Německé parlamentní volby 2021 -DOPLNĚNO!


Na  článek analyzující právě  skončené  parlamentní volby  v Německu  jsem se   těšil v podstatě  celý rok. Od minulých  amerických prezidentských. Předpokládal jsem, že bude hodně  co analyzovat. Ale doběhlo mne přísloví, že  člověk si má velmi dávat pozor na  to, co si přeje, protože  by se mu to mohlo vyplnit… Takže  sedím u počítače a   doslova  vyděšeně  hledím na  tu  horu materiálu, kterou mám nyní k dispozici… Snad ještě nikdy jsem nedisponoval  větší. Ale co z  toho obrovského množství  zajímavost  vybrat?  Navíc  do jednoho jediného článku, ačkoliv  bych analýzou toho, co se  v neděli  u našich západních sousedů stalo a  ještě  u nich a především v Evropě  stane a s jakými dopady, klidně  zaplnil celý  zbytek tohoto týdne na Kose. Leč  nic  takového není možné, protože  se kvapem blíží české volby  a  Kosa k nim zatím nic nepřinesla. Takže  je to o jednom jediném článku…

Řeším otázku – jak jej pojmout?

-soustředit  se na  technickou analýzu a popsat  jak  a proč Němci volili, jak volili?

-zanalyzovat příčiny  drtivé porážky  CDU  a  tím i porážky  tradičního poválečného Německa jak jsme  jej znaly a naučili se ho chápat?

-predikovat  další vývoj   politické scény  v Germánii a chování obyvatelstva?

-soustředit  se  především na  dopady  voleb na  Evropu a Česko/Slovensko?

-zkusit určit  centrální témata těch  voleb a  z nich rezultující  budoucí agendu vnitroněmeckou i mezinárodní?

-zkusit podrobně rozebrat jednotlivé strany  a jejich  výsledky  a budoucí roli?

Všechny  ty  právě  vyjmenované body  by  si doopravdy  zasloužily samostatný  přístup a komentář a ke všemu disponuji více než dostatkem dat a  informací.  Ale  vím, že  to nelze. K  dispozici je místo právě jen na jeden jediný  článek.  Jako vždycky  – píši bez jakékoliv osnovy. Nikdy  mi nebyla  zapotřebí. Dnes  si svou pracovní metodou nejsem ani trochu jistý a  klidně  se může  stát, že  proto vytvořím cosi podobného jako pověstný dort pejska  a kočičky… Prostě, když je  něčeho noc, tak je toho příliš a  to platí i pro materiály  sesbírané pro  nějaký článek. Ale nechme  rozumování a  pojďme k věci samé!

Nejprve, jako vždy,  základní data:

Procenta  odevzdaných hlasů a zisky /ztráty  v porovnání s  minulými volbami:

 

1 

Mandáty:

Výstřižek2

Jak  strany  uspěly  v jednotlivých volebních obvodech procentně:

3

totéž, ovšem z hlediska  druhých míst

4

A znovu stejná mapa, ovšem jen tam, kde je jiný než minulý  vítěz:

6

 

A ještě jednou stejná mapa, ale  tentokráte s ohledem na  to, kdo kde získal tzv.  přímý  mandát:

 

Výstřižek

 

Konečné předběžné a zatím úředně nepotvrzené  výsledky dokumentují to, co už  jste  četli v nedělí  flashi.  Lze konstatovat že:

1- CDU  prohrála  jako nikdy v  historii! Dosud  nejhorší výsledek zaznamenala  hned  v prvních volbách do Bundestagu, kdy získala  30%. Viz následující grafika. Nyní sotva  24…. Slovo debakl nepopisuje  dostatečně  tenhle  fakt! Protože  její prohra je ještě  děsivější, než ukazuje  procentní výsledek -viz mapa  změn výher ve volebních obvodech. Unie ztrácely napříč  Německem. A to jak ve prospěch SPD, tak, především na  východě  vůči  AfD. Proto jsem dal  i  mapu druhých  míst! Prostě v bývalé NDR není, minimálně  na nějaký čas pro CDU  místo! A  výrazně oslabila  i ve starých spolkových zemích! A  dokonce tak, že  s výjimkou Bádenska Wuertemberska a Bavorska  NIKDE NEVYHRÁLA! takhle  vypadá totální porážka a pokoření!!!!

Bundestagswahlen seit 1949 - in %. Linienchart. ZDF

2- SPD  vstala z mrtvých  a po doslova  desetiletích  porážek a  ostudných  proher  zase jednou zvítězila. Jak a proč?  Trpělivost, povíme si to.

3-  Zelení ani zdaleka, když  došlo na lámání chleba, nebodovali tak,  jak si  ještě na jaře  malovali! Přestože  disponují  nejlepším rezultátem v  historii. Minimum přímých mandátů  a  prvních míst  v procentním hodnocení. Co minimum – výjimky, potvrzující pravidlo, že prostě  vyhořeli! A  o druhých místech platí více méně  totéž! Navíc platí, že  brčálová  je především tradiční část  Spolkové republiky. Na východě, s výjimkou Berlína,  se chytají dost okrajově. Prostě  strana  módního trendu.

4- FDP čtvrtí na  pásce: Co nich napsat?  Snad jen to, že  se  stali  stranou programu, nikoliv stranou  velkých lídrů a  lokálních matadorů. Získávali plošně,  Převážně  voliče odpadlé od  Unií, hledající nějakou skutečnou pravici a neochotné přejít k AfD.  Ale  ať  koukám na  německou politickou scénu jak chci,  tak momentálně nejvýraznější  a nejcharismatičtější politickou personou  tam představuje  jejich  šéf  Lindner a to s odstupem!  Ten si povolební vyjednávání opravdu vychutná. SPD a i Unie se mají na  co těšit!  Kdybych jim měl před jednání s ním něco doporučit,  tak návštěvu filmu Vetřelec!

5- AfD

Podle mne prohrála. Hodně  ztratila  s ohledem na minulé  volby. Nicméně, tak jako známe i v politice  Pyrrhova vítězství,  pak určitě  existuje komplementárně  něco, co lze nazvat  vítězná porážka. A  to se dost možná přihodilo právě  AfD. Když se podíváte na ty  čtyři celoněmecké mapy, pak zjistíte,  že  nebýt skutečně zázračného vzkříšení  soc dem, tak  by  AfD  fungovala  jako jasný  hegemon  v nových spolkových  zemích. S výjimkou Berlína. Získala  nově jednak celou řadu dříve nemyslitelných  přímých mandátů, v Sasku a Duryňsku zvítězila  a  ve  zbylých zemích  skončila, leckdy  těsně  – druhá!  Její výsledek  srazila  slabá  rezonance, daná především informační barierou, na  západě  země.  Tam je pořád  eklhaft a  hlasovat pro  AfD. Jenže  – jenže  troufnu si odhadnout, že  německý  východ je  daleko senzitivnější  pro  nadcházející  obrovské společenské problémy  a proměny než bývalá NSR.  Letos také  AfD nefungoval migrační  faktor, ale   tenhle  nikoliv  oříšek, nýbrž  civilizační ořech  nikam nezmizel.  Jen  Erdogan se  zatím nechává  uplácet.  Takže  je jen otázkou času, než se s ním Evropa a  Německo    znovu  potkají. A do toho přijde  zelené  šílení, jež, je  zdá se , že neodvratným nástupem Zelených  do vládní exekutivy,  neodvratné!  Východní Němci až demonstrativně  vyjevili, že  CDU/CSU už nevěří a  ZATÍM to zkusili ještě jednou s  SPD. Zatím. Nic  víc.  Takže  – AfD prohrála, ale  kdykoliv  tuhle prohru  lze přetavit  v příští vítězství. Pokud  se na německé a evropské scéně  uděje  to, co  lze předpokládat! Nicméně  svou pozici by  AfD neměla přeceňovat. Jak si ukážeme vzápětí. Nepovedlo se jí, kromě  Die Linke,  získat  žádné nové voliče na úkor  politické konkurence. Naopak odevzdávala  v jejich prospěch  ty  své!

