Politická plynatost kolem plynu. A Nordstreamu 2 zejména – díl VII.


Když byla psána  první Plynatost, ani na okamžik mne nenapadlo, že  z toho bude  seriál a  navíc  čím dále  hustější. Evropská umanutost a posedlost ekofanatismem  kombinovaným s  politickou bigotností  a vytvářením umělých , tzv. liberálně demokratických problémů,  které s  životní realitou běžného občana  ani v nejmenším nekorespondují,  už není  zarážející, nýbrž  smrtící.  To vše je  korunováno čím dál větší stupiditou  těch, kteří  drží v  ruce  nějakou odpovědnost!

Abych  šel rovnou k věci – když  jsem nedávno komentoval, bez odpuštění totálně idiotský  text  J.X. Doležala ohledně  ruského plynu, ani ve zlém snu jsem si neuměl představit,  že  bych narazil na ještě  větší erupci primitivní  zaslepenosti. A  to dokonce  nikoli od  nějakého nájemného brka v  kdo ví jaké  ideologicky  suterénní redakci,  nýbrž že  přijde   od – nedokáži napsat  člověka /na konci článku vysvětlím proč!!!!/ v pozici zvláštního velvyslance Česka pro otázky energetické bezpečnosti, takto  Václava  Bartušky. V této funkci, která zřejmě  je zřízena proto, že  energie a  jejich dostatek je  fatálním k.o. kritériem přežití státu, je  tenhle  chlápek od  roku  2006.

Mnozí  z  vás  nyní  určitě nyní  zastříhali  ušima  – Bartuška?  To je přece  ten – ano máte  pravdu to je  ten, jehož  si pamatujeme  ze  samých mimořádně  zajímavých štací –Wikipedie o něm praví například  toto:

Studoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a patřil k vůdcům revoluce v roce 1989. Ve svých 22 letech se stal členem parlamentní komise pro dohled na vyšetřování událostí 17. listopadu. O svých zkušenostech z práce v komisi napsal knihu Polojasno. Zisk z prodeje knihy mu umožnil absolvovat cestu okolo světa.

Pracoval jako reportér deníku Mladá fronta DNES, vykonával funkci generálního komisaře české účasti na světové výstavě Expo 2000 v Hannoveru, později vlastnil firmu zabývající se pořádáním výstav a vypracováváním marketingových studií. Od nástupu Alexandra Vondry do pozice ministra zahraničí je zvláštním velvyslancem České republiky pro otázky energetické bezpečnosti. V roce 2010 se stal zvláštním vládním zmocněncem pro dostavbu JE Temelín.

Šikovný klučík!  Ze školní lavice, vtrhnul nejdříve  do velké politiky, následně do mimořádně lukrativních  funkcí a  rozhodnutím a pomazáním  Saši Vondry se  stal vrchním energetickým fořtem téhle země. Ta   fakulta  sociálních věd  UK a  zejména její žurnalistická  část, tak to musí  být sakra  dobrej oddíl!!! Lepší než  STS  Chvojkovice -Brod, když  ho stihla, za  tu krátkou dobu, co tam pobýval vybavit  mimořádným penzem znalostí o energetice, navíc včetně  klasické, jaderné, přenosových soustav, přes plynárenství, uhelnou energetiku atd.atd. Já  tenhle  obor  studoval jak na střední, tak na  vysoké škole a  celkem úspěšně a později se tím i nějaký  čas  živil,  ale  že bych si troufl na pozici velvyslance  ČR pro energetickou bezpečnost?Ovšem studium polistopadové  žurnalistiky v ČR to je zřejmě  lepší kvalifikace  lepší  než  Oxford, Harvard a MIT dohromady. Natož  nějaké ČVUT či jiná tuzemská technika. Ještě, že se Bartuška  neumanul, že  si pořídí zubařskou ordinaci!

Ale nechme  těchto peripetií – třeba  ze mne mluví závist k někomu daleko schopnějšímu než  jsem sám. Pojďme na holá  fakta!  A radši se posaďte, protože byste si  také  vzápětí  mohli přivodit těžký  úraz – čeká vás  totiž srážka s  myšlenkami tohoto génia a  našeho energetického ochranitele, protože před pár  dny  se o své hlubokomyslnosti podělil s  Českým rozhlasem. Vím, že  mnozí  z vás  už  vědí o co jde, protože mi to v poště  odkazy  na  tenhle interview  jen hučelo, nicméně  nepochybně je i řada těch, kteří ještě nevědí,  jaká hlava  chrání  naše energetické  bezpečí.

Konkrétně mám na  mysli toto:

Pokud bude silná zima, dojde zemní plyn. Musíme být tvrdší na Rusko i Nory, říká velvyslanec Bartuška

Vždycky  se snažím, když si něco vezmu na mušku, citovat  klíčové pasáže. Dnes doslova musím! Takže:

Proč jsou zásoby plynu v Evropě tak nízké?
Především proto, že dodavatelé plynu – nejen Rusko, ale i další – pochopili, že Evropa to se zbavením se závislosti na ropě a plynu myslí vážně. Rozhodli se tedy přejít do protiútoku, snaží se nám ukázat, že celý ten přechod na novou zelenou energetiku bude náročnější, dražší a komplikovanější.

Proč se Evropa nepředzásobila?
Za prvé proto, že spousta provozovatelů má problémy udržet některá naleziště v chodu. Za to může velmi divoký loňský rok, kdy se poptávka po plynu místy propadla až o 35 procent. To není případ pouze Rusů, ale i dalších zemí. Předzásobení se dost dobře možné nebylo a v tuto chvíli hrají Rusové a další dodavatelé velmi tvrdou hru.

