Vláda? Vláda čeho? Vláda koho?


Vím, že přicházím s  křížkem po funuse, že  včera už  novou vládní garnituru komentoval kde kdo. Po  dělání drahot  jsme se konečně  od  Fialy  ve středu odpoledne dozvěděli ono sladké  tajemství, kdo že nám bude  příští  možná  až skoro čtyři roky  hrabat  v kapsách a peněženkách a  určovat nám život.  Fiala  ukojil zvědavost těch, co kvůli tomu nemohli už nejméně  týden dospat /že by  se našel takový blázen?/ a  pustil do světa  následující sestavu, kterou už  stejně  všichni znáte, nicméně nelze, aby  to Kosa, i když se skoro diskvalifikačním  zpožděním, které jde  na konto 17. listopadu a  naprosto skvělému článku pana Lea /pane Leo, Váš text si to umístění na  17.11. zasloužil v každém ohledu a já  nelituji!/. Oficiální zpráva ČTK ten výčet jmen přinesla takto:

Prvním místopředsedou vlády a ministrem vnitra v nové vládě má být předseda STAN Vít Rakušan, vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí lidovecký šéf Marian Jurečka. Ministerstvo pro místní rozvoj by měl vést vicepremiér pro digitalizaci, předseda Pirátů Ivan Bartoš. Zdravotnictví má připadnout Vlastimilu Válkovi (TOP 09), jenž má být též vicepremiérem.

Finance by měl vést první místopředseda a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura, resort zahraničí bývalý pirátský poslanec Jan Lipavský, školství Petr Gazdík (STAN). Kultura by měla připadnout poslanci ODS a plzeňskému primátorovi Martinu Baxovi, spravedlnost bývalému ministrovi Pavlu Blažkovi (ODS), resort průmyslu a obchodu místopředsedovi STAN Věslavu Michalikovi.

Ministrem zemědělství má být nominant KDU-ČSL a starosta Těšetic na Znojemsku Zdeněk Nekula, ministryní obrany poslankyně Jana Černochová (ODS) a ministrem dopravy místopředseda ODS a starosta Líbeznic u Prahy Martin Kupka.

Ministryní životního prostředí by se měla za lidovce stát senátorka Anna Hubáčková, ministrem pro EU má být za STAN předseda senátního evropského výboru Mikuláš Bek, ministryní pro vědu poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová, legislativu má vést nominant Pirátů, advokát Michal Šalomoun.

Vedle  toho  ještě  Fiala po odchodu od  Zemana konstatoval, že  ten ho oficiálně  ustanoví premierem 26.11. , pak že  v  dalších deseti dnech naklušou do Lán na kobereček kandidáti na jednotlivé ministry a  pak někdy, tak asi do tří týdnů dojde ke kompletnímu jmenování nové vlády.  A také, že prezident  vyjádřil výhrady  k jednomu jménu, ale  on, Fiala, že nepočítá s tím, že by  dával nějaký alternativní návrh.

K uvedenému Zemanovu stanovisku

1- i když  ví, že nemá  žádný manévrovací prostor,  opět  zkouší svoje  tanečky. Nechápu, proč  Fialu nepověřil okamžitě, proč  ten odklad. Designovaný premier se na  ouřad  třese  tak  moc, že  by klidně  zkousnul i jmenování  v  županu na  nemocniční chodbě.

2- Zeman je prostě  Zeman, netuším, co hodlá  v onom ministerském grilování  dosáhnout. Jaký má  význam v současné katastrofické pandemické situaci zdržet  instalování  nového kabinetu  byť jen o hodinu!  Tedy kromě  drbání svého ega. A  to nemluvím o případu, kdy  by se kousl a prostě odmítl podepsat  jmenovací dekret zřejmě   Lipavského jako zamini  nebo mémě pravděpodobně  Beka  jako ministra  pro evropské záležitosti. Protože  nikdo jiný  tím Zemanovým ošklivým kačátkem být  nemůže.  To by potom ochromilo českou politickou scénu na hodně  a hodně  dlouho  a  nejspíše  bychom si prožili premieru  iniciace  článku 66 ústavy nebo  žaloby na prezidenta pro velezradu.  Protože  sestavení vlády  je jen a jen věcí jejího předsedy a  prezident v tom funguje pouze jako  ceremoniář nebo chcete li – státní notář. Nic  více, nic méně.

