Biden hrozil Putinovi ekonomickým Armagedonem II.


dokončení ze  včerejška

Zdrcující  sankce?

Nepochybně  by  se  Američané a jejich spojenci o  něco takového pokusili. USa  vyhrožují a  věrní mopslíci  z Bruselu jak by smet!  Annalena  Šílená, nová zelená mistryně  zahraničí  v Berlíně ještě  ani nestihla  trefit z ministerské vrátnice  do svého kanclu a  už  hrozila  pěstičkou, že Rusko uvidí  a že ho,  v duchu tradic  jistí specifické postavičky  Jaroslava  Haška  donutí  až k pláči, když… Pokus je jedna věc, úspěch té akce  druhý. Případ Kimlandu, Kuby a Iránu ukazuje,  že  vyhlášení, byť nesmírně tvrdých sankcí, ještě  ani zdaleka neznamená  docílení zamýšleného efektu.

Záleží především na tom, jestli  sankcionovaný režim si dokáže udržet dostatek moci a alespoň nějakou podporu obyvatelstva. Kim, Castrové a  jejich následovníci i ajjatoláhové to zatím vždycky dokázali. Což  nevypovídá nic  o  tom, jestli  by stejně fungovalo i Rusko. Možná  ano, možná ne. Nepochybně  proti by se postavili  minimálně  z části  oligarchové, ale s těmi by  si ústřední moc  celkem lehce poradila.

Větší a rozhodnější odpor  by přišel od  vnitřní  prozápadní páté kolony  – městských elit  z Moskvy a Petrohradu. Do jaké míry? O tom se nepokusím ani spekulovat. V Rusku jsem nikdy nebyl, reálie neznám. Ale  větší část venkovského obyvatelstva a  věřím, že  i dost městských  by se nepochybně semkla  kolem svého prezidenta a slyšela by na ohrožení Ruska. Ostatně  – nikoliv poprvé. Ale připouštím, že se mohu mýlit. Je li už  i v téhle  zemi nejvyšším bohem konzum a  sobecké pohodlí jednotlivce. Jak říkám – nevím. A doufám, že  se to ani nedozvím, protože  se situace nějak uklidní a  stabilizuje.   Aniž by došlo ke konfliktu.

Čím že to  vyhrožoval konkrétně  Biden Putinovi?

Že by  hlavní ruské banky odstřihl od přístupu ke  směně  dolarů za ruble. Že by  je odpojil od mezinárodního platebního systému SWIFT?

Dále že  by  zavedl další a daleko přísnější sankce proti hlavním ruským společnostem typu  Gazprom a pod? A znemožnil jejich  financování na  mezinárodních trzích?

Že  ruský Suverénní státní investiční fond  by přišel o možnost operovat mimo území Ruské federace?

A také, že  ruský stát přišel o příležitost obchodovat své státní dluhopisy na  mezinárodních  finančních trzích?

Tohle  je nejúplnější seznam Bidenových hrozeb, které jsem posbíral na  internetu. Nepochybně není vyčerpávající a  další, velmi bolestné sankce  v něm zcela jistě nejsou uvedeny, ale  reálně  by  je USA aktivovaly. Ale nic jiného jsem nevygůglil.

Jenže.. Jenže ono je, jako vždycky nějaké to větší či menší  jenže. A tady je jich hned několik.

Sankcionovali by  Američané  vývoz ruských energetických uhlovodíků a strategických surovin typu například nikl a podobně?Skutečně?

Při dnešních cenách  nafty na světových trzích, kterou se pokoušejí v současnosti srazit  tím, že na trh  vrhly část svých strategických zásob? A cena přesto v podstatě neklesla? Protože OPEC a  s ním spolupracující  Rusko odmítly  zvýšit  denní těžbu podle  amerických instrukcí? Cenu na pár  dní srazil až omikron!

Mohou si USA  v momentální situaci dovolit ještě  více  vyhrotit  trh s ropo?. Aniž  by  na něj umožnily  návrat Iránu a jeho produkce?  Když ne, co  by to asi tak provedlo s cenami pohonných hmot v  západním světě , včetně  USA? Nebo  s ropou jako základem světové těžké chemie?  Zkusil někdo ve  Washingtonu dopočítat  dopady na  americkou ekonomiku?  Ptám se, nevím. Protože nafta je  ta lehčí  záležitost!

