Politická plynatost kolem zemního plynu. A Nordstreamu 2 zejména – díl IV.


Zdá se, že  téma evropského ekofanatismu, v kombinaci se strašením budoucím vydíracím potenciálem z Ruska ohledně jeho plynu, hned tak ze  scény nezmizí. A tím pádem  ani z Kosy.  Neplánoval jsem v  žádném případě se  k téhle  tématice  tak rychle  vrátit, nicméně  zásobník, z kterého čerpám náměty na  články, se mi začal vysloveně  šťavnatými texty  a la  plyn,  jaksi začal plnit  sám od  sebe.

Asi bych  to přesto pustil,  kdybych nedošel k závěru, že jestli si necháme ekofanatiky, rusofoby, politikáře a vymývače mozků přerůst přes hlavu, se zlou,  a když píši zlou, tak míním opravdu hodně  zlou – velmi rychle potážeme. Každé  slovo  z  tohoto úvodu  hodlám doložit. Takže pokud si někdo myslí,  že  vlk jen tak straší nebo snad  píše  v něčím žoldu, bude  tvrdě vyveden z omylu. Jestliže  nemá hlavu na krku jen proto, aby mu do něj nepršelo. Ale  k  věci.  Dnes  to bude 

1- o výkřicích  rusofobních  bláznů  z českého maisntreamu  ohledně  ruského plynu a  jeho dovozu do Německa  /potažmo do ČR/

2- o tom jak  fyzikálně  nesmyslný green deal, cpaný svorně ekofanatiky, europapaláši, progresivistickými medii  a v tuzemsku  Babišovou snahou  zalíbit se za každou cenu  v Bruselu a Berlíně, už  začíná drtit  evropské ekonomiky, konkrétně  především tu britskou,  ale  bohužel i českou.

3- o tom,  že  Evropa má tak nanejvýš  4-5 let na  to , aby se rozhodla jestli  ruský  plyn chce nebo ne, protože  on za tu půl dekádu  – řekněme  v roce 2026, také být pro Evropu  v dostatečném množství, či dokonce  vůbec  a za přijatelné ceny    být NEMUSÍ!!!!  Je na  Evropě a jejích hlavounech,  jak si nastaví  vztahy  k Moskvě.  Protože nějaké mentorování a poručníkování v dnešním stylu  za těch 4-6 let dává reálnou  variantu evropského  energetického hladomoru. Respektive  plynového. Jaderný a uhelný už  stojí přede dveřmi.

O tom všem budete  číst  tři po sobě jdoucí dny. A troufnu si tvrdit, že  když tak učiníte  pozorně, půjde z toho leckomu hlava kolem.

Tolik úvod. Program je náročný až  až, dejme se tedy  do díla!

Nevím  jestli jste  už nějak vážněji zaznamenali  antituský, progresivistický a  až na kost  SPOLUpropagandistický  webík Forum24.cz , který  patří „putovnímu poháru“  všech  pražských redakcí /protože není snad jedna, kterou by neprošel/ – Pavlu Šafrovi. V míře  naprosté progresivisticko liberální  demagogie, neobjektivity   a fanatismu   snad nemá v tuzemsku  konkurenta. Překonává  v těchto parametrech i mého  „oblíbeného“  Břešťanova  Hlídacího psa. org. Oba tyhle  zdroje  liberalistické  žluče  a  aktivistického dávení  navštěvuji  vždycky, když  si  chci připomenout,  jak snadné je  ztratit  selský rozum a  primární soudnost ve  prospěch posvátného zápalu a  třeštění. Ale  dost  všeobecných plků! Věnujme  se konkrétnu.

Onehdá mne  udeřil přes oči na  Šafrovině  následující titulek:

Německo páchá energetickou sebevraždu. Pomohl Putin?

Jeho autorem není nikdo menší  než  další  z galerie  vlkových  „žurnooblíbenců“  Jiří  X. Doležal. U něhož  člověk nikdy  netuší, jak velkého jointa  si  ubalil,  než  sedl  ke  klávesnici a  vytvořil další  neotřelý pohled na svět skrze  vá marjánu a  jak dobrý matroš  sehnal ohledně obsahu THC  v  sušině.

