Politická plynatost kolem zemního plynu. A Nordstreamu 2 zejména- díl I.


Dohoda o Nordstreamu 2 a  jeho uvedení do provozu je  obrovskou prestižní ranou  jak pro USA,  tak především pro  jejich  evropské/české  souputníky. Neuplyne  dne, aby   tihle  jedině  a vždycky  správní  napříč  kontinenty a  v  Česku zejména,  nepřišli s nějakou  bombastickou  zvěstí,    co, že  Nordstream  2 zavinil , respektive, co špatného přinese , či jak se může  snadno obrátit  v ruské Pyrrhovo  vítězství. 

Takže  jsme oblažováni titulky  typu  

Rusko kvůli Nord Streamu 2 tlačí na Evropu. Snižuje dodávky plynu a ceny rekordně šplhají

v  Echu24.cz

či  na Novinkách

Ceny plynu raketově rostou. Rusko vyvíjí tlak na dokončení Nord Streamu 2

 

až po článek bývalého dánského ministra zahraničních věcí  Uffe Ellemannn-Jensena, který v   dánských  novinách Berlinske zveřejnil komentář s  názvem

Hvis Trump havde foretaget samme træk som Biden netop har, ville vi anklage ham for at være i lommen på Putin

 v češtině

Kdyby Trump udělal stejný krok jako Biden, obviňovali bychom ho z toho, že je loutkou Putina.

V kterém jeho centrální sdělení je  hned  v první  komentářové  větě:

Der skal nu arbejdes ihærdigt på at finde de muligheder, der findes for at gøre Nord Stream 2 til en Pyrrhussejr for Moskva.

Nyní je třeba usilovně hledat způsoby, jak dosáhnout, aby se Nord Stream 2 stal Pyrrhovým vítězstvím Moskvy.

Bohužel tenhle  myšlenkový  skvost dánského exministr a zahraničí je  placený,  takže se lze  jen  dohadovat,  jak  to Pirrhovo vítězství  podle něj lze  zařídit,  Je třeba  hledat velmi pečlivě  na  netradičních  zdrojích,  jako například na  ruském  webu  Vestnikkavkaza.net, aby  se člověk dobral  detailů:

Dovolím  si citovat:

Aby snížil  /Západ pozn. vlk/ „hrozbu závislosti na ruském plynu“, jak uvedl, uvažoval, že by výstavba plynovodu z Norska do Polska měla být dokončena co nejdříve.

a ještě

 navíc navrhl jako alternativu nákup amerického zkapalněného plynu a dospěl k závěru, že společná evropská energetická politika by také mohla „tlačit“ na Moskvu na trhu s plynem a nutit Evropu „kreativně myslet“.

Tyhle tři titulky,  respektive  obsah  článků pod nimi mne  přinutil prozkoumat  poněkud  situaci  ohledně  zemního plynu, zkapalněného plynu,  trhu  s oběma  komoditami, volnými  rezervami  na  trhu, cenovým porovnáním obou  energetických produktů, prozkoumat. A to, co se mi podařilo shromáždit  a  předkládám čtenářstvu  Kosy. A  také sám sobě, abych  disponoval nějakým objektivním informačním  fundusem, až  přijde / a ona  určitě přijde/ další  vlna  vymývání  mozků  těmi jedině  správnými okolo zemního plynu obecně  a  toho ruského a Nordstreamu zvláště.

Začnu tím dánským  vojevůdcem, co  chce  Moskvě připravit  Pyrrhovo  vítězství ohledně  Nordstreamu 2.

V jednom má  určitě  pravdu – kdyby  Trump přijal stejné rozhodnutí jako Joe  Biden,  americká, ale  i  evropská  jedině  a vždycky  správná  media, samozřejmě  včetně  těch  tuzemských, by  doslova  šílela  a  z amerického exprezidenta  udělala  Putinovu nesvéprávnou   marionetu a  nejspíše  i   druhého generála  Benedicta  Arnolda, který je  v USA  symbolem nejpodlejší  zrady.   Správňácký Joe  Biden  se naproti tomu setkává s kritikou  veskrze  mírnou. Už  o tom Kosa psala.

 Ale  to je přesně  také to jediné, kde  se  dánský  pyrrhoman, omlouvám se  – rusobijec  trefil. Jinak  samá  voda.

