dokončení ze včerejška
Zdrcující sankce?
Nepochybně by se Američané a jejich spojenci o něco takového pokusili. USa vyhrožují a věrní mopslíci z Bruselu jak by smet! Annalena Šílená, nová zelená mistryně zahraničí v Berlíně ještě ani nestihla trefit z ministerské vrátnice do svého kanclu a už hrozila pěstičkou, že Rusko uvidí a že ho, v duchu tradic jistí specifické postavičky Jaroslava Haška donutí až k pláči, když… Pokus je jedna věc, úspěch té akce druhý. Případ Kimlandu, Kuby a Iránu ukazuje, že vyhlášení, byť nesmírně tvrdých sankcí, ještě ani zdaleka neznamená docílení zamýšleného efektu.
Záleží především na tom, jestli sankcionovaný režim si dokáže udržet dostatek moci a alespoň nějakou podporu obyvatelstva. Kim, Castrové a jejich následovníci i ajjatoláhové to zatím vždycky dokázali. Což nevypovídá nic o tom, jestli by stejně fungovalo i Rusko. Možná ano, možná ne. Nepochybně proti by se postavili minimálně z části oligarchové, ale s těmi by si ústřední moc celkem lehce poradila.
Větší a rozhodnější odpor by přišel od vnitřní prozápadní páté kolony – městských elit z Moskvy a Petrohradu. Do jaké míry? O tom se nepokusím ani spekulovat. V Rusku jsem nikdy nebyl, reálie neznám. Ale větší část venkovského obyvatelstva a věřím, že i dost městských by se nepochybně semkla kolem svého prezidenta a slyšela by na ohrožení Ruska. Ostatně – nikoliv poprvé. Ale připouštím, že se mohu mýlit. Je li už i v téhle zemi nejvyšším bohem konzum a sobecké pohodlí jednotlivce. Jak říkám – nevím. A doufám, že se to ani nedozvím, protože se situace nějak uklidní a stabilizuje. Aniž by došlo ke konfliktu.
Čím že to vyhrožoval konkrétně Biden Putinovi?
Že by hlavní ruské banky odstřihl od přístupu ke směně dolarů za ruble. Že by je odpojil od mezinárodního platebního systému SWIFT?
Dále že by zavedl další a daleko přísnější sankce proti hlavním ruským společnostem typu Gazprom a pod? A znemožnil jejich financování na mezinárodních trzích?
Že ruský Suverénní státní investiční fond by přišel o možnost operovat mimo území Ruské federace?
A také, že ruský stát přišel o příležitost obchodovat své státní dluhopisy na mezinárodních finančních trzích?
Tohle je nejúplnější seznam Bidenových hrozeb, které jsem posbíral na internetu. Nepochybně není vyčerpávající a další, velmi bolestné sankce v něm zcela jistě nejsou uvedeny, ale reálně by je USA aktivovaly. Ale nic jiného jsem nevygůglil.
Jenže.. Jenže ono je, jako vždycky nějaké to větší či menší jenže. A tady je jich hned několik.
Sankcionovali by Američané vývoz ruských energetických uhlovodíků a strategických surovin typu například nikl a podobně?Skutečně?
Při dnešních cenách nafty na světových trzích, kterou se pokoušejí v současnosti srazit tím, že na trh vrhly část svých strategických zásob? A cena přesto v podstatě neklesla? Protože OPEC a s ním spolupracující Rusko odmítly zvýšit denní těžbu podle amerických instrukcí? Cenu na pár dní srazil až omikron!
Mohou si USA v momentální situaci dovolit ještě více vyhrotit trh s ropo?. Aniž by na něj umožnily návrat Iránu a jeho produkce? Když ne, co by to asi tak provedlo s cenami pohonných hmot v západním světě , včetně USA? Nebo s ropou jako základem světové těžké chemie? Zkusil někdo ve Washingtonu dopočítat dopady na americkou ekonomiku? Ptám se, nevím. Protože nafta je ta lehčí záležitost!
Horší a to sami vidíme, je vše kolem plynu. Opravdu by si Evropa nechala líbit zákaz dovozu ruského plynu, když v současnosti je na něm ve spotřebě závislá z celých 41% a jiné dostupné zdroje nejsou? A už vůbec ne okamžitě dostupné. Američané, jak víme ze seriálu Plynatost /mimochodem už delší čas mám v zásobníku další dva výživné díly/, přesměrovali dodávky svých molekul svobody, tedy LNG z Evropy do Číny, která platí daleko více!!! Ta si , na rozdíl od vnitřeně zadlužené Evropy může LNG dovolit i za 3x vyšší ceny oproti zemnímu plynu.
