Flash – výsledek německých voleb je v každém případě katastrofou


Původně  jsem zamýšlel, vydat hned po půlnoci  nějakou fundamentální  analýzu výsledku  voleb  u našich  západních sousedů,  jejichž  volby pro mne představovaly  největší  očekávanou  událost v celosvětové politice  letošního roku. Očekávanou, je  klíčové slovo. Samozřejmě, že  západní debakl v  Afghu a následný panický  útěk z Kábulu  německé volby  částečně  zastínily, nicméně  obě  tyhle  události  jsou, neváhám říci  – světoborné.  V obou  prohrál  náš  svět, tak, jak jsme jej  doteď  znali a nastartoval se proces, jehož  konce a především důsledky nedohlédneme.

Jenže  z podrobné analýzy, minimálně  dnes,  nic nebude. Nejde  to.  Exitpooly  a první  výsledky  sčítání hlasů  ukazují,  že  výsledek bude na prvních  dvou místech,  tedy  mezi CDU/CSU  na  straně  jedné  a  sociální demorkacií na straně  druhé, mimořádně  těsný. A  je otázka,  kdy  se  se  stoprocentní jistotou  dozvíme závěrečný   rezult, protože  snad  až  40%  těch, co hlasovali, tak učinilo korespondenčním způsobem a nikoliv  tak, že  by hlas  vhodili do urny  ve volební místnosti.

Momentálně  o fous  vede  SPD, ale ne tak, aby se  dalo říci, že je definitivně  první  na  pásce.

Jedno  je  jisté,  že  ten, kdo  se nakonec  bude  pyšnit  největším počtem hlasů se stane v čase svého vládnutí  poraženým. A jak si situace  stojí,  klidně  nakonec  to jeho  vítězství  nemusí vůbec nic  znamenat!

Je  sice jité, že  CDU/CSU  zaznamenala  historický  neúspěch  a  poprvé  od  svého založení  skončí hluboko  pod  30%  – i za  25% nakonec  bude ráda, ale  SPD  se  rozhodně  nedostane  do situace, kdy  by si  foukala! 

Její  náskok, jestliže  vůbec  nějaký, se  bud epočítat  v  desetinách, maximálně  těch nejnižších  jednotkách procent!

To  vytváří pro Německo zcela  unikátní  situaci  –  že  šanci na  sestavení  vládní  většiny  rozhodně  uchopí  obě největší partaje. Jak  SPD  s  Olafem Scholzem, tak  poražené a  deklasované Unie s  totálním volebním  lůzrem volební neděle  – Arminem Laschetem. Podobnou povolební situaci nepamatuji.

Vedle  toho je  zcela  zřejmé, že  jestliže  se  Unie a  soc dem nějakým zázrakem  nedomluví  na pokračování  velké koalice,  což  oba  tábory  minimálně nyní kategoricky  vylučují,  příští vládu vytvoří  nejméně  TŘI  strany! 

Což  znamená, že  je úplně  jedno  jestli si  početní prvenství připíší nakonec  černí pohrobci  po Angele  Merkel  nebo rudí  dědicové kdysi  velkého odkaazu Williho Brandta.

Co znamená,  že  kancléře  vyberou obě  menší  partaje  – strana  velkokapitálu  FDP /něco jako u nás  TOP 09  jen  v tvrdším pravicovějším ražení a poněkud méně probruselském/ a Zelení. Ti sice po jarních aspiracíchh, že jako snad  ve  volbách  i  zvítězí, jsou  dnes  „rádi“  za  alespoň  přibližně  15% a lízají  si rány, ale je  jasné,  že  bez  poslanců ve  žlutém, resp. zeleném triku  nikdo  příští  německou  vládu nesestaví.

Naštěstí moje /  zdaleka nejen moje/  největší noční můra – vláda  složená  z SPD, ekofantiků a  pohrobcích po východoněmeckých komunistech  – Die Linke, kteří  se  úplně zmagořili  do  vítání jakéhokoliv  množství  nelegálních migrantů a  jsou snad  ještě  zelenější než  ekofanatici, se nekoná, protože  pro ní nebude  dostatek  namdátů. Díky  daleko menšímu, než plánovanému,  zisku u Zelených a  velkému propadu  Linke, která zatím  sotva  dýchá přesně  na osudové  5%  hranici a  netuší, zdali za  5 minut neskonší definitivně pod ní. V každém případě  na  rudo- rudo – zelenou  hrůzu nedojde.

Protože  AfD  je pariou s nímž  nikdo nekamarádí a  kamarádit  nehodlá, jakkoliv  být  strategem Unií, rozhodně  bych  tímto směrem přemýšlel,  vycházejí jen  tři možnosti.