Ale  než  doložím proč, musím se  věnovat těm sloupkům s bombastickými titulky  na  Seznamu resp. na  Echu 24. cz.

Jejich  vyznění je  jasné – ceny  plynu se masivně  zvedají. Kvůli Nordstreamu 2!

Pochop  to  český/slovenský/německý a kdo ví jaký ještě  další  buldo!!!!

Hlavu si  nad prvoplánovostí  těch titulků mohu  ukroutit. A  ještě  více v okamžiku,  kdy  začnu  číst obsah vlastní  obsah za těmi titulky.

Veledílo  z Novinek – citace:

Ceny zemního plynu v Evropě razantně rostou. Například ve Velké Británie se dostaly na nejvyšší úroveň od roku 2005, uvedl server listu Financial Times. Jedním z důvodů je pokles produkce v Severním moři a také nizozemském Groningenu kvůli sérii menších zemětřesení. Dalším faktorem je pak snížení ruských dodávek.

Podle expertů je za tím politika ruského giganta Gazpromu, který snížil dodávky do Evropy. Rusko v posledních měsících odmítá posílat velkou část dodávek přes Ukrajinu navzdory zvýšené poptávce, připomněl Financial Times.

Na  Echu

Zásoby v evropských plynových nádržích se zmenšují, dodávky zemního plynu jsou hluboko pod normálem. To se odráží i na ceně plynu, která v Evropě stoupla na nejvyšší úroveň za dva a půl roku. Podle německého ekonomického deníku Handelsblatt za tím především stojí ruský plynárenský gigant Gazprom, který zvyšuje ceny pro Evropu a záměrně snižuje dodávky plynu. Podle kritiků tím chce Moskva tlačit na EU, aby schválila spuštění kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 do konce roku.

Prodloužená zima vyčerpala zásoby v celé Evropě, zatímco Rusko, největší dodavatel zemního plynu, poslal na kontinent méně plynu než před pandemií, píše deník The Financial Times. Rusko totiž v posledních měsících odmítlo posílat dodatečné dodávky přes Ukrajinu, a to i navzdory růstu cen i poptávky v Evropě. Například rakouské zásobníky zemního plynu jsou prázdné jako nikdy předtím. Také v Německu jsou dodávky plynu hluboko pod normálem.

Takže cena plynu  vzrostla, protože  Rusko, jako  největší dodavatel zemního plynu na  evropský trh dodalo méně plynu než  před  pandemii a  to proto, že ODMÍTLO plyn dodávat  přes Ukrajinu  navýšenými dodávkami!!!

Představte  si  Rusko odmítlo!!! Svůj plyn!   A  dodávat přes  Ukrajinu…..  V době  kdy MY POTŘEBUJEME  JEHO DODÁVKY!!!  MY POTŘEBUJEME !  A  ten  zločinec  Putin  nechce  víc  otevřít kohouty.  A  prý  tím tlačí na  rychlejší vyřízení  papírů a razítek, aby  Nordstream 2 začal  fungovat!!!  Gauner jeden!

Takže  na  evropském trhu s plynem  je momentálně  docela  velký gap  mezi  poptávkou a  nabídkou. Což  znamená  růst  ceny.  A  zásobníky  jsou  v nejlepším, po  dlouhé a tuhé  zimě  – poloprázdné!!!

Nepříjemnost!  Velká  nepříjemnost!  Už proto, že  ony  zásobníky  z  kterých se čerpá  v zimní topné sezoně, kdy  disponibilní  kapacita  všech plynovodů do Evropy  těžce  nestíhá  spotřebu  se plní  hned na jaře a během léta, kdy naopak  denní spotřeba je na minimech. A k dnešku  by  normálně  vykazovaly  tradičně  už  kolem 75% naplněnosti, je v nich   výrazně  méně. Což  znamená,  že  další dodávky  už  půjdou   za  výrazně  vyšší  ceny. Zpravidla  platí  že pozdně jarní a letní ceny  jsou  řádově  asi tak poloviční  než  pozdně podzimní a zimní. Ještě  si to všechno ukážeme  v detailu, abyste  věděli co a jak.

Vraťme se  k   Rusům a  jejich neochotě  dodávat tradiční  cestou přes  Ukrajinu.

