Mnohatýdenní masové demonstrace, brutální postup policie, 49 mrtvých a všichni v klidu….. DOPLNĚNO!!!!!


Náš liberální svět je opravdu divný. Prý  je pro něj obrana  lidských práv a  svobod  nadřazena  všemu. Úplně  všemu. A praktiky  režimů, které  lidská práva  porušují nebo dokonce  zcela ignorují  jsou pro nás  nepřijatelné a  budeme  s nimi bojovat  až  do úplného vítězství. Protože  lidská práva  jsou přece  nezcizitelná, neobchodovatelná a   posvátná.   Skutečně?

Tak se  dnes podíváme  do  jisté  země.  Jsem zvědav,  jestli  dokážete  určit, kterou dnes  činím předmětem tohoto  článku dříve  než  sdělím její název.  Indicie  budu přidávat  velmi pomalu. Takže  začínáme.

Ta  země  pro nás  představuje nepochybnou  demokracii. V podmínkách svého regionu. Zejména  ve srovnání se  svým přímým sousedem. Kterým právě kvůli lidským právů hluboce opovrhujeme.  Je  euroatlantickým spojencem, ale není členem  žádné  významné euroatlantické organizace typu NATO, EU.  Na  druhé straně  už dlouho a  dlouho  je  zásadním spojencem Spojených  států, především v jisté oblasti, prý společných zájmů. Tolik nejvýraznější politické charakteristiky   To jaksi bylo.

Momentálně  jde o zemi  těžce  zmítanou  vnitřními nepokoji. Na  denním pořádku a  to nyní  už mnoho týdnů za sebou jsou opakované obrovské manifestace,  Ale  jejich vlna  nezačala  letos,  nýbrž  už  v  roce  2019.  Takže  jde o dlouhorvající průběžný vzdor  obyvatelstva  vůči tamní vládě. V současnosti pouze  sílí  a  graduje.  Protože  se  v nich  angažuje  zejména  mládež. Centrem jsou především velká města  po celé zemi.

Důvodem pro protestní hnutí je  naprostá nespokojenost obyvatelstva ohledně  zdravotnictví, vzdělávacího systému a  bezpečnostní  situace v  zemi. Bezprostředním podnětem  pak  původní plán  vlády  na  úpravu  daňového systému ,  navržený  vládou.  Ten už  byl v mezičase, pod  tlakem z ulice, odepsán.  Současná vlna demonstrací je  už  zaměřena obecně proti vládnoucí  elitě a  to obecně, kvůli  celkové nespokojenosti s  její činností.

Konkrétně  demonstranti  požadují zlepšení pracovních podmínek, penzijní reformu, ochranu  lidskoprávních aktivistů a  naplnění  dříve  přijatých  dohod s….  no tohle  vám  neprozradím, to byste  získali příliš  snadné vodítko. Zkrátka, splnění  určitých dohod  s kýmsi v zemi, k čemuž  se  kdysi  země  zavázala  a podepsala  s někým uvnitř  státu.

Spouštěčem  letošní  vlny  protestů byl koronavirus, opatření  spojená a  pandemií, jenž výrazně  zhoršila  ekonomickou  situaci většiny obyvatel země. Dodejme, že  celých  42,5%  z nich žije  pod  hranicí  chudoby.  Tedy  v podstatě  každý  druhý.

Současný prezident kdysi  ve ve volbách vyhrál díky  slibu, že  zahájí účinný  boj  právě  s  chudobou.  Místní politoložka  jakási  Sandra  Bordová a konto právě  boje  proti chudobě  konstatuje:

„Zde  jsme promarnili  nejméně  jednu dekádu! Existuje  aktivní  část  společnosti, která je dlouhodobě  vyloučena  z politiky, světa  práce a vzdělávacího systému a jenž  už  má  tohoto stavu dost. Lidé v  ulicích  reprezentují tuto  část naší společnosti.“

Takže  zkuste  nyní  hádat,  o kterém státu je  řeč! Nabídnu  vám  malý  výběr

-Bělorusko

-Tchajsko

-HongKong

-Turecko

-Katalánsko

-Venezuela

Vybrali jste  si?   Slyším, že někteří říkají,  že by  ještě  chtěli nějakou  nápovědu? OK.  Takže  přidám,  že  podobné  velké demonstrace   a vyhrocená  konfrontace  nejsou  v zemi  nic  neobvyklého.  Protože  jde  o nejsilnější vlnu občanských nepokojů  v tomto státě  od  roku  2016.

