V Afghanistanu jsme vlastně zvítězili! -II.


dokončení ze  včerejška

Je  to triviální, z Afghanistranu  USA a  tím i NATO  a samozřejmě  i ČR neutíkají, nýbrž  slavně zvítězily!

V tom případě  nechápu, proč  to mnozí, soudím, že  daleko informovanější a  znalejší  než  Gabal nebo Procházková  vidí úplně  jinak!

Uvedu  dva příklady.

Začnu  redakčním článkem z britského The  Economist, který  v  českém překladu přinesl  server  Hrot s názvem a podtitulkem

Afghánské fiasko. USA nechávají zemi napospas Tálibánu

Nejdelší americká válka končí drtivou porážkou. Američané nechávají Afghánistán v katastrofálním stavu napospas Tálibánu.

Není to právě  nejpříjemnější  čtení, ale ten kdo nechce obelhávat sám sebe  se  s ním vyrovná.

Dám pár  citací, zbytek si  zájemci dočtou na daném odkazu.

Ano, al-Káida, která tím, že útoky z 11. září plánovala ze základen na afghánském území, válku vyvolala, už nemá v zemi výraznou moc, přesto nebyla úplně zlikvidována. A to je zhruba tak všechno. Další protiamerické teroristické skupiny, včetně odnoží Islámského státu, v Afghánistánu dál působí. Tálibánští fanatici, kteří ukrývali Usámu bin Ládina a které Američané po 11. září odstavili od moci, zaznamenali děsivý comeback. Kompletně ovládají polovinu země a reálně hrozí, že získají i zbytek. Demokratická prozápadní vláda živená americkou krví a penězi je zkorumpovaná, všeobecně očerňovaná a připravená kdykoli ustoupit.

Jak se bude Tálibán snažit využít získanou výhodu a vláda bude bojovat o život, čeká nás přinejmenším zintenzivnění občanské války. Vakuum zanechané Američany se budou snažit vyplnit další země: Čína, Indie, Írán, Rusko a Pákistán. Najdou se tací, kteří budou posílat peníze a zbraně spřáteleným vojenským velitelům. Výsledkem bude další krveprolévání a destrukce v zemi, jež je vláčená z jednoho válečného konfliktu do druhého už čtyřicet let. Těm, kteří se obávají možných odvetných opatření proti místním, kteří tlumočili Američanům, uniká celkový obraz: Amerika zanechává bezmála čtyřicetimilionovou populaci země napospas strašlivému osudu.

Ať už je stažení překvapivé, nebo ne, pro Afghánce představuje katastrofu. V roce 2001 řada z nich doufala, že Američané ukončí dvacet let trvající občanskou válku a zbaví je dusivé doktrinářské teokracie. Nějaký čas se zdálo, že by se tak mohlo skutečně stát. Dnes jsou však životy běžných Afghánců ve větším nebezpečí než kdy dřív: podle odhadů OSN byl počet obětí mezi civilisty v loňském roce téměř o 30 procent vyšší než v roce 2001, kdy americká ofenziva začínala. Ekonomika není o nic větší, než byla před deseti lety.

Řekl bych, že  nejen  já, ale  i The  Economist  si myslí, že  tzv. win win operace, Ivane  Gabale, vypadá úplně jinak!!! I pro Českou republiku.

A Economist jde ještě  dále  a k samému jádru  věci:

Čeká nás dlouhá debata o tom, do jaké míry stažení jednotek oslabí americkou důvěryhodnost a prestiž. Amerika navzdory svému bohatství a vojenské síle nejenže nedokázala vybudovat silný a soběstačný afghánský stát, ale nezvládla ani porazit odhodlané povstalce. K velkému překvapení a hrůze afgánských představitelů navíc Američané už nehodlají dál krýt záda svému údajnému spojenci: místní vládě. A nepřátelské režimy, jako je ten čínský nebo ruský, si toho všimnou – stejně jako američtí přátelé.

Tolik z  Economistu. Zajímavá jsou ty poslední dvě věty:

Američané už nehodlají dál krýt záda svému údajnému spojenci: místní vládě. A nepřátelské režimy, jako je ten čínský nebo ruský, si toho všimnou – stejně jako američtí přátelé.

