Po Afghanistanu stahování US Army i z Iráku


Ti jedině  správní  to nyní  mají opravdu těžké!  Soucítím s nimi!! Vážně!  Musí to být zatraceně  složité polykat jednu  hořkou pilulku  made in USA  za druhou!  A přitom takovou si užili  velikánskou radost, když  zlého, rusofobního  antievropana  Trumpa vystřídal v Bílém domě po těsném vítězství  správńák nejsprávnější  Joe  Biden.  A  ačkoliv  v  úřadě není ještě  ani  rok a  je, jak řečeno  tím nejsprávnějším zastáncem těch našich slavných euroatlantických  hodnot  tak už  stihl:

1- sejít na speciální schůzce  s  vrahem Putinem a  cosi s ním dohodnout.

Rád konstatuji, že  jsem měl správný odhad  -viz mé tvrzení, že se hluboce mýlí  ti, kteří  Ženevu prezentovali jen jako zdvořilostní pokecík, který nic nepřinesl nebo ti, co exhibovali na tom, že  americký prezident prý  postavil toho ruského do haptáku a nadiktoval mu, co jako od teď může  a co nikoliv jinak…

Protože

2- Biden  zrušil  sankce  vůči Nordstreamu 2 a  ten se tedy k plné spokojenosti Němců i Rusů dostaví a začne provozovat. Tohle bylo veřejně ohlášeno. Co se do velkých oficiálních zpráv nedostalo, je  skutečnost, že  sankce, vypsané  například  za rozšíření  plynovodu Turkish Stream za  Erdoganovy  hranice, bude Washington také nekompromisně sankcionovat. A jak jsem v separátním článku  doložil minulý  týden, on už je  tenhle také proskribovaný  plynovod  dotažen na  srbsko maďarské hranice….  A  aby toho nebylo málo,

tak

3- USA zdrhli z Afghanistanu tak rychle, že  o tom zapomněli  informovat  i  svou loutkovou  vládu  v  Kábulu. Ovšem ta, kdyby  četla  Kosu, tak už na jaře  by  se dozvěděla co a jak, protože  jsem tehdy na německých zdrojích  nalezl náhodou neveřejnou informaci, že  Biden vydal tajnou instrukci, že  stahování   se ukončí na  americký Den nezávislosti a  nikoliv  až 11.  září. Aniž  by  se optalo svých spojenců na  názor /zdroj/ .

Ti  zdejší jedině  správní a nejsprávnější  vůbec  s  tím mají zjevně  trvalý problém. A  velký.  Už  vůbec brát  tyto informace na vědomí,  číst  o nich je pro ně  natolik  děsivé,  že  Kosu v příslušných  článcích oblažují   svými nájezdy  na  hvězdičkování. Takže  například  u  posledního  článku o Nordstreami 2 mi skoro splnili můj  dosud  skoro  10 let nenaplněný sen získat u některého   textu  1000 hvězdičkových  hodnocení. 

Momentální  skore  je takového:

Výstřižek

Věřím, že  těch 25 potřebných ještě  dorazí a nebudou litovat  nevděčné práce, když se jim při takhle masivním ataku nepodařilo hodnocení  článku  srazit  pod  dvě hvězdy, o jedné ani nemluvě, ale ono je  skoro 50 na  50…. To fakt musí hodně  a hodně  mrzet a  vadit…  Taková robota  a  takovýhle  výsledek…

Takže mi z toho vyšlo, že  musím napsat  dnešní článek, zejména tehdy, když  v době jeho vzniku je Kosa  první, kdo s tou informací přichází  / než  došlo k zveřejnění,  už  s tím vyšly   i Lidovky.cz, nedá se nic  dělat.. prostě  při  režimu jeden  článek denně  mi holt  uteče i solokapr./,

protože

4- USA, respektive Biden při jednání s  iráckým ministerským předsedou Mustafou Kázimím, uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše německý server  ntv.de. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Obsahem té dohody  je ujednání, že  z Iráku odejdou  všechny  americké bojové jednotky a USA  se dále  nebudou  angažovat v bojích  na iráckém území. Jejich podpora  se omezí pouze  na  výcvik a  instruktáž  irácké armády  a policie. A  také  blíže nespecifikovanou poradenskou pomoc.

 Američané své vojáky  odsunou  do konce roku. To je také jediná konkrétní informace. Dále už  jen  tradiční záplava nic neříkajících slov  a  frází  o společném boji proti Islámskému státu a mezinárodnímu terorismu. Plus poznámky přičinlivých komentátorů, že   se  vlastně nic zásadního nemění, protože  v zemi  je  snad  jen  2500 příslušníků bojových  uskupení a  že mise je  vlastně  už nyní  převážně  výcviková a podpůrná.