Dále  pustím,  že  demonstrace  především ve  velkých  městech se,  z víceméně pokojného rázu přes  den,  stávají  značně  násilnými a krvavými  po setmění,  kdy se ulice  často mění  v bitevní pole. Až tak dramaticky, že  ve  velkém teče krev. Poslední  vlna  před  tímto víkendem  registruje  dva  mrtvé.  Celkem jich oficiální statistiky  zaznamenaly  letos  49!!!!!  Opakuji -ČTY5ICET DEVĚT mrtvých  jako výsledek protivládních demonstrací,  kde se  protestující  dožadují dodržování  lidských práv! 

 Lidskoprávní organizace  Human Rights Watch  hovoří dokonce o více  než 60 obětech, její aktivisté obviňují  tamní bezpečnostní  aparát z brutálního používání násilí proti demonstrujícím.  Dále  se uvádí, že  od  začátku nepokojů  beze stopy  zmizelo 120 lidí a  více než  2000 bylo v souvislosti s demonstracemi  zraněno. 

Hodně  krvavá story  a dá se  říci , že jde o režim stojící a padající  se  státním terorem.

Takže znovu,  o které zemi dnes Kosa píše?

Přidám ještě další tři státy, když  je  řeč  o takhle  krvavém protestu a násilí:

-Sýrie

-Irán

-Barma

Máte  odpověď?

Že byste potřebovali  ještě pár  indicií, abyste  trefili tu správnou?

Fajn.  Dodán, že  německé ministerstvo zahraničí  vydalo pro své občany  varování před  cestou do této země. 

Registruji přání  dozvědět se, jaký  postoj k  těm aktuálně  49  oficiálním  mrtvým  /z toho 47 demonstrantů a  2 příslušníci  bezpečnostních si/ , 2000 zraněných a  nejméně  120 zmizelým  zaujaly  Spojené státy?  I tady snadno vyhovím.

Minulý  pátek navštívila  viceprezidentka  této země  Washington a jednala  s  americkým ministrem zahraničí Anthony  Blinkenem, Který při této příležitosti konstatoval, podle  svého tiskového mluvčího Neda Priceho: 

Ministr  vyjádřil „starost“ a „účast“ ohledně  úmrtí během protestů a také  zdůraznil “ že občané  mají nedotknutelné právo na  pokojný protest“. Finito! 

Jeden by  čekal, po zkušenostech s Běloruskem, HongKongem a pod.,  tvrdou reakci  Spojených států a  hrozbu  okamžitým zavedením přísných  a bolestivých  sankcí  vůči  tomuto státu, kde  brutalita  je  denní  normou a  evidentně  bude ještě  hůře, protože tamní prezident se po posledních demonstracích především ve  třetím největším  městě  státu rozhodl,  že  tamní policejní síly  podpoří velkým  masovým nasazením  armády  proti bouřícímu se  obyvatelstvu!!!!  Dovolím si ho citovat:

„Dnes v  noci  začíná  maximální vojenské nasazení  k podpoře  národní policie  v provincii a městě!“

Ovšem Spojené  státy  jsou evidentně  celkem v klidu, zůstávají u té  starosti a účasti.

Tak o jakou  zemi jde?  Už  alespoň  tušíte?  Je  zřejmé,  že  Bělorusko, HongKong, Barma,Venezuela, Irán a  Sýrie vypadávají ze  hry. Tam všude  USA a jejich  spojenci  sankce dávno a dávno uplatňují!!!!  Protože je třeba  chránit  lidská práva a  demonstranty, dožadující se  demokracie a naopak přísně potrestat  tamní autoritářské vůdce, kteří nenaslouchají  hlasu lidu a postrádají elementární respekt  k lidským právům. Ovšem  není známo,  že  by  tamní držitelé moci potlačovali  protesty nespokojenců  alespon vzdáleně  brutálně  jako v naší demokratické zemi X.

Seznam se nám se  nám  tedy  zkrátil, v nabídce  zůstalo

-Katalánsko

-Turecko

-Tchajsko

Ale tam určitě  není v úřadě  žádná  viceprezidentka   a  český  nebo slovenský a já dodávám, že  v podstatě  ani  světový informační mainstream, až  na pár  výjimek, neboť  z jedné  Takové  – konkrétně  Frankfurter  Allgemeine, čerpám,   nepřináší  informace o akutních  masových protestech  s  desítkami a  desítkami  mrtvých a  tisícovkami  zraněných.

Co to tak může  být za  zemi, kde  krev  demonstrantů teče proudem a kde  je armáda  ve  velkém povolána  k ostrému nasazení  proti  vlastnímu obyvatelstvu? Která disponuje speciálními vztahy  k USA?