V  tuzemsku, díky  Gabalům, Procházkovým a především celé politické reprezentaci Zemanem počínajíc, přes Metnara  k Babišovi, o opozici vůbec nehovoříc, absolutně nehrozí, že  by  si tihle  všimli, že… Američané už nehodlají dál krýt záda svému údajnému spojenci: místní vládě. A především, že by  z toho vyvodili nějaké  zásadní praktické výsledky pro českou politiku.  Tohle  jim ani nám v žádném případě  nepřihodí. Což je  na celé té věci to nejtragičtější!

Gabal sám tomu ve  svém poštěkávání  na  Hlídacím  čoklíkovi,  nasazuje  korunu, když  je schopen napsat:

Teprve porážka ISIS v Iráku a v Sýrii širokou mezinárodní koalicí, včetně navrátivších se USA, ale i dalších zemí NATO a regionálních aktérů, a za podpory zejména kurdských pozemních sil, přinesla celkový konec pokusu o státní etablování teroristické aktivity.

Jak že  se  Američané odvděčili Kurdům za  tu podporu zejména kurdských pozemních sil, při porážce ISIS v Iráku a  Sýrii?  No přece  stejně  jako  kábulské vládě! Přestali jim krýt záda a předhodili je  Turecku a  Erdoganovi!  Být  americkým spojencem  má svá zásadní rizika, řekl bych!  Ale  že  by   z toho ČR  vyvodila ponaučení  doopravdy  nehrozí. Na rozdíl od jiných si této zcela  fatální skutečnosti a selhání  spojence největšího nehodlají  všimnout. Ne, že  by o  něm nevěděli, ale předstírají, že k žádnému opuštění  spojence nedošlo.

Nicméně  už jen nejbezprostřednější důsledek nás  dohoníl – náš svět řeší  co s  afghánskými  kolaboranty.

Dám sem velmi drsný  článek o  tom,  jak to  s nimi chodí:

KOMENTÁŘ: Co bude se skupinou Afghánců, kteří spolupracovali s koaličními vojsky?

Jeho autorem není  žádný  klávesnicový  válečník nebo stratég, nýbrž expříslušník  elitní protiteroristické, dnes už neexistující speciální jednotky  SOG, která  si prošla ostrým nasazením v Afghu  – Lumír Němec. Opět ocituji:

Jednou z nejvíce ohrožených skupin Afghánců, kteří spolupracovali s vojáky, jsou afghánští tlumočníci. Tito muži doprovázeli vojáky při jejich akcích a poskytovali neocenitelné služby. Při komunikaci s místními nebo odposlechem bojovníků Talibanu a předáváním informací spojeneckým vojákům mnohokrát pomohli zachránit lidské životy. Pracovali v naprostém utajení, chodili se zakrytým obličejem, byli z jiných oblastí země, než kde byli nasazeni, přesto podstupovali obrovské riziko. Dobře věděli, co by se stalo jim i jejich rodinám v případě, že padnou do rukou Talibanu. Svou práci dělali s nadšením a odhodláním, do akcí chodili pravidelně bez ohledu na nebezpečí. Byli malou součástí obrovské válečné mašinerie, ale svým podílem významně přispívali k úspěchu vojáků při plnění úkolů.

Je obecně známým faktem, že Taliban nikdy nepodporoval spolupráci lokálního obyvatelstva s koaličními jednotkami a krutými tresty se snažil místní od této činnosti odradit. V roce 2008, za mého působení v provincii Helmand, bojovníci Talibanu chytili šest mužů pracující pro spojence na opravě silnic. Nezabili je, ale pro výstrahu okolí jim usekali ruce v zápěstí a vypíchali oči, aby odradili ostatní od další spolupráce se spojenci.

Ano, čtete  dobře  – za to že  se  někdo nechal najmout  Američany  na  opravu  silnice, mu  Talibové  usekli ruce a  vypíchali oči. V roce 2008, kdy na  tom  byli  situačně  asi vůbec nejhůře v  celé dlouhé  válce. Jak  asi  s těmi, co představovali  americké oči, uši a  jazyky  v místní komunitě budou zacházet  po svém vojenském vítězství  – pardon  v  situaci kdy  je SVĚT  VZAL NA MILOST, jak píše Procházková?  A  když  zmrzačil k nežití  obyčejné nádenické cestáře, co asi provede  mase  všelijakých dodavatelů  služeb a zboží  pro okupační armády?

Musí  jich  být  desetisíce! Co s nimi?