6- Die Linke

Tahle, rovněž – řekněme, že  východoněmecká partaj, která  na západě nebudí  žádný  ohlas, propadla.  Nepřekonala  už  ani   hranici 5% celkově. Přesto  zasedne  v Bundestagu!  Je to díky  zvláštnosti v německém volebním zákoně, jež  říká,  že  k.o. kriterium  pěti procent  NEPLATÍ  tehdy, když nějaká politická  formace  získá nejméně  TŘI přímé poslanecké mandáty!  A přesně  to se  Die Linke podařilo. Osobně  se  ani trochu nedivím její porážce. Spíše  tomu, že není ještě  daleko větší.  Už ve  flashi  je konstatováno,  že  ve  svém přistěhovaleckém a  klimatickém fanatismu překonali Linkaři  i Zelené! Ačkoliv  se to nezdá býti možné.  Partaj zachránil v poslední chvíli old matador  Gregor  Gysi a  další  dva podobní.  Kteří  vyznávají původní hodnoty  této strany, t.j.  ideje  sociální a  ekonomické rovnosti a  jež /speciálně Gysi/    představovali a představují  trvalý terč  progresivistického mladého  křídla.  Tahle  partaj  může  fungovat jen jako protestní. Jinak je  bez  šance. A  protesní  voliče  jí  přetáhla  AfD.

7- SWW

myslím, že  jen menšina  z vás  si všimla, že  v Bundestagu  zasedne i JEDEN poslanec  za  stranu SWW. Což  je  strana  dánské menšiny   podél německo dánské hranice. Pro tu klausule  5%, jako pro stranu etnické menšiny  neplatí.

Je  čas na  další  graf  –  přelivy  mezi jednotlivými  partajemi ve srovnání s volbami 2017:

7

Tenhle  obecný přehled uzavřeme  grafy, popisujícími, jak volil západ a  východ  země. Jednotícím prvkem je  sociální demokracie. Jinak by  člověk  snad i řekl, že  se hlasovalo ve  dvou různých státech:

Západ:

null

 

Východ

null

Německu se momentálně  řeší  zejména  tři otázky:

1- Kdo složí vládní koalici?

2- Kdo může za  neuvěřitelnou prohru  CDU/CSU a co všechno bylo a je  v Uniích špatně?

3-jak se podařilo vstát SPD  z mrtvých?

Takže se v tom také  trochu pohrabejme!

Kdo  složí vládní koalici?

Průzkumy před  volbami celou dobu naznačovali,  že  dvoučlenná povolební koalice je  chimérou. Že  řešením, při ostrakizaci AfD a Die Linke je dohoda minimálně tří nesourodých stran. Vedoucí  partajní hráči to  pochopili a celá volební kampaň se nesla  v unikátníma nebývalém módu – kdy  partaje , natož jejich lídři spolu DISKUTOVALI, ale  nešli si vzájemně po krku. Skoro nulová negativní nebo dokonce  špinavá předvolební hra. Věděli,že se budou navzájem potřebovat a dávali  si pozor na to , aby  nevytvořili povolební animozity a osobní zablokování. Jedinou výjimku představoval vztah  CDU/CSU – SPD, kdy  Unie  v konci, s tím jak klesaly jejich průzkumy, přikládaly pod kotel a hráli oproti SPD a Scholzovi  vysloveně  tvrdě a bez rukavic. 

Už  včera  ve  flashi je psáno,  že  politické prostředí u sousedů je  ve  zcela netypické  situaci, že  zde  existuje  sice jasný  vítěz, ale ten není dost  silný na  to, aby    zabránil  těžce  deklasovanému hlavnímu soupeři, aby i on    nemohl eventuálně  úspěšně  jednat  o sestavení  vlády  a získání kancléřského křesla a neobrátil tak své Waterloo v konečné vítězství. Protože  rozhodující slovo drží a tzv. kingmakery/ králotvůrci/  se staly oba menší  subjekty  – žlutá FDP a  Zelení. Jenž si to hodlají  mimořádně  užít.  Už nyní je  jasné, že  se přikloní k tomu z obou větších, kdo ukáže  větší ochotu vzdát se  svého programu a naopak plnit  jimi diktovanou agendu!  Brr!!!

Tohle bych nechtěl zažít na  vlastní kůži. Navíc v situaci, kdy  se jeví jako jasné,  že SPD ani Uniím  nic jiného nezbývá, než ten potupný diktát  přijmout! Socialisté příliš  dlouho  prohrávali a prohrávali, než  aby si nechali uniknout  vládní lavice, CDU/CSU je natolik potupena a  poničena  volebním  rezultem,  že  jen  další  vláda pod jejím kancléřem ji zachrání  od  dlouhých zničujících vnitřních bojů!  Takže  koaliční vyděrači , zdá se, vše mají na  stříbrném podnose!  

Oni si toho jsou vědomí!  Takže  se  stalo něco  nečekaného a  dříve nemyslitelného   – sdělili svorně  SPD  a CDU, že  s nimi žádná jednání  nyní nezačnou, nýbrž, že nejdříve se setkají vyjednavači  zelení a  žlutí, aby  si domluvili  vzájemně  SVOJE priority    a teprve   na jejich  základě i postup při handlování  s oběma  nápadníky. Tečka!  Prostě  trpaslíci sdělují  velkým, že  trpně  budou přihlížet tomu, dokud se oni mezi sebou nedohodnou a  na  čem se dohodnou! Realpolitika na druhou, řekl bych!

Christian Lindner  evidentně  nechce opakovat  rok  2017, kdy  se  také zdálo jasné, že vznikne  tzv. koalice Jamaika /podle  barev na  vlajce/  tedy z  Unií, zelených a FDP.  Jenže  tehdy  jak ekofanatici, tak  jeho svobodní si stanovili příliš  vysoké cíle, ale především protichůdné, takže  domluva  zkrachovala a Lindner, k překvapení všech bouchl do stolu  a odešel, aby následně, proti všem předpokladům vznikla  neoblíbená  velká koala. Tomu tentokráte  hodlají  oba  subjekty, které programově  vůči sobě  stojí  normálně  jako oheň a voda, za každou cenu předejít. Nemluvě o tom, že  si například obě menší strany nárokují klíčový post ministra  financí!!! Věru těžká domluva.

A  do toho už létají, zejména k Zeleným různá velká lákadla. Zlé jazyky  dokonce  tvrdí, že  od CDU zaznělo, že  je ochotna, za  zelenou přízeň zaplatit  křeslem spolkového prezidenta  v příští volbě /pravděpodobně  pro Winfrieda  Kretschmnna/!!!!

