Politická plynatost kolem zemního plynu. A Nordstreamu 2 zejména – díl V.


Dokončení ze  včerejška.

JXD  trvá na  tom, že  ruský plyn nikdy!, a  že Německo, které si Nordstreamem 2  jej  dokázalo dlouhodobě  zajistit, prý tím  páchá  sebevraždu! Energetickou…… Ano, Machálková  tu  starou písničku opravdu trefila!

Velmi snadno se totiž  může  stát,  že  se  JXD dočká potvrzení  přísloví mojí babičky  – hochu, dobře  si rozmysli, co si budeš přát! Ono by se  ti to přání mohlo splnit!

Oni totiž  přicházejí, co se  ruského plynu  týče, mimořádně  zajímavé a  řekl bych, že  pro Evropu krajně  znepokojivé  zprávy /tedy  pro JXD a podobně  nastavené, zřejmě  nesmírně  radostné!/.

Například o obrovském plynovém apetitu  Číny. Od  té doby,  co je  připojena na první rusko čínský plynovod  Síla  Sibiře: -viz web eadaily. ru  a jeho článek:

Китай ошеломил «Газпром»: Но мощности поставок пока ограничены

Nepochybuji,  že  v kruzích, kde se  JXD, Jakub Janda a  pod.  pohybují,  patří k bontonu  už  neumět  ani azbuku, natož  rusky.Proto si  dovolím přeložit a citovat klíčové  pasáže. Kdyby náhodou nakoukli. Aby  nepřišli o možnost zjistit, která bije:

Třeba  titulek zní 

Čína  ohromila Gazprom. Ale možnosti dodávek jsou  omezené.

A  textu, kromě  jiného stojí:

Nejdynamičtějším a nejrychleji rostoucím je čínský trh, který nás každý rok jednoduše omráčí tempem růstu spotřeby,“ řekl generální ředitel Gazpromu Alexej Miller a pokračoval:

Pokud jde o naše dodávky do Číny, ty rostou a v tuto chvíli od začátku dodávek na základě smlouvy na 30 let již dosahují více než 10 miliard metrů krychlových plynu, zatímco Gazprom v některých dnech překračuje denní smluvní závazky.“ na žádost našich čínských kolegů,“ .

Podle šéfa Gazpromu je rusko -čínský kontrakt jedinečný: „Je to největší kontrakt na dodávky plynu na světě – 30 let, každý rok 38 miliard kubických metrů plynu. A Čína se doslova v okamžiku, po podepsání této smlouvy, stala jedním z našich největších spotřebitelů. A dnes vlastně říkáme, že spolupráce mezi Ruskem a Čínou je spolupráce mezi největším výrobcem a největším dovozcem. “

Jen dodávám, že  EU kdysi zkoušela  postavit plynovod  Nabucco a  dostat do Evropy  turkmenský plyn. Místo ruského. Projekt  skončil blamáží.  Tuhle mi kdosi psal,  že  jako Turkmenistan místo  Ruska je to pravé ořechové!

Není. A také není pravda, že  Rusové už vlastně jen do Evropy  přeprodávají turkmenský plyn a že  v podstatě nic jiného do Nordstreamem2 nepoteče. I kdyby ne proto, že  není žádná povědomost o tom, že by  z Turkmenistanu někdo někdy položil nějakou pipeline napříč  Ruskem do Vyborgu, kde  oba Nordstreamy  začínají, takže  jak že  by se ten plyn na podmořskou trasu dostal, ale především proto,  že současným největším dodavatelem plynu do Číny je Turkmenistán. Prezident země Gurbanguly Berdimuhamedov uvedl, že do ČLR je ročně dodáváno 40 miliard kubických metrů turkmenského paliva a plánuje se jeho zvýšení na 65 miliard!!!! Takže  Turkmeni  už Evropu  vyměnili dávno za  Čínu!  Rusko Pekingu dodává méně  než  Turkmenistan!!!!!

Nicméně Čína  by  ráda  podstatné  zvýšení. Takže  tlačí na  to, aby  Síla  Sibiře  šla přes  svou původní kapacitu /projektována roční kapacita necelých 40 miliard m3 ročně, nyní od  ČLR  požadováno přepravovat 44 miliard m3/  a dodávala  více  než  bylo plánováno. Jak by také ne, když sibiřský plyn   výrazně levnější než spotové dodávky LNG. Interfax například uvedl, že ve druhém čtvrtletí byla cena ruského plynu pro Čínu 148 dolarů za tisíc metrů krychlových. Spotové zásilky LNG se přitom prodávaly za více než 400 dolarů.