Odbočím a dám  nápovědu  poslední   a  zásadní – který stát se  vám automaticky ozve , když  řeknete  slovo  -KÁVA?

Mojí odezvou bude  Brazílie  a Kolumbie! 

Tak která z nich?  Poslal snad   Charlie  ze  Sao Paula vlkovi  další  mail s líčením místních reálií /zdravím  tě  frajere  Carolko  na  dálku, tebe  i tvou  Kávěnku 🙂 /?  Tak jak? 

Dám nápovědu  konečnou  – ta země  je  známa vedle  kávy  ještě kokainem….

Takže máme  jasno – jde o Kolumbii!!!  Proto píši o těch zvláštních  vztazích se Spojenými státy, protože  ty si  vymohly  souhlas s reálnými   akcemi  amerických jednotek proti drogovým kartelům přímo v Kolumbii.

Četli, viděli nebo slyšeli jste  cokoliv  na informačním  mainstreamu  o hrozivých střetech tamního obyvatelstva s policií a  armádou v této zemi? 

Já  si dal práci a včera  se snažil gůglit. Výsledek  byl nesmírně  skrovný.  Pár  malých zmínek  začátkem května a  dál už nic.  Těžký bobřík mlčení!  Bělorusko je  hlavním tématem! Tam se dějí ta pravá zvěrstva!  Případně  nyní  syrské prezidentské volby, sem tam  nějaký ten protest  za Navalného. Kvůli těmto tématům  jsou pořádány  zvláštní summity  EU, kvůli  tomu  Blinken a Bidenem nabádají  své spojence k rázným akcím, kvůli  tomu bije  mainstream na poplach!  O nějaké Kolumbii ani písmeno!  A když už  o ní  náhodou zavadíte,  tak jako příkladný protipól k  sousední Venezeule. Kde  krvavý  diktátor  Maduro potlačuje   nespokojenou  demokratickou  část  tamního občanstva! 

Neumím si představit, kdyby  výsledkem venezuelských, běloruských, hongkongských, ruských a podobných   nepokojů, dokonce  ani těch v Barmě,  bylo  49  mrtvol, 120 pohřešovaných,  2000 zraněných, kdyby  tamní vlády proti demonstrujícím nasadily  ve  velkém armádní jednotky s  rozkazem  použít  proti  protestujícím ostrou munici….. Vzpomínáte na  varování  Západu  tehdejšímu  ukrajinskému prezidentovi Janukovyčovi, když  probíhal Majdan, ohledně užití  státního silového aparátu? 

Nyní  nás  svět  bez  zájmu a sebemenší reakce přihlíží krvavým lázním v Bogotě nebo Cali. Mlčí, mlčí a zase  mlčí! Tuzemský  mainstream  nepokládá  tamní události za  dostatečně  důležité,  aby  k nám pustil sebemenší zmínku!!! Jediná  jakž  tak   solidní informace se  objevila  na portále  Sport.cz , v  sekci Fotbal před cca  10 dny, kdy  tam vyšel článek s názvem

Kolumbie kvůli protivládním protestům přišla o pořádání Copy América

kde je ovšem hlavním sdělením,  že  Kolumbie  přišla  o spolupořadatelství  Mistrovství Jižní Ameriky  ve  fotbale a to má  vůbec na kahánku, protože  Argentina, jako  druhý  organizátor  šampionátu  prodělává  další obří vlnu covidu! 

Takže mi to  také uniklo. 

Až   včera, při rekognoskaci německého tisku jsem narazil na  zevrubný  článek  ve  zmíněných Frankfurter Allgemeine

Wieder Tote bei regierungskritischen Protesten in Kolumbien

Je tam ještě jeden a zřejmě  podstatnější

Das letzte bisschen Vertrauen ist dahin

Jenže ten je jen pro předplatitele. Tak z něj převezmu alespoň  fotografii, která se  k nám od těch jedině  správných nemá  šanci dostat:

Výstřižek

Nezbývá než konstatovat, že  námi sledované protesty  v Rusku, Bělorusku, HongKongu atd.  jsou svým „rozměrem“  ve  srovnání  v kolumbijskými protesty  sousedskou  grilovačkou  na  vaší  zahrádce…. Ale pozornost  tuzemských ochránců demokracie  všude možně  jaksi přesto nevzbudí…..

Takový je  náš   krásný  liberálně  humanitární svět, kde  ze  všeho nejdůležitější jsou lidská práva!