Horší a to sami vidíme, je  vše kolem plynu. Opravdu  by  si Evropa  nechala  líbit  zákaz dovozu ruského plynu, když v současnosti  je na něm ve spotřebě závislá z celých 41% a  jiné dostupné zdroje  nejsou? A už  vůbec ne okamžitě  dostupné.   Američané, jak víme  ze seriálu Plynatost  /mimochodem  už delší čas mám v zásobníku další dva  výživné díly/,  přesměrovali dodávky  svých molekul svobody, tedy LNG  z Evropy do Číny, která  platí daleko více!!! Ta si , na rozdíl od  vnitřeně zadlužené Evropy může  LNG dovolit i za  3x vyšší ceny oproti zemnímu plynu.

Opravdu se  v Evropě kolektivně  odhodláme,  kvůli americké touze zadupat  Rusko do země, eventuálně hrdinně zmrznout? Tuhle,  či kteroukoliv příští zimu a  ruský plyn bojkotujeme?   Fakt si evropské  vlády  něco takového, vůči vlastnímu, pohodlím zpovykanému  občanstvu, dovolí?   Aby  je okamžitě tsunami občanské nevole – smetla? Vymrzlý byt  není sranda  neodpouští se! Už takhle  to skoro všude  v hlouboce rozdělených společnostech  v Evropě  vře!

Ropa  a plyn jsou zdaleka  dvě největší položky  ruského vývozu. To všichni vědí. Absolutně  citlivé místo  tamní ekonomiky  i politické soustavy. Ale totéž platí pro náš  svět!

Právě bylo konstatováno, že ruský energetický  vývoz  v  žádném případě není jednosměrka!  Že Moskvě  svými nákupy prokazujeme nějakou milost! Stejně jako Moskva ji svými prodeji neprokazuje nám. Ano u  nafty  existují alternativní dodavatelé.  Ale zdaleka jich jednak není nekonečné množství, ostatně Kosa vydala   v nedávné minulosti dva  fundované příspěvky autorů, kteří se zabývají problematikou  ropného zlomu a celosvětových zásob ropy a oba nezávisle na sobě došli k závěru,  že ropný zlom už nastal a že  ohlášené světové zásoby, především na Blízkém východě, ani zdaleka  neodpovídají realitě a že nejpravděpodobněji jsou daleko menší, než je oficiálně  udáváno.   Ale i kdyby  realita byla jiná,  nahradit  ruskou produkci a  udržet tak současné ceny  dlouhodobě  je  sotva představitelné. Bez zapojení Iránu, což znamená, že  Washington  by  ajjatoláhům ustoupil na celé čáře, doslova nemožné! Opravdu Rusko vyloučíme z trhu s ropou?

U plynu k Rusku v dohledné době  žádná alternativa  neexistuje  vůbec.

Takže  sankce na  vývoz  rusé nafty a plynu??? A když nějaké omezené, tak jak to bude  s platbami, když  by  Rusko odstřihli od přístupu  k „tvrdým“ valutám a mezinárodním platbám?  Také jen  částečně? Už to vidím v praxi!!!  Jakmile do sudu navrtáte jednu díru, objeví se zákonitě  další. A  Moskva, bez zajištěných platebních kanálů prostě nikomu nic dodávat  nebude!

A to nemluvím o  takové podružnosti, že Rusko se  z bývalého největšího dovozce  obilovin stalo jeho největším celosvětovým exportérem! Během několika málo let!! Díky uvaleným protiruským sankcím! Kdo by to kdy  řekl, že? Když vyhlašoval v roce  2014 ty současné sankce….

Seznam největších producentů a vývozců pšenice

A to v  době, kdy dostupných potravin  valem ubývá!

Viz oficiální statistika  OECD!

Výstřižek

I za potraviny  se platí  tvrdě na  dřevo a hned! Zaembargují USA  také  ruské obilné exporty? Vážně? Když svět  je v podstatě v obilném deficitu?  Tak na to si počkám! A  nebo je povolí a „jen“ zadrží platby  za  to obilí a  ropu a plyn??? Už to vidím, jak hloupý Rus dodal a  chytrý Američan mu to, jako bezmocné Venezuele  sebral a  zmrazil!!!!

Jo sankce a  vyhrožování… to nám jde. Ale bude takový i realita? Nebo si zase lžeme do kapsy a  střelíme  se  do nohy?

Kdyby  Rusko představovalo  vyspělou exportní ekonomiku německého typu, podléhalo by  sankcím daleko  více. Běžné zboží lze nahradit a  embargovat. Viz dostavba Dukovan. Ale   exportéra nedostatkových energetických komodit a  obilovin? Když celosvětová nabídka  tak tak kryje planetární poptávku?  Chce někdo vyvolat celosvětovou energetickou a potravinovou krizi???  Nebo to nějak zaonačit, aby  Moskva  dodávalo a peníze  se mu  sebrali???  Mne napadá  – sci fi!   Takže  suma  sumárum, Rusko by si  potřebné valuty  stejně opatřilo! Ty, které potřebuje  její domácí ekonomika a stát.

