Putin -Biden v Ženevě. DOPLNĚNO!!! Ještě jednou doplněno!!!


V poslední době  si připadám  jako pes, pardon, omlouvám se – jako vlk, co se točí dokolečka  a marně  chce  chytit  do zubů svou vlastní oháňku. Takhle  já teď už delší čas  naháním na Kose čas. Nestíhám a  zase  nestíhám. A  dokonce už  ani možná  nejdůležitější  zahraničněpolitickou událost letošního roku /vedle německých voleb/  – totiž  ženevskou schůzku  ruského a amerického prezidenta.

Bývalo mým dobrým zvykem  hned po skončení nějaké zásadní  věci sednout a okamžitě  začít  psát, tak aby  komentář  vyšel  pokud možno k půlnoci následujícího dne  nebo alespoň  v průběhu noci na druhý  den.  A  čtenáři si na to zvykli.

Dnes  mi soukromá omezení nedovolují  takhle pracovat. Bohužel. To už prostě na Kose není možné. A  stále  více  aktualit mi uniká mezi prsty.

Proto mi přicházejí takovéhle  maily

Výstřižek

a já  se jim nedivím, protože  vím, že  mají pravdu. Zač  stojí komentář nějaké  mimořádnosti za tři nebo čtyři dny po jejím skončení, když  už  si k tomu řekl své  u poslední mluvící  papoušek, ať  už v televizním studiu nebo voliéře nejbližší  zoo?

Omlouvám se  vám, svým čtenářům. Navíc  ženevský  summit  mne  opravdu zastihl  v ojediněle komplikované  časové nouzi.  Vy  všichni, co  na Kosu  chodíte  kvůli   reakcím a názorům na okolní svět a dění v něm, přijměte prosím vlkovu omluvu, ale  lepší už to prostě nebude. Snad i tak zůstanete  Kose věrní. Leč  dost  řečí. Podívejme  se na  to setkání v  Ženevě zblízka. Jaké bylo – setkání o ničem? Ztráta  času? Zdvořilostní akce? Vypeskování  Ruska a  Putina? Nadiktování červených  čar, které nesmí Moskva překročit, jinak….? Lekce  ruskému  carovi z lidských práv?  Bidenovo selhání? Putinovo vítězství?  Začátek  nové cesty  americko ruských vztahů?  Jak to vidí vlk?

Všechny  výše  uvedená  hodnocení jsem zaznamenal  ve  výstupech, které se mi dostaly  na obrazovku. Ať už  televizní nebo počítačovou.

Které  z toho platí, respektive, které platí nejvíce, je li jich více pravdivých?

Než začnu řešit tuto otázku, pojednejme ta, které jsou nejvíce  mimo. A  že jich je!

Nicméně mojí volbou  je, že šlo o setkání o ničem, které nic nepřineslo, představovalo to zdvořilostní záležitost, to vše korunováno  mimořádně  často opakovanou a stejně  tak tupou  hláškou, že největším úspěchem je vůbec  to, že  ti dva se vůbec  sešli.   

Nebudu si brát  servítky – tenhle doslova idiotský NESMYSL zazněl  tak často,  že by měl být trestný a to podle  paragrafu pro distribuci a prodej návykových látek! Protože  má stejné účinky na lidské vědomí a schopnost  uvažovat a je  potentně  stejně  návykový. Protože nejsnáze se  šíří lidská blbost. Zejména  ta ideologická. A teď nemluvím jen o mainstreamu.

Plkat do světa, že  schůzka  nic nepřinesla aa jediný  úspěch  představují setkání obou pánů, je pro mne  vrcholem demence jakéhokoliv komentátora. Kterého se může  dopustit  jen někdo, kdo v životě  nepotřeboval diář. Kdyby  tihle ostrochuchové  někdy  řídili  nějakou sebemenší  firmu nebo část jakékoli větší,  alespoň by tušili,  jak vzácnou komoditou na těchto pozicích je  čas a jeho plánování.  A to se bavím  o firemním   řízení. Nikoliv  o plánování času  hlav dvou ze  tří největších a nejmocnějších států světa!!!  Jejich časové rozvrhy  jsou nepochybně  strukturovány  maximálně po  15-ti minutách. Maximálně.  A přísně  dodržovány.

A nyní mi někdo chce  vykládat,  že  si jen tak naplánují  nejméně  celý den na zbytečné setkání v  Ženevě? Přidejte  si k tomu  obrovské časové nároky  na přípravu na jednání s poradci, čtení expertních doporučení a  další podobné  nutnosti typu  speciálních  koučů pro komunikaci verbální i nonverbální, imagemakerů a jejich lekce, atd.atd. Plus  čas na  cestu do Ženevy  a zpět.

Mně  z toho vychází v  konci zcela mimořádné  časové  penzum.  Troufnu si  říci,  že  v součtu větší, než které Biden potřeboval na přípravu  pro setkání G7 nebo s pohlaváry  EU či summit  NATO.

