Reminiscence afghánského debaklu – hloupost, pokrytectví, lži a hnus.DOPLNĚNO!!!! Znovu doplněno!!! DOPLNĚNO potřetí!!!!


Jsme  doslova zaplavení  reakcemi na  zhroucení loutkové  vlády  v  Afghanistanu.

Nevím jak  vám, ale  mne  z toho jde  jednak  hlava kolem! Valí se na  nás  doslova  hora náhlých  analýz, komentářů, odsudků,   atd. atd.  toho, co  se  od  neděle  stalov  Kábulu. Nevěřím vlastním očím a  uším. A  zvedá se mi z  toho většinou žaludek!!!

Najednou čtu, že  všichni věděli, že  se  na  námi podporovanou  afghánskou  vládu  nešlo spoléhat,  že  s odchodem  US  Army  ji  stejně  čekal zánik, jen se nedělo, že  tak rychlý…..

Vedle  toho nás  různí moralisté  doslova bičují  sdceryvnými  příběhy  o  tmářské středověké  hrůze, co kráčí ruku v ruce  s  Táliby, o tom jak  afghánské ženy  směřují do otroctví,  jak talibské právo šarija  zavádí  barbarské středověké  tresty. Aniž  by se někdo z těch plaček obtěžoval otázkou  – tak proč  sakra  ti utlačovaní  Afghánci nebojovali???

Ta černá / na základě  termínu  červená/ knihovna  je střídána  příběhy  o tom  jak selhala  konkrátní  americká/německá/česká  vláda, která  nechala  své  afghánské konfidenty, pardon  – spolupracovníky,  na pospas  vítězům a neodvezla  je  čas  z  Afghu před  Talibánem.

 A do téhle  kakofonie, respektive  přehlídky  hlouposti, pokrytectví, drzosti, lží a  hnusu  z papalášských a mediálních mluvidel celého západního světa sem tam  zazní  ještě  „hrdinské“ – vždyť  afghánská mise splnila  svůj  cíl – vždyť  my  jsme  tam  šli  potrestat  Al Kajdu, za  11. září, zničit  ji   dosáhnout  toho,  že  Západ  bude před  teroristickými útoky  nezpečný!  Což je pochopitelně  gigantický  nesmysl!

Takhle  argumentují  zejména  tuzemští  psáči, politikáři a  generalita.  Kdo viděl nedělní speciál ČT 24 k Afghanistanu, ví o čem je  řeč.  Že takhle blábolí  politikáři, potřebující  najít  nějaké  ospravedlnění proto  Waterloo, které  zavinili nebo  dlouhodobě  udržovali v  chodu, to ještě  chápu. Ale  že tuhle písničku  zpívá  i bývalý  náčelník generálního štábu  Šedivý, kterého jsem si doposud  velmi  vážil nebo bývalý  velitel sil NATO  na kábulském letišti  – gen. Dvořák je doopraavdy na pováženou!  To oba musí dělat stafáž  politikářům, co tvrdili, že  pod  Kábulem se bojuje  za Prahu??? Proč?

Že takhle  lže americký ministr  zahraničí  tváří  v  tvář  naprosto ostudnému  americkému selhání  s  tragickým vyústěním  stále probíhající tragedie  kábulské letiště, které  nevídaným způsobem překonává  panické scény  ze  Saigonu – cituji:

„Před 20 lety jsme šli do Afghánistánu s určitým posláním, a tím posláním bylo vypořádat se s těmi, kdo na nás 11. září (2001) zaútočili. Tento úkol jsme splnili,“

Washingtonu se podle Blinkena povedlo zabránit dalším útokům teroristů, které Tálibán ukrývá.

to bych také  ještě  jakž takž snad   pochopil. Ono  být  ministrem zahraničí v  administrativě  amerického prezidneta,  která je  vystavena  takovéhle potupě, je  doopravdy  něčím, co má devastující  účinky, proti kterým je  osobní  bankrot  slavným  úspěchem. Devastuje  to osobnost se vším všudy.

Ale proč  něco takového opakuje  kdokoliv  z Česka,  kdo  navíc  není  zodpovědný za  žádné politické rozhodnutí, spojené  s Afghem!!! Proč  kvůli takové  blamáži opravdu  dějinného rozměru  dává  v sázku svou  reputaci???

Co  za  zoufalce je  Bliinken  zač,  ukazují jeho další slova:

„Toto není Saigon,“ prohlásil Blinken v televizi CNN s odkazem na odchod amerických vojsk ze Saigonu v roce 1975 na konci vietnamské války, ve které Američané utrpěli porážku. Jejich úprk tehdy zachytili fotografové a slavné snímky, na kterých evakuovaní nastupují do posledního vrtulníku na střeše ambasády, tehdy obletěly celý svět.