K těm dodávkám, z kterých profituje  Kyjev jsme  je  přece  svými všemožnými obstrukcemi  ohledně  Nordstreamu 2 donutili my  sami a především Američané!  Rusko z nouze  před  časem, kdy  už  všichni věděli, že  původní termín  výstavby  tohoto plynovodu  NEBUDE   dodržen, z nouze  uzavřelo další  o smlouvu o  plynovém  tranzitu  s kyjevským režimem!  V podstatě je to klasická smlouva  s pistolí  u hlavy – Kremlu.

Ten  musel akceptovat  ukrajinské představy  o  přepravních cenách. A  vedle  toho riskovat  další  krádeže  plynu tranzitní  zemí.  Přesné  znění  té dohody  neznám, ale  soudím, že  to bude klasický  deal s přesně  stanoveným objemem  přepravy a  cenou. S  tím, že  pokud objednavatel přepraví  plynu méně, stejně  platí celkovou cenu a  naopak, pokud  by rád  transportoval  plynu  více  než je dohodnuto, bude  sjednána  nová , dodatečná – rozuměj  zvýšená – cena.

Kdyby  se  Nordstream 2 dostavěl dle plánu, pak si troufnu tvrdit,  že  v Evropě  dnes  byl plynu dostatek. Za  rozumné ceny.

Nejen  já si kladu otázku, proč  by za  těchto okolností  Moskva  měla  nyní  jakkoliv  navyšovat  objemy  svého zemního  plynu pro Evropskou unii?  Když jí tato  bránila  seč mohla  dostavět  její plynovod?  Když  by  Kyjev nepochybně  využil situace  a  dramaticky  zvedl ceny přepravy  s odůvodněním, že  cen a komodity  také vzrostla?  Když je  Nordstream 2 těsně  před  spuštěním? Když  tomu spuštění v podstatě  dnes,  vedle položení pár  kilometrů potrubí  brání zejména  schvalovací a povolovací proces  který má v  rukou částečně  Německo, ale především opět  EU? Když má  Rusko s  evropským  schvalovacím řízením  víc  než  bolestné zkušenosti  – viz  EMA  a Sputnik?   Když  Rusko o nic nepřijde, protože  ceny  rozhodně  v  dohledné  době nejen že  neklesnou, ale  nutně  budou jen a jen stoupat?  Takže  až Nordstream 2 najede a  zásobníky  se začnou konečně plnit,  tak Moskva  mocně  ušetří  na poplatcích  a ještě prodá  za  vyšší  cenu  protože…  No protože  jiný  dodavatel  s  disponibilní  dopravní infrastrukturou  zde  reálně  není! O tom  blíže také za  chvilku.

Tomhle  všemu  se  Evropa  lehce  mohla  vyhnout. Kdyby  nesledovala  americkou  politiku  velkého plynového antiruského klacku a  naprosto sobecké  zájmy  Polska a Ukrajiny a  především realitu nenahrazovala  bigotním dogmatismem těch jedině  správných. Nordstream2 by  situaci dávno vyřešil.

Zmínka  o nich  nepadla  jen tak!!!  Kolikrát  jste  slyšeli, že tenhle plynovod je  velmocenská zbraň  v  rukách zabijáka  Putina /abych citoval klasika/ a  že je třeba  se od  závislosti na  ruském plynu co nejvíce  distancovat a  hledat a  jiné  dodavatele?  Mnohokrát!  A ještě  častěji o  tom  uslyšíme v  budoucnu.

Vrátím se  nyní  k dánskému  exministru zahraničí   Uffe Ellemannn-Jensenovi. A jeho představám,  že je třeba  všemi prostředky  Nodrstream 2 Putinovi osladit tak, až  z něj zůstane pro Moskvu  jen  Pyrrhovo  vítězství.

Co že  to navrhuje – zopakujme si:

1-dokončení plynovodu  Norsko – Dánsko -Polsko, známého jako Baltic  Pipe.

2-zvýšení  evropského odběru  amerického zkapalněného plynu

OK.  Tak se na  ty jeho  geniální návrhy, které  ovšem  mohutně  rezonují  i  mezi  tuzemskými politiky  a  a  informačním  mainstreamem podívejme  zblízka. Ujisťuji vás, že  se  dozvíme  mimořádně  zajímavé  věci.