Kdybych si příliš  fandil,  pak bych napsal,  že větší než  čas potřebný na přípravu  na  všechny  ty  tři zmíněné podniky dohromady. Protože  tam režie , průběh i výsledek všichni znali předem. Stačilo jen prohlásit jen US is  back a bylo.  Nehovoříc  o takové drobnosti, že  ti, jež  Biden počastoval onou kouzelnou formulkou ani nic jiného slyšet nechtěli a  nepotřebovali, natož  aby  s  americkým prezidentem diskutovali  a  vyjádřili pevný opačný názor. Což Putin opakovaně neváhal učinit!!! 

Zkrátka  z idiocie  onen  neuvěřitelně  dementní výrok  – největším přínosem je  fakt, že se vůbec  sešli, už  usvědčuje, i kdyby  neexistovalo žádné závěrečné komuniké a  dvě separátní tiskovky, už  jen ta obrovská časová  dotace, kterou museli  lídři obou atomových supervelmocí a jejich štáby,  celému setkání věnovat, na úkor jiných  palčivých problémů planety obecně i jejich  států speciálně!

Když  už je  řeč o závěrečném komuniké – tak se  s ním seznamme!

My, prezident Spojených států amerických Joseph R. Biden a prezident Ruské federace Vladimir Putin, připomínáme, že USA a Rusko prokázaly, že i v obdobích napětí jsou schopny dosáhnout pokroku v našich společných cílech: zajištění předvídatelnosti ve strategické sféře, snížení rizika ozbrojených konfliktů a hrozby jaderné války.

Nedávné rozšíření Nové smlouvy START je příkladem našeho závazku ke kontrole jaderných zbraní. Dnes znovu potvrzujeme zásadu, že jadernou válku nelze vyhrát a nikdy k ní nesmí dojít.

„V souladu s těmito cíli se USA a Rusko v blízké budoucnosti společně pustí do integrovaného dvoustranného dialogu o strategické stabilitě, který bude záměrný a robustní. Prostřednictvím tohoto dialogu se snažíme položit základy pro budoucí kontrolu zbraní a opatření ke snížení rizik.

Je krátké. Mimořádně  krátké!  Ale jen  hlupec usoudí, že je bezobsažné!

Za  sebe konstatuji,  že  několikanásobně překonalo moje  očekávání!!

„My, prezident Spojených států amerických Joseph R. Biden a prezident Ruské federace Vladimir Putin, připomínáme, že USA a Rusko prokázaly, že i v obdobích napětí jsou schopny dosáhnout pokroku v našich společných cílech: zajištění předvídatelnosti ve strategické sféře, snížení rizika ozbrojených konfliktů a hrozby jaderné války.

Tohle  je přece v okamžiku, kdy  tzv. atomové smrti  stojí od  fatálních 12,00 znamenající  atomový Armagedon a  vztahy obou velmocí  jsou doslova zmrazené a  na nule, představuje obrovskou  úlevu pro celou planetu!!!! Říkají – jsme na  absolutních minimech. víme  to. máme  spoustu  dalších neodkladných  úkolů, ale tohle je pro nás  priorita, a hodláme jí  řešit!  To má  být  o nic nebo přehlédnutelné málo?

Pokud z toho lze  dovodit,  že  Američané už dále nebudou  stupňovat protiruskou hysterii a naopak začnou  napětí  zmírňovat, protože  to nikdo jiný  za ně neučiní. Moskva nemá jak.Ovšem zdali je takový proces  v dnešních Spojených státech  reálný,  je úplně jiný příběh. Bohužel.

 Všechny  ty  zabedněné  totálně proamerické proamerické  mozky  v tuzemsku, typu Petra Koláře, Tomáše Klvani a další a další,  si doufám  povšimlipředevším   tohoto slovního spojení

připomínáme, že USA a Rusko prokázaly, že i v obdobích napětí jsou schopny dosáhnout pokroku

To je to oč tu běží!!!  Takže  zdvořilostní schůzka?  Nezávazné plkání?  Formální záležitost? S tím, že  výhrou je to, že setkali?  Ano!!! Stokrát ano. Ale jen  za předpokladu že  1+1 je 95,67 nebo také -328,54!!!!

Ale pojďme  dál: 

A co tohle – Dnes znovu potvrzujeme zásadu, že jadernou válku nelze vyhrát a nikdy k ní nesmí dojít????

Jak to  koreluje   s prohlášeními NATO  o fatálním ruském nebezpečí pro Severoatlantický pakt?  O tom, že  Rusko je  smrtelný  nepřítel, kvůli kterému  členové NATO osudově  zbrojí, až k úplnému zbrojení? Když oba prezidenti POTVRDILI ZÁSADU, ŽE JADERNOU VÁLKU NELZE  VYHRÁT!!!!  Jak potom vyhrožovat Moskvě  silou?  Rád bych se na to, těch, co stabilně „sedlají koně“ a chtějí táhnout  na Rusa,  chtěl zeptat!  Bohužel vím, že  mi ve  své bohorovnosti neodpoví!   Ale  nechť  tak učiní sami sobě! 

Klidně mi teď  někdo může  říci  – vlku, tvá naivita  je  obrovská, to jsou jen klasická kulatá  slovíčka  obvyklá  v  podobných komuniké, která  vůbec nic neznamenají! Prober se!

Vážně?  Tahle  závěrečná pasáž  z toho kraťoulinkého prohlášení je  také jen  povinné nezávazné ptydepe  vrcholných politiků tohoto světa?

