Zelený mozek Metnar a vlastně celá vláda a opozice


Minulé  pondělí Kosa, po dlouhých odkladech, díky  aktualitám, na něž bylo třeba  reagovat, vydala  IX. díl nekonečného seriálu  o  tom, jak skvěle  a  hospodárně ministerstvo obrany pod  taktovkou  samotného premiera  nakoupilo pro Armádu České republiky  americké vrtulníky…

Tak „výhodně“,  že  se  člověk doslova musí  štípnout, aby se ujistil, že  se mu tohle  vrtulníkové plundrování státního rozpočtu  jen nezdá, ale  že  jde  o tragickou realitu. 

Ve  stejný  den /jak jinak/ se  armáda a její financování  znovu ocitlo v hledáčku všech  českých  medií. Vláda  slavnostně a náležitě  velkohubě   vrátila  do rozpočtu obrany  druhých 5 miliard, které  na  nátlak komunistů z něj loni v prosinci, při nutnosti získat jejich hlasy  pro tehdejší zjevně  nesmyslný rozpočet a jeho schválení sněmovnou převedla, celkem ve výši  10 miliard, do vládní rozpočtové rezervy. Údajně  na boj s covidem.  

Hned  v lednu  obrana  dostala  zpět půlku této sumy a  nijak složitou hádanku  tvořil jen termín  vrácení toho 5ti miliardového zbytku.  Stalo se  tak, jak řečeno, předevčírem.

V mezičase Zemanem dosazený  ministr  obrany  Metnar  hrozil, že když  peníze  nedostane pod kontrolu  do konce března, pak hrozí, že  on nebude mít  od dubna  na platy  vojáků a to, že  je pro něj  nestravitelné, takže  podá demisi.     On obecně  rád  svou demisí vyhrožuje. Učinil  tak nejméně  dvakrát  už vloni. Nejprve  4.6.2020  a následně  19.11.2020. Prima  chlapík… 

No dnes už  si můžeme  zhluboka  oddechnout, tenhle  famozní a  ve  všech ohledech zcela  nenahraditelný a drahý, ba nejdražší ministrant  svou  židli  nedaleko Kulaťáku neopustí a jeho zadek  k ní zůstane přilepený i nadále. NATO, Babiš i Zeman mohou v klidu spát. Bývalý příslušník Pohotovostního pluku SNB už  zase  pevně  třímá v ruce palcát.

To víte, co by to bylo za ministra, kdyby  dopustil,  že  čeští vojclové  nedostanou  své výplaty… Poslední prý hrozila  bez těch pěti miliardiček v  dubnu. Důvod proč  se tomuto tématu dnes zevrubně věnovat!

Mám pocit,  že  jsem se vrátil do hlubokých sedmdesátých let na PŠM, které vedl pro nás  absíky  také jistý svobodník Kravárik. Zapaloval v nás  tu správnou uvědomělou jiskru tím, že nám vykládal základy  marxismu  leninismu,  aniž by  chudák tušil, že  my z něj máme, na rozdíl od něj,   vysokoškolské  zkoušky. Navíc  z Dějin MDH, vědeckého komunismu a politické ekonomie. Což zjevně překonávalo  o mnoho a mnoho galaxií jeho duševní obzor.  Takže plácal nesmysly a byl na sebe zjevně pyšný.

A  zrovna  tak jsem se cítil, když Metnar operoval  návratem těch miliard do jeho rozpočtu, protože  čeští vojáci a jejich rodiny  jinak sofort musí vyrazit po  žebrotě! Protože  od dubna by  jim nezbylo nic jiného….

Na   stránkách ministerstva  jsem hledal nějaký detail jejich letošního rozpočtu, protože  mne nahlodával oprávněný pocit, že  ze mne  Metnar  dělá  trotla. Budget pro 2021 se mi jaksi objevit  nepodařilo, abych  zjistil  přesně  co a jak. Ale  ten  na 2020 ano.

A  tahle  kapitolka  tam vypadá takto:

Takže na veškeré platy rezortu šlo loni celkem cca18,5miliardy. dejme tomu, že letos to bude více – třeba takových miliard 20.