Čtete  dobře  – 148 USD oproti 400 USD. Inu ruský diktát a vydírací potenciál v praxi!

Vrátím se teď na skok  k těm článkům z Echa24 ze včerejška.

Které že evropské  země  tam jsou jmenovány  jako ty, co řeší problémy  s  explozí cen  plynu a  elektřiny  a vůbec jejím elementárním dostatkem?  Španělsko, Británie, Itálie?  A  Francie  v druhém kole už brzy?

Výborně!  Snad  s výjimkou  malého dovozu do Itálie  žádný další ze  jmenovaných států  nebere  Putinův podvratný a  rozvratný  plyn!!!! Ale Německo, podle  JXD  páchá energetickou sebevraždu, protože  si  s Moskvou domluvilo plynový import ve  velkém a na dlouho! A spolupostavilo si za  tím účelem oba Nordstreamy. Jako strategický  dopravní plynový kanál. Který neprochází  územím žádné třetí země, která  by případně mohla nějak ovlivnit  dopravu energetického media! Dokonalá sebevražda, jen co je pravda!

Cože  to zpívá Machálková? Svět je plnej  bláznů? Trefa!

Na  tomto místě opustím na  chvilku  J.X. Doležala a  budu se věnovat  kdysi celkem střízlivémua  věcnému  Lukáši Kovandovi. Ten se také pustil do rozjímání okolo energií, jejich cen a  dostatku. Třeba  zde:

Česko bude muset na elektřinu či plyn chudším přispívat trvaleji. Zátěž to bude hlavně pro střední třídu, hrozí nástup politických extrémistů

Hlavním tenorem  je  to šokující oznámení,  že  česká vláda už nyní zvažuje  energetické dotace jak  širokým vrstvám obyvatelstva, tak solárníma větrným baronům, aby  ve  své servilitě  vůči  evropským ekofanatikům náhodou nezaostala /nepřestává mne  udivovat, že před volbami tohle téma nikdo , zejména z opozice nezvedne!!!!/, nicméně  v tom textu i, opakuji dříve  celkem věcný a  střízlivý , Kovanda  má ohledně  toho, kdo  tu přicházejí  energetickou chudobu, když ne  hladomor, zavinil! Viz jeho:

EU prochází „energetickým šokem“, který je výsledkem souhry několika faktorů. Klíčovým je ten, že Rusko letos omezilo své dodávky plynu starému kontinentu. Evropské plynové zásobníky jsou přitom po loňské poměrně dlouhé zimě vyprázdněné. Míra jejich aktuálního naplnění je pro nynější období roku nejnižší za posledních více než deset let. Ruský plynárenský podnik Gazprom, jejž většinově ovládá Kreml, z geopolitických důvodů přesměroval dvé dodávky plynu do Asie. Tam například čínská poptávka po plynu prudce narostla v důsledku post-pandemického ekonomického zotavování. 

Takže Kovanda má jasno – zlovolný a potměšilý Gazprom a ještě zlejší a potměšilejší Kreml z GEOPOLITICKÝCH DÚVODÚ nedodávají do Evropy, nýbrž  do  Číny!!!! Kde roste prudce ta poptávka!  

Zajímalo by mne , na základě  čeho usuzuje  Kovanda, že  Gazproma  ten Kreml mají povinnost  dodávat  do Evropy  anikolvi tam, kam sami usoudí. Zejména, když je tam poptávka a  je  čerstvě  vybudovaná za vynaložení obrovských nákladů  přepravní kapacita, která  dříve neexistovala -Síla  Sibiře!!!! Vybudovaná proto, aby  Rusko zásadním způsobem diverzifikovalo portfolio svých odběratelů a nebylo v  tomto už nikdy  ohledu vydíratelné!  Velmi bych si přál, aby  mi to Kovanda objasnil.

Ale  psal jsem, že  Doležalovi  by se jeho přání  – žádný  ruský plyn!, mohlo snadno splnit. Už  brzy.  Zopakuji a  Kovanda to v podstatě potvrzuje,  že   Čína  bere z  Ruska  vše, co přiteče a  chce stále  více. Protože  má energetický deficit. A  spotřeba  roste!