To není  Saigon? Opraavdu ne, Kábul je mnohem  horší a větší potupa!!! Protože  ten útěk z roku 1975 se týkal sice nikoliv  malého, ale  ve  srovnání  s hororem  kábulského letiště  v podstatě  nepatrného počtu  jak amerických, tak jiných  diplomatů a  jejich  domácích přisluhovačů.  V  Afghanistánu  jde  o  obrovskou katastrofu jiné dimenze., Když  Taliban  bez odporu  vtrhnul  do  hlavního města, prakticky  všechny západní ambasády  pracovaly. Když ne  v plném, tak  více než dostatečném obsazení.  Nikdo  včas neevakuoval dokonce ani  rodinné příslušníky  diplomatů!  Natož  místní kolaboranty. Tohle  Saigon z  větší  části minulo. Tam  se vítězství Vietkongu a  Severního Vietnamu  viditelně, po  tzv. vietnamizaci  války  rýsovalo  řadu let. Pamětníci vědí, že  tu  Nixon vyhlásil v  roce 1969, prakticky  začal realizovat o tři roky později, zpěčetil Pařížskými dohodami /1973/ a  Saigon padl „až“  o další d va  roky  později.

Afghanistan se zhroutil ještě  tehdy, když  v zemi zůstali američtí  vojáci!!!! Před  datem definitivního odchodu, dohodnutéhos  Talibanem!!!!  Aniž  by  kdokoliv hnul brvou!!!!

Když proskočily  před třemi roky  první zprávy o kontaktech mezi Trumpovými lidmi a  Talibanem, s tím, že začala  jednání, četli jste na Kose ten den  toto:

Takže se ptám znovu – co vlastně děláme v Afghanistanu? Opravdu bojujeme a potlačujeme ten mezinárodní terorismus? Nebo tam Česká armád a uvízla ve faktické pasti a aktuálním smyslem celé operace už je jen zabránit evidentní porážce a hledá se nějaká další vietnamizace další války?

Tu první pamatuji osobně – s tou přišel Nixon, když chtěl vyvázat americké jednotky z nekonečného konfliktu ve Vietnamu. Když se tak stalo, Jižní Vietnam se zhroutil….

Zeman by si měl uvědomit, že nějaký trochu účinný boj proti terorismu vypadá úplně jinak.

Tedy kromě jiného, protože  šlo o druhý  díl fundamentální  analýzy   afghánského konfliktu.

V březnu 2020 se Kosa, po uzavření dohody  v  Dauhá  mezi Trumpovými USA  a  Talibánem,  k „vietnamizaci“  vrátila.  Takto:

Jeden ze zakladatelů hnutí Tálibán, mulla Abdul Ghání Baradar, jenž zastupoval hnutí v Dauhá, hovořil telefonicky s prezidentem Spojených států, který rozhovor charakterizoval jako „dlouhý“ a „dobrý“.

„Mé vztahy s mullou jsou velmi dobré. Chtějí ukončit násilí,“ uvedl Trump v úterý, tedy už po obnovení povstaleckých útoků proti afghánským vládním silám.

Nějaký problém? Ti dva  si poklábosili a smlouva, jak vidno platí dál! Inu  vietnamizace  jako vyšitá!  Už  jsem o ní psal minule.

Taliban  v podstatě  jen testuje, co všechno mu  projde. Nebude toho málo! Kábulská vláda  má od US  pouze právo souhlasu a  to ještě  kdo ví jestli.

Do úplného stažení  Američanů zbývá  dlouhých 14 měsíců. Talibové  je nepochybně  využijí k tmu, že  budou útočit proti vládní armádě a policii ve stále vyšší míře. Aby  si tyhle silové složky loutkového režimu uvědomily, že se  staly nahými v trní a že jim nikdo nepomůže  a  jsou bez budoucnosti. Aby  soustavně podlamovali  morálku jejich příslušníků. Když Američané ve  stahován budou  pokračovat? Tak celá  afghánská vládní struktura  roztaje  rychleji, než  příslovečná sněhová koule  v pekle. A  až budou pryč, tak  Taliban  ovládne  Afghanistan  rychle  a brutálně.

Mimochodem onen mulla Abdul Ghání Baradar, s kterým měl Trump  ty  dobré  vztahy , je  ten, kdo řídí  Taliban a je novou hlavou země!!!!

