýmkoliv  řízením pandemie a bojem proti ní  neměli vůbec nic  společného. A že   se mám poučit!

Abych byl  konkrétní – ten první  článek exhibuje na  tom, že  vzorovým selhávačem je především  dnes už odvolaná  hlavní hygienička Dr. Rážová  a  v tom druhém  je  hlavním viníkem současné  katastrofické situace šéf  České lékařské komory  Dr. Kubek. Třeba  prý proto, že  nepřišel s  žádným řešením a konkrétně nenavrhnul použití ivermektinu!!! Představte si!

Autor obou textů nepoužil ani jedno nespisovné nebo hrubé slovo.  Nicméně  oba zmíněné texty  pokládám jednak  za podlé a přesto, že  mají decentní formu, doslova za  sprosté! Proto dnešní článek!

Babišovi fandové a obdivovatelé musí  už  být  hodně  zoufalí, když  jsou ochotni přijít  s tvrzením, že  Babiš  vlastně nic, on muzikant, ale  ti kolem něj, zejména čerti třetí  kategorie  a ještě  níže  – onen pověstný neschopný  český  státní  úředník, Ten zejména -ráno přijde  do kanclu, udělá si kávičku, dá kopyta na stůl, vytáhne noviny nebo začne  drbat s kolegyní, ale práce? Tak tu buď neumí nebo se jí  štítí. A chudák covidlůzr  Babiš  pak musí dělat úplně  všechno sám! Shánět  tu roušky a respirátory, tu vakciny, injekční stříkačky  a snad  to i rozvážet  po republice.   Prostě  totál mikromanagement. Protože mu nikdo nepomůže,  chuděrovi malému! A pak nemá šanci to řídit ve velkém…

Pamatujete ještě tenhle  výrok?

„Není pravda, že by naši zdravotníci neměli respirátory. Tak mi řekněte kde, a já jim to dnes osobně dovezu,“ 

A víte kdo ho vyslovil?  Tady  ti z krátkou pamětí najdou odpověď. Více podle mne k těm neschopným lidem pod Babišem netřeba  sdělovat. Všichni  víme jak to bylo se  zdravotnickým  materiálem a  jeho distribucí!  Stejně jako dnes  s vakcinací a očkováním! Mám připomenout  i  to, kdo sám sebe jmenoval vládním zmocněncem pro očkování?  Pro Babišovy  neochvějné fandy, hledající  viníky  všude jinde, než  u své modly, případně  pro ty  které už  těžce postihla nemoc zvaná  HOSIP  mám toto.

Ale  je  čas  se věnovat  Dr. Rážové, kterou  Blatný, na  Babišův pokyn  odvolal z funkce  hlavní hygieničky a na  kterou  onen pro mne  vrcholně  sprostý  a urážlivý  článek označil za  viníka  současné covidové katastrofy. Ten, co to psal, nemá sebemenší tušení o poměrech na hygieně, natož  aby znal  hlavní  aktéry.  Konstatuji, že  držím velmi spolehlivé  informace, prakticky  z první ruky. Takže mohu zodpovědně napsat že  Dr. Rážová je mimořádně kvalifikovaná, erudovaná  a  zdatná a  to i organizačně – odbornice.  Podle toho, co vím, tři krajské hygieny, v dobrém slova  smyslu vybočovaly  z  dost neutěšeného českého průměru.  Severomoravská, jihočeská a .. ano a  středočeská, kde Dr. Rážová šéfovala   před  svým povýšením na ministerstvo. Byl za ní úctyhodný kus  práce. Nyní je pro kohosi symbolem selhání.

Jak mohla  selhat, když jmenování  do  funkce obdržela 22. 6.2020?

Pamatujete  se, co se tehdy  dělo, respektive  o pár  měsíců před  tím?  Na průšvih  s  ohnisky koronaviru v OKD?  Kde  odborníci  radili doly  zavřít a  tím problém eliminovat, Zejména proto, že  patří státu, ale  Babiš odmítl?  Takže  se nám covid  rozlezl do celého státu? Protože  bylo před volbami a  to Babiš  nechtěl, na  citlivém Ostravsku  vytvářet  stovky  a tisíce nezaměstnaných? Aby  je vytvořil letos , po Novém roce, kdy  ukončil těžbu na  Darkově  a další doly  budou rychle následovat?   Co s tím mohla  nová hlavní hygienička  udělat?

Zejména  když  viděla, co se stalo, respektive  jak se předvedla  nejvyšší  vrchnost- premier  a jeho zdravotnický  klaun,  když  ředitelka  KHS Ostrava Dr. Svrčinová neváhala  a okamžitě, pár  hodin před zahájením  ukončila  festival Colours of  Ostrava! Aby zastavila  šíření korony  na Ostravsku. ! Kosa o tom, tenkrát  detailně informovala a konstatovala, že jako jediná konala  zcela  správně! Vojtěch s  Babišem a  severomoravským hejtmanem tehdy   z Dr. Svrčinové  mediálně  vyrobili tzv. největšího blba  u praporu!  Vojtěch  ji vyzval, aby  zvážila  svoje  další setrvání v  úřadu!  Ta mu opáčila, nechť jí odvolá… A  dnes tahle, správně hubatá  dáma, už není tím největším blbem u praporu, nýbrž  novou hlavní hygieničkou!

Klasický  Babišův kotrmelec!  A co že od Dr.Svrčinové očekává  Babiš? Doufá, že se stane tváří, která půjde do televize a které lidé uvěří……

Viz rozhovor  s novou šéfovou  hygieniků.

Z kterého si dovolím ocitovat  ještě  dvě  věty:

Kdybyste bývala už před Vánoci hlavní hygieničkou, tak byste ostře protestovala proti předvánočnímu rozvolňování?

Určitě bych se proti tomu vyhradila, ale jestli by to pomohlo, to nevím.

A  jsme u jádra  pudla!!!  Nová hlavní  hygienička, doufám, že  i  fanatickým Babišákům  ukázala, kde  je problém – zkusila  bych, ale jestli by mne někdo uposlechl????

Jsem si zcela  jist, že  leccos  zkusila  i Dr. Rážová.  Marně!  Covidlůzr  se  do všeho montoval, montuje a bude montovat.  Protože jeho strategii  v koroně  řídí Mára Prchal. Který má jediný  cíl, sehnat co nejvíce hlasů v příštích volbách. Nic jiného jeho a zejména  Babiše nezajímá. Lidé kolem něj  si mohou říkat a radit  co chtějí, když  by  to bralo hlasy, tak sorry jako!

Ne  Dr. Rážová neselhala. Jen jaksi se nenechala  vidět v televizi, když  si Babiš svévolně  vymýšlel  nesmyly – viz rozvolnění před  Vánoci, které  už i on označuje za  chybu, a pod. Takže  to na ní nelze  hodit! Ostatně, on by ji před těmi Vánoci , kdy  lidem tzv.“sděloval dobré zprávy“  ani nebyl pustil.NA to je  tu on. Na komunikaci těch špatných nebo co by  hromosvod  ti ostatní.  Viz  například  přímá zkušenost  bývalého koordinátora pro očkování  Blahuty, kterému Babiš zakázal  přístup do medií protože – vy nieste politik!

Proto musela  pryč! Nebyla dostatečně  v mediích, aby  ji nyní šlo ukřižovat, že  Vánoce  a následnou katastrofu zavinila  ona. Proto  Blatný zásadně odmítá veřejnosti sdělit důvody  jejího vyhazovu! Pozoruhodné!!!!

Ale  fanbibišáci mají  jasno. Selhala. Ona  může  za  covidovou tragedii  současných dnů a týdnů!

Podobně  Dr. Kubek.Ten prý nevaroval, nenavrhoval, nic  nepodnikal!  Proč  by se tihle  obtěžovali s  nějakým zjišťováním aspoň těch  nejzákladnějších informací???  Mohou začít  třeba  tím, že  pochopí, že  ČLK je  STAVOVSKÁ  organizace!  Stejně jako Komora  architektů   nebo advokátů. Nic více, nic méně. Hájí zájmy  lékařů  a veřejnosti garantuje  jejich kvalitu  a kvalitní práci.   Není  žádným vládním orgánem a to ani poradním. Prý Kubek se také provinil tím, že nedoporučil Ivermektin!!!! Tohle už  je  nebetyčný  úlet!  On je  Dr. Kubek  odborník na léky  a lékovou politiku?  Já bych řekl, že  je angiolog….

Dodejme, že  NENÍ členem žádného výkonného nebo poradního  vládního proticovidového gremia!

Přesto v žádném případě nemlčel! Právě naopak. Upozorňoval, bil na poplach,  varoval. Mimořádně  často!

Stačí si  dát  do Googlu třeba  hesla  Kubek  rozvolnění Vánoce  a vyjeden vám například  tohle:

A to ani zdaleka  není všechno! Celkový počet výsledků  je 6790!

Jenže  varoval, jak víme -marně! Babiš  v zájmu SVÉ POPULARITY  na Vánoce rozvolnil!  At si kdokoliv  tvrdil co chtěl! Rady Máry Prchala platily  víc než  slova  prezidenta  ČLK! Také Kosa  bubnovala  na  poplach! Předvídala  k 1.výročí  covidu 20 000 mrtvých. Trefila  se!

Ale podle Babiš  fanatiků  za to může  Rážová a Kubek!