Opravdu se v Evropě kolektivně odhodláme, kvůli americké touze zadupat Rusko do země, eventuálně hrdinně zmrznout? Tuhle, či kteroukoliv příští zimu a ruský plyn bojkotujeme? Fakt si evropské vlády něco takového, vůči vlastnímu, pohodlím zpovykanému občanstvu, dovolí? Aby je okamžitě tsunami občanské nevole – smetla? Vymrzlý byt není sranda neodpouští se! Už takhle to skoro všude v hlouboce rozdělených společnostech v Evropě vře!
Ropa a plyn jsou zdaleka dvě největší položky ruského vývozu. To všichni vědí. Absolutně citlivé místo tamní ekonomiky i politické soustavy. Ale totéž platí pro náš svět!
Právě bylo konstatováno, že ruský energetický vývoz v žádném případě není jednosměrka! Že Moskvě svými nákupy prokazujeme nějakou milost! Stejně jako Moskva ji svými prodeji neprokazuje nám. Ano u nafty existují alternativní dodavatelé. Ale zdaleka jich jednak není nekonečné množství, ostatně Kosa vydala v nedávné minulosti dva fundované příspěvky autorů, kteří se zabývají problematikou ropného zlomu a celosvětových zásob ropy a oba nezávisle na sobě došli k závěru, že ropný zlom už nastal a že ohlášené světové zásoby, především na Blízkém východě, ani zdaleka neodpovídají realitě a že nejpravděpodobněji jsou daleko menší, než je oficiálně udáváno. Ale i kdyby realita byla jiná, nahradit ruskou produkci a udržet tak současné ceny dlouhodobě je sotva představitelné. Bez zapojení Iránu, což znamená, že Washington by ajjatoláhům ustoupil na celé čáře, doslova nemožné! Opravdu Rusko vyloučíme z trhu s ropou?
U plynu k Rusku v dohledné době žádná alternativa neexistuje vůbec.
Takže sankce na vývoz rusé nafty a plynu??? A když nějaké omezené, tak jak to bude s platbami, když by Rusko odstřihli od přístupu k „tvrdým“ valutám a mezinárodním platbám? Také jen částečně? Už to vidím v praxi!!! Jakmile do sudu navrtáte jednu díru, objeví se zákonitě další. A Moskva, bez zajištěných platebních kanálů prostě nikomu nic dodávat nebude!
A to nemluvím o takové podružnosti, že Rusko se z bývalého největšího dovozce obilovin stalo jeho největším celosvětovým exportérem! Během několika málo let!! Díky uvaleným protiruským sankcím! Kdo by to kdy řekl, že? Když vyhlašoval v roce 2014 ty současné sankce….
A to v době, kdy dostupných potravin valem ubývá!
Viz oficiální statistika OECD!
I za potraviny se platí tvrdě na dřevo a hned! Zaembargují USA také ruské obilné exporty? Vážně? Když svět je v podstatě v obilném deficitu? Tak na to si počkám! A nebo je povolí a „jen“ zadrží platby za to obilí a ropu a plyn??? Už to vidím, jak hloupý Rus dodal a chytrý Američan mu to, jako bezmocné Venezuele sebral a zmrazil!!!!
Jo sankce a vyhrožování… to nám jde. Ale bude takový i realita? Nebo si zase lžeme do kapsy a střelíme se do nohy?
Kdyby Rusko představovalo vyspělou exportní ekonomiku německého typu, podléhalo by sankcím daleko více. Běžné zboží lze nahradit a embargovat. Viz dostavba Dukovan. Ale exportéra nedostatkových energetických komodit a obilovin? Když celosvětová nabídka tak tak kryje planetární poptávku? Chce někdo vyvolat celosvětovou energetickou a potravinovou krizi??? Nebo to nějak zaonačit, aby Moskva dodávalo a peníze se mu sebrali??? Mne napadá – sci fi! Takže suma sumárum, Rusko by si potřebné valuty stejně opatřilo! Ty, které potřebuje její domácí ekonomika a stát.