Znamená to, že na trhu není takové množství plynu, které by mohlo pohánět oživení z pandemie a doplnit vyčerpané zásoby, nebo že ten plyn je, ale je zadržován?
Myslím, že jsou dodavatelé šokováni tím, co se odehrálo loni. Poptávka poklesla řádově o desítky procent, došlo k propadu cen. To pro země – Rusko, Alžírsko a další, které jsou závislé na prodeji plynu a ropy, – byl opravdu šok, po kterém přehodnotily svůj vztah k nám. Myslím si, že se Evropa musí připravit na to, že naše zelená politika bude vnímána jako nepřátelský krok v zemích Perského zálivu, přes Rusko až po Severní Afriku. To je realita.

Aha. Hrozí tedy i Česku v zimě něco jako energetická krize a zvyšování cen plynu a elektřiny?
Záleží na tom, jak bude silná zima. Samozřejmě, pokud bude silná, tak dojde plyn nejenom u nás, ale i jinde v Evropě.

Co se bude dít ve chvíli, kdy plyn u nás a v Evropě dojde?
Nedojde ze dne na den, pořád máme poměrně slušné zásoby. Nicméně samozřejmě jsme v nějakém duchu plynové války. Ano, jsme. Je dobře, že si to uvědomujeme už nyní v září a že se na to chystáme.

Jak v téhle válce bojovat? Co se dá v tuto chvíli dělat?
Základní je pokračovat v tom, co děláme dosud. To znamená být mnohem tvrdší v ochraně našeho trhu, donutit dodavatele, aby hráli podle našich pravidel, podle pravidel Evropské unie, ne těch svých. Musíme být obecně tvrdší, Evropa je příliš dlouho příliš jemná a měkká ke svým dodavatelům. Příliš hodná. To musí skončit.

Jaké karty má Evropa v ruce ve chvíli, kdy nemá dostatek, ceny jdou nahoru. Co znamená to „být tvrdší“?
Máme obrovské karty v ruce. Jsme největší odběratelé plynu na světě, jsme největší trh na světě. To, že jsme byli dosud příliš hodní na Rusy, Nory, Alžířany je naše chyba. Musíme být tvrdí odběratelé. Chovat se úměrně své velikosti, moci, svému bohatství.

Taky  si kladete  otázku, jestli jste  se  zbláznili vy nebo Bartuška? Či jestli si z vás  pan velvyslanec  pro energetickou bezpečnost  tropí záměrně kdo ví proč blázny?

Když  sděluje, že  zásoby plynu v Evropě jsou nízké proto, že dodavatelé plynu a ropy  do Evropy  pochopili,  že  ta  to s tím Green Dealem myslí  vážně a  proto, aby jí to ztížili, vyvolali umělý nedostatek plynu  a tím ho výrazně  zdražili!!!!

Pan velvyslanec  pro energetickou bezpečnost  České republiky by  udělal zatraceně  dobře, kdyby  alespoň sem tam hledal základní informace na specializovaných webech!!!  Začít může  například s portálem O energetice.cz,  který  V LEDNU 2021, tedy  dávno a dávno před současnou krizí publikoval  článek s názvem

Vysoké ceny LNG v Asii táhnou nahoru ceny zemního plynu v Evropě

kde si  bylo lze  přečíst  – opakuji v lednu 2021 třeba  toto:

Právě kombinace výhledu chladnějšího počasí a vysokých cen LNG na asijském trhu podpořila v posledních týdnech razantní nárůst cen zemního plynu na evropských trzích. Ta se ještě na začátku prosince pohybovala okolo 14,5 EUR/MWh.

Značný rozdíl v ceně mezi trhy v Evropě a Asii, který se pro únor pohybuje již téměř okolo 30 EUR/MWh, zapříčiní dle obchodníků omezené dodávky LNG do Evropy v nadcházejících měsících.

„Vše, co bude volné [náklady s LNG], nepoputuje do Evropy,“ uvedl obchodník s plynem s tím, že evropské ceny mají velký prorůstový potenciál v případě, kdy si spotřeba plynu vyžádá dodatečné dodávky LNG.

Rána  jako do piana Bartuško!  Už v lednu ceny zemního plynu na kontinentu rostly mohutně. Kvůli zdražení LNB!!! Rus  s tím neměl nic společného!  U LNG dominují USA a Kanada! člověk se  chtě nechtě  ptá, proč  to tehdy  energetičtí papaláši v celé Evropě, lhostejno zda  ve  státních nebo byznysových funkcích nevzali na  vědomí a především – k čemu je  nám velvyslanec pro energetickou bezpečnost  ČR,  když  zjevně nijak nereagoval! A  totéž platí pro českou vládu!  Ta  totiž ovládá ČEZ, což je rozhodující hráč v zásobování země  elektřinou, ale vedle toho také  jeden z největších tuzemských operátorů na  trhu s plynem!  Nakoupil ČEZ dost nebo ne? To mne zajímá!

Nehovoříc  vůbec o tom, že když  to  Evropa  s odchodem od  fosilních paliv  myslí  vážně, tak by  snad  prudké  zdražení těchto médií a plynu zejména,  její smělé  plány  snad  mělo výrazně podpořit!  A ukázat občanům, že  jiná, než zelená cesta neexistuje, navíc  s  efektem, že  dosud cenově nekonkurenceschopné alternativní energetické zdroje se  nyní, se  zdražujícím plynem stanou finančně  alespoň  částečně  atraktivními!!!  A ono ne – plynu je málo,  že  dodavatelé chtějí Evropu trestat!!! Trestat  tak,  že Rusko plní  zcela  příkladně  svoje závazky  z uzavřených smluv! Jak konstatuje, ve  svém oficiálním memorandu Mezinárodní energetická agentura -viz minulý díl!

