Politická plynatost kolem zemního plynu. A Nordstreamu 2 zejména -díl II.


pokračování  ze  včerejška

Proč že  v  Evropě /zatím/ zkapalněný  plyn  za  daleko vyšší  ceny  je  bez  šance? Ze  zcela  prostinkého  důvodu – Evropa je přes  pozemní a podmořské plynovody  napojena  přímo na jeho zdroje. V blízkém zahraničí. V podstatě  jsou  tři

Alžírsko,

zásobující  především Francii

Norsko

dodávající  do Německa  a dalších  západních členů EU

Rusko

jako  hlavní a univerzální dodavatel pro celý  zbytek . Především jižní  a  východní křídlo EU, ale  také  Německo s Rakouskem a nově nejspíše i Itálií.

A  to za  ceny, kterým prostě molekuly  svobody  nedokáží konkurovat!

Jižní Amerika  žádnou podobnou  variantu  nedisponuje. Asie převážně také ne.  Dodejme  zatím. Čína  už  jedním z plynovodů z  Ruska  vládne a připravuje  se druhý. O plynovodu  Rusko- Pakistán Kosa informovala  nedávno.

Jak dlouho při případných  dalších  evropských obstrukcích potrvá, než  si Moskva  řekne  –  a  dost!!??

Ale  vrátím se ještě  k  těm cenám,  Onen  údaj  o  sto dolarech navíc  za  kapalný plyn oproti  normálnímu zemnímu pro vás  dost možná představuje  jen  jakési  abstraktní  číslo.  100 dolarů…. no  a  co.

Takže  otevřu  další připravený  zdroj,  byť  popisuje  situaci v  únoru t.r. pokládám jej  za nanejvýše  relevantní, proto v něm obsažené proroctví, které je  v  závěru, citátu, který  jsem z něj vybral, se, jak nyní  víme, bezezbytku naplnilo:

Vysoké ceny LNG v Asii táhnou nahoru ceny zemního plynu v Evropě

Únorový kontrakt na dodávku LNG se podle dat CME Group na asijském benchmarku, trhu JKM, obchoduje na rekordně vysoké úrovni okolo 15,5 USD/MMbtu (zhruba 46 EUR/MWh).

Cena zemního plynu pro nizozemský obchodní bod TTF s dodávkou v únoru se během středečního dne pohyboval na burze ICE okolo 18 EUR/MWh. Oproti pondělnímu dni tak cena kontraktu s únorovou dodávkou oslabila přibližně o 1,3 EUR/MWh, a to v důsledku předpovědi teplejšího počasí od poloviny ledna, jak informuje zpravodajský portál Montel.

Právě kombinace výhledu chladnějšího počasí a vysokých cen LNG na asijském trhu podpořila v posledních týdnech razantní nárůst cen zemního plynu na evropských trzích. Ta se ještě na začátku prosince pohybovala okolo 14,5 EUR/MWh.

Značný rozdíl v ceně mezi trhy v Evropě a Asii, který se pro únor pohybuje již téměř okolo 30 EUR/MWh, zapříčiní dle obchodníků omezené dodávky LNG do Evropy v nadcházejících měsících.

„Vše, co bude volné [náklady s LNG], nepoputuje do Evropy,“ uvedl obchodník s plynem s tím, že evropské ceny mají velký prorůstový potenciál v případě, kdy si spotřeba plynu vyžádá dodatečné dodávky LNG.

Takže  v únoru na  burzách stála  měrná  jednotka zkapalněného plynu 46 EUR. Zatímco  normální zemní plyn 18 EUR…. Tohle  je  sakra  více  než  těch  sto dolarů!!!

Takže  žádný  div  že  nám plyn obecně, i ten z Ruska mezičasem  výrazně  podražil. Nikoliv  kvůli  Nordstream 2  jak nám  tvrdí vymývači mozkoven. Nýbrž a jedině proto,  že   se  ceny  konkurenčního  LNG  utrhly  ze  řetězu. Jednak  v důsledku  dlouhé  zimy, ale  také kvůli  tomu, že  v Texasu   začatkem roku došlo  díky mrazům  ke  kritickému  narušení  jejich plynové infrastruktury a Texas je  srdcem  americké  těžby  břídličného plynu!!!!

