Novinky v případě Skripal


Také  vás napadlo, že po případu Skripal se slehla  země?  Že  v něm není žádný vývoj a posun? Mně už mnohokrát. Ti vždy  a jedině  správní  přirozeně  hned  dodají vysvětlení  – a co by mělo být nového, když  s jistotou víme kdo a proč  to udělal?

Vážně?  Tak proč  britské  úřady na  rozdíl od  případu Litviněnko nezahájily  proti Čepigovi a Myškynovi trestní stíhání? Proč  nevydaly  mezinárodní zatykač? Proč nezahájily  stíhání proti uprchlým?  Proč nezačal na  ostrovech soud, když  to víme bombenfest?

Řekl bych, že  ze  stejného důvodu, jako je  tomu v tuzemsku ohledně  Vrbětic. Tzv. důkazy  nejspíš  kulhají ne na jednu  nýbrž na obě nohy. A  před soudem by je bylo lze  snadno rozcupovat na  kousky.

Nevěříte?  Budete muset.

Jeden  z kosířů mne  upozornil  na  blog bulharské  investigativní blogerky Diljany Gajtandžievové. Tohle jméno  na Kose  zaznělo  už nejméně dvakrát.

Poprvé  v textu  od PB, který se věnoval podivným  zbrojařským kšeftů z Evropy a zejména  Česka  do  Azerbajdžánu. Což, jak se ukázalo, bylo jen kryt pro dodávky  zbraní  teroristům a podivným režimům všeho druhu, včetně Islámského státu.  Podruhé ve vrbětickém seriálu, kde  šlo o totéž.

Nicméně  tentokrát  si vzala Diljana Gajtandžievová  na mušku  svého šetření případ  Skripal a byla , jak je u ní zvykem tradičně  velmi důkladná. Zejména  dokumentačně. Sám si zakládám na  doložení pramenů, hospodské kecy a mudrování  přenechávám  jiným,  kteří  si s tím vystačí. Proto umím velmi ocenit, jaký kus  práce  odvedla. Smekám!

Ale nechme  řečí!  Já  ten článek z  jejiho blogu převezmu celý. Jinak by  to ztratilo smysl. I tak si s tím vyhraji  více než se standardním textem pro Kosu. Materiál je psán v  angličtině. Takže  překladač a  vy  se  budete muset spokojit  s tím, jak mi to přeložil. Angličtináři se  jistě popasují s originálem.

UK Defense ministry document reveals Skripals blood samples could have been manipulated

Dokument britského ministerstva obrany odhaluje, že vzorky krve Skripalové mohly být zmanipulovány

Nové důkazy jenž se objevily, signalizují  hrubá porušení během vyšetřování ve Spojeném království do údajné otravy Sergeje a Julije Skripal v Salisbury ve dnech 4. března 2018. Nová odhalení zpochybnily hlavní důkaz, že Skripalští byli otráveni s nervovým jedem Novičok.

Krevní vzorky odebrané Skripalovým mohly být upraveny tak, aby byly pozitivní na Novičok, to  odhalují nově zveřejněné informace získané z britského ministerstva obrany. Dokumenty navíc ukazují, že Rusko nebylo jedinou zemí na světě, která by mohla být spojena s Novičokem.

USA ukrývaly svůj vlastní program Novichok maskovaný jako výzkum nervových látekčtvrté generace (FGA) a deset let před útokem na Skripaly zametli s Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Porušení vazebního řetězce

Nově zveřejněné informace získané od britského ministerstva obrany (MOD) podle zákona o svobodě informací ,zpochybňují integritu hlavních důkazů, že Skripaly někdo  otrávil Novičokem-jejich krevnívzorky. Ministerstvo má na starosti britskou vojenskou laboratoř DSTL Porton Down, která analyzovala vzorky krve Skripalové a údajně identifikovala jed Novičok.

„Naše dohledávání nedokázala najít žádné informace, které by poskytovaly přesný čas, kdy byly vzorky odebrány,“ uvádí ministerstvo. Informace držené MOD proto naznačují, že vzorky byly odebrány v  jakémsi  okamžiku mezi 16:15 dne 4. března 2018 a 18:45 dne 5. března 2018 (přibližný čas podle MOD, kdy vzorky dorazily na DSTL Porton Down). Dokonce i čas příjezdu do Porton Down je označen jako „přibližný“.