A nejspíš  Evropu  trestají  i dodavatelé  uhlí‘!!!  Na  Bloombergu je k vidění  následující  článek:

Europe Asking Russia for More Coal Is Set for Disappointment

Totiž, že  Evropa  je v takové energetické krizi, že  žádá  Rusko o mimořádné dodávky energetického uhlí pro své elektrárny!

I z Bloombergu  dám citát:

Evropské energetické společnosti zoufale potřebují získat více uhlí, řekl stratég jednoho evropského podniku a žádal, aby nebyl identifikován. Rusko, třetí největší vývozce paliva na světě, se ale zaměřuje hlavně na prodej největším kupujícím v Asii.

„Rusko už léta omezuje vývoz uhlí do Evropy, protože Evropská unie zavírá tepelné uhelné elektrárny,“ řekl Kirill Chuyko, vedoucí výzkumu BCS Global Markets. Bude těžké přesměrovat do Evropy “, protože existují smlouvy s asijskými klienty. Navíc přepravní kapacita je každopádně omezená. “

Nezdá se  vám to povědomé?  Evropa  si zakázala  uhlí! Postavila ho mimo zákon. Dnes, v nouzi po něm znovu sahá, aniž  by to veřejně  přiznala. A opět ukázala tak, jako u plynu  na  Rusko  – koukej dodávat, proto že MY to potřebuje! Teď  hned!  Jenže  Rusko je  vázáno dlouhodobými smlouvami do Asie! A ty rozhodně hodlá  splnit. Takže  Evropa se nejspíš  bude muset poohládnout  jinde! Nic jí v  tom nebrání. Tedy kromě  cen. jak si ukážeme v závěru na  grafu  australského uhlí.Totéž jí  čeká  u plynu, až bude dokončena  Síla Sibiře 2 -viz minulý díl.

Proč, že se Evropa nepředzásobila? No přece proto, že  producenti plynu se potýkali s problémy jak minulý rok udržet svou produkci. Když  Evropa  vlivem mírné zimy 19/20 a  covidových  lock downů  plyn nepotřebovala, propad  o 35%  a  ten cenově  klesl na historická minima. Říká Bartuška. Přesně, jak jste  četli, dříve než nám sdělil toto sladké tajemství  v minulém  dílu. A evropští velkodběratelé  nehodlali  jít do sebemenších rizik před  letošní zimou, takže  neobjednávali. Ani předzásobení! Spolehli se, že  nakoupí za  levno za  spotové ceny!  A nyní, když se celosvětově  rozjela  ekonomika  je prostě  plynu nedostatek! Tragicky  chybná spekulace! Ale  nikdo v Evropě a  speciálně v EU za  to nemůže  – to producenti!!!!Bartuška  osobně  –Rusové hrají  tvrdou hru!!  A plní  spolehlivě  uzavřené smlouvy! Říká IEA!  Neuvěřitelné!!! Aby vzápětí  tenhle  mimoň prohlásil, že  dodavatelé jsou ze  situace v šoku….Hlavně, že má na  starosti naši energetickou bezpečnost!

No ale  je  tu  problém,  vlastně problémek,  když by letos byla  tuhá zima, tak prostě  může  udeřit  plynová nouze. Opravdová  plynová  bída! Že dojde plyn!!! Protože jsme jej, respektive  velcí energetičtí operátoři  NENAKOUPILI DOST!!! Ale mohou z a to jeho dodavatelé!!!  Chápe tohle někdo s e zdravím rozumem?

Ovšem  opravdovou  chuťovkou  v  tom Bartoškově  blábolení  je  tenhle  výrok:

To znamená být mnohem tvrdší v ochraně našeho trhu, donutit dodavatele, aby hráli podle našich pravidel, podle pravidel Evropské unie, ne těch svých. Musíme být obecně tvrdší, Evropa je příliš dlouho příliš jemná a měkká ke svým dodavatelům. Příliš hodná. To musí skončit.

Takže  správným opatřením je nadiktovat  zahraničním dodavatelům kolika kolik plynu nám bez  řečí dodají a  za  cenu jakou MY JIM NADIKTUJEME!  Jestli to správně  chápu!!!

Jestli tohle myslel  vážně, pak mohu vyslovit důvodné podezření,  že  se pan velvyslanec pro energetickou bezpečnost České republiky naprosto zbláznil!!! Takováhle nabubřelosta  nadutost  se vídí opravdu jen velmi zřídka. A  to ještě nanejvýš  v  USA.

Jestliže  nám  Rusko nebo Alžírsko  a dokonce  ten pán  zmínil i Norsko jako dodavatelé nevyhovují, tak je vyměňme  za jiné!!!  Jestliže  existují a jsou schopni  plynule dodávat za lepší ceny! Jednoduché, ne? Vyměňme  je, Bartuško!

Problémem ovšem je, že jaksi  napojení na plynovodní potrubí a  tedy možnost  nejvyšších a plynulých dodávek do Evropy je jen  z Alžírska, Norska a  Ruska!  Jinak zbývají  jen  americké molekuly  svobody. Kterým Baruška  nějak pozapomněl  vyhrožovat  tvrdou hrou podle  našich podmínek! Proč?  Pro  USA  neplatí  stejné parametry jako pro Rusko, Norsko a Alžírsko?  Zajímavé!  Ostatně,  ony  jaksi ty molekuly  svobody z JuEsEj   také nejsou k dispozici. Texaští těžaři je, už v lednu, přesměrovali do Asie, protože  tam dosahují  daleko vyšších cen. Protože jim nekonkuruje  ruský potrubní plyn! A  tím nastartovali nevídaný cenový boom na  zemním plynu.

