Těm, kteří uvažují, že to stejně hodí Babišovi


Dnešní hlavní článek Kosy  se  zabývá  tím proč a  kam Babišovi mizí jeho voliči. Jak je možné, že  z neotřesitelného hegemona se  stává  příslovečná sněhová koule, tající v českém politickém pekle.

Přesto je  podle  mne  celkem reálné počítat s  tím, že se Babiš ještě do voleb může  zmátořit a mnozí, pod  dojmem vrbětické  kauzy  a doslova  hysterického šílení těch jedině  správných  v  informačním a politickém  mainstreamu  uvažují , že  to přeci jen  tomu Andrejovi dají. Ačkoli to byl on ,kdo se předvedl jako primární hysterka a  svou tiskovkou ten  hon  na  ruské čarodejnice, pardon  -špiony, vrahy  a záškodníky  oficiálně nastartoval. Stejně  jako  Zemanovi nikdo neodpáře,  že  otevřel české nebe  humanitárním bombardérům, aby  mohly  svůj náklad  vysypat na  nejvěrnější spojence, které  kdy  český národ  v celé své historii kdy měl, tak  Babiš už se nikdy nezbaví nálepky  toho, jenž  otevřel stavidla  mediálního a politického lynče Ruska, Rusů a  všeho, co s nimi souvisí. A nic nepomůže jakákoliv  spekulace, zdali ho k tomu okolnosti a okolí donutily  nebo ne. On byl v rozhodujícím okamžiku premierem, on doprovázel statečného plukovníka  Koudelku do Langley  pro metál, on si evidentně minimálně tuhle  tajnou službu nechal přerůst přes hlavu! Jeho vina!

Ale  tenhle  článek není a nebude o Vrběticích. O tom podzimní volby   – doufám – nebudou.

A podle mne  ani být nesmějí. Vrbětice, jako každá politická kauza  vyšumí. vztahy  s Ruskem už  jsou natolik špatné, že  jestliže  se nezhorší na úroveň otevřené  války, pak v  čase  už lze  jen a jen očekávat jejich  pozvolné zlepšování. I když asi   hodně  a hodně pozvolné. 

Co by naopak  podle mne  ústřední téma  volební kampaně  rozhodně tvořit  musí je  COVID!  A jeho  doslova  vražedné nezvládnutí. To konec konců  reflektují i  grafy  hlavního článku. Jestliže platí, že  nejvyšší hodnotou a principem demokratického státu je ochrana  životů jeho občanů.  A nikdo z  Babiše už nikdy nesejme, že  od konce  září  2020 do dneška  zcela  chaotickým počínáním  a  naprosto neumětelským pseudořízením pandemie  vytvořil  30 000 zbytečných mrtvých.

Nyní, kdy čísla obrovským způsobem poklesla, lze  snadno nabýt  dojmu, že  covid  už je jen morbidní vzpomínka, co nijak nesouvisí s  tím nejtemnější  koronapeklem z  února  března t.r. Zapomíná se  snadno. Ačkoli víme, že  historie  se opakuje. Takže  nás  čeká opět  PODZIM a  ZIMA. 2021.  S jedinou jistotou, že  covid  se nám znovu připomene.  Chcete  ho znovu risknout s Babišem, světovým covidlůzrem a partou jeho selhávačů? Já rozhodně nikoliv! V  žádném případě! Jednou stačilo. 

Nepochybně  nejpozději nyní  mne  členové církve  Koblihy nejsvětější  označí  za  opět posedlého Babišem. Nic není vzdálenější pravdě!  Patřím mezi technokraticky uvažující a myslící  – čísla, grafy, doložitelné výroky. Měli byste  to znát. To  pak na emoce  místo člověk nenalezne.    

Smyslem toho to sloupku  NENÍ se  do Babiše navážet, nýbrž před Babišem VAROVAT!  Nikoliv  z pozice mé osoby. Ale  dále si přečte  nejdůležitější  pasáže   z rozhovoru Novinek.cz  s hlavním epidemiologem IKEM a vedoucím  vládní expertní anticovidové skupiny MeSES Petrem Smejkalem. O tom, jak vláda  a Babiš speciálně  přistupovali k tomuto vysoce odbornému anticovidovému týmu a  jeho doporučením!!!!