Nedostatek těchto informací je hrubým porušením a porušením důkazního řetězce. Protokol UK NHS požaduje, aby Formulář žádosti připojil všechny vzorky k odeslány do laboratoře a jasně stanovil přesné (ne přibližné) datum a čas odběru. Tyto nově odhalené informace zpochybňují celý příběh otravy Skripalů Novičokem. Skutečnost, že řetězec péče o tyto vzorky krve byl přerušen, přímo naznačuje, že s nimi mohlo být manipulováno a bylo  manipulováno.

1234

Podle dokumentu britského ministerstva obrany neexistují žádné informace o tom, kdy přesně (datum a čas) byly vzorky krve odebrány. Tyto vzorky jsou proto u soudu nepřípustnými důkazy, protože bez řádného ochranného řetězce mohly být vzorky manipulovány a kontaminovány Novičokem.

Britský toxikolog s rozsáhlými znalostmi v oblasti analýzy pesticidů na organofosfáty, který si přeje zůstat z bezpečnostních důvodů v anonymitě, přezkoumal dokument MOD: „Je nemyslitelné, aby v takovém ostře sledovaném případě  a zjevném významu všech a především biologických vzorků, bylo normální a očekávané protokolování vzorků a dokumentace neproběhly podle striktních standardních postupů. Osoba odebírající vzorek v jakémkoli klinickém nebo forenzním prostředí ví, že datum a čas musí být zaznamenány a jejich dárce pozitivně identifikován. V trestním případě by důkazy shromážděné z těchto vzorků byly vyhodnoceny jako nepřípustné. Pečeť úschovy lze zlomit a znovu použít. Při běžném odběru krve by dárce podepsal pečeť umístěnou nad lahvičkami. V tomto případě by dárci, očividně v bezvědomí, udělali podpis, a byli schopni později ověřit svůj podpis na pečeti. Protože nevíme, kdy a případně kde byly vzorky odebrány, bylo by obtížné prokázat, že plomby jsou ve skutečnosti původní plomby. Tento nedostatek protokolu je buď velmi nedbalý, nebo tajný. “

Co je to Chain of Custody a proč je to důležité

Řetězec úschovy je nejdůležitějším procesem dokumentace důkazů. Chain of Custody (CoC), v právním kontextu, odkazuje na systém kontrol řídících sběr, zpracování a skladování vzorků. Tyto řídící  prvky snižují riziko náhodného nebo zlomyslného zásahu do vzorků.

Výstřižek

Šablona formuláře Chain of Cain (CoC) obsahuje podrobné informace o každé osobě, která manipuluje se vzorkem (vzorky, od doby odběru britského MO není dokonce ani čas příjezdu do Porton Down „přibližný“.

Řetězec úschovy důkazů je porušen, pokud:

  1. formulář pro úschovu je označen nesprávně nebo v něm chybí informace, jako je přesné datum a čas vyzvednutí, převodu a přijetí
  2. trvá -li převod důkazů nepřiměřeně dlouhou dobu, popř
  3. pokud existuje důvod se domnívat, že důkazy byly manipulovány

Přestože k porušení řetězce péče stačí i jedna z výše uvedených podmínek, v případě Skripal jsou přítomny všechny tři:

  1. Podle MO neexistují žádné informace o tom, kdy byly vzorky odebrány, a čas, kdy dorazily do laboratoře Porton Down, je přibližný (není přesný)

2. Podle MO dorazily vzorky krve do Portonu Down 25 hodin poté, co byli Skripalovi přijati do nemocnice. Pro srovnání, vzdálenost mezi okresní nemocnicí Salisbury a Porton Down je pouhých 13 km nebo 18 minut jízdy, což znamená, že předání důkazů trvalo nepřiměřeně dlouho.