A  k tomu platí, že když    Čína  cosi na trzích chce, tak to také, ve stále větším měřítku – dostane.

Tudíž  prozradím všem JXD, ale Lukášům Kovandům   jedno sladké  tajemství. Pro ně  sladké, pro Evropu jako takovou velmi a velmi hořké

V Mongolsku byla zaregistrována speciální společnost, která vypracovala studii proveditelnosti výstavby druhého ruského plynovodu do Číny, který bude procházet Mongolskem.

Opět  jde o informaci z ruského webu eadaily.ru

Dovolím si  převzít pár klíčových  pasáží:

V květnu šéf Gazpromu Alexej Miller oznámil, že byly zahájeny projekční a průzkumné práce na plynovodu Power of Siberia-2.

„Společnost se zvláštním účelem (SPC)„ Sojuz Vostok Gas Pipeline “je registrována v Mongolsku. Společnost byla založena za účelem provádění projekčních a průzkumných prací a vypracování studie proveditelnosti pro stavbu plynovodu pro dodávky ruského plynu přes Mongolsko do Číny, “uvedl Gazprom ve svém prohlášení.

Šéf společnosti Alexej Miller uvedl, že exportní kapacita plynovodu Sojuz Vostok, který bude pokračováním Síla Sibiře-2 v Mongolsku, může překročit kapacitu Síla Sibiře více než 1,3krát. To znamená, že to bude činit 50 miliard kubických metrů ročně. „To umožní dodávat plyn ze západní Sibiře na vývoz ve velkých objemech, a to nejen v západním, ale také ve východním směru,“

Věřím, že  jste  zaregistrovali plný význam poslední věty:

„To umožní dodávat plyn ze západní Sibiře na vývoz ve velkých objemech, a to nejen v západním, ale také ve východním směru,“

Kdyby  náhodou někdo nechápal, co tím Gazprom a Rusko vlastně  světu a  zejména  Evropě  sdělují, pak  to polopaticky  vysvětluje  jistý Alexej Kalačev, analytik společnosti FINAM Group :

„Z hlediska efektivity je altajský projekt plynovodu (nyní nazývaný Power of Siberia – 2) možná úspěšnější než Power of Siberia.“ Byl by naplněn plynem ze stávajících polí na západní Sibiři a navíc by umožňoval měnit přepravu plynu z evropského na východní směr. Síla Sibiře takovou možnost nemá, “

Jestli ještě  někdo nechápe, tak mu to polopaticky  vysvětlím – plynová pole  západní Sibiře  dosud  dodávala  plyn  evropské části  Ruska  a  Evropě. Monopolně. S tím, po dokončení  Síly  Sibiře  2 bude konec! Už  žádný monopol pro Evropu! 

Rusko prostě nové plynovody, ať už jdou  na  západ  či východ  staví tak,  aby  jednoduše tok plynu mohlo  přesměrovat. Podle  RUSKÝCH potřeb a priorit!!!  Tak aby  nebylo vydíratelné a  sankcinovatelné  Vydírací potenciál Západu, jako jediného velkého a  solventního odběratele ruského plynu definitivně  končí! Se vším, co to znamená.! Plyn dostane ten, kdo zaplatí více  nebo Rusko z dodávek pro něj  získá nějaký  jiný , třeba  i nefinanční benefit! 

Dovolím si dodat,  že současná  Síla  Sibiře odstartovala  v roce  2014 a  do provozu šla  o pět let později. Jedná se  vlastně o paralelní stavbu s Nordstreamem 2 /zahájen také 2014 a původní datum dokončení také 2019/.  Na obstrukce kolem podmořského vedení Baltem  si  čerstvě pamatujeme a není jim pořád ještě konec. USA  embargovaly, sankcionovaly, vyhrožovaly. Kongres přijal a Trump podepsal zákon, že  sankce a restrikce  zahrnují všechny rozestavěné  plynovody  z Ruska  kamkoliv. Jednu chvíli to vypadalo, že  vystaví  stopku i  pro Turkish Stream. Ale nikdy, ani na  vteřinu, se nikdo  z Washingtonu neodvážil špitnout,  že  pod  sankce  spadá i výstavba  Síly  Sibiře. Zajímavé! Holt Číně  se špatně  diktuje! Už jenom z tohoto pohledu se jevily  sankce  Nordstreamu 2 kontraproduktivní. Protože Moskva  disponovala nouzovým řešením. Pro případ případů. 