Ruské banky by nepochybně odřízli. Od finančních trhů a SWIFTU. Tímhle Západ vyhrožuje Rusku skoro pořád a Číně občas. Takže jistě tam v tomto směru podnikli nějaké kroky. Pro případ případů. O Číně není v současnosti řeč. A právě Peking by sehrál, v tomto případě, rozhodující roli. Kdyby se k embargu připojil, tak by ruský bankovní systém zažil opravdu krušné časy. V opačném případě, že Číňané fungovali jako prostředník, šlo by o plácnutí do vody. Které by poškodilo Moskvu, ale nikoliv fatálně.Troufne si vyhrožující a velkohubý Západ v tom případě sankcionovat i Peking???
Poškozen by zůstal i Západ a jeho měnový systém, naopak role Číny,jako světového finančního centra by obrovsky vzrostla. A Čína získala strategickou kontrolu nad ruským ale i velkou částí světového finančního světa a celosvětového obchodu.
A proč by Peking měl podpořit Moskvu v tomto případě? Protože pokud by padlo Rusko skrze sankce, je dalším na řadě. Právě ohledně bankovních operací a SWIFTu! Dost důvodů ignorovat americké sankce! Ale čínská mentalita, uvažování a strategické zájmy jsou pro mne naprostou a dokonalou čínskou vesnicí. Zatímco ta příslovečná španělská jest mi v tomhle srovnání dokonale známou entitou.
Zákaz obchodování s ruskými státními cennými papíry?
Hmm,
Na českém oficiálním Bussinesinfo stojí,mimo jiné, toto:
a dále
Platební bilance Ruska je trvale kladná, výše pozitivního salda závisí hlavně na ceně ropy a kurzu rublu. V roce 2019 byla platební bilance +64,8 mld. dolarů, zatímco v roce 2020 poklesla na 32,5 mld. USD. Hlavní příčinou byl pokles cen ropy v prvním pololetí roku 2020. Její snížení bylo také hlavním důvodem snížení kladného salda obchodní bilace Ruské federace ze 165,3 na 89,4 mld. USD (2019 vs. 2020). Bilance služeb je zase trvale záporná, v roce 2019 šlo o -36,7 a v roce 2020 o -18,3 mld. dolarů. Všechny hodnoty za rok 2020 se ještě mohou změnit při finálním přepočtu během roku 2021.
Vnější státní dluh Ruské federace byl v květnu 2021 46 mld. USD. Celkové zadlužení ruských subjektů u oficiálních mnohostranných věřitelů bylo ve stejnou dobu 411 mld. dolarů.
a ještě tohle:
Ještě do pandemie počítal stát s každoročními rozpočtovými přebytky. Nová realita ale vede k tomu, že deficit rozpočtu v roce 2021 bude 2,75 bilionu rublů, v letech 2022 – 1,25 bilionu rublů a v roce 2023 – 1,41 bilionu rublů. Hlavním zdrojem jeho financování budou vládní půjčky. Návrh rozpočtu je zpracován na základě bazické verze prognózy sociálně-ekonomického vývoje země.
Jde o ta nejzákladnější a nejhrubší ekonomická data o finanční pozici ruského státu. Z nichž vyplývá, že Rusko svoje nutné dovozy kryje více než dvojnásobně vlastním vývozem! Jestliže přijmeme spekulaci, že Rusko jako klíčového exportéra ropy, obilí a především plynu si Západ nemůže dovolit zcela vyřadit z trhu, pak lze počítat s tím, že by svůj import vykrylo i pod sankcemi.
Zákaz obchodování s ruskými státními obligacemi? OK. Problém. Ale ruská vláda, při naprosto exkluzivním a ojediněle nízkém zadlužení země a mikroskopicky nízkých rozpočtových schodcích je schopna v řádu dlouhých roků se financovat z domácích úspor obyvatelstva!!!