Ale  ještě  zpět k té naší budoucí  hře podle našich nových  pravidel – pokud je  norští, alžírští a ruští  dodavatelé neakceptují /amerických, jak  řečeno se to netýká/  a  oni Bartušku a podobné a jejich nařízení  kolik plynu  sofort a  za  Bartuškou stanovené ceny   dodají a  jiní dodavatelé, jak je  zjevné  nejsou sto je nahradit, pak zbývá jediné řešení  – prostě  alžírská, norská a  ruská plynová pole obsadit vojensky  a vzít  si potřebné silou, že?

Francie, kdysi, když  si ještě  v 60-tých letech hrála na opravdovou velmoc,  prohrála  s Alžířany  válku o jejich zemi. Jak někteří z nás dobře pamatují. S  velkou ostudou. Jestli chce  použít  EU sílu proti norskému spojenci z NATO netuším. Ten by  se porazit  dal, to by pro mne ovšem představovalo opravdové novum. A  válka  s Ruskem?  Atomovou supervelmocí? Ne  že by  leckde po Evropě, především v Polsku, u Baltů a  jistě  i v  ČR  nebyl dostatek těch, co by  si to hodně přáli. Jenže  pak bychom si  už na planetě  nemuseli dělat  žádnou starost  ani s plynem, green dealem a  vůbec  ničím. Protože by nejspíše žádná  planeta už neexistovala!!!

Ale  to Bartuškovi nijak nevadí, aby  předchozí  megaidiocii nekorunoval  vzápětí supermegaidiocií:

Jaké karty má Evropa v ruce ve chvíli, kdy nemá dostatek, ceny jdou nahoru. Co znamená to „být tvrdší“?
Máme obrovské karty v ruce. Jsme největší odběratelé plynu na světě, jsme největší trh na světě. To, že jsme byli dosud příliš hodní na Rusy, Nory, Alžířany je naše chyba. Musíme být tvrdí odběratelé. Chovat se úměrně své velikosti, moci, svému bohatství.

Pan velvyslanec  pro energetickou  bezpečnostt ČR  evidentně  netuší, která  bije!! Evropa je největším odběratelem plynu na  světě?  Vážně?  A já si myslel, že  Čína!  A pokud není,  tak jen proto, že na  rozdíl od  Evropy  do nedávna  nedisponovala  potrubním plynovým napojením od  dodavatelů!  Nyní už jedno má. Z Ruska. A  co nevidět přibude  druhé. A jak už  doloženo minule  -Síla  Sibiře  2  Rusové napojí  na plynové zdroje západní Sibiře, která dosud  výhradně zásobovala  Evropu. Až  Dvojka naběhne, klidně  tok plynu přesměrují via  Peking!!!  A  Bartuška  říká,  že budeme tvrdí odběratelé! My je naučíme, opilé mužiky!  Jen počkej  zající!  Vlastně  Putine!  Bartuška  ti ukáže. Jestli se nebudeš  chovat  úměrně  jeho představám o naší velikosti, moci a bohatství!!!  Že  by ho napadlo,  že  Čína je  3x větší trh, na  rozdíl od  Evropy, rozdrobené  do států a státečků, jde o centralizovanou a  akceschopnou velmoc a  navíc  dnes  dílnu celého světa, disponující  naprosto největšími devizovými rezervami na Zeměkouli!  Opravdu jsme  ti bohatí?  A nebo už je  to jen  evropská navoněná  bída? Ostatně  co nevidět  si počtete  v tomto směru více, i když na úplně jiné téma! Ohledně polovidičů. Pak zjistíte, jak si Evropa doopravdy ekonomicky  stojí!

Pátral jsem odkud  vzal tu  nevídanou drzost k tomu blábolu pro Český rozhlas. Říkal jsem si, že to nemůže  být  z jeho hlavy. A nejspíš opravdu není. Protože  souhrou náhod se mi na skle objevil článek v britských Timesech

EU ministers join forces to weaken Russia’s grip on gas supply

Je  sice placený, ale i tak jsem další  šťastnou náhodou se k jeho znění  dostal a  jsem schopen z něj citovat. Ovšem  s tím, že  jde o překladačový výtvor:

Evropští ministři energetiky jednají o ambiciózním plánu nákupu strategických zásob plynu v jednom bloku a snaží se čelit ruskému úsilí omezit dodávky a zvýšit ceny.

 Program zasedání  původně chtěl pojednat otázka změny klimatu, ale byla nahrazena problémem nedostatku plynu a následného zvyšování cen. To vše vytváří hrozbu energetické krize, která by mohla začít tuto zimu. Klíčovým faktorem této krize je, že Rusko snížilo export plynu do severní Evropy po poklesu zásobníků plynu kvůli loňské prodloužené zimě.

Španělsko vyzývá EU, aby spojila kupní sílu svých 27 členských států na nákup zásob plynu, což EU umožní v zásadě stanovit cenový strop a zároveň chránit země a spotřebitele.

Tento důvěrný španělský plán, se kterým se deníku The Times podařilo získat, má zajistit, aby EU již nebyla nadále rukojmím Ruska. Je obviněna z úmyslného vyprovokování krize omezením dodávek plynu státnímu Gazpromu. Gazprom snížil zásoby plynu v Evropě a odmítl dodat další objemy přes Ukrajinu v naději, že bude schopen přinutit Německo a EU urychlit schválení plynovodu Nord Stream 2.

