Co byla/je demokratická Ukrajina a jak ji zneužíval Západ/USA v dokumentaci amerického novináře II.


dokončení ze včerejška

Duben 2019: Ukrajinský soud rozhodl, že znárodnění PrivatBank bylo nezákonné. Ukrajinská centrální banka uvedla, že znárodnění nebude možné zvrátit a že se proti rozhodnutí odvolá.

POZNÁMKA: Kolomoisky prohlašuje, že nemá žádný zájem na převzetí kontroly nad bankou a požaduje 2 miliardy dolarů jako náhradu za ztráty, které podle něj vznikly během znárodnění.

Duben 2019: Hunter Biden opouští představenstvo Burisma Holdings

1. dubna 2019: The Hill publikuje online další článek od stejného konzervativního investigativního sloupkaře Johna Solomona, který posouvá příběh Trumpa a Giulianiho o Bidenovi. Článek uvádí, že Shokin v písemných odpovědích na otázky řekl, že plánoval vyšetřování Burismy, než byl vyhozen, včetně výslechu všech členů výkonné rady.

POZNÁMKA: Článek říká, že Lucenko, Šokinův nástupce, a „spis případu“ naznačují, že kancelář generálního prokurátora řešila tři případy související s Burismou a že „nejvýraznější“ případ byl postoupen Národnímu úřadu pro boj s korupcí Ukrajiny ( NABU), kterou Solomon sugestivně popisuje jako „v těsném spojení s americkou ambasádou v Kyjevě“, i když bylo již dlouho veřejně známo, že západní příznivci Ukrajiny a ukrajinští protikorupční aktivisté úřad silně podporovali. Článek říká, že NABU případ uzavřela.

18. dubna 2019: Kyjevský soud zrušil rozhodnutí ukrajinské centrální banky z roku 2016 prohlásit PrivatBank za insolventní a vyhrožoval zrušením znárodnění z roku 2016. Banka se proti rozhodnutí odvolá.

18. dubna 2019: Veřejně byla zveřejněna upravená zpráva zvláštního právního zástupce Roberta Muellera, která nastiňuje výsledky jeho vyšetřování ruského vměšování do voleb v roce 2016.

21. dubna 2019: Volodymyr Zelenskyj je zvolen prezidentem Ukrajiny, aby nahradil Petra Porošenka. Řídil protikorupční program „nulové tolerance“.

21. dubna 2019: Trump volá, aby mu poblahopřál, jejich první známá přímá komunikace.

Trump „naléhal na pana Zelenského, aby se zkoordinoval s panem Giulianim a pokračoval ve vyšetřování ‚korupce‘, uvádí New York Times (25. září 2019).

25. dubna 2019: Joe Biden formálně oznámil svou kandidaturu na demokratickou prezidentskou nominaci a prezidenta.

25. dubna 2019: Trump řekl Fox News , že generální prokurátor Bill Barr zvažuje obvinění, že se Ukrajinci snažili pomoci v prezidentské kampani Hillary Clintonové v roce 2016 tím, že odhalili škodlivé informace o Paulu Manafortovi.

„Dovedu si představit, že [Barr] by to chtěl vidět. …Určitě bych se obrátil na generálního prokurátora a uvidíme, co na to řekne,“ řekl Trump.

Fox News uvádí, že „Trump zopakoval svému osobnímu právnímu zástupci Rudimu Giulianimu, kterému ve středu [24. dubna] napsal na Twitter: ,Dávejte pozor na Ukrajinu.’“

29. dubna 2019: „Američtí úředníci s přímými znalostmi situace“ sdělili informátorovi, že americká velvyslankyně Yovanovitch byla „náhle odvolána“ do Washingtonu ke „konzultacím“ a „s největší pravděpodobností bude odvolána ze své pozice“.

POZNÁMKA: Ministerstvo zahraničí 6. května oznámilo, že velvyslankyně ukončí svou misi. Řekli, že to bylo „podle plánu“, ale ve skutečnosti byl její úkol zkrácen kvůli Lucenkovým obviněním. Giuliani řekl ukrajinskému novináři v rozhovoru zveřejněném 14. května, že Yovanovitch byla „odstraněna… protože byla součástí úsilí proti prezidentovi,“ napsal informátor.

Přibližně ve stejnou dobu oznamovatel píše, že se „od amerického úředníka dozvěděl, že se ‚společníci‘ pana Giulianiho pokoušeli navázat kontakt s přicházejícím Zelenského týmem.“ Nevěděl, zda tito společníci byli titíž dva podnikatelé (Parnas a Fruman), kteří spojovali Giulianiho se Shokinem a Lucenkem.