A Bláboliš  musí dělat mikromanagement, páč  má  u sebe jen  samé neschopy….Co si nezařídí, to nemá…

No já vím, že  za ten první covidový rok stihl

-vyhodit  dva ministry  zdravotnictví, z nichž na toho vysloveně  schopného  byla  jasně nalíčena  past, aby  se znemožnil. Šéfem JEHO poslaneckého klubu. Protože  profesor Prymula  by  si rozhodně nenechal do svých věcí  kecat  ani Babišem, ani Márou Prchalem. Třetí ministr je  zřejmě na odpalovací rampě…

-došlo k vyhození nejméně  tří náměstků ministra  zdravotnictví

-stejně tak  shořely  dvě hlavní hygieničky

-dva koordinátoři pro očkování

-ředitel SÚKL

-ředitel Státního zdravotního ústavu

-vyhozeny  byly,   či kvůli neakceptovatelnému nátlak odešly další  odborné  a známé táře proticovidové fronty,např.  Doc. Maďar

Tohle je jen  malý vzorek těch,  které Babiš  buď vyhodil přímo nebo je  odejít nechal. Prostě  jeden  neschopný a hloupý nemakačenko za  druhým, Andrej  kvůli nim  dělá všechno sám!      Kdepak, on za  ten ze  světového hlediska  gigantický  malér  nemůže. On velí perfektně. Jak perfektně tak o tom pár  z těch  odešlých už promluvilo! Všichni o Babišovi a  jeho managementu hovoří stejně!

Jak úžasně,  to připomenu  na  dvou  naprostých, leč  zcela ilustrativních maličkostech z nejposlednější doby

-závodních jídelnách

-maturitách

To si snad  všichni ještě  pamatují! I  fanatici z  církve  Koblihy  nejsvětější!  Jedno z posledních  „skvělých“ opatření  vymyšlených  Babišem a jeho squadrou se  týkalo  okamžitého uzavření  závodních jídelen ve  fabrikách!!!  Nevydrželo ani jeden den, než  to  Babišovi otloukl život  o makovici.  Takže  to zrušil. Prý  se JIM to moc nepovedlo!

A  stejně jako „kvalifikovaně   řídí“  ten covid, tak  totéž už  začíná předvádět i ve  školství. Tam to nejspíš  bude taky  samej Kubek a  Rážová. Takže  genius  světového covidového vesmíru, zřejmě  v nějaké  volné chvilce, když  zrovna  za lemply  nevykonával ten mikromanagement, usoudil, že  se má namontovat  do školství. Které jen jen čeká na jeho genia!   A připomněl si svého krajana   majora Halušku a  zeptal se sám  sebe – na  čo vojaku treba  kašňa? Popílit! Omlouvám se – na čo taká maturita?  Popílit!  Ještě jednou pardon  – rozdat  na základě  předchozích vysvědčení. Že  z posledních  4let  potencionální  maturanti  chodili do školy  jen  2,5 roku? Nezajímá! Popílit,  vlastně  rozdat!

Už vzal  i tohle zpět. Naštěstí.  Ale ten Plaga je nějakej  divnej….Vyletí dřív on nebo Blatný?

Ne Plaga  není divný. Divný je  Babiš. Honí hlasy k volbám. Důchodce má. Střední věkovou skupinu si zkouší koupit  přes  15% daň z příjmu. Nyní tu úplně nejmladší, která ho vůbec nebere, přes  rozdání maturit  za  2,5 roku docházky  do školy. Takhle prosté to je! Když jim dám maturu zadáčo, voni mi daj hlas…..

Ne, Babiš  za  nic nemůže! To Rážová a Kubek. A  další, co nic neumí! Naštěstí  Kosa  má  mimořádně  rozsáhlý  archiv.  Kromě jiného také  Babišových  covidových selhání a absolutních blábolů. Stačí jen sáhnout  a  vydat znovu. abych Babišfanatikům  osvěžil paměť!  Činím tak  rád, přesto, že je mi jasné, že tím tenhle  článek se stává neučtitelným. Nicméně dokonalá dokumentace  je  nejlepší zbraní proti zákeřným pomluvám.

Ale než se  do toho neskutečně  dlouhého výčtu  Babišových selhání a  blábolů pustíme,mám pro  fanatiky  Církve Koblihy  nejsvětější  jednoduchou krátkou úvahu. Česko je  covidovým konečníkem celé planety. Je prostě  statisticky  nejhorší vůbec ze všech existujících států. Je  jasné,  že  v tom obrovskou roli selhává  lidský  faktor.  Ten má  dvě  roviny  – jsme nejhorší proto, že  máme  unikátně v, celosvětovém měřítku  nejneschopnější  velení v  době  krize nebo nejdementnější obyvatelstvo, kam patří i státní úředníci, na světě!  Račte  si vybrat babišáci.  Bud je tragický neschopa  váš za  živa  svatý na mostě  nebo  vy a  vaše rodina! Já mám v tomhle jasno.A jen mimochodem  si dovolím připomenout loňské jaro – kdy vláda v čas přijala nutná rozhodnutí, obyvatelstvo poslechlo a  skutečně jsme vévodili světovému covidovému  žebříčku.Nechávám na každém,aby  si zhodnotil, co je  v ČR od loňského léta jinak.     Je  čas projít  si mimořádně dlouhý seznam Babišových covid záseků.

Anatomie selhání. Jak se Česko dostalo od desítek případů denně k deseti tisícům?

Čísla covidových nakažených se  definitivně  utrhla  ze  řetězu. V podstatě  jsme  v  situaci,  kdy opravdu zbývá jen osobní a modlitba. Tedy nejméně  do doby,  než  vláda pochopí, že díky jejímu šílenému selhání už neexistuje jiná  cesta než  totální lockdown izraelského střihu. Ale  i to už přijde  pozdě.

Ve  své korespondenci   neustále  čtu, že  upozorňování  na  příčiny dnešního stavu a  určování viníku nijak naši situaci nezlepší. V jiným  mailech, ale  se mi snaží babišáci  omlátit o hlavu sdělovací prostředky, opozici a já nevím koho ještě.

Mno,  důsledky koronaviru  tuhle zem těžce poznamenají na  dlouhá  léta. Nejen  tím, že  mnozí z nás  zemřou a jiní a těch bude ještě  více, pravděpodobně sice přežijí, ale  s  těžkými zdravotními poškozeními. Těch dramatických dopadů přijd e daleko více.A  to i v oblastech, kde  to dnes  ani náhodou nečekáte. Mnozí ztratí zaměstnání, další zbankrotují. Všechny nás  čeká následně obrovské omezení  sociálních transferů, připravte  se  například  na  zavedení spoluúčasti  ve  zdravotnictví a to v míře, proti  které počínání  asociálů typu Julínek, Drábek, Heger  bylo dobročinným bálem. Připravte  se i na  zvyšování daní, protože  státní kasa  narazila  na dno a spíše se  jím probourá  někam pod něj. Mám svou představu i o fiskálních opatřeních, ale zařekl jsem se  minulý pátek, že  ty nejtemnější  prognozy  si  už  radši nechám pro sebe. statně  – nechci napovídat Babišovi, ale ani jinému z politikářů,  kde  by  eventuálně cosi  mohli  urvat. Nicméně, pokud  dnes  odmítáte  otevřít oči a  donutit se zjistit, kdo za  tenhle průšvih  opravdu historického rozměru může,  pak vás  to stejně  čeká, až na  vás  osobně dopadne  něco z  toho,  co jsem právě uvedl nebo jen naznačil. Nejpozději tehdy  vás  viník bude hodně  a hodně  zajímat! Třeba  vám pak přijde  vhod  dnešní text. Který jsem přebral z  Aktuálně.cz. Protože tam si  redakční kolektiv  dal důkladnou práci s rešeršováním koronavirové  krize ve  světle  vládních  výroků a opatření. Den po dni!  Chci to mít  v archivu Kosy, kdykoliv  přístupné.  Tak  abych se nemusel v budoucnu  už  s  žádným babišákem nebo zamanistou  dohadovat.

Věřím, že  tenhle  opravdu důkladně  sesbíraný  informační fundus ocení, když ne  teď, tak v budoucnu, mnozí  z vás. Jde  totiž opravdu o  anatomii selhání. A žádný Mára  Prchal na  tom nic nezmění, ať se bude  snažit sebevíc. V tomhle maléru gigantického rozměru jsme být  z v žádném případě nemuseli. Stačilo mít  pouze  trochu rozumnou, akční a  odpovědnou vládu a především jejího premiera! Tak jako třeba v Dánsku. Upozorňuji že  materiál  je  i na Kosu hodně  dlouhý. Nikoliv vinou Kosy , ale Babišovy/vládní obludné nekompetence. Jde  o rekapitulaci dne po dni.

 

Než na  vás  pustím zmíněný  článek z Aktualne.cz  s faktografií Babišových minel, omylů, záměrných  zdržování nutných opatření a blábolů od jednoho významného  covidového data  k dalšímu,  začnu jedním zásadním výrokem ke  covidu sám. Píše se

27. únor 2020

covid v ČR  ještě zatím neví. S  hrůzou čučíme  na televizní reportáže z Wuchanu a na první informace, jak  korona začíná řádit  v severní Itálii. abychom ten večer  v hlavních zprávách   ČT  slyšeli:

My chceme  spíše tlumit tu paniku z toho důvodu, že  skutečně nehrozí u nás v republice jakákoliv epidemie /myšleno koronaviru/!!!!!!!!!  Najdete   zde a to v  čase  1:36- 1:47 min!!!