Kdyby to ovšem  bylo na mém  uvážení, pak  bych, jak  velkou koalici pokládám za  zhoubnou,  tentokráte   neváhal, a  to ani ze strany socdem, ani z té unionistické,  a vytvořil ji znovu!!! A poslal vyděrače tam, kam patří. To by ovšem  předpokládalo, že  CDU/CSU   spolkne svoji  mantru, kryjící  se s myšlením fotbalových příznivců obou pražských S, že jejich kluby  jsou vyvolené  a vyvolené k mistrovskému titulu.    Ovšem rovna tak by  levicové  křídlo  SPD   muselo dostat rozum a přestat si myslet, že  když ještě  vyhrotí  ekofanatismus a progresivismus  brčálů, dobudou celý  vesmír! 

Lze  tohle  očekávat?  Asi sotva. Ke  škodě Německa, Evropy a ČR/SR… Ale  co je tohle proti  tomu,  že ta z obou prvních dvou partají, která nakonec v jednání s kingmakery propadne, bude  veřejně  a třeba i  na celou vládní periodu zesměšněna?!! Jak  říkám, být to na  vlkovi, vznikla by velká koalice. Tentokráte pod vedením Olafa  Scholze a  SPD.  Jenže  já jen přihlížím. 

Takže  Losna nebo Mažňák, resp. SPD+FDP+ Zelení  nebo CDU/CSU+ FDP +Zelení? V obou případech malér!  Co je pravděpodobnější?

Samotní Němci to v čerstvých průzkumech  vidí takto:

Eine Koalition aus ... finden:  - . SPD, Grüne, FDP: gut 28 Prozent, schlecht 47 Prozent, CDU/CSU, Grüne, FDP: gut 33 Prozent, schlecht 49 Prozent, SPD, Grüne, Linke: gut 22 Prozent, schlecht 64 Prozent, SPD, CDU/CSU: gut 28 Prozent, schlecht 49 Prozent. Quelle: Forschungsgruppe Wahlen

  Největší podporu  -33%  získal  blok CDU/CSU +FDP+Zelení  na  druhou stranu  nejmenší odpor budí sestava  SPD+FDP+ Zelení. Tak a  teď  si vyberte!!!! A ostatně, ta  ZATÍM  zavrhovaná  GROKO si  nestojí u německých voličů nijak zásadně  hůře…, což jen potvrzuje  moje  vidění povolebního Německa.

Ale  vraťme se k odhadu – jak to asi dopadne? Za předpokladu, že  se  žlutí a Zelení doopravdy  domluví, pak bych si spíše  vsadil na to, že  Unie uniknou  hrobníkovi z lopaty  a postaví příštího kancléře. Čímž  ani náznakem netvrdím, že se bude jmenovat  Armin Laschet! Ale  uvidíme. Jednání ještě  ani nezačala a  stát  se může  tisíc  různých věcí, které všechno postaví na hlavu. 

Nicméně, utěšuji se  pořád nadějí,  že  ve Willi Brandt  Hausu a  Konrad Adenauer Hausu /centrály  SPD a CDU/  snad dostanou rozum a….  Ale nechme se překvapit.

Pojďme  se  podívat  na  další otázky – třeba  proč CDU dostala  dostala  takový  výprask a  jak mohl vzniknout  zázrak, že  politická mrtvola  jménem  SPD se  vzkřísila  ze stavu klinické smrti  až do volební výhry?

Než se do toho pustím, cítím potřebu odprezentovat  nutně  jednu  grafiku,  kterou bych  mimořádně  rád někdy po volbách získal  i v České republice. Protože už v podstatě neexistuje klasické pravolevé dělení napříč  generacemi, nýbrž  volby jsou  dnes  daleko více soubojem generací. Ty starší vyznávají hodnoty,  světa, kterému rozumím i já, ty mladší  se  více  vidí  v progresivistech a  jejich sice módních, leč  zavádějících  tématech.  Totiž graf  složení voličského kmene  podle  věku.   Německo šlo do nedělního hlasování s následovnou strukturou:

Výstřižek

Skoro 3/5 voličů dodaly  kategorie  50-59 a 60+. Kdo vyhrál zde, zvítězil celkově, Jednoduchá matematika!

A jak že  to mají  věkově  u  elektorátu  německé partaje? Takhle:

Wer wählte die SPD - nach Alter. unter 30 17 Prozent, 30 - 44 19 Prozent, 45 - 59 26 Prozent, über 60 35 Prozent. Quelle: Forschungsgruppe Wahlen

Wer wählte die CDU/CSU - nach Alter. unter 30 11 Prozent, 30 - 44 19 Prozent, 45 - 59 24 Prozent, über 60 34 Prozent. Quelle: Forschungsgruppe Wahlen

Wer wählte die FDP - nach Alter. unter 30 19 Prozent, 30 - 44 13 Prozent, 45 - 59 11 Prozent, über 60 8 Prozent. Quelle: Forschungsgruppe Wahlen

Wer wählte die Grünen - nach Alter. unter 30 22 Prozent, 30 - 44 18 Prozent, 45 - 59 15 Prozent, über 60 9 Prozent. Quelle: Forschungsgruppe Wahlen

Wer wählte die Linke - nach Alter. unter 30 8 Prozent, 30 - 44 5 Prozent, 45 - 59 4 Prozent, über 60 4 Prozent. Quelle: Forschungsgruppe Wahlen

Wer wählte die AfD - nach Alter. unter 30 8 Prozent, 30 - 44 13 Prozent, 45 - 59 12 Prozent, über 60 8 Prozent. Quelle: Forschungsgruppe Wahlen

Jednoduše  řečeno – na ose  staří – mladí je  vidět, že  obě  větší strany  se dominantně opírají o obě rozhodující  věkové skupiny a ta, která  dokáže jich  více oslovit  hraje prim.

Zelení a Linke, logicky a taktéž  FDP, ta  zcela překvapivě, protože  jde opravdu  o stranu velkokapitálu /ale čemu se člověk diví, když si vzpomene  na českou TOPku!/ naopak oslovují mladší a  především nejmladší  část voličstva.  Vysvětluji si to tak, že do třiceti  holt  chce  člověk zachraňovat  svět, ale pak mu dojde, že  musí zachraňovat především sám sebe  a svou rodinu. Lidem přes  padesát  tenhle jednoduchý kánon netřeba  vysvětlovat.  Tedy v Německu. Pro Česko to neplatí. Tady  to bude  především o dlaňovce za  třista. Ale o tom za  dva  týdny. Nyní zpět do Německa.

Odpustím si  další  grafiky, popisující  sociální rozvrstvení  voličů jednotlivých  stran nebo rozdělení dle pohlaví. Letos to evidentně  bylo  v dělící rovině  mladí versus  staří.Zde  je také vysvětlení pro  faktickou prohru Zelených a jejich  pološílené kandidátky na kancléřku – Bearbockovou.  Kdyby  byl totiž místo ní kandidoval spolupředseda Habeck, který  musel ustoupit  militantním gendertetám  ve  straně, které na krev tlačili Annalenu pološílenou,  tak  brčálové určitě  dopadli výrazně lépe. Bearbocková prostě  starší a konzervativní voliče  spíše odpuzovala než  oslovovala. Už proto, že se ukázalo, že podváděla  jak tím, že  opisovala  od jiných  ve „své“ knize, aniž by to uvedla a také při získávání stipendia  v době  studií. Zelení  za  svůj  faktický neúspěch mohou  poděkovat  systému „gender za  každou cenu“. Což dokumentuje  další grafika:

Mit Robert Habeck als Kanzlerkandidat wäre das Ergebnis der Grünen ... - . alle: besser 49 Prozent, schlechter 10 Prozent, kein Unterschied 34 Prozent, Grüne-Anhänger: besser 52 Prozent, schlechter 8 Prozent, kein Unterschied 37 Prozent. Quelle: Forschungsgruppe Wahlen

Habeck si stál lépe než  Bearbocková  u celé poloviny  voličů! A dokonce  o skoro 3/5 těch, co myslí a volí na zeleno!