Jsme ještě stále v měsíci březnu. Jeden by řekl, že utraceno může být max. 1/4-tedy 5 miliard, V dubu 1/3 -tedy necelých 7 miliard. A Metnar tvrdí, že dál, už by bez oněch 5-ti přesunutých původně do vládní rezervy na armádní platy nebylo!!!! Ačkoliv celkově má na platy rezortu 20 miliard. A mohl už na ně k datu vydat max. 5….Takže mu ještě má zbývat de jure 15, de facto v nejhorším případě 10 miliard. Tedy na celé dva kvartály! Ale on předpokládá, že žereme seno máme rohy a kopyta a čtyři žaludky.

Buď ten pán naprosto netuší, jak rozpočet jeho rezortu vypadá, případně s ním neumí vůbec zacházet a nechápe jeho souvislosti nebo si z nás všech dělá zcela nestydatou … no legraci! A media, jakož i politici skoro/všech partají mu to nejen baští, ale ještě k tomu rádi tvrdí tuhle nesmyslnou muziku!!!

Aby bylo jasno – nenasazuji nijak proti vojákům. Vážím si jich. Oni nemohou za politická rozhodnutí, za všechny ty Afghanistány, kde se bojuje za Prahu, Iráky, či Mali,de taky jde jistě o Prahu, a podobné šílené mise, za něž se jako občan této země hluboce stydím. Oni nasazují krky, mají můj respekt a speciálně při koroně odvedli velký kus práce, když svým nasazením kompenzovali obrovská a neomluvitelná selhání vládních i opozičních papalášů. Ale předevšímch vládních.

Nicméně uráží mne, když si jejich ministr osvojuje vůči mně a ostatním občanům manýry zelených mozků z minulého režimu, když tvrdí snadno vyvratitelné nesmysly. Protože žádný bezprostřední nedostatek prostředků na platy vojáků NEHROZIL! A Metnar to musel velmi dobře vědět, protože pokud ne, pak takovýhle stupeň elementární ignorace a neschopnosti ho okamžitě zcela diskvalifikoval pro výkon ministerské funkce. Jde, jak dokázáno, o jednoduché počty. Opozice, čekající na každý skutečný či domnělý vládní přešlap, nejen že po Metnarovi nevystartovala, nýbrž jej ještě podporovala.

No přece musíme splnit naše závazky vůči NATO a spojencům!!! Přesto vlak nejede!!! Jak jinak! Vláda se konkrétně zavázala NATO, že do konce roku 2025 Česko vybuduje takzvanou těžkou brigádu, jejíž základ budou tvořit nová vozidla bojové pěchoty. A je přece nad slunce jasné, že bez české těžké brigády je NATO na pokraji bojeschopnosti a Putin si ho dá kávovou lžičkou po obědě jako zákusek. Že něco takového obyčejný občan České republiky vůbec nepotřebuje, že armáda v podobě expedičního sboru lehké koloniální pěchot je mu doslova a do písmene k ničemu, politikáře, ani ty vládní, ani ty opoziční – NEZAJIMA!

Opozičním poslancům pod optikou svobodníka Kravárika ohledně NATO a tradiční otázky, co by tomu,nedej Nejvyšší, řekli naši spojenci / ta hrůza!!!/ se prostě zastaví mozek i jakákoliv soudnost a vůbec jim nevadí, že jim kdosi, doslova a do písmene močí na nohy a jen ten blud o nedostatku peněz na vojenské platy dále usilovně rozmazávají.

Normální čtenář Kosy si k tomu ještě ze seriálu Sputnikstory,konkrétně dílu IV. a V, vzpomene na zdrojované informace o tom, jak v USA leží ve skladech ladem a momentálně bez využití desítky milionů dávek vakciny AstraZeneca, která NEMÁ pro USA schválení, již by evropští spojenci Američanů, včetně ČR, právě zoufale potřebovali, ale která je pro ně, na rozdíl od Kanady a Mexika, zcela nedostupná a v době, kdy jde doslova o tisíce evropských spojeneckých životů jim prezident Biden vzkázal toto:

„Pokud budeme mít nadbytek, budeme jej sdílet se zbytkem světa,“Začneme však tím, že se postaráme nejprve o Američany,“

A druhý spojenec, kterému my vždycky věříme za všech okolností, protože to s námi myslí dobře, ba nejlépe – Británie, na nás ústy premiera Johnsona vyplázl jazyk, když veřejně do medií sdělil Evropě ohledně britského náskoku v očkování, toto:

„Příčinou našeho úspěchu je kapitalismus, je to díky hamižnosti, přátelé,“ prohlásil britský ministerský předseda.