V konkrétním případě bych  řekl, že ten špek stál opravdu  za to.  No nic. Věnujme  se konkrétně  tomu, co  JXD  vytvořil. Budu, jako vždycky, citovat:

Podpora, kterou Rusko dlouhá desetiletí poskytuje evropským protijaderným aktivistům, nese ovoce. Nyní Němci – co kvůli aktivistům zavrhli jadernou energetiku – přejdou na kosmeticky (nikoliv reálně) méně pro klima destruktivní zemní plyn, a stanou se plně strategicky závislými na Rusku. Aniž by to jakkoliv přispělo ke zbrzdění oteplování. Pokračováním v současném způsobu výroby elektrické energie – spalováním uhlí – totiž Německo ohrozilo celou planetu, a zakrátko by se emise CO2 na hlavu v Německu dostaly na úroveň emisí CO2 v České republice. Na sebevražednou úroveň rozvojového světa 

Mno tak konečně  vím, kdo stá, hned  nenapadlo!  A při tom, to  bylo tak zřejmé!  Žádná Fukušima!  Žádní němečtí zelení, kteří Rusům nemohou přijít  na jméno! Žádná  zpanikařená Merkelová!  Nic  z  toho! Rusko a  Putin! Simply  clever dear  JXD! Nebýt podpory  Ruska zelení v Německu neexistují!   Čtěme  dál:

A stejně tak nemají pravdu uvědomělí němečtí ekologicky myslící občané a politici, kteří chtějí nahradit „zlé“ uhlí „hodným“ zemním plynem, který při spalování vytvoří na jednotku energie polovinu CO2 než uhlí. To je pravda, v Německu spálený plyn vytvoří v Německu jen polovinu CO2 na jednotku energie, než kdyby tam spálili uhlí. Ovšem při těžbě plynu, která se odehrává na ruské Sibiři, uniká do ovzduší takové množství metanu – řádově nebezpečnějšího skleníkového plynu, než je CO2 – že se rozdíl mezi uhlím a plynem v energetice téměř stírá.

Prostě  plyn je  fuj!  Tedy  ten ruský určitě.  A co takhle plyn  z USA, Kataru  nebo třeba  z Alžírska  či Norska? Ten by  byl  lepší? Bez těch úniků? Ptám, se. Za sebe  říkám, že nevím.  Ale  určitě  ano!  Jinak to není možné! Nebo snad  je? Netuším.

JXD v nějaké světlejší chvilce  přeci jenom prozřel, když ve stejném článku najdeme:

Obnovitelé – tmavozelení, hlubinní ekologové – sice pějí ódy na obnovitelné zdroje, ale neumějí si spočítat, že v Evropě jimi nejsme schopni pokrýt spotřebu elektřiny a tepla.

Ano, obnovitelné zdroje  nepokryí a  to ani zdaleka  energetickou bilanci  Evropy. Nicméně JXD  bije  na  ekologický  zvon.

Jakže tedy  ve  svém THC  rauši  vidí JXD tu jedině správnou budoucnost? Takhle:

Ukončit spalování uhlí je imperativ daný limity klimatického systému. Když nepřestaneme, zkolabuje. Vybudujeme-li pod záminkou ochrany klimatu falešný pocit „ekologičnosti“ spalováním ruského plynu a vytvořením plné strategické závislosti na Rusku, zkolabuje západní demokracie. Jinou dostatečně efektivní čistou technologii pro výrobu elektřiny než velkou jadernou elektrárnu prostě nemáme. Zavádět místo nich malé modulární reaktory bude fajn, až je někdo vyrobí. Zatím k dispozici nejsou. Pokud však ty velké jaderné elektrárny nezačneme – my, Němci, ale v podstatě většina Evropy – co nejrychleji stavět, končíme nejprve jako demokratické systémy, a později i jako civilizace. Demokracii rozbije to, že Západ bude pod strategickou energetickou kontrolou Ruska. A naši civilizaci dorazí to, že se z metanu uvolněného při těžbě ruského plynu oteplí o čtyři stupně a klimatický systém planety se změní do té míry, že nás ekosystém neuživí.