Dnes, jak už jste  četli v úvodu, se  politáři všech potrefených zemích a  ještě  více všemožní  i  s  tvrzeními, že  zhroucení  zkorumpovaného  kábulského režimu  bylo nevyhnutelné a  že se vlastně  ani  té  rychlosti divit  nesmíme!  Ptám se,  kde  se  všichni tihle  chytrolíni skrývali v  době, kdy  Kosa přesně  predikovala, co nastane?

Asi tam co takový  Václav Klaus!  On respektive mominálně  Institut  Václava  Klause  předevčírem vydal  k sesypání  kábulského režimu  a  potupnému útěku  z Afghu  dlouhé a zásadní prohlášení:

Stanovisko IVK k situaci v Afghánistánu

Netuším, zdali  jste ho četli  či zaznamenali. Pokud  ne, doporučuji.   Podepsal bych  v něm  každé  písmenko. Protože s takovými tezemi  jako:

Afghánská zdrcující porážka západního expanzionismu je jen dalším příkladem v řadě: Irák, Libye, Sýrie, Ukrajina. To jsou země, kde se Západ snažil bez jakýchkoliv skrupulí vměšovat do jejich vnitřních problémů, aby je nakonec zradil, opustil, nesplnil očekávání, na základě kterých v těchto zemích intervenoval a podporoval tu část společnosti, která se zdála být Západu nakloněna.

Překvapivý konec afgánské války a předání moci Tálibánu bez ohledu na osud dosavadních přátel a spojenců je mementem a varováním pro všechny, kdo se vydávají do rukou mocných, spoléhají na ně a zapomínají se starat o zajištění vlastní bezpečnosti. Dnešní debakl potvrdil, že velmoci nemají přátele, ale pouze zájmy. Neplatí to samozřejmě jen pro Afghánistán.

Vítězství Tálibánu není překvapením, jak se tváří dnešní komentátoři, neboť se k němu schylovalo již celá léta. To, že NATO a USA tento fakt zlehčovaly, je dalším důkazem jejich nepochopení afghánské společnosti. Je důkazem pokrytectví těch, kteří z dvě desetiletí trvající války masivně profitovali a měli na jejím prodlužování zájem bez ohledu na její skutečné výsledky.

I ve světle této zkušenosti si přiznejme, že dnešní Západ nemá oprávnění komukoliv ve světě vnucovat uspořádání společnosti podle svých představ.

Ano, s tím nelze nesouhlasit. Jak říkám, bez váhání  bych připojil svůj podpis. Kdyby…  ano, kdyby  Váslav  Klaus  neseděl celých  10 let  v  úřadě  prezidenta!!!  Od  roku  2003 do roku  2013. Myslím, že  českou vnitřní politiku sleduji dostatečně pečlivě, abych  zaznamenal  nějaké  jeho prezidentské se  vymezení  minimálně proti  české účasti  na  téhle  válce! 

Naopak  Gůgl  mi vyhodil toto:

Afghánistán podle českého prezidenta Klause zatím není schopný převzít kontrolu nad svojí bezpečností. Václav Klaus to řekl České televizi před summitem NATO, který dnes začíná v severoamerickém Chicagu. Abych jej citoval přesně:

„Bylo by falešné, abychom si namlouvali, že afghánská vláda a afghánské ozbrojené síly jsou schopné převzít odpovědnost za Afghánistán. To není možné,“. Prezident si proto myslí, že mise v Afghánistánu bude pokračovat i po roce 2014, na kdy je naplánované úplně stažení aliančních sil.

To nemluvím o tom,  že  když  Miloš  Zeman jako premier na sklonku roku 2001 rozhodl o odeslání  prvního českého  vojenského kontingentum čímž  reagoval na  žádost NATO,  Klaus  jako předseda  sněmovny  a  Zemanův  smluvně opoziční  partner,  ani neceknul! 

Pro mne je  nynější stanovisko Klause/IVK vrcholem  pokrytectví, ba hnusu.  Za  všechny ostatní,  co v podstatě  do konce minulého týdne  souhlasili s  intervencí pod  Hindukůš  a dělali z  ní dokonce věc  národní cti, pod  heslem – CO BY TOMU ŘEKLI SPOJENCI?????

Dnes  od  téhle  neblahé  mise dávají  všichni ruce pryč! Tedy  s výjimkou  stále méně početné množiny  těch, co tvrdí, že  svoje  poslání splnila, protože  Al-Kajda  byla  rozehhnána.

Je zajímavé, že  se  řeší zejména  zcela podružné  věci. V zemích, kde je těsně před  volbami – typicky  Německo a  ČR a  pak v  USA, se politcká opozice ukájí a  exhibuje především  na  tom, proč  vlády  zaspaly  s evakuací  svého diplomatického  personálu a jejich  rodin a  s odvozem  místní kolaborantů.  A  dělají  vlny  aby  těch kolaborujících  se  odtransportovalo co nejvíce. 

