Ernestova situační zpráva z Ukrajiny a dění kolem Ukrajiny


pro Kosu sesbíral Ernest

https://vk.com/strelkov_info?w=wall-57424472_334939

včera v 21:29

26.01.22. Informace z „RIA“.

„Vyhoštění ruského velvyslance z USA, písemná odpověď, evakuace ambasád NATO. Šéf amerického ministerstva zahraničí Anthony Blinkin na tiskové konferenci hovořil o reakci USA na ruské návrhy týkající se bezpečnostních záruk.

USA nezveřejní odpověď na ruské návrhy ohledně bezpečnostních záruk a očekávají totéž od Moskvy;

▪ USA neohrozí zásadu „otevřených dveří“ NATO a potvrdily to v odpovědi Ruska na bezpečnostní záruky;

USA v nadcházejících dnech zorganizují nové dodávky zbraní na Ukrajinu;

▪ USA dávají přednost diplomatickému řešení;

▪ Spolupráce USA a Ruska je možná v oblastech uvedených v reakci na návrhy Moskvy;

▪ Záleží na Rusku, jak na písemnou odpověď USA zareaguje; Spojené státy jsou připraveny na jakýkoli vývoj.

Západní velvyslanectví na Ukrajině posílají rodiny zpět domů. Některé země také evakuují odborníky a zástupce firem.

***

⚡🇺Ruský velvyslanec v 🇺🇸USA Antonov řekl, že ministerstvo zahraničí vzneslo otázku jeho odchodu.

💬“Na nedávných schůzkách na ministerstvu zahraničí bylo našim zaměstnancům jasně řečeno, že ruský velvyslanec bude nucen do dubna opustit USA, pokud nesplníme řadu amerických podmínek pro udělení víz americké velvyslanecké stráži v Moskvě,“ řekl Antonov.

https://vk.com/strelkov_info?w=wall-57424472_334942

včera v 22:11

26.01.22. Nejnovější zprávy z médií.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg nyní hovoří na tiskové konferenci

▪ NATO poskytlo Rusku písemnou odpověď na své bezpečnostní návrhy;

▪ Rusko musí „stáhnout svá vojska“ z Gruzie, Ukrajiny a Moldavska;

▪ NATO je obrannou aliancí a nebude usilovat o konfrontaci;

▪ NATO se nevzdá zásady „otevřených dveří“;

▪ Aliance vyzvala Rusko, aby navázalo přímou komunikaci. Mělo by se jednat o nouzovou linku pro civilní účely;

▪ NATO zvýšilo bojovou připravenost svých sil. V naději, že dojde k deeskalaci, aliance zvyšuje svou přítomnost, a to i v oblasti Baltského a Černého moře;

▪ Návrhy NATO vůči Rusku jdou ruku v ruce s návrhy USA;

▪ NATO navrhuje Rusku obnovení misí;

▪ NATO navrhuje, aby Rusko obnovilo instruktáže o cvičeních a dialog o kontrole zbrojení, raketových a jaderných zbraních a o vesmíru;

▪ NATO respektuje rozhodnutí Gruzie a Ukrajiny, které se chtějí stát členy aliance, ale také Švédska a Finska, které si přejí zůstat partnery.

https://vk.com/strelkov_info?w=wall-57424472_334946

včera v 23:00

26.01.22. Video z NM DNR.

„⚡ Rozvědka DNR zaznamenala nové dodávky munice kyjevským jednotkám ve všech třech směrech.

❗ Ukrajinští nacionalisté zintenzivnili nábor bojovníků a výcvik útočných skupin

🚨 Ukrajinské okupační úřady upřesnily plány na evakuaci obyvatel frontových oblastí Donbasu – Basurin

💥 Ukrajinci ostřelovali území DNR osmkrát během 24 hodin a vystřelili 43 nábojů.

Ukrajinské armádní jednotky v Doněcku, Horlivce a Mariupolu obdržely nové dávky munice. S odvoláním na údaje zpravodajských služeb to dnes uvedl Eduard Basurin, zástupce šéfa Ředitelství lidových milicí DNR.

„Na železničních stanicích Krasnoarmijsk (severozápadně od Doněcka – pozn. DAN), Družkovka (severozápadně od Horlivky – pozn. DAN) a Zachatovka (severně od Mariupolu – pozn. DAN) byly zřízeny osady. DAN) stanovil příjezd ešalonů s pohonnými hmotami a mazivy a municí určených k doplnění vojenských a operačních rezerv 25., 56., 54., 53. a 36. brigády AFU nacházejících se na linii dotyku,“ poznamenal Basurin.