Tuhle peripetie  k zelenému výsledku nutně bylo třeba  dát  dříve, než se pustím do rozboru proč pohořely obě  Unie. Pak by na to už nevyšel prostor a především, černí se, kromě jiného dopustili, jak si ukážeme a  dokážeme, stejné chyby. Doplněné o mnoho mnoho dalších,  jež se Zelených netýkaly. Takže 

Kdo může za  neuvěřitelnou prohru  CDU/CSU a co všechno bylo a je  v Uniích špatně?

Nejjednodušší vysvětlení samozřejmě je  – kandidát na  kancléře  Armin Laschet. Hodně  hlasitě  to říkají  jak průzkumy, tak především  dnes  už  otevřeně   i zemské organizace CDU napříč Německem, zejména ty  z východu, doslova zděšené svým propadem a  triumfem  AfD na území  někdejší NDR. Neméně  hlasitá je ovšem i bavorská CSU.  Všichni žádají  Laschetovu hlavu! A opírají se o následující povolební průzkum, konstatující, že  mnichovský šéf  bavorských křesťanských sociálů Markus  Söder by byl býval daleko lepší  volbou!

Mit Markus Söder als Kanzlerkandidat wäre das Ergebnis der CDU/CSU ... - . alle: besser 68 Prozent, schlechter 7 Prozent, kein Unterschied 21 Prozent, CDU/CSU-Anhänger: besser 75 Prozent, schlechter 7 Prozent, kein Unterschied 17 Prozent. Quelle: Forschungsgruppe Wahlen

Na celoněmecké úrovni je o tom přesvědčeno 2/3 hlasujících , mezi unionistickými pak celé 3/4!

Tohle mi přijde  naprosto zvláštní – Laschet  zvítězil v lednových  volbách předsedy CDU  a myslím že  až někdy  v březnu se  stal za OBĚ Unie, kancléřským kandidátem pro  volby!  Jak to, že  náhle všichni prozřeli a  uvědomili si, že  mu tahle  role  zjevně  ani trochu neseděla a že jí nedorostl??? To jim ho zvolili marťani?!  Nebo je  tehdy  ranila slepota??? Či pro něj  hlasovali s pistolí u hlavy?

Nedalo mi to nevytáhnout  z archivu Kosy  můj tehdejší komentář  jeho volby předsedou  CDU. Vyšel 17. ledna…. Dovolím si ocitovat z něj pár  vět:

Mamma Merkel střídá Türken-Armin

Více než rok se vlekla agonie v německé CDU, kdo po Angele Merkelové převezme její nástupnictví a po nepovedené epizodě s Annegret Krampf Karrenbauerovou bude řídit dnes už jedinou německou tzv.Volkspartei……

.. Ten pán  /Armin Laschet/ mi připomíná  hroudu  beztvaré hmoty. Ale  s úsměvem… 

Sám pro sebe si jej charakerizuji jako následovníka Angely  Merkelové a její vysedávací politiky  typu  – neřikám tak, ani tak, ale na moje slova  dojde!  Ale  dá se tohle  znovu a bez Angely a její obrovské reputace z minulosti vůbec  dál provozovat?  Pod heslem – jen žádnou změnu? Takhle  si to naplánovala  kancléřka. Aby Laschet nevykročil  z jejího stínu.  Takhle jí to schválili delegáti  – jen  /zdánlivě/ nic neměnit!

Může  být, že právě  takový  politik standardnímu Němci konvenuje! Jen žádnou  změnu!  Po koronavirové krizi? S nástupem průmyslové revoluce  4.0?

Ale může  v  době  covidové pandemie  a  turbulentních  událostí  fungovat  pan žádná změna  -merkelismus  bez Merkelové, pan nula? Uvidíme.  Nepřekvapilo by mne, kdyby  najednou podpora  Unie  mezi voliči začala  slábnout!  Existuje  nějaký  nový  důvod, proč  ji s  Laschetem volit? Nebo spíš se ptejme, proč  volit  Merkelovou /CDU, když Merkelová už není?

Kdybych měl dát na svůj pocit,vytvořený na základě tak „tvrdé indicie“ jako posuzování někoho na základě jeho nonverbální komunikace při televizních vystoupeních /tos to tedy dopracoval vlku!!!/, pak bych prohlásit, že ve mně žádnou velkou důvěru nevzbuzuje. Mám z něj stejný pocit jako kdysi z Barracka Obamy, když jsem sledoval jeho televizní debatu s Johnem McCainem. Že se dívám na obchodníka s teplou vodou a že kdybych se s ním setkal jako se žadatelem o úvěr, že bych mu nepůjčil.

Intuice mne většinou, co se odhadu lidí, neklame. U Obamy se to potvrdilo. Když ale ano, tak to vždycky stálo za to. Doufám, že se pletu i tentokrát. Ale vím, že u lidí, kteří se věčně smějí, jsem se ještě nespletl. Nevěřím jim. U politiků dvojnásobně. Z toho jejich věčného úsměvu nečtu životní optimizmus,nýbrž snahu zavděčit se všem.Nebo chcete li – ukecat všechny slibovat na všechny strany.

Opakuji, takhle jsem viděl Armina  Lascheta  před 3/4 rokem. V neděli  si  ho úplně  stejně vyhodnotili němečtí voliči!!! 

Jedním z  bezprostředních důvodů byl právě  Laschetův  věčný úsměv  – v krajně  nevhodnou chvíli , když doprovázel spolkového prezidenta  na  místo letních bleskových povodní:

Výstřižek1

Tohle  řadu voličů k smrti popudilo. A  tisk to  rozmázl jak s epatří!

Nicméně tohle  je jen charakteristická, leč nedůležitá perlička. Laschet prostě  je, jaký je. A  všichni, kteří  mu dnes jdou po krku si toho mohli  všimnout.

Úplně nepochopitelnémi přijde,, že nikdo, minimálně zatím, z toho, co jsem si na německých serverech a  přečetl a televizních debatách slyšel, se neodvážil pojmenovat pravou příčinu a  jediný opravdový  zdroj nedělního skandálního propadu  CDU/CSU, kterým je z mého pohledu  a to hned  v mnoha ohledech, výlučně  a v  rozhodující velikosti  -Angela Merkelová!!! Ta je zřejmě do míry  posvátná, že  dokud  drží kancléřskou  židli, nikdo se proti ní  neodváží  ani špitnout! Znovu se vrátím ke  svému  lednovému textu ohledně Laschetova následnictví:

Když  píši, že  že  Angele  Merkel je persona  v  dobrém i zlém slova  smyslu, pak ten druhý  význam tohoto tvrzení  lze  demonstrovat  markantně  právě na jejím nástupnictví. Dávala si po celou  dobu svého vládnutí  velmi dobrý pozor  na to,  aby vedle není nevyrostl nějaký její vážnější konkurent. Aby  nikdo nevykročil z jejího stínu. Jakmile se někdo takový,byť  je vzdáleně  objevil, rychle  ve straně  končil. Nejznámější případy?