1. května 2019: Generální prokurátor William Barr klopýtá a zdá se, že se snaží vyhnout odpovědi americké senátorce Kamale Harrisové během slyšení senátního soudního výboru, když se ptá,

„Požádal někdy prezident nebo někdo v Bílém domě, abyste zahájili vyšetřování někoho?“ Nakonec ve své odpovědi říká: „Nevím.“

9. května 2019: Giuliani řekl New York Times , že plánuje odcestovat do Kyjeva a setkat se s nově zvoleným prezidentem Zelenským, aby ho vyzval, aby prošetřil oba Bideny a také Ukrajince, kteří mohli spolupracovat s kampaní Hillary Clintonové za odhalení informací o Manafortovi.

„Nevměšujeme se do voleb, pleteme se do vyšetřování, na což máme právo,“ říká Giuliani deníku. „Na tom není nic nezákonného,“ řekl. „Někdo by mohl říct, že je to nevhodné.“

POZNÁMKA: Noviny uvádějí, že jde o cestu

„Součást měsíce trvajícího úsilí bývalého starosty New Yorku a malé skupiny Trumpových spojenců, kteří se snaží vzbudit zájem o ukrajinská vyšetřování. Jejich motivací je pokusit se zdiskreditovat vyšetřování zvláštního právního zástupce; podkopat případ proti Paulu Manafortovi, vězněnému bývalému předsedovi kampaně pana Trumpa; a potenciálně poškodit pana Bidena, prvního kandidáta na prezidentskou nominaci demokratů v roce 2020.“

Tato zpráva zažehne bouři dvoustranného odsouzení, že Giuliani neoprávněně hledá pomoc zahraniční vlády ve prospěch Trumpovy kampaně za znovuzvolení.

V pozdějším úvodníku pro Washington Post (21. září 2019) bývalý ukrajinský protikorupční aktivista a člen parlamentu Serhiy Leščenko píše:

„Giuliani se pokusil navštívit Ukrajinu v květnu 2019 s výslovným účelem zapojit Zelenského do tohoto procesu. Jeho cíl byl zcela jasný: Plánoval požádat Zelenského, aby zasáhl do amerických voleb na Trumpově straně.

9. května 2019: Giuliani v rozhovoru pro Fox News svou teorii ukrajinské tajné dohody s kampaní Hillary Clintonové v roce 2016, aby pošpinil Trumpa obviněními z plateb Manafortem.

Giuliani říká, že takovou informaci obdržel „asi před třemi nebo čtyřmi měsíci“. Giuliani také diskutuje o své teorii o Bidenových na Ukrajině a snaží se do obou zapletit americkou ambasádu.

10. května 2019: Trump v rozhovoru pro Politico ,

„Určitě by bylo vhodné, kdyby požádal generálního prokurátora Barra, aby zahájil vyšetřování Bidena. „Nemluvil jsem s ním o tom.“ Promluvil bych si s ním o tom? To mě nenapadlo,“ dodává.

POZNÁMKA: Trump říká, že vidí Bidena jako jasného lídra v klání demokratů a přirovnává to k jeho vlastnímu nárůstu směrem k republikánské nominaci v roce 2016. Také říká, že bude mluvit s Giulianim o plánované cestě bývalého starosty na Ukrajinu ao tom, že „dlouho“ o tom nediskutoval.

11. května 2019: Giuliani řekl Fox News , že odvolal svou cestu na Ukrajinu, protože se domnívá, že by „vešel do styku se skupinou lidí, kteří jsou nepřáteli prezidenta a v některých případech nepřáteli Spojených států“, zvláště drsný odkaz, který zní, jako by byl určen ukrajinským protikorupčním reformátorům, kteří odmítají jeho a Trumpovy konspirační teorie. Rozhodnutí následuje po odporu obou stran ve Spojených státech kvůli Giulianiho hledání zahraniční podpory pro Trumpovo znovuzvolení.

POZNÁMKA: Bývalý ukrajinský poslanec parlamentu Serhij  Leščenko a bývalý americký velvyslanec na Ukrajině John Herbst tvrdí, že Zelenskyj ve skutečnosti odmítl Giulianiho žádost o schůzku, což by mohlo vysvětlit Giulianiho tón odmítnutí. Herbst komentoval,

„Chápu, že strana zvoleného prezidenta a jeho skupina řekli, že zvolený prezident [Zelenskyy] nevidí důvod mít schůzku o otázce, která je tak transparentně americkou vnitropolitickou záležitostí.“

14. května 2019: Trump nařizuje viceprezidentovi Miku Penceovi „zrušit svou plánovanou cestu na Ukrajinu, aby se zúčastnil inaugurace prezidenta Zelenského. Místo toho vedl americkou delegaci ministr energetiky Rick Perry,“ píše whistleblower, který cituje nejmenované „americké úředníky“.

„Podle těchto úředníků jim bylo také ‚jasně řečeno‘, že prezident se nechce setkat s panem Zelenským, dokud neuvidí, jak se Zelenskyj ‚rozhodl jednat‘,“ napsal informátor.