„V souladu s těmito cíli se USA a Rusko v blízké budoucnosti společně pustí do integrovaného dvoustranného dialogu o strategické stabilitě, který bude záměrný a robustní. Prostřednictvím tohoto dialogu se snažíme položit základy pro budoucí kontrolu zbraní a opatření ke snížení rizik.

Já osobně  to držím za jasný závazek!!!  Snadno kontrolovatelný. Z něhož  buď  v krátké době  začnou padat  hmatatelné  výstupy a  světu  se mimořádně  uleví, nebo….  nebo  je lež, že  obě  strany  se  shodly na tom, že  jadernou válku  nelze  vyhrát a   důkazu o lživosti výroku nejspíš neunikneme!

Vedle  toho, jak všichni vědí, do čela  svých misí ve Washingtonu/Moskvě  se  vrátí konečně i oba  velvyslanci! 

Duševní chromci, komentující  Ženevu  jako  mnoho povyku pro nic, tenhle  fakt  odbývají  pohrdlivým mávnutím ruky!  Pche, to je toho a  to se určitě  dohodlo daleko dříve a  kvůli tomu se prezidenti nemuseli potkat! 

Zaráží mne, když  tuhle hloupost  čtu v nějakém mainstreamovém nebo alternativním komentáři od kohokoli, kdo praktickou politiku  vidí leda  z hodně  hluboko potopené ponorky  a to ještě přes kalnou  vodu Ale  když se téhož  hodnocení  dopustí  bývalý velvyslanec  téhle  země  v USA  a Rusku – Petr Kolář, pak nezbývá  než lomit zoufale rukama co že  za  exoty reprezentuje  naši  zemi na  těch nejdůležitějších  adresách! Viz jeho příspěvek do Speciálu ČROplus k Ženevě ze 17.6.2021 v 13,10 hod.:

https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/plus/37/2021-06-17

Speciálně  pasáž  od  času  13:16 min.

Podle něj je to formální  brnkačka. Podle mne  nikoliv. Vrátím se  do Ženevy roku 1985. Tehdy  se v  tomto městě  potkali a myslím, že  vůbec poprvé, Reagan s Gorbačovam. Výstupy  z jejich setkání,  až  na znovuinstalaci  velvyslanců /toho tenkrát netřeba/  jako by  těm současným z oka vypadly! A přece po nich  následovaly  převratné změny.   Ovšem proč  by  si to pamatoval právě  Petr Kolář?  Ten sedlá koně. Často a  rád.

Ostatně, on je přesvědčen, že to Biden Putinovi nandal jak se patří. A odkázal  ho do role Vény Knechta, který  pokorně  šoupá  před  vrchností nohama  a žmoulá  čepici. Viz jeho:

. „Rusko je gigant na hliněných nohách. Chtěl by být velmocí, ale už na to nestačí,“

Nicméně  jiní to podle  CNN vidí úplně jinak. Ti jiní, CNN oslovení experti  z našeho slavného a nepřekonatelného Západu Kolářovo plkání  nejen že  nesdílejí, ale dokonce mluví o Putinově  triumfu!!!

Ale nechme  duševního  paralympionika   a  inkvizotorského dogmatika Koláře jeho  duševnímu tmářství. Na kterém má postavenou  svou živnost.  Pojďme  se podívat na  další  faktografii  související  se setkáním obou prezidentů.

Zajímavá  je  už  sama  o sobě informace, jak k ženevskému setkání  vůbec  došlo:

Putin to vysvětlil na  své separátní tiskovce:

Pamatujete  ještě   výrok,  v němž   si tuzemská  mainstreamová media a  zdejší  USnohlsledi doslova  bahnili – totiž, že  Putin je Killer. Který dodnes překládají, že  americký prezident  toho ruského označil za  ZABIJÁKA!  Angličtina  není moje  disciplina, ale tolik vím, že  termín Killer  je  daleko častěji používán  pro označení vraha! Což mi potvrzuje  i momentálně  asi nejlepší  překladač DeepL , pracující s umělou inteligencí, který velmi kvalitně  zpracovává  i velmi komplikované texty.

Výstřižek

Žádný zabiják – rovnou vrah! Tohle  řekl Biden veřejně!  A  ruský velvyslanec okamžitě opustil Washington! Americký, na  doporučení ruské vlády,  vzápětí  jel domů také.

Zatímco Kolářové, Klvaňové, Šafrové, Fendrychové a  spol. se pojímali štěstím, Biden nebo  jeho okolí si uvědomili,  že   je to už  hodně  za hranou a je nutné  dát bleskově  zpátečku, takže  -cituji Putina:

„Prezident Biden mi zavolal, vysvětlili jsme si, tato vysvětlení mě uspokojila,  nabídl mi setkání – toto je jeho iniciativa, setkali jsme se.“

Bylo by  nesmírně úlevné, kdyby  tohle, s plným kontextem  vzali na  vědomí všichni  ti sedlači koní, kteří troubí do války  vůči  Putinovi a Rusku!!!