3- kdybych  Fialovi  komentoval sestavu jeho vládního kabaretu, omlouvám se za ten zatracený překlep – správně je  samozřejmě  kabinetu,  tak by mi Lipavský samozřejmě vadil taky.  A víc než hodně.  Bek nikoliv. Ve s rovnání s předchůdcem v  této  funkci v TopolánekKalouskově  souboru  – Sašou Vondrou si jsem jistý, že nás  žádná kauza ProMoPro tentokráte nečeká a už  tím je nutně  lepší. Ale já  tam těch  naprostých zoufalců a  úletů, kteří v ministerských  pozicích naprosto nemají co dělat,  vidím daleko více  než prezident. Ale  v pozici prezidenta  bych ani okem nemrknul a  Fialovi je okamžitě  schválil. Hodlá li se on  a  příslušný zájemce o korytu  veřejně znemožnit, proč ne? Vláda mého srdce  to rozhodně není. Vezmu to per  partes.  Po jménech.

Petr  Fiala

Už včera jsem konstatoval, že  má  ministerskou minulost, v zatím nejzoufalejší  české polistopadové  vládě  fungoval jako ministr  školství. Že by  za sebou zanechal nějaký  pozitivní odér, o práci nehovoříc, si jaksi nevzpomínám. A  to si myslím, že disponuji  lepší než průměrnou politickou pamětí. Ovšem  nyní je  ve  funkci šéfa  tohoto vládního pětispřežení, kdy  každý koník  je z jiné stáje, ale všichni se dožadují  co nejvíce  ovsa, aby byli hopsa!  Samozřejmě toho jejich speciálního. Předseda  takové vlády je určen k jedinému  – být tmelem tohohle  podivného bandu. Je toho  Fiala  schopen? Čas ukáže. Do Strakovky  se žene o zlom krk. A je  více než  velká šance, že si ho také zlomí.

Vít Rakušan

První místopředseda ministr  vnitra…. Překvapilo mne, že  si Starostové  vyclaimovali právě tento pašalík místo  Ministerstva pro místní  rozvoj. To je buď  obrovská  hloupost nebo naopak přímo machiavellistická  vychytralost.  Přednosti  pozice ovládat vnitro jsou každému jasné a  zřejmé. Prostě silový  rezort,  kde se  soustřeďují  politicky  citlivé, o to zajímavější  informace. Ale  ministerstvo pro místní rozvoj  je  něco, co  každý starosta  bytostně potřebuje a vzývá. Kvůli dotacím a  rozvojovým programům. A STAN to jen tak přepustil Pirátům?  Proč? Zač? Blíže  si to přiblížíme za  chvíli.

Marian Jurečka

místopředseda  a ministr práce  a sociálních  věcí… Za sebe  říkám, že s Jurečkou  nemám žádný  větší problém. I když  všichni jej viděli znovu   jako   šéfa  rezortu zemědělství. tam by pasoval dokonale, sám je  sedlák a agendu zná ze  Sobotkovy  vlády. Kde fungoval bez závad a  skandálů. Jenže práce a  sociální věci, to není jiná káva, to je přímo jiná liga. Jde o zcela  klíčový rezort pro budoucí legislativní periodu. Tedy vedle zdravotnictví  a financí.  Jednak  se  Fiala  a  spol. chvástají, že konečně připraví  důchodovou reformu. Už  jsem o tom psal –  jde o pokus  zopakovat  výkon Nazaretského o němž  v bibli stojí toto:

„Potom odešel Ježíš na druhý břeh Tiberiadského jezera v Galileji. Šel za ním velký zástup, poněvadž viděli znamení, která činil na nemocných.
Ježíš vystoupil na horu a tam se posadil se svými učedníky. Byly blízko židovské svátky velikonoční. Když se Ježíš rozhlédl a viděl, že k němu přichází četný zástup, řekl Filipovi: „Kde nakoupíme chleba, aby se všichni najedli?“ To však řekl, aby ho zkoušel; sám totiž věděl, co chce učinit.
Filip mu odpověděl: „Ani za dvě stě denárů chleba nepostačí, aby se na každého aspoň něco dostalo.“ Řekne mu jeden z jeho učedníků, Ondřej, bratr Šimona Petra: „Je tu jeden chlapec, který má pět ječných chlebů a dvě ryby; ale co je to pro tolik lidí!“ Ježíš řekl: „Ať se všichni posadí!“ Na tom místě bylo mnoho trávy. Posadili se tedy, mužů bylo asi pět tisíc. Pak vzal Ježíš chleby, vzdal díky a rozdílel sedícím; stejně i ryby, kolik kdo chtěl. Když se nasytili, řekl svým učedníkům: „Seberte zbylé nalámané chleby, aby nic nepřišlo nazmar!“
Sebrali je tedy a naplnili dvanáct košů nalámanými díly, které z těch pěti ječných chlebů po jídle zbyly. Když lidé viděli znamení, které Ježíš učinil, říkali: „Opravdu je to ten Prorok, který má přijít na svět!“ Když Ježíš poznal, že chtějí přijít a zmocnit se ho, aby ho provolali králem, odešel opět na horu, zcela sám.(J 6,1-15).

Syn boží je  syn boží. Pěti chleby a dvěma  rybami nasytil zástupy a ještě zbylo. Jurečka se pokusí  jeho výkon od Tiberiadského jezera zopakovat. Což nelze. Penzijní reforma v tuzemsku je prostě  politický průšvih obrovského rozsahu. Odchod  do penze  se bude odsouvat, penze  krátit. Obojí hodně. Proto všechny  dosavadní vlády o reformě jen mluvily a žádná   nezrealizovala. Nikdo nechtěl spáchat politické harakiri. Tohle  si velmi  dobře  uvědomila odvážně mluvící  Pekarová -Adamová  i pirátka  Richterová, jakož  i Jelínková od lidovců.  Všechny prohlašovaly  jak o rezort stojí, jak jsou odborně i jinak připraveny a  vůbec, všechny, když  přišlo na lámání chleba zahly kramle a vrhly se  ke snazšímu korytu.  Oceňuji Jurečkovu odvahu.

Nepochybuji, že těch jobovek, které ho tady čekají bude daleko více. Bytostní asociálové od  modrých a Kalouseksirotků jsou rozhodnuti  rozpočet toho rezortu, řečeno lidovou mluvou  vorvat jak samici! Až na  samou dřeň. V podstatě  jsem rád,  že  na  tomhle ministerstvu nesedí  žádný modrý nebo kalouskovský asociál. Jurečka  ví,  že půjde proti zájmům svých kmenových voličů a jistě nebude řezat tak na krev jako pokračovatelé a  duševní spřaženci Drábka a pod.