Ruské banky  by nepochybně odřízli. Od  finančních trhů a  SWIFTU. Tímhle Západ  vyhrožuje  Rusku skoro pořád a  Číně  občas. Takže  jistě  tam v tomto směru podnikli nějaké kroky. Pro případ  případů. O Číně není v současnosti  řeč. A právě  Peking by sehrál, v tomto případě, rozhodující roli. Kdyby se k embargu připojil, tak by  ruský  bankovní systém zažil opravdu krušné časy.  V opačném případě, že  Číňané fungovali jako prostředník, šlo by o plácnutí do vody. Které by poškodilo Moskvu, ale nikoliv  fatálně.Troufne  si vyhrožující a velkohubý  Západ  v tom případě  sankcionovat i Peking???

Poškozen by  zůstal i Západ a jeho měnový systém, naopak role Číny,jako světového finančního centra by obrovsky  vzrostla. A  Čína získala  strategickou kontrolu nad  ruským ale i velkou částí světového finančního světa a  celosvětového obchodu.

A proč  by Peking  měl podpořit  Moskvu  v tomto případě?  Protože  pokud by padlo Rusko skrze  sankce, je  dalším na  řadě. Právě ohledně bankovních operací a  SWIFTu!  Dost důvodů  ignorovat  americké sankce!  Ale  čínská mentalita, uvažování a  strategické zájmy  jsou pro mne naprostou a  dokonalou čínskou vesnicí. Zatímco ta příslovečná  španělská jest mi v tomhle srovnání dokonale známou entitou.

Zákaz obchodování s ruskými státními cennými papíry?

Hmm,

Na českém oficiálním Bussinesinfo stojí,mimo jiné, toto:

a  dále

Platební bilance Ruska je trvale kladná, výše pozitivního salda závisí hlavně na ceně ropy a kurzu rublu. V roce 2019 byla platební bilance +64,8 mld. dolarů, zatímco v roce 2020 poklesla na 32,5 mld. USD. Hlavní příčinou byl pokles cen ropy v prvním pololetí roku 2020. Její snížení bylo také hlavním důvodem snížení kladného salda obchodní bilace Ruské federace ze 165,3 na 89,4 mld. USD (2019 vs. 2020). Bilance služeb je zase trvale záporná, v roce 2019 šlo o -36,7 a v roce 2020 o -18,3 mld. dolarů. Všechny hodnoty za rok 2020 se ještě mohou změnit při finálním přepočtu během roku 2021.

Vnější státní dluh Ruské federace byl v květnu 2021 46 mld. USD. Celkové zadlužení ruských subjektů u oficiálních mnohostranných věřitelů bylo ve stejnou dobu 411 mld. dolarů.

a ještě tohle:

Ještě do pandemie počítal stát s každoročními rozpočtovými přebytky. Nová realita ale vede k tomu, že deficit rozpočtu v roce 2021 bude 2,75 bilionu rublů, v letech 2022 – 1,25 bilionu rublů a v roce 2023 – 1,41 bilionu rublů. Hlavním zdrojem jeho financování budou vládní půjčky. Návrh rozpočtu je zpracován na základě bazické verze prognózy sociálně-ekonomického vývoje země.

Jde o ta nejzákladnější a nejhrubší ekonomická data  o finanční pozici ruského státu. Z nichž  vyplývá, že  Rusko svoje nutné dovozy  kryje  více  než dvojnásobně  vlastním vývozem!  Jestliže  přijmeme  spekulaci,  že  Rusko  jako klíčového exportéra  ropy, obilí  a především plynu si Západ nemůže  dovolit  zcela  vyřadit z trhu,  pak lze počítat s tím, že  by  svůj import  vykrylo i pod  sankcemi.

Zákaz  obchodování s ruskými státními obligacemi? OK. Problém. Ale  ruská vláda, při naprosto exkluzivním a ojediněle  nízkém  zadlužení země  a  mikroskopicky nízkých rozpočtových schodcích  je  schopna  v  řádu dlouhých  roků se financovat z domácích úspor  obyvatelstva!!!

