Afghanistán se sype jak domeček z karet, vlastně ještě daleko rychleji!


Vlkův  úvod  k vlastnímu  článku:

Může být , že  si   někdo z vás  říká, že už jsem se úplně  zbláznil, když  píši  speciální úvod  k  vlastnímu  článku. Nic  takového.  Ani nejsem posedlý  sám sebou. Tohle , co  dnes  přinesla  Kosa bylo totiž  „hotové“ už minulou středu  a určeno k vydání na neděli, tedy zítřek.  Jenže  mne  ani ve  snu nenapadlo,  jak dramaticky  se situace  v  té daleké zemi každý  den  změní!!! Takže,  ačkoliv  každý  den  docházelo k doplňování , úpravám a aktualizaci  textu,  není  úplně na  tepu  doby. Ale  ani tak nevidím důvod, proč jej nepustit  na sklo.  Respektive, právě kvůli  překotnému postupu  Tálibů  a  naprosté  neschopnosti už  zcela  evidentně  loutkové vlády, bez jakékoliv podpory od těch, kterým by  ráda, jménem svých protektorů vládla. To co se dnes v  téhle rozvrácené zemi, kde jsme  dvacet let  válčili a přinášeli  demokracii je  nevídaný  rozvrat a rozpad  v přímém přenosu!  A  naše  totální prohra, proti níž se  začíná Vietnam jevit  jako  velice  úspěšná mise.

Vůbec nepochybuji, že  i dneska  opět  zaúřadují  elffízlové a  jejich  hvězdné komando. Mohou se uhvězdičkovat.Klidně. Na  debaklu v  Afghu  to vůběc  nic  nezmění. Debakl je prostě  debakl. To  neříkám  já. Ale  webu  německého konzervativního Die  Welt  je  k nalezení redakční komentář  s názvem

Afghanistans erfolglose Verteidigung wirkt wie ein Nein gegen den Westen

česky  Neúspěšná obrana  Afghanistanu  působí jako NE  Západu!!!!

Německá veřejnoprávní  TV  ARD na  svých  stránkách jde ještě  dále! Včera  včer  se tak  objevilo tohle:

Nach den Fehlern nur noch Ohnmacht

Stand: 13.08.2021 19:55 Uhr

Völlig überrumpelt und zum Zuschauen verdammt muss die Bundesregierung mit ansehen, wie die Taliban in Afghanistan vorrücken. Es entsteht der Eindruck einer eiligen Flucht

Po chybách už jen bezmoc

Naprosto  převálcována a přihlížejícími proklínaná  musí  spolková  vláda  přihlížet postupu Talibanu  v  Afghanistanu, Vytváří to dojem  překotného  úprku:

Tolik titulek a perex toho článku na  ARD.

Takže  fzlelfové,  odletíte také  hvězdičkovat na  Die  Welt a  ARD? Je nejvýš  na  čase!  Situace  už je natolik zoufalá,  že  všechny  státy  co přinášeli  tu „Rozhodnou podporu“  kábulské  vládě   nyní v  nejvyšším zmatku  evakuují  svůj  diplomatický  personál  a v  zemi  zůstává jen minimální obsazení  misí. Za  to vojáků  přibylo. Momentálně   3 000 Američanů a 800 Britů. Aby zajistili  útěk  svých  krajanů  z Kábulu.-jak dlouho asi potrvá,  než  se  dočkáme  dalších  dramatických záběrů ze  střech a zahrady  US  Embassy Kábul, jak  vrtulníky Huey  v posledních minutách  evakuují poslední  americké i  afghánské  zoufalce, než  Talibové  vyrazí  vrata,  jako jsme  to kdysi  viděli  v reportážích ze  Saigonu roku 1975?