Dodal, že dodávky munice a pohonných hmot a maziv do skladů brigády budou probíhat v noci po polních cestách, aby se tato skutečnost utajila před OBSE a místními obyvateli. Ukrajinské vedení navíc jedná se zahraničím o dodávkách nedostatkové munice a nábojů.

„Ukrajinské politické vedení jedná se zeměmi NATO, které mají zásoby staré munice pro dělostřelecké systémy ze sovětské éry používané ukrajinskou armádou. Probíhají jednání mezi ministerstvy obrany České republiky a Ukrajiny o poskytnutí dělostřeleckých granátů ráže 152 mm pro AFU,“ zdůraznil Basurin.

Ukrajinští nacionalisté zintenzivnili nábor bojovníků, kteří dříve bojovali v Donbasu. Dnes to řekl Eduard Basurin, zástupce vedoucího Ředitelství lidových milicí DNR.

„Agenturní zdroje zaznamenaly nárůst aktivit ukrajinských nacionalistických organizací. Náborová místa v Charkově, Bílé Cerkvi, Chersonu a Dněpropetrovsku vybírají bojovníky z řad ukrajinských občanů, kteří mají zkušenosti z bojových operací na Donbasu,“ uvedl Basurin.

Dodal, že s bojovníky probíhají vojenské výcvikové tábory. „Kromě toho se shromažďují prostředky na nákup vozidel a vybavení pro nacionalistické útočné skupiny,“ zdůraznil zástupce vedoucího UNM.

Ukrajinské úřady se připravují na možnou evakuaci obyvatel frontových osad v Donbasu. Dnes to řekl Eduard Basurin, zástupce vedoucího Ředitelství lidových milicí DNR.

„Z našich zpravodajských zdrojů jsme obdrželi informaci, že vedení vojenské a civilní správy v Doněcké a Luhanské oblasti dostalo pokyn upřesnit plány evakuace obyvatel žijících ve frontových osadách a zkontrolovat vozidla a zařízení určená k přepravě a ubytování evakuovaných,“ řekl.

Basurin dodal, že velení OOC pověřilo šéfy vojenských nemocnic, aby připravili místa pro dárcovství krve a byli připraveni nasadit další lůžka, stejně jako zaslat požadavky na obvazový materiál. Zdravotnický personál byl vyškolen pro rozmístění a obsluhu míst pro příjem a třídění zraněných.

Po novoročních a vánočních svátcích se v Donbasu zvýšil počet

Ukrajinští vojáci (VFU) za posledních 24 hodin osmkrát porušili režim klidu zbraní Informovalo o tom dnes zastoupení republiky při SVPK.

Uvádí se, že pod palbou se ocitly Vasylevka, Spartak, Gornjak, Okťabr a osada šachty Trudivskij v doněckém směru a Bělaja Kamenka a Dzeržinskoje v mariupolském směru.

Ukrajinci používali různé typy granátometů, včetně AGS, SPG, RPG. Celkem bylo vystřeleno 43 granátů.

Nebyly zaznamenány žádné oběti ani škody na infrastruktuře.

Po novoročních a vánočních svátcích došlo v Donbasu k nárůstu napětí. Zástupce velitele vedení domobrany DNR Eduard Basurin dříve prohlásil, že Ukrajina se připravuje na novou ofenzivu. Zejména se objevují zprávy o posilování ukrajinského uskupení v zóně konfliktu radikály, o přesunu raketometů a zbraní NATO a o aktivním výcviku chemických jednotek.“

3:18

Mimořádné prohlášení plukovníka E. Basurina, oficiálního mluvčího armády DNR

https://vk.com/strelkov_info?w=wall-57424472_334955

včera v 23:50

26.01.22. Video pro média.

„⚡ MGB DLR zabránila teroristickým činům ukrajinských speciálních služeb proti obyvatelům republiky. Ministerstvo státní bezpečnosti DLR obdrželo informace o přípravách ukrajinských speciálních služeb na sabotáže ve frontových osadách na území republiky. Informovala o tom tisková služba MGB DLR.

Při pátracích akcích u Dokučajevska objevilo Ministerstvo národní bezpečnosti DLR v opuštěném domě skrýš s 1,6 kg TNT, 20 ručními granáty a 15 náboji do granátometu. Podle dostupných informací byla munice připravena agenty ukrajinských zvláštních služeb k dalšímu použití v sérii sabotážních a teroristických útoků, jejichž cílem byla destabilizace situace v republice.