Ale  vraťme  se k plánům na  realizaci dalšího plynového propojení mezi ruskými nalezišti a Čínou.  A přidejme  další Millerův koment:

„Celkově to umožňuje hovořit o vývozu plynovodu do Číny v dohledné budoucnosti v objemu přes 130 miliard kubických metrů, což je srovnatelné s našimi současnými dodávkami na tradiční trhy,“.

Jinými slovy – budoucí kapacita  trubek do Číny  je  plánována  na stejný objem jako všech těch současných  do Evropy.  Dovolím si vyslovit zásadní pochybnost o tom, že  Rusko  je  schopno kapacitně  naplnit  obě přepravní cesty. Tak velké jeho možnosti nejsou! Anii nějakou shodou náhod!

Ale  Evropa neustále  bádá, jak omezit provoz  Nordstreamu 2 a navazujících  potrubí!  A podle  JXD Německo druhým Nordstreamem spáchalo energetickou sebevraždu. Myslící člověk  to hodnotí přesně  opačně – investice  11 miliard  do druhé  baltské přepravní trasy naopak Německu a  dost možná i Evropě zajistilo ruský  plyn , minimálně do doby,  než se náklady na  její  výstavbu a obstrukce  umoří!  Jestli  i potom, je ve hvězdách.   A ty  hvězdy  se  vzdalují s každou další  obstrukcí vůči Nordstreamu 2 a Rusku.  

Jiřímu X. Doležalovi a podobným se  opravdu  jejich  sladké sny – Evropa  bez  ruského plynu nebo jen s jeho minimem, velmi snadno a  velmi rychle mohou splnit. Ovšem s tím, že si nejen ideově  pevný JXD, ale bohužel my  všichni, bleskově ověříme v praxi, co znamená termín energetická chudoba, který jsem popisoval zde.

Že jako ovšem  jsou k dispozici ty  úžasné „molekuly  svobody“  v podobě  zkapalněného plynu, zejména  amerického? Inu, v začátku včerejšího článku je zmínka o letošním zimním plynovém kolapsu  v Texasu,  který  pocítil celý svět, závislý především na LNG a oněch  molekulách svobody. V jeho střední pasáž  je  uveden rozdíl v nákupních cenách Číny  mezi ruským plynem a  americkým LNG -140 vers. 400 USD a nyní  cítím potřebu znovu na Kose ocitovat jistého  Toma Marzeca-Mansera z energetické společnosti ICIS, podle nějž  aktuální vývoj nebude mít dopad jen na Evropu. „Pokud jde o dodatečné dodávky, z globálního pohledu moc možností není. Rusko je skutečně jediný volný zdroj dodávek k dispozici, ale nevíme, kdy by dodatečné dodávky mohly začít,“ uvedl pro Financial Times.

Rusko – jediný možný dodavatel s volnými kapacitami…….Tristní!

O to šílenější, že  máme  co do činění s  otázkou – jak dlouho ještě  bude mít Rusko ty  volné kapacity????

Takže znovu  – opravdu Německo páchá  energetickou sebevraždu?  Když „donutilo“Rusko investovat  do Nordstreamu 2 celých  11 miliard  dolarů a  tím pádem ho předurčuje k tomu, aby  na  dost dlouho posílalo plyn touto cestou právě  našemu  západnímu sousedovi a to přednostně, protože jinak tu  obrovskou  investici neumoří???  Na čemž Němci mohutně  vydělají. Jednak cenově, už minule  jsme si řekli, že podle  některých výpočtů inkasovalo Polsko a  Ukrajina  za tranzit původní cestou až 40% z celkové ceny  plynu a jednak tím, že má zajištěný objem dodávek!  Jen ono a nikdo jiný další. V celé  Evropě. S výjimkou Turecka a možná Srbska  a Maďarska přes  Turkish Stream.

Nordstream, jak dobře  víte, končí v  Německu. Je  sice napojen na  další plynovody, navazující na evropskou přepravní síť. Jenže  HLAVNÍ kohout  drží v ruce  Berlín.  A pokud by někdy  dodávky  ruského plynu  se umenšovaly, jak si přeje  Doležal a pod.., pak nechť nikdo nepochybuje o tom,  že Němci by přednostně pokrývali SVOJI spotřebu a nepustili dál ani decimetr kubický  do dalších států.

