Black out a elektrodebilita. DOPLNĚNO!


nedávno mne přítel Germanicus  upozornil na  článek z Hospodářek, který mi unikl. Žádný  div. Vyšel těsně před  Štědrým dnem a  to jeden sleduje  úplně jiné  věci než politiku. Píše se  v něm, že  Evropu a  samozřejmě i Česko, jen o fous  minul velký black out.

Překvapilo mne,  že  tu informaci od HN  nepřevzal,  a nedal do oběhu nikdo jiný  z mediálních velkých, čímž by se ta informace stala obecným majetkem. Protože  opisování  jeden od  druhého je  zavedeným rituálem. A dokonce je  vykrádána  i maličká Kosa těmi velkými. Jako to před pár  dny naposled předvedly zřejmě  například i Parlamentní listy s jedním dokumentem, který tenhle potrál náhodou vyštrachal a  zveřejnil. Ale to je  jiný  příběh. Tím nehodlám otravovat.

Vraťme se k onomu black outu, o kterém referovaly  HN a  nikomu jinému nestály  za  zmínku. Mně rozhodně  ano, i když už uběhlo pár  týdnů.  Přečtete si totiž, z velmi povolaných úst,  že  se tahle situace bude opakovat a to stále  častěji. Ano, přečtete, protože  to podstatné jsem se rozhodl převzít. A  doplnit o další  mimořádně zajímavé informace, související s evropskou, respektive českou energetickou situací. Protože se z toho stává velký a krajně nebezpečný  fenomen!

Takže nejdříve  ten článek, resp. transkripce  z něj, nebude to dlouhé a  už  vůbec ne nudné. Konec  konců – autorem je  šéfredaktor  HN  Jaroslav  Mašek osobně:

Byznys podle Jaroslava Maška: Před Vánoci jsme byli jen kousek od velké krize. Skoro nikdo o tom nevěděl

Vzpomeňte si, co jste dělali loni ve středu 22. prosince. Možná jste sháněli dárky, měli už trochu vypnutou hlavu v práci a přemýšleli, jak vše zorganizovat na Štědrý den. V noci bylo až minus deset, přes den maximálně jeden stupeň nad nulou a předpovědi hlásily jen slabý vítr do tří metrů za sekundu. Na pozadí návštěv obchodů, rozsvícených vánočních stromů a domácího tepla se přitom bez pozornosti drtivé většiny lidí odehrávalo drama. Prožívali ho energetici. „Od čtyř odpoledne do půlnoci jelo prakticky vše, co do sítě může být připojeno. Byli jsme v Evropě jen kousek od velkých problémů,“ vzpomíná pro HN Pavel Tykač, jeden z nejbohatších Čechů a majitel energetické skupiny Sev.en, která z uhlí vyrábí elektřinu a trh detailně sleduje.

Těmi problémy má na mysli našponovanou výrobu. Zcela vyčerpanou zásobu dostupných energetických zdrojů obchodovaných na evropské burze v Lipsku, které by v případě dalšího růstu spotřeby mohly být do sítě zapojeny. Jednoduše řečeno – pokud by odběr ještě trochu vzrostl nebo se porouchala některá z velkých elektráren, bylo by proudu v síti už málo. To znamená odpojování podniků či domácností. Pravděpodobně řízeně, nechci strašit divokým blackoutem, ale ani nechci zlehčovat dopady nedostatku elektřiny do života lidí a firem. K dramatické situaci došlo tím, že byla nízká výroba z obnovitelných zdrojů (nefoukalo a kvůli inverzi nesvítilo nad velkými OZE v Evropě) a zároveň se promítl dlouhodobý odklon od uhlí a jádra v Německu, které je tak jako tak největším spotřebitelem elektřiny.

……systém slábne a stává se křehčím. Především kvůli vypínání velkých uhelných a jaderných zdrojů v Německu, jež v případě potřeby nakupuje z okolí. „Situace jako ta z loňského roku se bude v zimě opakovat stále častěji. Není otázka zda, ale kdy se systém přetíží,“ dodává Tykač.