Ivan Bartoš

Místopředseda  vlády a  šéf Ministerstva pro místní rozvoj a  digitalizaci.  O Pirátech jste  v detailu četli včera, ale nikoliv o Bartošovi  v téhle  vládní funkci. Nechápu, Proč  STAN  tohle pustil. Jak už řečeno, jde  buď  o jejich  fatální duševní nedostatečnost  nebo  o mazanost, kterou by jim mohl závidět samotný Machiavelli.  Na první pohled  to vypadá, že  Bartoš  získal snadné ministerstvo. Skutečně  být  horším ministrem  než  duo Babišových  favoritek-  nejprve  Jourová, potom Dostálová, to snad ani nelze.   Ale jednak se tam nakupila spousta  a spousta problémů, jmenujme  stavební zákon nebo různá dotační antikorupční opatření a  dotační spory  s EU, ale  dnes je tam i ona  Piráty  tolik vzývaná digitalizace  stání a veřejné  správy a  zpřístupnění vysokorychlostního internetu  každému.  O té  dřívější klasické agendě Bartoš  nic  netuší. Nebo jen mikroskopicky málo. A nyní  jsme u toho možného starostenského machiavellismu  – tihle  tu problematiku, z hlediska  zákazníka  rezortu, znají  mimořádně  dokonale. A  Bartošovi  záhy předvedou, že  kroužkování při volbách představovalo jen přátelské nezáludné pošťuchování. Ve srovnání s  tím, jak si na něm smlsnou tady! Když se cokoliv zadrhne. Jako že ano! Tady  teprv  Piráti uvidí, co je Rakušan, Gazdík a  další zač! Oni budou první, kteří mu nasadí psí hlavu. A  ta  digitalizace?      Řeči a  byznysová praxe  v malém jsou jedna věc. Realita  celostátního rozměru druhá. Kdo dokáže postavit  svůj barák není kvalifikován  řídit  výstavbu inženýrských a liniových staveb  v  celém státě. Přidejme k tomu  nutnost  jít cestou výběrových  řízení, se  všemi možnými obstrukcemi nevybraných, přidejt nulovou digitalizační odbornost  současných  zaměstnanců ministerstva a nemožnost navýšit  jeho stav o odborníky na tuhle problematiku, to pjde jen na úkor těch, co ovládají současnou agendu   a  je rázem jasné, že  za  4 roky se toho zas  až tolik nestihne, I kdyby  šlo všechno hladce. Soudím, že  digitalizace  by ideálně pasovala  na vnitro. Pod  tu patří  státní správní projekty. A jsou zde tabulková neobsazená místa u policie. Například.   Bartoš  si na pirátské parádní disciplíně nejspíše vyláme  zuby a   stranu zdiskredituje. Přitom, a to opakuji včerejšek,  jej nic a  jeho stranu nenutilo se do toho míchat. Budou za klauny, otloukánky a  vládní kašpary.  Dobrovolně  se  na české politické scéně vmanévrovali do pozice pátého kola  u tříkolky. Doslova a  do písmene! A  první, kdo po nich  hodí kamenem, očekávám, že  budou Starostové. Kvůli ministerstvu pro místní rozvoj.

Vlastimil Válek

místopředseda vlády  a ministr  zdravotnictví. Vím, že  nedisponuji sebemenší kvalifikací pro tenhle  rezort, ale  zodpovědně  říkám, že i kdybych figuroval v  seznamu držitelů Nobelovky  za lékařství a  desítky  roků  k tomu navíc  řídil kliniku Mayo,  nikdy  bych nyní  podobnou funkci  v České republice nevzal.  Covid se tu rozjel takovým způsobem, že ministr  bude jen přihlížet. Ani  na hasiče si už  hrát nelze. Protože  dřívější  opozice  a dnešní  vládní většina  dříve  všechna opatření kritizovala, slibovala  zvládnutí pandemie  bez lockdownů a  omezení. A minimálně  první měsíc  vládnutí  se toho jistě přidrží. Pak už  se ovšem zdravotnictví nejspíše  zhroutí a na  cokoliv  rozumného bude pozdě.

Ale to není všechno. Já  sám Válka nikdy nepotkal, znám jej jen z TV. Ale v mém okolí je pár  těch, co  „měli tu  čest“. Abych je  správně interpretoval. A ti na něm nenechali niť  suchou. Já vím, zprávy  z  druhé, někdy i třetí ruky.  Třeba to tak není. Ale  je  tu něco signifikantního a autentického od  Válka. Nechal se slyšet, že  UMOŽNÍ OBĆANUM DOBROVOLNÉ  PŘIPOJIŠTĚNÍ k základnímu zdravotnímu pojištění. Tak on a  Fialova  vláda ve své neskonalé dobrotě  umožní  občanovi dobrovolné připojištění k zákonnému zdravotnímu pojištění?  Neznám nikoho, kdo by po něčem takovém toužil. S tímhle přišel  už neblahé paměti Julínek a po něm hodný pan Heger. Jde prostě o to zavedení tzv. chudinské medicíny  na pokladnu a  té lepší pro bohaté a minimálně částečnou privatizaci zdravotního pojištění, řečeno jednoduchou češtinou.Obávám se, že někdo takovým pojetím zdravotnictví  najde  čas na něco tak banálního, jako je  covidová pandemie. ta přece decimuje největší  konzumenty  zdravotní péče a každý  mrtvý znamená  úsporu ve zdravotnictví! Tohle je dokonalý reprezentant  strany  Kalouska, Drábka, Pekarové Adamové!