Začnu  tím norsko dánsko polským plynovodem. To je přece  projekt  celoevropské  důležitosti, který  má  především Polsko a pod  čarou i Evropu , osvobodit  od ruského plynového jha. Nově mi přišel pod  ruku text  s názvem

Poláci hlásí problém. Plyn z Norska bude mít zpoždění

Je to pravdu  počteníčko! Cituji:

Hotovo mělo být v říjnu 2022 a Varšava tím chtěla předejít nevýhodné vyjednávací pozici při prodlužování smlouvy o dodávkách plynu s Ruskem. Tento plán se nyní bortí. Kodaňské úřady odvolaly povolení pro stavbu z roku 2019 z důvodu obav z narušení populací netopýrů a myší pro úsek dlouhý 210 kilometrů na území Dánska. Takže termín dokončení se určitě posune.

Projekt Baltic Pipe je společným podnikem polské firmy Gaz-System a dánského Energinetu. Náklady se odhadují na dvě miliardy eur. Maximální kapacita se udává na 10,2 miliardy krychlových metrů plynu ročně. Právě konec roku 2022 je důležitým datem, protože poté vyprší dlouhodobý kontrakt mezi polskou státní společností PGNiG a ruským Gazpromem.

Polská roční spotřeba zemního plynu se pohybuje okolo dvaceti miliard kubíků, z Ruska Polsko dováží asi polovinu. S tím, jak se Polsko bude zbavovat závislosti na uhlí, poroste podíl spotřeby plynu. Také proto buduje země terminály pro zkapalněný plyn LNG, jenž se dováží v tankerech.

-Takže  zpoždění. Protože  Dánsko odvolalo původně  udělené stavební povolení. Žádný Putinův  temný rejd, stopka přišla  ze  spřáteleného a  evropské hodnoty a  solidárního  Dánska!

-přepravní kapacita 10 miliard kubíků ročně, což je polovina  polské spotřeby

-Polsko si může  vypomoci zbavit se  závislosti na  Rusku, protože má  terminály  na dodávky  zkapalněného plynu z USA.

-Polsko by potřebovalo  Baltic Pipe  zprovoznit  v původním termínu, jinak bude nuceno  vyjednávat  s  nenáviděným Ruskem o odběru jeho plynu.

Uniká mi,  jak  Baltic  Pipe  pomůže  Evropě  zmenšit  závislost  na  Rusku. Jeho kapacita  je  směšná, než  aby  mohla  cosi ovlivnit. Ale Polsku  stačí. Jen Polsku. Kd e je zde nějaká  polská evropská energetická  solidarita, které s e tak  hlasitě, v  souvislosti s  Nordstreamem 2 dovolává?  Ale  je  to ho  víc,   Například, když  čtu, že  ty  polské roury  NEJSOU  novým napojením  na  norské plynové huby,  nýbrž  jen odbočkou  z už existujícího transitu  Norsko -Německo! Znamená to, že  tenhle plynovod  není  dopravně  naplněn  a disponuje  volnou přepravní kapacitou?  Jestliže  ano,  proč  jí  nevyužívají  Němci, místo aby  se tvrdě  střetli  s  Američany  o Nordstream 2?  Že  by  milovali Rusy?  To můžeme  v klidu vyloučit. Takže  zbývají jen dvě  možné odpovědi

1- kapacita je nevyužita  proto, že  Norové   více  dodávat nemohou/nechtějí 

2-norský plyn je významně  dražší  než  ruský

Nemyslím si, že platí  za  2.  Jde o obchodování  klasické komodity na  světových  burzách a  tam  bude  jedna  cena  pro  všechny  dodavatele relevantní na  daném trhu.

Takže  zbývá  za  1- Norové jsou prostě  bez dalších  dodavatelských  zdrojů.

Ostatně  v už  zmíněném  článku  o polských potížích najdeme  také toto konstatování.

Katja Yafimava z Oxfordského institutu pro energetická studia míní, že ani baltský plynovod nebude Polsku stačit pro bezpečné dodávky plynu, protože jeho maximální kapacita nebude využívána.

A nemohu  ani neocitovat jistého Toma Marzeca-Mansera z energetické společnosti ICIS, která poskytuje tržní informace pro globální trh s petrochemickými komoditamijehož  výroky  jsou  jak v  článku Echa 24, tak Novinek.cz. Konstatuje,  že obavy o nedostatek plynu , že obavy z nedostatku plynu ohledně situace by měly být větší:

„Pokud jde o dodatečné dodávky, z globálního pohledu moc možností není. Rusko je skutečně jediný volný zdroj dodávek k dispozici, ale nevíme, kdy by dodatečné dodávky mohly začít,“ uvedl pro Financial Times.