Vietnam, 29. April 1975: US-Personal wird vom Dach eines Apartmentgebäudes in Saigon evakuiert

Německý  Bild včera  odpoledne k téhle překotné  evakuaci vydal  článek s   titulkem

Bidens Kniefall vor den Taliban

US-Regierung bittet die Islamisten, die amerikanische Botschaft in Kabul zu verschonen

v překladu

Biden poklekl před  Talibanem na kolena

Americká  vláda  prosí  islamisty, aby  ušetřili  americké  velvyslanectví  v Kabulu

Článek  bazíruje  na původním s kterým  přišly  New  York Times….

Joa  když  prý  Talibové  nevyhoví, tak  je  Washington potrestá  – zastaví  Afghanistanu slíbenou pomoc!!!!!!

Ještě někdo  chce tvrdit,  že  afghánské dobrodružství  natruc  všemu je  vlastně úspěšné?   A že  se v něm mělo pokračovat  dál? A  že se pod  Kábulem bojuje  za Prahu? Je příznačné,  že  příští  týden si připomeneme  v ČR  výročí srpnové okupace.  Nám s přímou srpnovou zkušeností  je  jasné, jak se  zjevně  a dlouhodobě  většina  Afghánců  na  západní  vojáky  dívala- úplně  stejně  jako my  na  Sovětskou armádu u nás.  Prostě jako na okupanty!  Respektive  oni ještě  daleko a  daleko  hůře, jinak   takovéhle  naprosté a bleskové  zhroucení  vůbec nepřichází  v  úvahu. 

Tenhle  úvod  musel být  k původnímu  článku přidán.  Jinak  by, vzhledem k  své  částečné  neaktuálnosti  postrádal  smysl. Díky  za pochopení. A nyní  už jen  původní text.

 

Nechci  už psát  o Afghu. Leč  musím,   protože  se dějí věci!  Ať  už z hlediska toho, jak bleskově  postupuje  Taliban,   či jak  rychle  se hroutí  moc  současné  afghánaké  vlády. Přirozeně  té, jíž  jsme  dvě desítky  let  poskytovali / nemám  radši napsat slibovali?/ tu  Resolute  Support , aby  zavedla po našem vzporu  ve  své  středověké  zemi demokracii.   Přirozeně  jen tu echtovní liberální.  Jak jinak!

Poslední článek týkající se této  země  na Kose vyšel 28. července,  řádově  před  dvěma  týdny.  Což je  v podstatě  nezajímavý  časový rozdíl. Normálně. Ale kolem  Afghu nic  normálního nenaleznete.

Jak že tehdy  vypadala  situace na  vnitroafghánské frontě  – podle  dostupných informací  tehdy  Taliban kontroloval cca  50% území.  v okamžiku, kdy tento příspěvek píši se  zmocnil  nejméně  dvou  třetin země.  A především  před  týdnem   nekontroloval  ani jedno správní  středisko některé  z  34 afghánských provincií.  Právě  čtu, že  nyní  jich už  drží  18.Včetně  třetího největšího města -Heratu a nyní  už  i toho druhého  -Kandaháru!!!!

Výstřižek

Prostě  kábulská  vláda  ztrácí  moc   hrozivým tempem  a její  armáda, budovaná  dvacet  let interventy  taje  jako sněhová koule  v pekle.

Přesto neustále  český mainstream přináší  články  těch jedině  a vždycky  správných,  kteří mají  jasno,  že  mise  pod Hindukůšem je úspěchem   a oběti rozhodně  nejsou  nadarmo. Ani ty  lidské ani ty finanční.

Příkladem  budiž  rozhovor na  ČT 24, který vedl Jakub Železný s  armádním  generálem v.v. Petrem Pavlem – bývalým předsedou  vojenského výboru  NATO. Tedy  člověkem, který  mnoho let  vlastně operace  v  Afghu  kompetenčně  zaštiťoval a byl za ně  zodpovědný.

Dnes  z něj padá, že  byl rozhodným odpůrcem odchodu  sil NATO  z pod Hindukůše, že  afghánská armáda  ještě není připravena převzít  sama boj  proti  Talibům,  Jenže jedním dechem dodává,  že  postup  muslimských radikálů  je  daleko rychlejší než se  čekalo…..