Zbyněk Stanjura

Finance… Jen těžko si lze představit  horšího financministra než  byla  Schillerová. Ale  určitý potenciál přeci jen je. Stanjura jej  dokonale naplňuje. S  financemi nikdy nepřišel do styku, nedisponuje  žádnou kvalifikací. Jako ministr  dopravy v Nečasově  administrativě působil zcela neviditelně. Nemám rád finančního experta ODS ehm Skopečka. Ale proti  Stanjurovi mi přijde  jako finanční genius. Nicméně Fiala  jej upozadil. Asi nedostatečně pokřikoval z opozičních lavic na Babiše a Hamáčka. Zatím, kromě  obecných blábolů  o snížení státních režijních výdajů  z něj nevypadla sebemenší představa, co chce s bláznivě  rostoucím státním dluhem dělat!  Kromě  jediné  – už oznámil, že  firmám sníží nejméně o dva procentní body odvody na zdravotní a sociální!! V době  covidu a  zvětšujícího se dluhu  na důchodovém účtu!!! Tak tohle by nenapadlo ani Schillerku!  Vážně ne! A to ještě  si ani vyzkoušel ministerskou žili!

Jan Lipavský….

Tohle jméno se ve vládě  vůbec nikdy nemělo objevit! Neváhám jej označit  za  exota  a naprostého mimoně.  Jestliže  v něm vidí Zeman problém, nezbývá  než souhlasit. Stačí se podívat do jeho CV….

Vystudoval bakalářský obor mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Během studia absolvoval dvousemestrální pobyt na University of Kent ve Spojeném království v rámci studijního programu Erasmus.

Postupně se vypracoval na analytika a manažera projektů v oblasti informačních technologií v bankovnictví (např. obchodování na burze, FX). Má též praktické zkušenosti s marketingem.

Tak to je  tedy  kvalifikace betonová až  žulová!  Na ministra zahraničí.  A třeba i na velitele  mezinárodní kosmické stanice, kapitána  atomové ponorky nebo neurochirurgického operatéra! Ttenhle  brouk Pytlík umí všechno. ale střihne si, protože  je mu skromnost  druhou mámou – ministerstvo zahraničí. A já si myslel, že nic horšího než  Kulhánek s Petříčkem nás  už potkat nemůže…. Má ty  svatá prostoto!  A  Wikina  uvádí pár jeho zásadních zahraničně politických postojů. Čtěte prosím pečlivě:

Podpořil jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova na Srbsku v roce 2008 a rozhodnutí tehdejší vlády Mirka Topolánka uznat samostatnost Kosova.

To se mu muselo podařit, vzhledem k věku  ještě někde na prvním stupni základní školy, ne? Ví vůbec, kde  to Kosovo je?

V září roku 2020 podpořil nasazení českých vojáků v Iráku a Afghánistánu.[9]

I době, kdy už každému, včetně  velbloudů v zoo bylo jasné , jak tam slavně  vítězíme a  už  i spojenec největší  oznámil dávno odchod z pod Hindukůše!

Odmítá násilí proti demonstrantům v Bělorusku a požaduje svobodné volby.

Vyzval českou vládu, aby po Číně žádala náhradu škod, které vznikly v důsledku pandemie covidu-19, protože podle Lipavského Čína v čele s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem nese značný podíl viny na masovém rozšíření nemoci covid-19 do všech částí světa.[10]

Tak to jo!  to tedy  Peking a  jejího prezidenta  k smrti vyděsilo!

Ale  těch úletů je daleko a  daleko více.

S  tímhle panáčkem si užijeme!!! Ale ono je to jedno. Babiš dělal totéž. Jen nejspíš o trochu méně okatě  a vlezle. A hlavně, měl u toho daleko méně  dementních veřejných prohlášení. Poslední volby o zahraniční politice nebyly. To už jsme si řekli. Za nejvíce šokující ohledně Lipavského názorů ale pokládám toto:

Odsoudil český rasismus, který se podle Lipavského týká především romské a muslimské menšiny, ale také Vietnamců a černochů. Podpořil práci neziskových organizací a sdružení, které bojují proti rasismu.[8]

Tak panáček , budoucí ministr odsoudil ČESKÝ  RASISMUS a  bude české rasisty  zastupovat směrem do zahraničí?????  No tak to úder válečným štváčům! Kálet do vlastního hnízda a pak ho předvádět! Fuj!

Dokončení zítra! Tuhle sestavičku je potřeba pojednat v detailu a  důkladně!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.