„Strategická nezávislost Evropy je neslučitelná s dnešní úrovní závislosti na výkyvech na mezinárodních energetických trzích,“ říká důvěrný dokument. – Země produkující plyn jednají strategicky, snaží se maximalizovat své zisky, a musíme jednat společně, abychom nebyli závislí na jejich rozmarech. Je důležité nejen omezit aktuální ceny energií; je důležité chránit se před výrobci, kteří používají ceny energií jako nástroj politického vyjednávání o jiných otázkách. “

Vlády Španělska, Itálie a Francie byly v poslední době donuceny přijmout nouzová opatření na ochranu majitelů domů před prudkým nárůstem cen elektřiny a topení tuto zimu. Mezi tato opatření patří cenové stropy a subvence. Nadcházející náklady se odhadují na miliardy eur.

Vedoucí představitelé EU budou o nových návrzích diskutovat na říjnovém summitu. Rozhodnutí přišlo po varování ve Francii a Španělsku, že by Evropa mohla čelit masové vzpouře proti klimatické politice, pokud zvýší spotřebitelské náklady. Existují obavy, že se zvyšování cen bude shodovat se  zaváděním  opatření EU na omezení emisí CO2, což rovněž zvýší náklady na bydlení a služby pro majitele domů, protože fosilní paliva budou zdaněna.

Ve Španělsku již začaly protesty proti rostoucím cenám energií a prezident Macron se dosud nevzpamatoval z protestů žlutých vest v roce 2018 způsobených rostoucími cenami pohonných hmot.

„Současná krize představuje hrozbu pro iniciativy ke snížení uhlíku.“ Dnešní cenová hladina a volatilita jsou politicky nepřijatelné. To je problém nejen pro jednotlivé státy, ale pro celý regulační mechanismus Evropy, jehož důvěryhodnost vysychá, říká španělský plán. „

Tento španělský „dokument“ (takzvaný diplomatický dokument, který oficiálně neexistuje) předkládá návrh, aby EU vyjednávala o nákupu plynu jménem všech evropských zemí, jako tomu bylo při diskusích o očkování proti covid-19 rok.

„V blízké budoucnosti nebudeme schopni snížit naši závislost, ale jsme schopni a povinni posílit naše vyjednávací pozice.“ To vyžaduje centralizovanou evropskou platformu, prostřednictvím které se budou provádět nákupy plynu, uvádí se v dokumentu. „Byli jsme tak úspěšní při řešení problému s očkováním a musíme tyto zkušenosti uplatnit i v dalších strategických oblastech.“ Kromě toho budeme moci využít naši posílenou vyjednávací sílu k vybudování strategických rezerv, které nás ochrání před výkyvy trhu. “

Tento plán usnadní stanovení stropu cen plynu v celé EU. Rovněž to umožní zvýšení dodávek pro plnění zařízení pro skladování plynu v celé Evropě. To bude sloužit jako ochranný nárazník pro evropské země před volatilitou trhu a ruským tlakem.

Došla mi  slova!

Takže  Timesy získaly  tajný plán, který oficiálně neexistuje. Viníkem plynové krize  je, jak jinak  -Rusko, přestože  renomované mezinárodní instituce  potvrdily, že plní dlouhodobé  smlouvy.  A my, i když  přiznáváme  závislost na něm, s ním pořádně zatočíme!  Evropská  unie  se zjevně  hodlá převtělit  do pozice  poručíka  Duba  a  Rusku / a ostatním plynovým producentům/ ústy svých ministrů energetiky a  českého poskoka  Bartušky  Kremlu sděluje – : „Já vám povídám, že mě ještě neznáte. … Já jsem zlý, nemyslete si, já každého přinutím až k pláči!!!!

Tak jo!!! Co jim také jiného zbývá,  neboť jinak velmi rychle odzvoní  velké  uhlíkové lži!!  Jestli je něco v tom oficiálně neexistujícím /ale zjevně  skutečném/ dokumentu smrtelně  pravdivé, pak konstatování  těch papalášů,  že  jestli se nepovede  utlumit  cenový náraz energií na  masové konečné spotřebitele  a ten navíc  zapůsobí časově  synchronně  s ekofanatickými  sci fi nesmysly  green dealu, pak výsledkem budou  lidové bouře, jaké  Evropa  snad ještě  neviděla. Ostatně – před  časem přesně o tomhle vyšel  na Kose článek.

Zelené šílenství začalo, kdy mu bude konec? Brzo! PODSTATNĚ DOPLNĚNO!

A zázračným opatřením  prý je  centralizovaný  nákup plynu pro celou Evropu. Která si přes takovýhle  velkoodběr  chce  vynutit  na dodavatelých speciální ceny.  Jde v podstatě čistě právně o zakázanou kartelovou dohodu. Řekl bych.  Které EU  vždy zásadně trestá. Ale  tady si nejspíš  tuhle  cimprlich  pózu ráda odpustí. Jde o přece  o !vznešený“ cíl  – záchranu klimatu! Respektive  další přežití  unijních uhlákových fantasmagorií! Tady nejde o prostou logiku – čím větší odběratel, tím nižší cena. To platí jen tam, kde je  alespoň trochu trh, kde je  více  prodávajících  než kupujících. Což prokazatelně  u zemního plynu neexistuje. Protože  je nutné ještě mít  zajištěný  velkobjemový  transport  na  tisíce a  tisíce kilometrů!  Bez něj můžete mít v ložiscích plynu kolik chcete, ale neprodáte  ani kubík!

Ale  zpět k pokusu o odběratelský  kartel. Jestliže  EU  vytvoří  ten spotřebitelský, co zabrání  producentům plynu, aby, podle vzoru OPEC, se sdružili do plynově  dodavatelského??? Osobně se divím, že  už tak neučinili dávno.  A  co potom Evropo?  Síla  Sibiře  už  funguje a  Síla Sibiře  2  se právě  rodí v mongolských stepích….Vážně si můžeš  vyskakovat  dupat nožičkou?