Od tehdejšího ministra zdravotnictví Kena  Vojtěcha.  Za blahosklonného přikyvování  Babiše. Kdepak covid a Česká republika!  On se  Babiše s jeho kašpárkem Kenem lekne a Česku se vyhne!

Nevyhnul,neřád jeden  zakeřná, účelová, mafiánská! Takže následuje seznam významných covidových událostí, jak je dalo dohromady  Aktualne.cz

Březen

1. března – testy v Česku odhalily první tři případy nákazy, všichni nakažení přicestovali z Itálie

12. března – počet nakažených překročil stovku, vláda vyhlašuje nouzový stav, zakazují se kulturní, sportovní, společenské či náboženské akce nad 30 lidí

další dny měsíce

Duben

7. dubna – počet případů nákazy překročil 5000, vláda prodlužuje nouzový stav

8. dubna – hospitalizovaných lidí s covidem-19 bylo 422, což byl jarní rekord, počet zemřelých, u nichž se prokázal koronavirus, přesáhl 100

další dny měsíce

Květen

1. května – počet vyléčených překročil 5000

11. května – otevírají se nákupní centra a zahrádky restaurací

další dny měsíce

5. červen

4 173Testů,

35Prokázaných,

60V nemocnici,

9V těžkém stavu,

0 Mrtví

Po jednání vlády premiér Andrej Babiš ujišťuje, že je Česká republika připravena na případný opětovný nárůst případů nemocných s covidem-19.

„Neměli bychom se strašit s druhou vlnou, jsme na ni připraveni. Vůbec nechápu, jaký plán po nás opozice chce. Když budeme mít pocit, že je nějaký zvýšený výskyt, tak samozřejmě budeme reagovat velice rychle, ale už to nikdy nebude plošné opatření.“

9. červenec

4 682Testů

105Prokázaných

72V nemocnici

15V těžkém stavu

1Mrtvý

Zasedá Poslanecká sněmovna a věnuje se důkladně vyhodnocení toho, jak země zvládla první vlnu a jak je připravena na případnou druhou. Hned několik poslanců upozorňuje ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na to, že země není připravena, a opakovaně ho vyzývají, aby situaci nepodcenil.

Pokusili se i prosadit návrh, podle kterého by Poslanecká sněmovna vyzvala vládu, aby nejpozději do konce července představila svou další strategii a zajistila dostatečnou kapacitu odběrných míst a testovacích laboratoří k vyšetření nákazy až na 30 tisíc testů. Návrh ale neprošel. Ze 145 poslanců bylo pro 68, což nestačilo pro schválení. Chyběly hlasy poslanců ANO, ČSSD a KSČM.

Samotný ministr Vojtěch v dlouhé debatě uznal, že ne všechno funguje, jak by mělo, ale podle něj jde spíše o výjimky.

„To, že někdo čeká na výsledky testů několik dní, je samozřejmě špatně. Na druhou stranu, když jsem to prověřoval nějak systémově, tak toto skutečně nebylo pravidlem. To byly nějaké mediální případy, ty třešničky, které se takto vyjmou a ukážou v novinách, ale jinak skutečně toto pravidlem není. Takže v tomto směru skutečně ten systém funguje, určitě ne zcela ideálně, určitě je na čem ještě pracovat, bezesporu,“

Podle něho se ale země v přípravách „obrovsky posunula“ oproti březnu či dubnu. „V tomto směru se skutečně nemůže hovořit o tom, že by něco zásadně nefungovalo. Ano, jsou tam problémy, jsou problémy z hlediska organizace vyšetřování v některých krajích. Není to ale plošné a týká se to laboratoří a odběrných míst, budeme to řešit. Ale určitě se nedá říct en bloc, že by ten systém nefungoval,“ ujišťoval poslance.

11. červenec

2 321Testů

53Prokázaných

63V nemocnici

14V těžkém stavu

0Mrtví

Na party v pražském klubu Techtle Mechtle se covidem nakazilo téměř 200 lidí. Hygienici jednotlivé případy stopují dalších 14 dnů. Ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová účastníky původně kritizovala s tím, že měli mít roušky. Pak se ale opravila. Na bary se povinnost nevztahovala.

22. červenec

6 609Testů

245Prokázaných

75V nemocnici

9V těžkém stavu

1Mrtvý

Premiér Andrej Babiš po jednání vlády slíbil problémy řešit a prohlašoval, že se nesmí stát, aby Česko mělo 2 tisíce nakažených za den.

„Nelíbí se mi, jak se to teď vyvíjí. Budeme muset konat rychle. Nesmíme se dostat do situace jako v Izraeli, kde mají 2 tisíce nakažených denně,“ prohlásil Babiš a mluvil o tom, jak je důležité, aby stát budoval vlastní kapacity laboratoří i vlastní kapacity odběrových míst. „Aby skutečně tu chytrou karanténu realizoval, abychom vlastně i vychytali ty problémy, které jsou dnes na stole,“ řekl.

27. červenec

6 527Testů

194Prokázaných

108V nemocnici

17V těžkém stavu

1Mrtvý

Premiér Andrej Babiš na první náznaky nedobrého trendu reagoval tím, že vytvořil Radu vlády pro zdravotní riziko, do jejíhož čela se postavil. Velkou odpovědnost převzali také dva členové vlády, místopředsedy rady se stal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Hlásím se ke své odpovědnosti, prohlásil Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády, na kterém rada vznikla. Avizoval přitom, že tato rada bude mít na starosti vše, co se týká vládní připravenosti na boj proti epidemii koronaviru.

„Všechno,“ odpověděl Babiš na dotaz, co všechno bude mít tento poradní orgán vlády na starosti. „Všechno, co se týká chytré karantény. Odběrná místa, laboratoře, technologie, teď jsem o tom mluvil, ano. To znamená propojování, výměna informací. Takže všechno budeme řešit,“ pokračoval.

Žádná větší opatření ale přijatá nebyla, byť už Vojtěch upozorňoval, že by například ve vnitřních prostorách byly roušky dobré.

„Dokážu si představit, že v některých veřejných prostorách, kde je zejména uvnitř větší počet lidí, tak tam potenciál pro rozšíření povinnosti roušek existuje. Rouška je úplně základ nějaké ochrany před komunitním šířením. Lidé by neměli podceňovat to, že virus je stále velmi infekční. To vidíme ostatně na číslech,“ uvedl Vojtěch a odkázal na známý případ nočního klubu Techtle Mechtle, kde jedna dívka nakazila více jak sto hostů.

30. červenec

7 610Testů

253Prokázaných

118v nemocnici

20V těžkém stavu

1Mrtvý

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) uspořádal velkou tiskovou konferenci, na které představil národní strategii testování na nemoc covid-19. Vystupoval velmi optimisticky a odmítal většinu kritických připomínek a informací.

„Česká republika má jasnou strategii, jak bude přistupovat k testování, jak budou rozloženy a řízeny testovací kapacity, jak by měl fungovat proces od odběru vzorku po sdělení výsledku, koho budeme testovat,“ řekl mimo jiné a ujišťoval, že celý systém bude fungovat čím dál lépe.

„Už se nesmí stát, že ve chvíli, kdy krajská hygienická stanice vytrasuje velký počet kontaktů, kteří jsou indikovaní k testu, nebudou připraveny odběrové kapacity. Bude jasně stanovená síť odběrových míst, která budou fungovat každý den a občané budou jasně vědět, kam jít,“ avizoval Vojtěch a sliboval, že počet testovaných se bude výrazně zvyšovat.

1. srpen

4 701Testů

123Prokázaných

116V nemocnici

19V těžkém stavu

2Mrtví

Premiér Andrej Babiš na sociálních sítích oznamuje, že odjíždí na dovolenou do Řecka. Podle něj mu „kolegové říkají, že už je nesnesitelný a má vypadnout“.

Některým opozičním politikům se odpočinek předsedy vlády nelíbil a argumentují tím, že by měl raději pracovat.

Vicepremiér Jan Hamáček v rozhovoru pro Právo není ze znovu rostoucích čísel až tak zneklidněný.

„V březnu bylo šíření plošné, teď zatím plošné šíření nemáme,“ uvádí. „Dokud se neobjeví vakcína, žijeme s tygrem v kleci. Podzim nemusí být jednoduchý,“ varuje ovšem.

Hamáček varuje před podzimem: Bez vakcíny žijeme s tygrem v kleci

2. srpen

2 647Testů

101Prokázaných

110V nemocnici

19V těžkém stavu

2Mrtví

Pražská městská policie na svém webu zveřejňuje příběh strážníka. Popsal hledání pomoci pro syna, který měl podezření, že se nakazil covidem. U lékařů ani hygieny se ovšem pomoci nedočkal. Když si nakonec sám zajistil komerční testy, zjistil, že část jeho rodiny je již nakažená. Ministerstvo i hygiena to ale označily za dílčí pochybení, nikoliv systémové selhání.

Koronavirus v rodině pražského strážníka špatně zhodnotili lékaři, píše ministerstvo

3. srpen

7 719Testů

208Prokázaných

114V nemocnici

16V těžkém stavu

2Mrtví

V prezentaci Ústavu zdravotnických informací určené vládě je uvedeno reprodukční číslo viru v hodnotě 1,26. To značí nebezpečný nárůst počtu nakažených.

