Zemské volby v Sasku Anhaltsku – naděje pro CDU nebo jen neopakovatelný místní úspěch?


Jsem toho názoru,  že  cokoliv  většího, co se  odehrává  u našich západních sousedů musí  Českou  republiku enormně  zajímat. Tedy i jakékoliv tamní  zemské  volby. Ty nedělní ve spolkové  zemi  Sasko -Anhaltsko pak dvojnásob. Šlo o poslední reálný volební test před  zářijovým rozhodováním, koho Němci pošlou  do nového Bundestagu a  tedy, kdo bude řídit nejméně příští  čtyři roky  nejdůležitější evropskou zemi. 

Osobně  soudím, že  německý podzimní  volební výsledek pro naši zemi  je v podstatě  daleko důležitější než ten náš  vlastní  o dva  týdny později. Sotva někdo popře, že  co do zahraniční politiky  a  státní suverenity jsme na tom asi stejně  jako San Marino a ekonomika  je  v podstatě  přívěskem té německé.  Takže  si v podstatě  volíme jen toho,  kdo bude  v  další  parlamentní periodě  zadlužovat stát a  jak moc  buzerovat a  štvát  jeho občany. Smutné, leč  stojím  si  za  tím, že  vrcholně pravdivé konstatování. A proto bedlivé sledování toho, jak to s Magdeburgu  v neděli dopadlo a jak rezult komentují  německé politické a  komentátorské špičky a  proto také  dnešní článek, jakkoliv  jsem se  už nedonutil k tomu, abych  okamžitě sedl a ještě  do půlnoci dal tuto analýzu a ta  tedy  vychází s  denním zpožděním.  Prostě  už  schází  dřívější zápal. Lepší už to nebude.

Ale k věci, nechme  stesků.

Německé předvolební prognozy bývají velmi precizní a přesné. Ovšem tentokrát?  Předvídaly  a to včetně  těch úplně nejposlednějších,  tvrdý a na výsost  těsný souboj  mezi v  zemi vládnoucí CDU a  tzv. nesystémovou  AfD, navíc podle  východoněmeckého zvyku, tendující  z nemalé  části až  někam do hnědých tónů.  Nicméně ukázalo se,  že  se  tentokráte výzkumy  voličských preferencí  mýlily  naprosto nevídaným způsobem! Ani náhodou  výsledek v poměru  25:23 nebo 23:25, jak  bylo předvídáno,  nýbrž  vše  skončilo takto – zdroj:

Volební výsledek v  procentech

Vorl. amtl. Ergebnis - in Prozent. CDU 37,1 Prozent, AfD 20,8 Prozent, Linke 11,0 Prozent, SPD 8,4 Prozent, Grüne 5,9 Prozent, FDP 6,4 Prozent, FW 3,1 Prozent, Andere 7,3 Prozent. Quelle: Landeswahlleiterin. CC-BY-NC-ND

dáme  si hned  ještě  pár  dalších,  těch nejdůležitějších  grafik:

Zisky/ztráty oproti minulým volbám

Gewinne und Verluste - in Prozentpunkten. CDU 7,4, AfD -3,4, Linke -5,3, SPD -2,2, Grüne 0,8, FDP 1,6, FW 1, Andere 0,3. Quelle: Landeswahlleiterin. CC-BY-NC-ND

Rozdělení mandátů v  Landtagu

Sitzverteilung - .  97, CDU 40, AfD 23, Linke 12, SPD 9, Grüne 6, FDP 7. Quelle: Landeswahlleiterin. CC-BY-NC-ND

 

Možné povolební koalice – minimální většina  49 poslanců

Mögliche Koalitionen - Sitze gesamt: 97, absolute Mehrheit: 49. Darstellung der möglichen Koalitionen. Quelle: ZDF

Je  zřejmé,  že  saskoanhaltská  CDU  dosáhla  sotva  uvěřitelného,  zcela famozního vítězství!!! Ačkoli má  za  sebou v podstatě  v poslední době  nepřetržitou serii  volebních  neúspěchů, naprosto bezradného  tápání jak oslovit na  celoněmecké  bázi voliče a  vůbec  vyprofilovat  nového předsedu  strany a  těžce  porozeného kandidáta na příštího kancléře – Armina  Lascheta,   tak aby  se  z beztvaré  hroudy  tvarohu stal opravdovým kandidátem.