3. Existují čtyři důvody se domnívat, že vzorky byly manipulovány, protože:

3.1. Žádný z lidí, kteří byli v přímém kontaktu se Skripalovými, neměl pozitivní test na Novičok. Podle britské vlády byla nervová látka nastříkána na kliku dveří domu Skripalových. Julia a její otec Sergej se dotkli kliky dveří a o několik hodin později se oba zhroutili současně na lavičce v Salisbury. Mezitím, několik minut poté, co byli údajně otráveni dotykem kliky dveří, Skripalové podali chléb třem dětem , aby ty jím  nakrmily kachny . Jedno z dětí chleba dokonce snědlo. To dokumentují záběry z kamerového systému, které policie ukázala jejich rodičům. I přes přímý kontakt se u žádného z dětí nevyvinuly příznaky otravy a jejich krevní testy neukázaly žádné stopy po Novčhoku.

3.2. Bylo nám řečeno, že Novičok je nejsmrtelnější nervový jed, jaký byl kdy vyvinut. Žádný z údajných „kremelských cílů“ (Skripalové a Alexej Navalnyj) však nezemřel a všichni se plně uzdravili bez poškození zdraví nebo trvalého poškození. Jak je možné, že nejsmrtelnější nervový agent na světě nezpůsobil žádnou újmu žádné z cílených obětí a všichni se plně uzdravili?

3.3. Sergej Skripal a jeho dcera Julia byli otráveni drogou Fentanyl, nikoli nervovou látkou Novičok, uvádí první zpráva o incidentu . Poté, co jsem tuto zprávu zveřejnila na svém twitterovém účtu, byly informace okamžitě redigovány a lék Fentanyl byl z původní verze odstraněn.

3.4 Porton Down, který obdržel a analyzoval vzorky krve, měl podle britského premiéra Borise Johnsona Novičok již před údajnou otravou Skripalové . Ačkoli britská vláda veřejně lhala, že zdrojem nervového agenta Novičok mohlo být pouze Rusko, jak se ukázalo, Porton Down mohl být také zdrojem  Novičoku identifikovaného shodou okolností právě laboratoří  Porton Down ve vzorcích krve Skripalovů.

Případ Navalnyj

Řetězec úschovy  důkazů  je porušen, pokud jejich  předání  zabere nepřiměřeně dlouhou dobu. To je případ další údajné oběti nervových agentů – Alexeje Navalného. Jeho biologické vzorky byly odebrány v německé nemocnici a byly zpožděny o 5 dní, než byly přeneseny do laboratoří určených OPCW, odhaluje dokument OPCW .

Alexej Navalnyj onemocněl během letu z Tomsk do Moskvy ve dnech 20. th srpna 2020 a byl převezen do nemocnice v Omsku po nouzovém přistání. Ruská nemocnice v jeho krvi nezjistila žádný jed a připsala jeho stav metabolické poruše. Na žádost Navalného manželky Julie umožnilo Rusko převézt pacienta o dva dny později na lékařské ošetření do Německa. Německo oznámilo, že Rusko otrávilo Navalného Novičokem a požádalo o pomoc OPCW. Následující časová osa událostí popsaná OPCW jasně ukazuje, že biomedicínské vzorky odebrané  Navalnyému byly před přenesením do laboratoří určených OPCW nevysvětlitelně zpožděny o 5 dní (pracovní dny podle kalendáře):

1

Výstřižek

Podle zprávy OPCW, biomedicínské vzorky byly odebrány  Navalnému dne 6.  září . Teprve 11. září OPCW je obdržela z Německa (5 pracovních dnů poté, co byly vzorky odebrány) a přišly do určené laboratoře OPCW pro analýzy. Podle nedávno odtajněné korespondence mezi Německem a OPCW o údajné otravě Navalného „by se přenos vzorků do referenčních laboratoří OPCW měl uskutečnit až po souhlasu Německa“. Přestože vzorky již byly shromážděny, Německo odložilo svolení o 5 dní (pracovní dny podle kalendáře.) Neexistuje žádné vysvětlení, proč Německo své povolení odložilo o tolik dní.