A přístup k valutám?  S  Čínou jistě  klidně  bude obchodovat  v juanech.  A  zbytek světa? Už jsme si ukázali,  že ruské dovozy jsou  dvojnásobně  kryty  vlastním vývozem. Barter je sice  nepohodlný, ale  funkční, když na to přijde. To jednak. A  vedle toho  – Rusko disponuje stále  stoupajícími, mimořádně vysokými zásobami zlata, stabilně doplňovaných z nalezišť na  vlastním území. Ke zlatu také  Američané Moskvě zabrání přístup? Nebo  zamezí ruskému obchodu s ním?  S Čínou a Indií? nějak si to neumím představit. Místo toho  znám tenhle článek:

Slitky místo dolarů: ruské zásoby zlata se dostaly na rekordní úroveň

Zlaté rezervy Ruska se přiblížily k 2000 tunám. Centrální banka (CB) koupila v první polovině roku téměř 106 tun drahých kovů, čímž podíl v mezinárodních rezervách vzrostl na rekordních 18 %. Zároveň s tím se uskutečnil masivní reset státních dluhopisů USA a byl rozprodán prakticky celý americký státní dluh. Proč se to všechno děje?

„Totální výprodej“

Poté, co Spojené státy začaly uvalovat sankce a hrozilo, že bude Rusko vyřazeno z mezinárodního zúčtovacího systému a dojde k omezení transakcí s ruským státním dluhem, začala CB podnikat klíčová opatření. Během půl roku omezil regulátor své investice do obligací na pouhých 15 miliard dolarů.

Rozhodnutí zaměřit se na jiná aktiva, zejména pak na zlato, je velmi rozumnou strategií. Svět spěje k nové éře nestability a hrozba, že se bude opakovat globální krize, kvůli geopolitice a obchodním válkám roste. Drahé kovy jsou nástrojem bezpečných investic a diverzifikace rizik.

Dluhopisy a dolary jsou považovány za nejvíce likvidní a spolehlivá aktiva na světě. Avšak nekontrolovatelné peněžní emise, kterými hřeší nejen USA, ale i další světové CB, mohou být jedním ze spouštěčů nadcházejícího kolapsu.

Pyramida z dluhů

Svět nahromadil příliš mnoho nezajištěných pohledávek (současný stav celosvětového dluhu činí 247 trilionů dolarů, nebo 318 % světového HDP). Za takových podmínek představují zásoby zlata jakousi nadějnou kotvu. Na rozdíl od dalších obligací nemohou být takové zásoby výrazně znehodnoceny.

Jo kdyby  Rusko se  drželo západních „pravidel“ státního financování na nekonečný dluh, pak by jej  zákaz obchodování s jeho dluhopisy  tvrdě postihnul. Ale  při kumulovanému deficitu kolen  16% a navíc skoro výlučně  ve vlastní měně?  To vypadá jako hodně hloupý vtip!

mezičase ovšem  platí, že

Podíl zlata v ruských rezervách vyrostl na 22,9 % v průběhu roku do 30. června roku 2020. Tato data s půlročním zpožděním zveřejnila ruská centrální banka.

Současné s tím, podíl dolarů klesl v zásobách centrální banky na úroveň 22,2 %. Klesl z předchozí úrovně 24,2 %. Podíl eura se snížil z 30,6 % na 29,5 %. Ruský regulátor také snížil držbu čínské měny na úroveň 12,2 % z 13,2 %.

Podle statistik, které jsou tradičně zveřejňovány se zpožděním půl roku, míra zlata v rezervách ruské centrální banky poprvé v historii převýšila množství amerických dolarů. V monetárních termínech, držení tohoto drahého kovu představuje aktuální hodnotu 128,5 miliard dolarů, zatímco americké měny má Rusko „pouze“ 124,6 miliard dolarů.

Jednoduchý  závěr  – Rusko se  na možné sankce  dlouhodobě  připravuje. Zlato je prostě  zlato.

Zahraniční zadlužení?  Vládní je mikroskopické? 46 miliard  je legrace. 411 miliard ruských komerčních subjektů? Když  je  USA  navíc  zatíží sankcemi?  Pro koho to bude problém? Pro sankcionovaného dlužníka nebo pro jeho věřitele?     I tohle by  si měl zatraceně  rychle Západ  ujasnit! Chce západní bankovní systém další ránu za  půl bilionu dolarů? Opakovat Lehman Bros?  Ti když klekli, jejich bilance  vykazovala  tato  čísla:

Banka zveřejnila, že se její bankovní dluh pohyboval ve výši 613 miliard dolarů, dluhopisový dluh ve výši 150 miliard dolarů, zatímco hodnota aktiv dosahovala 639 miliard dolarů.

Prostě hrozil by  průšvih stejného rozměru. Protože  Lehmani  drželi ve  svých knihách ona  aktiva. Byť pochybné pověsti. Minimálně  částečně.

Chce si tohle někdo  na našem Západě  zopakovat? Při vysokém zadlužení  z peněz daňových poplatníků opět sanovat  banky? Tištěním dalších  nekrytých peněz?  Už dlouho, asi  12 let  tu nebyla  žádná pořádná finanční krize, že?