14. května 2019: Ukrajinský generální prokurátor Lucenko řekl Bloomberg News , že nemá „žádné důkazy o provinění“ ani jednoho z Bidenů a že ani Hunter Biden, ani Burisma nebyli předmětem žádného současného vyšetřování. Řekl, že plánoval poskytnout americkým úřadům informace o platbách správní rady Burismy, aby si USA mohly ověřit, zda Hunter Biden platil daně ze svých příjmů, ačkoli na Ukrajině neexistují žádná omezení ohledně toho, kolik může společnost zaplatit členům správní rady.

14. května 2019: Generální prokurátor Barr pověřil Johna Durhama, amerického prokurátora v Connecticutu, aby vedl vyšetřování původu ruského vyšetřování. Barr údajně zahájil vyšetřování vyšetřování asi před třemi týdny.

18. května 2019: Giuliani na Twitteru opakuje své tvrzení, že Zelenskyj

„Obklopil se některými lidmi, kteří jsou nepřáteli Trumpa.“

20. – 24. května 2019: Zelenskyj je inaugurován jako prezident a přebírá funkci po Porošenkovi. Krátce poté oznamovatel píše,

„Veřejně bylo oznámeno, že se pan Giuliani setkal se dvěma dalšími ukrajinskými úředníky: ukrajinským zvláštním protikorupčním prokurátorem panem Nazarem Kcholodnyckym a bývalým ukrajinským diplomatem jménem Andriy Teličenko.“ (Veřejné zprávy o těchto setkáních zahrnovaly ukrajinská a americká média.) Oba, pokračuje informátor, „jsou spojenci pana Lučenka a vznesli podobná obvinění“ v sérii článků v The Hill . Dva podnikatelé Parnas a Fruman, kteří spojili Giulianiho se Shokinem a Lučenkem, se údajně připojují k setkání s Giulianim a Kcholodnyckym v Paříži.

Polovina května až začátek července 2019: Podle stížnosti oznamovatele mi v tomto období „několik představitelů USA řeklo, že ukrajinské vedení bylo vedeno k přesvědčení, že schůzka nebo telefonát mezi Trumpem a prezidentem Zelenským bude záviset na tom, zda Zelenskyj projeví ochotu ‚play ball‘ o problémech, které veřejně odvysílali pan Lucenko a pan Giuliani.“

21. května 2019: PrivatBank podala v Delaware občanskoprávní žalobu proti bývalým vlastníkům banky s tvrzením, že recyklovali 470 miliard dolarů odčerpaných z banky prostřednictvím obchodů v USA.

Kolomojskij ani žádná ze spřízněných stran nebyli na Ukrajině obviněni z žádných trestných činů.

POZNÁMKA: Žaloba v Delaware popisuje „schéma Ponziho typu“, který přesměroval výnosy z úvěru přes pobočku PrivatBank na Kypru subjektům v USA, kde byly peníze použity na nákup nemovitostí a různých oceláren na Středozápadě – čímž vznikly tyto společnosti kterou Kolomojskij spoluvlastní největší vlastníky komerčních nemovitostí v Clevelandu.

Obviňuje muže z toho, že během deseti let přesunuli na Kypr ohromujících 470 miliard dolarů – což je zhruba dvojnásobek hrubého domácího produktu ostrova za stejné období – prostřednictvím „recyklace půjček“.

23. května 2019: Setkání Bílého domu včetně Kurta Volkera, Perryho a/nebo Sondlanda. Na schůzku se bez upřesnění odkazuje v předvolání Sněmovny reprezentantů z 30. září 2019 Giulianimu. Volker tweetoval, že schůzka měla informovat Bílý dům o nedávné cestě jejich a republikánského senátora Rona Johnsona na Ukrajinu.

4. června 2019: Jared Kushner, Trumpův zeť a hlavní poradce, sedí vedle Zelenského na večeři v Bruselu pořádanou americkým velvyslancem při Evropské unii Gordonem Sondlandem, která je součástí časných oslav Dne nezávislosti USA na velvyslanectví . Kushner se odpojil z Trumpovy návštěvy Spojeného království, aby se zúčastnil této příležitosti v Bruselu.

11. června 2019: Zelenskyj zaslal parlamentu návrh, aby odvolal úřadujícího generálního prokurátora Lucenka.

13. června 2019: Trump říká, že by přijal špínu na své politické rivaly od cizí vlády, prohlášení zaznamenal informátor, jehož stížnost odkazuje na relevantní rozhovor prezidenta s Georgem Stephanopoulosem z ABC News.

