Afghanistan a Mali ještě jednou, detailněji!


Včera  jsem s e těmto  dvěma  zemím věnoval jak z  globálního pohledu  tak z úhlu, který řešil, co tam  vlastně pohledávají  čeští vojáci.  Ledva  se  článek ocitnul v zásobníku Kosy,  okamžitě  vyšly  na Seznamu.cz /světe  div se!!!/ dva  velké  články, popisující čerstvě   konkrétní události, které se  v nich, respektive  – kolem nich odehrály. Pro jejich  vypovídací  hodnotu a také z důvodu, že  by  to čtenářům Kosy v návalu jiných informací  /například  nadávání na  Piráty/ ,  v  žádném případě  nemělo  utéci. Proto si to udělám dnes  snadné a  dnešní sloupek vyrobím  metodou  CTRL +C a  CTRL +V, kdy z obou přeberu to nejpodstatnější!

Nejdříve  ten  Afgh.  Horzivý scénář se naplnuje, řekl bych, řekl bych – daleko rychleji, než se dalo čekat. Prostě  bitva u Varny  se  vším všudy:

Tálibán zabil za den 150 vojáků, postupuje v celém Afghánistánu

Bojuje se nyní ve 26 ze 34 afghánských provincií a ztráty jsou ”otřesně vysoké”, uvedli afghánští činitelé, kteří si nepřáli být jmenováni. Podle afghánské vlády se střety o území zintenzivnily úměrně tomu, jak Spojené státy pokračují s odsunem svých zbylých vojáků; ten má být dokončen před 11. zářím.

Postup v provincii Ghor 

Bojovníci Tálibánu ovládli v pondělí okres Šahrak v západní provincii Ghor a přiměli afghánské vojáky, aby se po těžké přestřelce stáhli do okolních vesnic. Ještě předtím zajistili evakuaci všech vládních úředníků, uvedl guvernér Ghoru Abdul Zahir Faíz Zada a pro místní televizi Tolo dodal: „Bezpečnostní síly brzo zahájí operaci s cílem znovu ovládnout oblast.“

Útoky v dalších provinciích

V neděli vybuchla silná bomba u policejní stanice v provincii Balch. Zabila nejméně čtyři osoby a 50 dalších zranila.

Ve stejný den bojovníci Tálibánu vpadli do okresu Kajsar v severní provincii Farjáb a zabili nebo zranili desítky příslušníků afghánských bezpečnostních sil. Tvrdé boje probíhají i v okrese Kohi, kde ohrozí, že tálibové se zmocní policejního velitelství i radnice. Útoku předcházel atentát, když před policejní stanicí vybuchla bomba v autě a zabila na třicet příslušníků bezpečnostních sil. Dvacet dalších jich bylo zajato a 18 zraněno, uvedla stanice Deutsche Welle.

Tálibové útočí i v provincii Badghis v Aab Kamari, Kadisu, Mokruzu a Džavandu. „Tálibán selhal při svých pokusech v okrese Džavand,“ uvedl guvernér provincie Badghis Hasamuddín Šáms. Výbuch nálože na silnici v provincii zabil 11 civilistů včetně žen a dětí.

Tálibán o víkendu také útočil v Herátu, jak v jeho stejnojmenném správním středisku, tak v okresech Paštun Zarghon, Kohsan a Zena Džán.

V sobotu se vládní síly stáhly z okresu Doab v Núristánu, který hájili dvacet dní.

Politické rozhovory mezi vládou a Tálibánem převážně stagnují. Obě strany se vzájemně obviňují z provokací a neustávajících útoků proti civilistům.

Parádní bilance, není liž  pravda. A  to jsou  Američané a  přirozeně , že  i čeští vojáci ještě v zemi…..A  Tálibové demonstrativně  útočí otevřeně na široké  frontě….Výsledek  naší  uvědomělé činnosti a  transferu našich hodnot v  operace  TRVALA PODPORA!

Naprostý  debakl a obrovská  blamáž. Další  velký Vietnam! Tentokráte  s českou účastí!

A  Mali?  Tohle  státu  se Kos a včera věnovala  jen okrajově. Takže  to dnes, převzatým textem hodlám  napravit. Abychom si byli, tak říkajíc  načisto a „věděli“  jsme proč  tam  český  voják riskuje  krk. Od roku  2013. Konkrétně  od  1. dubna  2013. Pro  Svědky Milošovy dodávám,  že  to byl jejich svatý, který jako předseda  vlády  odeslal první  český vojenský kontingent  do Afghanistánu, protože  tam se  přece bojuje  za  Prahu a  také je prvním českým prezidentem, za jehož  úřadování  odešla  česká koloniální jednotka  do  Afriky!!! Ale přejděme  k zásadním faktům!

Analýza: Francie se lapila do africké pasti

Před deseti lety se tehdejší prezident Nicolas Sarkozy spolu s britským premiérem Davidem Cameronem rozhodli, že svrhnou libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Až když válku zahájili, uvědomili si, že nemají dostatek bojových letounů, a tak se museli s prosíkem obrátit na tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamu, aby jim vytrhl trn z paty.