Tahle  témata  nyní ovládají  stránky novin, zpravodajských webů a  tlevizní obrazovky.  Nechce  se  mi to moc  pitvat. Až na jeden  fundamentální úhel pohledu. 

Ale přeci se s  touhle, promiňte  – politickou bižuterií, trochu vypořádat musím. Ty pláče kolem  chudáků afghánských  pomahačů, zanechaných svému osudu – nesdílím.  Vím, že to je  cynické.  Ale  jiný pohled  je pro mne  vadný.  Ano, pracovali pro nás. Rozhodli se k  tomu ovšem  zcela  dobrovolně! Tak jako se kdokoliv může  u nás  stát  hasičem, horníkem nebo  pyrotechnikem.

Když  nastupovali do pracovního poměru  pro  západní interventy,  dobře znali rizika, jimiž vystavují  sebe  a své rodiny. Že pro část  svých  soukmenovců  jsou prostě  zrádci.  Jenže  oni se  rozhodli, že  rizika  z  toho vyplývající,  jsou výrazně  menší než  benefity s  touto prací spojené. Šli  za  naprosto místně  nadstandardním příjmem, za  pocitem, že jsou na straně  vítězů,  že jim a  jejich rodinám se  podaří  přesídlit regulérně  na Západ!  Zkrátka  vzali na  sebe  rizika. Nikoliv  z touhy  zavést  ve  své zemi demokracii, nýbrž proto, že se  jim naskytla příležitost  patřit  k nové  afghánské elitě. A  v řadě  případů i navázat se bezprostředně na  západní penězovody. Nejpozději minulou neděli zjistili, že  jejich  sázka, po dlouhé době  výher a  dalších profitů – zbankrotovala.  

Nepamatuji válku. Ale  sovětskou okupaci ano. A  vím, jak jsme  se dívali  na  místní  normalizátory a jiné přisluhovače  Brežněva a  spol.  A  to jsme v  civilizované střední  Evropě.  Oni  dnes všemožně  naším světem oplakávaní  afghánští spolupracovníci dostávali za  své služby  zaplaceno. A  dobře.  A nyní jako  se  kvůli nim  má hroutit  svět?  Nepamatuji se, že  by  se něco takového  v našich zeměpisných  šířkách odehrávalo,  když se  službě  či práci  zahyne  hasič, policista, voják,  havíř, řidič  dálkového kamionu, strojvůdce, atd. atd. Jsou  snad  afghánští   tzv. tlumočníci něco  víc? Oni si svůj  osud  vybrali sami. A  za s vou práci dostali zaplaceno. Dobře  zaplaceno!  Předpokládám, že  ti chtřejší  už  dávno a dávno  stejně  z  Afghu odešli. Protože  si  dostatečně  včas ovědomili, k  čemu  to  u nich  spěje.

Ale jak  říkám –  ve  Spojených státech a  v zemích, kde probíhá  předvolební kampaň  je z jejich odsunu  a  chaosu při  transportu  diplomatů s  rodinami  obrovské  a  neskonale cyničtější  téma  než  moje úvaha  o tom,  že  oni  „tlumočníci“  si  svůj osud  vybrali dobrovolně  sami a za  se  svou prací spojené riziko dastali dobře  zaplaceno.

Jsem už  politikáři  všeho druhu a národností dostatečně  vyškolen, aby  pokládal za jisté, že  je nějací Afghánci  zhola nic nezajímají!  Že  jde prostě jen  o snahu  na jejich  zádech, či chcete li  – mrtvolách,  získat politické  body  oproti současným držitelům moci!  bTotéž platí pro odsun  diplomatů!  Žádný  z těch, co dnes  vše plamenně  kritizují,  by  to  nezvládl lépe. Tím si jsme naprosto jistý!

V  Americe poražený Trump a jeho republikáni  ze  zhroucení  Kábulu  udělali klacek na  Bidena.   Kdybyste  si rozklikli link, který dávám  k telefonátu  mully Abdula Gháního Baradara  s Trumpem -viz  výše, tak  byste  zjistili, že  následoval po tom, co  navzdory  smlouvě  z Dauhá Taliban  zaútočil na   americké  vojáky! Smlouva nesmlouva.  A Trump má nyní tu drzost  tvrdit, že  tristně Biden  selhal. Protože se nedržel Trumpem zanechaného plánu. Ačkoliv  hlavním mottem toho slavného, leč  chymérického plánu, bylo stažení  Američanů už do konce  května!