Pro úplnost dodávám,  že  hned  druhý den po zveřejnění rozhovoru ministerstvo zdravotnictví  skupinu MeSS  okamžitě  rozpustilo!  Přesně podle hesla, které platí pro Vrbětice  – kdo nelže s námi, mluví pravdu proti nám!!!!  Dost  řečí, nechme mluvit Petra  Smejkala.

Smejkal: Epidemii jsme opravdu nezvládli

Jak moc vážně bere nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) doporučení vaší odborné skupiny?

Donedávna bych řekl, že velmi vážně. Zejména v té době, kdy odcházel ministr (Jan) Blatný a přicházel ministr (Petr) Arenberger, tak to bylo hodně intenzivní. Trošku ta intenzita těch kontaktů ustává…

Jak si to vysvětlujete, že vás přestali poslouchat?

Mám trošku pocit, jako by si najednou uvědomili, že by to vlastně neměla být Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kdo má kontrolovat rozvolňování, nýbrž ty do této chvíle asi nefunkční struktury ministerstva nebo Státní zdravotní ústav. Takže myslím, že je to určitá snaha typu „co nám do toho tady budete povídat, vždyť my to dokážeme“.

Myslíte, že cítili určité ohrožení?

Jo. (smích) Ano, myslím, že trošku ano.

Cítíte se být schopnější než ministerstvo zdravotnictví?

Já určitě ne, ale kolegům, které jsem do MeSES vybral, nemůžu dostatečně poděkovat. Jde o nesmírně schopnou a konzistentní skupinu lidí, která zadarmo při své práci dokázala připomínkovat a komentovat rozvolňování tím způsobem, že se to povedlo do této chvíle uhlídat. To je podle mě důkaz, že byla funkční a zanechala stopu.

A jestli se tím někdo bude cítit ohrožen, je mi úplně jedno, protože to pomohlo tomu, že jsme rozvolnili, jak jsme měli. Poprvé jsme začali používat faktor incidence. Dříve se tu stále mluvilo jenom o tom, jakou máme obložnost (míra využití lůžkové kapacity – pozn. red.) a kolik máme pacientů na JIP, ale to není to dobré číslo. Díky této skupině se začaly používat parametry, které jsou běžné v západních zemích. Vnesli jsme do toho světový přístup a ukázali, že tu jsou zaběhlé postupy a nemá se to stále dělat způsobem „brzda-plyn“.

To ohrožení je ale zřejmě váš subjektivní pocit?

Ale já myslím, že tohle není ojedinělý případ. Šlo třeba o Průšu (vývojář 3D tiskáren Josef Průša v březnu 2020 vyrobil a rozdal lékařům desetitisíce ochranných štítů – pozn. red.).

Šlo i o další lidi, o spoustu mladých úspěšných lidí, kteří státu nezištně řekli, že mu pomohou. Tohle se tu opakuje.

MeSES v tomhle směru není nic nového. Je to opět snaha pár snílků, nebo možná naivních lidí, nabídnout státu pomocnou ruku a říct, že mu pomůžeme a nechceme za to ani korunu. A znova se zdá, že stát si něco z toho vezme, ani moc nepoděkuje a řekne, že bylo možná špatně, co navrhovali.

Žijeme v zemi, kde to spousta lidí nevzdává, zejména mladých lidí, stále chce pomoci. A stát se pořád cítí strašně dotčený, když mu někdo pomoc nabízí. Nakonec ji tedy přijme, protože co má jiného dělat, když už všechno zkazil. A potom, co se to povede, se do těchto pomocných skupin ještě naveze. A to mně hodně vadí, protože žijeme v nefunkční zemi, kde stát skutečně selhává v mnoha ohledech.

Mluvíte o tom, jak pandemie odhalila selhávání státu. Jak získat důvěru lidí zpět?

Upřímně myslím, že to chce generační obměnu. Myslím, že mladí lidé, kteří byli v Evropě nebo ve Spojených státech, se teď musí dostat do vedoucích pozic.