21. června 2019: Giuliani tweety,

„New Press of Ukraine stále mlčí o vyšetřování ukrajinského vměšování do voleb v roce 2016 a údajného Bidenova úplatku prezidenta Porošenka. Je čas na vedení a prozkoumání obojího, pokud chcete očistit, jak byla Ukrajina zneužívána lidmi Hillary a Obamy.“

Začátek až polovina července 2019: Trump říká svému úřadujícímu náčelníkovi štábu Micku Mulvaneymu, aby zadržel téměř 400 milionů dolarů na vojenskou pomoc Ukrajině nejméně týden před telefonátem s ukrajinským prezidentem Zelenským, uvádí Washington Post . Rozhodnutí oznámila OMB úředníkům ministerstva zahraničí a obrany 18. července. Post obsahuje podrobnosti o interních procesech, včetně toho, že „kromě Boltona [poradce prezidenta pro národní bezpečnost] několik dalších úředníků administrativy uvedlo, že nevědí, proč byla pomoc poskytnuta. zrušení nebo proč schůzka nebyla naplánována.“

POZNÁMKA: Zastavení financování je v rozporu s postojem Trumpovy administrativy ve prospěch pomoci při obraně Ukrajiny proti silám podporovaným Ruskem bojujícím o kontrolu nad východní Ukrajinou. Administrativa schválila prodej smrtících obranných zbraní v roce 2017, což je krok, kterému se Obamova administrativa bránila. Ministerstvo obrany provedlo nařízenou kontrolu a rozhodlo, že podpora by měla pokračovat, a informovalo Bílý dům o svém doporučení, podle Politico a CNN .

Poradce pro národní bezpečnost John Bolton chtěl také uvolnit finanční prostředky na pomoc Ukrajině omezit ruskou agresi, uvádí Washington Post .

Fox News uvádí, že „Pentagon, ministerstvo zahraničí a Rada národní bezpečnosti byly ‚jednomyslné‘ v podpoře pomoci Ukrajině a že Trump při zadržování pomoci v létě jednal sám.

19. července 2019: Andrij Jermak, hlavní pobočník Zelenského, údajně žádá o pomoc zvláštního zástupce ministerstva zahraničí pro vyjednávání s Ukrajinou Kurta Volkera, aby se spojil s Giulianim. Volker posílá textovou zprávu Giulianimu a říká:

„Pan. Starosta – dnes ráno si opravdu užil snídani. Jak bylo řečeno, spojuji vás zde s Andrejem Jermakem, který má velmi blízko k prezidentu Zelenskému.

POZNÁMKA: Jermak mluví s Giulianim poprvé po telefonu. Diskutují o požadavcích Trump-Giuliani na vyšetřování a přání nového ukrajinského vůdce uspořádat schůzku v Bílém domě, aby potvrdil pokračující podporu USA Ukrajině.

„Pan. Giuliani v létě během televizních vystoupení opakovaně vyzdvihoval Ukrajinu kvůli korupci a vyvíjel tlak na novou vládu pana Zelenského. Jermak zavolal panu Giulianimu a požádal ho, aby to ztišil, podle osoby obeznámené s hovorem. Pan Giuliani v reakci navrhl, aby Ukrajina prošetřila vztah Huntera Bidena s Burismou,“ uvádí Wall Street Journal (26. září).

22. července 2019: Odvolací soud v Londýně zahájí slyšení, aby rozhodl, zda mají anglické soudy pravomoc nad případem PrivatBank a zda by zmrazení aktiv mělo být zrušeno u aktiv ve vlastnictví Kolomojského a Bogoljubova.

července 2019: „Během meziagenturních jednání představitelé OMB znovu výslovně uvedli, že pokyn k pozastavení této pomoci přišel přímo od prezidenta, ale stále si nebyli vědomi politického odůvodnění,“ napsal informátor.

24. července 2019: Zvláštní právní zástupce Robert Mueller vypovídá ve dvou slyšeních před soudním a zpravodajským výborem Sněmovny reprezentantů o své zprávě.

25. července 2019: Textová zpráva mezi Volkerem a Jermakem – poradcem ukrajinského prezidenta Zelenského – ke které došlo těsně před hovorem Trump-Zelenskiy, Volker píše:

„Slyšeli jsme z Bílého domu – za předpokladu, že prezident Z přesvědčí Trumpa, že bude vyšetřovat/“dostane se na kloub tomu, co se stalo“ v roce 2016, uvedeme datum návštěvy Washingtonu.“

25. července 2019: Gordon Sondland, americký velvyslanec v Evropské unii, odcestoval na Ukrajinu a setkal se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským

POZNÁMKA: V pátek republikánský senátor Ron Johnson (Wisc.) řekl Wall Street Journal , že Sondland mu koncem srpna pověděl, že nabídka Trumpovy administrativy pomoci Ukrajině byla spojena s ochotou země pokusit se vykopat špínu na Demokratickou stranu. syna kandidáta Joea Bidena Huntera Bidena, který dříve pracoval pro ukrajinskou společnost. Johnson řekl deníku , že problém konzultoval s Trumpem, který popřel pravdivost.  