A přístup k valutám? S Čínou jistě klidně bude obchodovat v juanech. A zbytek světa? Už jsme si ukázali, že ruské dovozy jsou dvojnásobně kryty vlastním vývozem. Barter je sice nepohodlný, ale funkční, když na to přijde. To jednak. A vedle toho – Rusko disponuje stále stoupajícími, mimořádně vysokými zásobami zlata, stabilně doplňovaných z nalezišť na vlastním území. Ke zlatu také Američané Moskvě zabrání přístup? Nebo zamezí ruskému obchodu s ním? S Čínou a Indií? nějak si to neumím představit. Místo toho znám tenhle článek:
Slitky místo dolarů: ruské zásoby zlata se dostaly na rekordní úroveň
Zlaté rezervy Ruska se přiblížily k 2000 tunám. Centrální banka (CB) koupila v první polovině roku téměř 106 tun drahých kovů, čímž podíl v mezinárodních rezervách vzrostl na rekordních 18 %. Zároveň s tím se uskutečnil masivní reset státních dluhopisů USA a byl rozprodán prakticky celý americký státní dluh. Proč se to všechno děje?
„Totální výprodej“
Poté, co Spojené státy začaly uvalovat sankce a hrozilo, že bude Rusko vyřazeno z mezinárodního zúčtovacího systému a dojde k omezení transakcí s ruským státním dluhem, začala CB podnikat klíčová opatření. Během půl roku omezil regulátor své investice do obligací na pouhých 15 miliard dolarů.
Rozhodnutí zaměřit se na jiná aktiva, zejména pak na zlato, je velmi rozumnou strategií. Svět spěje k nové éře nestability a hrozba, že se bude opakovat globální krize, kvůli geopolitice a obchodním válkám roste. Drahé kovy jsou nástrojem bezpečných investic a diverzifikace rizik.
Dluhopisy a dolary jsou považovány za nejvíce likvidní a spolehlivá aktiva na světě. Avšak nekontrolovatelné peněžní emise, kterými hřeší nejen USA, ale i další světové CB, mohou být jedním ze spouštěčů nadcházejícího kolapsu.
Pyramida z dluhů
Svět nahromadil příliš mnoho nezajištěných pohledávek (současný stav celosvětového dluhu činí 247 trilionů dolarů, nebo 318 % světového HDP). Za takových podmínek představují zásoby zlata jakousi nadějnou kotvu. Na rozdíl od dalších obligací nemohou být takové zásoby výrazně znehodnoceny.
Jo kdyby Rusko se drželo západních „pravidel“ státního financování na nekonečný dluh, pak by jej zákaz obchodování s jeho dluhopisy tvrdě postihnul. Ale při kumulovanému deficitu kolen 16% a navíc skoro výlučně ve vlastní měně? To vypadá jako hodně hloupý vtip!
V mezičase ovšem platí, že
Podíl zlata v ruských rezervách vyrostl na 22,9 % v průběhu roku do 30. června roku 2020. Tato data s půlročním zpožděním zveřejnila ruská centrální banka.
Současné s tím, podíl dolarů klesl v zásobách centrální banky na úroveň 22,2 %. Klesl z předchozí úrovně 24,2 %. Podíl eura se snížil z 30,6 % na 29,5 %. Ruský regulátor také snížil držbu čínské měny na úroveň 12,2 % z 13,2 %.
Podle statistik, které jsou tradičně zveřejňovány se zpožděním půl roku, míra zlata v rezervách ruské centrální banky poprvé v historii převýšila množství amerických dolarů. V monetárních termínech, držení tohoto drahého kovu představuje aktuální hodnotu 128,5 miliard dolarů, zatímco americké měny má Rusko „pouze“ 124,6 miliard dolarů.
Jednoduchý závěr – Rusko se na možné sankce dlouhodobě připravuje. Zlato je prostě zlato.
Zahraniční zadlužení? Vládní je mikroskopické? 46 miliard je legrace. 411 miliard ruských komerčních subjektů? Když je USA navíc zatíží sankcemi? Pro koho to bude problém? Pro sankcionovaného dlužníka nebo pro jeho věřitele? I tohle by si měl zatraceně rychle Západ ujasnit! Chce západní bankovní systém další ránu za půl bilionu dolarů? Opakovat Lehman Bros? Ti když klekli, jejich bilance vykazovala tato čísla:
Banka zveřejnila, že se její bankovní dluh pohyboval ve výši 613 miliard dolarů, dluhopisový dluh ve výši 150 miliard dolarů, zatímco hodnota aktiv dosahovala 639 miliard dolarů.
Prostě hrozil by průšvih stejného rozměru. Protože Lehmani drželi ve svých knihách ona aktiva. Byť pochybné pověsti. Minimálně částečně.