Ovšem bruselští hrdinové a  Bartoškové  jednotlivých  evropských zemí nechávají  vyniknout  svou  fantazii!  Ta  a excelové tabulky, jak známo snese všechno. Dokud  nenarazí na  realitu.

Navíc nevěřím na  evropskou jednotu a solidaritu!  Každý hájí především svoje národní zájmy, viz krvavá rvačka o rozpočet!  Někteří členové  EU a já konstatuji ti chytřejší a předvídavější, si jedou  už  dávno po svém prkně. Proč  se Německo a  Merkelová  tak úporně  držely realizace  Nordstreamu  2? Protože přesně  tuto situaci  buď  přímo  očekávaly, či alespoň  tušily! Ideologie, neideologie.  Proto si ho, přes odpor USA a  bigotních rusofobů  doma  i v celé EU  doslova vytrucovaly!  Takže  Německo je na nějakých  10-15 let, než  se  tenhle projekt  zaplatí, energeticky  vykryto. Chápu,  že  Španělsko, Francie  a další, kteří napojeni nejsou a nebudou,   navíc  už teď se jim obyvatelstvo bouří, tlačí směrem o něm referují Timesy z toho neexistujícího dokumentu.  Nicméně  předvídaví nejsou jen naši západní sousedé. Nýbrž  třeba  i takové  Maďarsko.  To právě podepsalo  s  Ruskem  smlouvu o dodávce plynu na  15 let, která začala platit  včera.  Dodávky  obcházejí Ukrajinu. Ta  si v Budapešti stěžovala, ovšem Orbánova  vláda  s ní vymetla  podlahu -viz

Co je vám po tom, kde bereme plyn? Maďary rozčílila ukrajinská kritika dohody s Ruskem

„Ukrajinci nemají nic společného s našimi dohodami a jejich obsahem,“ řekl šéf maďarské diplomacie. Budapešť podle něj „považuje za hrubé porušení svrchovanosti a národní bezpečnosti, že se (Ukrajinci) snaží bránit bezpečným dodávkám plynu do Maďarska a tím i vytápění maďarských domovů a provozu maďarského průmyslu“.

Ukrajinský postoj označil Szijjártó za „nepřátelský“,

Před  tím  v této souvislosti koncem srpna uvedl, že smlouva se uzavře na 15 let. Cenu dodávek tehdy nesdělil, uvedl ale, že bude příznivější než ta dosavadní!!!!

Nepotřeboval k tomu EU. A  jeho země  dosáhla  lepší ceny, než  za jaké nakupovala  v éře levného plynu!!!

Ani Maďarsko v  tom není samo. Málo se ví, že podobný  výhodný plynový  deal  dokázalo udělat i Moldávie. S pomocí  Rumunska,  které si také  sjednalo s  Gazpromem separátní kontrakt  a  Moldávii proto bude zásobovat  přes  svou plynovodnou síť,  nyní napojenou na  tu moldavskou. S obejitím Ukrajiny. Pokud se někdo chce poprat  s moldavštinou bližší informace  zde! Ale trochu to zájemcům usnadním.

V tuto chvíli vyjednává hlavní dodavatel plynu v Moldavsku, Moldovagaz
(který také vlastní stávající síť pro přepravu zemního plynu v zemi), s
Gazpromem o nové smlouvě, protože platnost stávající vyprší 1. října.
Moldovagaz je kontrolován Gazpromem.

Rumunský Transgaz rozvinul infrastrukturu, včetně potrubí na moldavském
území, pro dodávku plynu do průmyslových oblastí v sousední zemi.

Prohlášení moldavského ministra o rumunském plynu však přichází ve
chvíli, kdy se rumunský dovoz zemního plynu (z Ruska) zvyšuje a tvoří
25% celkové spotřeby.

A  to Rumunsko do nedávna patřilo mezi těch pár  vyvolených, kteří svou potřebu kryly  z vlastních zdrojů!

Bartuška a  ti evropští energetičtí  pantátové  jsou totálně mimo.  Když  ukazují na  Rusko. Svědčí o tom ten trapas  se  žádostmi  o ruské uhlí,  o němž byla  řeč  výše ze  zpravodajství nikoliv  TASSu, nýbrž Bloombergu!

Ceny  energií prostě  explodují. Celosvětově. Protože  nikdo v  době  covidové  nešel do rizika  objednání velkých objemů. Ostatně  bleskově  roste  úplně  všechno. Také celosvětově  – stavební materiály, ocel, dřevo,  potraviny, polovodiče,  prostě cokoliv.  Po covidové hybernaci se  svět probudil a  chce náhle  všechno.  Jestliže  Rusko zavinilo  to mnohonásobné zdražení plynu, pak je jistě odpovědné i za současné ceny  ocelárenských výrobků,  mědi, cínů, produktů barevné metalurgie, aut, lodní přepravy, bavlny, kávy, prostě  všeho.Včetně  evropské inflace,viz

Eurozóna – inflace v září rostla o 3,4% a je nejvýše za 13 let

A  také  amerického kapalného plynu  – těch  úžasných molekul svobody. Co nám brání  jimi nahradit jejich  zemák?  Nejspíš  pohled na  burzovní grafy. Pár  jich sem  dám:

Nejdříve  dlouhodobý  graf cen zemního plynu:

Výstřižek

Dále se podíváme  na  ceny  LNG mám pěknou grafiku,kolik stojí měrná  jednotka  v jednotlivých  hubech napříč  světem,platí pro léto 2021:

IEA gas price forecast

I když jde o graf  červencových cen, je  zřejmé,  že  země, které LNG  exportují, USA, Kanada, Rusko,  na  svých tankovacích hubech  indikují skoro  stejné ceny. Dokonce  ruská cena je ta vůbec absolutně nejnižší!!!! Ovšem ty  dramaticky  vystřelí  na  hubech odběratelů!!! Tedy  v místě konečné spotřeby!Kam dodávají především  Američané a Kanaďané A nejvíc  je odírána, neváhám říci  nestydatě – Indie a  také Austrálie! Takhle lichvářsky  se  Rusko k západní Evropě  rozhodně nechová ani ve zlém snu! Ale není vyloučeno, že pokud budou ze řetězu puštěni Bartuškové, že  si tenhle model , provozobaná Američany  a Kanaďany  rychle osvojí!

