dokončení ze včerejška
Je to triviální, z Afghanistranu USA a tím i NATO a samozřejmě i ČR neutíkají, nýbrž slavně zvítězily!
V tom případě nechápu, proč to mnozí, soudím, že daleko informovanější a znalejší než Gabal nebo Procházková vidí úplně jinak!
Uvedu dva příklady.
Začnu redakčním článkem z britského The Economist, který v českém překladu přinesl server Hrot s názvem a podtitulkem
Afghánské fiasko. USA nechávají zemi napospas Tálibánu
Nejdelší americká válka končí drtivou porážkou. Američané nechávají Afghánistán v katastrofálním stavu napospas Tálibánu.
Není to právě nejpříjemnější čtení, ale ten kdo nechce obelhávat sám sebe se s ním vyrovná.
Dám pár citací, zbytek si zájemci dočtou na daném odkazu.
Ano, al-Káida, která tím, že útoky z 11. září plánovala ze základen na afghánském území, válku vyvolala, už nemá v zemi výraznou moc, přesto nebyla úplně zlikvidována. A to je zhruba tak všechno. Další protiamerické teroristické skupiny, včetně odnoží Islámského státu, v Afghánistánu dál působí. Tálibánští fanatici, kteří ukrývali Usámu bin Ládina a které Američané po 11. září odstavili od moci, zaznamenali děsivý comeback. Kompletně ovládají polovinu země a reálně hrozí, že získají i zbytek. Demokratická prozápadní vláda živená americkou krví a penězi je zkorumpovaná, všeobecně očerňovaná a připravená kdykoli ustoupit.
Jak se bude Tálibán snažit využít získanou výhodu a vláda bude bojovat o život, čeká nás přinejmenším zintenzivnění občanské války. Vakuum zanechané Američany se budou snažit vyplnit další země: Čína, Indie, Írán, Rusko a Pákistán. Najdou se tací, kteří budou posílat peníze a zbraně spřáteleným vojenským velitelům. Výsledkem bude další krveprolévání a destrukce v zemi, jež je vláčená z jednoho válečného konfliktu do druhého už čtyřicet let. Těm, kteří se obávají možných odvetných opatření proti místním, kteří tlumočili Američanům, uniká celkový obraz: Amerika zanechává bezmála čtyřicetimilionovou populaci země napospas strašlivému osudu.
Ať už je stažení překvapivé, nebo ne, pro Afghánce představuje katastrofu. V roce 2001 řada z nich doufala, že Američané ukončí dvacet let trvající občanskou válku a zbaví je dusivé doktrinářské teokracie. Nějaký čas se zdálo, že by se tak mohlo skutečně stát. Dnes jsou však životy běžných Afghánců ve větším nebezpečí než kdy dřív: podle odhadů OSN byl počet obětí mezi civilisty v loňském roce téměř o 30 procent vyšší než v roce 2001, kdy americká ofenziva začínala. Ekonomika není o nic větší, než byla před deseti lety.
Řekl bych, že nejen já, ale i The Economist si myslí, že tzv. win win operace, Ivane Gabale, vypadá úplně jinak!!! I pro Českou republiku.
A Economist jde ještě dále a k samému jádru věci:
Čeká nás dlouhá debata o tom, do jaké míry stažení jednotek oslabí americkou důvěryhodnost a prestiž. Amerika navzdory svému bohatství a vojenské síle nejenže nedokázala vybudovat silný a soběstačný afghánský stát, ale nezvládla ani porazit odhodlané povstalce. K velkému překvapení a hrůze afgánských představitelů navíc Američané už nehodlají dál krýt záda svému údajnému spojenci: místní vládě. A nepřátelské režimy, jako je ten čínský nebo ruský, si toho všimnou – stejně jako američtí přátelé.
Tolik z Economistu. Zajímavá jsou ty poslední dvě věty:
Američané už nehodlají dál krýt záda svému údajnému spojenci: místní vládě. A nepřátelské režimy, jako je ten čínský nebo ruský, si toho všimnou – stejně jako američtí přátelé.