Ten skutečně sfoukl jednoho diktátora, ale pak se stalo něco, s čím lidé kolem Sarkozyho moc nepočítali: z jižní Libye se do severního Mali a stejně tak i do Čadu (další země, na které Francii hodně záleží) začali stahovat bojovní Tuaregové, a to i s výzbrojí.

Jean-Yves Le Drian, tehdejší francouzský ministr obrany a dnes ministr zahraničí, je označil za džihádistické gangstery, kteří tam chtěli vybudovat svůj Sahelistán jako svatyni, ze které by zasazovali útoky západní Evropě. Proto tam Francie v lednu 2013 zahájila rozsáhlou vojenskou operaci nazvanou Serval (kočkovitá šelma).

Jenomže dnes si jako šelmy počínají především džihádisté, zatímco francouzští vojáci a s nimi i jejich evropští spojenci se dostávají stále více pod jejich tlak založený na osvědčených metodách kruté asymetrické války.

Navíc džihádisté postoupili dále na jih, do Středoafrické republiky, kde začali masově vyvražďovat tamní nemuslimské obyvatelstvo včetně žen, dětí a starců. Francie zasáhla na jejich ochranu a operaci nazvala Sangaris, což je druh tmavě červeného motýla. Tuto symboliku zdůvodnila slovy, že operace bude rychlá a krátká. Dnes už víme, že vše bylo jinak, než jak si představoval tehdejší prezident Francois Hollande. Operace byla a je stejně krvavá jako barva tamních motýlů. Válčení se protáhlo a v roce 2014 začala nová operace s názvem Barkhane. Zaměřuje se nejen na Mali, ale na celou oblast Sahelu.

Francie se tedy vyrovnává se skutečností, že v oblasti válčí už více než osm let, v misích se tam točí pět tisíc jejích vojáků (všichni jsou profesionálové), padlo jich 55, z toho osm důstojníků, ale výsledky zatím nenaplňují očekávání. Proto Macron v rozhovoru otevřeně přiznal, že v Paříži se už diskutuje, zda v Mali zůstat, nebo raději odejít. Armádní generál François Lecointre, náčelník generálního štábu, připomíná, že na dosažení vojenského vítězství by bylo potřeba dalších deset až patnáct let tvrdých bojů.

Rozčarování sílí

Navíc v Mali narůstá nepřátelství vůči Francii a tato země se stále více posouvá k radikální podobě islámu. A Macron v reakci na sérii vojenských převratů v Mali otevřeně vyhlašuje, že nebude držet francouzské vojáky nikde, kde by tvořili stafáž stále radikálnější islamizaci.

Z prezidentových slov vyplývá, že Francie už je ve stejné si­tuaci jako USA v Afghánistánu a Iráku: v asymetrické válce nemůže dosáhnout vojenského vítězství a bezmocně sleduje, jak se místo pozápadnění odehrává islamizace. Nastává rozčarování nad neúčinností dosavadní strategie a strach, že i navzdory velkému úsilí, nákladům a ztrátám západních zemí dochází k sebenaplňujícímu se proroctví: vzniká jakýsi Sahelistán, na jehož území by se mohly připravovat další útoky na Evropu.

Je třeba ještě něco dodávat?  Když  i  ti nejsprávnějších ze  správných, konečně po létech přicházejí  na  triviální  fakta, která Kosa a  další alternativa zveřejnuje  drahně  let?

Že  Západ  umí, pod  hesly o demokracii a lidských právech  rozvrátit  cizí státy a  civilizace, ale neumí je ničím nahradit?  Že nedisponuje  sebemenší představou, jaké důsledky jeho akce vyvolají a jak jim hodlá čelit?!

Že následně jediné řešení  rozbitých států je  trvalá a dlouhodobá  válka, která končí  velmi neslavně, protože  postupně  vyprchá ochota  nést ztráty  lidské a  finanční, takže  nakonec  bosí  hadráři, válčící doma, ochotní  přinést, díky  svému fanatismu jakoukoli obět nás  porazí?  Se všemi z toho plynoucímu důsledky?  Viz  to, co  je  řečeno o Libyi a  odstranění Kaddáfího!

A u toho všeho  asistuje  Česká republika  a její  armáda!!!!  Proč???

At mi někdo ukáže, jaké vlastní zájmy  jsme hájili a především uhájili pod  tím Kábulem a  jaké v Mali!!!!  A vypadá to, že  s Francií  zažijeme  v krátké době  další potupný  ústup….

Skvělá  bilance!  Ale  špičkovou má  Miloš  Zeman

  • otevření českého nebe pro humanitární bombardéry
  • -zavlečení armády ČR  do Afghu
  • prezidentování při zavlečení  AČR  do Mali!

Tohle  fakt  nikdo jiný v novodobých českých  dějinách nezmachroval….

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.