Pro ty, co už zapomněli detaily  zde

Zpracování  ropy v Texasu doslova zamrzlo. Záchranu vezou tankery z Evropy

A také proto, že  norská produkce  klesá.

Vedle toho  ekonomika  se po covidovém propadu  vrací   na předkrizové úrovně a  na to potřebuje  větší, než obvyklé množství energie. Ted y i plynu. Proto jdou jeho cenu ve  všech  skupenstvích  vzhůru. Klasická  šaráda o nabídce i poptávce. Ale  my  radši  tvrdíme, že za  to může  zabiják Putin!

Holt  molekuly  svobody prohrály  s penězi,  omlouvám se  – texaskými mrazy….

A  na  tohle  by si měla  vsadit  jako na  svou  fatální jistotu  Evropa? Že  s e stane  americkým rukojmím a  že když  Čína  nebo  Japonsko nabídne  více, tak  Evropa  ohledně dodávek amerického LNG utře?

A lépe  rozhodně  v  dohledné  době  na  světovém trhu s  LNG  nebude – viz přehled futures kontraktů na  LNG  na  specializované platformě

LNG Japan/Korea Marker (Platts)

Futures and Options

firmy  CME /prosím neplést  se  zkrachovalou  firmou  čínského poradce prezidenta  Zemana!!!. Tohle  je  velmi  schopná a  úctyhodná  instituce/.

Když už jsme  v  těch  grafech, tak si  dáme  další – historický, který   popisuje vývoj  ceny  zemního plynu:

Nezdá se  vám, že  v dlouhodobém srovnání  jsou dnešní ceny nekřesťansky  nízko??? Ano v  roce  2020 jsme  si  užívali  historického cenového dna. To je  pravda,  ale  vzhledem k celému minulému  cenovému spektru  je jeho současné  nastavení pořád „za půl darma“!  A že  nejspíše zlaté  časy  skončily, protože  světová  spotřeba  a ta  evropská zejména, díky  nesmyslnému odstavení  jaderných elektráren a  v podstatě  i těch uhelných, raketově poroste?  I když třeba  jen na  dlouhodobé průměry?

A když  už  víme , co  historicky  stál  zemní plyn , tak je na  čase  si  posloužit  stejnou informací  o LNG. Je doopravdy onou alternativou, zejména  když  zemní plyn  jasně musí jen zdražovat?

Myslím, že  závěr  je  zcela  jednoznačný!!! Z porovnání  cen za  stejnou  měrnou jednotku vyjde následující  cenová informace:

zemní plyn 3,98 USD

LNG US      6,45 USD

Ať  klasický zemní plyn stojí , co chce,  bude v  Evropě  vždycky levnější než LNG! Polákům nikdo nebere jejich  svobodnou  volbu – nejsou dodávky  z Norska a  ruské  nechcete?  Fajn, tak si kupte  americký kapalný! Ostatně  radí  vám to nejen  dánský exministr  zahraničí, ale  také   už  citovaná  expertka Katja Yafimava z Oxfordského institutu pro energetická studia:

Řešením je posilování kapacity terminálů pro LNG. Nyní mohou zajistit plyn v objemu pěti miliard metrů krychlových ročně.

Snažil jsem se  tento článek maximálně  zdrojovat. S využitím pramenů, které nelze  obvinit  z jakýchkoliv  sympatií  k Rusku. Trval mi  3x  tolik co běžný, stejně  dlouhý text pro Kosu. Ale  není vyhnutí.  Ti  jedině a vždycky   správní pokoj nedají.  Viz  například meziparlamentní inicistiva

Zákonodárci několika zemí včetně ČR kritizují dohodu o Nord Streamu 2

Členové parlamentů Spojených států, Česka a dalších sedmi evropských zemí dnes vydali prohlášení kritizující rusko-německý plynovod Nord Stream 2 a nedávnou dohodu mezi Washingtonem a Berlínem o jeho dokončení. Varují před nárůstem vlivu Ruska na Evropu a před důsledky pro bezpečnost na Ukrajině. ČR má mezi signatáři dva zástupce: senátora Pavla Fischera a poslance Ondřeje Veselého.

