Vystrčilův tchajwanský deal


Předseda senátu Vystrčil je mužem jediného okamžiku. Z kterého  politicky  žije a  němž evidentně  hodlá  žít  celou budoucí politickou kariéru – své návštěvě  Tchajwanu. Kterou  si  prosadil přes  všelijaká doporučení Zemana, Babiše, Hamáčka,  a  podobných oficiálních  politikářských papalášů.  Za mne tehdy  naprosto správně, protože  nikdo,  ani velmoc  typu Číny  nám nemá co přikazovat, kam smí, či nesmí  naši politici oficiálně  cestovat  a kam nikoliv. A  navíc  mimořádně  velkopanským způsobem.

Proto jsem  jsem  Vystrčilův  tchajwanský  výlet  podporoval.  Ovšem jen do chvíle, než si tenhle  jinak zcela nevýrazný politický nýmand  ze  své návštěvy  na Formose udělal  štít, který  mu má zajistit  věčný politický  život  až  do konce jeho dnů a  snad  nejlépe  v pozici prezidenta  republiky. Vždycky  je od něj slyšet jen Tchajwan, Tchajwan, Tchajwan. Ve všech možných i nemožných souvislostech.

Nejčastěji, v obě  vrcholící pandemie  nás  do omrzení  zásoboval story, jak Tchajwanci z vděčnosti za  zcela  mimořádnou politickou a  diplomatickou podporu  nám  jsou neskonale  vděčni a  hrdé  a Čínou nezastrašené  České republice poskytli  recipročně  okamžitě přímou protipandemickou podporou  ve formě   DARU  PĚTI LINEK  NA  VÝROBU  RESPIR8TORÚ!

Že pak  byly nějaké trable  se  zprovozněním jsem zaregistroval.  Ale teprve  nyní  se ukázalo,  co vlastně  Vytrčtchajwan  dostal  darem a jak to  tchajwanské reciproční ocenění, opravdu  zcela ojedinělé  z hlediska diplomacie doopravdy vypadá! Věřím, že  budete  zírat  stejně  nevěřícně  jako já!

Navíc  informace  v  tomto případě přicházejí ze  serveru  Neovlivní.cz Sabiny  Slonkové.

Respektive  z textu

Dar z Tchaj-wanu nebyl darem

dovolím si z něj ocitovat informačně nejhutnější  část:

Také jste žili v přesvědčení, že nám Tchaj-wan daroval pět linek na výrobu respirátorů a díky tomu teď na nich šijeme ochranné pomůcky pro hasiče, doktory nebo policisty zdarma? Omyl. Z pěti linek nakonec zbyla jedna. A tvrdě zaplacená. Příběh, který zprvu v médiích vypadal jako velkorysé ocenění principiální protičínské politiky, dnes vyznívá úplně jinak.

Tchajwanský dar jako poděkování českému lidu za kritické postoje vůči komunistické Číně. Tak se na konci loňského roku prezentovalo pět linek na výrobu ochranných pomůcek, které do Prahy měly zamířit z Tchaj-wanu.

Z těch pěti linek je dnes jedna. A je navíc pronajatá. Zbývající čtyři jsou v držení soukromých firem, s nimiž stát nemá nic společného.

Čeští politici si navíc ani u jedné z pěti linek nezavázali smluvně firmy k tomu, že část jejich produkce musí jít zdarma do kritické infrastruktury.

A TEĎ JSME ZA PITOMCE

Linku na automatizovanou výrobu respirátorů lze už několik měsíců pořídit v přepočtu do milionu korun. Jejich ceny brutálně spadly poté, co se po loňském výpadku celosvětový trh s ochrannými pomůckami zasytil.

Zlínská rodinná firma SPUR za jednu takovou linku platí státu podle informací Neovlivní.cz milion korun. Jako roční pronájem. A platit bude ještě další dva roky. Celkem se zavázala zaplatit tři miliony korun.

Společnost SPUR, která vyrábí jedny z nejkvalitnějších respirátorů a nosí je i premiér Andrej Babiš, totiž po vleklých tahanicích převzala jednu z darovaných tchajwanských linek. Je to jediný stroj, který se politikům a úředníkům nakonec podařilo předat do rukou státu a ten jej pak pronajal soukromé firmě. Zbývající čtyři linky skončily v privátu.

Nepochybuji, že Slonková  nějak zdůvodní, že jde o selhání  vlády. Jenže  v  placeném  vydání….  Snad  se  dozvím,  jak to vymyslí.  Nicméně z uveřejněného  souhlasím s  tím, že  že  u tohohle  povedeného daru opravdu vypadáme jako pitomci.  Jestlipak Vystrčtchajwan  zná přísloví  – pro dobrotu na  žebrotu?!  Tchajwan  nám to předvedl plasticky.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.