Chce si tohle někdo na našem Západě zopakovat? Při vysokém zadlužení z peněz daňových poplatníků opět sanovat banky? Tištěním dalších nekrytých peněz? Už dlouho, asi 12 let tu nebyla žádná pořádná finanční krize, že?
Zajímavá je i následující informace Businessinfa:
Evropská unie je jako celek stabilně hlavním obchodním partnerem Ruské federace. Do konce minulého desetiletí bylo hlavním obchodním partnerem mezi jednotlivými zeměmi Německo. V průběhu druhého desetiletí 21. století ale Rusko z politických i čistě pragmaticky obchodních důvodů začalo masivně rozvíjet obchodní vztahy s Čínou, což z ní od let 2014-15 udělalo hlavního obchodního partnera Ruska.
A proč, že Čína vytěsnila EU z pozice hlavního obchodního partnera Moskvy? Kvůli tomuhle:
Evropská unie a Rusko uzavřely v roce 1997 dohodu Partnership and Cooperation Agreement (PCA). Do roku 2014 se většina vzájemné spolupráce odehrávala na základě této dohody. Po okupaci Krymu ze strany Ruska v roce 2014 ale naprostá většina vzájemné spolupráce na základě této dohody skončila nebo byla ze strany EU pozastavena. Častěji než s jinými obchodními partnery se EU s Ruskem setkává ve WTO při řešení sporů a obvinění z nepovolené státní podpory nebo nepodloženému omezení vývozu výrobků z EU do Ruska. Takové spory se řešily a řeší v oblasti příliš vysokých dovozních cel, zákaz dovozu vepřového masa z EU nebo u osobních automobilů. Rusko na druhou stranu rozporuje třetí energetický balíček EU nebo zavedení antidumpingových cel na dovoz z ruské oceli válcované za studena. V letech 2014 a 2017 Rusko také zavedlo embargo na dovoz mnoha zemědělských a potravinových výrobků ze zemí EU.
Zkusí si tohle zejména Evropa uvědomit? Že každá a především ta tolik opěvovaná sankční mince má opravdu i rubovou stranu? Ostatně – snadno bych v archivu Kosy našel svoji předpověď, kterou jsem vyslovil po zavedení „krymských sankcí“ vůči Rusku, že to si nimi poradí, na úkor EU a ku prospěchu Číny. Konstatuji to znovu!.
A dodávám, opět z Businessinfa:
Ruská vláda totiž všemožně ztěžuje dovozy zboží ze zahraničí a požaduje po cizích firmách tzv. lokalizaci, tedy přenos části nebo i celé výroby do Ruska. Roste i tlak na přenos vývoje výrobků – např. IT produkty domácí provenience jsou zvýhodňovány při státních tendrech a zaváděny do podniků a bank se státní majetkovou účastí.
Zkrátka Moskva, po prvních sankcích kvůli Krymu nastoupila tzv. čínskou cestu – tedy omezit přímé dovozy, ale dotáhnout do země významné investice. S přenosem know how, zkušeností a kapitálu. Formou investic. Nejlépe do společných podniků. Jakpak na rozsáhlá a tvrdá omezení asi tak zareagují evropské hospodářské elity, které tím Washington přímo postihne? Americké investice jsou mizivé!
Nebagatelizuji ani trochu rozsah poškození, které Rusku jsou schopny přivodit americké sankce. Ale jestliže se proti Putinovi v nějaké obrovské vlně nepostaví obyvatelstvo, přežije on i jeho stát. Co potom udělá Západ? Netuším. Ale zcela nezbytně se dostane na obdobu kriminálnické moudrosti – zavřít mohou, pustit musí!
Se sankcemi to je stejné.Filosoficky určitě. Někdy se vyhlásí, jindy se zruší. Vždycky se obchází. Ale to rušení představuje obrovský politický náklad. Jestliže není dosaženo jejich primárního účelu, tedy zhroucení toho, proti němuž jsou uplatněny. V takovém případě je ten, kdo je vyhlásil a nakonec odvolal, aniž by s nimi uspěl, zesměšněn. A pro budoucnost jde o odstrašující příklad o jejich ne/účinnosti.
A to nemluvím o tom, že nepochyběn tvrdé protiruké sankce by zcela určitě v ruské ekonomice nastartovaly další, řekněme !obolný“ efekt. Tedy, že že to co je zaostalé a nefunkční, by se rychle mohlo, pod tlakem vnějších okolností modernizovat. I za cenu dopadů na obyvatelstvo, které by nepříjemný efekt modernizací, pod dojmem vnějšího ohrožení – přijalo a akceptovalo!