V tuzemsku, díky Gabalům, Procházkovým a především celé politické reprezentaci Zemanem počínajíc, přes Metnara k Babišovi, o opozici vůbec nehovoříc, absolutně nehrozí, že by si tihle všimli, že… Američané už nehodlají dál krýt záda svému údajnému spojenci: místní vládě. A především, že by z toho vyvodili nějaké zásadní praktické výsledky pro českou politiku. Tohle jim ani nám v žádném případě nepřihodí. Což je na celé té věci to nejtragičtější!
Gabal sám tomu ve svém poštěkávání na Hlídacím čoklíkovi, nasazuje korunu, když je schopen napsat:
Teprve porážka ISIS v Iráku a v Sýrii širokou mezinárodní koalicí, včetně navrátivších se USA, ale i dalších zemí NATO a regionálních aktérů, a za podpory zejména kurdských pozemních sil, přinesla celkový konec pokusu o státní etablování teroristické aktivity.
Jak že se Američané odvděčili Kurdům za tu podporu zejména kurdských pozemních sil, při porážce ISIS v Iráku a Sýrii? No přece stejně jako kábulské vládě! Přestali jim krýt záda a předhodili je Turecku a Erdoganovi! Být americkým spojencem má svá zásadní rizika, řekl bych! Ale že by z toho ČR vyvodila ponaučení doopravdy nehrozí. Na rozdíl od jiných si této zcela fatální skutečnosti a selhání spojence největšího nehodlají všimnout. Ne, že by o něm nevěděli, ale předstírají, že k žádnému opuštění spojence nedošlo.
Nicméně už jen nejbezprostřednější důsledek nás dohoníl – náš svět řeší co s afghánskými kolaboranty.
Dám sem velmi drsný článek o tom, jak to s nimi chodí:
KOMENTÁŘ: Co bude se skupinou Afghánců, kteří spolupracovali s koaličními vojsky?
Jeho autorem není žádný klávesnicový válečník nebo stratég, nýbrž expříslušník elitní protiteroristické, dnes už neexistující speciální jednotky SOG, která si prošla ostrým nasazením v Afghu – Lumír Němec. Opět ocituji:
Jednou z nejvíce ohrožených skupin Afghánců, kteří spolupracovali s vojáky, jsou afghánští tlumočníci. Tito muži doprovázeli vojáky při jejich akcích a poskytovali neocenitelné služby. Při komunikaci s místními nebo odposlechem bojovníků Talibanu a předáváním informací spojeneckým vojákům mnohokrát pomohli zachránit lidské životy. Pracovali v naprostém utajení, chodili se zakrytým obličejem, byli z jiných oblastí země, než kde byli nasazeni, přesto podstupovali obrovské riziko. Dobře věděli, co by se stalo jim i jejich rodinám v případě, že padnou do rukou Talibanu. Svou práci dělali s nadšením a odhodláním, do akcí chodili pravidelně bez ohledu na nebezpečí. Byli malou součástí obrovské válečné mašinerie, ale svým podílem významně přispívali k úspěchu vojáků při plnění úkolů.
Je obecně známým faktem, že Taliban nikdy nepodporoval spolupráci lokálního obyvatelstva s koaličními jednotkami a krutými tresty se snažil místní od této činnosti odradit. V roce 2008, za mého působení v provincii Helmand, bojovníci Talibanu chytili šest mužů pracující pro spojence na opravě silnic. Nezabili je, ale pro výstrahu okolí jim usekali ruce v zápěstí a vypíchali oči, aby odradili ostatní od další spolupráce se spojenci.
Ano, čtete dobře – za to že se někdo nechal najmout Američany na opravu silnice, mu Talibové usekli ruce a vypíchali oči. V roce 2008, kdy na tom byli situačně asi vůbec nejhůře v celé dlouhé válce. Jak asi s těmi, co představovali americké oči, uši a jazyky v místní komunitě budou zacházet po svém vojenském vítězství – pardon v situaci kdy je SVĚT VZAL NA MILOST, jak píše Procházková? A když zmrzačil k nežití obyčejné nádenické cestáře, co asi provede mase všelijakých dodavatelů služeb a zboží pro okupační armády?
Musí jich být desetisíce! Co s nimi?