Přiznávám, že  mne  ten  pán silně  irituje. Tak Američané/NATO pobývali  v téhle  zemi  celé dvě  dekády, utopilo se tam něco  mezi 1-2 biliony  dolarů  a  ono to je pořád  málo na  to, aby  se  vycvičila  centrální armáda  tak, aby odolala v podstatě  geurillovému hnutí? Navíc,-on si nepamatuje  jak  vypadala  situační mapa  Afghu, když  nastupoval do své  funkce  prvního vojáka  NATO  a  jak se změnila, když v ní končil? A cítí alespoň nějaký podíl na  tom neutěšeném  stavu  afghánských  ozbrojených sil, které  přece  NATO, kde on  roky šéfoval, dvacet let  usilovně  budovalo?  Ve  prospěch  protivníka, pochopitelně! Dovolím si mu tedy prozradit sladké  tajemství  – podle  servetu CNNPrima News Taliban  dnes ovládá větší území než na vrcholu své moci v  roce  2001 před  americkým útokem!!!  Že  by  už   řádil pod  brigadýrkou  zelený  Alzheimer?

Nicméně  na přímou a kupodivu neuctivě   drsnou otázku Jakuba  Železného – co si a asi tak o stahování  NATO  a pokračujícím postupu Talibanu asi tak mají myslet  rodiny  těch  českých  vojáků,  kteří v téhle  zemi  padli, sveřepě  odvětí,  že  ty oběti  nepřišly  vniveč. 

Škoda, že  se Železný Pavla  nezeptal, kolik  let by  bylo bývalo ještě  zapotřebí, aby  se  Západem budovaná  afghánská  armáda  skutečně postavila  na  vlastní nohy se  schopností uhájit  stát  před  náboženskými fanatiky. Když  těch  dvacet  je zjevně málo. Co by  se  asi tak u afghánské  vlády  a  armády  další přítomností  zlepšilo,  když  ta  vláda  zjevně nikomu nevládne a  armád a odmítá bojovat  za naše  cíle  v hodnoty  v jejich zemi?  Změnilo  by  na  tom  dalších  20,30,50 nebo snad  100  let  US/NATO přítomnosti  něco? Vážně  si  to  pánové  Pavel, Zeman, Babiš  a další, kteří ČR  do téhle  nesmyslné a  ztracené  války  zavlékli a  následně  v ní udržovali – myslí???

Exgenerál Pavel a jeho interview  představují sice  bezprostřední motiv, proč  zase píši na  afghánské téma, nicméně  došlo by  k tomu  i tak. Protože přišla  řada  výroků a  počinů  západních politických  činitelů, jimiž  reagovali  na  vývoj  v této zemi, jež  nesmí  zapadnout  bez povšimnutí.  Netýkají se zdaleka  jen  vojenské  situace.  Jak záhy  zjistíte.

Začnu  tou hlavou úplně nejpomazanější – Joe  Bidenem a  následně Pentagonem.  Americký  prezident  reagoval  na  postup Tálibů  z mého hlediska  velmi originálně- v rozhovoru  pro  televizní  síť CNBC:

  •  vyzval Afghánce, aby „bojovali za svůj národ“, protože Taliban rychle postupuje na bojiště a zmocňuje se provinčních hlavních měst.
  •  řekl, že afghánská armáda má výcvik a vybavení k vítězství ve válce, ale vůdci národa se musí spojit a formulovat strategii.

„Afghánští vůdci se musí sejít.Musí bojovat za sebe, bojovat za svůj národ.“

O den  dříve  jej předešel Pentagon  ústy  svého mluvčího Johna  Kirbyho:

Ten v pondělí 10.08. uvedl, že zatímco Bidenova administrativa plánuje i nadále poskytovat leteckou podporu, nic jiného americká armáda nepodnikne.

