Jak to, že naši spojenci, kterým věříme, to mají s Ruskem jinak než my?


napsal PB

Zatímco Česká republika poslední dobou stále ochlazuje vztahy s Ruskem, jiné evropské státy zaujímají mnohem pragmatičtější přístup. Návštěva kancléřky Merkel v Moskvě 20. srpna v mainstreamových médiích sice prolétla, ale o něco pozdější turné ministra Lavrova po evropských zemích se už pozornosti nedostalo. Tento drobný příspěvek je pokusem o zaplnění mezery v základním informování a poukázáním na pragmatický přístup států, jejichž představitelé mají ještě trochu vlastního rozumu a sledují zájmy své země.
 

 
Ruský ministr zahraničí jednal ke konci srpna tohoto roku v Maďarsku, Rakousku a Itálii na základě pozvání těchto států. S Maďarskem je Rusko připraveno rozvíjet hospodářské vztahy poznamenané sankcemi v roce 2014, vědecko-technickou spolupráci a investice. Vzájemný obchod měl být jen za prvních pět měsíců letošního roku zvýšen o 35 %. Došlo k  uzavření dlouhodobé dohody ohledně dodávek plynu na 15 let, které mají obejít ukrajinské trubky přes Rakousko a Srbsko, probíhá projekt výstavby jaderné elektrárny Paks 2, do níž má Rosatom dodat reaktory. Připravuje se také výroba vakcíny Sputnik V v Maďarsku.
 
Obchodním záležitostem se Lavrov věnoval i v sousedním Rakousku. V Rusku působí asi 1500 rakouských společností. Kancléř Kurz se nedávno účastnil mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradě a on-line hovořil s prezidentem Putinem při otevření cementárny v Rusku. Jméno Lasselsberger známe dobře  i v Čechách, kde tento rakouský podnikatel získal rozsáhlé surovinové zdroje a výrobní kapacity, a v rámci restrukturalizace ukončil tradici světoznámé výroby keramiky a obkladaček v Horní Bříze. Evropské sankce a hodnoty rakouskému byznysu zjevně nestojí v cestě při investicích v Rusku. Rakousko spolupracuje s Ruskem i v kulturní oblasti, stará se o památníky a hroby ruských vojáků, existuje rakousko-ruská komise historiků. Na okraj lze poznamenat, že u nás teď údajně není ohledně válečných hrobů s kým na ruské straně jednat, jelikož odpovědní pracovníci ruského velvyslanectví v Praze byli vyhoštěni v rámci českého řešení vrbětické aféry. Nepochybně se jednalo o zákeřné špiony.
 
Itálie, do níž zavítal ministr Lavrov 27. srpna a setkal se s premiérem a ministrem zahraničí, udržuje s Ruskem čilé hospodářské kontakty, existuje dokonce společná rusko-italská rada pro hospodářskou spolupráci, které předsedají ministři obou zemí. Italská obchodní delegace se rovněž účastnila ekonomického fóra v Petrohradě. Projednávala se témata mezinárodní politiky a spolupráce při boji s pandemií a v kulturní oblasti.
 
Jsou státy, které se starají o své důležité  NÁRODNÍ zájmy, představitelé jiných preferují zalíbení se jiným, ačkoliv tím své státy poškozují. 
 
 
Přidám odkaz na článek podložený zdroji, který se týká pochybností v případech Skripal a Navalnyj.
V dokumentech je zmíněno jméno Jiřího Matouška, předsedy vědeckého poradního sboru OPCW, který měl v roce 2006 propálit, že Američani vyvíjeli v Edgewoodu „novičok“. Američani se přes diplomatické kanály postarali, aby už o tom pan Matoušek veřejně nemluvil stejně jako o nových jedech, které se později proslavily jako novičok. 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.