Chceme tohle?
Asi ano. Protože my přece bráníme Ukrajinu a její demokracii. Kdepak, my neohrožujeme Rusko!
Jenže ono je úplně jedno, co hlásáme. Pro Rusko je přítomnost NATO a je jedno jestli ve formě ukrajinského členství nebo vlivem nějaké dvoustranné smlouvy, třeba Kyjev-Washington, zcela neakceptovatelnou variantou. A zrovna tak kyjevský útok na opolčenská území. Tohle je z ruské strany vnímáno jako už bytostné smrtelné ohrožení. A když jakékoliv ruská vláda dojde k názoru, že něco takového reálně hrozí, prostě sankce nesankce, invazi na Ukrajinu, minimálně tu levobřežní, kde je pořád hodně ruskojazyčných Ukrajinců, spustí. Ať už následky budou jakékoliv. Absolutní ohrožení Ruska nedá na výběr. Totéž platí pro Gruzii.
V případě instalace vojenských jednotek NATO nebo zbraňových systémů NATO na území těchto dvou států Rusko prostě do války půjde. Škody z nějakých šancí budou málo zajímavé ve srovnání s Moskvou vnímaným ohrožením ruské státní existence.Putin to řekl bez obalu.
A Biden to ví. Ostatně, dva dny po onom jednání, kde podle českých mainstreamových rusobijců školil Putina a hrozil mu, ohledně případné války na Ukrajině jak uličníkovi, prohlásil toto:
„Představa, že by se Spojené státy uchýlily jednostranně k použití síly, aby odpověděly na ruskou invazi na Ukrajinu, není v tuto chvíli na stole,“ řekl Biden novinářům. Dodal přitom, že USA mají „morální a právní závazek vůči našim spojencům v NATO“, na Ukrajinu se však nevztahuje.
A dodal to, co už je naznačeno v úvodu:
Prohlásil, že že do pátku oznámí setkání s vysoce postavenými zástupci Ruska a nejméně čtyřmi velkými zeměmi NATO. Jednat by se podle prezidenta USA mělo o ruských obavách z rozšiřování NATO a o opatřeních, jež musí být přijata, aby se podařilo „snížit teplotu na východní frontě“.
Co na to mainstreamový kremlobijští rusofobní čeští novinářští poručíci Dubové????
K čemu setkání s vysoce postavenými zástupci Ruska a nejméně čtyřmi velkými zeměmi NATO a proč jednat o ruských obavách, když ho ruské červené čáry nezajímají a když Rusko nemá právo mít nějakou vlastní zónu vlivu a je tak snadné a pohodlné jej ekonomicky přes sankce srazit na kolena?
Situace na ukrajinsko ruské hranici je vyhrocená. Vztahy Rusko -Západ a speciálně ty s USA na bodu mrazu. Jenže Moskva je v pozici člověka zatlačeného ke zdi a nemá už kam ustoupit. Nyní hraje o existenci Ruska jako suverénního státu. Uděláme jen dobře, když to vezmeme na vědomí a budeme podle toho myslet a zejména jednat. Už dávno nejsme ti, kteří určují , co se na světě smí a co ne. A zásadní fatální nevyřešené a neřešené problémy se nám doslova kupí na na našem prahu. I bez Ruska.
Zbaběle jsme utekli před pár týdny z Afghanistanu. Před umouněnými fanatiky v hadrech. A přitápíme pod kotlem ve vztahu s jadernou supervelmocí??? To opravdu už nás omrzel tenhle svět do té míry, že klidně riskujeme celoplanetární jaderný požár?
A že na americké straně se najdou idioti, kteří navrhují provést proti Rusku kvůli Ukrajině preventivní jaderný úder! Například republikánský senátor Roger Wicker!.
Jestli převládne tenhle způsob americké a vůbec západní demokracie, pak se všichni čelní politikářští západní papaláši komplet zbláznili. Bez výjimky. A ptám se zdejších babišáků a Svědků Milošových na to, čím se v této otázce liší postoj jejich za živa svatých od Bidena nebo do Fialy. Konkrétní příklady prosím!!!
Amerického prezidenta neovlivníme, ale s těmi našimi bychom to rozhodně zkusit měli!!!