Je třeba poznamenat, že právě díky aktivní pomoci občanů republiky zabránily ukrajinským tajným službám v krutých plánech proti civilnímu obyvatelstvu. Ministerstvo státní bezpečnosti v současné době přijímá opatření k rozbití nepřátelské sabotážní sítě.

„Občané DNR! Žádáme vás, abyste byli bdělí, projevovali aktivní občanský postoj a nezůstávali lhostejní. Jakékoli informace o přípravách na teroristické útoky mohou zachránit nejeden lidský život.Společně dokážeme vzdorovat teroristické válce rozpoutané zločineckým kyjevským režimem!“, píše se ve zprávě.

1:20

Ukrajinské speciální služby připravují sabotáže ve frontových oblastech DNR

https://korrespondent.net/world/4441186-ssha-otvetyly-rf-po-harantyiam-bezopasnosty

Velvyslanec USA přijíždí na ruské ministerstvo zahraničí, aby Moskvě předal písemné odpovědi na ruské návrhy týkající se „bezpečnostních záruk“.

Velvyslanec USA v Moskvě John Sullivan přijel na ruské ministerstvo zahraničí, aby předal písemné odpovědi USA na ruské návrhy týkající se „bezpečnostních záruk“. Ve středu 26. ledna o tom informoval list Kommersant.

Podle listu Sullivan předal dva dokumenty, jeden z USA a druhý z NATO.

Agentura Bloomberg den předtím napsala, že reakce USA na ruské návrhy by mohla zahrnovat:

– Seznam oblastí, o nichž jsou USA a NATO ochotny s Ruskem jednat;

– seznam ruských akcí a činů, které vyvolávají obavy Evropy.

Podle agentury je nepravděpodobné, že by USA ve své odpovědi projednávaly požadavky na „bezpečnostní záruky“ pro Rusko.

Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price předešlý den uvedl, že USA ukázaly Ukrajině předběžný obsah dokumentu, aby si vyslechly názor ukrajinských partnerů a zohlednily jej v konečném znění odpovědi Kremlu.

„Tyto reakce nebudou překvapením pro NATO, Evropskou unii ani pro Ukrajinu,“ zdůraznil Price s tím, že pro Rusko nebude překvapením ani reakce USA.

Rádi bychom upozornili, že Lavrovův náměstek Alexandr Gruško dříve uvedl, že Rusko již obdrželo od Západu některé ústní odpovědi a nyní čeká na písemné.

Rusko rovněž přislíbilo, že „přijme opatření“, pokud Západ nebude reagovat. Rusko přijme „nezbytná protiopatření“, pokud se mu nedostane konstruktivní odpovědi ze strany Západu, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

https://korrespondent.net/world/4441189-chekhyia-peredast-ukrayne-chetyre-tysiachy-artsnariadov

https://korrespondent.net/world/4441168-evropa-bez-haza-posledstvyia-sanktsyi-protyv-rf

Západní představitelé nadále varují Rusko před jeho plány na Ukrajině. Západní země se zároveň dohodly na solidární reakci v případě předpokládané ruské invaze a hledají způsoby, jak zásobovat Evropu energií v případě přerušení dodávek plynu z Ruska.

Kdo pomůže

Americká administrativa tvrdí, že jedná s dodavateli ropy a zemního plynu po celém světě, aby zabránila energetické krizi v Evropě. Již nyní jsou si prý jisti, že Evropa nebude uprostřed zimy čelit přerušení dodávek, pokud se Vladimir Putin rozhodne použít svou dosud nejsilnější ekonomickou zbraň.

V současné době pochází přibližně třetina evropského dovozu ropy a zemního plynu z Ruska. Někteří evropští politici se obávají, že uvalení příliš tvrdých hospodářských sankcí v případě ruské invaze na Ukrajinu by se mohlo vrátit jako bumerang na jejich vlastní ekonomiky.

Podle agentury Bloomberg, která se odvolává na dokumenty, Německo trvá na vynětí energetického sektoru ze sankčního balíčku, protože se obává, že bez tohoto vynětí by mohly být ohroženy dodávky plynu do Evropy. Agentura zároveň upozorňuje, že takové vyloučení by nezabránilo případným opatřením proti plynovodu Nord Stream 2.

Austrálie zvažuje další dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy v případě jeho nedostatku.

Australský ministr pro zdroje Keith Pitt prohlásil, že země je „předním a nejspolehlivějším vývozcem LNG na světě“ a je „připravena pomoci s jakoukoli žádostí o další dodávky“. Australská vláda rovněž vyzvala k deeskalaci napětí a „ponechala si otevřené dveře“ pro sankce proti ruským představitelům v případě invaze na Ukrajinu, dodává The Guardian.