Ocenil také aktivity „velkých farmaceutů“, čímž patrně myslel právě AstraZeneku, která zásobuje Spojené království, zatímco brzdí slíbené dodávky Evropské unii.

Takhle REÁLNĚ funguje NATO spojenectví v praxi!!! A nelze to oddiskutovat. I kdyby se Petr Kolář, senátor Fischer, poslankyně Černochová nebo europoslanec Vondra a všichni další podobní postavili na hlavu a odráželi se ušima!

Takže my musíme plnit závazky zbrojit, zbrojit a zase zbrojit, ať to stojí cokoliv, protože co by si o nás jinak spojenci pomysleli, ale když jde o vakciny proti covidu, pak na nás ti samí spojenci, co je nesmíme rozzlobit, ostentativně kašlou. Protože americké a britské životy jsou řece daleko a daleko důležitější než ty české a to i v případě, že existují miliony a miliony dávek zatím k užívání neschválené očkovací látky…..

Za sebe říkám, že mám úplně jiný žebříček hodnot. Na jehož vrcholu jsou životy a zájmy českých občanů. A když je někdo svým ne/konámím ohrožuje, nevidím sebemenší důvod, proč řešit jakési, navíc dosti pofiderní, závazky vůči němu. Zejména,když mi k tomu ještě nutí nakoupit nesmyslně drahé vrtulníky – viz pondělní text. Už jenom tohle by stačilo jako důvod pro napsání dnešního sloupku.

Jenže tou protismyslnou a smyšlenou metnarovinou a la zelený mozek, se zabývají i jiní. Z trochu jiného úhlu, ale se stejným výsledkem, že si jaksi Zemanův pan bohuželministr nevidí do úst. Například takový Security magazín. Viz článek

Ministerstvo obrany nemá na výplaty?

z kterého si dovolím převzít pár zásadních pasáží:

A teď se dostáváme ke klíčové situaci. Resort obrany odčerpal údajně peníze ze zákonem stanovených mandatorních výdajů na jinou položku, kdy například na letošní rok měl v plánu proinvestovat v projektu BVP 5 miliard Kč. Shodou okolností je to stejná suma, jakou požaduje „pro přežití“ a jež mu údajně chybí na platy. Do očí bijící je, že tendr není uzavřen, vítěz není určen, smlouva není podepsána a pravděpodobně ještě dlouho nebude, tedy není stanoven postup a objem čerpání financí na tento projekt. Ale resort obrany tyto peníze, jež nemůže logicky v projektu vyčerpat, požaduje, a navíc tvrdí, že jinak nebude mít na výplaty. Přitom je též běžné, že finance alokované na určitý projekt, jenž je již pod smlouvou a nebyly vyčerpány do konce roku, jak bylo plánováno, jsou převedeny ro rezervy a čerpány další rok, aniž by to mělo vliv na rozpočet roku následujícího, kde je jasně stanoven splátkový kalendář realizovaného projektu a na něj jsou vyčleněny finance. Takže oněch 5 miliard údajně vázaných na projekt BVP může být resortu obrany připsáno kdykoliv, nebo ponecháno v rezervě.

Ale ohánět se nedostatkem peněz ve výši 5 miliard na mandatorní výdaje, tedy platy, kdy by bylo možné říci, že nebyla dodržena rozpočtová kázeň, a zároveň mít naplánováno 5 miliard na projekt, jenž není vázán smlouvou, je velmi zvláštní. A určitě by se dalo najít více položek, kde resort obrany najde potřebné finance.

Jistě, resort obrany byl dlouhodobě podfinancován a je potřeba tento trend změnit. Velké finance odčerpává nasazení vojáků v rámci boje proti COVID pandemii v nemocnicích i při plnění policejních úkolů na hranicích okresů. A lze si dobře představit, že pokud by resort obrany řekl, že tyto neplánované výdaje zatěžují rozpočet nad únosnou míru a je potřeba finance doplnit, určitě by strážkyně státních financí i tolerující KSČM peníze na účast armády při pomoci potřebným ve zdravotnictví a bezpečnosti země odsouhlasili. Ale tvrdit, že bez 5 miliard plánovaných v letošním roce na nákup BVP, jež se zdá býti hudbou budoucnosti a položkou povolebních jednání, nebude mít ministerstvo obrany na výplaty, je velmi zarážející konstrukce.