Už minule  jsem o tomhle problému psal a dokonce z pozice  České republiky! Že Metnar  byl u  Zemana  s tajným plánem, právě ohledně  těch  Afghanců, které  využívala  AČR. A dovolil si odhad,  že  půjde o transfer těchto lidiček do republiky  nebo  o nějaké finanční náhrady. Ale protože je před  volbami, tak se  to před  voličstvem, zejména  Babišovým utajuje.

Kdosi  tuto úvahu nesl s velkou nelibostí,. Že  Babišovi  nasazuji zase  psí  hlavu. Že  on by přece  žádné  islámské migranty  k nám nepustil.

Tak pro tohoto pána mám video z rozhovoru , který  vedl Metnar  pro Českou  televizi. Je krátké – dvouminutové. Ale  výživné. Začíná to tím, že  USA právě  zahájily operaci „Úkryt pro spojence“. V jejímž  rámci začínají evakuovat zejména  tlumočníky, včetně  rodinných příslušníků se  speciálními vízy do Ameriky. Zatím  se jedná o prvních  2500 překladatelů plus  rodiny z celkového počtu nejméně  20 000.  Tlumočníků. Nikoliv  rodinných příslušníků.

V druhé  části hovoří Metnar, že  i my  se  ke svým afghánským .. no  ,, překladatelům “ zachováme. Prý  se  jedná  o desítky osob a  prý  zejména  půjde o finanční kompenzace. Jen ve výjimečných případech o  přesun do České republiky. Tvrdí pravdomluvný a nejpravdomluvnější Metnar.

Já sem  dám ještě  jednu citaci  z  toho článku, který napsal  afghánský veterán  Lumír  Němec. Abych doložil, jak to vlastně s těmi tlumočníky obecně a Českem zejména  – je:

Jednou z motivací, proč toto riziko podstupovali, byla jejich víra v to, že až ukončí službu, budou moci opustit Afghánistán i se svými rodinami. Což se bohužel neděje, nebo přesněji neděje se to v případě tlumočníků, jež spolupracovali s českými vojáky. Existoval zde program na poskytnutí azylu lidem, kteří spolupracovali s českými vojáky. Ale tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec tento program zrušil po incidentu v nemocnici Bulovka / o tomhle  jsme v  detailu psal v předcházejícím textu  o Afghanistanu- pozn. vlk/ a od té doby nemám informace, že by tento program byl obnoven. Služby těchto lidí mnoha vojákům zachránily život, a oni si zaslouží, abychom jim nyní pomohli i my a nenechali je a jejich rodiny na pospas Talibanu.

Co že  bylo hlavní motivací pro ty americko/natovsko/české  domorodé  oči, uši a  jazyky? No přece víra v to, že až ukončí službu, budou moci opustit Afghánistán i se svými rodinami.

Jak že se Taliban vypořádal s nádeníky, co opravovali cesty? Tím, že je  barbarsky  zmrzačil!

A  Metnar  vykládá, že  to spravíme nějakou finanční podporou? Buď  neví, která bije nebo nám valí  doslova  fujtajblové klíny  do hlavy! Protože  je před  volbami. Kdy  se prostě nehodí veřejnosti oznámit  – bereme  sem tolik a  tolik set našich  afghanských  .. no.. přece tlumočníků a  to včetně  rodin!   To Babiš  neriskne. A  aby  bylo jasno, že se to děje s jeho plným vědomím dám sem jeden  screenshot z toho Metnarova  vystoupení:

Výstřižek

Tímto zdravím fanklub  Andreje  Babiše!

Nyní je  čas  se podívat, jak  to má Ivan Gabal s  tvrzením, že  ať se  děje  co v  Afghu co se děje,  ať tam odtud  ostudně  zdrháme  nebo ne, je to v  každém případě  vítězství.

Protože  starosti teď  bude mít  Čína  a Rusko.  Ale hlavně  Rusko a  to je pro nás  to vůbec  nejdůležitější a  nejpozitivnější! A  vedle toho, že  došlo ke  zničení Islámského státu a  Al Kajdy! Takže  v každém případě triumf triumfovič!

Nehodlám pojednávat  Rusko ani Čínu. Jednak už  tak na Kose učiněno jest a  především – přetiskla  rozhovor  na  toto téma  s Jakovem Kedmim, bývalým šéfem  izraelské tajné služby  NATIV. Ten je  neskonale  verzírovanější  než  já. Ale hodlám se poněkud porýpat  v  tom   Gabalově  tvrzení, jak  je poražen  Islámský  stát a  Al Kajda.