Vidíte někoho takového mezi lídry současných stran či koalice do podzimních voleb?

Obecně můžu říct, že jsem trošku zklamaný z období pandemie politiky napříč. Až na výjimky jsem neviděl, že by přišli s nějakou alternativou a vymanili se z toho, kdy jsou stále hesla „vraťme děti do škol“ nebo „otevřeme obchody“, protože je to hrozně líbivé. To je přitom ale úsměvné, protože to chceme asi všichni, ale jde o to, jak to uděláme bezpečně, abychom je zase nemuseli zavřít. Slyším to ze všech politických stran, ale všichni se shodneme na tom, že jsou to naprosto prázdná hesla. Nabíráte na tom body, ale ve mně samotném to vzbuzuje spíše nedůvěru.

Co by měli tedy podle vás dělat?

Rád bych viděl politiky, kteří jsou schopni říct i nějakou nepříjemnou věc, namísto neustálého nadbíhání veřejnosti. Rád bych měl politika, který řekne, že to bude trochu bolet. Jde přitom například i o vymáhání práva. Chybí nám tu vymahatelnost postupů. Jak je možné, že se tady nedodržovala opatření? My budeme stále říkat, že je to tím, že švejkujeme, ale je to i tím, že lidé nemají k tomuto státu žádný respekt.

 

Chtěl jste pomoci i kvůli tomu, že je Česko stále zemí, kde chcete žít?

Řeknu vám, že bylo spíše dost momentů, kdy jsem si říkal, že se vrátím do Ameriky. To je pravda. (zamýšlí se a pousměje se)

Můžete jeden takový moment uvést?

Není příjemné, když se za něco postavíte a dostáváte spoustu e-mailů, hejtů a výhrůžek. Já tady nejsem žádný hrdina. Nepřipadal jsem si, že říkám něco zase tak strašného, a už to vyvolává takovéto emoce.

Žijeme v zemi, kde to spousta lidí nevzdává, zejména mladých lidí, stále chce pomoci. A stát se pořád cítí strašně dotčený, když mu někdo pomoc nabízí. Nakonec ji tedy přijme, protože co má jiného dělat, když už všechno zkazil. A potom, co se to povede, se do těchto pomocných skupin ještě naveze. A to mně hodně vadí, protože žijeme v nefunkční zemi, kde stát skutečně selhává v mnoha ohledech.

Mluvíte o tom, jak pandemie odhalila selhávání státu. Jak získat důvěru lidí zpět?

Upřímně myslím, že to chce generační obměnu. Myslím, že mladí lidé, kteří byli v Evropě nebo ve Spojených státech, se teď musí dostat do vedoucích pozic.

Naposled společnost polarizoval například pietní akt na Hradě. Nemáme tu napříč politikou příliš mnoho dělicích linií?

Ale politici odcházejí a přicházejí, musíme začít každý sám u sebe. Máme v Čechách strašnou tendenci ze všeho vinit někoho jiného. Vidím to kolem sebe: „vláda je blbá, nutí mě nosit roušky, ale včera jsem byl na ilegálním mejdanu u kamaráda v garáži“, což považují za normální. To spoustě lidem nesepne.

Nebo mi známí říkali, že to přeháním a je to chřipka, a pak titíž lidé volají, že tatínek nemůže najít místo v nemocnici a jestli bych to nezařídil. Říkám si pak, zda je nenapadlo, že ta místa nejsou právě proto, že jsme to všichni podcenili. Přece z toho stále nebudeme někoho vinit, když se sami chováme nezodpovědně. Chápu to u lidí, kteří to dodržují, ale je hrozně lidí, kteří na to úplně dlabou, ale hrozně rádi si vylévají vztek na vládu a MeSES.

Mluvil jste o tom, že to chcete dotáhnout do konce. Co pro vás bude koncem boje, kdy si řeknete, že jste to zvládl?

Doufám v to, že když se nám podaří nejenom toto zvládnout, ale vytvořit i základy nějakého systému veřejného zdravotnictví, který by dovedl lépe reagovat na pandemie, tak bych byl docela spokojený. Ale nesmíme skončit tam, že bychom si řekli, že jsme to zvládli, protože jsme to opravdu nezvládli.

