Moskva? Brusel? Ne, viníci drahé elektřiny a plynu sedí v Praze!


Dnešní titulek  není můj! Okopíroval jsem jej  ze  Seznamu.cz, který přinesl velký rozhovor  s bývalým generálním ředitelem ČEZu – Jaroslavem Mílem. Myslím, že mnozí  z  vás  už ho četli. Je  to drsný  popis  reality. Od někoho , kdo  vidí za kulisy a  v energetice  se pohybuje ve vrcholných funkcích nejméně posledních  30 let. Naposled  jako zvláštní zmocněnec  vlády pro jadernou energii.  

Pro fundamentální  obsah  článku  jsem se rozhodl  jeho nejpodstatnější části  převzít na Kosu. Chci to mít v  archivu. Z mnoha  důvodů.

Ovšem nezačnu  rozhovorem s Jaroslavem Mílem, nýbrž  jiným  kouskem ze Seznamu  – rozhovorem s  Janem Palaščákem, majitelem energetické skupiny Amper, který několik týdnů před pádem Bohemia Energy varoval před obchodními praktikami potápějící se firmy. Mimochodem  právě  Palaščák kdysi  Bohemia  Energy vybudoval a dostal do podoby  největšího tuzemského alternativního dodavatele  energií v České republice. Aby ji před  řadou  let prodal  manželům Písaříkovým a s krachem BE  nemá  nic  společného.

V obou  textech  se nedočtete  nic zásadně jiného, než  jsem psal  v seriálu  Plynatost. Tam vše podstatné, co oba  excelentní znalci  energetického prostředí sdělují Seznamu zaznělo. S přesným určením toho, kdo má  nejvíce  másla  na  hlavě  ohledně  současné energetické mizerie  –  tedy  pražské vlády. Zejména  té poslední – Babišovi a Babiše  v prvé  řadě.  Pokud  babišáci nyní  zhasínají monitor s  chrčením  vlk už má zase z Babiše obsesi, je to jejich věc.  Nemám ji. Já kromě úvodu  už nic  dalšího nepřidávám.

Ale měli by  vzít na vědomí, že:

-energetická realita  je  doběhne, pokud  už se tak nestalo

-zhasnutím monitoru  vůbec nic nevyřeší a že nejspíš  je právě  čas pohlédnout pravdě  do očí

A ještě něco  – rozmýšlel jsem se, zda  dnešní  článek začlenit  do seriálu Plynatost nebo ne. Nakonec  jde mimo něj. Protože vím, že  když tři dny po sobě  vydávám seriál, čtenost  postupně klesá. Ačkoliv  v dnešním případě by to byla obrovská  škoda. Ten titulek totiž mluví naprosto jasnou řečí! A bohužel zcela pravdivě!

Jak už  avizováno  začnu rozhovorem Seznamu se  zakladatelem Bohemia  Energy Janem Palaščákem.

Celý jen naleznete  na

Bohemia Energy není poslední. Hrozí další krachy a nástup energošmejdů

vybírám:

Máte diagnózu, co se s Bohemia Energy přesně stalo?

Je známé, že většina dodavatelů, kromě ČEZ a dalších tzv. dodavatelů poslední instance, má problém s „krátkou pozicí“. Prodávali za fixní ceny, ale neměli sami nakoupené energie za fixní ceny dopředu. Byl to normální hazard. Já jsem to nikdy nedělal, taky jsem nikdy tak nevydělával. Ono se to dlouho obchodníkům vyplácelo, teď je to dostihlo….

….Myšlenka nakupovat energie přímo od výrobců dnes zřejmě plodí ovoce, naše vize slaví úspěch,

Tedy nabízí tarif, při kterém se zákaznická cena odvíjí od okamžitých cen na burze, takže v současné době cena spotřebiteli výrazně poroste…

Ano, takoví zákazníci mohou každou hodinu sledovat, kolik zaplatí. A budou koukat. Žebračenka pana Havlíčka jim určitě stačit nebude. Toto není tarif pro domácnosti, ať si kdo chce co chce říká. Je to tak pro domácnosti, které mají fotovoltaiku a mohou výkyvů cen využívat. Ale ne pro naše rodiče a prarodiče. Takže si myslím, že řadu ostatních dodavatelů někdo koupí, nebo z problému vybruslí šmejdskými praktikami. Proti nim se k tomu pan Písařík postavil čelem.

Jak dlouho budou podle vás ceny energií stoupat?

Dokud v plynovodu Nord Stream 2 nebude na výstupu na německé straně maximální tlak, nebude trh v klidu.