 

„Určitě poskytneme podporu  ze vzduchu, kde a kdy to bude možné, ale to nenahrazuje vedení vojenské činnosti na  zemi, nenahrazuje činnost  politického vedení v Kábulu, nenahrazuje využití schopností a kapacit, o kterých víme, že je mají,“ říká Kirby..

Pak  dodal, že zatímco Pentagonu jde o to, aby Taliban nezaznamenal  na bojišti další pokrok, afghánská armáda nyní musí využít let výcviku od koaličních sil USA a NATO.

“Mají letectvo, Taliban ne. Mají moderní zbrojní a organizační schopnosti, Taliban ne. Mají nad Talibanem daleko vyšší početní převahu,Mají výhody a je načase, aby tyto výhody využili.“

Američané si prostě  umyli  ruce a  nechali  své satrapy na holičkách. Ať  si poradí  sami.  Nelze se opět nezeptat -všimli si  toho vůbec  všichni  ti Pavlové, Kolářové, Fischerové, Fialové,Babišové, Jandové a  podobní  vzývači zásadní  solidarity  s  USA, NATO  apod. neustále kladoucí  nesmyslnou otázku … co by tomu řekli naši spojenci???? Copak dnes  asi  říkají  afghánští satrapové svým západním spojencům? Kdy pochopí tahle  partička bezmezně  věřících,  že  klidně  s  Američany  může  Česká republika  v budoucnu dopadnout  tak nějak podobně  jako Afghanistan?  Ne nehodlám strašit,  tady opravdu  Taliban  operovat nebude.  Ale nějakého toho  velmocenského  veletoče, pokud  by hegemon usoudil,  že  jeho zájmu  více poslouží  zájmy  komusi za  cosi prodat,  je  velmi myslitelná představa. Ostatně – Mnichov  nám to předvedl. I se spojenci,  u nichž  si tehdejší  tuzemští politici kladli si stejnou  otázku ,ať konali cokoliv  – co by tomu řekli???

Jak  asi je  reálné, že  se Tálibanu?  podaří  zastavit když  na základě vojenských hodnocení amerických expertů   Washington Post bije na poplach. Ten citoval nejmenované představitele, podle nichž by hlavní město Kábul mohlo do 90 dnů připadnout Talibanu.

Osobně  doufám, že  Kabul  nepadne  dříve, než  vyjde  tento článek. Ale  zcela  jistý si tím nejsem.

Ale  Kirby  řekl ještě  něco dalšíhože by se mělo pokračovat v tlaku na diplomatické řešení eskalujícího konfliktu.

Tak  diplomatický tlak? Na Taliban? Který  vítězí?

Tohle  vypustí do éteru někdo  v nějaké  vysoké  funkci?  A není zbaven  příčetnosti? No není! Protože  ví, že americký vyjednavač Zlamy Khalilzád, který domluvil dohodu o konci války mezi Tálibánem a USA, bude podle amerického ministerstva zahraničí při rozhovorech v Dauhá tento týden „tlačit Tálibán, aby zastavil svou vojenskou ofenzívu“. Khalilzád by měl taky pomoci zformulovat mezinárodní reakci na zhoršující se situaci, kde velké obavy vzbuzují především rychle přibývající civilní oběti. 

Takže  těch ve  vysokých  funkcích o jejichž  příčenosti a  smyslu vnímat  skutečnost  lze oprávněně  pochybovat, je  zjevně  v Pentagonu a  na  americkém ministerstvu  zahraničí  povícero….

Zatím ovšem situace v  té nešťastné zemi  doslova  kypí! V Německu je  například  velké zle kolem osudu  těch  místních, co pomáhali  Bundeswehru. Je  jich prý  něco mezi  4-8 000. tedy  těch helfrů.  Samozřejmě  plus  rodiny. A  jak Němci jsou doslova pověstní  svým přesným plánováním a organizačními  schopnostmi, tak  tady  evidentně  selhávají.  Jednak  kvůli  neobvyklé  byrokracii  a jednak  kvůli  rychlosti s níž  Talibán  postupuje.  Bundeswehr  působil  především v provincii  Kunduz  a v tamním správním středisku stejného jména  a dále  v provincii  Balch a tamní  provinční metropoli Mazáre Šeríf. Kunduz  už  je pod kontrolou  fanatiků. Mazáre Šeríf padne co nevidět /agentury právě  informují,  že  padl/. Takže  z  větších měst kloutkový  režim ovládá  už  je Kábul a  Džalalabád…. To všechno  za  jediný  týden!!! A  Západ?  Nic, vůbec  nic!!!!

Německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerová vidí taní situaci jako prekérní.  Poslední zisky  území Talibanem poskytují  velmi  hořký obraz, především s ohledem na  naše  nasazení  v uplynulých  20ti létech.

Ta  dáma, jakkoli je ve vleku událostí a nestíhá  fakta  z  hrooutící se fronty,  je  výrazně  realističtější  než  český  generál Pavel.  Ten má za  to,  že  nasazení  nepřišlo vniveč….

 Ale zpět  do té hořké reality. Takže  i ti, kterým  Německo přislíbilo  azyl  jsou v podstatě  v pasti. Pokud neunikli  včas  do Kábulu. Navíc  podle prosakujících  zpráv už  Berlín neplánuje  zachránit všechny , co  pomáhali  jeho vojákům,  ale především  ty, co spolupracovali poslední dva  roky…. To jsou  vzorní a slovo  držící  Němci… Jestli to oni  nastavili takhle, co asi  mohou čekat ti, co spolupracovali pro  jiné, daleko méně  akurátní  armády a  státy  NATO?????

Tím jsme  se dostali  k uprchlíkům. Už  několik posledních  let  Afghánci  tvoří  hlavní proud  těch, kteří přes  Turecko hodlají  zaklepat  na  bránu Evropy. Momentální stav je  takový,  že  do Turecka  denně  z Iránu  dorazí  řádově  2 000 uprchlíků denně. Opakuji -2 000 denně. Kdyby  se to  stalo dlouhodobým průměrem, pak  by  to znamenalo  skoro  3/4 milionu  Afghánců  za  rok!!!!  

Žádný  div, že  jistá Ellinor Zeinoová, takto pracovnice Nadace Konrada Adenauera, která pro tuto nadaci  afghánské uprchlíky a jejich situaci  v Kábulu řešila,  sdělila  serveru týdeníku Focus, že Evropu čeká další mimořádně masivní migrační nápor.   Tedy kromě jiného. Němčináři  se mohou dozvědět  více. Ale jen  pokud netendují k infarktu.

A mnohé cílové  země  na nápor  Afghánců reagují – šest členských zemí Evropské unie vyzvalo dopisem unijní exekutivu, aby pokračovala v deportacích neúspěšných afghánských žadatelů o azyl navzdory bojům v Afghánistánu a územním ziskům islamistického hnutí Tálibán. Zastavení deportací by podle nich bylo špatným signálem pro další Afghánce, kteří by usilovali o vstup do EU. „Zastavení návratů vysílá špatný signál a pravděpodobně motivuje další afghánské občany, aby opustili svůj domov a vydali se do EU. (…) Žádáme proto vás a vaše týmy v komisi, abyste intenzivněji jednali s afghánskou vládou o tom, jak by mohly a budou probíhat návraty do Afghánistánu v nadcházejících měsících,” píše se v dopise, který byl zveřejněn na twitterovém účtu belgického novináře časopisu Knack. Podepsali ho ministři pro migraci nebo jiní představitelé Německa, Rakouska, Dánska, Belgie, Nizozemska a Řecka.