Jak jednoduché! Ba prostinké. Skončíme se spalováním uhlí! To je mus!  Ale plyn,  ruský  plyn??? No fuj!  Je za ním spousty  uvolněného metanu, ale především  – dostaneme  se  do Putinova područí a ten nejprve  zlomí vaz  naší  demokracii a následně i nám!!!

A co že nás může  zachránit? No přece masivní výstavba  velkého jádra!!! Rozhodně nejsem proti. Naopak. Ale  snad  někdo někdy sdělí panu JXD  v době  mezi dvěma  špeky, že  EU  a  spousta západních  vlád  je tvrdě a nekompromisně PROTI  další jaderné výstavbě. Dále mu  snad kdosi pošpitne,  že  vybudovat jadernou elektrárnu, když jde  vše  hladce,  je dnes  proces tak na 15 let. No a  dále by mohl ještě prozradit, s  jakými obrovskými náklady je to spojené. 

Takže  by  mohl pochopit že

-uhelky a německé jádro se odpojí  v horizontu  příštích 18 měsíců

-tento energetický deficit  je nutné okamžitě  vykrýt

-že  nic jiného rychlého než plyn jako alternativa  neexistuje

-že strach  z ruského područí a vydíracího potenciálu  není  ničím ve srovnání s  tím, že  se k tomu ruskému energetickému mediu v  historicky  krátké době  také nemusíme  vůbec  dostat. Jak doložím. A nejde o žádné plané a umělé hrozby, nýbrž o realitu, s níž začínáme  být reálně  konfrontováni.

-že  velké jaderné zdroje  jsou  velmi drahý špás. Který  evropský stát, se  současným obrovským zadlužením  si ho dovolí?

A  ještě něco.  Není vůbec  vyloučeno,  že   Evropa velmi rychle, a  dost možná  až bleskově  přehodnotí svůj postoj k ekofanatismu. Jednak proto, že  evropský ekofanatismus, ať je  či v budoucnosti dosáhne  jakékoliv  hodnoty – NIC NEVYŘEŠÍ!! Ale mnohé zaviní.  Což  Kosa píše  už drahný  čas. A také to náležitě dokládá.  Nyní už to pomalu /hodně pomalu/ došlo i některému mainsreamu. Například  takovému  Echu24.cz

kde  se  objevilo tohle:

Co Evropa vyčistí, to Čína spálí. EU může kvůli klimatu přijít o životní úroveň

opět drobná citace, tentokráte jen perex článku:

Evropa si svými ambiciózními klimatickými plány utahuje opasky a netají se tím, že lidem se kvůli jejich plnění bude snižovat životní úroveň. Celosvětově se přitom na emisích skleníkových plynů podílí pouze zhruba osmi procenty. Jen Čína, která platí za největšího znečišťovatele, jich přitom vypouští až trojnásobek. I ona si sice klade klimatické cíle a uhlíkově neutrální chce být do roku 2060, zatím však od ekologie dává ruce pryč a otevírá dokonce nové uhelné elektrárny. Pozorovatelé tak upozorňují na to, že zelené unijní plány přijdou vniveč, pokud snaha ostatních částí světa chybí, a že Evropa si téměř zbytečně připíná k noze pomyslnou kouli, která ji táhne dolů.

JXD  na  svém THC  oblaku  maluje, jak  ruský plyn  tady u nás  vytvoří Saharu, či cokoliv podobně pohostinného a úrodného.

Kdyby náhodou nepochopil sdělení  svých  kolegů z Echa24, posloužím mu citací  z  minulého článku Kosy na tohle  téma:

Předpokládám, že  vidíte  totéž  co já!