O  prodloužení velké koalice již  šla  řeč. Ta  sice pro Němekco, svět i Českop rozhodně představuje  nejlepší  řešení,  ale  schází k tomu vůle. A  v předvolební kampani se  právě  zde  vykopaly ty  nejhlubší příkopy. 

Takže  realně  se  jeví jen  koalice

SPD +FDP +Zelení

nebo

CDU/CSU + FDP +Zelení

Z toho je  zřejmé,  že  si obě menší,  leč nyní nepominutelné  partaje,  nenechají  ujít  příležitost  a  prodají  svou přízeň  Scholzovi  nebo Laschetovi zatraceně  draho! Tak draho jako nikdy v minulosti. 

Pro koho se nakonec  rozhodnou?  Ani zdaleka  netuším. Jakkoliv je  jasné,  že  zřejmě  už  před  hlasováním, v některých  TV debatách uzavřeli minimálně Zelení  s  SPD pakt o neútočení a nyní  vyplývá, že  jakási smlouva  o následné spolupráci existuje  i mezi  Laschetem a Christianem Lindnerem, šéfem  FDP.

V každém případě  je zřejmé,  že  Zelení, ač  vlastně, i přes  nejlepší  výsledek  ve  své historii,  poražení, protlačí  svou  fanatickou agendu  na oficiální vládní a  tím i mezinárodní  úroveň. A  to v míře, z které se  především Evropě  a Česku bude točit  hlava! SPD  ani Unionisté vzdorovat  určitě  ani nezkusí.  Jde přece o módní trend a demonstrace  napříč  Německem vedené osobně  Gretou v pátek  před  volební nedělí, zase  vyhnaly  desetitisíce  školáků  do ulic. Plošně. Tomu se těžko  vzdoruje. Ačkoliv…  no počkejte  si na  velkou  analýzu. Tam si  to  tom mˇodním ekofanatismu povíme  více. A možná docela překvapivého.

Takže  ekofanatismus, přěsněji  -německý ekofanatismus asi  představuje  hlavní  agendu  příštího Berlína. S níž  bude mistrovat  minimálně celou  Evropu.

Jenže  zde máme  ještě  Lindnera  a jeho FDP!  Ti také  dosáhli, na jejich poměry,  vynikajícího  skore.  Za  sebe  říkám, že  si dost  dobře neumím představit berlínský  kabinet, který je  schopen zpívat  podle  zelených  a žlutých not  zároveň, ale nikoliv  láska, nýbrž  MOC  je  nejmocnější  čarodějka.  A je jasné, že se tohle spojení  vody a ohně nějak uklohní, pokud  oba  velcí malí  opravdoví  vyděračští vítězové  německých parlamentních voleb nehodlají  o svůj  nedělní triumf  přijít  tím,  že  by  v podstatě  poražené jak soc dem, tak   Unionisty  svou  rozežraností  přinutili přeci jen  do nepopulární velké koaly.            

Ať tak nebo  tak  – výsledek voleb  považuji  osobně  za prohru  pro Německo, Evropu, svět a  Českou republiku.  Říká se, že  vše  je pro něco  dobré. Osobně  nic   takového nevidím. Ale  rád  se  spletu.

Tolik  pro  tento moment ohledně  thrilleru, který  číselně  skončí nejspíš  někdy v pondělí v poledne a  fakticky  – tedy  sestavením nějaké  nové vlády  v Berlíně, kdo ví kdy.  Za sebe  říkám, že  budu velmi přerkvapen, pokud  to  němečtí politikáři  dokáží vyhandlovat  ještě tento rok. Tolik první  rychlá flash. Skutečně nikdo ani náhodou netuší, jak  vypadnou konečná  čísla,  ale  to hlavní  – že Německo a  Evropa  zažijí  vichřici  ekofanatismu,  stojí, jak říkají Němci  – fest!  Bohužel.  

A  nakonec si dovolím jedno  proroctví  do budoucna  – ta  z velkých stran, která  přeci jen  sestaví vládu  a vygeneruje  kancléře  tho nakonec bude velmi a hořce litovat!   

Poslední , mně známý  průběžný  výsledke před zveřejněním této flashe:

Hochrechnung 21:00 Uhr - in Prozent. CDU/ CSU 24,5 Prozent, SPD 26,0 Prozent, AfD 10,5 Prozent, FDP 11,7 Prozent, Linke 5,0 Prozent, Grüne 13,9 Prozent, Andere 8,4 Prozent. Quelle: Forschungsgruppe Wahlen

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.