Takže  black out  čekal u dveří a zatím se ještě neosmělil vstoupit. Chce se mi   říci  – škoda! Přišli  jsme o jedny  pěkné, starodávné  Vánoce  s minimální  uhlíkovou stopou!!! Ekofanatické  srdíčko by se možná zatetelilo radostí až k infarktu.  Případně  vyteklé  mrazáky  by nás  uchránili od  vánočního a povánočního obžerství, prostě  samé prima věci. A dost možná by  i těm ekonaivům na  západ  od  českých hranic  mohlo začít  docházet o čem , že  to jejich  zelené třeštění v reálu je. Škoda!

Ale ono to jednou příjde. Tykač, ten by to ve vlastním zájmu, jako majitel několika elektráren napojených na zatím ještě  funkční zbytky severočeských  dolů, jaksi měl vědět.

V těch převzatých  řádcích není nic  překvapivého, říkáte? Kromě  té informace, že  to opravdu bylo o pověstný  fous?  Máte a nemáte pravdu. Ano všechno víme. Nebo alespoň tušíme. Že vypínat bez náhrady  bloky  o kapacitách desítek terrawatthodin  okamžitého výkonu bez náhrad je  horší hazard než ruská ruleta. Protože  větrníky  a soláry a jiné podobné blázniviny  odstavené uhelné a jaderné bloky prostě nikdy nenahradí.

Jenže jedna  věc  je  vědět/tušit  a druhá být konfrontován s důsledky. Když  ta zelená bublina praskne. Co jsme  zatím udělali proti  té šílenosti?

Nic!!!

Kromě  mudrování na internetu. A co uděláme?

Další nic!!

Dokud  to opravdu nerupne. Ale i tak máme  náskok před Němci, Rakušany, Holanďany, Belgičany, Skandinávci a podobnými mimoni. Ty  čeká opravdu  nevídaný  náraz  do zdi. Už aby to bylo! Jinak to zelené šílenství neskončí.

Na  varování, zejména když přichází  z východu, v  žádném případě nedají. A dokud  si nenamlátí cifrplát, uslyšíme jen tradiční ekofantické a  ekoteroristické bláboly. A  po zelené se pořítíme  dál. Dokud  zkrátka  nespadneme do energetické propasti. Snad z  dopuštění milosrdného osudu  nejprve snad jen  ne příliš  hluboké. Ale jasně platí  – čím dříve, tím lépe. Protože  ještě leccos z toho, co mají  zelení bezmozci  a  jejich  politikářští patroni na  národních a bruselských úrovních na mušce, ještě nestihnou zdemolovat. Ale  vím, že  život není o ideálních scénářích.

Přesně o tomhle je  tem Maškův  článek. Pro mne. Bez ohledu na  to jestli on sám jej takhle zamýšlel, či nikoliv.   Takhle je třeba uvažovat!  Když je zřejmé, že ta katastrofa  přijde tak jak tak. Nechť udeří  co nejdříve!

Kdybych  si připravil pro dnešní  text  jen tohle  tak bych právě skončil. A celkem by asi stačilo. Jenže  jsem zvyklý  hledat a nacházet. Takže  nekončím.

Náhoda mne přivedla  k webu

electricityMAP.

Moc  fajn  věcička. I když je  zjevně sestrojena nějakými greendealovými pošuky za  úplně jiným účelem, než ji použiji já.

Jde mi konkrétně o stránku, kde je  mapa Evropy. V barevné škále podle toho, jak která  země  zanechává  při výrobě  elektrické energie  uhlíkovou stopu. Totéž pro spotřebu, kam se dá přepnout. Ale zajímavé jsou i šipčičky, ukazující odkud  kam momentálně  teče  elektrická  energie po Evropě přes hranice. V okamžiku  tvorby tohoto článku  vypadala  takto:

Výstřižek

Ale jde přepnout i na okamžitou větrnou  nebo slunečnou  mapu Evropy, aby bylo jasné  zda ty  slavné alternativní zdroje  vůbec něco dodávají nebo ne:

větrná:

Výstřižek

Slunečná:

Černý flek, že? No ono jaksi v okamžiku psaní článku nikde v Evropě nesvítilo!!! Ani ekofanatik, ani ekoterorista, ani bruselský nebo národní papaláš  větru, dešti, mrakům, slunci  neporučí! Ale přesto ví, že nás  soláry  i  větrníky energeticky  zachrání!!!