Jak  vám tohle  zní? Mně osobně  jako problém. Velký.

A vedle  toho  – Baltic Pipe neznamená  dovedení  dalšího plynu  do Evropy, ale  to, že  si Poláci svévolně  rozhodli  sebrat, na  úkor  dalších evropských zemí  podstatnou  část  norské produkce.  Inu  energetická  a evropská  solidarita  na polský způsob. Asi jako u dolu Turow.

Pojďme se podívat  na  detaily,  abychom  získali alespoň nějaký přehled,  proč  že  je  trh s plynem  napnutý  jak jako už  dlouho nebyl. A také tak drahý.  Kvůli  Nordstreamu to zcela jistě není.

Vždyť  přece  je  zde  ten zkapalněný  plyn ne???  Poláci, když uváděli do provozu svůj první terminál  na  LNG, stejně jako Balti, vykřikovali  cosi o molekulách  svobody, vzpomínáte? Tak kde je zakopaný  pes?  Proč  Polákům tak vadí  to zpoždění  dánské pipeline, když si snadno dovezou  americký LNG?

Více  se  dozvíme z  dalšího  zdroje, který mám  připravený

Dánsko: Dokončení Nord Stream-2 může být pro Rusko Pyrrhovým

zde, kromě  jiného stojí:

…právě dodavatelé LNG a norští výrobci  významně přispěli k tomu, že Evropa letos po chladné zimě a rostoucí poptávce po palivu zažívá akutní nedostatek plynu. Dokládají to data evropské platformy provozovatelů plynárenských přepravních soustav zemí EU ENTSOG. Jak se ukázalo, v současné situaci je to právě Nord Stream 2, který je plynovodem, který může kompenzovat ztráty způsobené nestabilními dodavateli.

Od 1. ledna do 29. července Evropa, kromě Turecka a Velké Británie, zvýšila dovoz plynu až na 208 miliard metrů krychlových. Alžírsko, Rusko a Ázerbájdžán se staly dodavateli, kteří nejen zvýšili dodávky, ale také kompenzovali nedostatek z jiných zdrojů.

Alžírsko tedy zvýšilo export plynovodem do Evropy o téměř 12 miliard metrů krychlových  až na 22,3 miliardy, Gazprom  o 3,6 miliardy, až na 88,2 miliardy a Ázerbájdžán poprvé dodal zemím EU 4 miliardy metrů krychlových.

Dalších 19,6 miliardy metrů krychlových stačilo na kompenzaci prudkého poklesu dodávek LNG a plynovodů z Norska. Za téměř 7 měsíců klesl dovoz zkapalněného plynu do zemí EU o čtvrtinu – o 16,4 miliardy metrů krychlových a paliva ze skandinávské země – o 2,2 miliardy metrů krychlových.

Mno, takže je  jasno!  Norsko SNÍŽILO  od začátku roku objem svého plynového exportu o  2,2 miliardy  kubíků!!!!  A dovoz  zkapalněného  plynu  / především toho amerického/ do Evropy poklesl o celou  1/4 – o 16,4 miliardy kubíků!!!!!

A  přidám i to proč  vznikl  evropský  deficit  v dodávkách zkapalněného plynu:

Dodavatelé LNG, včetně evropských společností, letos upřednostnili Asii a Jižní Ameriku, kteří nakupují další plyn z spotového trhu za vyšší cenu. Rozdíl oproti evropským cenovým nabídkám je nyní více než 100 dolarů za tisíc metrů krychlových. Proto není divu, že oproti dubnu, červenci dodávky LNG do Evropy klesly na polovinu – z 9,63 miliardy metrů krychlových na 4,88 miliardy metrů krychlových.

Tak a  a je to! Molekuly  svobody  versus  prachy!  Opět  nevyhrála  svoboda,  nýbrž  prachy.  Asie  a  jižní  Amerika  je  ochotna  za LNG platit  významně  více  než  Evropa!!!!

To je  celé tajemství  a kouzlo!

Pokračování zítra.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.