Prezentace

17. srpen

7 192 Testů

191 Prokázaných

115 V nemocnici

28 V těžkém stavu

4 Mrtví

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) po jednání Rady pro zdravotní rizika, které předsedá premiér, avizuje, že od 1. září zavede povinné nošení roušek v MHD a vnitřních prostorách. Opatření má bránit šíření viru po zahájení školního roku, který s sebou přináší častější kontakty mezi lidmi i cestování.

„Rozhodli jsme se, že od 1. 9. 2020 zavádíme povinnost plošného nošení roušek ve všech prostředcích veřejné dopravy v České republice, včetně meziměstských spojů,“ oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Stejně tak bude povinnost nošení roušek ve vnitřních prostorách, jako jsou obchody, obchodní centra, pošty, úřady. A na vnitřních hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků. Taktéž to bude platit pro společné vnitřní prostory škol, nikoli v rámci jednotlivých tříd,“ dodal s tím, že pro kanceláře, restaurace či provozovny se zaměstnanci to platit nebude.

Přes všechna ujištění premiéra a ministra zdravotnictví, jak jsou hygienické stanice připraveny, popisuje skutečný stav jedna z pracovnic, Alena Olexová.

„Pracujeme už měsíce v šíleném nasazení, všechno to trvá už strašně dlouho, samozřejmě děláme přesčasy, ale už nechceme peníze za přesčasy. Nechceme ty přesčasy dělat, už nemůžeme,“ svěřila se deníku Právo a popsala, jak ženy doma od svých manželů slyší, že jim naposledy uvařily před dvěma měsíci. Zároveň popisovala, jak je jich málo a jak lidé po nich chtějí doporučení na testování, přestože by toto měli vydávat praktičtí lékaři.

Hygienička: Lidé se někdy zlobí, ale my jedeme nadoraz

19. srpen

7 546Testů

313Prokázaných

110V nemocnici

25V těžkém stavu

3Mrtví

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) oznamuje, že od 1. září pod hrozbou až třímilionové pokuty nařizuje nosit roušky ve všech vnitřních prostorách v Česku.

„Budou to všechny prodejny, obchodní centra, úřady, restaurace, pošty, kadeřnictví, pedikúra a manikúra. Také kostely, divadla, kina a MHD včetně taxislužby,“ oznámil Vojtěch. „Povinnost nošení roušek je naprostým standardem v zahraničí, Česká republika je v tomto směru anomálií,“ dodává Vojtěch. A přidává varování: „Podzim pravděpodobně nebude snadný. Nemoc se bude šířit kvůli sociální interakci mezi lidmi, riziko přenosu bude mnohem vyšší než přes léto,“ varoval ministr.

Premiér Andrej Babiš ve stejný den oznamuje, že o tom nevěděl a povinnost nosit roušky uvnitř se mu nelíbí.

„Vůbec se mi to nelíbí. Proto jsem si pozval pana ministra a celý tým, který o tom rozhoduje,“ říká mimo jiné. S tím, že za správné považuje, aby roušky byly povinné ve veřejné dopravě, sociálních zařízeních či nemocnicích.

20. srpen

8 218Testů

246Nově prokázaných

117V nemocnici

24V těžkém stavu

3Mrtví

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) na tiskové konferenci oznamuje, že v restauracích, nákupních centrech či školách se roušky nakonec nosit nebudou. Činí tak po schůzce s premiérem.

„Vyjímáme komerční prostory a školská zařízení. Vnímáme veřejnou debatu, podněty občanů, nejsme hluší a slepí,“ odvolává avizovaná opatření následně ministr.

21. srpen

9 682Testů

50Prokázaných

119V nemocnici

23

V těžkém stavu

3Mrtví

Předseda opoziční ODS Petr Fiala označuje opatření zavádějící nošení roušek za zbytečná a kritizuje vládu za matení lidí.

„Ta opatření týkající se plošného nošení roušek jsou nelogická a nedá se v podstatě rozumět tomu, koho to má chránit a koho ne. Objevuje se nová věc, která v první vlně koronaviru úplně neplatila – vládní opatření se zdají jako úplně zbytečná. Ozývají se odborníci, ozývají se epidemiologové, kteří nechápou, proč se znovu plošně zavádí nošení roušek,“ tvrdí Fiala v rozhovoru pro server Forum24

Petr Fiala: To, co předvádí vláda, je matení lidí. Opatření jsou nesmyslná a zbytečná

Poprvé se stalo, že počet nakažených překročil za jeden den hranici 500 lidí. Dosavadní vrchol byl 27. března, kdy to bylo 377 lidí. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale tvrdí, že vir zeslábl.

„Situace je dnes jiná, než byla za první vlny na jaře. Tehdy jsme měli, myslím, asi 400 lidí v nemocnicích, dnes jich máme 110. Vir byl agresivnější a nikdo pořádně neví proč,“ komentuje to Babiš. Zároveň odmítá, že by nefungovala chytrá karanténa. „Není to pravda. Neříkejte to. Chytrá karanténa funguje. Trasuje se. Funguje a neustále se vylepšuje,“ tvrdí.

22. srpen

5 1Testů

234Prokázaných

119V nemocnici

26V těžkém stavu

0Mrtví

Premiér Babiš označil rozhodnutí ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha znovu zavádějící nošení roušek v rozhovoru pro Právo za zbytečné. Za případné následky přijal osobní odpovědnost.

„V minulosti jsme do toho epidemiologům zásadním způsobem nemluvili. Ale jsme ve fázi, kdy musíme ochránit lidi a současně udělat maximum pro návrat do normální situace. Nechceme paralyzovat společenský, kulturní, sportovní a ekonomický život,“ uvedl.

Babiš: Žádný chaos není. Lidé jsou už z roušek otrávení

V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes ze svého svěřenského fondu Andrej Babiš zároveň prohlašuje, že virus slábne a opatření jsou více podřízena ekonomickému pohledu, a ne jen názorům epidemiologů.

„V porovnání s ostatními zeměmi jsme nejvíce svobodní, co se roušek týče. Naší prioritou je ochránit zdraví lidí, ale zároveň totálně nezničit společenský, kulturní i sportovní život. Musíme vnímat i realitu, že vir se mění a dnes je slabší, než byl na jaře. Takže opatření, která byla učiněna, jsou dostatečná a dobrá. Už to není jako na jaře, kdy jsme udělali vše, co epidemiologové řekli. Při rozvolňování jsme si pak dovolili mít jiné názory, koukat na to víc z ekonomického pohledu a tak je to i dneska,“ uvedl Babiš.

24. srpen

7396Testů

259Nově prokázaných

125V nemocnici

31V těžkém stavu

1Mrtví

V Česku je podle týmu chytré karantény 106 ohnisek covidu-19. Lidé se nejčastěji nakazí v rodině, nákazu si přinesou například z dětského tábora, večírku, ale i chmelové brigády. V poslední době souvisí případy také s fotbalovými kluby nebo svatbami. Stále se vyskytují také ve zdravotnických zařízeních nebo zařízeních sociálních služeb.

„Pokud se mladí lidé jdou bavit, měli by myslet na to, že oni sice nákazu pravděpodobně zvládnou jen s mírnými příznaky, mohou mít ale v okolí někoho, kdo třeba pracuje ve zdravotnickém zařízení nebo jako policista či voják,“ dodala hlavní hygienička Jarmila Rážová.

28. srpen

10 790Testů

485Nově prokázaných

158V nemocnici

37V těžkém stavu

0Mrtví

Zdeňka Jágrová, ředitelka pražské hygieny, přiznává, že Praha nedokáže asi u 25 či 30 procent nakažených určit zdroj nákazy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) to potvrzuje. Zároveň v Praze i jinde odmítá zavedení razantnějších opatření.

„Já pevně věřím tomu, že nikdo nechce, abychom tady museli dělat nějaká razantnější opatření, uzavírání podniků, uzavírání klubů, a že budou lidé alespoň takto bazálně zodpovědní. Jinak tady neomezujeme jakkoliv život, ani v Praze, ani v ČR,“ uvedl Vojtěch s tím, že vše je na individuální zodpovědnosti lidí.

1. září

11 125Testů

499Prokázaných

172V nemocnici

40V těžkém stavu

1Mrtvý

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) společně s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou novinářům představuje druhou verzi aplikace eRouška. První verze, která měla podle politiků zásadně pomoci v boji proti koronaviru, se ukázala jako málo účinná. Rážová se následně účastní dvouhodinového jednání s premiérem Babišem i ministrem Vojtěchem.

„Paní hlavní hygienička Rážová – seděli jsme tady dnes asi dvě hodiny, celý tým i ministr zdravotnictví tady byl. Není to tak, jak to bylo interpretováno,“ odmítal Babiš ve 20 minutách Radiožurnálu pochybnosti, zda je stát připraven na možné další zhoršení situace.

Změny vládních nařízení nesouvisí s připraveností státu, ale s různými názory epidemiologů, vysvětluje Andrej Babiš

2. září

11 789testů

645Prokázaných

177V nemocnici

40V těžkém stavu

0Mrtví

Hlavní hygieničce Jarmile Rážové testy odhalily koronavirus. Ministr Vojtěch i další zaměstnanci ministerstva zdravotnictví míří do karantény. Premiér Babiš izolaci odmítl.