Rusko bude trpět více

Pokud se však Rusko rozhodne zcela přerušit dodávky plynu do Evropy, utrpí podle časopisu The Economist největší ztráty samo.

Článek dochází k závěru, že pokud Vladimir Putin znovu napadne Ukrajinu a Západ uvalí na Rusko sankce, může si Rusko na rozdíl od SSSR dovolit uzavřít všechny plynovody, kterými proudí ruský plyn na Západ. Pokud k tomu dojde, bude Evropa v krátkodobém horizontu čelit finančním a logistickým potížím, ale Rusko bude trpět více z dlouhodobého hlediska.

Jaime Concha, zástupce šéfredaktora časopisu Energy Intelligence, odhaduje, že bez započtení pokut by přerušení dodávek plynu do Evropy stálo Gazprom 203 až 228 milionů dolarů denně na ušlých příjmech. Pokud by toto embargo trvalo tři měsíce (a Putinův vliv na jaře, kdy poptávka po plynu klesne na pouhých 60 % lednové poptávky, slábne), ztráta příjmů z prodeje by činila asi 20 miliard dolarů.

Ztráta takového rozsahu by zničila ekonomiku SSSR, ale ruská centrální banka má nyní rezervy ve výši přibližně 600 miliard dolarů a takový úder by snadno ustála.

Hrozba ruské invaze na Ukrajinu navíc způsobila nárůst cen plynu a ropy (většina ruských příjmů z energetiky pochází z ropy, nikoli z plynu). Podle prognózy banky JPMorgan Chase by Gazprom v případě, že by nedošlo k válce, díky vyšším cenám dosáhl v letošním roce hrubého provozního zisku přes 90 miliard dolarů, zatímco v roce 2019 by to bylo 20 miliard dolarů.

Podle Davida Victora z Kalifornské univerzity v San Diegu by v případě úplného zastavení vývozu plynu z Ruska byly nejvíce postiženy Slovensko, Rakousko a některé části Itálie. Z velkých zemí je v případě takového vývoje nejzranitelnější Německo.

https://korrespondent.net/world/4441209-blynken-rasskazal-ob-otvete-ssha-na-harantyy-bezopasnosty-rf

Blinken hovoří o reakci USA na ruské „bezpečnostní záruky

Text: Sofia Brovchenko, 26. ledna 2022, 20:27

Blinken odhalil reakci USA na ruské „bezpečnostní záruky“.

Diplomacie má největší šanci na úspěch, pokud existuje prostor pro důvěrná jednání, řekl Blinken a dodal, že ministerstvo zahraničí dokument nezveřejní.

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken na tiskové konferenci ve středu 26. ledna odhalil obsah americké odpovědi na ruské „bezpečnostní záruky“.

V písemné odpovědi USA a spojenci nastínili své názory. Zhodnotila také požadavky Ruska a naznačila oblasti, v nichž by Washington a Kreml mohly najít společnou řeč.

„Dali jsme jasně najevo, že existují klíčové zásady, které budeme dodržovat a hájit. Včetně svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny a práva zemí zvolit si své bezpečnostní uspořádání a spojenectví,“ zdůraznil Blinken.

Dodal, že ministerstvo zahraničí dokument nezveřejní.

„Dokument nezveřejníme, protože věříme, že diplomacie má největší šanci na úspěch, pokud vytvoříme prostor pro důvěrná jednání. Doufáme, že Rusko bude mít stejnou vizi a bude brát naše návrhy vážně,“ řekl Blinken.

Uvedl, že odpověď se dotkla otázky kontroly zbrojení – USA vyjádřily ochotu uzavřít v tomto ohledu další dohody.

Blinken zároveň zdůraznil, že Washington je připraven spolupracovat s Kremlem, pokud Rusko zastaví deeskalaci a agresi vůči Ukrajině.

„Naše reakce je koordinována s Ukrajinou a Evropou. Jejich názory a přání jsme zohlednili v naší odpovědi Moskvě,“ shrnul Blinken.

Připomeňme, že USA odpověděly Rusku na „bezpečnostní záruky“. Americký velvyslanec přijel na ruské ministerstvo zahraničí, aby Moskvě předal písemné odpovědi na ruské návrhy týkající se „bezpečnostních záruk“.

Již dříve se v rozhovorech s Ruskem objevila tabuizovaná témata. USA nehodlají s Ruskem diskutovat o členství v NATO, stažení zbraní z Evropy a návratu „doby“ z roku 1997.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ernestova svodka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.