Jde o úspěch  ojedinělý, typu  – jedna  vlašťovka jaro nedělá nebo  o žádoucí změnu v německých voličských preferencích, kdy  snad  po boomu zeleného šílenství  konečně  tamní voliči  začínají dostávat  rozum?

Rád  bych věřil druhé možnosti, opravdu hrozně  rád,  protože  účast  ekofanatických vítačů v  příští  německé vládě  je  opravdovou hrozbou  pro celou  Evropu a Česko zvláště. A  to i  v případě, že  nakonec  nahradí  SPD  na  spolkové úrovni na  místě  vládního tzv. juniorpartnera.  A  možnost  vytvoření  tzv. zeleno-rudo- rudé kolace v celoněmeckém  měřítku je pro mne  stejně  lákavá vize  jako možnost,  že  covid  zmutuje  do varianty, na kterou  budou všechny očkovací  vakciny  světa, bez ohledu na původ a  druh,  krátké!

Zkrátka  a  dobře  – podle mého názoru  jde  o fenomen specificky východoněmecký a zejména  sasko anhaltský.

Spolkové  země  na  území bývalé  NDR  jsou v mnoha  ohledech, včetně  chápání  domácí politiky  naprosto odlišné od tzv. starých spolkových zemí. To platí  zcela univerzálně. Jedinou výjimku  tvoří  městský stát  Berlín,  který  kopíruje  rozložení politických sil v západní části země.  Jednak proto, že  jednu jeho polovinu  tvoří bývalý  Západní Berlín a  vedle  toho  – jde o hlavní město, kam se  stahují  celoněmecké elity, tedy  nositelé dnešního módního a  svým způsobem zvráceného liberalismu.  Zbylá  část  původní  NDR, se  svým obyvatelstvem má  v podstatě identické zkušenosti , životní priority a  nastavení  jako  většina  českých občanů.  

Což  názorně  dokumentují  volební výsledky   obou  velkých  extrémně  krajních formací německého politického spektra, tedy Zelených a  právě  AfD.

Zatímco  bez ekofanatiků se  na  Západě  země / s  výjimkou Bavorska/ dnes  nic podstatného neobejde a  jsou součástí zemských vlád a  celoněmecké  průzkumy  ukazují, že  se  dotahují  na obě  Unie  a chvílemi se dokonce  zdá, že  je i překonávají, pak na  východě  sehrávají  zcela marginální roli a v podstatě  vrcholem jejich snažení  je  dostat se vůbec  do Landtagu. Což  potvrdila  i neděle.  Můj  zlý sen – brčálová  kancléřská kandidátka  Annalena  Bearbocková  /Angelo Merkelová, vedle  téhle  …. vše odpuštěno!!!/ musela  kousnout  do hodně  hořkého sousta, když  v neděli večer  v povolebních interview obou  veřejnoprávních televizí  odpovídala  na  hlavní  otázku  – proč  jste  nesplnili jako strana  a vy jako  tzv. Spitzenkandidát  svůj  předvolební slib a cíl  – dvouciferný zisk?

Její odpověď  byla  jednoduchá – prý proto,  že  voliči  radši pomohli sasko anhaltské Unii a  jejímu předsedovi  a  dlouholetému  premierovi Raineru Haseloffovi  svým hlasem, aby  jistě porazil  AfD a  tak se zabránilo tomu,  že  se právě  tato strana  stane  v Landtagu  nejsilnější subjektem.

Je to jen  výmluva a blábol  prohrávajícího politika, vlastně  političky  nebo je  na tom něco pravdy? Docela zásadní hlavolam! Vyplatí se  popracovat s mým snad  vůbec  nejoblíbenějším  německým povolebním grafem, tedy  tím co znázorňuje  přelivy  voličů  mezi  soupeřícími partajemi oproti minulým volbám.  ARD  si  tentokráte  dala  záležet a doplnila  ho o dřívější nevoliče, ty kteří tentokráte  volit proti minule  hlasovat nešli a  také  ti, kteří v mezičase  zemřeli.  Paráda!  Na zdrojové adrese  je pro zájemce  interaktivní pro všechny  strany. Pro náš  účel použiji jen  graf  přelivů k/od  CDU.