„My, předsedové zahraničních výborů našich příslušných národních parlamentů, nadále nesouhlasíme s projektem plynovodu Nord Stream 2 a s velkou lítostí jsme zaznamenali nedávné rozhodnutí Spojených států a Německa ohledně Nord Streamu 2, které má za následek návrat k dokončování plynovodu,“ píše se v prohlášení.

Kromě dvou českých zákonodárců jsou pod textem podepsaní demokratický člen Senátu USA Bob Menendez, šéf zahraničního výboru britské Dolní sněmovny Tom Tugendhat, dva polští zákonodárci Marek Kuchinski a Bogdan Klich, Ukrajinec Oleksandr Merežko, irský poslanec Charles Flanagan a zástupci tří pobaltských států.

„Nord Stream 2 považujeme za geopolitický projekt sledující rozšíření ruského vlivu na Evropu skrze ovládnutí energetického trhu. Dokončení plynovodu posílí vliv ruského plynu v evropském energetickém mixu, ohrozí národní bezpečnost členských zemí EU a Spojených států a ohrozí již tak nejistou bezpečnost a svrchovanost Ukrajiny,“ uvedli politici z devíti zemí.

Chápu podpisy  z USA. Těm  jde jednoznačně  o  americký  plynový  byznys. Proč  americký LNG prodávat  Číně  tím řešit její  energetický hlad, když  by bylo možné dodávat, ovšem jen za  stejně  vysoké ceny – do Evropy?

Chápu i polské a ukrajinské signatáře,  těm  jde o inkaso z plynového tranzitu  a tradičně  protiruské Balty.

Nicméně  čeští zás  tupci?  Ne  to není  další  z mých obligatorních  překlepů.  Pánové Veselý  a  Fischer,  ve  světle  toho, co zrešeršovala  a  vám předložila Kosa  nejsou  ani  tak  zástupci jako tupci. Data hovoří  zcela  jasně. Ovšem tihle  dva  a celá  řada  dalších politikářů  obtěžující fakta  považují  za   odpad!  Oni  na  účty  za  plyn a energie  vždycky mít  budou, takže  takové podružnosti jako o  třetinu dražší plyn  neřeší!  Co je  občanova peněženka  ve  srovnání  se  solidaritou k Washingtonu nebo  Ukrajině?  Komár obtížný!  A  takových jsou plné obě  parlamentní komory! Z nich si nikdo  nepoloží  ani náhodou  otázku – a jak je  solidární  Washington?  Kurdi a  Afghánci by mohli vyprávět!

Co mám ještě připraveno  dalšího  – a už  to vidím!  Cože  ještě  prohlásil Ruskobijec  Fischer po podpisu  toho memornada? Toto:

 „Důvodem byla skutečnost, že podle mého to tady Německo s pragmatickým přístupem k diplomacii už přehnalo a Ukrajinu prostě hodilo přes palubu,“

Často  se alternativa zaklíná  tím, že  Německo diktuje  Evropě a  že  naši politici jsou  vůči Berlínu  servilní.  A také  Merkelová  je soustavně podrobovaná drtivé  kritice.  Stejně  soustavně  nabízím diferentní pohled. A  opakovaně  píši,  že  Merkelová odehrála, ohledně  Nordstreamu  obrovský  part a především – že po ní ještě prstíčkem hrabat budem.

A  nyní je  stejná  Merkelová  podrobena  kritice jakého si  českého politického nýmanda. Za  to, že  si dovolila , jako vrcholná představitelka  nejdůležitější  evropské  země,  myslet a jednat pragmaticky?  S  jediným cílem  – zajistit  energetický  fundament  své  země,  aby  mohla  fungovat?  Bez případného polského či  ukrajinského ohrožení    dodávek  strategického plynu, který nelze  kapacitně  ani cenově  nahradit  jinými zdroji?

Neuvěřitelná  drzost a idiocie!  Co by  tomu  řekli naši polští a  ukrajinští  spojenci, že  Pavle  Fischere?!