25. července 2019: Trump a Zelenskyy mají druhý rozhovor. Anglická tisková zpráva vydaná kanceláří Zelenskyy o výzvě říká:

„Donald Trump je přesvědčen, že nová ukrajinská vláda bude schopna rychle zlepšit image Ukrajiny, dokončit vyšetřování korupčních případů, které brzdily interakci mezi Ukrajinou a USA. Potvrdil také pokračující podporu suverenity a územní celistvosti Ukrajiny ze strany Spojených států a připravenost americké strany plně přispět k implementaci programu rozsáhlých reforem v naší zemi.

Oba prezidenti „se dohodli, že budou věcně diskutovat o praktických otázkách ukrajinsko-americké spolupráce během návštěvy ukrajinské hlavy státu ve Spojených státech,“ pokračovalo prohlášení.

Zelenskyj doufal ve vřelé přijetí od amerického prezidenta a setkání v Bílém domě jako důležitý signál k potvrzení pokračující americké podpory ukrajinské válce proti ruským silám ovládajícím východ země a v úsilí o komplexní reformy a ekonomický rozvoj. Ukrajinští obhájci v USA si také mysleli, že pozvání do Bílého domu přijde každm dnem, ale nikdy nebylo naplánováno.

POZNÁMKA: Stížnost informátorů zpravodajské komunity odhalená v září, která se údajně týká hovoru Trump-Zelenský z 25. července, vyvolala záplavu odhalení o konverzaci až do odtajnění přepisu hovoru.

Před zveřejněním přepisu Trump přiznává, že během hovoru hovořil s Bidenem a říká, že americké financování Ukrajiny je v sázce.

26. července 2019: Zvláštní zástupce USA pro jednání na Ukrajině Kurt Volker a americký velvyslanec při Evropské unii Gordon Sondland se setkali se Zelenským v Kyjevě. Tito dva radili ukrajinskému vůdci, „jak se ‚orientovat‘ v požadavcích, které prezident vznesl na pana Zelenského,“ podle stížnosti oznamovatele.

28. července 2019: Ředitel Národní zpravodajské služby Dan Coats podal svou rezignaci s účinností od 15. srpna. Jeden z nejdéle sloužících členů kabinetu prezidenta Trumpa Coats také občas vzbudil hněv svého šéfa svými politickými neshodami a vlažným schvalováním prezidentových pozic.

31. července 2019: Giuliani se v New Yorku setkal s kyjevským starostou Vitalijem Kličkem, který vede mocenský boj se Zelenskyjem o druhý funkční mandát, který drží jako vedoucí městské správy. Giuliani a Kličko se znají léta – bývalý ukrajinský šampion v boxu si v roce 2008 najal bývalého newyorského starostu jako konzultanta pro svou kampaň za starostu Kyjeva.

POZNÁMKA: Zelenskyj 4. září zbavil Klička funkce vedoucího administrativy, zřejmě ve snaze obnovit kontrolu a rovnováhu v hlavním městě.

srpna 2019: Giuliani se v Madridu setkává s Andrijem Jermakem, hlavním Zelenskyjovým asistentem. Poté, co byl v červnu odmítnut kvůli schůzce v Kyjevě se Zelenským osobně, Giuliani odlétá do Madridu, aby naléhal na poradce nového ukrajinského prezidenta Jermaka, aby vyšetřoval Bidenovy a také prošetřil obvinění, že Ukrajinci se spikli s kampaní Hillary Clintonové v roce 2016 zveřejnit škodlivé informace o Paulu Manafortovi.

POZNÁMKA: Madridská schůzka byla „přímou návazností“ na telefonát Trump-Zelenský z 25. července a konkrétně na jejich diskusi o případech, které americký prezident v tomto rozhovoru uvedl, podle stížnosti informátora. Giuliani z Madridu znovu onovil svá obvinění proti Bidenovým v tweetu z 3. srpna.

Giuliani řekl, že Jermak se zdá být otevřený zvažování vyšetřování, ale také naléhal na schůzku Trump-Zelenský na znamení pokračující americké podpory Ukrajině v její válce proti Rusku a jejímu hospodářskému rozvoji a snahám o vnitřní reformy.

„Mluvil jsem s ním o celém balíčku,“ řekl Giuliani pro Washington Post . The Post uvedl, že „američtí úředníci a členové Trumpovy administrativy chtěli, aby schůzka [mezi dvěma prezidenty] pokračovala, ale Trump osobně odmítl snahy o její uspořádání, podle tří lidí obeznámených s diskusemi.

12. srpna 2019: Trump mluví s reportéry mimo Bílý dům o řadě problémů, včetně následující výměny názorů:

Q: Pane prezidente, plánujete pozvat svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského do Bílého domu? A co byste mu poradil…

PREZIDENT: O kom to mluvíte?

O: Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.

PREZIDENT: Ano.

Q: Plánujete ho pozvat do Bílého domu? A co byste mu poradil, jak komunikovat s Vladimirem Putinem, aby zastavil konflikt na východní Ukrajině?