Tohle  je  realita. Jediné, co jsme  v  Afghu  dokázali, kromě  rozvratu, je  vyvolání  další  obrovské  migrační  vlny  směr  Evropa.!  Úžasný  sukces! Přesto generál Pavel, ale i řada dalších, mají za  to, že  oběti lidské a  finanční  v  Afghu  nevyšly  nazmar!! Při tom  vědí, že  bleskový postup  Tálibů  jde  převážně  na  účet  neschopné centrální vlády a především neochoty  námi vycvičené armády  bojovat. Přestože  vládní  síly  disponují  jak velkou převahou v lidech, tak technice. Většina  provinčních  center  je  „dobyta“  jednoduše  tak, že  armáda,  policie a  správní  aparát    vezmou nohy  na  ramena a na místě  nepříteli ponechají  úplně  všechno. Samozřejmě  zbraně  a to i ty  těžké a  zásoby  munice, jídla, léků, pohonných hmot, výstroje, atd.atd.

Ovšem to pro  generála  Pavla  v  onom interview  s Jakubem  Železným není zas  až takový problém jako například  budoucí role  Ruska  zejména  Číny  v  Afghu! To mu dělá  opravdové starosti!  Že prý  Čína  nyní  získá přístup  k bohatým  nalezištím  nerostů….A posílí prý taky  vliv  Ruska….

Ano, Čína nejspíše  se stane  dominantní silou  v téhle  středověké  zemi. A bude těžit  místní nerosty  o sto  šest!  Proto, že  se  s Talibánem a  většinou afghánské společnosti  zaranžuje.  Nebude  je  mistrovat  z demokracie, a už vůbec  té liberální, nebude jim kázat  o lidských právech, občanské společnosti, genderu, atd.atd. Protože  zjistila, jak to Západu nefungovalo  a obrátilo se to proti němu. Prostě nechá  středověkou kmenovou společnost  žít  tak, jak chce  ona. A  vedle  toho nepochybně  poplatí místním  vůdcům, kolik bude třeba. Z lidského hlediska  to sice je naprosto  špatně, ale  táta mi vždycky  říkal, že  nemá smysl hnát lidi klackem do ráje. Věděl  co  říká.

Opakuji už  ani nevím po kolikáté  – Afghanistán je  debakl a prohra  euroatlantické civilizace historického rozměru. Jejíž  dopady  nejsme  ani schopni dohlédnout! Prohra horší, než  představoval Vietnam. Ten navíc reprezentoval jen  americké  trauma. Ale  vítězství  toho nejbigotnějšího a nejradikálnějšího islámu je  doslova  živou  vodou  pro všechny  muslimy na planetě, ale především pro pro ty  v Evropě. Zejména pro  frustrovanou muslimskou mládež, která  svoje  životní prohry  přičítá  všemu jinému  než  svojí neochotě/neschopnosti zapojit  se  do  západní společnosti. A vybudovat  si  postavení  svou prací a znalostmi. Kalašnikov a  nástražná mina  je  dnes  jejich  vysněné řešení.  Protože  to takhle  vyšlo v  Afghu.  Proti  těm  nenáviděným  bílým  ďáblům, kteří by  je  v evropských zemích  chtěli zotročit. A  nyní jsou v pohybu zřejmě  až stovky  tisíc  Afghánců. Některých zklamaných a opuštěných Západem  u dalších, kteří jsou přesvědčeni,  že  v Evropě  na ně  čeká  zasloužený  blahobyt, protože  přece  Alláh jim to zařídí neboť pravověrný muslim  je nadřazen vždycky nevěřícímu!

Afgh je prostě  malér. Z každého ohledu a v každé  časové perspektivě.

Jen  ti vždycky  a  jedině  správní se ještě  snaží  jaksi vše  bagatelizovat.  Například  neustálým poukazováním na  to, jak prý ještě  hůře  dopadl Sovětský  svaz.

Musím se tomu jen  hořce pousmát! 

Ano pro Sověty  to byla porážka. Jenže  jejich afghánský   režim, se  zhroutil až  celé tři roky  po odchodu  Rudé  armády  ze  země!  Až za tři roky!  A Washington Post  píše, že  by  Talibové  také mohli vzít  Kábul za 90 dnů!!!  90 dnů!!!  A kdyby  se nerozpadl Sovětský  svaz  a  Moskva  dál poskytovala  stejnou podporu  Nadžibulláhovi a  jeho armádě  jako do konce roku  1991, je  dost možné,  že  by  Afghanistan dnes  vypadal úplně  jinak!  Ale je  evidentní, že o něčem takovém si  vláda  pro západních satrapů může nechat jen  zdát!