Třeba  takový  Klvaňa! Ten se  v pořadu ČT  24, který vysílali  ještě  16.6.2021 hned po po Bidenově tiskovce, prohlásil,  že  patří k těm, co Bidenovi vyčítají,  že  se  sešel s Putinem. Tak rychle. a  v situaci, kdy  Rusko provokuje po světě. Schůzka prý principiálně  ano, ale  v jiné době. třeba  za  rok. Ale  ne takhle  rychle! To prý  je  tragicky  špatně!  K nalezení  zde, v  čase  03:14:24 hod.

Na stejném linku naleznete i  obě separátní tiskové konference. Tedy  Tu Putinovu, čas 1:59:00 hod.   i Bidenovu, čas   3:06:12 hod.

Čeští sedlači koní – typicky opět Kolář, ty oddělené  tiskovky  interperetují  zcela  jednoznačně  -Rusko prý si přálo jednu společnou,  ale Biden na  to nepřistoupil, aby  odkázal Putina  do patřičných mezí  a  ukázal mu,  že  ani jeh, ani  jeho zemi nepovažuje  za  rovnocenného  hráče. Jak prosté, jak atlantické, jak  inspirativní ohledně  víry  v americké slovo! 

Nicméně my, co jsme obě  tiskové konference  sledovali  na  živo, máme  jasno.  Poněkud  jinak než  nám valí do hlav  Kolářové. Možná, že  ten motiv  i částečně mohl být  takový  jak říkají. Ale  daleko větší  roli hrálo něco úplně jiného.  Totiž  Biden sám.  Na brífink s Putinem mohli  ruští, ale  stejně tak američtí i další novináři. A nikdo jim nebránil pokládat jakékoliv  otázky. Na  ten Bidenem směli jen ti   američtí a nikdo jiný. Režie  konference  připustila jen  určitý, předem známý počet  novinářských dotazů z vybraných medií a  to ještě  v předem daném pořadí. Americký prezident  je  vyvolával postupně z písemného seznamu, který předčítal.

Soudím, že  tohle  netřeba  blíže komentovat. Rozdílnost v kondici obou  šéfů států je na první pohled  zřejmá! A  když si pustíte alespoň  kousek  z obou  vystoupení a  poslechnete  si  překlady, pak snadno dovodíte,  že  buď  si ČT  našla  neskonale lepšího simultánního překladatele  z ruštiny  než  z  angličtiny, který  předvedl doslova  tragický  výkon, nebo, že prostě  Joe  Biden  se potýkal v tom vedru, co zrovna  v  Ženevě  panovalo /viz docela  slušný gag se  sakem nebo slunečními brýlemi/, především sám se  sebou a  překladatel do češtiny  odvedl až neuvěřitelně  dobrou práci, když se  ze všech sil snažit  spojit  Bidenovy  věty  do nějakých smysluplných  významových  celků.  Rozhodně  to stojí alespoň  částečně za  vidění.

Aby bylo jasno – neposmívám se ani náznakem americké  hlavě  státu. Právě naopak.  Zatím co se týče  vztahu k Rusku mne  velice a dodávám, že příjemně překvapuje!  To konstatuji bez obalu. Přeji si, aby mu to vydrželo!  

Vzpomeňme  jen třeba jen  to, co  Ženevě  předcházelo.  Zmíním dvě  v podstatě přelomové záležitosti

-ukončení sankcí proti Nordstream II a  respektování jeho dostavby a zprovoznění

-hackerský  útok na  soustavu produktovodů firmy  Colonial Pipeline  a největšího světového distributora masa, firmu JBS

V obou případech hackeří nejprve  ochromily  chod  obou koncernů a  to zásadně a zinkasovali mnohamilionové  výpalné.  Americké orgány prohlásily, že  útok  přišel z Ruska. Jenže nezačal hon na  čarodejnice, nýbrž Biden nečekaně  řekl, že  útok je sice z Ruska, ale že za ním nestojí  tamní vláda!!!! Něco ještě před  pár  týdny  zcela nemyslitelného!!!! Obrovské  ústupky  a změny  z  americké strany.

A hlupci všeho druhu  tvrdí, že  největším kladem jednání ve  Švýcarsku je to, že  se  uskutečnilo…..

Přidám  další  dvě  věci, které se v časovém  předpolí staly, respektive  nestaly. O nich, se nikdo nezmiňuje, nicméně disponují obrovskou  vypovídací silou.

Nejdříve  ta, co se stala.  Radio Svobodná  Evropa natočila  rozhovor  se zvláštním vyslanecem Spojených států pro Afghánistán Zalmajem Chalilzadem. Který  o současné  situaci v této zemi, determinované  útěkem USA/NATO, kromě jiného toto:

Možná vás překvapí, že Rusko a USA při prosazování míru v Afghánistánu teď dobře spolupracují. S mým protějškem – ruským velvyslancem Zamirem Kabulovovem – pravidelně o Afghánistánu diskutujeme,

Podotýkám, že ten rozhovor  se objevil PŘED začátkem střetnutí obou státníků!!! A je  z něj  zřejmé, že  ta spolupráce  v  Afghu  už nějaký  čas  úspěšně  funguje!!! Ovšem naše politické  i novinářské  ostré tužky  stále  řeší  údajné  vyplácení premii Tálibům ze  strany  GRU za  hlavy  zabitých amerických vojáků…. 