Á konto těchto jeho    namistrovaných  výroků jej hodlám upozornit, pokud  by na Kosu zavítati ráčil, na  zásadní  rozhovor, který  ohledně  Al Kajdy  a Islámského  státu  poskytl před pár  dny  šéf  německé rozvědky BND Bruno Kahl mimořádně renomovaným   Süddeutsche Zeitung.

Článek je  bohužel placený a  v podstatě vedle  titulku se  nezobrazí nic. Ovšem Deutsche  Welle  jej okomentovala  velmi důkladně  a já bych  řekl že v podstatě  celý převzala. A  to už  přístupné je. Viz:

German spy chief warns of Islamic State’s strength

Velmi doporučuji  Ivanu Gabalovi a podobným, aby  si ten volně  přístupný komentář  Bruno Kahla, ve vlastním zájmu přečetli. Neodbyli to a  zkusili jej, vedle přečtení  i pochopit!

I tentokráte  dám pár  klíčových pasáží:

Bruno Kahl uvedl, že ačkoli Evropa a USA nezaznamenaly žádné větší teroristické útoky, jako byly ty před dvěma desetiletími, „islámský terorismus se dále rozvinul a stojí velmi mnoho lidských životů. Počet teroristických aktérů a nebezpečí, které představují, se zvýšilo. “  

 IS změnil v decentralizovanou síť, podobně jako al-Káida, jejíž suborganizace se „dokonce rozšiřují“. 

Kahl dále řekl SZ, že existuje pouze jeden způsob, jak zastavit rozvoj teroristických organizací, jako je IS: „Zavedení monopolu státní moci, vybudování státních struktur, záruka bezpečnosti.“ Tvrdí, že právě zde mohou evropské a západní mocnosti pomoci zemím, jako je Burkina Faso, Niger a Nigérie. „Musíme podporovat státy při opětovném získávání kontroly nebo alespoň ji udržovat tam, kde ji lze udržet,“ řekl.

To neznamená pokusit se vnutit demokracii velkoobchodně. Války v Iráku a Afghánistánu ukázaly, jak katastrofální mohou být tyto závazky – poučení, které neztratil Bruno Kahl z BND. „Neměli bychom slibovat žádné hrady na nebi, jako je vývoz demokracie a vlády zákona a idylické podmínky,“ řekl pro SZ. „Hlavní věcí je organizovat bezpečnost.“

DW ten původní rozhovor  Bruno Kahla  pro SZ   doplňuje o názory  dalších odborníků na  islámský terorismus. I jejich názory  jsou mimořádně  zajímavé. Ale  akceptuji nevyslovenou námitku, že  jde  o subjektivní  názor. Nicméně vedle  šéfa  německé  zahraniční rozvědky  BND  Bruno  Kahla,  DW  cituje  ze  situační  zprávy  druhé německé tajné služby  – vnitřní kontrarozvědky BfV -Spolkové služby na  ochranu ústavy. A  ta  hodnotí  islamistické nebezpečí takto:

Německá domácí zpravodajská agentura BfV se stejně jako její protějšek ze zahraničních zpravodajských služeb také domnívá,  že hrozba terorismu je nyní stejně vysoká jako v posledních několika letech . Ve své poslední zprávě zveřejněné minulý měsíc BfV informovala o několika menších islamistických útocích v Německu v roce 2020.

 BfV nicméně varovala, že„v Německu ke komplexním a mnohonásobným útokům řízeným teroristickými skupinami v zahraničí dosud nedošlo, ale mohlo by k nim dojít kdykoli.

Zpráva BfV, která je obvykle naplněna statistikami o počtu extremistů, o nichž se předpokládá, že jsou v zemi, to objasňuje: Nebyla schopna přesně určit, kolik členů nebo příznivců IS nebo Al-Káidy v současnosti žije v Německu. 

Konstatování, že  BfW není schopen  určit, kolik islámských extremistů je a si tak v Německu mne docela  překvapilo. Takže  jsem dohledával nějaká starší data, kdy  si BfW  troufl tyto počty  uvést. Netrvalo dlouho a v  archivu DW mi odpověď  poskytnul následující  článek:

Islamists in Germany: Quiet, but dangerous

i z něj vydestiluji  jádrová sdělení:

V roce 2020 úřady spojily 409 trestných činů s „náboženskou ideologií“. To znamenalo 13% nárůst oproti předchozímu roku. 