Takhle vypadá  energetická sebevražda podle  Doležala…..

Ještě jsem se zcela  nevypořádal  s  Doležalovou úžasnou námitkou, že jako jde  také o klimatickou sebevraždu, protože  při těžbě  plynu na Sibiři uniká do atmosféry  velké množství metanu…  A  že  Evropa odběrem media z těch to polí  přispívá k ničení  planety….

Sice jsem položil triviální otázku, zda ten metan takhle náhodou  nezatěžuje klima  také při získávání plynu v USA, Kataru, Iránu, Alžírsku, Saudské Arábii atd.,  ale  to ještě není všechno!

Je tu ještě jeden  aspekt, o kterém je  celý tenhle  text. A  to je  energetický  hlad  Číny. Která je  v podstatě  schopna  vykoupit  veškerý ruský  dodavatelský potenciál, jak to tak vypadá.  Jediné, co jí v tom brání, je nedostatek plynovodných potrubí a transportních kapacit. Což se dá poměrně  snadno a  rychle změnit. A také se to změní.

Z čehož vyplývá, že  i kdyby  JXD  bil na poplach  úniků ruského metanu do atmosféry  správně, činí tak úplně marně! Ekologicky  uvědomělá Evropa, vedená  ještě  uvědomělejším JXD, stokrát může  na ruský plyn udělat  dlouhý nos a vypláznout  jazyk. Nestane se nic  – metan při těžbě  na plné obrátky  bude unikat dál. Protože plyn přebere Peking… Ovšem metan  zničí planetu i Doležalovi!

Je to jako se  snižováním emisí Evropou. Už je, ohledně produkce  CO2 na úrovni roku 1969 /viz předminulý článek Kosy na tohle téma/, ale každé evropské ušetřené emisní procento, nahradí Čína a Indie nejméně třemi novými! Evropa nechť klidně  absolutně vymrzne. Sibiřský plyn se bude  těžit  dál a stejně a metan unikat!  Ve stejném rozsahu! 

Když  je  někde nabídka a jinde  ještě větší potřeba a platební schopnost,  pak se prostě obchod uzavře. Metan, nemetan. Jen Evropa si ještě v tuto chvíli pořád ještě může  vybrat zda  ruský plyn ano nebo ne.  Zítra, nejpozději pozítří, už to nepůjde! V Británii už zavírají, nikoliv kvůli nedostatku plynu, nýbrž ohledně JEHO CENY,  první továrny.  V celé  EU je rekordní inflace. A Doležalové radí ostentativní distanc  od ruského  plynu. Zřejmě  už  vědí, čím si v takovém případě napřesrok v zimě zatopíme a  na čem si uvaříme!  

Jak že ovšem reaguje  na  vzniklou  situaci Evropa, především EU?  Vadí někomu rekordní inflace a  zdražování úplně  všeho?  Rohlíkem počínajíc   a kosmickou raketou konče a  vším mezi tím? Nevadí! Prostě máme inflaci no….. Občánek to nějak bude muset poplatit a na zdražování si zvyknout!  Čtu a poslouchám stále  častěji. Nikdo v Bruselu, ať  už komise nebo  Europarlament  nemrkne okem. Podle  Timmermanse  se zátěž  spravedlivě přerozdělí, podle Babiše , co to Timmermansovi odkýval se  to zadotuje  ze státního rozpočtu. Ovšem vždycky na  dluh a  vždycky to nakonec  zaplatí pouze  a jen občan! Jak riskantní je předpoklad, že  Evropa  stojí před  masivními nepokoji, proti kterým protesty  covidignorů  budou jen  bouří ve sklenici vody?  