Stejné je  to s německou/ českou a kdo ví jakou  jinou opozicí. Ta  se nyní  vozí na  tom, že  vláda  trestuhodně  spala, reagovala  až  čtvrt hodiny po dbanácté a  vůbec ničemu nerozumí. A proto by jí to voliči u uren  měli spočítat!

Ano,  vlády trestuhodně  zaspaly. Ve  srovnání s  Kosou.  Ze všech zemí, co jich  v  Aghu vojensky Američanům přicmrndávalo, jen pár  z nich osvědčilo  elementární soudnost  a  stáhlo svoje  vojáky  dávno před  16. srpnem 2021 a jsou tak mimo tuto historickou porážku NATO. Nevím  to přesně, ale  někde  v hlavě  mám, že  se  to týkalo Dánska a Španělska, Ale  pravou ruku bych na  to  nevsadil.Ale prá  osvícených států  se našlo.

A  vlastně  ani  nejde o to, kterých pár zemí  disponuje  vládami, co preferují zdravý  rozum. Je zajímavé,  že  nikdo si neklade  tu úplně  zásadní  otázku  –  co je příčinou toho,  že  všechny  členské  státy  NATO a pár nečlenských Taliban nachytal s  dokonale  staženými kalhotami?

No ono to je  vlastně jinak! On si leckdo  tento dotaz položil. Ale  všichni  se bojí  na něj odpovědět!!!  Nejvíce si dovolila  kancléřka  Merkelová, když  na  otázku,  jak mohla  její vláda  tak trestuhodně  zanedbat  svoje  povinnosti ohledně odsunu  německých státních příslušníků a kolaborantů, odpověděla:  jsme na tom jako ostatní, to se  stalo všem.

Podobně troufalejší  novináři řeší, jak je možné, že  tak trestuhodně  selhaly zpravodajské služby. Zejména  ty  americké. Že  nedokázaly  identifikovat, jak prohnilý  je  afghánský  režim a  jak malou podporou ve veřejnosti disponuje!

Ta odpověď  je při tom  na všechny  vyřčené  a nezodpovězené  otázky až  primitvně  jednoduchá –  co by tomu řekli spojenci!!!!

To neplatí jen pro Českou rpeubliku!  Afghanistan tvrdě  zdokumentoval, že  tuhle  mantru  vyznávají  všechny  členské země  NATO!  A že   přesná verze  věty   co by tomu řekli spojenci!!!!,  v  reálu zní  CO BY TOMU ŘEKL AMERICKÝ  SPOJENEC!!!!

Nikdo, až na opravdu pár  výjimek si netroufl  stáhnout  svoje  víjáky  z Afghu  dříve,  než   Američané. I přesto, že   velící  důstojníci jednotlivých národních kontingentů nepochybně  správně  četli  situaci  na bojišti. Jsem si jistý i  tím, že  řada zpravodajských služeb zejména  britských, německých, francouzských, určitě  disponovala  dostatkem  kvalitních  informací o tom, co a jak  v  Afghanistanu. Ale nikdo si netroufl jim věřit, když  Američané  vyznávali  jiný pohled!!!!

A pokud  jde o stahování  diplomatického personálu, tak v Německu je  velký skandáíl momentálně z toho, že  tamní německé  zastoupení  o evakuaci žádalo  už řadu měsíců, leč  nikdo tyto  žádosti nebral na vědomí!!!!!

Proč?

No protože co by  tomu řekl spojenec?????

Státy  NATO prostě  zcela  rezignovaly  na  svoji vlastní  afghánskou  politiku a plně  se podřídily  Washingtonu. Vojensky, zpravodajsky, situačně! Zkrátka  zcela  dobrovolně  se dostaly  do role  hostů  na  hostině pořádané  britskou královnou!

Tam prý platí dvě železná pravidla

-nikdo nesmí začít  jíst  nebo se posadit ke   stolu, dokud  tak tak neučiní královna

-nikdo  nesmí  jíst  dále nebo  zůstat sedět  u  stolu, když tak učiní královna

Všichni dělali jen to, co Američané, všichni mysleli jen to, co Američané!  Nikdo si  netroufl uplatnit sebemenší samostatnost v konání a  vyhodnocování  situace! Jen proboha  žádný  vlastní rozum nebo iniciativa!  Myslet za  všechny  členy  NATO může  jen  Washington. Získávat a vyhodnocovat informace  opět  může jen  Washington. A protože  ten  zůstal mimo realitu a  v pásmu  fikcí, iluzí a  svých přání, vše dopadlo v  Afghanistanu, jak jsme  toho přímo svědky.