Výstřižek

Stejně jako Spojené království, Německo také vlastnilo Novičok před údajnou otravou Navalného. Vzorek byl podle německých médií získán v 90. letech minulého století. Ve společné zprávě německé noviny Sueddeutsche Zeitung, týdeník Die Zeit a veřejnoprávní TV- NDR a WDR uvedly, že německá špionážní agentura BND zajistila vzorek nervového agenta Novičok od ruského vědce. Zpráva německých médií uvedla, že BND o případu po analýze informovala americké a britské zpravodajské služby a v několika členských státech NATO bylo později vyrobeno malé množství jedu. Jedním z těchto členských států NATO byly USA.

Dokumenty odhalují, jak USA kryly svůj vlastní program Novičok jako výzkum FGA

Americká armáda vyrobila Novičok A-234 (stejný nervový jed identifikovaný ve vzorcích krve Skripalových) v roce 1998 a v roce 2002 zahájil speciální výzkumný program Novčook, maskovaný jako výzkum nosičů čtvrté generace (FGA), odhalují dokumenty.

Dennis Rohrbaugh z výzkumného vývojového a inženýrského centra amerického velitelství pro chemickou a biologickou obranu Edgewood Research and Engineering Center přidal profil hmotnostní spektrometrie nervového agenta Novičok A-234 do verze 1998-2001 (NIST 98) Národního institutu pro standardy a technologie Mass Spectral Knihovna. Biochemické zařízení v Edgewoodu vyrábělo, syntetizovalo a analyzovalo A-234 přibližně 20 let před útokem na Skripala v Salisbury.

Výstřižek

Edice NIST vydaná po verzi z roku 1998 odstranila spektrum. Podle informací získaných z NIST byl záznam stažen na žádost amerického vládního ministerstva . Soubor spektra stále existuje v archivu, ale od roku 1998 už  ne v žádné knihovně.

V roce 2001 DoD oznámila Kongresu USA, že ruští vědci zveřejňovali informace o nové generaci jedů, někdy označovaných jako „Novičoky“. Za účelem řešení hrozby jedů čtvrté generace (FGA) byla zřízena speciální skupina složená z vyšších zpravodajských úředníků a vědců, akční skupina pro chemické a biologické látky (CBAAG). V tu chvíli byly známy pouze tři generace nervových látek. Novičoky jsou novou čtvrtou generací(FGA), podle zprávy DoD z roku 2019 o nervových jedech Forth Generation, známých také jako nervové látkyřady A nebo Novičok.

Výstřižek

Zpráva uvádí, že „ve Spojených státech není známo žádné nedovolené použití nebo výroba FGA nebo jiné nervové látky“. Zdroj: Jedy čtvrté generace: referenční příručka, leden 2019

Papíry Pentagonu ukazují pravý opak. USA vyráběly FGA podle výroční zprávy DoD za rok 2002 pro Kongres .

V roce 2002 zahájil Pentagon dva programy: TC2 a TC3 zahrnující výzkum látek čtvrté generace (FGA) . Mezi cíli z roku 2002 uvádí seznam dokumentů:

  • Zahájit program syntézy, toxikologie, screeningu a charakterizace nových ohrožujících materiálů (včetně jedů čtvrté generace identifikovaných jako naléhavé potřeby a zároveň pokračovat v hodnocení dlouhodobých potřeb;
  • Potvrďte srdeční patologii pozorovanou po expozici FGA;
  • Proveďte pokročilé posouzení lékařských protiopatření u morčat vyhodnocením fyziologických a histopatologických parametrů. Vyhodnoťte předúpravu bioscavengeru jako lékařské protiopatření proti FGA u morčat. Proveďte pokročilé studie (farmakokinetika a biologická dostupnost) hlavních lékařských protiopatření k FGA u vyšších druhů zvířat pro odhad účinnosti člověka.
  • Vyvinout náhradní markery u morčat pro alternativní lékařská protiopatření pro expozici FGA. Vypracovat kritéria pro downselection pro výběr nejlepších z kandidátů pro lepší lékařská protiopatření vystavení FGA.