Už minule jsem o tomhle problému psal a dokonce z pozice České republiky! Že Metnar byl u Zemana s tajným plánem, právě ohledně těch Afghanců, které využívala AČR. A dovolil si odhad, že půjde o transfer těchto lidiček do republiky nebo o nějaké finanční náhrady. Ale protože je před volbami, tak se to před voličstvem, zejména Babišovým utajuje.
Kdosi tuto úvahu nesl s velkou nelibostí,. Že Babišovi nasazuji zase psí hlavu. Že on by přece žádné islámské migranty k nám nepustil.
Tak pro tohoto pána mám video z rozhovoru , který vedl Metnar pro Českou televizi. Je krátké – dvouminutové. Ale výživné. Začíná to tím, že USA právě zahájily operaci „Úkryt pro spojence“. V jejímž rámci začínají evakuovat zejména tlumočníky, včetně rodinných příslušníků se speciálními vízy do Ameriky. Zatím se jedná o prvních 2500 překladatelů plus rodiny z celkového počtu nejméně 20 000. Tlumočníků. Nikoliv rodinných příslušníků.
V druhé části hovoří Metnar, že i my se ke svým afghánským .. no ,, překladatelům “ zachováme. Prý se jedná o desítky osob a prý zejména půjde o finanční kompenzace. Jen ve výjimečných případech o přesun do České republiky. Tvrdí pravdomluvný a nejpravdomluvnější Metnar.
Já sem dám ještě jednu citaci z toho článku, který napsal afghánský veterán Lumír Němec. Abych doložil, jak to vlastně s těmi tlumočníky obecně a Českem zejména – je:
Jednou z motivací, proč toto riziko podstupovali, byla jejich víra v to, že až ukončí službu, budou moci opustit Afghánistán i se svými rodinami. Což se bohužel neděje, nebo přesněji neděje se to v případě tlumočníků, jež spolupracovali s českými vojáky. Existoval zde program na poskytnutí azylu lidem, kteří spolupracovali s českými vojáky. Ale tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec tento program zrušil po incidentu v nemocnici Bulovka / o tomhle jsme v detailu psal v předcházejícím textu o Afghanistanu- pozn. vlk/ a od té doby nemám informace, že by tento program byl obnoven. Služby těchto lidí mnoha vojákům zachránily život, a oni si zaslouží, abychom jim nyní pomohli i my a nenechali je a jejich rodiny na pospas Talibanu.
Co že bylo hlavní motivací pro ty americko/natovsko/české domorodé oči, uši a jazyky? No přece víra v to, že až ukončí službu, budou moci opustit Afghánistán i se svými rodinami.
Jak že se Taliban vypořádal s nádeníky, co opravovali cesty? Tím, že je barbarsky zmrzačil!
A Metnar vykládá, že to spravíme nějakou finanční podporou? Buď neví, která bije nebo nám valí doslova fujtajblové klíny do hlavy! Protože je před volbami. Kdy se prostě nehodí veřejnosti oznámit – bereme sem tolik a tolik set našich afghanských .. no.. přece tlumočníků a to včetně rodin! To Babiš neriskne. A aby bylo jasno, že se to děje s jeho plným vědomím dám sem jeden screenshot z toho Metnarova vystoupení:
Tímto zdravím fanklub Andreje Babiše!
Nyní je čas se podívat, jak to má Ivan Gabal s tvrzením, že ať se děje co v Afghu co se děje, ať tam odtud ostudně zdrháme nebo ne, je to v každém případě vítězství.
Protože starosti teď bude mít Čína a Rusko. Ale hlavně Rusko a to je pro nás to vůbec nejdůležitější a nejpozitivnější! A vedle toho, že došlo ke zničení Islámského státu a Al Kajdy! Takže v každém případě triumf triumfovič!
Nehodlám pojednávat Rusko ani Čínu. Jednak už tak na Kose učiněno jest a především – přetiskla rozhovor na toto téma s Jakovem Kedmim, bývalým šéfem izraelské tajné služby NATIV. Ten je neskonale verzírovanější než já. Ale hodlám se poněkud porýpat v tom Gabalově tvrzení, jak je poražen Islámský stát a Al Kajda.