Dodatek:

Článek teprve  vyjde. Asi  za  4 hodiny. Pro zkouším, co o událostech  čerstvě  přináší Reuters:  A dozvídám se  o  aktuální situaci tohle:

V kolumbijském městě Cali, které se stalo epicentrem demonstrací v celé zemi, zemřelo v pátek nejméně 13 lidí a mnoho z nich mohlo být spojeno s protesty, uvedl v sobotu starosta Jorge Ivan Ospina.

Pátek byl měsícem často krvavých demonstrací po celé zemi. Vláda s protesty, které začaly 28. dubna, spojuje 17 mrtvých civilistů a smrt dvou policistů, zatímco podle skupin bojujících za práva byly bezpečnostními silami zabity desítky dalších civilistů.

Protesty byly původně namířeny proti nyní stažené daňové reformě, ale od té doby se rozšířily. Nepokoje také přiměly vládu k odložení zdravotnické reformy a přiměly k rezignaci bývalého ministra financí Alberta Carrasquilla.

„Tento osudný den znamenal velmi významný počet úmrtí, nicméně stále nemůžeme říci, zda všechna úmrtí z 28. května plně souvisejí a jsou spojena s protesty,“ uvedl Ospina ve videoposelství.

Rozhovory mezi vládou a vůdci protestů, včetně odborových předáků, kteří vytvořili národní stávkový výbor, uvázly na mrtvém bodě.

Kromě 13 mrtvých, o nichž informovala generální prokuratura, bylo hlášeno také 34 zraněných, dodal Ospina.

Nejméně pět z pátečních úmrtí přímo souviselo s protesty, uvedl dříve v sobotu tajemník pro bezpečnost města Carlos Rojas.

Potvrzení příčin úmrtí by mělo být oznámeno v neděli, uvedl zástupce generální prokuratury.

Po pátečních násilnostech ve třetím největším kolumbijském městě a jeho okolí nařídil prezident Ivan Duque „maximální nasazení“ vojenského personálu v Cali a provincii Valle del Cauca, jejímž je město regionálním hlavním městem.

Vláda a vůdci protestů dosáhli v pondělí „předběžné dohody“ o ukončení demonstrací, ale organizátoři stávky ve čtvrtek uvedli, že vláda dohodu nepodepsala, a obvinili ji z průtahů.

Vláda dohodu nepodepsala, protože někteří vůdci protestů neodsoudili blokády silnic, uvedli. Jednání mají být obnovena v neděli.

Takže  jatka  v přímém přenosu!!! Koho to zajímá??? Západní svět  mlčí a  dělá , že nějaká Kolumbie neexistuje a  když tak v nějakém paralelním vesmíru!!!  Děs  a hrůza!  Lidská práva nade vše!  V Bělorusku, Rusku, Sýrii, Venezuele. Ale nikoliv  Kolumbii! 

Doplněk z nedělního poledne:

Přišlo mi od jednoho z autorů Kosy upozornění  na  anglicky psaný  server  COLOMBIA  REPORTS, kterýse  speciálně  věnuje  kolumbijským vnitřním záležitostem. 

Například  v  článku

How a tax reform and state terrorism triggered Colombia’s revolt

je popsáno pozadí  a příčiny  současných nepokojů.

Nicméně  ještě zajímavější je  text

Gustavo Petro: from rebel to Colombia’s next president?

popisující  šance  jednotlivých  dosud známých kandidátů  na úřad  prezidenta  v příštích  volbách, jež se mají konat v příštím roce. 

Jako jasný favorit   se  v posledním čase  vyprofiloval  bývalý  partyzánský  velitel z hnutí FARS Gustávo Petro. Který  zcela  zásadním způsobem odskočil všem ostatním  a podle průzkumů by  v druhém kole porazil jakéhokoliv možného soupeře. Žádný  div, že  současný prezident Iván Duque kolem sebe kope  jako šílený a nechává střílet  do lidí! Představitel partyzánské levice  na prezidentském stolci?! To tak!  A už  vůbec žádný  div, že oficiální  Washington  vyjadřuje  jen a pouze  tu „starost“  a  „účast“….

Všechno do sebe  dokonale  zapadá.

A mimochodem, k dění  ve  své vlasti  se  také vyjádřila  zpěvačka  Shakira na  svém FB.

Překladač její apel přeložil takto:

„Je nepřijatelné, aby matka ztratila své jediné dítě kvůli brutalitě. A nechť 18 dalších lidí ztratí život při pokojném protestu. Kulky nikdy nebudou schopny umlčet hlas utrpení. A je nezbytně nutné, abychom nebyli hluší k vlastnímu pláči. Žádám vládu své země, aby přijala neodkladná opatření, ZASTAVTE HNED porušování lidských práv a obnovte hodnotu lidského života nad jakýkoliv politický zájem.“

 

:

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.