Znamená to, že je Evropa zcela závislá na ruském plynu? Léta politici ujišťují, že to tak není.

Jednoznačně je. Ukazuje se, jak je obnažená. Před rokem byl kvůli covidu problém koupit kolo, teď má Velká Británie problém s pohonnými hmotami, v celé Evropě je málo plynu, po celém světe je málo uhlí. Evropa si zabila vlastní průmysl, je závislá na dovozu surovin. A teď se sešlo víc věcí. Pro Evropu je to příležitost podívat se, kde má slabiny. Závislost na plynu tou slabinou je. A nevznikla teď.

Závislost Evropy na plynu ale bude sílit. Evropa odchází od uhlí a uhelné elektrárny nahrazuje obnovitelnými zdroji a plynem. Dá se postupovat jinak?

Tahle situace bude mít i dobré důsledky. Využije se potenciál obnovitelných zdrojů, asi na maximum. A doufám, že se i změní přístup Evropy k jádru. Prosadit jádro, aby bylo co nejvýš v evropské taxonomii (chystaná klasifikace zdrojů, podle níž mají být podporovány – pozn. red.), aby bylo uznáno jako bezemisní zdroj, to by myslím byla krásná priorita českého předsednictví.

Objevují se i spekulace, že s dnešní zkušeností Evropa přehodnotí své rychlé tempo snižování emisí. Tedy přepíše Green New Deal a přehodnotí legislativní balíček Fit for 55. Dovedete si to představit?

My v Amperu máme silný odborný tým – přírodovědce, meteorology, klimatology, ekonomy, právníky, energetiky. Máme rozpracované analýzy po jednotlivých oblastech. A říkáme, že Green Deal se musí zásadně reformovat. Je to dobrá priorita pro české předsednictví. Shodit Green Deal je asi nereálné, naivní nebo furiantské. Ale nechat to běžet je také špatně. Jsou tam ambiciózní cíle a není řečeno, jak se k nim dostaneme. Je tam spousta dotací, systém je strašně komplikovaný. Teď je šance otevřít diskusi o tom, že se to celé musí předělat.

Tolik Jan Palaščák a můj výběr z něj pro Kosu. Zbytek si snadno dočtete. Řekl jsem, že  kromě úvodu nic nedodám. Na tomto místě  musím.

Bohemia  Energy a nejspíš  i další podobné firmy jsou v  existenčních potížích. Jako vždycky  to odnesou  normální lidé.  Kteří  si naběhli. Bohemia  Energy? Nebo někomu jinému?  Bartuška  se v minulém  interview, který  dal ČRo a jenž jsem cupoval začátkem října  chvástal, jak nám Rusko nemůže  diktovat přes plyn, protože  my přece kupujeme  na burze  v Rotterdamu!!! Ano,  EU  je  hrdá na to, že  tzv. otevřela  TRH S  ENERGIEMI. Chtěla  Rusko zbavit jistoty  dlouhodobých kontraktů. Jak to dopadlo vidíme! Bohemia  Energy a  mnoho a mnoho dalších po  celé Evropě  hráli ruletu. Dlouho vyhrávali. Nyní je  game over!  Na  ruletě  padla  NULA! Bank bere  všechno! Zejména  když se  sázky  zvedly  o  Green Deal do naprosto nesmyslné  výše. A nyní účet platí  pan Josef Novák a  mnoho , nejspíš milionů  jemu podobných po celé Evropě!  

Jenže  kdo EU umožnil, přesněji stále  umožňuje  tenhle  hrůzný  hazard  a jeho další pokračování?!  Tak na  to odpovídá v plné pregnantní  syrovosti   Jaroslav Míl  v rozhovoru s názvem:

Moskva? Brusel? Ne, viníci drahé elektřiny a plynu sedí v Praze

Tenhle interview  Seznamu  převezmu skoro celý!  Nechce  se mi vůbec  nic  vynechávat!!! Jedno  jeho sdělení navazuje  na druhé:

Nepromyšlená energetická politika přispěla k vysokým cenám energie. Nesvádějme vše na Brusel a EU, od počátku jde o selhání národních vlád, píše bývalý šéf ČEZ a bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.

 
 

Každá domácnost, každý spotřebitel v celé Evropě řeší účty za elektrickou energii a plyn. Jsme svědky bagatelizování skutečných příčin, odvádění pozornosti k zástupným či doprovodným jevům, a když už se neví, kudy kam, ke sdělování, že ochrana planety není zadarmo.