„Já nosím téměř všude respirátor FFP2, v místnosti bylo větráno, byly tam vysoké stropy,“ uvedl premiér. Dále uvedl, že je v místnosti až čtyřmetrový rozestup mezi řadou stolů, u kterých sedí zástupci Úřadu vlády a ostatní. „Na základě toho paní Jágrová (ředitelka pražské hygienické stanice – pozn. red.) říká, že nemusíme do karantény jít, nemáme žádné rozhodnutí hygieny, že bychom se měli omezovat,“ dodal Babiš s tím, že svůj program nemění.

14 dnů před krajskými volbami vrcholí horká fáze volební kampaně.

Vojtěch jde do karantény, Babiš to odmítl. Seděl jsem dál a větralo se, tvrdí premiér

3. září

11 573Testů

676Prokázaných

190V nemocnici

44V těžkém stavu

3Mrtví

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula prohlašuje, že situace je pod kontrolou.

„Zatím nejsou nárůsty exponenciální a dají se odhadovat, jsou téměř lineární. Denní procento nárůstu je někde kolem 1,8 procenta. Situace je pod kontrolou a logicky stále musíme kritické případy trasovat, aby nedošlo k tomu, že se ten vývoj zvedne do exponenciální křivky,“ uvedl Prymula v Lidových novinách.

Odmítl také prohlášení hlavní hygieničky Jarmily Rážové, že systém trasování nemocných je nastaven maximálně na 400 případů.

„To se podle mě týkalo původní koncepce. V tuhle chvíli se ale školí medici a systém bude výrazně a průběžně posilován. Nicméně samotný systém je dobře nastaven, ale dochází tam k určitým problémům.“ A za chybu označil to, že právě chybí lidé a roli hraje „faktor lidské lenosti“. Upozorňoval na šíření viru na školách.

Prymula: Koronavirus je v Česku zatím pod kontrolou, musíme se ale obávat šíření viru ve školách

4. září

13 610Testů

797Prokázaných

197V nemocnici

50 těžkém stavu

3Mrtví

Pražská hlavní hygienička Zdeňka Jágrová přiznává, že její podřízení nejsou schopni trasovat mnoho lidí, s nimiž se nakažení setkali.

„My se velmi omlouváme, ale nejsme prostě schopni to zvládat,“ řekla Jágrová s tím, že na jednoho nakaženého je i třicet kontaktů. Její podřízení prý tak musí obvolávat desítky tisíc lidí. „Mají vyčerpané všechny přesčasové hodiny, všechno, co šlo. Bohužel světlo na konci tunelu není velké,“ posteskla si epidemioložka.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) tvrdí, že se na zlepšení pracuje. S hygienami, které nestíhají, je prý ministerstvo v kontaktu.

„Děláme maximum pro personální i technické posílení kapacit hygienických stanic. Krajské hygienické stanice posilujeme novými zaměstnanci i externími zdroji. Hygienikům pomáhají medici lékařských fakult, armádní medici a budou také další posily z řad nelékařských zdravotnických pracovníků. Nyní jsme spustili linku 1221, která hygienikům uleví od obecných dotazů,“ uvedl ministr.

Situace je opravdu tristní, trasování nakažených nestíháme, přiznala Jágrová

8. září

16 095Testů

1 161Prokázaných

244V nemocnici

57V těžkém stavu

5Mrtví

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před situací v Česku. Podle Babiše jsme na tom velmi dobře.

„Situace v České republice je nyní znepokojivá. Data ukazují zvýšenou a rostoucí úroveň šíření infekce napříč mnoha kraji a okresy,“ uvedla WHO.

Zároveň varovala, že kvalitně fungující trasování nakažených je zásadní součástí boje proti viru. „Také lidé bez příznaků nemoci mohou přenášet virus. I když se jedinec stává nakažlivějším, jakmile se u něj projeví symptomy, všichni nakažení mají schopnost přenášet tuto infekci. Toto je důvodem, proč je tak důležité všechny pozitivní a jejich blízké kontakty včas diagnostikovat/identifikovat, izolovat a poskytnout jim zdravotní péči, pokud ji potřebují. Tato opatření přerušují řetězce přenosu covidu-19 a jsou jediným nástrojem, který máme, abychom se vyhnuli závažnému narušení běžného života a ekonomiky, jaké jsme zažili letos na jaře. Bez kontroly šíření nemoci není možný bezpečný návrat do zaměstnání a škol ani není možné efektivně chránit zranitelné osoby mezi námi,“ varovali experti.

Babiš se proti kritice tvrdě ohrazuje. „Čtu, co teď vydala WHO. Ta WHO, která nedoporučila roušky a ani nevěděla, že je pandemie. Podle mě by měla mlčet. A pro česká média, která stále kritizují a píšou, jak to nezvládáme, posílám statistiku počtu úmrtí v evropských státech na milion obyvatel. Jsme na tom velmi dobře,“ uvedl Andrej Babiš.

9. září

15 474Testů

1 158Prokázaných

249V nemocnici

V těžkém stavu

3Mrtví

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nabízí k trasování dát k dispozici policisty. Premiér Andrej Babiš (ANO) to ale odmítá. Podle něj hygienici svou roli zvládají.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) se ale s premiérem Babišem shodli, že to není třeba. „Já jsem poděkoval panu vicepremiérovi Hamáčkovi za nabídku, v tuto chvíli jsme se rozhodli, že tu situaci budeme řešit skrze kapacity studentů zdravotnických oborů,“ řekl Vojtěch.

Premiér odmítá zřízení krizového štábu. Podle něj to není třeba.

„Prosím vás, debata o krizovém štábu nebyla a není ani důvodná. Krizový štáb byl rozpuštěn a není důvod, aby byl aktivován. My máme Radu pro zdravotní hrozby, tam je jak pan Hamáček, tak pan Vojtěch i pan Metnar. Takže tam není důvod a ani to nebylo na stole,‟ řekl.

Andrej Babiš v ČT zdůrazňuje, že nechystá žádná opatření, která by měla dopad na ekonomiku ‒ například zavírání obchodů či restaurací, jako tomu bylo na jaře. „My si to nemůžeme dovolit,‟ říká Babiš.

10. září

16 298Testů

1 382Prokázaných

264V nemocnici

65V těžkém stavu

5Mrtví

Začíná platit nařízení, že ve všech vnitřních prostorech je nutné nosit roušky.

„Situace se zhoršuje, to je jasný fakt. Zavedení roušek ve vnitřních prostorech je to nejmenší, co teď můžeme udělat z hlediska prevence a šíření viru,‟ prohlásil Adam Vojtěch.

Počet nakažených za jeden den překročil tisícovku, raketově přibývá škol, ve kterých se vir objevil. Začaly se tvořit fronty, protože lidí, kteří mají zájem se nechat otestovat, je stále větší množství.

12. září

13 057Testů

1 537Prokázaných

305V nemocnici

70V těžkém stavu

6Mrtví

Ředitel jedné z největší českých nemocnic Motol Miloslav Ludvík tvrdí, že osobně je proti rouškám a situaci v nemocnicích nepovažuje za vážnou. Ludvík zároveň kandiduje do Senátu s podporou ČSSD a ANO.

„Hospitalizovaných v Praze není ani šest desítek lidí, zátěž zdravotnického systému je minimální… Nechci zpochybňovat vládní politiku, ale já se přiznám, že nejsem příznivec nošení rouček,‟ řekl Ludvík 12. září Právu.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v Událostech komentářích přiznal, že tak masivní nárůst nakažených nečekal.

„To, že jsme očekávali, že může dojít k nárůstu po prázdninách, je pravda. Ale faktem je, že jsme asi úplně nikdo nečekal, že to bude takto rychle a že ten nárůst bude během 14 dnů takto masivní,“ řekl v den, kdy bylo 305 hospitalizovaných a přes 70 v těžkém stavu

14. září

17 493Testů

1 028Prokázaných

333V nemocnici

78V těžkém stavu

6Mrtví

Na tiskové konferenci po jednání Rady vlády pro zdravotní rizika premiér mluví o nutnosti snížit počet nakažených. Kapacity nemocnic podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) mají velkou rezervu.

„Kapacity v nemocnicích v tuto chvíli mají stále velkou rezervu, jsou dostačující pro aktuální vývoj nákazy nemocí covid-19 v České republice a nemocnice jsou připraveny zvládnout násobně vyšší počty hospitalizovaných pacientů i s těžkým průběhem, než je ten aktuální počet,‟ prohlašuje Vojtěch a věří, že se počet nakažených začne snižovat. „Doufejme, že opatření, která zavádíme, zejména povinnost nošení roušek, případně uzavírání nočních barů a podobně, povedou, řekněme, k oploštění té epidemiologické křivky tak, aby nedocházelo k nějaké zásadní eskalaci,‟ doufal.

16. září

20 460Testů

2 133Prokázaných

413V nemocnici

91V těžkém stavu

7Mrtví

Opoziční poslanci neprosadili ve sněmovně kritiku Babiše a Vojtěcha za jejich přístup k opatřením na zamezení šíření koronaviru ani apel, aby vláda zřídila Ústřední krizový štáb. Andrej Babiš na zasedání nebyl. Ministr Vojtěch však přiznal vážnost situace.