PREZIDENT: Myslím, že se dohodne s prezidentem Putinem a bude pozván do Bílého domu. A my se na něj těšíme. Už ho pozvali do Bílého domu a chce přijít. A myslím, že bude. Je to velmi rozumný chlap. Chce vidět mír na Ukrajině. A myslím, že opravdu brzy přijde.

12. srpna 2019: Informátor podal stížnost generálnímu inspektorovi zpravodajské komunity (ICIG) Michaelu Atkinsonovi v souvislosti s údajným „naléhavým znepokojením“, že zprávy později odhalují pravděpodobná centra aktivit zahrnujících Trumpa a Ukrajinu. ICIG rozhodne, že stížnost splňuje definici „naléhavého znepokojení“ a je důvěryhodná, a předá ji 26. srpna úřadujícímu řediteli National Intelligence (DNI) Josephu Maguireovi, který byl podle zákona povinen předat stížnost Kongresu. zpravodajských výborů do sedmi dnů.

POZNÁMKA: Ministerstvo spravedlnosti však zastává stanovisko, že zákon neplatí, protože stížnost nezahrnuje „zpravodajskou činnost v rámci odpovědnosti a pravomoci ředitele Národní rozvědky“. Stížnost zůstává pod pokličkou, dokud předseda sněmovního výboru pro zpravodajství 13. září neodhalí její existenci.

srpna 2019: DNI Coats opouští kancelář. Hlavní zástupkyně ředitele Sue Gordonová také rezignuje poté, co bylo jasné, že ji Trump nevybere jako nástupkyni Coatse.

26. srpna 2019: Generální inspektor předá stížnost na informátora ze zpravodajské komunity jednajícímu DNI Maguire.

28. srpna 2019: Tehdejší americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton se stal prvním vysokým představitelem Trumpovy administrativy, který navštívil Kyjev od inaugurace prezidenta Zelenského. Bolton řekl, že oba diskutovali o možném setkání obou prezidentů během cesty, kterou Trump v té době plánoval do Polska.

28. srpna 2019: Politico oznámilo , že Trump zdržoval distribuci 250 milionů dolarů fiskální bezpečnostní pomoci pro rok 2019, kterou Ukrajina potřebuje k vedení války s Ruskem na svém východním křídle, tím, že požádal svou administrativu, aby přezkoumala, jak byla vynaložena.

POZNÁMKA: Pozdržení balíčku pomoci ve stejnou dobu, kdy Trump a Giuliani veřejně agitovali za to, aby Ukrajina vyšetřila Bidena, vyvolává přízrak, že americký prezident používal dolary daňových poplatníků přivlastněné Kongresem jako páku k donucení zahraniční vlády k vyšetřování jeho potenciálního rivala v volby v roce 2020.

Později se ukazuje, že do pozastavení byl zahrnut i samostatný balíček vojenské pomoci ve výši 141,5 milionu USD v zahraničním vojenském financování, v celkové výši téměř 400 milionů USD.

29. srpna 2019: Zelenskyj jmenuje právníka a bývalého náměstka ministra spravedlnosti Ruslana Riaboshapka novým generálním prokurátorem, který nahradí Jurije Lucenka, který ve stejný den odstoupí.

Září 2019: The Wall Street Journal uvádí: „Ukrajinští představitelé na začátku tohoto měsíce vyjádřili znepokojení americkým senátorům, že pomoc byla pozdržena jako trest za odolání tomuto tlaku.“

2. září 2019: Viceprezident Mike Pence, den po setkání s novým ukrajinským prezidentem, přímo neodpověděl na otázku reportéra, zda může Ukrajince ujistit, že zpoždění 250 milionů dolarů americké bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu nesouvisí s prezidentem Tlak Trumpa a Rudyho Giulianiho na Ukrajinu, aby vyšetřovala Bideny.

5. září 2019: Nový generální prokurátor Ruslan Riaboshapka přivádí Vitalije Kaska zpět do úřadu jako prvního náměstka generálního prokurátora, což je krok, který slibuje, že pomůže obnovit integritu úřadu. Kasko je bývalý zástupce Shokina, který skončil z frustrace.

5. září 2019: Generální inspektor pro zpravodajskou komunitu Michael Atkinson informoval předsedu sněmovního výboru pro zpravodajství Adama Schiffa a člena výboru Devina Nunese o existenci stížnosti na oznamovatele  

9. září 2019: Výbor Sněmovny reprezentantů pro zahraniční věci, zpravodajství a dohled a reformní výbory oznámily společné vyšetřování údajných snah Trumpa a Giulianiho vyvolat tlak na Ukrajinu za účelem provedení dvou vyšetřování pro prezidentův politický zisk, včetně hrozeb zadržení 250 milionů dolarů na bezpečnostní pomoc .