VýstřižekVýstřižek1Výstřižek2Výstřižek3Výstřižek4Výstřižek5Výstřižek6

DoD Chemical and Biological Defense-FY 2001-2003 Performance Plan 2002, Volume II, April 2002 USA nasadily náhubek OPCW Předseda poradního sboru o nervových látkách  příští generace: diplomatická depeše

V únoru 2006, tehdejší předseda vědecké poradní rady OPCW, Čech Jiří Matoušek uvedl, že Novičoky byly vyvíjeny ve vývojovém a inženýrském centru Edgewood.

Diplomatická depeše ze dne 28. únoru 2006 odhaluje, že americká delegace lhala OPCW, že Edgewood se nevyvíjí Novičok. Kromě toho americký diplomat nutil Českou republiku, aby dala pokyn, že Jiří Matoušek v budoucnosti nebude veřejně diskutovat příští generace prostředků, v závislosti na tajné diplomatickém kabelogramu s názvem: předseda Čechů Tlama poradní sbor pro příští generace zmocněnci ????(28  března 2006). Tak tady s e překladač moc nevyznamenal…. Ale musíte  to nějak přežít. Nemám se  čeho chytit.

12

Clintonová k americkým diplomatům: Vyhněte se diskusi o jedech čtvrté generace

Tajný kabelogram ze dne 26.března 2009  od amerického delegáta OPCW- hlásil, že na zasedání  skupiny OPCW ověřující data v Haagu, „zástupci několika zemí (Finsko, Nizozemsko, Velká Británie) začali diskutovat o Mirzajanově knize na okrají odborných setkání“. Před několika měsíci bývalý sovětský vědec, který přeběhl do USA, Vil Mirzajanov vydal knihu, která veřejně odhalila chemický vzorec řady nervových jedů Novičok. Delegát USA požádal o další pokyny co  s tím. Kabelogram byl adresován CIA, Radě národní bezpečnosti, ministryni obrany a ministryni zahraničí.

V následném kabelogramu ze dne 3. dubna 2009  tehdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová pověřila delegaci USA ve skupině Australia Group (neformální sdružení 42 zemí, která se snaží zabránit vývozu chemických a biologických zbraní) aby:

-se vyhnula jakékoli věcné diskusi o Mirazajanovově knize „Státní tajemství: Pohled zasvěceného na program ruských chemických zbraní“ nebo o takzvaných „ jedech čtvrté generace“.

– Pokud účastníci AG nastolí problém knihy Vilse Mirazajonova „Státní tajemství: Pohled zasvěcených na program ruských chemických zbraní“, Del by měl:

– Nahlásit všechny případy, ve kterých je kniha zmiňována

– Nezačínat ani nevyvolávat  konverzace o knize, ani se do ní zásadně nezapojovat, pokud už  k ní dojde

– Vyjádřete nedostatek obeznámenosti s tímto problémem

–  odrazujte od věcných diskusí tím, že navrhnete, aby byl problém nejlépe ponechán odborníkům v hlavních městech

Tyto diplomatické depeše ukazují, že americký výzkum agentů látek čtvrté generace (Novičok) trval nejméně deset let a byl z neznámých důvodů držen v tajnosti. V roce 2012 Pentagon outsourcoval většinu svého výzkumu nervových jedů do britské vojenské laboratoře Dstl Porton Down zahrnující testy s nervovými agens na zvířatech . Vzhledem k tomu, že Porton Down měl před útokem na Skripalovy k dispozici vzorky Novičoku, je vysoce pravděpodobné, že Novičok byl jedním z testovaných nervových jedů.

Tolik Diljana Gajtandžievová. Ještě jednou smekám!!! Tohle je  fakt  skvělá  investigace.

Žádný div, že  Británie nevydala  mezinárodní zatykač, nenařídila  pátrání po uprchlém, nezahájila  žádné soudní líčení. Pokud  jsou dokumenty Diljany Gajtandžievové  pravé,  pak je jasné,  že  by je  šlo mimořádně  snadno napadnout a znevěrohodnit.

Pro nás, jako občany je mimořádně  zajímavá pasáž  o   tehdejším předsedovi vědecké poradní rady OPCW,  Jiřím Matouškovi  a následné snaze  americké diplomacie, aby jej  česká  vláda umlčela!!!

Tohle prostě Kosa  musela  převzít, vydat a umístit ve svém archivu!!!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.