Ale je tu ještě  postranní okno, které rozpitvává  energetickou bilanci, uhlíkovou stopu, složení energetického mixu, přelivy energie  z /do státu a okamžité ceny  elektrické energie  v  každé jednotlivé zemi, na kterou si kliknete! Paráda!

Výstřižek1Výstřižek2

Výstřižek3

Za mne dokonalý informační nástroj pro takové, jako jsem já. Asi s tím budu pracovat docela  často.

Pro začátek si řekněme několik zásadních zřejmostí:

-Česko má, vedle  Estonska a Polska energetický mix  s největší uhlíkovou stopou. To je bez debat. Nicméně není zásadně  větší než  stopa německá, holandská, bulharská, řecká, irská. Nic kvůli čemu bychom měli spáchat  sebevraždu. Prostě naše  poloha  a přírodní podmínky vytvářejí nepřekročitelné limity! Nedisponujeme  vodními přírodními zdroji Skandinávie  nebo alpských zemí. Ani mořským pobřežím s  „věčně“ foukajícími větry. Ale ukazuje se, že  ty toho, přes veškerou propagandu zase  až tak moc neřeší. Stačí se podívat na energetické mixy Německa, Holandska nebo Dánska.  Na ten humbuk okolo větrníků opravdu  tristní  výsledek.

Zajímavá je světle zelená Francie! Ta je  o naprosté dominanci jejích jaderných zdrojů.  A baví mne  věčná  zelenojaderná  šikana  Rakoušů!!! Kdykoliv jsem zatím na  tuhle  energetickou mapu zavítal,  ČR  dodávala  Rakousku elektrický proud! Nikdy opačně. A  tihle  na nás  dělají ramena!

Opět se musím podivit, proč si tenhle zdroj může najít  mrňavý blog jednoho muže a nikoliv velké mediální domy se svými početnými štáby psáčů a itnervjůků… Je to stejně podivné, jako u zatajení  toho black outu  a  článku Hospodářek…  Lajdáctví a neschopnost nebo úmysl?

Tolik informace s mezinárodním  akcentem. Nás ale prioritně  zajímá, jak to bude v Česku.    Fiala  a kumpáni se sice  zaklínají, jak v  Česku nedopustí:

-energetickou chudobu

-ochrání obyvatelstvo před  explozí cen

-obhájí český energetický mix před  ekofanatiky a  EU

ale minulý  týden Kosa vydala  jako svůj dokument  seznam hlavních priorit vlády z jejího Programového prohlášení. Zkuste se podívat, kolikrát tam  najdete termín energetická  chodoba, nárůst cen energií nebo energetický mix.

Ty první dva  ani jednou, ten poslední jen mimořádně sporadicky. Ale zkuste do vyhledávaní v otevřeném dokumentu  /kombinace CTRL + F/  zadat termín emis,  jako základ slova  emise, emisní, nízkoemeisní, bezemisní,  atd.atd.!! A můžete  tím vládním cancem proklikávat až do alelujá.

A je tam  přirozeně  také  výslovné přihlášení se k politice Green  Dealu:

Green Deal je pro nás příležitostí, jak investicemi do udržitelného rozvoje, čistých a obnovitelných zdrojů a cirkulární ekonomiky výrazně modernizovat českou ekonomiku, zvýšit kvalitu života a zlepšit životní prostředí. Vynaložené veřejné finanční prostředky musí směřovat do takových řešení, která povedou ke snížení emisí skleníkových plynů.

V Bruselu si s Fialou a  těmi ostatními opravdu netřeba dělat vrásky. Stejně jako s Babišem. Proč taky? Franta jako Pepa! Pardon – Petr jako Andrej!  Všichni vědí, co se od nich mezi  evropskými papaláši očekává a  jak třeba panáčkovat a vrtět  chvostem.