Zejména když se stále častěji na tuzemském mainstreamu objevují naprosto idiotské komentáře typu
Jak Rusko obkličuje NATO aneb Ruská válka proti Západu už začala
Něco podobného vyplodí jen úplně chorý mozek. Nějaký zapomenutý protektorátní klon Emanuela Moravce a podobných.
Heydrich a K.H. Frank by větám typu
Jako Evropané a Zápaďané můžeme být sice přesvědčeni, že jakýkoliv ruský vojenský útok vůči Ukrajině by byl iracionální, a jistě je to pravda, jenže Rusko je jiná civilizace, je to eurasijský Orient s evropskými mimikry a s odlišnou tradicí diplomacie a mezinárodních vztahů.
Stará pravda připomínaná snad od 19. století, že Rusové rozumí jedině síle, přičemž jejich jedinou strategií je prostě přesila, není jen floskule.
žehnali.
Goebbels tleská ze záhrobí! On sice používal místo Zápaďanů Íbrmenše a panskou rasu, ale jinak ten euroasijský Orient s evropskými mimikry a to jak Rusové rozumí jen síle, to by mu určitě konvenovalo!
Ten , kdo tenhle hnus, podle mne naplňující paragraf § 335 Trestního zákoníku o hanobení rasy, národa, atd., se tuším jmenuje Hlaváček. Petr Hlaváček. Tohle jméno nečtete na Kose poprvé a obávám se, že ani naposledy.
Své o něm ví opakovaně pan Leo K. viz zde, zde a zde.
A pokud jde o mne, nejsem schopen se rozhodnout, jestli větší hnus je to, co jsem vám od něj předložil dnes nebo to namlel v Českém rozhlase k výročí Mnichova v roce 2018, což jsem si tenkrát podal.
Takovýhle exemplář se hned tak opravdu nevidí. Snad mu někde nějak udělí Svatováclavskou orlici i medaili George Teneta. Klidně i jedním aktem najednou. Není moc těch, u kterých by něco takové bylo myslitelné. Georege Tenet je o světelné roky jiná ráce než ti , co chtěli vyvraždit náš národ bez mrknutí oka. Přesto Hlaváček, když hodnotí II.ww neváhá mrskat náš národ českým gestapismem atd. a to na výročí Mnichova a paralelně s tím šířit nadřazenost Zápaďanů nad evropsko asijskými mužiky. Když už ti Íbrmenšové se jaksi nenosí! Takže – Svatováclavskou orlici i medaili George Teneta pro něj a podobné najednou!
A na samý závěr podstatná drobnost – je zde ještě opravdu nevypočitatelný faktor -ukrajinské vedení. To doopravdy momentálně neví kudy kam. Jak stojí v začátku toho dvoučlánku – kyjevská zima bude dlouhá, temná a studená! Obyvatelstvo velmi a velmi nespokojené. Na pokraji sociálního výbuchu! Válčička by se hodila! Přirozeně vítězná. Na tu by šlo leccos svést a za ni a ono případné vítězství leccos s krýt. Což je win kalkulace.
Ale je tu ještě jiná – zoufalá. Válka v každém případě!!! Nevím kudy kam, začnu válku, ať to dopadne jakkoliv. A budu doufat, že mne v tom Západ nenechá a Rusa skolí sankcemi. Co a kdo Kyjevu zabrání rozpoutat takový zoufalý konflikt.
Ukrajinský horký brambor se může přeměnit v celosvětovou dynamitovou patronu. Úplně snadno. Západem inspirovaný kyjevský Majdan z roku 2014 se vyvíjí čím dál nebezpečněji! A z malé válčičky se bleskově klidně stane velký celosvětový požár!
Ostatně ta naše západní namyšlenost nezná mezí. Když i pořvávači typu Hlaváček hrozí pěstičkami. Nicméně, když sledujete pečlivě svět, zjišťujete, zatím podle velmi drobných náznaků, že nás přestává brát vážně. A když píši nás, pak míním celý euroatlantický okruh. Ten, co ho vydáváme za nepřemožitelný. Ten, co uplatňuje sankce, kam se podívá, kdykoliv se mu něco nelíbí. Chcete příklad? Dobrá, včera se na internetu objevilo toto:
Emiráty odstoupily od nákupu amerických stíhaček, bojí se nové studené války
Jeho obsahem je sdělení, že
Spojené arabské emiráty odstoupily od plánovaného nákupu amerických bojových letadel páté generace F-35, i když Washington jejich prodej zemi podporuje, uvedla stanice CNN. Emiráty se však obávají, že by je nákup nejmodernější americké techniky dostal pod tlak USA, aby omezily vztahy s Čínou.