Především bývalý ministr obrany  v prvních vládách Merkelové Karl Theodor von und zu Guttenberg. Byl první z prominentních  evropských obětí  tzv.    opisovačů diplomek. A  tou druhou nejznámější není nikdo jiný   než  Friedrich Merz,  který  jí téměř  porazil, když  se poprvé, po rezignaci Helmutha Kohl, ucházela  o šéfovský  post v CDU.  Guttenberg zmizel z politiky nadobro, Merz na dlouhé desetiletí.

….Osobně  jsem bral jako překvapení, že  tahle překvapivá  výhra /Laschetova/ v nejlidnatější spolkové zemi  nepohnula  Merkelovou, aby  po před cca  více než dvěma  roky  ohlášeném odchodu, neinstalovala  právě  zemského premiera  NRW jako svého nástupce  a ukázala  na  Annegret Kramp  Karenbauerovou. Bylo  to v době, kdy díky onomu šílenému a provařenému Wir schaffen das!!! šla  CDU, rozuměj Merkelová, v zemských volbách od jedné drtivé porážce  k další. Tehdy předávalo nevděčné veslo. Dnes je opět na  vrcholu popularity.

Znejistělá strana  tenkrát volala po změně i když nenašla  odvahu  ukázat  na Merkelovou a  říci jí děkujeme, odcházíte!  Ta  to vyřešila po svém – svou nástupkyni AKK umístila  na  mediálně nevděčný post předsedkyně  strany, kde náhle  ona byla zodpovědná  za  nové volební neúspěchy, ovšem sama  si ponechala  kancléřství a tím i mediálně velmi zajímavou   velkou evropskou a světovou politiku.

Paní AKK ačkoli velmi schopná a  empatická politička vůbec nedostala  šanci se nějak předvést  a vrchol blamáže  nastal, když  z ničeho nic,  po útěku Ursuly v. d. Leyen do Bruselu, z hodiny na hodinu přebrala  v ruinoozním stavu ministerstvo obrany. Aby paralelně  s tím Merkelová  svou  politickou karieru , v pravém slova  smyslu ověnčila německým předsednictvím EU v druhé polovině  loňského roku. Kdy  dokázala protlačit unijní rozpočet a  další téměř unijně nedělatelné věci a  doma, dle mínění široké veřejnosti zvládat koronu. Armin Laschet, vzhledem k její závěrečné bilanci, to  rozhodně bude mít těžké. Velmi těžké. Ještě  skoro 3/4  roku bude,tak jako AKK  žít hluboko v jejím stínu.  Čekají ho přitom hned na začátku dokonce sedmery   zemské a komunální  volby a  nakonec  ty hlavní  – do spolkového sněmu… V pozici za vše odpovědného mouřenína! Bez opravdové výkonné moci a kancléřského bonusu. Ten si podrží, až do voleb, aniž  by ho potřebovala, Merkelová!  Ačkoli logické by bylo převzít  také vládní odpovědnost  a  kancléřský  a pro  volby  i mimořádně  důležitý kancléřský bonus.

Když neuspěje v těch zemských, bude mít myslitelně špatné karty v těch hlavních. Merkelová nepochybně předvede, že už to není její věc. Být na jeho místě, studoval bych pečlivě, jestli jeho předchůdkyně – AKK mohla udělat něco jinak a lépe. Protože je na tom dost podobně jako ona. Má za všechno odpovědnost, ale skoro žádné kompetece.

Mimochodem tenhle  rys podtrhnul ve  svém kandidátském projevu, když prohlásil:

„CDU ani Německo nepotřebují  žádného CEO /CEO je  anglická zkratka pro generálního ředitele, zde  to nahrazovalo zakázaný politický termín vůdce/, žádného předsedu strany, nýbrž  kapitána  mužstva, který vede a spojuje  dohromady.“

Tahle opravdový lídr  nemluví. Respektive  –  ani mluvit  nesmí!

Jenže Laschet  byl zjevně vybrán Merkelovou a lidmi z jejího bezprostředního okolí. Protože, na rozdíl od Merze, není rváč a  nepochybně  bude  vzorně  plnit  mouřenína  vzadu a to tak dlouho, jak dlouho to dosluhující kancléřka bude  potřebovat!  Za mne  zoufale špatně!

Nemám, co bych na  svém lednovém názoru  nyní měnil! Merkelová si prosadila  ve straně Lascheta, protože  Fridrich Merz  by  rozhodně  nebyl tím  mouřenínem vzadu, který za  kancléřku oddřel devatero zemských voleb, které ona  svou politikou prohrála!  Aby neodcházela  z vrcholné politiky s pošramocenou pověstí. Ostatně  – právě  a jedině proto se  rozhodla  skončit. Nekonečná serie porážek  po jejím Wir  schaffen das už už hrozila  vnitrostranickým  pučem. Takže nejdříve přepustila post předsedkyně  strany  Annegret Kramp Karenbauerové, aniž by jí přenechala především kancléřství a tím ji politicky zlikvidovala, aby  totéž vzápětí předvedla  znovu s  Laschetem.

Ještě jednou se  vrátím ke  svému lednovému článku:

Píší o Laschetovi jako o jistém kandidátovi křesťanských demokratů na kancléře.Jakkoliv  to není ještě  ani zdaleka  jisté. Jednak do toho má  rozhodně  co mluvit  bavorská sesterská CSU, ale především – Laschetova momentální podpora  mezi voliči,na celoněmecké úrovni je  malá.    Žádný div. Ale  to se může  s novou funkcí  rychle změnit. Především  dostane li  od  Angely  Merkelové , na  rozdíl od  Annegret Kramp Karrenbauerové,  podporu a  dostatek mediálního prostoru. 

Laschet doufal, že  Merkelová , tváří v tvář  spolkovým volbám mu dá to, co upřela  AKK – svou velkou a  osobní podporu. Zůstal s prázdnýma rukama!  Merkelová  se v podstatě  vůbec  ve  volbách neangažovala. Až na  jejich samém konci a to ještě  vlažně!  

Prostě  celou dobu  svého kancléřování hrála  důsledně strategii  – po mně potopa!  A ta přišla.  Pro Unie  v podobě  drastické bleskové povodně!  Když o tom přemýšlím, co jako dál, skoro bych  řekl, že  ona je  snad jediná v obou Uniích, kdo tuhle  situaci a   složitá povolební vyjednávání  vítá. Protože, pokud  novou vládu někdo nesestaví do Vánoc, já bych si na  to vsadil, tak se   stane nejdéle  sloužícím kancléřem v novodobých německých  dějinách a překoná  jak Konráda  Adenauera tak Helmuta Kohla!  Podezírám ji z toho, že  tahle  marginálie  byla a je jejím vysněným cílem. Jinak si její volební neangažmá a nepodporu Uniím a Arminu Laschetovi nedokáži  vysvětlit.

Černí za  ten  zdrcující  Világoš, co utrpěli, mohou poděkovat jednak sami sobě,  ohledně  svého zcela  hloupého, servilního  a zbabělého  chování  vůči Merkelové  obecně  a na  volebním sjezdu  speciálně, kdy odmítali vidět  to, co  já na  dálku  ze  sousední země.

A především pak kancléřce osobně. Jejímu politickému sobectví kdykoliv a  za každou cenu!

Jsem zvědav, kdy  a kdo se  tímhle  názorem odváží v německých politických a novinářských kruzích vyrazit jako první…

Tím máme  vyřízené a popsané Unie  a jejich propadák. Nyní je  na  čase probrat  zázrak 

Jak se podařilo vstát SPD  z mrtvých?