Nezbývá,  než se  zeptat – kdopak nám tu lže! Když  zvláštní  americký pověřenec pro Afghanistán hovoří o velmi dobré spolupráci s Ruskem? Tohle nepochybně  také  rámovalo Ženevu, která  dle  hlupáků  nepřinesla  výsledky!

A nyní, co se nestalo a dokreslilo, jestli  setkání  je významné či nikoliv.  Ukrajinský  prezident  Zelenský  se silou mocí  snažil setkat  s Bidenem, kterého považuje  za  ukrajinského protektora,  ještě  před  ženevskými rozhovory. Marně. Biden si na něj, na rozdíl od „zdvořilostního a nic neřešícího pokecu“  s Putinem čas nenašel. Až někdy potom! Ačkoli Ukrajina představovala  jedno ze základních témat. Takže  lze  učinit jednoduchý  závěr  – Kyjev  je  dnes  i pro Bidena  někde  daleko a daleko významově  za  Ruskem a  vztahů s ním!!! I tohle  je  třeba  aby  si Kolářové a Klvaňové zapamatovali!  Mimochodem, co  se Ukrajiny  týče  – obě strany potvrdily význam Minských dohod pro Ukrajinu!!! Což Kyjev  zatím za  žádnou cenu nehodlá připustit.

Ale  podívejme  se ještě  na  to, co na tiskovkách, speciálně  té Putinově zaznělo a  Biden nijak nerelativizoval nebo dokonce dementoval:

O obviněních z kybernetických útoků

Když odpovídal na otázku ohledně kybernetických útoků, které prý jsou podnikány z Ruska, Putin informoval o údajích, které podle jeho slov jsou známé, ale ne široké veřejnosti.

„Z amerických zdrojů vyplývá, že největší počet kybernetických útoků ve světě je podnikán z kybernetického prostoru USA, na druhém místě je Kanada, potom následují dva latinskoamerické státy a Velká Británie. Rusko v tomto seznamu států, z jejichž kybernetického prostoru je podnikán největší počet kybernetických útoků, uvedeno není.“

Dále prezident podotkl, že se s Bidenem dohodli začít konzultace o kybernetické bezpečnosti. Podle Putinových slov Rusko v roce 2020 dostalo deset žádostí o poskytnutí informací z USA ohledně hackerských útoků a na všechny odpovědělo. Samo Rusko poslalo v minulém roce Washingtonu takových žádostí 45 a ani na jednu odpověď nedostalo.

Spolupráce v Arktidě je možná

Ruský lídr vyjádřil své přesvědčení, že Rusko a USA mohou a musí spolupracovat v Arktidě. Účastníci summitu podrobně tuto otázku probrali v širokém formátu. Přitom Putin zdůraznil, že prohlášení americké strany o militarizaci regionu nejsou nijak odůvodněná.

„My tam přece neděláme nic takového, co by tam nebylo za Sovětského svazu, jen obnovujeme kdysi zcela zanedbanou a zničenou infrastrukturu. Ano, provádíme to na moderní úrovni, budujeme tam i vojenskou a pohraniční infrastrukturu, a navíc tu, která tam nebyla – související s ochranou přírody. Vytváříme tam odpovídající základnu pro Ministerstvo pro mimořádné situace, aby bylo možné na moři provádět záchranné práce, budou-li, nedej Bože, zapotřebí, a také kvůli ochraně životního prostředí.“

O uvěznění Navalného

V odpovědi na otázku novinářů ohledně uvěznění Alexeje Navalného Putin připomenul, že Navalnyj, který byl ve dvojité podmínce, se řádným způsobem nehlásil po svém propuštění z německé nemocnice.

„On se nedostavil, ignoroval požadavky zákona a bylo po něm tedy vyhlášeno pátrání. Přijel, přestože to věděl. Já vycházím z toho, že chtěl, vědomě přistoupil na to, že bude zatčen. Udělal tedy jen to, co si přál, takže co tu chcete probírat?

Když  už  jsme  u Navalného –  po návratu obou delegací  domů se  v některých amerických  zdrojích  objevily informace, že  by mohlo dojít  na  výměnu  zadržovaných osob. Praxe  běžná před rokem  1989. A  zejména  americká media  sestavují  různé  listiny  kandidátů na  výměnu.  Podle informace už nevím kterého zdroje  – jméno jsem při jízdě  autem a poslechu ČRoPlus  nezachytil, se prý  reálně  spekuluje  i o Navalném. Jehož případná smrt v base  by  pro USA představovala…  no nějaký obrovský seznam hrůz.  Putinův  mluvčí Peskov   dostal dotaz, zda  by cosi takového připadalo v úvahu A jeho odpověď?  Ano, proč ne! Stačí, aby  americká strana  prohlásila, že pro ni v Rusku pracoval a  výměna  se  dá uskutečnit!!!! Ten chlápek skutečně ovládá své řemeslo!