Zajímavá je  i následující informace  Businessinfa:

Evropská unie je jako celek stabilně hlavním obchodním partnerem Ruské federace. Do konce minulého desetiletí bylo hlavním obchodním partnerem mezi jednotlivými zeměmi Německo. V průběhu druhého desetiletí 21. století ale Rusko z politických i čistě pragmaticky obchodních důvodů začalo masivně rozvíjet obchodní vztahy s Čínou, což z ní od let 2014-15 udělalo hlavního obchodního partnera Ruska.

A proč, že  Čína vytěsnila  EU  z  pozice  hlavního  obchodního partnera Moskvy? Kvůli tomuhle:

Evropská unie a Rusko uzavřely v roce 1997 dohodu Partnership and Cooperation Agreement (PCA). Do roku 2014 se většina vzájemné spolupráce odehrávala na základě této dohody. Po okupaci Krymu ze strany Ruska v roce 2014 ale naprostá většina vzájemné spolupráce na základě této dohody skončila nebo byla ze strany EU pozastavena. Častěji než s jinými obchodními partnery se EU s Ruskem setkává ve WTO při řešení sporů a obvinění z nepovolené státní podpory nebo nepodloženému omezení vývozu výrobků z EU do Ruska. Takové spory se řešily a řeší v oblasti příliš vysokých dovozních cel, zákaz dovozu vepřového masa z EU nebo u osobních automobilů. Rusko na druhou stranu rozporuje třetí energetický balíček EU nebo zavedení antidumpingových cel na dovoz z ruské oceli válcované za studena. V letech 2014 a 2017 Rusko také zavedlo embargo na dovoz mnoha zemědělských a potravinových výrobků ze zemí EU.

Zkusí si tohle zejména  Evropa  uvědomit? Že  každá a především ta  tolik opěvovaná sankční mince má  opravdu i rubovou stranu? Ostatně  – snadno bych v  archivu Kosy  našel svoji předpověď, kterou jsem vyslovil po zavedení „krymských sankcí“  vůči Rusku, že  to si  nimi poradí, na úkor  EU a  ku prospěchu Číny. Konstatuji to znovu!.

A dodávám, opět  z Businessinfa:

Ruská vláda totiž všemožně ztěžuje dovozy zboží ze zahraničí a požaduje po cizích firmách tzv. lokalizaci, tedy přenos části nebo i celé výroby do Ruska. Roste i tlak na přenos vývoje výrobků – např. IT produkty domácí provenience jsou zvýhodňovány při státních tendrech a zaváděny do podniků a bank se státní majetkovou účastí.

Zkrátka  Moskva, po prvních sankcích kvůli Krymu nastoupila  tzv. čínskou cestu  – tedy omezit přímé  dovozy, ale  dotáhnout do země  významné investice. S přenosem know how, zkušeností a kapitálu. Formou investic. Nejlépe  do společných podniků. Jakpak na  rozsáhlá a  tvrdá omezení  asi tak zareagují evropské  hospodářské elity, které  tím Washington přímo postihne?  Americké investice  jsou mizivé!

Nebagatelizuji ani trochu rozsah poškození, které  Rusku jsou schopny  přivodit  americké sankce. Ale jestliže  se  proti Putinovi  v nějaké obrovské vlně nepostaví  obyvatelstvo,  přežije on i jeho stát. Co potom udělá Západ?  Netuším. Ale  zcela  nezbytně  se dostane  na  obdobu kriminálnické moudrosti  – zavřít mohou, pustit musí!

Se  sankcemi  to je stejné.Filosoficky  určitě. Někdy  se vyhlásí, jindy se  zruší. Vždycky se obchází.  Ale  to rušení představuje obrovský politický náklad.  Jestliže není  dosaženo jejich primárního účelu, tedy  zhroucení toho, proti němuž jsou uplatněny. V takovém případě je ten, kdo je  vyhlásil a nakonec  odvolal, aniž  by s nimi uspěl,  zesměšněn.  A  pro budoucnost  jde o odstrašující příklad o jejich ne/účinnosti.

A  to nemluvím o tom, že  nepochyběn  tvrdé protiruké sankce  by  zcela  určitě  v  ruské ekonomice  nastartovaly  další, řekněme  !obolný“ efekt. Tedy, že  že  to co je  zaostalé a  nefunkční, by se  rychle mohlo, pod  tlakem vnějších okolností modernizovat. I za  cenu dopadů na obyvatelstvo, které  by nepříjemný  efekt modernizací,  pod  dojmem vnějšího ohrožení  – přijalo a  akceptovalo!