„Situace není určitě dobrá, to je nesporný fakt, není třeba to zakrývat, počet pozitivních je velmi výrazný a bude narůstat,‟ prohlásil.

Kritice poslanců se bránil a tvrdil, že on a jeho spolupracovníci udělali v minulých měsících mnoho práce.

„Nemůžu souhlasit s tím, že bychom nic nedělali, že bychom se skutečně dívali do zdi a čekali, co přijde. Naopak my jsme se od začátku léta velmi připravovali na aktuální situaci,‟ řekl. „Funguje chytrá karanténa. Není pravda, že nefunguje, dnes jsme schopni i v rámci jednotlivých krajských hygienických stanic vypomoci těm hygienickým stanicím, které mají problémy. Věřím, že se situace zlepší,‟ byla jeho poslední slova při vystoupení.

Aniž to kdokoliv tušil, byla to jeho vůbec poslední slova v parlamentu ve funkci ministra. V tento den bylo v nemocnicích 413 lidí s covidem v lehčím stavu a 91 v těžkém.

17. září

23 428Testů

Prokázaných

480V nemocnici

93V těžkém stavu

7Mrtví

Andrej Babiš (ANO) dorazil na interpelace do sněmovny. Premiér opozici doporučuje, aby neřešila epidemii covidu-19, ale raději schválila zahrádkářský zákon

„Já bych doporučil velice jednoduchou věc. Víte, my důchodci, kdysi jsme chodili do zahrad, ne do řetězců. Tak zkuste už tady konečně schválit ten zahrádkářský zákon a neřešte stále covid-19. Už jste na tom strávili asi 15 hodin,“ doporučil Babiš v reakci na interpelaci Moniky Jarošové (SPD), které vadily vysoké ceny v obchodech.

Video: Neřešte covid, obořil se Babiš na poslance a začal mluvit o zahradničení

Asociace krajů vyzvala ve čtvrtek na jednání se zástupci vlády k obnovení Ústředního krizového štábu kvůli koronaviru. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to ale není na stole. ČSSD na tom, že ministr vnitra Hamáček na jaře krizový štáb „v červeném svetru‟ vedl, postavila kampaň do říjnových krajských voleb. Babiš ale odmítá, že by to jeho zamítavé stanovisko ovlivňovalo.

Vlkův vstup:

O dva  dny  dříve  Babiš ne setkání se  středočeskými starosty přednesl svůj  geniální výrok:

Přestaňme se strašit  koronavirem!!!!!

18. září

21 570Testů

2 108Prokázaných

561V nemocnici

94V těžkém stavu

12Mrtví

Stát zpřísnil opatření, všichni učitelé a studenti druhého stupně škol přes střední školy a vysoké musí mít během výuky na ústech roušky. Hospody a kluby musely zavřít nejpozději o půlnoci a otevřít nejdříve v šest ráno.

20. září

10 179Testů

985Prokázaných

535V nemocnici

110V těžkém stavu

6Mrtví

V pořadu Otázky Václava Moravce zveřejňuje ČT volební průzkum. Podle agentury Kantar CZ klesla podpora hnutí ANO premiéra Andreje Babiše oproti červnu o 4,5 procentního bodu. PR tým hnutí řeší, co s tím.

Podle analytika Kantar CZ Pavla Ranochy přišlo hnutí ANO od června o voliče pocházející zejména ze střední generace a spíš s vyšším a středním vzděláním. Jako důvody změny názoru na hnutí ANO uvádějí buď obecnou ztrátu důvěry v něj, příliš velké zadlužení, ke kterému přistoupila vláda pod vedením hnutí, nebo příliš častá a chaotická opatření v boji proti koronaviru

Kantar pro ČT: Podpora ANO klesla, komunisté ani lidovci by do sněmovny neprošli

21. září

19 405Testů

1 476Prokázaných

581V nemocnici

115V těžkém stavu

15Mrtví

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) překvapivě rezignoval. O několik hodin později jej nahrazuje dosavadní vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula.

Vojtěch v rezignačním projevu řekl, že chce vytvořit prostor pro řešení epidemie koronaviru. „Na ministerstvo zdravotnictví jsem přišel s tím, abych prosadil určité koncepční změny. Nicméně epidemie koronaviru mi je neumožňuje dokončit. Pro zdravotnictví jsem pracoval na maximum. Snažil jsem se udělat vše pro to, aby se zdravotnictví posunulo dopředu. Funkci ministra zdravotnictví jsem dělal srdcem a ze všech sil,“ prohlásil Vojtěch.

Premiér Andrej Babiš mu poděkoval na Twitteru. Podle něj Vojtěch odešel, protože byl znechucený politikou a médii.

Andrej Babiš souhlasí se vznikem Ústředního krizového štábu, přestože dříve ho několikrát rezolutně odmítl. Požadovali ho sociální demokraté, hejtmani i část opozice. V jeho čele stane ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Předtím boj proti epidemii koordinovala jen ústřední zdravotnická komise vedená Babišem.

„Spolupráce mezi kraji a ministerstvem zdravotnictví nebyla dobrá. Hejtmani proto tlačili na aktivaci krizového štábu,“ řekl Babiš serveru Denik.cz.

23. září

22 373Testů

2 307Prokázaných

670V nemocnici

131V těžkém stavu

21Mrtví

Ministr zdravotnictví Roman Prymula na neveřejném zasedání zdravotnického výboru upozorňuje, že kdyby přibývalo nových případů covidu-19 několik týdnů stejně jako nyní, bude problém s nedostatkem lůžek s ventilátory. Ventilátory CoroVent, které na jaře narychlo vyvinuli čeští vědci a na jejichž výrobu se složilo na 8 tisíc Čechů, zůstávají ve skladu. Ministerstvo o ně zájem nejeví.

25. září

23 124Testů

2 847Prokázaných

809V nemocnici

168V těžkém stavu

10Mrtví

Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula přidává první zprávu na sociální síť Twitter. Apeluje na lidi, aby o prodlouženém víkendu zůstali doma.

Po čtyřech dnech ve funkci píše svou první zprávu na Twitter, který se stává jeho hlavním komunikačním kanálem s veřejností. „Chci požádat všechny naše spoluobčany, aby využili deštivého prodlouženého víkendu k tomu, aby zůstali doma. Četli si knížky, dívali se na filmy a užívali si rodinu,“ napsal ve své vůbec první zprávě na Twitteru.

V dalších dnech mnohokrát apeluje v podobném duchu na veřejnost a často si stěžuje, že to nestačí. „Myslel jsem, že začneme mírnějšími opatřeními a pak, pokud to bude situace vyžadovat, přidáme opatření tvrdší. Musím se za to omluvit, protože situace, která nastala v těchto dnech, je natolik alarmující, že jsem tuto strategii byl nucen změnit,“ přiznal.

Premiér Andrej Babiš (ANO) nepřišel na tiskovou konferenci po jednání vlády. Novináři se ho tak nemohli ptát na postup vlády.

30. září

21 080Testů

2 926Prokázaných

1 028V nemocnici

198V těžkém stavu

15Mrtví

Vláda rozhodla o vyhlášení druhého nouzového stavu na 30 dnů. Omezila výuku na středních školách a učitelům poslala respirátory. Premiér Andrej Babiš (ANO) opět nepřišel na tiskovou konferenci po jednání vlády.

„Já jsem požádal o vyhlášení nouzového stavu z řady důvodů. Současná epidemiologická situace se nevyvíjí úplně dobře. Česká republika patří v podstatě mezi země, kde ten vývoj v poslední době zaznamenal nejprudších nárůst,“ uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Babiš ve sněmovně prohlásil, že nechce znovu vše uzavřít. Podle něj se křivku nárůstu nakažených podaří zploštit bez toho.

„My samozřejmě nechceme dělat opatření jak v březnu, s obrovským dopadem do naší ekonomiky, do podnikání, do života našich občanů, ale v těchto chvílích samozřejmě potřebujeme hlavně spolupráci všech. To znamená kraje, obce, vláda a doufejme, že i opozice, nám pomůžou přesvědčit lidi, aby ta opatření dodržovali, protože to je v zájmu nás všech. Jsem přesvědčen, že tuto krizi společně zvládneme, že se nám podaří zploštit tu křivku nárůstu epidemie bez toho, abychom dělali ta opatření jako během jara,“ uvedl premiér Babiš.

Podle průzkumu CVVM v Česku výrazně ubylo lidí, kteří věří v účinnost opatření proti koronaviru. Ještě v červnu byla účinná podle 86 procent lidí, v červenci podle 61 procent, v září už důvěra v účinnost opatření klesla pod polovinu na 48 procent.

„V hodnocení (ne)srozumitelnosti zavádění opatření byla veřejnost rozdělena téměř půl na půl. Jen o několik málo procent převažuje názor, že opatření jsou srozumitelná,“ uvedlo CVVM. Srozumitelná jsou opatření podle 52 procent lidí, nesrozumitelná podle 46 procent.

2. říjen

23 630Testů

3 794Prokázaných

1 198V nemocnici

245V těžkém stavu

21Mrtví

Začínají krajské a senátní volby. Koaliční ANO i ČSSD v generálce na parlamentní volby za rok mají ambici uspět. Vládní politici mluví o tom, jak věří ve zlepšení situace a výrazné omezení pohybu lidí nebo činnost podniků a firem nepovažují za nutné. Premiér Andrej Babiš (ANO) poprvé kritizoval dřívější činnost ministerstva zdravotnictví.

