CO JSTE VOLIČI, CO JSTE DĚLALI?!


napsal Xaver

 

Určitě jste ihned poznali, z jaké známé písně jsem si tuhle obměnu vypůjčil; k následujícímu krátkému fejetonku totiž náramně pasuje.

Vlk už všechno zásadního k výsledku voleb napsal a popsal, není třeba a není čím ho doplňovat. Já jsem se na KOSE připletl do „předvolební kampaně“ článkem o zoufalém voliči před volbami, proto nebude snad velkou troufalostí vložit sem „jeho“ (toho voliče) vyznání po volbách. Zahájím uvedením dvou anket, které jsou k dohledání na internetu:

Sarkasticky dodávám, že jsem do žádné nehlasoval, i když vím, jak bych…Také nebudu přidávat svou interpretaci „prapodivných“ čísel, to přenechám vašemu přemýšlení a uvažování…Jen se záludně zeptám: vážené voličstvo, „nepodělali“ jsme/jste něco v těchto volbách? Jeden docela inteligentně píšící bloger nás dokonce velmi expresívně označil za nepoučitelné české kretény. Vy uražení mu to alespoň virtuálně vraťte!

Ve výsledcích těchto voleb nacházím tři markanty:

-očekávaná porážka Babiše,

-sražení „hřebínku“ Pirátům

-propadnutí sociální demokracie.

Andrej Babiš vleče na svých bedrech tolik zátěže, že prohrát v podstatě „musel“. Nasazení jeho syna v někdy až demagogické kampani ho očividně nepoškodilo (také byl ihned stažen), zatímco „nasazení“ Pandora Papers o jeho barácích na Riviéře určitě zabralo – jistota je jistota.

Zde se však musím zastavit poznámkou: investigativní novináři, kteří s tím přišli, zároveň dodali, že podobně namočeno je asi 300 Čechů, jejichž seznam (aspoň velkých ryb) budou pouštět hned po volbách. Jestli „zapomenou“, tak mě nikdo nepřesvědčí , že nešlo opět o vyzkoušený, hnusný „tah kubicem“! Kupodivu Fialova padesátka miliónů na jakousi podezřelou dobročinnost v Barmě ho zřejmě neoslabila. Také se tomu média vyhýbala, jak ten pověstný čert kříži…

Výsledek Pirátů mě mimořádně potěšil, dalšího komentáře netřeba. Naproti tomu odchod ČSSD, nejstarší politické strany u nás, z velké politiky je na pováženou. Protože tradiční a vyzkoušená rovnováha politických sil zmizela a na obzoru je diktatura pravice (od vlka si vypůjčím – lumpenpravice) bez významné korekce.

Nedá mi než připomenout mou světaznalou a zklamanou (volí socdem) sousedku s jejím komentářem: pane inženýre, tak nás obyčejné a chudé lidi bude v parlamentu teď hájit miliardář Babiš. Co tomu říkáte? Přiznám se, že jsem se s otevřenou hubou jen smál – až za roh…Ale opravdu – co tomuhle paradoxu říkáte?

V té souvislosti ještě musím připomenout výkřik jakéhosi někoho, že porážka Babiše je velký den pro českou demokracii. Přiznám se – dnes také expresívně – že větší bullshit jsem po volbách nečetl. Demokracie vygenerováním a rozložením sil naopak utrpěla a až půjde „tlusté do tenkých“, tak se o tom velmi brzy všichni , nalevo i napravo, přesvědčíme!

Vlk dost podrobně popsal, jaké obří úkoly, nedostatky a doslova hrůzy bude muset vznikající koalice řešit. A já dodám: ne všechno bude moci svalit s výmluvou na minulou vládu! (Dovolím si malou poťouchlost: Andy, co nejrychleji jim to předej a z povzdálí se „kochej“ jejich výkonem.) Ale jak to všechno ti nedočkavci zvládnou, to ví snad jen ta baba jaga. Vždyť na co sáhneme (Euro, vztah k EU, daně, Green Deal, Covid) má minimálně jeden až dva z té pětice odlišný názor než zbytek! Ovšem s tím souvisí, vážené voličstvo, to, jak dostojí slibům, za které jste/jsme jim dali hlasy

Samozřejmě nedostojí, jako vždy po volbách. A po těchto zvláště, s ohledem na neuvěřitelný soubor těch, co se derou k moci. Jejich sliby a naše očekávání semelou v rezavém politickém hrnci na substrát, stravitelný především pro ně z hlediska ukojení nezřízené chutí po křeslech na výsluní…Vás, voliči, osloví zase, až přijde čas, nejlépe až za čtyři roky.

V mediálním světě je plno komentářů a obrazů k výsledkům voleb: od paniček lkajících z radosti nad vítězstvím a bouchání sektu až po názory skeptické a ještě skeptičtější. V té změti jsem vybral jeden citát, který je mému úsudku blízký:

Ti, kteří teď nadšeně jásají a slaví, netuší, že změna, která přijde, je změnou k horšímu. Která dopadne i na ně. Ve společnosti se silně a nelítostně rozevřou nůžky mezi bohatými a chudými. Znovu naroste nerovnost. Přijde drahota a škrty.

Za několik let dosáhneme standardů Západu. Placené školné. Drahé studentské půjčky. Privatizované zdravotnictví. Nadstandardní placená péče ve zdravotnictví, jejíž druhou stranou bude naprosto brutální osekání výdajů pro širokou veřejnost. Osekání výdajů na sociální, kulturní, sportovní a zájmové výdaje, podporované státem. Zaplatíte si všechno, sami, z vlastní kapsy. A draze,“ píše filmový režisér Martínek.

A tento výčet je pochopitelně jen náznakem odhadovaných katastrof. K tomu se navíc proslýchá privatizace Budvaru, České pošty, Českých lesů, ČEZU, příp. dalších zbytků našeho „národního vlastnictví“.

A kdože to bude „režírovat“? No přece osvědčená tercie, která převedla (spíš podvedla) naši zem z komunismu ke kapitalismu. Ta samá, která se pro účely voleb sdružila do vítězného kartelu (pan Martínek), v kterém je ještě i pár těch, co v politice aktivně působili už během obludných devadesátek a následného marasmu, na který nelze zapomenout. Vždyť kdosi moudrý nám sděluje:

HISTORIE NENÍ NIČÍM, POKUD JI NEPŘIPOMÍNÁME!

Příspěvek byl publikován v rubrice Xaverův nový dům se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.