Fotoblog – májová pieta v Praze


vytvořil Germanicus

Vlkův  úvod.

Minulý  víkend  mi došly  dva  maily Z Prahy  a Brna, respektive jižní Moravy. Jeden byl od dlouholetého přítele  Germanica, druhý  od přítele Šébra. Oba  se stejnou tématikou – pietou májových dnů , spojenou s koncem II.ww a  památkou těch, co položili životy  za  naši svobodu.  Jen jaksi  posledních nejméně  20 let mají tihle  mrtví  tu smůlu, že  zemřeli ve  špatné uniformě.  Jdeme dokonce tak daleko, že místo normální lidské úcty k jejich oběti nejvyšší, adorujeme  jejich dříve občany ,kteří přeběhli  k Hitlerovi a  v uniformě  Vlasovců bránili  Tisíciletou  říši, aby  v poslední dějinné sekundě  opět zkusili přeběhnout na  druhou stranu. Tihle přebíhači nám jsou  dne s bližší  a dokonce dáváni za  vzor.

Naštěstí  řada  z nás  to vidí úplně jinak   a není ochotna zapřít  historickou pravdu ani svůj charakter.  O tom bude Kosa následujícíchdvou  dnů. Dnes i připomeneme  májovou pietu  v Praze  díky  Germanicovi, zítra  na jižní Moravě, jak ji zachytil a popsal Šébr. Oběma  velmi děkuji. Jménem svýma věřím, že i vaším.

V neděli 9. května bylo v Praze krásné slunečné a teplé počasí. Některé šeříky začaly rozkvétat. Ustřihl jsem pár snítek rozkvétajícího šeříku a jel do Bubenče na Náměstí interbrigády na místo, kde stál pomník – socha maršála I.S. Koněva. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář nechal odstranit nejen sochu, ale i masivní žulový podstavec a celé žulové prostranství okolo bývalého pomníku. Na letošní Den vítězství nechal na okraji parku nainstaloval lacinou protiruskou (protisovětskou) agitku. https://hlidacipes.org/…va/
Na místě, kde stála socha maršála I.S. Koněva někdo umístil jeho fotografii a lidé tam přinášejí květiny. Přidal jsem k nim svůj šeřík. Hodně povadlých květin jsem náhodou objevil za nedalekým keřem, kam je asi „uklidili“ bdělí kurátoři shora uvedené agitky.
Potom jsem se přemístil na Klárov, kde jsem položil šeřík k pamětní desce gardového poručíka Gončarenka (25 let, bojoval ve válce od roku 1941), který tam. kde ústí Chotkova silnice na Klárov, padl v ranních hodinách 9. května 1945. Jeho tank byl zasažen výstřelem německého stíhače tanků. Německá vojenská skupina byla následně rozstřílena druhým sovětským tankem. https://cs.wikipedia.org/…nko
Tož tak
Jirka
Apropos, boj gardového poručíka Gončarenka a jeho soudruhů názorně vyvrací tvrzení některých „historiků“, že Rudá armáda v ranních hodinách 9. května 1948 přijela do již osvobozené Prahy..

VýstřižekVýstřižek1Výstřižek2Výstřižek3

Příspěvek byl publikován v rubrice Fórum Germanicum se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.