Ještě před čtvrt rokem!!!! to vypadalo, že  SPD  směřuje na politický  hřbitov,  někam ke  čtvrtému místu, s obrovským odstupem na CDU/CSU  a  Zelené a chvíli prohrávala i s FDP a  AfD. A najednou si nárokuje  právo sestavit  vládu a  obsadit kancléřský post…  Tohle je  nefalšovaný  zázrak!  V každém ohledu. Viz

1

Co ho přivodilo?

Jednak obrovské chyby  a přešlapy politické konkurence.  Právě o nich  šla  řeč.  Ale  to samo by  mrtvolu jménem SPD  už  v podstatě  v komatu na přístrojích –  neoživilo.   Rozhodujícím faktorem se ukázalo být  cosi jiného  – nevelký  a nepříliš  charismatický, těžce pragmatický ministr  financí Olaf  Scholz!!!  Nikoliv  strana, nýbrž ON, sám a jediný,  vyhrál tyhle  volby. Než začnu rozebírat  proč,  je nutné rozebrat situaci  v německé sociální demokracii. Začnu otázkou  – slyšeli jste  někdy jméno  úřadujícího předsedy této tradiční německé politické strany?   

Odhaduji,  že  jen pár  z vás  odpoví  – není jeden, jsou dva –  Saskia Eskensová a Norbert  Walter – Borjans! Ti u členské základny, která tentokráte  volila  celá, poměrně  nedávno porazili  duo složené z Olafa Scholze a braniborské političky Klary Geywitzové.   Což bylo komentováno s velkým  gaudiem – viz třeba

. „Toto rozhodnutí je obzvláště pro Olafa Scholze hořkou porážkou a možná i začátkem konce jeho velké politické kariéry. Vicekancléř SPD bez většiny ve straně je brutálně oslabený. Jeho kandidatura na kancléře je odpískaná,“ mínily  tehdy Westdeutsche Allgemeine Zeitung . Jeho političtí komentátoři se nemohli  mýlit  více!   

Tehdy se v umírající  straně  prosadili levičáci vidící se  v  Zelených a jejich  tématech a  došli v podstatě k nesmyslnému závěru, že  ti jim přebírají voliče a  tudíž  že  k záchraně  strany je nutné  převzít jejich  hlavní  témata   ekofanatismem počínajíc a  Refugees  welcome! konče!

Nechápu, že  partaj nepracovala  se základními sociodemografickými  průzkumy!  Že si nezjistila, kdo jsou VĚKOVĚ  a  SOCIÁLNĚ   jejími většinovými voliči!  Kdo  dává  rozhodující  masu ve  volebním elektorátu.  A  která  témata  asi tak  mezi nimi rezonují!NA co slyší a kdo je nejspíše osloví! Vybrali si dva nýmandy, dvě  nepostřehnutelné myši!    Při volbě  předsedy.

Teprve  serie  dalších  letošních výplachů v zemských  volbách a nezadržitelně  klesající  podpora  na spolkové  úrovni progresivistické  levičáky  poučily, v hodině  dvanácté,  že pokud  postaví jako  špičkové kandidáty  do parlamentních voleb  duo Eskenová Walter -Borjans  nebo kohokoliv  z nich, či jejich  progresivistických souvěrců. mohou  partaj klidně  rozpustit  hned.  Takže  předsednictvo strany  v nouzi nejvyšší ukázalo na „odepsaného“ Olafa  Scholze. A to tak, že v podstatě  ještě  k tomu  obešlo povinnost  nechat  hlasovat členskou základnu, tím, že ho vybralo /prý/ jednomyslně! V takovém případě  neexistovala povinnost  nechat si to  osvědčit  v  celostranickém referendu. Vybrali právě čerstvě poraženého uchazeče o předsedu partaje!!!  Kterého dříve  členská  základna odmítla a oni v prvním záchvatu  nově  získané moci chtěli zničit  a odvolat  za  stranu z vlády!!! Ten zázrak je větší, než se  zdá!

Necharismatický,  ale mimořádně  věcný  a vždy  se perfektně ovládající Scholz  se stal trefou do černého!  V neposlední řadě i proto, že  ve  vládě  zastával a zastává  pozici ministra financí.  Což se ukázalo být  / stejně jako v ČR v posledních i nadcházejících  volbách/ především v době  covidové  výhrou jack potu  v loterii!  I německá  vláda doslova  lila  do ekonomiky  a sociálních  dávek  stamiliardy  eur. A voliči si tenhle  prachopád /od slova  vodopád/  kdo   maže, ten jede! V politice dvakrát. Však nám to Babiš  a Schillerová   za  necelých 14 dnů předvedou v  české verzi.

Ale zpět  k Scholzovi, SPD a Německu.  

Socialistický vicekancléř  začal postupně  přitahovat  pozornost  voličů a bodovat. Recipročně  s tím jak slábly  obě Unie. Zejména  Merkelové CDU,  která ji kdysi  posunula  z pravé strany  výrazně  do politického  středu. Čímž  oslabovala  SPD  až  na hranici  zničení. Ale na  druhé straně tak otevřela  na  svém prvém křídle  prostor  pro AfD, vůči níž  tratila tradiční  konzervativní voličstvo. Ale dokud  to kancléřce  číselně  fungovalo a ničila  soc dem, nikdo nic nenamítal.

Jenže  Merkelová  se z velmi dobrých  důvodů rozhodla  skončit. A  mainstreamový dominující  německý  volič  ve věkových  decilech 50+, které dodávají  rozhodující podíly  hlasů,   hledal  nějakého jejího nástupce.  A  shledal Lascheta  jednoduše  příliš lehkým. Ve srovnání  se  Scholzem! Ten si postupně  vybudoval u voličů takovou pozici, že mu prominuli  i obrovský a skandální bankrot  finančního koncernu Wirecard,, kdy Scholzovo ministerstvo financí, speciálně  jeho podúřad  BAFIN, pověřený dohledem nad  bankami a kapitálovými trhy, včas  nezachytily / a možná ani nechtěly zachytit/ signály, že  v této společnosti dochází dlouhodobě k masivním podvodům a zpronevěrám, Takže  prominentní člen prestižní německé burzovní elity  DAX  skončil v konkursu. A  Scholz  byl mnohými označován za  viníka.

U voličů mu  to prošlo.  Nezpochybnilo to v jejich  očích to, že  představoval pomerkelovskou jistotu, Na  rozdíl od  Lascheta….A  ustál dokonce i  bezprostředně před  volbami  šťáru  německé prokuratury  na  ministerstvu  financí, která  tam hledala  cosi v souvislosti s nějakými podvody, což na mne osobně  dělalo ze  všeho nejvíce dojem účelového zakleknutí v zájmu CDU/CSU, tak jak to  známe  z Česka  když  finančně ministerský  útvar  FAU  zaklekává  na  Babišovy  ekonomické  konkurenty!

V detailu šlo o to, že jistý Bernard Südbeck (54), takto vrchní prokurátor z Osnabrücku a člen CDU, nařídil dva týdny před volbami razii na spolkovém ministerstvu financí řízeném Olafem Scholzem a aby toho nebylo málo – také na  ministerstvu spravedlnosti řízeném rovněž SPD.

Důvod? Podezření z praní špinavých peněz v instituci spadající pod finance, přesněji řečeno údajným nekonáním celní centrály proti praní špinavých peněz v jedné africké zemi!!!