Přidám i to jak se vyvíjí cenová hladina pro dodávky  amerického LNG  pro Japonsko. S jeho hospodářskou a finanční silou, kterou vyhrožují Kremlu unijní strejcové.

Výstřižek1

Také vidíte  ten propad  v  roce  2020?  Je stejný jako  na zemním plynu

Výstřižek5

A  by  řeč nestála, když už  padlo slovo uhlí, tak přidám i graf jeho cen

Výstřižek2

Zdá se mi  to? On má stejný průběh  jako  ten zatracený plyn!!!

Nevěřte? Děláte  chybu. Náhodou je k dispozici i cenová korelace  mezi cenou zemáku a  právě  uhlí:

Výstřižek4

Funguje  to úplně  stejně  a identicky!!!

A přidáme si ještě  ropu:

Výstřižek6

Opět to samé, obrovský cenový propad  v roce 2020!

Takže?

Takže je  jasné co co go!

Evropa  se umanula  do  uhlíkového bláznění. Uhlí je  zločin. Jádro je  také  zločin. Takže   problém s  energetickým zásobováním. Zbývá plyn. Jenže  se neobjednalo dost. Lidé  se začínají bouřit. Hledá viník. A jako vždycky, ukazuje se  do Ruska.   Aby si papaláši zachránili vlastní kůži!  A  uhájili ještě nějaký  čas  ten  klimatický  nesmysl.

U nafty  a benzinu jim nijak nevadí,  že se prudce  zdražilo a  že  u pump platíme  nejvyšší ceny za posledních 7 let. Auta  jsou brána  jako zbytný luxus!  Postradatelný luxus a motoristé jsou  na  svou roli dojné krávy    tak nějak zvyklí. Když se to drží v nějakých mezích. Navíc  prázdné státní pokladny  těžce profitují z rostoucích cen PHM přes  spotřební daně  DPH. Takže  tady  ti energetičtí evropští  strejcové  necítí potřebu zasahovat. Ale plyn? To je  topení v domácnostech a  dnes také stále více  i výroba  elektřiny. Když  jsme si zakázali  současně  jádro i uhlí.  Topit  a svítit  se prostě musí!  Tady to opravdu hrozí  výbuchem, který je  schopen rozvrátit  naše současné politické struktury a šílené progresivistické papaláše  sfouknout i s jejich mantrami jako svíčku.

Mimochodem,  kdosi  mi poslal  z ruských webů  článek   s názvem

Вся политика Евросоюза строилась на дешёвом российском газе

který se  dá přeložit jako

Veškerá politika EU byla založena na levném ruském plynu

To konstatování je přesné!  Ano, veškerá politika, i ta  uhlíkově  fantasmagorická  je  a byla  založena  na levném ruském plynu. Konkrétně  zjevně  na cenách  roku  2020.  Už v prvním díle  Plynatosti  je psáno,  že  jsme  si dosud  žili v  cenové vatičce, která je  abnormální.  Budu opět citovat:

Prostě v  Evropě vsadili na levný ruský plyn, který měl podpořit evropskou iniciativu přechodu na obnovitelné zdroje energie. Připomínám, že plyn v Evropě ten rok stál méně než 100 dolarů za tisíc metrů krychlových. A v Evropě se rozhodli, že to tak vždy bude.

Evropská unie navíc věřila, že to je ona , kdo bude diktovat náklady na plyn Gazpromu. Proto upustila od dlouhodobých kontraktů a vsadili na tržní ceny plynu. Veškerá vychvalovaná alternativní energie, na kterou EU spoléhala, se nám sype doslova před očima. Ukázalo se ale, že Rusko má vlastní představu dodávek plynu do Evropy a celý systém  zbankrotoval. Evropa jako vždy vůbec  nebrala v úvahu zájmy Ruska. Teď za  to platí!

A přidám ještě něco  – tvrdím, že nevěřím na  evropskou jednotu a solidaritu. Nechť si onen odběratelský kartel stokrát  přeje  takové Špamělsko a já se mu nedivím, protože  ono svou plynovou strategii dosud  stavělo především na dovozu LNG. Nicméně  tamní vládu  nevolí  Chorvaté nebo Finové, nýbrž  jen Španělé. Chorvatští a  finští a jacíkoliv jiní voliči čekají od  SVÉ vlády, že jim zajistí  plynový a elektrický komfort. za přijatelné ceny.   A  jejich politikáři to vědí. Takže opět zafunguje systém bližší domácí košile než celoevropský  kabát. Viz covidové lock downy, vyhlašované bez jakékoliv  vzájemné součinnosti. Ba i pouhé konzultace. Jaký  zájem na  nějakém tvrdém antiruském postoji asi bude mít Orbán, který má  novou patnáctiletou smlouvu s  Ruskem za  speciální cenu? Co Bulharsko, které kdysi podlehlo nátlaku EU  a vypovědělo  Rusku dohodu společného projektu South Streamu, do něhož  už před tím investovalo kolem miliardy dolarů? Aby nyní  pokorně přistoupilo  k napojení  Turkish  Streamu, když Erdogan s obrovským potěšením převzal roli Bulharska a inkasuje místo něj?  Připojí se Němci, když  jsou oběma  Nordstreamy  dlouhodobě  plynově za vodou? A případná Síla  Sibiře 2 by je nejspíše následně odpojila  od tjumeňských nalezišť?