Společná tisková zpráva uvádí, že veřejné záznamy ukazují, že úsilí pokračovalo „téměř dva roky“ a bylo vedeno „pod rouškou protikorupční činnosti“.

11. září 2019: Ministerstvo zahraničí oznámilo Kongresu, že poskytne Ukrajině 141,5 milionu USD vojenského vybavení a další pomoc v rámci svého programu „Financování zahraniční armády“, který je dostupný pro řadu zemí. Tato zpráva se objevila další den, 12. září, ve stejnou dobu, kdy americký senátor Lindsey Graham řekl, že administrativa uvolnila držení samostatné vojenské pomoci Ukrajině ve výši 250 milionů dolarů od ministerstva obrany v rámci programu známého jako Ukrajinská bezpečnostní pomoc. Iniciativa. Trump dal povolení úřadujícímu řediteli OMB Russellovi Voughtovi, aby uvolnil finanční prostředky.

POZNÁMKA: Načasování zpráv o obou balíčcích pomoci vede ke spekulacím, že Trumpova administrativa navyšovala své úplatky/vydírání Ukrajiny, ale na zahraničním vojenském financování se pravděpodobně pracovalo měsíce, možná rok.

13. září 2019: Předseda sněmovního výboru pro zpravodajské služby Schiff oznámil, že vydal předvolání k jednání zastupujícímu šéfovi  DNI Maguiremu, aby získal stížnost od oznamovatele podané podle zákona o ochraně zpravodajských komunit (ICWPA), která měla být podle zákona poskytnuta zpravodajským výborům Kongresu.

Schiff říká, že se obává, že stížnost je zadržována „k zakrytí vážného pochybení“ a „k ochraně prezidenta nebo jiných úředníků administrativy“.

17. září 2019: Generální inspektor pro zpravodajskou komunitu zasílá dopis předsedovi zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů Schiffovi a členu žebříčku Nunesovi, v němž uvádí svůj nesouhlas s rozhodnutím administrativy odepřít stížnosti oznamovatele zpravodajským výborům Kongresu.

V dopise generálního inspektora se uvádí, že „předmět související se zveřejněním stěžovatele spadá nejen do jurisdikce DNI, ale vztahuje se k jedné z nejvýznamnějších a nejdůležitějších povinností DNI vůči americkému lidu.“

18. září 2019: Viceprezident Pence telefonicky hovoří s ukrajinským prezidentem Zelenským a diskutuje o plánované schůzce mezi oběma prezidenty během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku příští týden.

Pence „pochválil administrativu prezidenta Zelenského za její odvážné kroky v boji proti korupci prostřednictvím legislativních reforem a nabídl tomuto úsilí plnou podporu USA,“ uvádí se v prohlášení velvyslanectví USA.

19. září 2019:  Bill Taylor, nejvyšší americký diplomat na Ukrajině. odesílá memo Gordonu Sondlandovi, velvyslanci Spojených států v Evropské unii. Taylor, kariérní diplomat říká:

„Myslím, že je šílené zadržovat bezpečnostní pomoc kvůli pomoci s politickou kampaní.“

(O pět hodin později) Sondland odpovídá:

„Bille, věřím, že nemáš pravdu o Trumpových záměrech.“ Prezident se vyjádřil křišťálově jasně, žádná protihodnota jakéhokoli druhu.“ S

POZNÁMKA: Gordon Sondland, hoteliér a republikánský megasponzor, přispěl více než 1 milionem dolarů do prezidentova inauguračního výboru, než byl nakonec nominován a potvrzen jako zástupce Spojených států v Evropské unii, který slouží od července 2018.

20. září 2019: Vysoký poradce ukrajinského ministra vnitra vyzývá Trumpa, aby podal oficiální žádost americké vlády, pokud chce vyšetřování Bidena. poradce,

Anton Geraščenko řekl The Daily Beast, že „v současnosti neprobíhá žádné otevřené vyšetřování“.

Dodává: „Je zřejmé, že Trump nyní hledá kompro, aby zdiskreditoval svého protivníka Bidena, aby se pomstil za svého přítele Paula Manaforta, který si odpykává sedm let ve vězení.

22. září 2019: Po dnech, kdy trval na tom, že na jeho telefonátu se Zelenským nebylo nic nevhodného, ​​Trump přiznává, že během jejich telefonátu 25. července diskutoval s ukrajinským vůdcem o Joe Bidenovi.

„Rozhovor, který jsem měl, byl z velké části blahopřejný, do značné míry o korupcí, veškerou korupcí, která se odehrává, a především skutečností, že nechceme, aby naši lidé, jako je viceprezident Biden a jeho syn, přispívali ke korupci, která už na Ukrajině je,“ řekl Trump. reportéřům.

22. až 23. září 2019: Trump ve dvou sériích poznámek k novinářům, kteří se ho ptali na jeho telefonát se Zelenským z 25. července, zřejmě potvrzuje spojení mezi finanční pomocí USA pro Ukrajinu a jeho tlakem na vedoucí představitele země, aby pokračovali ve vyšetřování, které chce. .