Ovšem někdo v Bruselu přeci jen začíná reagovat.  Pokud  sázíte Europarlament, soudíte  zcela  správně! Do hry  se  vložili europoslanci.  Netajím se  tím, že  jestli některou  součást  Evropské unie pokládám za  smrtelně   nebezpečnou a dokonce anticivilizační, jde právě  o tohle těleso.  Nyní ty  veleduchy  v něm zasedající, napadla  opravdu  geniální myšlenka – udeřit  a podat si Gazprom a Rusko!  Skupina poslanců Evropského parlamentu  požádala Evropskou komisi, aby prošetřila roli Gazpromu v růstu cen plynu v Evropě, protože chování společnosti v nich vzbudilo podezření z manipulace s trhem. Zhruba 40 z celkem 700 poslanců uvedlo, že mají podezření, že ruský Gazprom jedná s cílem zvýšit ceny plynu a snaží se vyvíjet nátlak na Evropu, aby souhlasila s rychlým spuštěním plynovodu Nordstream 2.

On plyn vylétl na rekordní úrovně  na  burzách napříč  planetou a  to nejen  ruský, nýbrž jakýkoliv, včetně  amerických molekul svobody /ty zdražily ještě daleko  více než ruský zemák!/, ale může  za  to Gazprom, Nordstream 2 a Putin osobně!  Baltické potrubí je  třeba  prošetřit!  Koho z těch hlav pomazaných, kdo ví čím, by napadlo, že  pokud  začne  fungovat, tak je  to malá, opakuji – malá, cesta  k levnějšímu plynu. A kdyby  nebyla  plná obstrukcí všeho druhu, už dávno by  byl fungoval! Stejně jako Síla  Sibiře! Jak vypadá JEJÍ cenová bilance  jste před chvilkou četli.  Jak ta  evropská, plná obstrukcí -víte. 

V tomto článku je několikrát  citován šéf  Gazpromu Miller. Dám ho ještě jednou -prohlásil, že zásoby plynu v evropských zásobnících jsou o 22,9 miliardy metrů krychlových nižší než obvykle. „To je hodně. Všichni odborníci říkají, že Evropa nebude schopna dohnat zpoždění v čerpání (do zásobníků plynu). Evropa vstoupí do období podzim/zima s nedostatkem v podzemních zásobnících,“ uvedl. Upozornil, že tato situace má samozřejmě dopad na ceny a ty v Evropě překonávají rekordy a je možné, že v růstu na nové rekordy budou pokračovat.

Opakuji – co brání Evropě  a  EU speciálně, obstarat si plyn jinde, pokud s Ruskem jako dodavatelem není spokojená?  Ostatně, být  jí, začnu na  tom pracovat. Protože  Síla  Sibiře  2 už  se začíná  rodit někde v mongolských stepích. A až  se stane  realitou, pak  pro Evropu může, pokud nezmění svoje  nesmyslné  velmocenské  manýry vůči Moskvě  stejně  zničující důsledky  jako kdysi  ze stejných stepí  se objevivší  Džingischánovi  nájezdníci na  svých rychlých koních.  Kteří Evropu nerozvrátili jen shodou šťastných  okolností.

Ovšem  ti jedině  vždycky  správní jsou zjevně nepoučitelní- viz novoučičké  bombastické titulky typu

Norsko v příštích měsících zvýší dodávky plynu do Evropy

s ještě bombastičtějším obsahem:

Norská ropná a plynárenská společnost Equinor a její partneři získali povolení ke zvýšení dodávek plynu z norských nalezišť Troll a Oseberg. Equinor dnes uvedl, že v příštích 12 měsících tak bude moci posílat přes plynovody více suroviny do dalších evropských zemí. Ceny plynu se v Evropě v posledních měsících výrazně zvyšují. Ruská společnost Gazprom v minulých dnech dokončila plynovod Nord Stream 2 do Německa, Evropská unie ale ruský plyn nechce.

….

Norská vláda povolila zvýšit dodávky v období od začátku října do konce září příštího roku celkem o dvě miliardy krychlových metrů. Dodávky z naleziště Troll by tak měly stoupnout o jednu miliardu na 37 miliard krychlových metrů, dodávky z naleziště Oseberg také o jednu miliardu na celkových šest miliard krychlových metrů.

Povolené zvýšení odpovídá téměř dvěma procentům ročního exportu plynu z Norska prostřednictvím plynovodů.

Smysl je jasný – plány  zlovolného Gazpromu a  Kremlu zhatí, nikoliv naši vepři boubelatí, jak píše klasik, nýbrž Norové  vstřícní,  empatičtí, hodní!  Tady  máš  Putine  vymalováno!