Jen si to představte -Emiráty, jedna z nejbohatších zemí na světě odmítne koupit nejmodernější americká letadla, které USA vybraným zemím nabízejí! Jen proto, aby nemusely čelit stále rostoucímu tlaku Washingtonu ohledně omezování styků s Pekingem.
V případě Emirátů Spojené státy tlačily, aby ustoupily od pořízení telekomunikačních sítí od firmy Huawei. Tvrdily, že by čínská technologie mohla představovat bezpečnostní hrozbu pro americké zbraňové systémy.
Představitelé Emirátů však pochybují, že by síťové technologie od Huawei představovaly hrozbu, která by mohla umožnit nabourat se do systému F-35.
Spojené arabské emiráty přitom na základě tlaku USA už zastavily utajenou modernizaci čínského přístavního zařízení u Abú Zabí.
Podle Spojených států budovali Číňané v přístavu Chalífa vojenské zařízení, i když Peking tvrdil, že má sloužit pouze obchodu. Na jeho místě ale údajně bylo vidět mnoho lodí, které využívá čínské námořnictvo.
Ovšem USA prý chtějí naplnit původní smlouvu na dodávku stíhaček do UAE. Jenže ty náhle konstatují:„Bojíme se tenké linie mezi aktuální soutěží (mezi Čínou a USA) a novou studenou válkou,“ řekl diplomatický poradce Emirátů Anvar Gargaš, co vedlo Emiráty k odstoupení od plánovaného kontraktu.
Což si osobně do jednoduché češtiny překládám takto:
Nehodláme být hracím balonkem v přetahované mezi Amerikou a Čínou, který kvůli tomu rezignuje na vlastní zájmy. Ale jestli nás už nutíte silou mocí vybrat si stranu, pak holt…. no pak radši nechceme americké stíhačky, protože dobré vztahy s Pekingem jsou pro nás důležitější!!!!
Takhle zní moje klíčová interpretace toho mimořádně překvapivého kroku z Abu Zábí!!!!
V jejich případě je to pochopitelné – tipnu si, že Čína je největším odběratelem ropy a plynu z Emirátů. A zůstane jím i do budoucna. Aniž by své objednávky doprovázela nějakými instrukcemi, co Emiráty smějí, nesmějí, musí nebo nemusí. Nebo trvalými školením o lidských právech, klimatické změně a tak podobně. Klidně dodejme ZATÍM. Ale ono ZATÍM ropným šejkům stačí. Minimálně k tomu, aby do Ameriky sdělili, že Washington je už až druhý! Před pár roky dokonalé sci fi.
Tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby reagoval takto: „Americké partnerství se Spojenými arabskými emiráty je strategické a mnohem komplexnější než jeden obchod se zbraněmi.“
Francouzský bajkař La Fontaine by z něj měl velkou radost! Kdykoliv by vyprávěl znovu svou bajku o lišce a hroznech. Liška na ně dostala chuť, ale hrozny pro ni vysely příliš vysoko, takže nedosáhla. Následně, ke zvířátkům, co ji pozorovala prohlásila – eh, co, já je stejně nechtěla, jsou kyselé! John Kyrby to má úplně stejně – co je jeden obchod se zbraněmi? Sděluji, že tolik, že dobré vztahy s Pekingem jsou pro UAE více než ty k Washingtonu!
První viditelný kamínek se uvolnil z té naší skvělé nedostižné a nepřekonatelné západní zdi. Po prvním přijdou nepochybně další.
Proč tohle uvádím na konci textu o hrozbě drtivých ekonomických sankcí Západu vůči Rusku? Protože tenhle dvojčlánek jsem včera zahájil tím, že Západ jedná s Ruskem naprosto nesmyslně! Neboť v nadcházejícím konfliktu s Čínou, kterému se nelze vyhnout bez Ruska neobstojí! Ale dělá vše, co je v jeho silách, aby ho nahnal do náruče Pekingu. Ačkoliv ztrácí celosvětově vliv. O čem svědčí ta drobná epizodka s ne/dodávkou F35 do Emirátů více než plasticky.