Zatímco u   nás   a  v převážné  části  západního světa tuhle  fatální  chybu  většinou nikdo neřeší,  sem tam se  v  evropském kontextu přeci jen   najde  politik, který si troufne  nesměle konstatovat, kde  je problém a že  král by mohl býti nahý.

Nejvíce  jsou  tyhle věty  slyšet z Německa. O kancléřce  Merkelové  už  byla  řeč. Její plánovaný nástupce  Armin Laschett   řekl v pondělí v Berlíně po zasedání předsednictva CDU: „Toto je největší debakl, který NATO od svého vzniku utrpělo, a je to změna epochy, které nás čeká“,.

Jeho kolega, šéf  bavorskérské  CSU Markus Söder ještě  v neděli požadoval okamžité  svolání  vrcholných orgánů NATO a  projednání  afghánského  selhání. Cituji:

Je  nutné, aby  Američané konzultovali se  svými evropskými spojenci. Hlavním viníkem  situace  je  svévolné stažení  amerických jednotek. Bundeswehr  v zemi nemohl zůstat sám, pokud  USA  odešly.

Nyní je  vrcholně  žádoucí spustit  sadu jednání. Nikoli jen na  úrovni Evropské unie, Ale především jednáání  uvnitř  NATO. Musí  dojít k nouzovému zasedání! 

Zdaleka  nejostřeji se vyjádřil  Norbert Röttgen,Laschettův protikandidát  při  volbě  nástupce  Angely  Merkelové a předseda  zahraničního  výboru  Bundestagu. Ten  přímo napadl Spojené státy  a předhodil jim  naprosto amaterské jednání, uvažování a rozhodování, bez jakékoliv  konzultace  se  spojenci! Dálle prohlásil, že  jde o velké  historické selhání  Západu, S  tím, že  nyní ponese  dlouhodobé  hluboké důsledky  tohoto  selhání. Že  ztratil důvěryhodnost. A  to v obrovském měřítku. Spojenci podle něj  chybu ještě  umocnili  tím, že  jednostranná  americká rozhodnutí  okamžitě  a bez námitek  akceptovali.

Něco, co je v evropském kontextu nevídané! O tom že by  si něco takového dovolili čeští žvátorové typu Babiš nebo Fiala  ani nemluvě.   Ti nejspíš  intervenci  v  Afghu podporují ještě  teď..

Zmínění  němečtí politici trefili  přesně na komoru  afghánského problému a afghánské  agonie. Středobodem  je  slepá  víra  ve  Spojené státy, jejich politiku, jejich  znalosti a v  samém   závěru se vše  přeměnilo v porážku nevídaného rozsahu. Jen kvůli tomu,  že  se  ve  „společnosti  rovných“ nikdo neodváží  myslet  sám vlastní  hlavou,  natož  aby  si troufl  definovat nějaký  vlastní  zájem a  důsledně za ním  šel.  To se ve  „společnosti rovných“  nenosí a  dost možná  ani nesmí. Protože  když  královna  nesedí a nejí, nesmí jiíst nikdo!  Co by tomu  řekl spojenec????

Dodatek:

Ještě  jsem  ani  nezredigoval tenhle  text a  už píši dodatek. Musím. 

ČTK právě  vydala  Zemanův  koment  afghánského debaklu. Platí u něj  totéž, co  stojí  u toho Klausova  výše!  Podepsala  bych  každé  každičké slovo. Nebo skoro každé.   Protože  Zeman opět  zdůrazňuje, jak ON by byl v Afghu  válčil dál,  jak  to do očí  říkal na zasedáních NATO Trumpovi , tak Bidenovi!  Asi  z invalidního  vozíku  ví , jak Taliban porazit! On jediný na  celém světě!  Ale  to není důležité.  Cituji:

„Podle mého názoru odchodem z Afghánistánu Američané ztratili prestiž světového lídra a samo NATO teď vyvolává pochybnosti o oprávněnosti své existence,“

„Jestliže zde NATO selhalo, mělo by to vést i k přehodnocení našich obranných výdajů a k většímu důrazu na obranu národní,“ poznamenal. Uvedl, že české obranné výdaje byly dosud motivovány spíše požadavky Severoatlantické aliance. A tyto požadavky jsou zase motivovány přáním zahraničních zbrojařských firem, tak si myslím, že naše zbrojní výdaje by se nyní, když investovat do NATO je tak trochu vyhazováním peněz, měly soustředit na národní obranu, na národní akvizice,“ řekl. „Jinými slovy důraz na národní armádu a národní stát by byl přirozeným důsledkem selhání NATO v Afghánistánu.“

Zeman dnes řekl, že podporoval misi v Afghánistánu a v Sahelu. „Dokud tyto mise existovaly, podporoval jsem i zvyšování našeho obranného rozpočtu na ta mystická dvě procenta HDP, a jestliže se situace změnila, logicky se změnil i můj postoj,“

K tomu v podstatě nelze  nic  dodat.  nemá to totiž  chybu!