Chceme  tohle?

Asi  ano.  Protože my přece  bráníme  Ukrajinu a  její demokracii. Kdepak, my  neohrožujeme  Rusko!

Jenže ono je  úplně jedno, co hlásáme. Pro Rusko  je  přítomnost NATO  a je jedno jestli ve  formě ukrajinského členství  nebo  vlivem nějaké dvoustranné smlouvy, třeba  Kyjev-Washington,  zcela  neakceptovatelnou variantou. A zrovna  tak  kyjevský útok na opolčenská území. Tohle je z ruské strany vnímáno jako už bytostné smrtelné ohrožení. A  když jakékoliv  ruská vláda  dojde k názoru,  že něco takového reálně hrozí, prostě  sankce nesankce, invazi na  Ukrajinu, minimálně  tu levobřežní, kde je pořád  hodně  ruskojazyčných Ukrajinců, spustí.  Ať už následky  budou jakékoliv. Absolutní  ohrožení Ruska nedá na výběr.   Totéž platí pro Gruzii.

V případě instalace  vojenských jednotek NATO nebo zbraňových systémů NATO  na území těchto dvou  států Rusko prostě  do války půjde. Škody z nějakých šancí budou málo zajímavé ve  srovnání  s Moskvou vnímaným ohrožením ruské státní existence.Putin to řekl bez obalu.

A Biden  to  ví.  Ostatně, dva  dny po onom jednání, kde podle  českých mainstreamových rusobijců  školil Putina a hrozil mu, ohledně  případné  války na Ukrajině jak uličníkovi,  prohlásil toto:

„Představa, že by se Spojené státy uchýlily jednostranně k použití síly, aby odpověděly na ruskou invazi na Ukrajinu, není v tuto chvíli na stole,“ řekl Biden novinářům. Dodal přitom, že USA mají „morální a právní závazek vůči našim spojencům v NATO“, na Ukrajinu se však nevztahuje.

A dodal to, co už  je naznačeno v  úvodu:

Prohlásil, že  že do pátku oznámí setkání s vysoce postavenými zástupci Ruska a nejméně čtyřmi velkými zeměmi NATO. Jednat by se podle prezidenta USA mělo o ruských obavách z rozšiřování NATO a o opatřeních, jež musí být přijata, aby se podařilo „snížit teplotu na východní frontě“.

Co na  to mainstreamový kremlobijští rusofobní čeští novinářští poručíci Dubové????

K čemu setkání  s  vysoce postavenými  zástupci Ruska  a  nejméně  čtyřmi velkými zeměmi NATO a proč  jednat o ruských obavách,  když ho ruské  červené  čáry nezajímají a  když Rusko nemá právo mít nějakou  vlastní  zónu vlivu a  je tak snadné a pohodlné jej ekonomicky  přes  sankce  srazit na kolena?

Situace na  ukrajinsko ruské  hranici je  vyhrocená. Vztahy  Rusko -Západ a speciálně ty  s  USA  na bodu mrazu. Jenže  Moskva  je  v pozici člověka  zatlačeného ke  zdi a nemá už kam ustoupit. Nyní hraje  o existenci Ruska  jako suverénního státu. Uděláme jen dobře, když to vezmeme  na vědomí a budeme podle  toho myslet a zejména jednat.  Už dávno nejsme ti, kteří  určují , co se na světě  smí a  co ne. A zásadní fatální nevyřešené a neřešené problémy  se nám doslova kupí na na našem prahu. I bez Ruska.

Zbaběle jsme  utekli před pár  týdny z Afghanistanu. Před  umouněnými  fanatiky v hadrech. A  přitápíme pod kotlem ve vztahu s jadernou supervelmocí???  To opravdu  už  nás omrzel tenhle svět do té míry,  že  klidně riskujeme  celoplanetární jaderný požár?

A že na  americké straně  se  najdou idioti, kteří  navrhují  provést  proti Rusku kvůli Ukrajině   preventivní jaderný  úder!  Například republikánský senátor Roger Wicker!.

Jestli převládne tenhle  způsob  americké a  vůbec  západní demokracie, pak se  všichni čelní  politikářští západní papaláši komplet  zbláznili. Bez výjimky.  A ptám se zdejších babišáků a   Svědků Milošových na to, čím se v této otázce  liší postoj jejich za  živa  svatých od  Bidena nebo do Fialy. Konkrétní příklady prosím!!!

Amerického prezidenta  neovlivníme, ale s těmi našimi bychom to rozhodně  zkusit  měli!!!

