BEZ NADPISU…


napsal Xaver

 

Vážení čtenáři, zatím nevím, jak následující sbírku postřehů, názorů či vyznání nazvat. Ale v průběhu psaní možná na něco přijdu.

Dnes jsem byl na dobrovolně povinné zdravotní procházce – po jednom sídlišti, které je tvořeno samými viladomy či jak tomu říkají. Před nimi „přiměřená“ auta a předzahrádky, za některými docela velké zahrady. Už bez nostalgie jsem vzpomínal, jak tu za mého mládí a dětství dětí byla jedna obrovská louka. V létě voňavá květinami a křovinami, v zimě pokrytá bohatou vrstvou sněhu (to ještě matička Země nebo kdo nebláznila s tím oteplováním), kde děti řádily na bobech a saních a dospělí předváděli více či méně zkušeně disciplínu zvanou odborně běžecké lyžování. Často jsem býval mezi nimi, protože jsem ji závodně provozoval na vysoké škole i na vojně.

Ta zdravotní procházka, omezení „společenských“ styků až po dobrovolné karanténování je jediným projevem mé vstřícnosti vůči této vládě, které tak statisticky vypomáhám k nešíření omikronu…Jinak žádný jiný důvod nenacházím, ba naopak jsem už nahromadil dost těch „antivládních“. Avšak kromě účasti na demonstracích, až propuknou, na jaře, nic jiného nechystám – vyjma možných jízlivostí v mém psaní.

V tomto ohledu nemusím chodit daleko. Jako příklad se nabízí ty nehorázné super chaotické kroky nových „covidinženýrů“ (ani nebudu jmenovat) nebo excesy bezideového slepence STAN, spojené se zájezdem poslance Farského do USA a jejich přijatých finančních darů (eufemismus pro úplatky). Ovšem jejich argument stojí za to: žádný předpis jsme neporušili! Je to obdobné, jako kdy bych sousedovi zapálil smradlavý kurník, pak mu ho pomáhal hasit a tvrdil, že jsem neporušil žádný předpis ani zákon. Má svatá právnická prostoto!

Zde musím dodat něco doslova mimořádného. Tuhle se moderátor Řeznáček v  Událostech, komentářích ptal premiéra Fialy, jestli má v této souvislosti obavy ze ztráty důvěry? Odpověděl nebývale razantně: „mám!“… a dodal cosi o hazardování s důvěrou.

Pane premiére, u mě jste se poprvé projevil jako „chlap s gulama“ a – smím-li radit – přidejte vůbec na tvrdosti. Váš spolek nekompetentních, které jste si přilepil na tělo, se musí třást strachy před každým zasedáním vlády. Jinak skončíte včetně ODS jeho přičiněním (!) na historickém vystrkově bez návratu. Nezapomínejte, že po Pirátech vám STAN přikoval železnou kouli i na druhou nohu a asi ta nejtěžší vám visí na krku v podobě nejtrapnějšího stvoření ve vrcholné politice, té, která na vás shlíží z nejvyššího křesla v Parlamentu, kam jste (si) ji posadil.

Když jsem se z té procházky vracel, opřel se do mě na jedné křižovatce tak silný vítr, že pomocí naduté péřové bundy mě skoro obrátil. Kolem nohou mně vířilo listí, papíry od nedalekého kontejneru i pár pohozených nebo ztracených respirátorů (jak dobové!). Zasmál jsem se a připomněl si podobnou scénu z jednoho starého italského filmu, jehož název si bohužel nepamatuju (možná všeznalý vlk mě doplní -nedoplní, tak všeznalý zase není. ale jedna kosířka hbitě  doplnila, že jde o Armacord).

Tam obchází jakýsi zoufalý děda takové malé náměstíčko a vyřvává „io voglio la donna!“ (já chci ženskou), nicméně bez jakékoli pozitivní odezvy v okolních oknech a domech. Vtom na ten prostor vtrhne jako u mě také silný vítr-fičák, kolem hrdiny všechno lítá a víří, i on se motá a scénu končí nešťastným zvoláním „všechno je v prdeli!“ Ani socialistická cenzura to nevystřihla. Nejsem si jist, zda by to tam nechala ta dnešní…?

Když se tak do něho vžiju, vystihl to v jistém smyslu, to je ze svého pohledu, vcelku přesně: mládí je v… to tam, krásná práce také a „ženy, víno zpěv“ už ožívají jen v mysli a vzpomínkách – pokud ještě tato mozková funkce vůbec funguje.

Když to jeho sdělení natáhnu až do „globálna“, nabývám ovšem dojmu, že začíná platit (a místy už platí stoprocentně) také, zejména při pohledu na některé výplody těch, kteří se rozhodli spasit svět, planetu a tím i část všehomíra. Pokud možno hned, což ale nejde, ale nejpozději do několika let. Příkladů, na kterých „staví“, je hodně, stačí zmínit třeba ty „gríndýly“ , elektromobily (když energetika skomírá už teď) a další.

Zaznamenali jste třeba, že kdesi v zácpě na dálnici umrzlo nedávno přes dvacet lidí, protože motorům došel benzín a tím zkolabovalo vytápění…? A teď si představte – například – tu zácpu z elektromobilů, kdy baterie „zhasnou“ řádově rychleji než klasika. A jak dlouho pak bude trvat zozmotání té zácpy?! Těch „ale“ už znalci vypočítali na celé jedno dlouhé pojednání, všechno marné.