O pokusech USA potlačovat Rusko

„Spojené státy vyhlásily Rusko svým nepřítelem a protivníkem. To udělal Kongres v roce 2017 a do americké právní úpravy byla vnesena ustanovení o tom, že USA musí podporovat pravidla a metody demokratického řízení v našem státě a podporovat (v tomto smyslu) politické organizace. To je uvedeno v americkém zákoně. Tak si pojďme položit otázku: Je-li Rusko nepřítel, tak jaké asi organizace bude Amerika v Rusku podporovat? Já si nemyslím, že takové, které by Rusko upevňovaly, ale takové, které ho budou potlačovat. To je cíl Spojených států ohlášený zcela veřejně,“ řekl Vladimir Putin.

Dalo by se o tom prvním jednání  ruského a  amerického prezidenta  napsat ještě mnohé! Jenže už nyní je  článek k neučtení. A to mi zbývají ještě nejméně  tři body, jichž  se nelze nedotknout:

1- hledání  hlavního motivu  restartu  vztahů obou zemí a prezidentů

2-hlavní  úskalí  na němž případně  ztroskotá

3-české reminiscence

Vezmeme  to postupně:

1- hledání  hlavního motivu  restartu  vztahů obou zemí a prezidentů

Mně  z toho  vychází  Čína. Ať na  to hledím jak chci. Ostatně  v týdnu  jste  četli  článek o summitu NATO a  co vlastně přinesl  – to, že  dnes  už nejde organizaci, které jde o to, aby ubránila Evropu před  Sovětským svazem a  jeho ideologií za  rozhodujícího přispění  Spojených států, nýbrž že  se transformuje  do spolku, který má bránit  Spojené státy  a jejich zájmy  před  sílící Čínou. 

Rusko z  globálního  dlouhodobého pohledu je na  tom ještě  hůře  Ostatně  tohle Biden trefil přesně, když  konstatoval na  ruskou adresu – vžijte  se do situace země, která má s Čínou  společnou hranici několik tisíc kilometrů dlouhou a  Čína  brutálně  rostoucí ekonomiku! Tvrdím dlouhodobě, že  Peking  představuje  historické nebezpečí našemu civilizačnímu okruhu. A  že je gigantickým bláznovstvím a osudovou chybou  hnát  Rusko do čínské náruče. Chtěl bych  věřit  tomu,  že  ve  Washingtonu  konečně  začínají  nahlížet,  že  Západ potřebuje  Rusko na své straně.  A nejen nahlížet, nýbrž především v tomto kontextu jednat. Tím by se  téměř  vše  ve vztazích Rusko USA  vyřešilo.

2-hlavní  úskalí  na němž případně  ztroskotá

Biden nepochybně  ve  vlastní zemi těžce narazí. Demokraté  a republikáni se nedomluví  vůbec na ničem. Kromě  politiky  vůči Rusku. Žádné sankce  Kongresu nepřijdou  dost tvrdé a  každá  záminka  je  k nim využita. U  republikánů  jde o tradiční agendu a postoj. U Demokratů o novum, řekněme  od  roku 2010, kdy  Putin odmítl Obamovu  žádost na  vydání  Snowdena. Od  té doby  Američané  vztahy  k Moskvě jen hrotili. A korunu všemu  nasadili demokraté  v roce 2016 po tom, když  Clintonová prohrála  volby s Trumpem. Místo aby  přiznali, že postavili zcela  nemožnou, prolhanou  osobu, jenž  prostě prohrála  zaslouženě,  svedli všechno  na dlouhou  proradnou a  záškodnickou ruku Ruska, které prý ovlivnilo výsledek hlasování. A rozpoutali doslova protiruskou hysterii. Jejíž běsnění zdaleka nevyvanulo.

Tohle  nelze  jen  tak  utlumit!  Tady  čeká  Bidena  obrovská a já si vůbec nejsem jistý, že  zvládnutelná robota. Nemůže  přijít a  říci  – víte, my jsme si to všechno vymysleli…. Netuším, jak tenhle  diskurz  alespoň  zneutralizovat, když už ne  zastavit.

Přesto je  to nutně  třeba. Aby  ta jednání o nových strategických dohodách  si podržela nějaký  smysl a  šanci na  zdárné dokončení. Vypovězených  dohod  je příliš  a příliš mnoho. Ta úplně poslední  o strategických  zbraních  -START, byla  těsně  spadnutím a  záchrana  se  dostavila  v poslední minutě prodloužením o 5 let. Jsou potřeba  další, nové, řešící  moderní zbraňové systémy.

V tomto bodě  u mne panuje  silná skepse.

3-české reminiscence

Už jenom vidět protažené ksichty  všech těch  Klvaňů, Kolářů, Votápků, Jochů. a dalších a  dalších  stejných  na televizní obrazovce   představovalo zážitek sám o sobě. Jak se snažili bagatelizovat, relativizovat, zpochybňovat.  Ale  jsou nedůležití. I když  bohužel  vymývají  části veřejnosti celkem úspěšně mozek.