Při poslední kontrole z NKÚ bylo konstatováno, že nemalé finance jsou vynakládány neúčelně, tedy zbytečně. Sice ne protizákonně, ale je to na hraně. Možná následná kontrola NKÚ by v této věci nalezla, kde „nechal tesař díru“ a poradila ministru Metnarovi, kde peníze má. Ale jak řekli činovníci obrany, NKÚ najde chyby jen proto, že mu laskavě dají podklady. Možná, že teď by se podklady ztratily, nebo byly tak utajené, že by ani NKÚ je nemohl prověřit.

Zdá se, že vojáci se opět stávají rukojmími politických hrátek, kdy bylo slíbeno z vládní úrovně navrácení peněz i přes slib partnerům z jiné politické strany, že peníze v rezervě budou určeny na něco jiného než výzbroj. Takže to vypadá, vojáci nedostanou ani novou techniku, ani výplaty, a pak se bude hledat, kdo za to může, zda politikové jedné strany, kteří chtěli peníze jinam, nebo jiní politici, kteří slíbili, že poruší svůj předchozí slib, nebo politici, kteří vše zpovzdálí sledují a čekají, koho tento boj oslabí. Vždycky to odnesou ti neviní, buď vojáci, že nedostanou, na co mají nárok, nebo zdravotníci a policie, protože resort obrany řekne že na pomoc nemá peníze. Doufejme, že zvítězí zdravý rozum a konstruktivní řešení. Jak napsala na sociální sítě slovenská prezidentka Čaputová: „Politici by si měli uvědomit, že vláda není eseróčko, kde by mohli prezentovat své ego, ale je to závazek vůči občanům dané země.

Takhle  to vidí  Security  magazín.  Který se  v  armádní problematice nepochybně  orientuje  lépe  než já. Má  totiž  lepší zdroje.

Všechno se  točí kolem naší „povinnosti“  vůči spojencům, což je  v podstatě  zredukováno  na  armádní  zakázku století  – nákup 200 pásových bojových  vozidel pěchoty – hádejte od koho?  No přece od  spojenců!!!

Ve hře  je německý Lynx, britský  CV 90  a   ASCOD II z produkce evropské  části  amerického zbrojního koncernu  General Dynamics. S kterým už ČR  udělala „vynikající  zkušenost“  v případě  lehkých kolových BVP  Pandur.

Máme půl roku do voleb,ale Metnar  tvrdí,  že ON  tenhle  tendr  podepíše. Ačkoli, jak můžeme  číst opět na  Security  magazínu

Výbor pro obranu odmítl harmonogram nákup BVP: Nákup se nemá podepisovat v době voleb

a  nejen to,  stejný  zdroj  rozvádí  i  nález  NKÚ o tom, jak  rezort obrany  úžasně  hospodaří,  při  nákupech věcí pro  armádu  s prostředky  daňových poplatníků pod  Metnarovým komandem a  to  nemám na  mysli už  smutně proslulé vrtulníky:

NKÚ se zaměřil na pořizování pěchotních zbraní ministerstvem obrany. Systém nákupů není efektivní, dochází ke zpožďování akvizic, zní závěr šetření

Závěry  si jistě  uděláte  sami.

Nicméně  vláda  před týdnem Metnarovi převedla  oněch 5miliard, bez nichž  nemůže  žít a  vojákům a jejich rodinám by  po dubnu hrozil hlad  a  vystěhování  do holobytů a na chudinské ubytovny, zpět do jeho rozpočtu. V podstatě  za potlesku jinak těžce obstruující opozice, když jde  při covidové pohromě  o prodloužení nouzového stavu…..

Osobně mám neodbytný  dojem, že akutním  zezelenáním mozku trpí  nejen Metnar, ale  celá vláda  a politická opozice.