„Od 10. září jsem velmi obezřetný, pokud jde o informace, data a předpovědi ministerstva zdravotnictví, protože v minulosti jsem s nimi neměl vždy dobré zkušenosti,“ řekl Babiš Právu 2. října. Prymulovi prý kladl na srdce, aby se nenechal uchlácholit informacemi od různých koordinátorů. Nevysvětlil ale, co přesně myslí.

„Pražská hygiena je poddimenzovaná, ale byl jsem ubezpečen, že se skluzy snižují. Začalo fungovat i sebereportování, takže doufám, že se během několika málo dní situace zlepší,“ uvedl Andrej Babiš.

Optimistický byl také Roman Prymula. „Musíme přijmout opatření na dva týdny a pokusit se srazit vysoká čísla nakažených co nejníž. Poté by se přijala už pouze podstatně mírnější, udržovací opatření,“ řekl Prymula.

Jen ne Švédsko na divoko. Za čekání na volby by se vir premiérovi krutě pomstil

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) oznamuje, že policisté pomohou hygienickým stanicím. Jeho stejnou předchozí nabídku premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl 9. září s tím, že hygienici trasování nakažených zvládají.

3. říjen

7 766Testů

2 555Nově prokázaných

1 242V nemocnici

265V těžkém stavu

32Mrtví

Skončily krajské a senátní volby. V krajských volbách dali voliči nejvíce hlasů hnutí ANO Andreje Babiše, to ale doteď získalo jen 3 hejtmany. V mnohých krajích se ostatní strany spojují proti Babišovi. Hnutí propadlo i v senátních volbách. Získalo jediného senátora.

Přehledně: V Karlovarském kraji hraje klíčovou roli hnutí s pouhými čtyřmi mandáty Analýza: Starostové dominovali, vládní strany propadly. ODS chce dál post šéfa Senátu

4. říjen

7 766Testů

1 840Prokázaných

1 242V nemocnici

265V těžkém stavu

32Mrtví

Zubař Roman Šmucler, kardiochirurg Jan Pirk nebo psychiatr Radkin Honzák v otevřeném dopise apelují na vládu, aby nedělala drastická opatření proti šíření viru. Dle nich ohrožují lidi více než nemoc samotná. Experti – epidemiologové, virologové či pracovníci jednotek intenzivní péče – se od jejich apelu distancují a dávají najevo zděšení.

Názor přesto na sociálních sítí šíří desítky tisíc lidí, kteří ho používají jako argument proti dodržování opatření.

„Nezodpovědný, odborně neobhajitelný.“ Ptali jsme se lékařů na dopis Pirka a Šmuclera

5. říjen

17 716Testů

3 118Prokázaných

1 387V nemocnici

326V těžkém stavu

27Mrtví

Premiér Andrej Babiš (ANO) nepřišel na tiskovou konferenci po jednání vlády. Stejně jako předtím 25. září a 30. září. Novináři ho tak nemohou konfrontovat s dotazy ohledně postupu vlády.

Až do odvolání začínají platit mimořádná opatření, která ale výrazněji nemění ta už dříve vyhlášená.

6. říjen

22 986Testů

4 460Prokázaných

1 563V nemocnici

354V těžkém stavu

30Mrtví

Lékaři a sestry, kteří se přímo starají o pacienty nakažené koronavirem, zveřejnili otevřený dopis, v němž mimo jiné apelují na vládu, aby se nerozhodovala podle marketingových poradců.

7. říjen

23 964Testů

5 339Prokázaných

1 741V nemocnici

366V těžkém stavu

46Mrtví

Itálie zařadila Českou republiku mezi rizikové země. Je tam možné cestovat pouze s negativním testem na koronavirus, ne starším než 72 hodin. Stalo se tak půl roku potom, co Babiš oznámil, že za všechno mohou právě Italové.

„Itálie zkrátka tenhle problém nezvládla a šíří tuto nákazu v Evropě,“ pravil premiér pro televizi Nova 1. března, když média plnily obrazy lidí umírajících na chodbách tamních nemocnic. 7. října je Česko v kumulativním počtu nakažených na sto tisíc obyvatel za 14 dnů nejhorší v Evropě. Předstihlo i Španělsko.

8. říjen

25 051Testů

5 394Prokázaných

1 893V nemocnici

412V těžkém stavu

25Mrtví

Vláda na mimořádném jednání schválila restriktivní opatření, která před volbami označovala za nepotřebná. Ve dvou vlnách, od 9. a od 12. října, omezila a úplně zakázala mimo jiné sportovní, kulturní a další volnočasové akce, omezila činnost úřadů, škol i otevírací dobu restaurací. Premiér Andrej Babiš (ANO) nepřišel na tiskovou konferenci po jednání vlády. Stejně jako předtím 25. září, 30. září a 5. října. Novináři ho tak nemohou konfrontovat s dotazy ohledně postupu vlády.

Vláda kvůli šíření epidemie covid-19 omezí sportovní, kulturní a společenské akce, činnost úřadů i škol, rodičům prodlouží ošetřovné

Ministr zdravotnictví Roman Prymula se omlouvá s tím, že zvolil po nástupu do funkce chybnou strategii mírnějších opatření, od kterých si mylně sliboval zlepšení.

„Myslel jsem, že začneme mírnějšími opatřeními a pak, pokud to bude situace vyžadovat, přidáme opatření tvrdší. Musím se za to omluvit, protože situace, která nastala v těchto dnech, je natolik alarmující, že jsem tuto strategii byl nucen změnit,“ přiznal tento čtvrtek Prymula, když ohlašoval zatím nejpřísnější opatření od jarní vlny pandemie. „Situace, která nastala v těchto dnech, je alarmující,“ připustil.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (ANO) oznamuje, že chce udělat plošné testování alespoň 6 milionů lidí za pomoci rychlotestů, které testují přítomnost protilátek proti viru covid-19 v krvi. Aktuálně.cz informovalo, že už v březnu Prymula, tehdy ještě jako náměstek ministra, zabránil tomu, aby soukromá firma miliony těchto testů dodala do lékáren a internetových obchodů, kde by si je mohl každý koupit. Tehdy argumentoval jejich nízkou spolehlivostí.

„Pokud se projekt podaří, tak si dovedu představit, že by to s nějakým odstupem 14 dnů bylo možné,“ dodal ministr zdravotnictví. Testování by mohlo přijít až na 3,5 miliardy korun.

Češi přišli o možnost koupit milion rychlotestů v lékárně. Úředníkům trvá schváleníProti návrhu se ohradili lékaři, kteří by měli testy provádět, epidemiologové i statistici. Návrh označili za nereálný i riskantní.

9. říjen

27 553Testů

8 617Prokázaných

2 085V nemocnici

408V těžkém stavu

55Mrtví

Potom, co Andrej Babiš 25. září, 30. září, 5. října ani 8. října nedorazil na tiskovou konferenci po jednání vlády a novináři se ho tak nemohli ptát na postup vlády, svolává premiér narychlo tiskovou konferenci. Vyzval, aby lidé nosili roušky a chodili na testy. Zároveň nevyloučil lockdown.

Aktuálně.cz informuje, že ministr zdravotnictví Roman Prymula sice slavnostně převzal 50 plicních ventilátorů CoroVent od finanční skupiny PPF Petra Kellnera. 182 zařízení shodného typu, která nemocným pomáhají dýchat, ale už měsíce leží ve skladu. Na jejich výrobu se ve sbírce složily tisíce Čechů během jednoho dne. Ventilátory si ale ministerstvo dosud nepřevzalo. CoroVent totiž nemá nezbytné povolení k provozu. Ministerstvo zdravotnictví na dotazy nereaguje.

Dvě stovky ventilátorů, na něž se složili Češi, leží měsíce ve skladu. Stát je nechce

Narůstá počet krajů, ve kterých se nedaří trasovat možné nakažené. Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo třetí stupeň pohotovosti, který znamená komunitní přenos, ve Středočeském, Jihomoravském, Zlínském a Královéhradeckém kraji. Už dříve platil tento stupeň pro Prahu. Vystupuje Roman Prymula a naléhá mimo jiné na firmy, aby v maximální možné míře nechaly zaměstnance pracovat z domova.

„Epidemiologická situace v rámci České republiky není dobrá. I nadále se potýkáme s vysokým počtem nárůstu, který má i exponenciální charakter. Žádám všechny občany, aby respektovali opatření, která jsme zavedli nebo zavádět budeme. Oproti minulému týdnu došlo k rozšíření krajů, které se nově řádí do červeného stupně pohotovosti. Zároveň apelujeme na všechny ve státní i soukromé sféře, aby v maximální míře využívali home office,“ řekl Prymula.

10. říjen

17 976Testů

4 635Prokázaných

2 106V nemocnici

438V těžkém stavu

49Mrtví

Ministr zdravotnictví Roman Prymula na Twitteru oznamuje, že dvě stovky ventilátorů, na které se složili Češi, stát využije. Stalo se tak potom, co dva dny ministerstvo ani Prymula nereagovali na dotazy Aktuálně.cz a redakce o problému vydala text.

