Tornádo, Karel Havlíček Borovský a my z Kosy


Přiznávám, že  jsem, tak jako mnozí  z vás  – v  šoku. Nad  tím, co potkalo NAŠE  SPOLUOBČANY na jižní Moravě.

Kde je bez varování a možnosti jakékoliv  obrany  přepadlo tornádo  superamerických rozměrů. A  z kvetoucí a Bohem  obdařené  části naší republiky udělalo Bejrůt  po nedávném  výbuchu nebo syrská města po  dvanáctileté válce.

Ne, nehodlám  Vás  dojímat nějakou  tězce  sentimentální citovkou. Respektive  žádnou citovkou. Ani šokovat nějakými popisy  a soubory  otřesných  fotografií. Ani  nějakými  úvahami, co budou chytře vypadat, natož nějakým mudrováním. To nikomu nepomůže. A  na to tu je/bude  mnoho a mnoho jiných.

NEPOMUŽE……

Tohle  je myslím to klíčové slovo.  Tohle  řešme  místo toho dojímání,  šokování se rozsahem brutálního aktu přírody, rádoby  chytrými úvahami a tak dále.

Jediné , co v  dané a jakékoliv další  pozdější  chvíli funguje a bude fungovat je pomoc. Opravdová pomoc. Hmatatelná.  V  jakékoliv  formě.  Fyzické formě.

Proto je  v názvu  vzpomenut  asi nejbystřejší mozek, jakého tahle  země   kdy  nosila – Karel Havlíček  Borovský. Pár  slovy  byl schopen geniálně popsat problém.

Mezi ty  nejznámější výroky jeho genia  jednoznačně  patří

V nouzi  dá ti radu  každý  dobrý přítel,

málokterý dá ti mouky  pytel!

O tomhle  to je.!

Pojďme  každý  něco dát. Podle  svých možností. Kdo může, nechť dá ten  pytel. Kdo ne, tak  holt  žejdlíček. Nebo alespoň  pytlík na  tu mouku. Každý podle  svých možností. Hlavně  hned.

Ti  nešťastníci v  těch asi sedmi jihomoravských  obcích nemají  čas  čekat. Platí, že  kdo rychle  dává, dvakrát  dává.  Je to jen o nás. A  o nich. Co jsou uprostřed  těch trosek. První, co jsem ráno udělal, bylo hledání   nějakého aspoň  trochu spolehlivého sbírkového konta. Přiznávám, že  nejradši  bych to poslal přímo některé z  těch postižených obcí. Za  celou naší rodinu. Ale  to se nezdařilo. Takže  Diecezní charita  Brno.  Doufám, že  třeba kolega  Řezníček z Brna  snad  může  dohlédnout, aby….. či , že prostě že církev  ještě  funguje  v pravém smyslu svého konání.

Více k věci  psát nehodlám. Postrádá to smysl.

A protože kdokoliv  mne  může  nařknout, že  jen jalově mluvím a sám nic, tak přikládám následující  screenshot  ze  svého bankovnictví:

Výstřižek

Ten screenshot tu není proto, abych se chlubil. Ono ostatně není ani  čím. Ale  aby bylo jasno, že nekáži vodu a sám….  nejsem politik ani  mainstreamový písmák.  Vy  také ne. Tím si jsem zcela  jistý.

Jo a ještě  seznam možných dárcovských kont, jak je  lze najít na  webu  ČT24:

Výstřižek

Vím,  že  tam jsou ještě  dva  jiné  sběrné  účty. Ale od  organizací, o kterých jsem nikdy  neslyšel. Ať mi prominou, ale  ten svůj  žejdlíček mouky chci dát  na jistou adresu. Nemám čas  zkoumat, co jsou ti noví zač. Jakkoliv nevylučuji, že  jsou úplně  zlatí. Jistota je  ale  jistota. Zejména  když  jde  následky  tornáda.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.