Takže v tom nesouhlasíte s premiérem Andrejem Babišem, který tvrdil, že jsme to zvládli?

Ne, řekl bych, že jsme to fakt nezvládli.

Druhý den po otištění tohoto rozhovoru, z něhož  jsem pro vás  vybral tu nejpodstatnější část Petr  Smejkala  jeho tým,  jako vysoce expertní poradní jednotka  vlády  skončili….

Dovolili si totiž  říci že  Babiš  je nahý a  za covidový průšvih odpovídá a může  on!

Přiznávám, že se mi obrací kudla  v kapse,když  vidím, bez jakékoliv  omluvy  – roztlemené lídry  současné opozice   vykládat moudra  v televizi či jinde. 

Nicméně, pak si uvědomím, že nejpozději s podzimem si nás  covid  najde  znovu.  A dávat  Babišovi už třetí covidovou šanci?  

Naletět  znovu tomu samému, co už  v podstatě  2x selhal? Za sebe  říkám  -nikdy! Jakkoliv si lépe, než kdokoliv jiný  uvědomuji, co nás  asi tak čeká s vládou současné opozice! A bude  to děs!

Tenhle rozhovor  s Petrem Smejkalem prostě  k dnešnímu hlavnímu text Kosy  vyjít  musel! Bez něj by postrádal nejméně polovinu vypovídací hodnoty.   

Jak a proč byla  den po tomto interview  rozehnána  Smejkalova  skupina  si  dočtete  na

Jeden telefonát. Ministerstvo ukončilo spolupráci s odborníky z MeSES

a nebo snad  ještě lépe,když je  řeč o Babišovi osobně na

Babiš vítal rady odborníků, teď otočil: MeSES? Ptejte se Blatného

i z toho se vyplatí převzít  rovnou jádro:

Jde o í korespondenční rozhovor Seznamu.cz  s premiérem Andrejem Babišem. Na  téma MeSES,

Můžete sdělit, zda vám členové MeSES sdělují návrhy svých doporučení, kterými se posléze Ministerstvo zdravotnictví řídí? Čím vás MeSES přesvědčil, že jeho stanoviska a s tím spojená vládní nařízení jsou správná – po odborné, epidemiologické stránce a že jsou finančně efektivní, například při prosazování plošného testování?

MeSES radí Ministerstvu zdravotnictví. Mně MeSES neradí. MeSES si vybíral pan Blatný.

Vy jste se členy MeSES před vznikem této odborné skupiny nejednal? Vždyť měli vaši podporu, nebo ne?

O čem?

O tom, že by mohla vzniknout poradní skupina Ministerstva zdravotnictví. O tom, že by bylo dobré poslouchat MeSES jako odborníky na protiepidemická opatření, která pak ministerstvo vládě předkládá ke schválení..

Jednal a podpořil to pan Blatný, dal si podmínku, že radí jemu.

 

Nejdřív chtěli radit vám – nebo prostřednictvím vás, a exministr Blatný si je chtěl vzít k sobě na ministerstvo jako poradní skupinu?

Chtěli radit Blatnému. Pan Smejkal (vedoucí MeSES) je v radě pro zdravotní rizika.

Čili s vámi jednali o tom, že chtějí radit panu Blatnému, vy jste to podpořil a pan Blatný si je vzal na ministerstvo…

Ano, já jsem jednal jen s panem Smejkalem a ani neznám ty ostatní, kromě pana Hela a pana Kulveita.

A čím vás přesvědčili, že jsou to odborníci, kteří by měli ministerstvu radit? Jak vám odůvodňovali, že je například v souvislosti s potlačováním pandemie dobré a finančně efektivní plošně testovat? Podmiňovat testováním vstup ke kadeřníkovi, na předzahrádky? Kdy a jak otevřít maloobchod, služby? Co nechat zavřené a otevřené? Víte, z čeho vycházejí, čím ta svá stanoviska mají odůvodněná? Rozvolňovací balíčky se řídí MeSESem už několik měsíců a oficiální zdůvodnění nelze dohledat. Řešil jste někdy, kdo za skupinu MeSES ministerstvu radí?