Nicméně děsivé je, že  je  ani nenapadne si udělat první nástřel toho, co současný energetický zmatek bude koštovat.  Nikoliv  celá zelená  šílenost, eufemisticky  zvaná Green Deal. Správně  je  CHUDINSKÝ ÚDĚL!

Tohle si snadno lze  spočítat. Kde jsou expertní skupiny nově  a přeci daleko lépe fungujícího ministerstva  financí a průmyslu? Aby  si naši papaláši aspoň rámcově  představili, čím svým energetickým lemplovstvím zatíží  ekonomiku této země   a  rodinné rozpočty. Nezbývá, než to ZASE  odpracovat za ně! I tady Kosa  ví kam sáhnout! Například na finanční server Kurzy.cz, kde  vyšel krátký, ale všeříkající   následující článek:

Research (Česká spořitelna)
Makroekonomika  |  13.01.2022 10:38:31

Jak energie zmasakrují ekonomiku?

Radek (Novák) napsal moc pěknou analýzu dopad cen energií na ekonomiku. Doporučuji přečíst. Spočítal, že pokud cena plynu na burze zůstane 3x vyšší a cena elektřiny 2x vyšší proti jaru 2021, tak to pro českou ekonomiku bude znamenat vyšší náklady o 266 mld CZK = 4% HDP. Díky fixním kontraktům může být dopad rozdělen do více let.

Jen u domácností jde o nárůst o cca 85 mld. CZK = cca 3 % spotřeby domácností. Ceny energií tak představují výrazný nákladový šok, který se projeví v ochlazení spotřeby. 

 

David Navrátil
hlavní ekonom České spořitelny
 

Zopakuji základní výstup. Ekonomický výzkum České spořitelny spočítal,  že  současná erupce  cen energií bude  stát  českou ekonomiku  celkem 4%  HDP!!! A obyvatelstvo z toho zaplatí celou 1/3 napřímo, zbytek v koncových cenách výrobků a služeb, takže nakonec  všechno!!!!!

A ve  vládním prohlášení  ani slovo,  jediné, čeho se dočkalo jsou chudinské dávky, ovšem režírované tak, aby o ně pokud možno nikdo, kvůli složitosti buď nežádal nebo nedosáhl.

Z  přiloženého grafu

Výstřižek

je vidno,  že  v celosvětovém  krizovém roce 2009, kdy došlo ke  zhroucení finančních trhů, České republice  se HDP propadl o 5%. Díky  „nejlepšímu“ ministru financí Kalouskovi a  jeho ignoranci. S kterou popřel, spolu s  Topolánkem, že  by  nás americká finanční krize  mohla  zasáhnout.

A nyní utrpíme, JEN PŘES  ZDRAŽENÍ ELEKTŘINY A PLYNU téměř  stejně vysoké ekonomické ztráty!  Krach Lehman Bros. a následná řetězový kolaps  finančních institucí  napříč planetou způsobí Česku tytéž  škody jako green dealové a  politikářské hrátky kolem Nordstream 2 a ruského plynu!!!!! Chápe tohle někdo?

Ale i z této bilance  ČS, reagující jen na momentální vývoj cen dvou energetických komodit  dává  tušit, co nám asi přinese   zelený fanatismus a ekoterorismus, pokud  by  byl snad doveden do konce!!! Klíčové slovo je  TUŠIT.  Ti z  vás, kteří  nesouhlasili s mým tvrzením v úvodu, že je  škoda, že  ten black out před Vánoci neudeřil a my se mu vyhli je špatně, nyní snad chápou proč jsem dospěl k tomuto závěru!

A jen na okraj -přidám ještě  svůj  vlastní hrubý výpočet. Fialův  kabaret  zrušil k 1.1. rozhodnutí  toho Babišova  u nulové sazbě  DPH na  elektřinu a plyn. A vedle toho prý  bude  tvrdě potlačovat  inflaci. Tak jsme si udělal nějaký  finační modýlek,opakuji – velmi hrubý. A vyšlo mi z něj, že  tím okamžitě  lednovou inflaci podpořila  dalším 1%.  Ale spíše více.Napříč  celou ekonomikou! Opravdu suprový  výsledek!