A  ještě něco – dlouhodobě  tvrdím,  že Babiš  jako premier,  je ten úplně největší lůzr, co se  od převratu  dostal do Strakovky!  Prokázal to v  covidu  za  cenu dnes  už 27 000 mrtvých. A  zpečetil  to  dokonale  tímhle  finančním převodem 5 miliard  z rozpočtové zálohy  do kapitoly ministerstva  financí.  Opravdu  si někdo umí představit,  že  při nedokončených  vojskových zkouškách a  blížícím se konci vlády Metnar  tuhle  největší  armádní  zakázku všech  dob ještě podepíše? Opozice  je pochopitelně  proti, ona  to hodlá mít pod  palcem. A že  si umí  i s,  v poslední vteřině  uzavřeným kontraktem, po převzetí moci poradit a dostat se k lizu, dávno víme. Stačí si vzpomenout, jak Topolánek s  Dalíkem zacvičili s Kuenhlovou smlouvou  na Pandury.

Nicméně  Babiš  rozhodl o vrácení a  basta. Čímž se ovšem dokonale  střelil do nohy, na níž  stál.  Míním tu komunistickou. Vláda už se  od Nového roku x krát  bolestně  přesvědčila, jak moc Kluzkého Vojtu a  jeho politickou podnikatelskou partičku ve  sněmovně potřebuje. Bez ní  a její podpory  je    zcela  bezmocná.  A  Babiš  komoušům slíbil, že  ty peníze  armádě  do rozpočtu nevrátí. Ovšem už  v lednu  na  ně  vystrčil holý  zadek a poslal Metnarovi půlku. Výsledkem byla  totální porážka  při prodlužování nouzového stavu 11. února.  Pak Filipa  ukecal,  aby mu třešně  dali hlasy  pro novelu rozpočtu. Dodnes  nechápu, proč mu na  to Kluzký  Vojta  kývl. Protože  tohle  bylo Babišovo nejslabší místo a  KSČM si ho mohla  vodit  doslova na vařené  nudli, dokud mu to neodkývali.  Nyní mu opět pomohli s nouzákem a Babiš???  Ten  z nich udělal partu nesvéprávných pitomečků a  Metnarovi převelel toho bůra.   

U KSČM  to bez tak kvůli  podporování Babiše dlouhodobě  vřelo. Nyní  ten var vyhřezne. Mají  před  volebním sjezdem. Lze očekávat, že tohle byla poslední kapka, která pošle  do jejich čela  některého z vůči Babišovi nesmiřitelných  tvrďáků. Například Josefa  Skálu nebo pendreka  Ondráčka.  Premier  přišel o podporu KSČM. Definitivně. Jestli si tahle  partaj  trochu váží sama  sebe. Jak si představuje, že  nyní dovládne ten lůzr?

Od nynějška  už   čeká vládu   ve  sněmovně  jen komparzní role a opozice  si s ní, bez komunardů, pohraje podle  libosti.  A nejen to. Už takhle  nedisponoval  ANOšéf  téměř  žádným koaličním potenciálem pro novou sněmovnu. Průzkumy  ukazují,  že  soc dem je nejspíše mimo parlament.  A jestliže  Babiš  neučiní nějaký zázrak, aby jej akceptovala  jako partnera  jedna  ze  dvou koalic, zbydou mu  v případnému  vládnímu spojenectví, pokud  mu to vůbec  početně  vyjde!-  jen Okamura a ….  a právě KSČM. Jíž opakovaně  podrazil. 

Spojenectví  s těmito partičkami by  ho diskvalifikovalo v  Evropě  a udělalo z něj páriu na mezinárodní scéně. Ale  volit mezi kriminálem a Okamurou a  KSČM?  Snadné  rozhodování! Jenže po tom jak minulý týdení předvedl, že  dodržuje  sliby  vůči těm, jejichž  hlasy  bytostně potřebuje,  naznačuje, co si o něm polojaponec  s příští  hlavní třešeň musí myslet a jak  mu asi tak budou věřit. Jestliže  by  existence příštího Babišova  kabinetu  závisela  od nich, sváží ho na  rukou i na nohou! Skvělé vyhlídky!

Ten člověk  neumí číst politiku. Ve  svém lůzrovství došel tak daleko, že  už není schopen  myslet  ani v  horizontu dalšího týdne. Žije jen dneškem. Předseda  vlády  za všechny  peníze. Doslova a  do písmene! Navíc  žabího rozhledu.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.