Podle vládního prohlášení z počátku tohoto roku je téměř 700 lidí klasifikováno jako potenciální pachatelé a jsou v Německu pod dohledem. Většina z nich je podezřelá z možnosti páchat zločiny kvůli své náboženské vášni, převážně islámské povahy.

V roce 2020 vláda uvedla, že si je vědoma 240 islamistů, kteří jsou na svobodě a mohou potenciálně představovat hrozbu.

Asi 135 z těchto lidí údajně mělo německé občanství, zatímco třetina z nich má jinou národnost – 41 Syřanů, 17 Rusů, sedm Iráčanů, sedm Turků a lidé z přibližně dalších 20 zemí. Národnost sedmi islamistů byla označena jako „nejasná“, zatímco tři byli registrováni bez státní příslušnosti.

Necítím potřebu cokoliv  dodávat! Afghanistan je opravdu  samý  úspěch, kam se  Gabal s  Procházkovou  a všichni podobní podívají!  Země  je  v troskách, ti kteří věřili Západu na útěku, Islámský stát a  Al Kajda  se  restrukturalizovali jsou podle  BND  nebezpečnější než  dříve. A  v takovém Německu loni přibylo  o 13% více  náboženskoteroristických útoků a  počet  latentních  islamistických , ke všemu odhodlaných hrdlořezů  narostl  z 240 na 700. A  neměcká vnitřní rozvědka, pokud jde o ně  a jejich činnost evidentně  tápe!

Hlavně, že  jsme vyhráli.. .Po všech stránkách. V  Afghu, zničili jsme Islámský stát a  Al Kajdu!

Ale možná , že  si právě  říkáte  -Gabal i Procházková  nemohou člověka  s funkčním mozkem zaskočit, natož překvapit. Jsou to dogmatičtí doktrináři nejtěžšího kalibru. Prostě   vymývači hlav, kteří na  podobné nesmyslné propagandě postavili své živobytí.

To je pravda. Jenže  stejnou dogmatickou slepotu  předstírá i Babišova  vláda. Nemám teď na mysli dovoz  afghánských tzv. tlumočníků. Mám cosi dalšího. Dokazujícího, že jako stát  je  Česká republika jednoduše  nepoučitelná a  to i po tom afghánském  výprasku a že  hodlá ui nadále  setrvat ve lhaní sama  sobě a veřejnosti.

Vláda schválila pomoc afghánským bezpečnostním silám

Vláda 19.7.2021 na návrh ministra zahraničních věcí schválila prodloužení finanční pomoci pro obranné a bezpečnostní síly Afghánistánu. Je to jeden ze způsobů, jak bude ČR nadále angažována v pomoci Afghánistánu.

Ministr Jakub Kulhánek (ČSSD) zdůraznil, že ukončení vojenského působení aliančních jednotek v zemi neznamená konec pomoci mezinárodního společenství. „Je naším společným zájmem, aby veškeré dlouholeté úsilí zaměřené na potlačování terorismu nepřišlo vniveč. Naše pomoc musí být doprovázena dalším tlakem na hnutí Tálibán, aby pochopil, že jenom mírové urovnání je zárukou pokračování finanční a materiální pomoci a předpokladem další obnovy země,“ uvedl ministr Kulhánek.

ČR se zavázala k finanční pomoci pro afghánské obranné a bezpečnostní síly ve výši 15 milionů Kč ročně. Pomoc je realizována přes svěřenecký fond spravovaný NATO. Dalších 5 milionů Kč přispívá ČR na pomoc afghánské policii.

Vidíte  totéž co já?  Čtete také, že

„Je naším společným zájmem, aby veškeré dlouholeté úsilí zaměřené na potlačování terorismu nepřišlo vniveč. Naše pomoc musí být doprovázena dalším tlakem na hnutí Tálibán, aby pochopil, že jenom mírové urovnání je zárukou pokračování finanční a materiální pomoci a předpokladem další obnovy země,“

Nevěřím vlastním očím! tak ono je naším společným zájmem aby dlouholeté úsilí v  Afghu nepřišlo nazmar? A  budeme  vyvíjet  další tlak na Taliban, aby pochopil, že…. ?

A tohle  odsouhlasila  vláda? Výjimečně za úplné podpory opozice!

Potěš koště!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.