Neřešil, vybral si je pan Blatný, tak pište jemu. Vyhověl jsem Blatnému.

Je kompetencí a povinností vlády zdůvodňovat opatření, která schvaluje a nařizuje. Proto se vás jako premiéra ptám, z čeho vláda při svých nařízeních vychází a vycházela, když v odůvodněních jsou většinou okopírována jen covidová situační hlášení?

 

Ano, pan Arenberger je členem vlády a určitě vaše dotazy zodpoví.

Jste premiér té vlády, proto se ptám vás.

(Tato otázka už zůstala bez odpovědi…)

Odpověď přišla o necelých 24 hodin později!  Kdy Babiš  předvedl svůj klasický názorový kotrmelec – co je proněj jeden den černočerné,  vydává  druhý den za  bělobu, až  oči přecházejí! Protože  s rozpuštěním skupiny MeSES tvrdě narazil jak u ostatních politiků, médií  i běžných lidí. Všichni už mají  jeho jájinkovského neumětelství  a patlalství ohledně civodu plné zuby. A nic  nesnáší  bohuželpremier  hůře, než  když  mu /mediální a průzkumné/ zrcadlo  řekne –Andreji, Sněhurka  je  krásnější a lidem se líbí víc!   Takže jsme se  dočkali tohohle:

Babiš po kritice otáčí, členům MeSES nabídl spolupráci. „V žádném případě,“ odmítají

Výstřižek

Reakce přišla  vzápětí – normální  člověk se nechá urazit od  hulváta  navíc  neschopného jenom jednou.

Viroložka a členka MeSES Ruth Tachezy  Babišovu nabídku odmítla. „Budeme nadále pracovat jako nezávislá skupina. Budeme připraveni reagovat na změny situace, kdyby něco nastalo. Nejde nám o pomoc vládě, jako spíše lidem,“ . Skupina tak podle ní bude vydávat doporučení a prohlášení, když to uzná za potřebné, nebude již ale přímo spolupracovat s vládou. „V žádném případě, to jsme všichni odmítli,“ řekla.

Už nyní je zřejmé, že  o výstupy  Smejkalovi  skupiny  je  intenzivní  zájem.  Například  Asociace  krajů se okamžitě  přihlásila, že  s ní chce i nadále pracovat.

To není všechno.  Babiš  evidentně  začal „šetřit“. Na tom nejsprávnějším místě-viz

Testování zdarma nebude od června možné tak často, řekl Babiš

Při tom, právě  tohle v podstatě průběžné plošné  testování, Byť  zachycovalo  zdánlivě  malé počty  nakažených,  je podle  selského rozumu jedním z klíčových faktorů, proč  covid  začal ustupovat.  Nakažení jsou odhaleni v podstatě  v počátku  onemocnění a izolováni, takže  vir  nestačí roznést. Neutvoří se  klastr. Nyní to Babiš  na půl  zlikviduje!!!  Děs běs!

Fakt někdo z vás  uvažuje, že znovu zkusí Babiše, s jistotou podzimního návratu covidu??!!!

Kolik dalších tisíců , resp. destitisíců mrtvých a lockdownů potřebujete??!!!

Nejsem Babišem posedlý,  ale jeho  pozice  fńukala, ve stylu- já nic  já jen předseda  vlády, to ti ostatní, když se něco nepovede a naopak toho,kdo si vždycky  u čehokoliv , co dobře  dopadne  přivlastní všechny  zásluhy  způsobem – já vymyslel, já zařídil, je mně osobně naprosto odporná a neakceptovatelná! 

Může  být a je  to dokonce  velmi pravděpodobné, že  současný opoziční slepenec  ve  Strakovce  bude  stejně  špatný a neschopný. Ale  to nedozvíme, dokud   to nepřevezmou. A pokud  selžou, lze  dozajista  počítat  s tím, že  pro většinu z těch 5-ti partají to bude politický  konec!  A tipnu si, že  mezi nimi by byla i ODS.

Ale to už je jiné téma,na  které bude  dost a dost času po volbách. A na němž  si rozhodně zgustnu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.