Zejména  když  se  stále častěji  na tuzemském  mainstreamu objevují  naprosto idiotské komentáře  typu

Jak Rusko obkličuje NATO aneb Ruská válka proti Západu už začala

Něco podobného  vyplodí jen úplně  chorý mozek. Nějaký  zapomenutý  protektorátní klon  Emanuela  Moravce  a  podobných.

Heydrich a  K.H. Frank  by  větám typu

Jako Evropané a Zápaďané můžeme být sice přesvědčeni, že jakýkoliv ruský vojenský útok vůči Ukrajině by byl iracionální, a jistě je to pravda, jenže Rusko je jiná civilizace, je to eurasijský Orient s evropskými mimikry a s odlišnou tradicí diplomacie a mezinárodních vztahů.

Stará pravda připomínaná snad od 19. století, že Rusové rozumí jedině síle, přičemž jejich jedinou strategií je prostě přesila, není jen floskule.

žehnali.

Goebbels  tleská ze záhrobí! On sice používal místo Zápaďanů  Íbrmenše a panskou rasu, ale jinak ten euroasijský Orient s evropskými mimikry a to jak Rusové rozumí jen síle,  to  by mu určitě konvenovalo!

Ten , kdo tenhle  hnus, podle mne  naplňující paragraf § 335 Trestního zákoníku o  hanobení  rasy, národa, atd., se tuším  jmenuje  Hlaváček. Petr Hlaváček. Tohle jméno nečtete na Kose poprvé a obávám se, že  ani naposledy.

Své o něm ví opakovaně pan Leo K. viz  zde, zdezde.

A pokud jde o mne,  nejsem schopen se rozhodnout, jestli větší hnus je  to, co jsem vám od něj předložil dnes nebo to namlel v  Českém rozhlase k výročí Mnichova v roce 2018, což jsem si tenkrát podal.

Takovýhle exemplář  se hned tak opravdu nevidí. Snad mu někde nějak udělí  Svatováclavskou orlici i medaili George Teneta. Klidně i jedním aktem najednou. Není moc  těch, u kterých by  něco takové bylo myslitelné. Georege Tenet  je  o světelné roky jiná  ráce  než  ti , co chtěli vyvraždit  náš národ  bez mrknutí oka. Přesto Hlaváček, když hodnotí II.ww neváhá mrskat náš  národ  českým gestapismem atd. a to na výročí Mnichova a paralelně  s tím šířit  nadřazenost  Zápaďanů nad  evropsko asijskými mužiky.  Když  už  ti Íbrmenšové se jaksi nenosí! Takže – Svatováclavskou orlici i medaili George Teneta pro něj a podobné najednou!

A na  samý závěr  podstatná drobnost  –  je zde  ještě  opravdu nevypočitatelný  faktor  -ukrajinské vedení. To doopravdy  momentálně neví kudy  kam. Jak stojí v  začátku toho dvoučlánku  – kyjevská zima bude dlouhá, temná a studená! Obyvatelstvo velmi a velmi nespokojené. Na pokraji sociálního výbuchu!  Válčička  by se hodila! Přirozeně  vítězná. Na  tu by šlo leccos svést a za ni a ono případné vítězství leccos s krýt.   Což je  win kalkulace.

Ale je  tu ještě  jiná  – zoufalá. Válka  v každém případě!!!  Nevím kudy  kam, začnu válku, ať  to dopadne jakkoliv. A  budu  doufat, že mne  v tom Západ nenechá a Rusa  skolí sankcemi. Co a kdo Kyjevu zabrání  rozpoutat  takový  zoufalý konflikt.

Ukrajinský  horký  brambor  se může přeměnit  v celosvětovou dynamitovou patronu. Úplně  snadno. Západem inspirovaný  kyjevský Majdan  z roku 2014 se vyvíjí čím dál nebezpečněji! A  z malé  válčičky se  bleskově  klidně  stane  velký celosvětový požár!

Ostatně ta naše západní  namyšlenost nezná mezí. Když  i pořvávači  typu Hlaváček hrozí pěstičkami. Nicméně, když  sledujete pečlivě  svět, zjišťujete, zatím podle  velmi drobných náznaků,  že  nás přestává brát  vážně. A když píši nás, pak míním celý  euroatlantický okruh.  Ten, co ho vydáváme  za nepřemožitelný.  Ten, co uplatňuje  sankce, kam se podívá, kdykoliv  se mu něco nelíbí. Chcete  příklad?  Dobrá, včera se na internetu objevilo toto:

Emiráty odstoupily od nákupu amerických stíhaček, bojí se nové studené války

Jeho obsahem je sdělení, že

Spojené arabské emiráty odstoupily od plánovaného nákupu amerických bojových letadel páté generace F-35, i když Washington jejich prodej zemi podporuje, uvedla stanice CNN. Emiráty se však obávají, že by je nákup nejmodernější americké techniky dostal pod tlak USA, aby omezily vztahy s Čínou.