Při bližším pohledu však zjistíme, že dnešní stav vychází z přístupu národních vlád v EU po roce 2014. Ty společně s Evropskou komisí neřeší při svých snahách ovlivňovat energetický trh cenu výsledného produktu, elektrické energie, plynu a tepla pro konečného spotřebitele.

Konečně byly to národní vlády, které selhaly při zajišťování dostatečných zásob plynu před zimním obdobím ve svých zásobnících a dnes čelí vysokým cenám plynu.

V oblasti elektrické energie se diskuse vede jen o výkonové bilanci, zjednodušeně řečeno o instalovaném výkonu založeném pokud možno co nejvíce na obnovitelných zdrojích energie, a to na úrovni EU. Zapomíná se, že instalovaný výkon, který představuje teoreticky nejvyšší možný výkon dosažitelný za optimálních podmínek, není totéž co skutečná výroba energie. To platí dvojnásob pro obnovitelné zdroje, které jsou závislé na počasí.

Byla zcela opomenuta skutečnost, že národní vlády, tedy včetně té české, mají zodpovědnost za bezpečnost dodávek elektřiny, plynu a tepla a jejich přiměřenou cenu pro obyvatele své země tak, aby byly dostupné pro všechny. Dodávka energií není obuv nebo oblečení, které si mohu, ale nemusím koupit, popřípadě mohu koupi odložit.

Jsou zcela ignorovány připomínky a názory odborníků, fyzikální zákony i přírodní podmínky jednotlivých zemí včetně základního požadavku na zajištěnost výrobní bilance, tedy pokrytí aktuální spotřeby energie skutečnou výrobou. Zároveň je nutno v každý okamžik garantovat zásobování všech spotřebitelů v každé zemi EU. Proto nemá smysl hovořit pouze o zajištěnosti celkové výkonové bilance na úrovni Evropské unie.

Kapacita německých obnovitelných zdrojů energie nám nepomůže, když nesvítí a nefouká. Zároveň občas probleskne tiskem úvaha o možné regulaci spotřebitelů a omezení jejich uživatelského komfortu. Po výzvě švédské vlády, ať občané ve svých domácnostech omezí luxování, už představa, že se bude prát jen mezi 23:30 až 2:00 ráno a žehlit okolo páté ráno, jako sci-fi moc nevypadá.

Již při projednávání tzv. zimního balíčku v letech 2016 a 2017, který Evropská komise představila jako svůj návrh na zajištění dostupné energie pro všechny Evropany, tehdejší vláda nevyužila příležitost mít větší vliv na rozvoj energetiky v naší zemi a uvedený návrh bez větších diskusí přijala.

Zdá se, že nová evropská strategie New Green Deal, z níž další legislativní balíček Fit for 55 vychází, bude mít stejný osud. Poslanci jej chtěli v české Sněmovně projednat ještě před zasedáním Evropské rady. To se nestalo, a tak byl tento tzv. New Green Deal za naši zemi na jednání Rady přijat. New Green Deal je pouze obecná politická deklarace, kterou má do praxe převést právě projednávaný soubor konkrétních legislativních pravidel Fit for 55.

Ovšem stavět se proti nástrojům, které mají již domluvený program, či politiku uvést do praxe, je extrémně obtížné a s ohledem na minulé a popravdě řečeno nevalné výsledky našeho lobbyingu v EU v podstatě nereálné. Bude docházet už jen ke kosmetickým změnám.

Jak správně poukázala ve svém článku na Seznam Zprávy paní redaktorka Zuzana Kubátová /viz včerejší KOSA!!! pozn.vlk/, měli jsme ještě příležitost využít tzv. žlutou kartu, tedy věcně dobře zdůvodněným stanoviskem návrhy odmítnout s odvoláním na porušení proporcionality a subsidiarity a zasahování do kompetence jednotlivých států.

Jednu žlutou kartu mohla vystavit Poslanecká sněmovna a druhou Senát. Komise by je musela vzít v potaz, a pokud by žluté karty ukázala alespoň třetina evropských parlamentních komor, musela by Komise návrhy přezkoumat. Pro neexistenci stanoviska české vlády se tak u nás nestalo.

Vlkův  vstup – takže  jednoduchá otázka  všem příznivcům Andreje  Babiše, kteří nyní vykřikují, že  po Andrejovi  budeme  ještě prstíčkem hrabat – jak jste  s ním, ve  světle  těchto vyjádření spokojeni????  Fiala za  nastupující energetické problémy  v  žádném případě  nemůže!  A  tedy ani za vaše  budoucí faktury za  plyn a elektřinu! Jaroslav  Míl to říká naprosto polopaticky!  Tak aby  tomu rozuměl i Josef Kobliha! Pokračujme!