Tedy, že ta  Evropa a  Evropská  unie, které  rvou  snižování  emisí  dnes  už  zcela  mimo realitu  fyzikálních a ekonomických zákonů,  ať  to stojí , co to stojí, hlava  nehlava,  co se  týče  emisí  CO2

jsou v  roce 2020 NA ÚROVNÍĆH  ROKU 1969!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Kam to ještě  chtějí stlačit????

S  výjimkou sdružení OECD/Severní Ameriky se výsledkům  Evropy /EU nejen nikdo ani  vzdáleně nevyrovnal, ale  naopak všichni svou produkci, zejména  v poslední dekádě  mohutně  navyšovali!!!! A  zcela  katastrofický je  trend  v  Asii. Tedy abych byl zcela přesný  – v  Číně a  Indii  zejména!!!!  

Evropa se může  postavit na hlavu.  Klidně  nechť se  s produkovanými emisemi  dostane  na úroveň  absolutní zátěže  z  doby  lovců mamutů,  světovou klimatickou bilanci to neovlivní  ani zbla!!!! Protože  ostatní kontinenty  a především Asie se nijak omezovat nehodlají!! BA právě naopak. Co my  ušetříme, oni několikrát  navýší.

Opravdu mne ale  hodně  potěšilo, že  už i  mainstream  pochopil, jak si realita ekorovnováhy  stojí! Tak snad někdy i Forum24,cz a JXD.

Doufejme, že v  plné  šíři a rozsahu. Jenže ono  to nejspíš  doklapne  daleko dříve  tzv. širokým masám. Napříč  Evropou. A pak se  ekofanatici, liberálně progresivistické elity a  současní politikářští papaláši nepřestanou divit.  Viz jiný  článek Echa

Evropu obchází strašidlo zdražování a nepokojů, Timmermans přesto hájí zelenou politiku

nebo alternativně  o dva  dny  později dokonce už  vždy a jedině  správný Seznam.cz s titulkem

Evropě chybí elektřina i plyn. Je vydaná na milost rozmarům počasí

Konečně  někdo z žurnalistických oficiálních si začíná  dávat 1+1 dohromady! Což Kosa  činí už  hodně  a hodně  dlouho. Naproti tomu  JXD straší hladomorem v  důsledku unikání metanu  na  Sibiři do atmosféry. 

Nelze vyloučit, že  klimatické změny  NĚKDY  k hladomoru napříč  planetou povedou Lidstvo se jednoduše přemnožilo. Ale  už nyní zde máme  akutní problém -hladomor  energetický.A  přichází nebývale razantně. Opět pár  citací, tentokráte  z toho textu Echaa24:

Strmě nahoru letící ceny energií se začínají propisovat do nálad Evropanů a ti proti dalšímu zdražování životních nákladů začínají protestovat. Vlády jednotlivých členských států v obavě z nepokojů reagují například zastropováním cen nebo daňovými úlevami. Britové kvůli nedostatku elektřiny čelí energetickému kolapsu a obnovili i provoz „špinavé“ uhelné elektrárny a nabourali tím tak plán přechodu na bezemisní ekonomiku. Evropská komise (EK) jako strůjce radikálních klimatických plánů však svou politiku nadále hájí hlava nehlava. Hlavní ideolog Green Dealu a místopředseda EK Frans Timmermans je pak přesvědčen, že drahé emisní povolenky problémy nezpůsobují, a že přerozdělování drastickým finančním dopadům na chudší obyvatele zabrání. Zátěž má tak dopadnout bez rozdílu na všechny.

Klima balíček nazvaný Fit for 55, podle kterého se do roku 2030 mají snížit emise až o 55 procent, pak hájil především místopředseda komise Timmermans. Ten přiznal, že zdražování kvůli přijatým opatřením je nevyhnutelné, odmítal ale, že by se na něm podílel hlavně rekordní růst emisních povolenek. Je navíc podle něj vidět, že ceny obnovitelných zdrojů energie zůstávají nízké a stabilní.