Že  s  tou  německou  energetickou a cenovou bezpečností sveze  i Česká  republika?  Senátora Fischera  a poslance Veselého to  nezajímá!  Oni  klidně  doma  zřídí ohniště, kdyby  někdo na  Ukrajině  zablokoval  dodávky  plynu!  OK. Jejich  volba! Nemám problém. A  nabízím jim  řešení  – nechť své obydlí odpojí od plynové přípojky! Nejlépe  hned. A jdou  občanům a zejména  svým  voličům  – příkladem. Tím Rusy potrestají, protože  jim omezí  příjmy  z plynového kšeftu. A  když je  voliči vyslyší, pak  už  to  Rusko trochu pocítí!  Směle  do toho  stateční junáci! Osobním příkladem! Řeči si nechte od  cesty  a  neotravujte! Mimochodem – ten  Nordstream 2 odsouhlasil  Joe  Biden, jehož  vítězství  v prezidentských volbách  zrovna  Fischer  tak nadšeně vítal.   Proč  se trefuje  jen  do Německa a  Merkelové? Hlavní  figura  dostavby  Nordstreamu sedí jinde!

Jsme už  na konci?  Skoro.  Použiji  schéma  nejsledovanější  české  televize, která  svou sportovní  relaci končí  rubrikou  Borec  na konec! Jakkoliv  si můžete  myslet, že  českého zás tupce Pavla  Fischera  už  nelze překonat, obrovsky  se mýlíte. Naprosto hravě  ho trhnul  jistý Robert Tomaszewski z jakéhosi  varšavského prý think-tanku Polityka Insight.  Ten ohledně  Nordstreamu a zpoždění  Baltic Pipe pronesl následující moudro:

„Rusko využije zpoždění jako páku, aby mohlo prosadit projekt jaderné elektrárny v Kaliningradu jako energetického mostu napojeného na trhy s elektřinou v EU,“ řekl pro Deutsche Welle

Moskva  to je  opravdu  hnízdo ´dáblů!  Mazaných  ďáblů!  Představte  si, že  oni na  svém výsostném území – v  Kaliningradské oblasti  zvažují  dostavbu  jaderné  elektrárny. A  zpoždění  Baltic Pipe a  existence Nordstreamu 2 jim ji  umožní  prosadit.  Jako kdyby  tohle  nezáleželo jen na  ruském rozhodnutí?!

A  že  zvažují  i napojení  na  rozvodnou  síť  EU?  Inu nabídnout mohou, ale  rozhodnout  nikoliv. To nepochybně  bude podléhat  rozhodnutí  členských zemí Unie.

A jak mám rozumět  tomu, že je to o to pravděpodobnější,  že Polsko má momentálně  potíže  s  odbočkou  norsko německého plynovodu?  Že by například  tak,  že  Baltic Pipe  se nepodaří dokončit  dříve,  než  Rusko dokončí  svůj pozastavený  jaderný  projekt???? Já to jinak chápat  nemohu…..

Prostě  borec nakonec!

Ale  nepochybuji,  že  v okamžiku, kdy by  Rusko  nabídlo své přebytečné  energetické kapacity  ve  výrobě  elektrického proudu   Evropské unii,  nepochybně  by  se strhl úplně  stejný  řečopád  od  ideologických pomatenců.

Přitom Rusku stačí jen  čekat. Evropu  evidentně  čeká  naprosto bezprecedentní  elektroenergetická  nouze. Jádro nula, uhlí nula. S plynem, a jeho dovozem se soustavně  střílíme  do obou nohou  zároveň,  jak jste právě  dočetli.  Inu  ideologická  zabedněnost mají  svoje  obrovské náklady.  A lidem dojde  nepochybně  dojde trpělivost  je  za  různé  Pavly  Fischery platit. Jen  co jim je  ČEZ  nebo  EON, či  kdokoliv  další osobně  doručí.  Pak  se  ruský plyn a  eventuálně  i proud  šikne. Ale  to je  už  jiný příběh.

Dnes  to bylo o politické plynatosti kolem  zemního plynu.

Dokončení  zítra.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.