Emisní povolenky bez fixních cen byly a jsou zcela nepředvídatelným a nevhodným nástrojem pro omezování emisí CO2 a ve formě, v jaké jsou používány, nikdy neměly být českou vládou odsouhlaseny. Ceny povolenek měly být pevně nastaveny a v průběhu let zvyšovány podle předem stanovených pravidel. Pak by umožňovaly výrobcům energie spolehlivě plánovat náklady na snižování emisí. Ve své podstatě by fungovaly jako progresivně zvyšovaná uhlíková daň.

Aplikace povolenek v jejich současné podobě v rámci legislativy Fit for 55 na oblast stavebnictví a dopravy je zcela nepřijatelným rizikem. To, že vláda dělá ústupky, které od Česka nikdo nečekal, je chyba.

Naší příležitostí ke změně je Evropský parlament a vytvoření silné opozice vůči Komisi tak, aby tento nástroj, který chce Komise použít, byl odmítnut. Výsledek, kdy díky nezájmu národních vlád a chybnému postupu Komise bude dnes zhruba 160 až 190 milionů obyvatel EU čelit energetické chudobě, je dostatečným argumentem.

Energetika je obor s dlouhodobou periodou plánování a návratností investic. Dekarbonizace musí probíhat očekávatelně, s minimálními náklady a skutečným snížením emisí CO2 i v zemích, jako jsou Čína, Rusko, Indie, Brazílie, Pákistán a USA. Pokud tyto země nebudou dekarbonizovat tak rychle jako Evropa, je patrně nejjednodušším řešením podrobit dovážené zboží Evropskou komisí navrhovanému uhlíkovému clu, které zohlední emise při výrobě, ale i při přepravě z těchto zemí.

Nesvádějme vše na Komisi a EU. Od počátku jde o selhání národních vlád. Některé země využily svého vlivu a cíleně prosazují svoji vizi energetiky v celé EU. Nenechávají nic náhodě, do Bruselu posílají kvalifikované odborníky a politiky se silným mandátem a významným vlivem.

Proč toto naše země neumí, proč ve většině případů vše odsouhlasíme a nemáme dostatečně silnou pozici v době, kdy je čas na budování aliancí a změnu prvotních návrhů, je otázka, kterou by se nová vláda měla zabývat jako první, a to už s ohledem na naše blížící se předsednictví. EU není někdo jiný a cizí. EU jsme i my a měli bychom podle toho k ní a naší účasti v ní přistupovat.

Jde o naši bezpečnost, jde o ekonomickou a společenskou stabilitu v naší zemi. Energetika byla vždy nástrojem uplatňování zahraničně-politického vlivu jinou než vojenskou cestou. Vidíme to na zvyšující se závislosti dodávek plynu z Ruska. Nemáme diverzifikované tranzitní trasy, především ze severu na jih přes Moravu a ani zdroje plynu.

To, čeho jsme v této sféře svědky, je výhodné pro Německo a Rusko, ale zcela nevýhodné pro řadu dalších členských zemí EU. Proto je nezbytné začít hájit naše zájmy v EU efektivně, včas a hlavně úspěšně, a nejen monitorovat vývoj a potom na letišti po návratu konstatovat a vymlouvat se, že za vše může někdo v Bruselu.

Tolik Jaroslav Míl….

Neřekl opravdu nic, co byste  na Kose, zejména  v seriálu Plynatost nečetli. Ale  když je to takhle  shrnuto najednou…. Děs a  hrůza, že?  Babišáci tomu nemusí  věřit. Klidně nechť  si pořvávají , že  vlk  je posedlý Babišem. Nicméně – nedávno jsem doložil  maďarskou statistikou, že  za jeho vlády  jsme  opravdu excelentním eurohujerem!!! Nikdy  nedosáhla pražská servilnost  vůči Bruselu takového rozměru jako za něj. A až bude alternativa  zase  řešit naprostou a  fanatickou nesmyslnost  Green Dealu, nechť pojedná především to,  kdo to všechno v Bruselu naším jménem dojednal a odsouhlasit.

Tím sebeméně  nevyviňuji  parlament a  senát!  Sehráli zcela neblahou a  trapnou roli. Nicméně  sněmovnu  si ochočil Babiš jako hegemon, takže  zde to jde  také za ním! Kdyby  někdo pochyboval, ať  si  připomene  Babišovy  europoslance a jejich hlasování a především jeho europoslankyni Jourovou!  