Opravdu platí  – čím dříve náhlá energetická tma, tím lépe. Tím menší konečné škody!

I nyní bych mohl skončit. Ale ještě mi zbývá, když  už jsme  u peněz, státních financí Green Dealu, cen energií a vůbec  to, co jsem v  titulku nazval elektrodebilitou, cosi v rukávu. Co by vám nelze  tajit. Abyste věděli.

Když posloucháte  Stanjuru a  další členy  vlády, tak  lkají a lkají v jak bídném stavu se  nalézají státní finance. A jak bude potřeba  spořit, utahovat opasky, redukovat rozpočtové  výdaje, nalézat zbytné položky, prostě  šetřit, šetřit a  šetřit. A vedle toho zase  šetřit!  Zkuste si v textu

Dokument Kosy – Programové prohlášení vlády

projít hned první kapitolu

Finance

Zdravé veřejné finance

a  uvidíte!

Nicméně  v reálu? Opravdu se šetří. Zatím to odnesli jen státní zaměstnanci. Zatím. Ale oni vládnou teprve měsíc. Všechno to šetření teprve  přijde. Nicméně  jsou věci, na  které nám nesmí být líto jakýchkoliv  peněz. Viz například  kapitola Obrana! Ta  žádnou dietou neprojde  ani náhodou. Naopak nám během tří let má bumbrlíčkovsky nabobtnat skoro na dvojnásobek. To víte  – co by tomu řekli spojenci. Zejména ti, co nás  ženou do green dealové pasti!

Ale jsou i jiné neodložitelné priority. Například  taková  elektrodebilita – pardon – elektromobilita!

NA  Echu 24.cz  vyšlo toto:

Dotační orgie. Vláda podpoří firmy při nákupu elektromobilů

v době  kdy, jak už konstatováno, se  šetří až úplnému prošetření do finanční doby  kamenné, se v  článku dozvíte třeba toto:

Stát začne firmám a živnostníkům dotovat nákupy elektromobilů. Padnout na to má necelá miliarda korun, což je nejvyšší částka poskytnutá právě na pořízení elektrovozů. Dotační program se má spustit za necelý měsíc.

Podle zjištění Hospodářských novin by dotační částka měla dosáhnout 940 milionů korun. Žádat o ni mohou firmy a osoby samostatně výdělečně činné, které podnikají v České republice nejméně dva roky. Částka by měla pokrýt nákup až 4 550 elektromobilů a dalších 300 milionů korun má jít do výstavby 1500 nabíjecích bodů.

Větší firmy od 250 až do 3000 zaměstnanců mohou dostat dotaci až v hodnotě 40 procent rozdílu. Menší společnosti do 50 pracovníků mohou dostat příspěvek až na 60 procent rozdílu.

Takže na  zaměstnancích státu se  šetří a mnoho dalšího přijde. Ale firmám špendýrujeme  všichni bez rozdílu miliardu na nákup elektropseudoautomobilů??!!

Ptám se  – sakra  proč? Proč mám nějaké firmě  dotovat  60, resp. 40 % ceny  toho elektrodebilního paskvilu? Jestli tu nesmyslnou hračku chtějí, tak ať si ji koupí. Ale  výhradně za  svoje!!! Za svoje vážení§ Opakuji – za  svoje!  Ale  Fiala, Sikela, Stanjura a další se přeci musí  ukázat v Bruselu jako ti správní greendeal fořti!!! Vzývat Babiše nebo Havlíčka je nesmyslné, tenhle nesmysl staví na jejich původním záměru! To Echo píše také!

Dodatek o dva  dny později:

Jeden z kosířů mne  právě upozornil na článek, který popisuje praktické zkušenosti s  flotilou  elektrododávek  učinila  Deutsche Post, která si je navíc  greendealhujersky opatřila  a spoluvyvinula sama. Moc povedené čtení!