Pokud  si pamatujete, co říká  šéf  Gazpromu Miller – že  Evropě v zásobnících  schází  22 miliard m3 plynu PŘED nastupující  zimou a  srovnáte  to s tím, že  empatičtí a  vstřícní Norové hodní, zvýší  své dodávky  za  celý  rok o necelá  DVĚ procenta a  absolutně  o DVĚ miliardy kubíků plynu, pak vám  nutně  dojde,  že i kdyby  ty  dvě miliardy  navíc  přitekly  hned, bude  scházet nejméně  ještě  10x tolik, aby  Evropa s jistotou měla, co potřebuje!  Jenže  ony budou rozloženy  do  DVANÁCTI měsíců!!!!  Takže  Evropa v podstatě  stále  potřebuje  celých 22 miliard m3…. Hned teď. A Norsko to nijak neřeší.

Ale  proč  by  nějaký  šmok v  ČTK  nebo všech mainstreamových  redakcích používal mozek, když to Rusku a Putinovi lze  tak krásně prvoplánově natřít?! Lépe  vyhovuje naopak NEMYSLET a pustit  ideologicky  správně upravenou polopravdu. Spíše čtvrt nebo desetinopravdou!

Ale možná, že s i říkáte, že  ti Norové jsou stejně fajn, když, byť o málo, zvýší v době  nedostatku, dodávky? 

Vážně  věříte na hodné Nory?

úvodním dílu téhle  série  naleznete  vyzdrojovanou informaci o tom, že  letos  na  evropském trhu existuje plynový deficit mimo jiné proto, že:

Za téměř 7 měsíců /2021-pozn.vlk/ klesl dovoz zkapalněného plynu do zemí EU o čtvrtinu – o 16,4 miliardy metrů krychlových a paliva ze skandinávské země – o 2,2 miliardy metrů krychlových.

Takže  ty krásné a v nouzi výpomocné norské dodávky navíc NEKOMPENZUJÍ  ani předchozí výpadky  z norských nalezišť!

Ani tohle, pochopitelně, ČTK a  mainstream nesdělí! Ačkoli by mohl. Respektive, kdybychom žili v poctivém informačním prostředí  – sdělit MUSEL!

Ale já téma hodných  a  v nouzi přátelům pomocnou ruku nabízejících Norů ještě neopustím. Ten  povyk kolem té norské výpomoci mne  vedl  k  zjišťování  dvou  na výsost  zajímavých  věcí:

1- proč Norsko omezilo dodávky?

2-jak velkými rezervami  Norové ohledně  dodávek v budoucnosti disponují a  s čím se od nich  dá v  Evropě počítat, pokud  by  Číňan  vykoupil  většinu  ruských dodávek?

A  zjištění, samozřejmě  z naprosto seriozních  zdrojů, jsou zajímavá  nebo spíše  šokující. Takže

1- proč Norsko omezilo dodávky?

Na  to nejlépe  odpovídá  článek specializovaného webu OENERGETICE.cz  z loňského léta  s názvem

Norská těžba plynu v Q2 prudce klesla, země ji odklání do období s vyšší cenou

Jakkoliv  nadpis  říká v podstatě  vše důležité, neodpustím si ani zde  přetištění pár  nejdůležitějších vět:

…..pokles poptávky způsobený koronavirovou pandemií a přebytek zkapalněného plynu na globálním trhu letos /2020-pozn.vlk/ tlačí ceny zemního plynu na evropských trzích do extrémně nízkých hodnot.

Tato situace tak není příznivá pro těžaře, kteří tak využívají flexibility, jež mají k dispozici. Norská státem ovládaná společnost Equinor, která těží a dodává plyn dále do Evropy, tak snižuje produkci ze svých flexibilních polí Troll a Oseberg se záměrem plyn vytěžit a prodat později, kdy budou ceny plynu vyšší.

Finanční ředitel společnosti Lars Christian Bacher podle serveru S&P Global uvedl při prezentaci výsledků za letošní druhé čtvrtletí, že společnost neustále optimalizuje své norské portfolio v závislosti na aktuální tržní situaci. Nyní tak nelze přesně říci, kolik plynu Norsko do konce roku vytěží.

„Je velmi, velmi obtížné na to odpovědět, jelikož se soustředíme na hodnotu místo objemu a množství, které posuneme na později, se teprve ukáže. A tato rozhodnutí jsou činěna více méně na denní bázi, v závislosti na ceně,“ uvedl Lars Christian Bacher.