Kdy někdo přesto nevěřil, tak pro něj mám takové  prima  cukrátko, jak to s  tou evropskou solidaritou, především energetickou je. Ne , nemám na  mysli spor  o důl Turow, jakkoli  to je také kabinetní kousek v tomto ohledu. Existuje  cosi  ještě  transparentnějšího o čem se v tuzemsku vůbec nereferuje.

Není větších rusofobů v  Evropě než  jsou tři baltské země.  Ani se jim příliš nedivím. Nicméně  momentálně mezi sebou  vedou nesmírně tvrdou energetickou  válku. Všechny  tři země  jsou energeticky  deficitní. Co se  týče elektřiny. Litva je napojena jednak na Polsko a také na Bělorusko. Zbylí dva Balti, protože  nechtějí  brát přímo z Ruska nebo jen minimum, pak  na  Litvu. Ovšem ta  si umanula, že  Lukašenka zničí a zejména když  spustil fungl novou jadernou elektrárnu, tak si zakázala odběr běloruské elektřiny. Aby  neplatila  „diktátorovi z Minska“.Tím pádem  Lotyši a Estonci zápasí s  akutním nedostatkem proudu. Tudíž se mezi  nerozbornými  antirusy strhla  válka. Kde pak nějaká  solidarita?!

Samozřejmě, že  vše je  haleno do sítě maskovacích lží. V evropském liberálně demokratickém a progresivistickém ptydepe se veřejnosti sděluje, že o nic nejde, jen o  takovou technickou podružnost:

Od 15.9.2021/ uplatňuje Litgrid /litevský  ČEPS/ novou metodiku výpočtu přenosové kapacity na bělorusko-litevské hranici, která snižuje možnosti prodeje elektřiny z Ruska. Přesnou výši snížené kapacity pro obchod s Ruskem nelze uvést z důvodu nepředvídatelnosti hodnoty pro celkovou přenosovou kapacitu litevsko-běloruského průřezu vypočítanou provozovatelem litevské přenosové soustavy.

Společnosti Augstsprieguma tīkls /lotyšský ČEPS/ a Elering /estonský ČEPS/ nepodpořily metodiku Litgrid pro výpočet a přidělování přeshraniční kapacity se třetími zeměmi, kterou jednostranně vypracovala společnost Litgrid a schválil litevský regulační orgán. Cílem společnosti Litgrid při zavádění nové metodiky přidělování přenosové kapacity je omezit možnosti dovozu elektřiny ze třetích zemí a zabránit fyzickému přesunu elektřiny vyrobené v běloruské jaderné elektrárně do Litvy.

Kvůli nové metodice společnosti Litgrid budou muset společnosti Elering a Augstsprieguma tīkls aktualizovat metodiku přenosové kapacity, která je v současné době dohodnuta mezi oběma společnostmi a která se v současné době uplatňuje při dovozu elektřiny ze třetích zemí do Lotyšska. Účelem plánované změny estonských a lotyšských provozovatelů soustav je odstranit několikanásobné omezení přenosových kapacit vyplývající z možného dopadu na litevskou elektroenergetickou infrastrukturu. K nové metodice byla zahájena veřejná konzultace a společnosti Augstsprieguma tīkls a Elering vyzývají účastníky trhu, aby se k ní vyjádřili.

Podle estonských a lotyšských provozovatelů soustav není nutné žádné další omezení dovozu elektřiny ze třetích zemí, neboť současné řešení přenosových kapacit a právní požadavky rovněž brání vstupu jaderné energie vyrobené v Bělorusku na baltský trh s elektřinou.

Takže  žádná konflik, jen metodika……

Více na https://ast.lv/en/events/ast-and-elering-start-public-consultation-updated-capacity-calculation-methodology-trade

Proto všechno  ty  hysterické reakce. A proto ty  Bartoškovy  nesmyslné pindy.

Ostatně  on je na ně expert. Pamětníci Ukrajinských  svodek  vědí přesně, co mám ve spojením s ním na mysli! Tenhle  demokrat a humanista  každým coulem  se po masakrech  Ukrů v  Domě  odborů  v Oděse  a  postřílení  civilů,  jedoucích v linkovém autobusu  u Dněpropetrovsku  projevil takto:

Na druhou stranu jsme velmi podrobně sledovali model, který byl použit na východě Ukrajiny, v Doněcku, Luhansku a v dalších městech. Šlo to jakoby přes kopírák a popírá to teorii o lidovém povstání. Skupina civilistů obsadí budovy administrativy, muži, ženy, děti. Do dvou dnů se tam začínají nosit zbraně, ženy a děti odcházejí, zůstávají ozbrojenci. Pokud se jim postavíte rychle čelem, jako to udělali třeba v Oděse, kde je prostě upálili, nebo v Dněpropetrovsku, kde je prostě zabili a pohřbili u silnice, tak máte klid. Když to neuděláte, tak máte válku. To je celé.

Co od takovéhleho monstra  můžete  čekat????  A on je  zodpovědný za  energetickou bezpečnost  vaší a mojí země!!!!  Jdu shánět nějaké palivové  dříví. A hodně. A také hodně  rychle.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.