Stejně tak nelze tvrdit, že lze obnovitelné zdroje energie vždy považovat za stabilní. V případě nepříznivých podmínek může docházet k výpadku dodávek elektřiny, s čímž se aktuálně setkalo například Španělsko. Zde větrné elektrárny vyrobily energie málo a země teď čelí krizi kvůli rekordním cenám elektřiny, které se za poslední půlrok ztrojnásobily.

Vláda se zde snaží zasáhnout tím, že dočasně snižuje zdanění energií a fixuje částku, o kterou se mohou ceny zvýšit. Zároveň ale čelí i velkému odporu ze strany poskytovatelů energií. Vláda totiž naplánovala i snížení zisků energetických společností, které chce částečně redistribuovat mezi spotřebitele. Provozovatelé jaderných elektráren tak už pohrozily, že by v tomto případě brzy odstavily své reaktory, které dodávají zhruba pětinu energie v zemi.

V Itálii stoupla cena elektřiny za poslední čtvrt rok o 20 procent a v problémech je i Británie, která se už od „špinavých“ zdrojů energie radikálně odklonila a je nyní čistým dovozcem elektřiny, kterou odebírá nejvíce z Francie. Britové se nyní ocitli téměř na pokraji energetického kolapsu, rozsáhlý požár totiž vyřadil páteřní kabel, který elektřinu z Francie přivádí. Nedostatek elektřiny zhoršil už tak napjatou situaci na trhu, kde ceny každým dnem stoupají na rekordy. Země už dokonce musela znovu uvést do provozu i jednu z odstavených uhelných elektráren.

Do větších problémů se může brzy dostat i Francie, která je sice spojována s jádrem, podle nové klimatické legislativy chce však výrazně posílit zelenou složku energie. Solární či větrné elektrárny by tak měly nahradit část elektřiny ze stárnoucích jaderných reaktorů a podíl obnovitelných zdrojů by měl narůst během následujících deseti let na 33 procent.

Timmermans je přesvědčen, že i přesto, že je nyní Evropa částečně paralyzovaná cenovým nárůstem energií, nesmí se zpomalovat. Energetická přeměna má naopak zrychlovat. K tomu, aby nedošlo k finančnímu zruinování chudších, bude podle něj nejefektivnější „zátěž dobře přerozdělovat“.

A nyní ještě Seznam.cz

Země od Velké Británie až po Německo, které čelí prudkému nárůstu burzovních cen plynu a elektřiny, musí doufat v mírnou zimu. Kvůli nedostatku plynu a uhlí v Evropě by jinak nemusely bez úhony přečkat topnou sezónu.

Evropa je čím dál bezbrannější vůči rozmarům počasí. Starý kontinent se totiž již několik let potýká s bezprecedentní energetickou krizí.

Evropa je stále více závislá na nestálých zdrojích energie, jako jsou větrná a solární energie, zatímco investice do fosilních paliv klesají. Politika ochrany životního prostředí také přiměla některé země k uzavření uhelného a jaderného parku, čímž se snížil počet elektráren, které by mohly sloužit jako záloha v době nedostatku energie.

„Pokud nebudeme jednat rychle a nepokusíme se zaplnit každý kousek v zásobnících, mohlo by to být velmi ošklivé,“ řekl agentuře Bloomberg Marco Alvera, výkonný ředitel italské společnosti Snam, která se zabývá energetickou infrastrukturou. „Týden bez elektřiny se dá přežít, ale bez plynu ne,“ varoval.

Na tomto místě mi nezbývá než  dát už letitou, leč velmi  případnou písničku Leony  Machálkové

Ano, svět je plnej  bláznů! Dodávám, že v Evropě  bohužel neskonale více než jinde.

 Viz Timmermans a co třeba Italský ministr pro ekologickou přeměnu Roberto Cingolani ? Ten varoval před tím, že je nebezpečné, když lidé budou energetickou přeměnu chápat jen tak, že zaplatí více za elektřinu. Mluvil o „historické transformaci“, která lidi donutí provést v životě „klíčové změny“, a která jim zvýší životní náklady.