Je potřeba  se zmínit  i o senátu. Ten je  sice těžce protibabišovský a nenechá na oligarchovi niť  suchou, ale  v  daném případě  selhal také. I když v současném antibabišsložení funguje  pouze  dva  roky. A  Green Deal je zvěrstvo o cosi starší.

Nicméně  – obě komory  našeho parlamentu ze všeho nejvíc  bojují proti Rusku!!! Proti ruskému jádru, plynu a vůbec  všemu. Všichni do jednoho! Včetně Babiše.

Takže se dočkáme, na  rozdíl od  Maďarů Srbů, Bulharů a nejspíše  i Němců faktur za plyn, kdy leckoho z nás  napadne, že  než  je zaplatit, je lepší si ještě  nějaký ten plyn pustit. Dokud  v trubkách ještě je. Alespoň já  to takhle už skoro mám. A  nevypadá to, že  by mohlo být lépe!  Že by se  třeba  bruselští papaláši a  někteří v Berlíně  alespoň trochu zamysleli nad  tím průšvihem, který navařili‘  Nic takového!

Právě totiž mám na monitoru  tohle:

Ordnung muss sein. Německý regulátor důkladně prověří Nord Stream 2, dodávky se opozdí

Rusové dokončili první potrubí nového plynovodu Nord Stream 2, dokonce už jej naplnili zemním plynem. Logicky se nabízí následující postup: spustit plynovod co nejdříve a omezit tím tlak na růst cen plynu do extrémních hodnot. Jenže tak lehko to nepůjde: Němci trvají na tom, že nejprve nový plynovod důkladně posoudí.

 

Společnost Nord Stream 2 ze skupiny Gazprom se dnes pochlubila, že je připravena ke startu. První potrubí nového baltského plynovodu z Ruska do Německa je již naplněno plynem a „natlakováno“ na 103 barů. Druhé potrubí má brzy následovat. Rusko je tedy připraveno navýšit dodávky na klíčový německý trh a jeho prostřednictvím do dalších zemí včetně České republiky. Jenže něco tu chybí, a sice certifikace podmínek provozu nového plynovodu.

Německý regulátor Bundesnetzagentur potvrzuje, že již má od Gazpromu všechny potřebné dokumenty. Jeho žádost začalo posuzovat 8. září, na rozhodnutí má čtyři měsíce. Během nich rozhodne, zda plynovod vyhovuje pravidlům liberalizovaného energetického trhu včetně přístupu třetích stran k přepravě. Jak upozorňuje analytická firma ICIS, druhý schvalovací proces následně proběhne u Evropské komise, což zabere další dva až čtyři měsíce. Poté se k věci vrátí Bundesnetzagentur a během dvou měsíců vydá finální rozhodnutí.

To by znamenalo, že první plyn z Nord Streamu 2 se dostane na evropský trh nejdříve v květnu, ale možná až v červenci příštího roku. Aktuální problémy v dodávkách zemního plynu, které vyhnaly ceny pro zimní sezonu 2021/22 do rekordních hodnot, tak už Nord Stream 2 nemůže zmírnit.

Nord Stream 2 bude mít po dokončení přepravní kapacitu 55 miliard metrů krychlových plynu ročně, tedy stejnou jako starší baltský plynovod Nord Stream zprovozněný v letech 2011 a 2012. Gazprom v srpnu uvedl, že do konce letošního roku je schopen novým plynovodem dodat do Německa 5,6 miliardy m3. Vzhledem k časově náročnému schvalování u regulátora to však není příliš reálné.

Objevují se nicméně spekulace, že by německý regulátor mohl udělil dočasné povolení k provozu s ohledem na kritický stav trhu s plynem. Takové rozhodnutí by však narazilo na odpor jak v Německu, tak u Evropské komise. Mezi členy Evropského parlamentu či od německé strany Zelených zaznívá dokonce názor, že Nord Stream 2 by vůbec neměl být spuštěn do provozu. Zvyšuje totiž závislost EU na dovozu ruského plynu, ale také emise skleníkových plynů.

Chápe  někdo ty  magory? Na  jedné straně obviňují Rusko, že  může  za  drahý plyn protože nedodává dost. Když my jsme  neobjednali.  NA  straně  druhé brání spuštění druhého Nordstreamu!! Kvůli emisím a tomu, že bychom ohledně plynu byli příliš  závislí na  Rusku!!!

Takováhle  erupce politické  blbosti snad nemá v historii obdoby!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.