Ale  Scholz  už v  tu dobu opravdu pro mnohé  voliče reprezentoval  jediný  záchytný bod v době  po Merkelové. A razie  se minuly  svým účinkem

Německý tisk to dokonce popisuje  tak, že  Scholz  merkelizoval. Volební lídr  SPD  si dokonce zřejmě nadriloval několik základních  nonverbálních  gest  šéfky  odstupujícího kabinetu a důsledně  je  při  tiskovkách i setkáních s voliči prezentoval. Aby co nejvíce  připomínal odcházející  Merkelovou.  A samozřejmě  že mu velmi přišla  vhod kancléřčina, dle mně  záměrná, předvolební pasivita. Kterou si mnohý  váhající  volič  /a prý jich letos  bylo až  40%/  vysvětlil tak, že  ani  ona  Laschetovi nevěří. To se  přirozeně  odrazilo  i  následných  dvou předvolebních grafikách:

Koho preferujete  jako kancléře:

Wen hätten Sie am liebsten als Bundeskanzler/in? - . Armin Laschet 24 Prozent, Olaf Scholz 48 Prozent, Annalena Baerbock 14 Prozent. Quelle: Forschungsgruppe Wahlen

   Kdo je 

a- sympatičtější

b- věrohodnější

Laschet, Scholz und Baerbock: wer ist ...  - . am sympathischsten: Armin Laschet 13 Prozent, Olaf Scholz 33 Prozent, Annalena Baerbock 24 Prozent, kein Unterschied 21 Prozent, am glaubwürdigsten: Armin Laschet 12 Prozent, Olaf Scholz 29 Prozent, Annalena Baerbock 14 Prozent, kein Unterschied 34 Prozent. Quelle: Forschungsgruppe Wahlen

Kdo více 

-rozumí věci

-je  schopen  lépe  řešit budoucí problémy

Laschet, Scholz und Baerbock: wer ...  - . hat am meisten Sachverstand: Armin Laschet 14 Prozent, Olaf Scholz 44 Prozent, Annalena Baerbock 6 Prozent, kein Unterschied 23 Prozent, kann am besten   die zukünftigen Probleme lösen: Armin Laschet 14 Prozent, Olaf Scholz 29 Prozent, Annalena Baerbock 11 Prozent, kein Unterschied 22 Prozent. Quelle: Forschungsgruppe Wahlen

CDU/CSU prostě  v přímém střetu kandidátů na  premiera  nutně  musela pohořet a Scholz  vyhrát. Mne  vychází , že v podstatě, vzhledem k osobnímu srovnání s  Laschetem a  Annalenou šílenou vyhrál ještě neobyčejně  málo.

Ale zpět  k SPD.  Jsem zvědav, jestli si  strana uvědomí,  že  opravdu nezvítězila  ona, její program a už  vůbec ne  levičácké a ekofanatické úlety v rudozeleném  odstínu.  Že  vyhrál jen a jen Olaf  Scholz. On  sám!  A  že jen díky  tomu, že on dokázal  tentokráte  daleko lépe oslovit obě  věkové klíčové skupiny! Že  v nich vybudil pocit  solidnosti a  důvěry!  Tohle že představuje onen  nevídaný politický zázrak!  Ovšem  že bych tomu věřil? Ani omylem!  Zejména ne  tehdy  jestliže  opravdu bude nutno vládnout se Zelenými.

Vím, že už nyní je tento článek velmi dlouhý.  Ale  nedá se nic  dělat,  ještě nemohu skončit. Protože je potřeba  se podívat na  důsledky  nedělního hlasování. Pro Německo, Evropu svět a  Česko.

Dovolím si zopakovat  svoji včerejší  předpověď   – jestliže  v příští vládě  zasednou Zelení a  vše  tomu nasvědčuje, pak ten, kdo sestaví vládu  toho bude  hořce litovat. Ekofanatici přitlačí  na pomyslnou klimatickou pilu nevídaným způsobem. Však  také Annalena  šílená  v bezprostřední reakci na  výsledek  celá rozzářená prohlásila, že  Německo potřebuje a dostane klimatickou vládu!  Za nadšeného jásotu přítomných davů. Tak to s ní a Habeckem bude. Jestli nevznikne  opět  GROKO.  Což  v kontextu znamená, že  vzhledem k váze Německa  v  EU, se   ekofanatismus  stane  již  zcela  dominující bruselskou doktrinou.

Důsledky  typu  black outy  bleskově zdražující energie a v jejich závěsu  vše ostatní, přinesou  rychle  své důsledky. V ochromení  nejprve  evropských ekonomik a  následně   rychlých, masových  a razantních protestů obyvatel.  

A z toho nepochybně  vyprofitují strany, které se  na té klimatické vládě  nebudou podílet a  logicky  zaujmou  vůči ní kritický postoj!!!!  Jestliže  si ho dovolí!  Což určitě platí pro AfD, která  se  staví v tomto směru na zadní už  dnes a nejspíš by mohla  i Unie. Ale sotva, kvůli svým  levičákům  SPD, jestliže  skončí přeci jen v opozici!

Ostatně  – klimatická vláda.. Hmmm. Byly  tyhle  volby  o ochraně klimatu, jak tvrdí  většina  komentátorů a  Zelení nebo je to jinak?

Podle mne to nevědí  ani  ti co dělali ty  detailní povolební výzkumy. Velmi mne zajímalo, jak velkou roli v rozhodování  voličů hrálo tzv. životní prostředí. Výsledek zkoumání mne  naprosto  zaskočil. Disponuji  dvěma  diametrálně odlišnými výstupy, jak  je zjistily  obě  německé veřejnosprávní televize!

ARD  vyzkoumala,  že  že  životní prostředí  bylo rozhodujícím faktorem jen pro  20%  voličů a  s velkým odstupem na dominující  téma sociální spravedlnosti a se stejnou silou jako ekonomika a  pracovní agenda,  viz

8   

Zatímco dle  výzkumného týmu ZDF  šlo o zcela dominující  věc s  dvojnásobným zájmem voličstva

Die wichtigsten Probleme  - . Klimaschutz / Umwelt 46 Prozent, Corona 23 Prozent, Rente 12 Prozent, Flüchtlinge / Asyl 11 Prozent, Soziale Gerechtigkeit 11 Prozent, Schule / Bildung 6 Prozent. Quelle: Forschungsgruppe Wahlen

Nechápu ten rozpor. Nicméně trvám si na  svém, že  Německo i Evropu  nejspíš  čeká nejprve  nevídaný  hon na „ekologické hříšníky a  čarodejnice“ , aby  poměrně  rychle přišla mohutná  protiakce  těch, co to budou muset zaplatit. Vede mne  k tomu graf  z německého Spiegelu,  který už jste  na Kose viděli, kde Němci odpovídali na otázku, zda kvůli ochraně ovzduší jsou připraveni platit  vyšší  daně, například  formou  daně uhlíkové za  užívání auta, topení, spotřebu proudu  a plynu, atd.atd. Dvě třetiny odpověděly, že nikoliv. Ten podíl neochotných rychle naroste, až  si ekofanatici prosadí svou a bude potřeba platit a platit a platit….