Jenže  realita  je ne)prosná a na dogmata a fanatismus  kašle.  Radim Dohnal z portálu Capitalinked.com uvedl pro deník Echo24:

„Vysoké ceny elektřiny a plynu budou obrovským problém v mnoha zemích vyspělého i rozvíjejícího se světa. Zasáhne to ty nejchudší, a to brutálně, možná tolik co letošní zima tisíce domácností v Texasu. Zásadně to postihne průmysl v Evropě i jinde, už dnes se uzavírá továrna na hnojiva v Británii a právě z důvodu vysokých cen plynu,“

Takže je  zaděláno na velmi rychlé propuknutí masové nespokojenosti. Klimatická katastrofa je jedna věc, ale  nedostatek energií nebo jejich cenová nedostupnost druhá.  A  daleko urgentnější!

Takže  Jiří X. Doležal si dělá starost  s ruským plynem a únikem metanu  při   těžbě na  Sibiři. Ale my  právě  četli,  že  vysoké ceny  plynu a elektřiny  pronásledují  už dnes  Španělsko a  Itálii, u Britů to dokonce došlo už tak daleko, že se zavírají kvůli energetické drahotě  první fabriky a kdyby  masivně nedováželi proud  z Francie, už  by  asi na Ostrovech pořádali masově  slavné hony  na lišku, aby  si sehnali  liščí ohony a  třeli jimi  ebonitové tyče, aby  se vyhli black outu!

Možná si  říkáte, Britové, Italové, Španělé, Francouzi? Jejich energetické problémy nás  nemusí trápit. České republiky  se to netýká! Nemůžete  se dopustit  většího omylu! Zvykněte si na  termín energetická  chudoba. Čeká nás. Tedy podle odborných odhadů asi tak 1/3 celé české populace. Viz  Echo24.cz ajeho

Stát zavede zelené sociální dávky. Bude dotovat cenu energií pro chudší domácnosti

Opět posloužím pár  větami z textu:

Ministerstvo průmyslu a obchodu oznámilo, že chystá pomoc s placením energií pro nízkopříjmové domácnosti. Inspirovalo se tak u dalších evropských zemí, které již podporu takovým domácnostem v minulých dnech schválily. Kvůli růstu cen by se do energetické chudoby mohlo v Česku dostat až 3,5 milionu lidí.

Takže Babiš  s Havlíčkem, už tak těžce  shodkový  rozpočet hodlají zatížit  dalšími velkými dotacemi, protože počítají s  tím, že ČR prudké zdražení energií nemine a  řada  lidí ho nemusí ustát!!! Pokud někdo rudne a  spěnou u mluvidel vykřikuje  -Brusel,  za to může  Brusel, měl by se zatraceně  rychle uklidnit. Ano, Brusel. Ale  až tehdy, co mu ty nesmysly  jednohlasně odkývají všechyn  členské státy. Tedy i Česká republika  Babišovým prostřednictvím! Že  se  do  Babiše  zase  navážím?  Nikoliv. Dám další citaci ze zmíněného článku:

Česká vláda zároveň v pondělí schválila dotaci ze státního rozpočtu na takzvané podporované zdroje energie pro příští rok ve výši 27 miliard korun. Původní návrh rozpočtu pro příští rok počítal s 20 miliardami korun, později s 23 miliardami korun. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnešní navýšení zdůvodnil snahou pomoci podnikatelům a firmám vyrovnat se s rostoucími cenami energií.

Takže na  stejném zasedání Babiš a jeho vláda  odsouhlasí, že  rostoucí náklady na  energie  budou  NĚKTERÝM  skupinám obyvatelstva  dotovány  ze  státního a  SOUČASNĚ ODSOUHLASÍ VÝRAZNĚ ZVÝŠENÍ  DOTACÍ  pro solární a větrné  barony!!!! Vážně  je  Brusel odpovědný  za  to, že  mu Babiš  odkýve  každý ekofanatický úlet a   následně ho  doslova  hujersky  v  ČEsku zrealizuje, ačkoliv  musí  vědět,  k jakým koncům to povede? 

Pokračování  zítra!

 

  .

 

 
 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.