Nicméně  stahování je  prostě  stahování!   Islámský stát se také  nezrodil ze  dne  na  den. Zjevil se po  prvním velkém odsunu US  Army  ze země a  to mimořádně rychle. A jeho  úspěchy  v  bojích proti tehdejší  ústřední  armádě  se  jevili na hranici zázraku a  nepochopitelné. Kde má  Washington  jistotu, že  to nyní  nezafunguje  znovu?  A  co v  takovém případě? Za  sebe odpovídám  – nikde. A  co v  takovém případě? Netuším!

Irácká společnost  je ostře  rozdělena a  to minimálně  na tři různé tábory

-většinové šiity, inklinující  k teokratickému  režimu v  v Teheránu

-menšinové sunnity, kteří  dříve  pod  Saddámem v zemi  neomezeně  vládli a které podporují  konzervativní království na  Arabském poloostrově

-Kurdy,  kteří ovládají  území, kde jsou  nejbohatší  ropné zásoby  ve  státě

Ani jedna  z těch to skupin nevěří  zbylým dvěma. Spíše přesně  naopak  – mezi šiíty a  sunnity  panuje  otevřené a hluboké  nepřátelství. Které  sotva  kdy  vyšumí do nějaké rozumné  neexplozivní   formy.

A je  také  jasné,  že  se  různě  dívají  na  přítomnost  amerických  vojsk v  zemi. Pro šíity jsou okupanty.  Jakkoliv  nebýt Američanů,  tak  sunnitský  Islámský  stát nejspíše Irák ovládl  a  šíité  v něm dopadli asi  dost podobně  jako  za  bývalého iráckého diktátora.

Sunnité a Kurdové  by naopak  velmi rádi viděli, kdyby k  žádnému  dalšímu stahování  cizích vojáků nedocházelo. Sunnité  si uvědomují,  že  jsou ve  výrazné menšině  a  proti na  Irán navázaným milicím sííitů, navíc  s přímým  a bezprostředním napojením  na Teherán  obstojí jen velmi těžko, protože  jich je jednak výrazně méně, ale především  – jejich donátři jsou velmi vzdálení.

A  Kurdové?  Těm je jasné, že na jejich ropu  si brousí zuby  všichni a  že když  Američané odejdou,  Erdogan situace určitě  využije, takže  je  čeká  velká  válka proti všem.

Zásah  Západu v  Afghanistanu  je  debakl. Ale  ten  se opíral alespoň  o  pochopitelnou pohnutku  – odplatu za  11. září a  za podporu, kterou Talibán  dlouhodobě  poskytoval  Usámovi. Ale  druhá  válka  proti Iráku? 

Iracionální  podnik! Totálně  iracionální. Od  samého počátku a ve všech aspektech.  Rodina  Bushů si chtěla  vyrovnat osobní  účty se  Saddámem, protože  ten ač poražen a  v podstatě  bezmocný,  při každé  příležitosti  zejména  Bushe  staršího ostentativně  urážel –  viz  například  korec na  vstupu  do bagdádského civilního letiště  s jeho portrétem, na který musel každý vstupující  šlápnout. Ať  chtěl či nechtěl. A  tisíce podobných provokačních vychytávek.  Dalším hnací motor reprezentovala  nechvalně  známá  trojice  viceprezident Cheney, ministr obrany  Rumsfeld a jeho náměstek Wolfowitz. Kteří ze  spousty  velmi špinavých soukromých důvodů stvořili naprosto dokonalou intrikánskou síť  s  cílem dosáhnout  amerického útoku  na  Irák za  každou cenu. Pokud  chcete  vědět o co konkrétně  šlo, doporučuji pátou  epizodu  z francouzského seriálu Největší lži  historie!!!  Je to velmi a  velmi výživné  dokumentární historické dílo. K nalezení například  zde.

Osobně onu zmíněnou  Druhou válku v Zálivu proti Iráku považuji za naprosto nejtragičtější  úlet  Západu v  šíření tzv. demokracie.  Irácký  krvavý  diktátor  byl  sice odstraněn, to ano. Ale  co dál?