Spiegel

AfD s pozastavenou migrací ztratila své nejdůležitější téma. Klimafanatismus to rychle  nahradí. Napříč Německem i   Evropou. Ze svého hlediska  si nemůže přát  více.  A  CDU  lze doporučit, aby  rychle  začala  přemýšlet. Porážky představují nedílnou  součást politiky. A když se  správně uchopí, fungují jako zásadní ozdravný prostředek! Představují základ  budoucích vítězství.    Chápu Lascheta, že  se  chytá stébla, že by po historicky  obludném výprasku se mohl ve vrcholné politice zachránit, kdyby  složil přeci jen vládu.  Ale  viděno selským rozumem  a s alespoň   minimálním citem pro  fair play – na něco takového, po tom jak vykrvácel, nemá nárok. A já  bych to na jeho místě  neučinil. Prostě prohrál, je  čas odejít  a  partaj poslat  do opozice. O vládu  se zelenými a žlutými vyděrači není co stát a  klidně  se  lze dočkat předčasných voleb.  Výše je vysvětleno proč. A čekat si klimatickém závětří na  vlnu nespokojenosti obyvatelstva mi přijde jako dobrý plán. 

Tím pokládám Německo za  vyřízené.

Co Evropa?  Myslím, že  ti z jejích lídrů, kteří  nejedou  na  vlně  ekofanatismu a progresivismu  mají  z volebního výstupu nahnáno stejně jako já.   A dokonce i část ekofanatiků. Míním tím především ty  z jižního křídla  EU! Tamní rozpočty koronou dostaly  znovu  řádně  zabrat a dluhy  nabobtnaly  do dříve nemyslitelné  výše. Christian Lindner si nárokuje  v budoucí vládě post vicekancléře a především ministra  financí.  Pro Francouze, Italy, Španěly doslova noční můra, protože  prohlašuje, že je  nutné se okamžitě  vrátit  k rozpočtové odpovědnosti a  šetrnosti!  Tohle  asi  velmi nerad  slyší i Babiš a  Schillerová.  Východní Evropa se  zejména kvůli energetickému mixu zase obává  Zelených a jejich dalších akcí na  celoevropské úrovni. Právem!  

Ani jednomu ani druhému  se nejspíš  EU nevyhne.

Se Zelenými v bundesvládě  lze počítat s výrazným tlakem na zhoršení  vztahů především směrem k Rusku a  Číně!  Už se v tomto směru ozvali. A jestli získají  ministerstvo zahraničí, pak… Nezbývá jen  čekat.

Co svět?  Tady  německý tisk naznačuje, že  z posílení pozic  Zelených  se  raduje  Washington. Oceňuje  jejich protiruské a protičínské pozice a  není mu proti  mysli ani  ekofanatismus, který  oslabí  Evropu a její hospodářskou sílu. Ale  říká to tak, že prý ohledně ochrany kliamtu má stejné cíle  jako oni.

Takže  zbývá už jen pohled český, resp. slovenský. Dopadly  pro nás  volby  dobře nebo špatně. Obrázek si udělejte  sami. Mým názorem je, že  dobře  dopadnout  prostě nemohly.V žádném případě. Jen více či méně špatně. Spolková republika pro nás  představuje  klíčového, ba osudového partnera. V podstatě  jsme, ekonomicky viděno – 16. spolkovou zemí. Do Německa  putuje  skoro 1/3 našeho celkového vývozu. A není šance jej nahradit případně  exportem jinam. Německý kapitál ovládá klíčové segmenty  naší ekonomiky  – strojírenství, malo i velkobchod, dodávky energetických surovina  energií, částečně  finanční sektor.    A rozhodně  BUDE  ZOHLEDŇOVAT  přání či přímo direktivy příští německé vlády. Naše názory je nebudou ani miniaturně interesovat. Tedy nic  pozitivního. Jsem hluboce přesvědčen, že po Angele Merkel ještě budeme prstíčkem hrabat. Přes všechny její chyby.Vůbec  bych se nedivil kdyby  vztahy  k nějakému  Babišlandu  spolková  vláda  delegovala  jakémusi  subalternímu oddělení  v  centrále  VW  ve Wolfsburgu. Že nám jako rozumějí  detailněji a lépe a že disponují  rychlopákami na to, aby  nás  Německo dostalo tam, kde nás potřebuje mít. A ne se  s nějakým Babišem, či kýmkoliv jiným, v Praze   diplomaticky  handrkovat.

Dodatek z  úterního dopoledne

A na úplný konec  ještě jedna drobnost, byť zcela  zásadní. Nejde jen o   to, že  volby  v Germánii zásadně pootevřely  dveře nezřízenému ekofanatismu. Je tu stále přítomný problém masové ilegální migrace  do Evropy. I tohle  díky  nové vládní formaci přijde nyní na jednací pořádek a to jak v Německu, tak v EU.  A máme se na co těšit! Jeden z kosířů mne  upozornil na  zajímavý průzkum postojů  k migraci  u hlavních německých politických stran. Jde z  něj mráz. Počtěte si sami:

German election: How do political parties view migrants‘ issues?

 

Vybírám z něj jen charakteristiky jednotlivých stran, které prošly do Bundestagu:

 • Sociální demokraté považují migraci za obohacení, které německou politiku posudkuje. Migrační politika je úkol, který by měl být řešen na evropské úrovni. Volají po humanitárním azylovém systému EU a solidaritě s uprchlíky a migranty.
 • Unie klade důraz na prevenci a odstrašování. Chce dále snížit počet lidí prchajících do Německa a mnohem více regulovat migraci. Strana se domnívá, že „cílená imigrace“ („gezielte Zuwanderung“) má společenské a ekonomické výhody – je-li spořádaná, dodržuje jasná pravidla a je doprovázena úspěšnou integrací.
 • Zelení obhajují „rozmanitou přistěhovaleckou společnost“ („vielfältige Einwanderungsgesellschaft“). Chtějí usnadnit naturalizaci a vytvořit nové cesty pro pracovní a vzdělávací migraci.
 • FDP považuje Německo za zemi imigrace, která vyžaduje jasná pravidla, a migraci považují za příležitost. Základní právo na azyl pro politicky pronásledované osoby, a to i z náboženských důvodů a sexuální identity, je nedotknutelné.
 • Ještě více než Unie afd zdůrazňuje prevenci a odstrašování. Chce restriktivní uprchlickou a migrační politiku tím, že výrazně sníží migraci a azyl a bude se s ní vypořádat na vnitrostátní úrovni. Žadatelé o azyl by měli být odmítnuti přímo na hranicích.
 • Levice prosazuje „imigrační společnost, která projevuje solidaritu“ s „globální svobodou pohybu a rovnými právy pro všechny“.

Zbytek si, ve vlastním zájmu dočtěte  sami. Za předpokladu, že na to najdete odvahu!  I tady , vedle ekofanatismu a tvrdého progresivismu  Evropu a tím pádem i ČR  čeká peklo. Protože  Obě  velké strany, i kdyby  představovali tvrdou  hráz proti migraci, což  ani nějakým omylem nekoresponduje s realitou, by, vzhledem k nutnosti koalování se  žlutými a  především zelenými vyděrači, by  katastrofálně  vyměkly, Jen proto, aby  sestavili vládní garnituru  se svým kancléřem na čele. Mohu jen  zopakovat svůj  včerejší verdikt  o rozhodnutí německých  voličů,  který  jsem použil v  první flashi:

Výsledek německých voleb je v každém případě katastrofou

Zdroje  grafů:

https://www.tagesschau.de/wahl/archiv/2021-09-26-BT-DE/umfrage-aktuellethemen.shtml

https://www.zdf.de/nachrichten/thema/bundestagswahl-120.html?slide=U121

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.