Jak daleko může blbství v této oblasti až dojít, předvedla nedávno německá TV stanice WDR. Zločinně za účelem ekologie zneužitý dětský sbor(!) pod profi-sbormistrem pěje na obrazovce skladbu,

z níž ocituji následující verše:

Moje babička říká, že motocykl je v pohodě, opravdu v pohodě, opravdu v pohodě.

Používá motorku v pečovatelském domě jako invalidní vozík, moje babička je staré ekologické prase.“

V podobném duchu se nese celá skladba, kde se ta odporná fráze několikrát opakuje! Chce se mi po shlédnutí toho videa zvolat k tomu filmovému hrdinovi: dědo, svatá pravda! Proč někdo tak tupě hloubí generační příkopy napříč rodinami?! Stačí, že tam existují ty politické (což je ostatně běžné za všech režimů), kterými je „obdařena“ bohužel i ta moje.

K poslednímu střetu u nás došlo dokonce před slavnostní štědrovečerní večeří, kdy jeden z příbuzných (akademik) začal chvástavě chválit současný vládní kabaret (slovy: horší než za Babiše už to nemůže být apod.) a vychrlil na mě tradiční předvolební agitační floskule. Nejvíce jsme se pak zasekli u údajně zbědované a zchudlé země po předchozí vládě a připravenosti a kompetentnosti nastupujících ministrů. Zvláště se ho dotkl můj poukaz na elektrikáře Stanjuru na tak významném postu, který odbyl tím, že Schillerová byla také „jen právnička“. Chápete to?

Rozmíška začala nabývat takové intenzity, až nás zbytek rodiny musel usměrnit s poukazem na ten slavnostní večer. Ona ta sváteční atmosféra byla totiž tak jako tak už poněkud ochladlá, což zavinil ten diskutér: podle tradice přiváželi s manželkou ze svého domu na večeři pro všechny rybí polévku, která se údajně v důsledku nějakého jeho nešikovného manévru vylila na podlahu auta…Takže o jeden zásadní chod byla naše štědrá večeře ochuzena, a na náladě to nikomu nepřidalo. Zvláště, když jsme ji ještě okořenili tou vyhrocenou diskuzí!

Mimochodem, víte, že ve vládě je jen jeden ministr-ekonom, který je však absolventem fakulty zahraničního obchodu? A pokud jde o tu chudou zem, dovolím si jeden „argument“ (přiznávám: možná povrchní, málo průkazný, leč…): v loňském roce bylo v ČR prodáno přes 8000 aut značky Mercedes, což bylo asi páté nebo šesté místo mezi všemi značkami. V sousedním, bohatším Rakousku skončil až kdesi za Škodovkou, které se prodalo 7400 kusů. (Údaje jsem vysérfoval na nějakých webech, takže jsou snad přesné.) A že jsme v úrovni HDP na hlavu dostihli některé západoevropské země, nemusím tady také opakovat.

Mnohý čtenář si asi pomyslel, že dosavadní text jsou jen více či méně zajímavé postřehy a neřeší žádné velké problémy a otázky doby. Sebekriticky přiznávám, že je v tom kus pravdy, na to má KOSA poučenější autory. A tak bych článek ještě uzavřel pouze několika otázkami, na které ti dotčení odpověď dluží – nejen mně!

1)Kdy ty slavné Pandora Papers či jejich místní služebné budou pokračovat v publikování dalších stovek Čechů, podezřívaných z různých finančních nekalostí po celém světě? Jinak si musím myslet, že s nimi přijdou zase až před volbami, pochopitelně na zakázku a s náležitým „zabarvením“. Ptejte se se mnou všichni, kdo a kde můžete, ten „pokoj jim nedarujme“!

Další dotazy by měly směřovat hlavně na naši veřejnoprávní televizi a její i jiné před volbami tak ostře investigativní a údajně objektivní novináře. Berte to pochopitelně jen jako pár příkladů, podobných by bylo ovšem nepočítaně.

2)Například, jak nazírá pan Jurečka na střet zájmů, když jako ministr zemědělství pobíral dotace na svou firmu?

3)Jak „účelně“ byly využity dotace pro nějakou neziskovku  premiéra na jakousi dobročinnost v Barmě? Jako by se nadalo dobročinně působit u nás doma?!

4)Je pod mou úroveň se ptát se na doklady o vzdělání některých ministrů a ministryň, ale mnohé by to jistě zajímalo.

5)Ministr Stanjura prý také za sebou vleče jakousi zátěž, když co by starosta Opavy pobíral dotace na svou firmu Eskon.

6)Ministr spravedlnosti Blažek je údajně namočen v několika justičních kauzách, avšak neřeší to také žádný „objektivní“ a poctivý investigativec.

K tomu to bodu  poznámka  vlka:  Dona  Pabla si podám. Sesbírané už to mám. A je to výživné!

Věřme, že časem se na ně dostane, pokud ovšem dotyční nebudou z tiskovek předčasně utíkat…

Vážení čtenáři, pokud jste dočetli až sem, doplňte si jako v první větě slíbený, možný název článku: ČAS OTÁZEK A PROZŘÍVÁNÍ

Příspěvek byl publikován v rubrice Xaverův nový dům se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.