Výstřižek

Faktem je,  že CDU  dokázala  přetahovat  voliče  od  ostatních stran, všech. Tedy  s výjimkou právě  Zelených  Těm odebrala  zdaleka  nejméně – 5000 bývalých hlasů.  Naopak, když  si kliknete  na Zelené snadno zjistíte, že  oni  naopak od  CDU dokázali přetáhnout  4 000 voličů. Annalena  Bearbock prostě  pábí.   V případě  brčálů prostě platí, že  s nimi dederoni nechtějí  , zatím, mít nic  společného!  S  výjimkou  úzké  vrstvy  tzv. polepšovačů světa. Zbylí  východní Němci mají úplně jiné, daleko přízemnější a praktičtější starosti!  Jako většina  našinců.  

Podívejme  se na  AfD. Ta  na  celoněmeckém politickém jevišti evidentně  slábne  a chřadne. Ze  dvou  důvodů  –

1- je to v podstatě  strana  jednoho tématu a  étosu  – migrace

2- vsadila na  náhradní agendu – odpor  proti covidovým opatřením.

Migrace se vytratila, už dlouho jako prioritní téma a stal se  z  ní  mrak na okraji obzoru. Vedle covidu jaksi zapadla.  A odpor proti covidovým opatřením? Sice  velmi hlasitá a pro bulvár výživná agenda, nicméně  většina společnosti to vzala    racionálně a nikoliv z pozice  věčných  potížistů a kverulantů, takže  celoněmecky  jsou čísla  AfD na  trvalém sestupu. Jen  ve východní  části Germanie  těží z ekonomické  společenské frustrace, kdy  se  řada tamních voličů považuje  za  za občany  druhé kategorie. K čemuž mají více  než  jeden důvod.

Připočteme  li  k tomu masivní kampaň zaměřenou proti  AfD a  to ze všech směrů,  pak lze konstatovat, že oněch 22% je maximem možného, velmi slušný  výsledek, který je ovšem z celoněmeckého hlediska neopakovatelný.

Vedle  toho  zafungoval  v téhle spolkové  zemi i tzv. premierský  bonus. Rainer  Haseloff je  v úřadě  dlouho a  patří mezi nejúspěšnější zemské  lídry. Je k tomu  několik specifických důvodů:

-místní původ

-neváhá  se  vzepřít  Berlínu i partajní centrále, pokud  si myslí, že  to jeho  spravované zemi  nevyhovuje

– může se vykázat  řadou  ekonomických i sociálních úspěchů

-je  schopen samostatného myšlení a jednání. Což  dokázal například tím, že  vedle  svého bavorského kolegy byl nejhlasitějším lobistou za  nákup ruské vakciny  Sputnik V.

-navíc  velmi  šikovně  využil  těsných předvolebních průzkumů   a  velmi apeloval na  voliče, aby mu pomohli porazit  hnědé nebezpečí. Což , jak z uvedeného grafu přelivů zafungovalo na všechny  kromě  Zelených. Ostatní své konkurenty  doslova  vysál. AfD odebral 1/6, Die Linke!!! 1/3 a  SPD  1/5  jejich bývalých hlasů!!!

Neuvěřitelný výkon! 

Tohle  všechno mne  utvrzuje  v názoru,  že  jde  o neopakovatelný jev  na  celostátní úrovni. Laschet je možná  numero ve  své  vlastní spolkové zemi,  ale  celostátně? Domnívám se, že  jak jeho volba  do čela  CDU , tak nominace na kancléře  je  fatální chybou, která se  těm, kteří vyšli  vstříc přání Angely Merkelové v  září  tvrdě  vymstí a nejen jim.