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Uznejte, že  čím dříve přijde opravdu hodně  velký a tvrdý lockdown, tím dříve se  SNAD /jistý si tím vůbec nejsem/  z  toho zeleného psychydelického rauše všechny  ekofanatiky, ekoteroristy, bláznivé snílky a především ty odpovědné- probudí!

Dodatek:

Článek byl hotov 18. ledna.  S  tím, že jej vydám následující  den. Jenže přišel text  pana Lea a ten dostal přednost. Netuším, zda to pro něj bylo dobře, či nikoliv. Dobré na tom zpoždění je to, že na  Aktuálne. cz mohu reagovat a ušetřit  mnoho času na mailové poště, která by  určitě, opřená  o tento server okamžitě  dorazila.  Špatně proto, že  si po skoro měsíci původního textu z Hospodářek všimlo Aktuálně.cz  a včera vypustilo

Česko bylo před Vánocemi na hraně blackoutu, tvrdí Tykač. Data ze sítě to ale vyvrací

Kde se  snaží  Tykačovo tvrzení o téměř  dokonaném black outu těsně  před  Štědrým dnem vyvrátit.  Prý všechno  špígl nýgl a  Havaj.

A Tykač je  nepřímo označen za lháře. Uniká mi, proč by to dělal. Snad proto, že někdy nastane konec  uhelné energetiky a on je v ní angažován?  Za mne docela  chabý  argument. Je tak jako tak jasně omezen neprolomitelnými těžebními limity a ještě vytěžitelné zásoby  se blíží, tak jako tak, svému konci. Takže za mne  chatrný důvod. Hodně  chatrný.

Logičtější mi přijde snaha  těch jedině  vždycky  správných  korigovat nežádoucí informace. Když už někde prosáknou. Aby se občan neplašil.

Jenže black out je  reál. Přesně před rokem mu Evropa unikla doslova o zlomky  vteřin.  Jak se  sndano dočte v

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

a  o tom, že  skutečně udeří nepochybuje například ani Dana  Drábová

Blackout v Evropě? Bude, otázka je kdy, ohromila Drábová

Troufnu si prohlásit, že nyní je jasné, proč  mainstream totálně odignoroval Tykačovo sdělení a proč se náhle probudilo jedině a vždycky správné Aktuálně.cz, tak, jak to učinilo.

My ten black out , navíc  v hodně drsné podobě, potřebujeme  jako prase drbání. Jak říkávala moje babička. Nic jiného už nás neprobere.

Když už to dodatkuji ještě před vydáním, tak přidám i aktuální energetickou  bilanci Německa  z postranního okna. Je to fakt zajímavé, pokud  jste  zvyklí pracovat s daty:

VýstřižekVýstřižek1Výstřižek2

Dávám to proto, že kdyby běžný Němec  víc  myslel, došlo by mu, že když  už  kázal zrušit  jádro, pak se bez „špinavých“  zdrojů, spalující ten odporný  /ruský/ plyn,a le především hnusné a špinavé uhlí naprosto neobejde. Zejména, když  slunce  nesvítí.Což je  asi tak „jen“ 180 dnů z 365 v roce. A vítr  si dovoluje  foukat podle svého a nikoliv podle  předpisu Annaleny  Šílené Baerbockové či Roberta žába na prameni Habecka! Lotr a kazisvět jeden. Bilanci zachránily  plynové elektrárny. Ovšem za cenu toho, že elektřina  se dostala na maximální cenové úrovně. Plyn je prostě  luxus! Ovšem dokud  to Germán nepocítí na své peněžence bude  dál v  těžkém zeleném rauši.

A ještě nesmím zapomenout- Německo, které nás  doslova klackem žene do zeleného ráje/pekla má  zcela vyrovnanou energetickou bilanci! Při normálním dnu, standardním odběru i výrobě. Něco málo vyváží, něco málo dováží. Jsou rádi, že jsou rádi. Hrají to na samé hraně. A nutí ostatní jít do toho hazardu s nimi.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.