Takže  hodní a nápomocní Norové, zachraňující  Evropu před  Putinem  nebo   spíš něco na  způsob  keťasů /výraz  z  dob Protektorátu  pro šmelináře  z  černého trhu, kteří prodávali za nekřesťanské ceny  nedostatkové zboží? Nezištná pomoc vypadá jinak, že?

Před  rokem omezili, kvůli nízkým cenám produkci přesně  na těch plynových polích,  kde ji nyní  hodlají zase navýšit!!!! Ovšem současná cena  za  měrnou jednotku už je  více než  dvakrát  vyšší než  tehdy a  dále poroste! Přesně jak si Norové přáli! Proč by prodávali za levno, když  si počkali a nyní prodávají draze!!!

Tak takhle  vypadá ta norská nezištná pomoc v reálu!

A jak to vypadá ohledně  druhé otázky?

2-jak velkými rezervami  Norové ohledně  dodávek v budoucnosti disponují a  s čím se od nich  dá v  Evropě počítat, pokud  by  Číňan  vykoupil  většinu  ruských dodávek?

Na  oficiálním webu  státní norské ropné společnosti Norskpetroleum  v sekci Production  Forecast -výhled  produkce jsem  našel odpověď!  

V následujícím grafu, který jednak popisuje  těžbu ropy a plynu  od  počátku  norského ropného boomu do dneška  a  také  uvádí předpokládanou těžbu  těchto komodit až  do roku 2025. Vypadá takto:

Výstřižek

Zelená část popisuje  těžbu ropy  v konkrétním roce, fialová udává produkci tzv. kondenzátu, žlutá zkapalněného plynu a červená, to co nás bezprostředně zajímá  – produkci plynu!

Obecně je  z grafu zřejmé, že nejlepší  roky  mají  norská naleziště  dávno za  sebou. Především, co  se týče  ropy. Tam je to jednoznačné.  U plynu v nejlepších  létech  mezi  2015-2020 se těžilo cca  120 miliard m3. Pro čtyři následující  roky  Norové počítají s produkcí  115 miliard m3.  Takže  menší, byť nikoliv  významně.  Jenže  o  to nejde. Otázka  zněla  – lze počítat s tím, že by norský plyn  eventuálně nahradil výpadek  ruské produkce pro Evropu?  Odpověď  je  devastující  pro všechny  JXD, Lukáše Kovandy  a  podobné  – ani omylem!!! Norsko maximálně  dodá to, co dříve. Spíše méně!

A  s touhle perspektivou  Evropa  dělá  maximální možné obstrukce  pro uvedení Nordstreamu 2 do plného provozu. A  ještě  dělá ramena!  Neuvěřitelné!

Nepochopila, že Síla  Sibiře změnila  pravidla  hry a její druhá trasa,  napojená  na  pole západní Sibiře  tu hru  může  ze  dne na den  ukončit!

Jenže  myslím, že jestli někdy  neumravní ekofanatiky a  ekošílenství, pak  lidové  bouře  kvůli drahým a nedostupným energiím tohle  všechno smetou ještě  dříve, než  druhé potrubí z Ruska  dorazí na  čínské hranice! 

Anticovidové demonstrace  napříč  Evropou  jsou jen lehkým vánkem ve srovnání s bouří, která Evropu nemůže, kvůli  Green Dealu a  jeho  úletům minout. Ochrana  klimatu je pěkná a  záslužná  věc. Ale  jen za předpokladu, že lidi nezruinuje  ekonomicky  a že  jim bude zachován stejný životní standard jako  nyní Zdá se  ovšem, že  jde o utopii.

Jak to, že  před  volbami tohle nikdo neuchopil  jako hlavní volební téma?  Když máme  zimu na krku a  ta , jak  známo, klade  velmi důrazně  mimořádně nepříjemné otázky. Zejména  při nenaplněných plynových zásobnících! .   

Neplánovaně  vyjde  zítra  ještě  jeden  díl. Pokud  vás  plynové téma  už nebaví,   vězte, že mám připravený opravdový bonbonek. Je na  co se těšit! A  navíc, na moje poměry  to bude docela  krátké, ale mimořádně  výživné! Mimo jiné  zjistíte, proč  vlastně ten plyn v zásobních  chybí a kdo za  to může doopravdy.

Pokračování zítra.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.