Celý  Blízký  východ  je od jejího počátku uvržen do nepřetržité krvavé  války. Kterou Západ  vyvolal, ale nikdy neměl šanci ukončit. V jejím důsledku  došlo k rozvrácení nejen Iráku, ale i Libanonu  a  protože nám to přišlo jako ještě pořád málo, tak jsme si přibrali ještě Libyi a  následně  Sýrii. A  tím vyvolali vznik už  zmíněného islámsky  fanatického  Islámského státu, radikalizaci  muslimů po celém světě  obecně  a na  našem Západě  zejména. Vedle toho i obrovskou a  trvalou migrační vlnu, která neutichne  a jíž nejsme  sto zvládnout. A prý  šíříme  demokracii… On o ní někdo v  arabském a muslimském světě  stál a  stojí? Neřekl bych. Prý jen jedna  jediná je jakž takž  funkční  – v Tunisku. A  tam nyní probíhá otevřeně povstání proti prezidentovi. Počátek všeho představuje  porážka  Saddáma  Husejna. Byl to masový  vrah. Bez diskuse Ale obávám se, že daleko více  civilních obětí napočítáme  v Iráku od jeho svržení a  nastolení  toho, co tam je  a my  tomu říkáme  demokracie a  co tam , ani nikde jinde, kam jsme ji šířili  -NEFUNGUJE! .

Američané jdou  domů.  Sice zůstávají tzv. instruktoři a tzv. poradci – samozřejmě vedle  amerických i ti čeští, protože  – co by tomu řekli spojenci, kdybychom jednou  sami sobě  dokázali, že  disponujeme  zdravým rozumem a nějakým národním sebevědomím? Ale  ani instruktoři a poradci neinstruují a neradí  po nekonečně  dlouhou dobu!  Opět vzniká mocenské vakuum. Nepochybuji ani na  vteřinu  že  bude vyplněno.   V kurdské části Tureckem, zbytek se pokusí  zaplnit  Irán. Pro nás nějaká, byť  maličká výhra? Vážně?

Řekl bych, že  za  Saddáma  nám bylo lépe! Dal se on i jeho chování vypočítat. 

Takže  to další blízkovýchodní  americké  by, by, je  mimořádně  špatná  zpráva. S jasnou vypovídací schopností. Ovšem lze se  stoprocentní jistotou vsadit  na  to,  že  zdejší jedině  správní z toho nevyvodí sebemenší  důsledky.  Což je  samozřejmě  obrovská škoda pro Českou republiku. Ale na tom prostě nikdo nic nezmění. Když  jde  o  podporu a  neochvějnou věrnost  „našim spojencům“  není sebemenšího rozdílu  mezi  Zemanem, Babišem, Fialou nebo Pekarovou  Adamovou a  dalšími.

Ale my na Kose si nemusíme   zastírat, že  jde o další  velkou prohru  Západu. Irán a  Turecko expandují. Se  všemi důsledky, které to obnáší.   Kurdové přinesou, tak jako už  stokrát  v minulosti, oběť  velmocenské politice  kohosi jiného a  přesto, že Izrael učiní možné i nemožné, aby  zadržel a umenšil vliv  Iránu, nakonec  tomu, co se nutně musí stát  – nezabrání.

Pro mne v  celé téhle  šarádě  zbývá jediná  velká  neznámá  – patří  do stahovaných  amerických jednotek  také  vojáci USA okupující ve  flagrantním rozporu s mezinárodním právem syrská ropná pole nebo ne?  

Tohle je pro mne jádro pudla. Bezprecedentní  agrese!  Skončí teď  nebo si budeme muset  ještě počkat?    

Nevím. Zbývá jen  čekat. Ale  třeba  bude  mít  Joe  Biden  jeden ze svých  lepších dnů a odvelí  své soldáty  i ze  Sýrie. Je nanejvýš na  čase. Blízký  východ potřebuje kompletně uklidnit a  začít  s  velkou rekonstrukcí. Pak je totiž naděje, že  se  zastaví, či alespoň omezí  migrační proud do Evropy.

Tak  fízlíci, já mám odpracováno a  teď  se  čiňte  vy! Doufám, že  i tentokráte  jsem  vás  správně nabudil další informací o  prohře té  vaší  neudržitelné demagogie.

Ale  nesmím zapomenout ani na  jejich komplementární doplňky  – fanatiky  z antimainstreamu. Ti ještě nedávno táhli  na  barikády  za  Donalda  Trumpa a  s  krvavýma  očima  popisovali, jak  ve  volbách prohrál podvodem a  kdesi cosi. A především, jak Joe  Biden  rozpoutá  světovou  válku proti Rusku. A ono kde nic  tu nic!  Naopak! Jak už  řečeno  – Biden se  sešel s Putinem a  zřejmě  se  velmi pragmaticky na lecčems  dohodli.  Bez publicity. A  zdá se, že  se  snad  dočkáme  i  viditelného zmírnění napětí mezi oběma  státy. Joe  Biden v  tomto směru stihl za  6 měsíců prezidentování  neskonale  více než  Trump za  4 roky.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.