Dvě stovky ventilátorů, na něž se složili Češi, leží měsíce ve skladu. Stát je nechce

12. říjen

21 918Testů

4 310Prokázaných

2 503V nemocnici

467V těžkém stavu

58Mrtví

Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po zasedání vlády v reakci na dotaz reportéra Aktuálně.cz nepřipouští, že by v posledních měsících něco udělal špatně.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na stejné tiskové konferenci varuje, že situace je vůbec nejvážnější, jaká kdy byla. „Kdybychom neudělali nic, tak nám hrozí nekontrolovatelné šíření viru a velmi rychlé dosažení kritických čísel pro naše zdravotnictví. Teď jde o život a o zdraví.“

Podobně varuje ministr zdravotnictví Roman Prymula: „My tato opatření musíme udělat, protože už nemáme další šanci. Jsme nuceni přijmout taková opatření, která by během dvou, maximálně tří týdnů obrátila ten trend, který tady máme, jinak by logicky došlo k přetečení kapacity nemocnic.“

Lékaři se děsí uzavření prvních stupňů základních škol. Pokud vláda rozhodne uzavřít i první stupně základních škol kvůli koronaviru, bude to podle vedoucího lékaře z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN v Praze Martina Balíka znamenat, že nemocnice přijde o třicet procent kvalifikovaných zaměstnanců.

„My jsme s něčím takovým nepočítali, vnímáme to jako kudlu do zad,“ řekl v rozhovoru pro ČT.

Vláda ten den jednala dlouho do večera. Vyhlašuje přísná omezení. Uzavírají se základní školy i restaurace. Vysokoškolští studenti dle vlády musejí do středečního večera opustit koleje.

Firmy ale mohou pracovat dál, stejně jako jsou otevřeny například obchody, fungují služby. Mimo jiné nebude možné, aby se na jednom místě, venku či uvnitř, setkalo více než šest osob. Školy jsou uzavřeny, do restaurací, barů a podobných stravovacích zařízení nebudou smět chodit zákazníci, bude možné obsloužit je přes výdejní okénko, ale jen do osmi večer. Uzavřeny musí být všechny hudební, taneční, herní a další společenské kluby a diskotéky. Pro děti zdravotníků či pracovníků bezpečnostních složek chce vláda zřídit speciální zařízení, aby mohli jejich rodiče do práce.

13. říjen

30 894Testů

8 324Prokázaných

2 678V nemocnici

519V těžkém stavu

45Mrtví

Ministr zdravotnictví Roman Prymula vystupuje mimořádně v televizním projevu a kromě jiného se omlouvá za svoje chyby.

„Ano, možná jsem nebyl v létě dostatečně důrazný a netrval jsem na opatřeních, která by nás chránila před druhou vlnou. Možná jsem měl více apelovat na lidi, tak jako to umí jiní. Neudělal jsem to a omlouvám se vám za to. Mým oborem je medicína a epidemiologie. Nejsem bezchybný,“ řekl.

V České republice přibylo podruhé přes 8 tisíc prokázaných případů nemoci covid-19. Konkrétně 8325 případů, nemocných je 68 740 lidí. V nemocnici jich leží s koronavirem přes 2500.

Po panice vysokoškolských studentů vláda koriguje nařízení, že musejí všichni opustit koleje do středečního večera. Ministr školství Robert Plaga (ANO) po několika hodinách od vyhlášení opatření na Twitteru oznámil, že studenti, kteří se nemohou vrátit domů, smějí na kolejích setrvat.

Na odjezd z kolejí dostali studenti den. Někteří tam mohou zůstat, ustoupil ministr

14. říjen

34 612Testů

9 544Prokázaných

2 920V nemocnici

543V těžkém stavu

58Mrtví

Mobilní operátoři druhý den rozesílají v SMS milionům svých zákazníků výzvu k instalaci mobilní aplikace eRouška. Podepsaná je Jarmila Rážová, hlavní hygienička České republiky. Aplikaci Rážová ovšem představila už před měsícem a půl. Do této chvíle byl počet jejích uživatelů nízký. Z tohoto důvodu ji pracovníci hygienických stanic v některých případech ignorovali.

SMS kódy do aplikace eRouška začínají pozitivně testovaným chodit automaticky

„Sdeleni MZCR: Prosime nainstalujte si na vas chytry telefon aplikaci eRouska ZDE: (link) Aplikace nezna Vasi identitu ani polohu ale může upozornit na setkani s COVID nakazenym. Dekuji. Jarmila Razova, hlavni hygienicka CR.“

Ke konci léta mělo aplikaci staženou jen asi 250 tisíc lidí. Aby systém fungoval dobře, tvrdil už dříve ministr zdravotnictví Roman Prymula (ANO), že by si ji do telefonu mělo nainstalovat šest milionů uživatelů.

Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček oznamuje, že je naprosto nezbytné navýšit počet lůžek na 10 tisíc.

„Současně musíme mít dostatek personálu, který se bude o pacienty starat,“ avizuje.

Aktuálně.cz přináší neveřejnou předpověď Ústavu zdravotnických informací a statistik o nejbližším vývoji situace. Kapacity nemocnic v Česku budou na konci října vyčerpány i v případě, že se vyplní nejoptimističtější scénář vývoje epidemie koronaviru.

„Počet hospitalizovaných bude vysoký ještě nejméně tři týdny, i kdyby se epidemiologický vývoj zásadně zlepšil,“ stojí ve zprávě.

Kapacita nemocnic dojde na konci října, říká ÚZIS. Denně může umírat přes 100 lidí

Tolik Aktuálně.cz a jeho výčet.

Je to doslova  zoufalý sumář hlouposti, nadutosti, nekompetence, lemplovství, ba dokonce  přímo zhovadilosti naših   mocných a odpovědných. Za níž  dlouho a dlouho budeme platit sotva představitelnou daň.

Když projíždím ta  čísla  o počtu testů, poztitivních nálezů, počtech hospitalizovaných, těžkých případů a zemřelých ke  konkrétnímu  dni, pak mi vychází, že poslední den k zastavení  pandmie představovalo 1. září. Kdy  ještě  počet pozitvních nálezů z počtu uskutečněných testů NEPŘEKROČIL  5%. Což bylo naposled.

Jenže  začal školní  rok!!!  A  školy  se  změnily na  koronavirovou burzu a  děti  virus  ochotně a bezelstně  roznášely  do populace.  Samozřejmě bez  roušek, protože tohle  opatření Babiš  Vojtěchovi ZRUŠIL!

Takže  dnes už je  nejméně  25% pozitivních, ale spíše  více,  ze  všech denně prováděných testů.  nějaké trasování už delší čas postrádá smysl. Jde prostě o nekontrolovatelnou vlnu.  Jestliže  příslušné orgány  nebyly  schopny  vytrasovat a potlačit  v půlce  května  CoVid  v  karninských dolech,  jen  šílenec věří tomu, že  dnes  se to podaří při celoplošné  nekontrolovatelné  explozi!!!!

Máme,  co nám  30%  národa  zvolilo ve  volbách. Kdyb  existovala  spravedlnost, týkala  by  se  korona  jenom jich. Jenže   spravedlnost  je slepá. Takže  vir  bere  všechyn hákem.

Nezbývá, než spoléhat  na osobní šštěstí. Přeji každému z  vás  i vašim blízkým, abyste  si každý den vytáhli dobrý  los! Bez ohleu na  vaše politické nastavení, na to zda  patříte  mezi Andrejovy či Milošovy vyznavače  nebo kritiky.  Tohle nyní opravdu není důležité.  Ale už  dávno nadešel čas odhdit ideologické a fandovské  klapky  z očí apodívat s epravdě, ať je jakákoliv, do tváře! Proto Kosa a proto její dnešní  neobyčejně  rozsáhlý text.

Doplněk:

Vím, že jsem dnes  extrémně  dlouhý. Ale musím ještě pokračovat. Je  stále  dost těch, tvrdících, jak Babiš  brilantně  zvládl I. vlnu CoVidu a jak mu to proto  ve  volbách za  rok dají znovu. Já dodávám  – pokud  se  voleb dožijí. Protože  je  logické někoho odměnit za  to, co NEZKAZILna  jaře  ovšem doslova  do písmene  ZAVRAŽDIL o půl roku později na podzim.

Zcela  záměrně jsem  napsal o Babišovi – odměnit  za  to, co NEZKAZIL na  jaře.  Protože  to, že  jarní vlna se  zvládla  má  s ním společného jen to,   v  relativně  krátkém čase akceptoval jednu jedinou  excelovou tabulku, kterou  vytvořil naprostý epidemiologický  amatér  a laik bez jakékoliv  vazby  na státní aparát. Za  své osobní iniciativy. A protože  shodou  šťastných náhod  disponoval politickými kontakty  do nejvyšších pater tuzemské  hierarchie, dokázal jí tam předložit

Tragedií ovšem je, že  až  do té doby  se žádný  příslušný  a odpovědný    matematický model na  CoVid v  odpovědných státních institucích NEVYTVOŔIL!!!! Uznávám, že pod  Vojtěchem a  Babišem to ani nešlo čekat. Což ovšem  není  omluva. Jenže  ačkoliv onen  laik – amatér  z davu  zachránil na  jaře  prokazatelně Česko, v létě  a na podzim už jej nikdo ani nevyhledal, natož, aby  jej poslouchal.  Proto máme, co máme.

Veškeré detaily najdete  v  článku a věřte, že  nepromarníte  svůj  čas.

Tajemný muž, který na jaře „zachránil Česko“? Exředitel České pojišťovny

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.