Až na jednu  trivialitu  – on nás  do toho afghánského bezedného bahna  zatáhl. On  byl první, který  slepě  uvěřil americkému leadershipu ve  světě  obecně a  v  Afghanistanu speciálně. Přiznává se sám k tomu,  že on by  na  téhle beznadějné misi  setrval  dál. A  klackem  futroval  do  Afghánců naše, či jeho hodnoty. To už je  dokonale  jedno!!!  Aniž by nám  sdělil, jak dlouho by  v Afghanistanu  chtěl být a  jak by  zařídil konečné  vítězství.  Ovšem nevylučuji, že  to prozradil  Svědkům Milošovým a  ti to dokonale  utajují před námi,  Nehodnými toho velkého tajemství.

Takže  když  všechno u Zemana  sečtu, mám to s ním jako  u Klause  – napsal to  fajnově, jen  v  jeho podání jde  opět o neskutečné pokrytectví a  drzost!  

Mám svědomí čisté, nejsem generálem po boji, který  vydává  skvělá stanoviska  až když  je  vše prohráno!  Jako Zeman nebo Klaus a  spousta  dalších.

O  Afghu Kosa  píše  dlouho. A  pořád  drží  stejnou linku. V prvním článku v jejím  archivu na  tohle  téma, který  vyšel 16.července  2014!!!!, stojí  také toto:

Měl jsem  osobně  pro  afghánskou  misi  docela dlouho pochopení.  Věřím  na  smrtelné  nebezpečí  naší  civilizace  pocházející  od  islamistických  fanatických militantů.   S těmi se opravdu  nedá vyjednávat.   Tady je to jasné,  buď  naše nebo jejich civilizace.  A my  sami  jsme  je  v  Afghánistánu  na souboj  vyzvali. Nic proti tomu.  oni  narušují  hodnoty našeho světa  každý  den a každou hodinu v  roce.

Základní poučka  pro každou  válku  však zní  zcela jasně – jestliže  sáhneš  po zbrani, nemáš  jinou volbu než  vyhrát. A  tahle  základní strategická podmínka , od  samého začátku  nebyla naplňována.   Západ  prostě  nebyl  ochoten přinést  míru obětí , nutnou  k  celkovému  vítězství. Vést  válku tak, aby  zvítězil.   Chtěl  technologickou  válku  počítačových her, bez  obětí.  Ale  to v  Hindukůši  neplatí.  Stejně jako sázka  na tamní  politiky.  Nebo odhodlání  Afgháců, že  západní demokracii  nadřadí  nad  svoje  náboženství  a kmenovou příslušnost.  Přidejme  si  k tomu  více či méně  skrytou podporu islamistům od  všech možných  prozápadních  islámských spojenců  Saudy počínajíc a Pakistánem konče. Takže  celá  operace, která má,  tuším, nanejvýš  nepatřičný  název  Trvalá svoboda,  nutně musí  skončit  celkovým fiaskem. Nikoli  svobodou   Afghánců a už  vůbec ne trvalou. Je zcela  zřejmé, že  naše  hodnoty  jim nic  neříkají a  naopak , že je považují  a těžce  dekadentní a pro sebe  nepřijatelné.  Jediné, co je zajímá, pokud  zrovna  ne  jak  aliančním vojákům podříznout  krk, jsou  západní peníze.

S polovičatým přístupem k vedení vojenských operací, nechutím  platit  za  výhru  krví a proti  vůli těch, kvůli kterým se  prý  válčí,  se naprosto nic  nedá  vyhrát!

Opakuji -tohle Kosa vydala  16.července  2014!!!! V době  kdy  se  o vojenské operaci  ANTO  nikdo z politiků,novinářů, analytiků a  podobných neodvážil  ani ve  snu poichybovat!

Neuvádím to proto, abych si vytahoval triko. Nýbrž  kvůli tomu, abych doložil, že  selský  rozum a  trocha logiky, při absenci politického fandovstvía  demagogie  vedou  ke  správným závěrům  dlouho a  dlouho předem!