Takže nedělní vítězství  CDU lze označit  za  východoněmecky  specifické. Laschet ani nikdo jiný  z tzv wessies politické  familie něčeho takového není schopný. Mimo jiné proto, že  není schopen, aniž by se nestal směšným čtyři hlavní předvolební postuláty  Rainera  Haseloffa, tak jak je  definoval on sám:

1. Existují skupiny  obyvatelstva, která už nelze oslovit  standardními politickými floskulemi,  u kterých  je třeba se  s plnou  vážností pokusit  co nejlépe  zanalyzovat jejich problémy.

2.  Klíčové je také správné nastavení priorit  demokratickými stranami. Jestliže to je možné. Zjistit  co  má  opravdu existenciální váhu pro voliče. Jsou to opravdu  témata propíraná v  televizních  talk show  a podobně, kde  spolu debatují elity  a které mají nízkou sledovanost?

3.  Pokud se  my politici  nepoučíme, pak  přejdou  k nedemokratickým subjektům na okraji politického spektra.

4. Nemůžeme  zůstat v klidu, naopak na každý pád  a každým způsobem se musíme pokoušet  lidem opravdově  naslouchat!

Nevím,  jak to máte  vy, ale  za sebe  říkám,  že kdyby se  v tuzemsku objevil politik, který  by  svou  agendu postavil na  tomto základě  a prokazatelně  se jí při výkonu své vysoké  funkce  také dlouhodobě  držel, neměl bych , 120 dnů před  volbami  zoufalou starost komu a proč  to vůbec  hodit.

Situace  v Sasku Anhlatsku se pro Haseloffa zcela nečekaně  otevřela. Vybírá až  ze  čtyř  možných koalic!  Z toho dokonce  jedna  dnes  už  celoněmecky unikátní  – dvoučlenná -s rozdrcenou SPD.  Ta udělal  svůj  vůbec historicky  nejhorší  výsledek  v zemských volbách po II.ww. Z ještě nedávno velké, tzv. všelidové strany je  dnes v podstatě  nevýznamné  politické uskupení,   které  nedisponuje  větší ambicí než  je překonání 5% hranice……

Jsem zvědav s kým  Haseloff nakonec  povládne.  Se  Zelenými? Já bych to na jeho místě  rozhodně+ neudělal. A tím spíše ne před parlamentními volbami. Proč  je zviditelnit?  Vládní  spoluodpovědnost v téhle  spolkové zemi by  změnila  jejich volební debakl v podstatě v dodatečné vítězství. Kdybych  to rozhodoval já, volil bych sice  nejtěsnější možnou  většinu, ale jinak výhodnou  koalu s umírajícími soc  dem. 

Tolik moje  lekce a  skromná analýza  voleb v  Sasku Anhaltsku! 

Ale přece  ještě  cosi přidám- pár  zajímavých  grafů. Začnu tím, co voliči v S-A definovali jako hlavní téma  voleb:

Die wichtigsten Probleme    - . Corona 31 Prozent, Schule / Bildung 18 Prozent, Infrastruktur 15 Prozent, Arbeitslosigkeit 14 Prozent, Wirtschaftslage 11 Prozent. Quelle: Forschungsgruppe Wahlen

protože korona  jasně  dominovala, tak se podívejme, jak voliči hodnotili  přijatá proticovidová  opatření:

 

Die aktuell geltenden Corona-Maßnahmen  finden ...  - . alle: übertrieben 26 Prozent, gerade richtig 63 Prozent, zu schwach 8 Prozent, übertrieben - die Anhänger der ...: CDU 10 Prozent, AfD 60 Prozent, Linke 22 Prozent, SPD 10 Prozent, Grüne 3 Prozent, FDP 36 Prozent, FW 32 Prozent. Quelle: Forschungsgruppe Wahlen

 

Jako celek  si 26%  myslelo , že jsou přehnaná, 63% za správně  nastavená a 8% za nedostatečná.

Jako přehnaná je vidělo 60%  sympatizantů AfD a  pak ještě  1/3 voličů voličstva FDP.

Elektorát ostatních stran  byl nastaven zcela opačně. Zkrátka chřipřičkáři, covidignoři a kverulanti  těžce propadli.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.