Á konto těchto jeho namistrovaných výroků jej hodlám upozornit, pokud by na Kosu zavítati ráčil, na zásadní rozhovor, který ohledně Al Kajdy a Islámského státu poskytl před pár dny šéf německé rozvědky BND Bruno Kahl mimořádně renomovaným Süddeutsche Zeitung.
Článek je bohužel placený a v podstatě vedle titulku se nezobrazí nic. Ovšem Deutsche Welle jej okomentovala velmi důkladně a já bych řekl že v podstatě celý převzala. A to už přístupné je. Viz:
German spy chief warns of Islamic State’s strength
Velmi doporučuji Ivanu Gabalovi a podobným, aby si ten volně přístupný komentář Bruno Kahla, ve vlastním zájmu přečetli. Neodbyli to a zkusili jej, vedle přečtení i pochopit!
I tentokráte dám pár klíčových pasáží:
Bruno Kahl uvedl, že ačkoli Evropa a USA nezaznamenaly žádné větší teroristické útoky, jako byly ty před dvěma desetiletími, „islámský terorismus se dále rozvinul a stojí velmi mnoho lidských životů. Počet teroristických aktérů a nebezpečí, které představují, se zvýšilo. “
IS změnil v decentralizovanou síť, podobně jako al-Káida, jejíž suborganizace se „dokonce rozšiřují“.
Kahl dále řekl SZ, že existuje pouze jeden způsob, jak zastavit rozvoj teroristických organizací, jako je IS: „Zavedení monopolu státní moci, vybudování státních struktur, záruka bezpečnosti.“ Tvrdí, že právě zde mohou evropské a západní mocnosti pomoci zemím, jako je Burkina Faso, Niger a Nigérie. „Musíme podporovat státy při opětovném získávání kontroly nebo alespoň ji udržovat tam, kde ji lze udržet,“ řekl.
To neznamená pokusit se vnutit demokracii velkoobchodně. Války v Iráku a Afghánistánu ukázaly, jak katastrofální mohou být tyto závazky – poučení, které neztratil Bruno Kahl z BND. „Neměli bychom slibovat žádné hrady na nebi, jako je vývoz demokracie a vlády zákona a idylické podmínky,“ řekl pro SZ. „Hlavní věcí je organizovat bezpečnost.“
DW ten původní rozhovor Bruno Kahla pro SZ doplňuje o názory dalších odborníků na islámský terorismus. I jejich názory jsou mimořádně zajímavé. Ale akceptuji nevyslovenou námitku, že jde o subjektivní názor. Nicméně vedle šéfa německé zahraniční rozvědky BND Bruno Kahla, DW cituje ze situační zprávy druhé německé tajné služby – vnitřní kontrarozvědky BfV -Spolkové služby na ochranu ústavy. A ta hodnotí islamistické nebezpečí takto:
Německá domácí zpravodajská agentura BfV se stejně jako její protějšek ze zahraničních zpravodajských služeb také domnívá, že hrozba terorismu je nyní stejně vysoká jako v posledních několika letech . Ve své poslední zprávě zveřejněné minulý měsíc BfV informovala o několika menších islamistických útocích v Německu v roce 2020.
BfV nicméně varovala, že„v Německu ke komplexním a mnohonásobným útokům řízeným teroristickými skupinami v zahraničí dosud nedošlo, ale mohlo by k nim dojít kdykoli.
Zpráva BfV, která je obvykle naplněna statistikami o počtu extremistů, o nichž se předpokládá, že jsou v zemi, to objasňuje: Nebyla schopna přesně určit, kolik členů nebo příznivců IS nebo Al-Káidy v současnosti žije v Německu.
Konstatování, že BfW není schopen určit, kolik islámských extremistů je a si tak v Německu mne docela překvapilo. Takže jsem dohledával nějaká starší data, kdy si BfW troufl tyto počty uvést. Netrvalo dlouho a v archivu DW mi odpověď poskytnul následující článek:
Islamists in Germany: Quiet, but dangerous
i z něj vydestiluji jádrová sdělení:
V roce 2020 úřady spojily 409 trestných činů s „náboženskou ideologií“. To znamenalo 13% nárůst oproti předchozímu roku.