Protože Afghanistan  to je přehlídka přesně opačného postoje –  západní  hlouposti, pokrytectví, lži a hnusu.  V podání  politických a  společneských  elit. Bez  ohledu ať  bereme  úroveň národní či nadnárodní! Jakou  budoucnost  má  civilizace, postavená  na  takovýchle  základech?  Asi jako  liberálně demokratický  Afghanistan!   

Dodatek ze  středečního poledne:

Německý  Bild  dnes  vydal  chorongrafii,  k  teré rozebírá  ne/činnost  spolkové  vlády  a  dalších institucí  tváří v  tvář  hgroutícímu se  Afghanistanu. Je  to velmi  interesantní  čtení!

Der unwürdige Streit um das Versagen von Kabul

Němčináři si  ho jistšě  vychutnají. Prostě  bez  požehnání Američanů  nikdo nic  nerozhodl. .

Ale  úplně  nejlibovější  kousek  je  ze  13. srpna!

Především ta  část,  kde  Bild  cituje  z  utajené zprávy  rozvědky  BND ohledně  vývoje  situace v  Afghanistanu a  eventuálního  převzetí moci Talibanem:

Výstřižek

Překlad:

Převzetí Kábulu Talibanem před  11.zářím je nepravděpodobné!  Taliban  momentrálně  nemá  zájem na opanování  Kábulu!!!

Tohle  dodala  BND  své vládě  v  okamžiku, kdy  už  do pádu afghánské metropole  zbývaly  jen  hodiny!!!

Prostě  Američané nedodali situašční  zprávu. Tak s e Němci ani nepodívali z oken, natož  aby  začali přemýšlet, co z nich vlastně  vidí. Co  by  tomu řekl spojenec???

Další doplněk:

Server ntv.de  pak  Bild  ještě  dále  doplňuje o další detail:

Pracovníci  BND v červnu vyslovili prognozu, že  převzetí moci Talibanem bude ještě  dlouho trvat. Na  utajeném jednání s poslanci Bundestagu sdělilim  že  sic emá být počítáno s  vítězstvím Talibanu, ale  nejdříve  za  18 až  24 měsíců…..

 Rolničky, rolničky kdopak vám dal  hlas? Kašpárek z BND  maličký  nebo děda  Mráz???? ˇVekám, kdy  se konečně provalí, že  za všechno může  Putin, Rusko, GRU a  Čuk a Gek.

Doplněk ze  středečního odpoledne:

V základním textu dnešního článku upozornuji na  vyjádření Miloše   Zemana k afghánskému  debaklu.

Konstatoval jsem, že  bych  podepsal  každé  jeho slovo ohledně  selhání  NATO a  závěrů, které z toho prezident vyvodil,  kdyby… ale to bych s eopakoval a mrhal vaší trpělivostí.

Jenže  opozice  okamžitě  nastartovala   a požaduje aby – viz  článek Seznamu.cz

Babiš by se měl proti Zemanově kritice NATO ohradit, žádá opozice

Moc pěkné  čtení!!!!

Dám z něj jen headliny:

Šéf STAN Vít Rakušan o nezbytnosti existence NATO nemá žádné pochyby. Připomněl, že Severoatlantická aliance je obraná struktura, která zajišťuje bezpečnost Evropy a Severní Ameriky už desítky let.

Podle předsedy ODS Petra Fialy je odchod z Afghánistánu chyba, která oslabuje bezpečnost Evropy. Ani on ale nesouhlasí s útokem prezidenta na Severoatlantickou alianci.

Šéfku TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou prezidentova slova nepřekvapila, opět se podle ní potvrdilo, že prezident hájí ruské zájmy.

Beru na  vědomí,  že podle  těchle  NATO v Afghu  v podstatě obstálo a tak něhaj  jsme  tam  vyhráli,  obětované životy a  vyhozené dva  biliony  dolarů  se nám vyplatily,  atd. atd. Jen samá pozitiva a  sociální jistoty,  řečšeno s klasikem!

Je nesmírně interesantní,  že  nikdo z těch tří  moudřeců se  ani slůvkem nezmínil a  stanovisku  Václava  Klause, který v podstatě  řekl totéž , co Zeman!!!  Inu Fiala  statečný!! A  tui zbylí  jak by  smet!

V Německu  už  se  vede  velmi ostrá  diskuse  o slepé poslušnosti vůči Spojeným státům.  V  Česku zjevně mnohým ještě  nedoklaplo vo co doopravdy  v Afghu  go!!!!

At zavolají  do Bílého baráku. Okamžitě. Snad  jim to nějaký podvrátný, který by  asi tak jejich telefon zvedl  – objasní!!!

Netrpělivě  čekám na  Babišův koment  Zemanovy prostořekosti!

Tohle  si fakt  užívám!!!!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.