Jedině  správní se  sice pošklebují,  že  za  afghánské dobrodružství  Sověti zaplatili právě rozpadem státu.  Neuvědomují si,  že  s Velkou Británii   a jejím vpádem pod Hindukůš  je  to v podstatě  to samé. Jen s  časovým posunem.  Britové  zkusili celkem  dvě intervence – v roce 1838 a 1878. Obě  skončily  úplně  stejně – jejich potupnou porážkou. Londýn  tehdy představoval  jedinou světovou supervelmoc  a nad  britským imperiem  skutečně  slunce nezapadalo.  Bylo na naprostém vrcholu  své moci. Což tedy  Sovětský svaz v roce  1989, kdy odešel, rozhodně  nebyl.  Jenže  Británie  z roku 1878 a 2021  je  vlastně  stejný příběh. Kde je  ta  úžasná  říše, nad  níž  v každém okamžiku svítí Slunce?  Přesně tam,  kde Sovětský svaz!!!! Už od  roku  1947, kdy vyklidila  Indii -perlu  v britské koruně. Zbylo    jen  vlastní jádro a  to se  chce  Skotsko odštěpit! Vše ostatní  už je dávno pryč.

Jestliže  předchozí  dvě okupace  Afghu  skončily pro uchvatitele  následným  rozpadem, kde berou  všichni ti jedině  správní jistotu,  že  další  dějinné zemětřesení a  zmenšení  nečeká toho třetího????

U Británie  porážka  znamenala  začátek velmi rychlé  ztráty  nejprve  supervelmocenského a následně  i velmocenského statusu!  U SSSR  rovněž! 

Ta  uštěpačnost  na  adresu Moskvy  doslova plave  na vodě!  Ale  kampak na  naše jediné a vždycky  správné!

Takže  do třetice  všeho  zlého?

Nepřeji si to!  Jenže stejně  jsem si nepřál po  roce  2005 další pokračování  afghánské  války. Tehdy  měla  skončit. Tálibové  skoro neexistovali….

A  na závěr  přidám  ještě  jedno prohlášení už  zmíněné  německé ministryně  obrany Annegret Kramp-Karrenbauerové.

Z  operace /Afghanistan/  musíme vyvodit poučení  pro  příští zahraniční mise. Nastavovat naše cíle  realisticky a  precizně  vykomunikovat, co je  dosažitelné a co nikoliv.

Už  jste  nějakou takovou  reflexi  slyšeli od českého ministra  obrany  Metnara? Nebo od  Babiše,  Zemana, Fialy, Černochové, Pekarové Adamové, generála  Pavla,,  náčelníka  generálního štábu Opaty nebo nějakého  jiného českého politického papaláše? Český politikář  a vyvodit  z něčeho poučení???? Směšné,  že? Co by  tomu řekli spojenci?????

Že se ptám?

Všichni tihle zabednění  atlantisté  z  Česka, místo aby  přemýšleli vlastní hlavou,  radši opět budou  věřit  spojencům. Třeba  takovému  megalháři jako je Boris  Johnson. Který včera  pro BBC , tváří v tvář  hroutící s e loutkové  vládě  masivnému útěku  západních  diplomatů a  občanů, včetně těch  těch  britských  prohlásil:

„Je to samozřejmě velmi obtížné, ale myslím si, že Spojené království může být velmi hrdé na to, co bylo v Afghánistánu za posledních 20 let provedeno,“

Sice  nechápu,  na  co je Johnson, z toho, co bylo  za posledních  20 let provedeno  hrdý,  nicméně  pochybovat  se nesmí! Protože  co by  tomu řekli naši spojenci, že?

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.