Podle vládního prohlášení z počátku tohoto roku je téměř 700 lidí klasifikováno jako potenciální pachatelé a jsou v Německu pod dohledem. Většina z nich je podezřelá z možnosti páchat zločiny kvůli své náboženské vášni, převážně islámské povahy.
Asi 135 z těchto lidí údajně mělo německé občanství, zatímco třetina z nich má jinou národnost – 41 Syřanů, 17 Rusů, sedm Iráčanů, sedm Turků a lidé z přibližně dalších 20 zemí. Národnost sedmi islamistů byla označena jako „nejasná“, zatímco tři byli registrováni bez státní příslušnosti.
Necítím potřebu cokoliv dodávat! Afghanistan je opravdu samý úspěch, kam se Gabal s Procházkovou a všichni podobní podívají! Země je v troskách, ti kteří věřili Západu na útěku, Islámský stát a Al Kajda se restrukturalizovali jsou podle BND nebezpečnější než dříve. A v takovém Německu loni přibylo o 13% více náboženskoteroristických útoků a počet latentních islamistických , ke všemu odhodlaných hrdlořezů narostl z 240 na 700. A neměcká vnitřní rozvědka, pokud jde o ně a jejich činnost evidentně tápe!
Hlavně, že jsme vyhráli.. .Po všech stránkách. V Afghu, zničili jsme Islámský stát a Al Kajdu!
Ale možná , že si právě říkáte -Gabal i Procházková nemohou člověka s funkčním mozkem zaskočit, natož překvapit. Jsou to dogmatičtí doktrináři nejtěžšího kalibru. Prostě vymývači hlav, kteří na podobné nesmyslné propagandě postavili své živobytí.
To je pravda. Jenže stejnou dogmatickou slepotu předstírá i Babišova vláda. Nemám teď na mysli dovoz afghánských tzv. tlumočníků. Mám cosi dalšího. Dokazujícího, že jako stát je Česká republika jednoduše nepoučitelná a to i po tom afghánském výprasku a že hodlá ui nadále setrvat ve lhaní sama sobě a veřejnosti.
Vláda schválila pomoc afghánským bezpečnostním silám
Vláda 19.7.2021 na návrh ministra zahraničních věcí schválila prodloužení finanční pomoci pro obranné a bezpečnostní síly Afghánistánu. Je to jeden ze způsobů, jak bude ČR nadále angažována v pomoci Afghánistánu.
Ministr Jakub Kulhánek (ČSSD) zdůraznil, že ukončení vojenského působení aliančních jednotek v zemi neznamená konec pomoci mezinárodního společenství. „Je naším společným zájmem, aby veškeré dlouholeté úsilí zaměřené na potlačování terorismu nepřišlo vniveč. Naše pomoc musí být doprovázena dalším tlakem na hnutí Tálibán, aby pochopil, že jenom mírové urovnání je zárukou pokračování finanční a materiální pomoci a předpokladem další obnovy země,“ uvedl ministr Kulhánek.
ČR se zavázala k finanční pomoci pro afghánské obranné a bezpečnostní síly ve výši 15 milionů Kč ročně. Pomoc je realizována přes svěřenecký fond spravovaný NATO. Dalších 5 milionů Kč přispívá ČR na pomoc afghánské policii.
Vidíte totéž co já? Čtete také, že
„Je naším společným zájmem, aby veškeré dlouholeté úsilí zaměřené na potlačování terorismu nepřišlo vniveč. Naše pomoc musí být doprovázena dalším tlakem na hnutí Tálibán, aby pochopil, že jenom mírové urovnání je zárukou pokračování finanční a materiální pomoci a předpokladem další obnovy země,“
Nevěřím vlastním očím! tak ono je naším společným zájmem aby dlouholeté úsilí v Afghu nepřišlo nazmar? A budeme vyvíjet další tlak na Taliban, aby pochopil, že…. ?
A tohle odsouhlasila vláda? Výjimečně za úplné podpory opozice!
Potěš koště!