Nicméně  ještě  více  si je  užiji / snad se toho ještě  dočkám/,  jestliže  se vztahy obou velmocí přeci znormalizují. A to do té míry, že  Moskva  vyřadí Spojené státy z listiny  nepřátelských zemí!!!! A  zůstane  tam samotné  Česko!!! Není pochyb,  že  by  v optimálním případě  vývoje  rusko amerických vztahů  tato varianta  nastala. Moskva  by si  české  geroje, omlouvám se – hera, co se bijí v prsa  svou samostatností  a  tím, jak to těm opilým mužikům  dávají sežrat, takhle  exemplárně  namazala  na chleba.  Aby  drzý  trpaslík věděl! Být  celosvětově  jediný  veřejný  nepřítel  Ruska…. A  USA nikoliv! To by  teprv bylo!  Bývalý  ministr  zahraničí, dnes  náměstek tamtéž  – Zemanův  protegee Jan Kohout  v tomto směru doslova perlil,  když  uvedl,  že stažení ČR z tohoto seznamu  je  k.o. kritériem proto, abychom vůbec  s Ruskem začali nějaké rozhovory!!!! Máme  mi to lumeny  na  tom zamini!!!

A  nakonec  jedna  spekulace.  Ohledně  Vrbětic  se objevovaly  všechny možné domněnky  a motivy, proč a právě nyní se tato kauza  objevila. Zejména  alternativa  se přímo vyžívala  v  názorech, že  šlo především  o dostavbu Dukovan a    vyřazení Rosatomu a také  o  důvod, proč  nedovézt  SputnikV.  Tohle jsem rozhodně  odmítl a zdůvodnil proč  tomu  nevěřím. A  zastával jednoznačné  stanovisko,  že  jde jednoznačně o domácí komplot iniciovaný  nadcházejícími volbami.  O pokus  zdiskreditovat  vládu, prostě Kubiceho zpráva  II.

Stojím si za  tím i dnes.  Ale  nemohu  vyloučit, že  jistou  roli  v odstartování nesehrála  i  právě  ženevská  schůzka.

Nepochybně  se proti ní stavělo nemálo těžkých vah ve  Spojených státech a nebyla  tam ani obecně příliš  po chuti. Zejména  jistým strukturám. Uvážím li  statečného plukovníka Koudelku, jeho  medaili  George Tenneta,  Babiše  v centrále  CIA, samostatnou  hru BIS  v  celé kauze, bez  vyvození  jakýchkoli  důsledků ze strany  vlády…. no může  se pak někdo divit  myšlenkám, sebekriticky  dodávám spekulativním a   zlým,  ve smyslu, jestli takhle  ty Vrbětice  v nějakém x tém plánu  nesloužily  k vytvoření atmosféry, kdy  žádný  summit  s Putinem se neuskuteční?

Ano, jde o hrubou spekulaci. Nechám na  každém z  vás, jak ji vyhodnotí.

Tím pro tentokrát  svůj koment setkání  Biden -Putin skončím.

Zopakuji už  jen, že  Joe  Biden překonává moje  očekávání. Jsme tomu  rád a  jeho  handicapům se  nehodlám posmívat  ani co by se za  nejmenší nehtík mé vnučky  Karkulky  vešlo.     Snad  to tak zůstane.

DODATEK ze  sobotního poledne:

Vždycky mám zcela mimořádnou radost, když vydám článek,  který  je vzápětí cílem zběsilého nájezdu  trollů  všeho druhu, co s pěnou  u  úst hvězdičkují a hvězdičkují minimálním počtem, tak aby  výsledný  hvězdičkový průměr   zaznamenal co  nejnižší hodnotu. V takovém případě  vím  naprosto určitě, že text přesně  trefil cíl.  A je úplně  jedno, jestli  se jedná  o nájezd  běsného trolla  z tábora  těch dozorujících  jedině  správných nebo nějakého toho  kazatele Církve Koblihy  nejsvětější  nebo od  Svědků Milošových. Radost je prostě  radost a ta se   v těchto případech dostavuje  vždycky.

Dneska  bych  si tipnul, že  pěnu  u  své jedině  správné  tlamky  má  nějaký ten  služební  elfí šmírák.

Chci ho povzbudit  v činnosti! Mrzelo by mne, kdyby  polevil. Tak mu přidám link na  určitě jedině  správný server  Politico, kde čerstvě vydali článek, kde  se pitvá  ověřená informace, že  Biden před  setkání s Putinem stopnul už  dohodnutý  balík vojenské pomoci pro Kyjev  v hodnotě  100 milionů USD.

Jistě  si ho ten s pěnou  u jedině  správných mluvidel  rád a pozorně přečte!

Ale hodlám jej přímo rozmazlovat! Po schůzce  Putin-Biden se  o slovo přihlásil také ukrajinský  ministr  zahraničí Kuleba. Který  dal rozhovor agentuře  Reuters

Nepochybně  se zdejšímu  bdělému jedině  správnému služebnímu voku bude  zamlouvat  například  následující pasáž:

Kuleba  po summitu ocenil, že Biden při schůzce se svým ruským protějškem neučinil žádnou dohodu týkající se Ukrajiny. Dále zdůraznil, že je nejvyšší čas, aby se od ukrajinských hranic stáhli ruští vojáci, a že Ukrajina stojí o členství v NATO.

„Putin nedostal žádnou nabídku od USA na uzavření dohody týkající se ukrajinské otázky,“ sdělil Kuleba. „Dohodli jsme se se Spojenými státy, že neučiní žádné ujednání o Ukrajině bez Ukrajiny. A tento slib Amerika dodržela,“ prohlásil šéf ukrajinské diplomacie.