Jen si to představte -Emiráty, jedna  z nejbohatších zemí na  světě  odmítne  koupit nejmodernější americká letadla, které USA  vybraným zemím nabízejí!  Jen proto, aby nemusely  čelit stále rostoucímu tlaku  Washingtonu ohledně  omezování styků s Pekingem.

V případě Emirátů Spojené státy tlačily, aby ustoupily od pořízení telekomunikačních sítí od firmy Huawei. Tvrdily, že by čínská technologie mohla představovat bezpečnostní hrozbu pro americké zbraňové systémy.

Představitelé Emirátů však pochybují, že by síťové technologie od Huawei představovaly hrozbu, která by mohla umožnit nabourat se do systému F-35.

Spojené arabské emiráty přitom na základě tlaku USA už zastavily utajenou modernizaci čínského přístavního zařízení u Abú Zabí.

Podle Spojených států budovali Číňané v přístavu Chalífa vojenské zařízení, i když Peking tvrdil, že má sloužit pouze obchodu. Na jeho místě ale údajně  bylo vidět mnoho lodí, které využívá čínské námořnictvo.

Ovšem USA  prý  chtějí naplnit  původní smlouvu na  dodávku stíhaček do UAE. Jenže  ty náhle konstatují:Bojíme se tenké linie mezi aktuální soutěží (mezi Čínou a USA) a novou studenou válkou,“ řekl diplomatický poradce Emirátů Anvar Gargaš, co vedlo Emiráty k odstoupení od plánovaného kontraktu.

Což  si osobně  do jednoduché češtiny překládám takto:

Nehodláme  být hracím balonkem v přetahované mezi  Amerikou a Čínou,  který kvůli tomu rezignuje  na  vlastní zájmy.  Ale  jestli  nás  už  nutíte silou mocí  vybrat si stranu, pak  holt…. no pak radši  nechceme  americké stíhačky, protože  dobré vztahy s Pekingem jsou pro nás  důležitější!!!!

Takhle  zní moje klíčová interpretace  toho mimořádně překvapivého kroku z Abu Zábí!!!!

V jejich případě je  to pochopitelné  – tipnu si, že  Čína je největším odběratelem  ropy a plynu  z Emirátů. A zůstane jím i do budoucna. Aniž  by  své objednávky  doprovázela  nějakými  instrukcemi, co  Emiráty  smějí, nesmějí, musí nebo nemusí. Nebo  trvalými školením o lidských právech, klimatické změně  a tak podobně. Klidně  dodejme  ZATÍM. Ale  ono ZATÍM ropným šejkům stačí. Minimálně  k tomu,  aby do Ameriky  sdělili,  že  Washington je  už  až  druhý!  Před pár  roky  dokonalé sci fi.

Tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby reagoval takto: „Americké partnerství se Spojenými arabskými emiráty je strategické a mnohem komplexnější než jeden obchod se zbraněmi.“

Francouzský  bajkař  La Fontaine  by  z něj měl velkou radost!  Kdykoliv  by vyprávěl znovu  svou bajku  o lišce a hroznech. Liška na ně dostala  chuť, ale hrozny pro ni vysely  příliš  vysoko,  takže  nedosáhla. Následně, ke  zvířátkům, co ji pozorovala prohlásila – eh, co, já je  stejně  nechtěla,  jsou kyselé! John Kyrby  to má úplně stejně – co je jeden obchod  se zbraněmi?  Sděluji, že  tolik,  že  dobré vztahy  s Pekingem jsou pro UAE více  než  ty k Washingtonu!

První  viditelný kamínek se uvolnil z té naší skvělé nedostižné a nepřekonatelné  západní zdi. Po prvním přijdou  nepochybně  další.

Proč  tohle  uvádím na konci textu  o hrozbě  drtivých ekonomických sankcí Západu  vůči Rusku?  Protože  tenhle  dvojčlánek jsem včera  zahájil  tím, že  Západ  jedná s  Ruskem naprosto nesmyslně! Neboť  v nadcházejícím konfliktu s Čínou, kterému se nelze  vyhnout bez  Ruska neobstojí!  Ale  dělá  vše, co je  v jeho silách, aby ho nahnal do  náruče Pekingu.  Ačkoliv  ztrácí  celosvětově  vliv. O čem svědčí  ta  drobná epizodka  s  ne/dodávkou  F35 do Emirátů  více než plasticky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.