Mno!  Jak je to dávno, co USA tvrdily, že  nebudou jednat s Talibanem?  Pak, že s ním sice jednat budou, ale nikoli bez  kábulských loutek? Pak , že tedy bez těch loutek, ale nikoliv  za jejich zády?  Pak… pak… pak?  Výsledkem  je smlouva mezi  USA a  Táliby a  briskní útěk celého NATO  z pod Hindkůše!  Ale  také  z  americké strany  velmi ceněná a  chválená spolupráce  s Ruskem v  Afghu – viz  výše!

Být Zelenským a Kulebou myslel  bych  na  ten Afghanistán dnes  denně. Být  na Kose dozorujícím trollem tak také!

A ještě jeden kousek přidám  – informaci o tom, jak Bidena a jeho vystoupení  i celý  summit  vidí  americké pravicové medium  – server  The Hill.  Je mi zdejších  sedlačů koní i jejich  služebných  fízlíků více méně líto.

Trolle  makej a nepolevuj! Požádej  další  členy  trollí  letky  o  pomoc  a součinnost!  Ještě  nikdy Kosa  například  nedosáhla  na 1 000 hvězdičkových hodnocení.. Moc  bych o to stál! Prosím, prosím, smutně koukám,,,,,

NA závěr  znovu konstatuji,  že  jednání v  Ženevě  vysoce překonalo moje očekávání.  Výstupy  nemohli být lepší!  Teď  už jde jen o „drobnost“  – aby  ten zdravý rozum a pragmatičnost  ve  vzájemných  vztazích vydržela a  rozvíjela  se  stále  více.  Jenže  to je  specifický problém americké  strany, která  si sama  vůči  Rusku, vlastní hysterií , v podstatě  zrušila vnitrostátní vyjednávací prostor. Ale o tom už  jste dnes  četli.

Dodatek ze  sobotního večera:

Dostávám reakce, že  Bidena  hodnotím  příliš  kladně, respektive  přehnaně, že  je  takový, onaký  nebo makový. Potvrzuji  svůj  vyjádřený  názor, že  Biden  zatím, ve vztahu k Rusku příjemně  překvapuje a  lze  si jen přát, aby mu  to vydrželo. Taktéž i to,  že  největšími  nepřáteli  tohoto vztahu  jsou  americké politické  elity  a především media. A nehodlám to změnit ani o milimetr.  A už  vůbec ne  tehdy, když na  CNNPrima  News  čtu následující  stať:

Putin překvapil a zastal se Bidena: Je to profesionál. Měl za sebou velmi náročnou cestu

vyjímám z něj:

Setkání Joea Bidena a Vladimira Putina ve švýcarské Ženevě bylo pod drobnohledem médií, která nešetřila kritikou a prezidenta USA si vzala pořádně na paškál. Ruský prezident ale s tvrzeními novinářů nesouhlasí a Bidena se zastal.

„Opět jsem byl přesvědčen, že pan Biden je velmi zkušený člověk. Náš rozhovor trval téměř dvě hodiny,“ řekl Vladimir Putin s tím, že ne se všemi hlavami států se mu podařilo jednat tak dlouho. „Podoba Bidena vykreslená médii, včetně těch ruských, nemá nic společného s realitou. Biden vypadá vesele,“ poznamenal ruský prezident. Rovněž uvedl, že představitelé obou zemí si byli schopni porozumět v klíčových záležitostech.

„Biden je profesionál. A musíte s ním pracovat velmi opatrně, aby vám něco neuniklo. Jemu samotnému neunikne nic, ujišťuji vás,“ podotkl Putin s tím, že Biden je podle něj soustředěný, ví, čeho chce dosáhnout, a dělá to velmi zdatně.

Putin zároveň uvedl, že Biden přiletěl ze zámoří, překročil několik časových pásem a absolvoval velmi náročnou cestu. „Čas od času se podíval do svých poznámek, ale to děláme všichni,“ dodal ruský prezident s tím, že vykreslení Bidena médii, může „mírně odrazovat“.

Doufám, že  o tom pouvažují  „střelci“  z obou stran. Jak bigotní  amerikohujerové, meloucí  cosi o Putlerovi,  tak ti z  alternativy, oduševněle  blábolící  cosi o Bidetovi. A také  o tom, že  jediným plusem bylo, že  se ti dva  vůbec  sešli.

Ostatně, ve  zmíněném sloupku CNNPrima  News  je  také  ještě  koment  švýcarského prezidenta:

Švýcarský prezident Guy Parmelin se nechal slyšet, že oceňuje přímost a upřímnost ruské hlavy státu. Oznámil to na televizní stanici RTS. „Prezident Putin má vlastnosti, které oceňuji. Nechodí kolem horké kaše, ale okamžitě se pustí do vyjednávání a vyjadřuje své myšlenky jasně,“ podělil se o své dojmy Parmelin.

Prezident poznamenal, že poté, co uběhlo prvních pět minut vyjednávání Bidena a Putina, si uvědomil, že „mezi nimi vše funguje tak, jak má“.

Co na to plkalové  typu Petra Koláře, tvrdící, že  spolu nejednali na stejné úrovni a že mezi nimi není  žádná  chemie?!

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.