„Určitě bych měl plné právo [předvést Bidena s ukrajinským prezidentem], pokud existuje korupce a platíme nějaké zemi spoustu peněz.“

Trump opakovaně označil to, o čem nepravdivě tvrdí, že Bidenovi udělali, „korupci“. „Je velmi důležité mluvit o korupci,“ řekl Trump novinářům 23. září. „Pokud nemluvíte o korupci, proč byste dávali peníze zemi, o které si myslíte, že je zkorumpovaná?…Je velmi důležité, aby příležitostně mluvíte s někým o korupci.“  

23. září 2019: Předsedové tří sněmovních výborů provádějících společné vyšetřování Trumpova a Giulianiho snah vyvinout nátlak na ukrajinskou vládu napsali ministru zahraničí Pompeovi, aby 9. září předal dokumenty, které si výbory vyžádaly.

Dopis charakterizuje Trumpovy kroky jako „snahu získat zahraničního aktéra, aby zasahoval do amerických voleb“ a říká: „Pokud jsou tiskové zprávy přesné, takové zkorumpované použití prezidentské moci pro osobní politický zájem prezidenta – a nikoli pro národní zájem. – je zradou prezidentovy přísahy a nemůže zůstat bez kontroly.“

Předsedové berou na vědomí, že dřívější termín 16. září pro předložení materiálu uplynul, a dávají nový termín 26. září, aby oznámili výborům, zda ministerstvo zahraničí hodlá vyhovět.

24. září 2019: Předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová oznámila formální zahájení vyšetřování impeachmentu.

25. září 2019: Trump se poprvé setkal se Zelenským na okraji zahajovacího zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Hrubý přepis jejich hovoru z 25. července byl zveřejněn dříve během dne, ale oba muži se snažili bagatelizovat jakoukoli myšlenku tlaku na ukrajinskou vládu, aby provedla vyšetřování příznivé pro Trumpovy vyhlídky na znovuzvolení v roce 2020.

„Nebyl tam žádný tlak,“ řekl Trump.

„Nikdo na mě netlačil,“ řekl Zelenskyj. Trump dále řekl, že Ukrajina musí řešit „korupci“ a zopakoval svůj argument, že evropské země musí poskytnout větší podporu. Na otázku, proč Giuliani jedná jako prostředník s Ukrajinou, Trump odpověděl, že se Giuliani snaží přijít na kloub ruskému vyšetřovacímu „hoaxu“.

Trump také vyzval Zelenského, aby uzavřel „dohodu“ s ruským prezidentem Putinem o ukončení války na východní Ukrajině. „Opravdu věřím, že prezident Putin by rád něco udělal. Opravdu doufám, že se vy a prezident Putin sejdete a dokážete tento problém vyřešit. To by byl ohromný úspěch a vím, že se o to snažíte.“

Schůzka mezi prezidenty byla odložena od té doby, co o ni Ukrajinci začali žádat na začátku léta, a stále se nerovná pozvání na formální setkání v Bílém domě, o které Zelenskyj usiloval jako o důležitý signál pokračující americké podpory ukrajinské válce. proti Rusku a jeho boji proti korupci.

Během společných poznámek po jejich setkání Zelenskyj naznačil, že ho Trump pozval do Bílého domu, „ale myslím, že jste mi zapomněli říct datum. Trump nepřišel.

27. září 2019: Výbory Sněmovny reprezentantů pro zahraniční věci, zpravodajské služby a dozorčí a reformní výbory vydaly předvolání ministru zahraničí Miku Pompeovi, aby předložil dokumenty, které před dvěma týdny neposkytnul, a přesvědčivé výpovědi pro pět úředníků ministerstva zahraničí během následujících dvou týdnů: bývalá velvyslankyně USA na Ukrajině Marie Yovanovitch, zvláštní zmocněnec USA pro jednání na Ukrajině Velvyslanec Kurt Volker, zástupce náměstka ministra George Kent, poradce T. Ulrich Brechbuhl a velvyslanec USA při EU Gordon Sondland.

27. září 2019: Kurt Volker, zvláštní zástupce USA pro jednání na Ukrajině, rezignoval. Byl jmenován mezi těmi, kdo na ministerstvu zahraničí usnadňovali komunikaci mezi Giulianim a kanceláří ukrajinského prezidenta Zelenského, a byl mezi těmi, které v ten den předvolaly výbory sněmovny.

Den předtím, 26. září, Giuliani tweetoval obrázky textových zpráv, které si vyměnil s Volkerem 19. července, aby navázal telefonní hovor mezi Giulianim a Zelenským poradcem Jermakem.

30. září 2019: Tři výbory sněmovny vydaly předvolání Giulianimu a třem spolupracovníkům – Lvu Parnasovi, Igoru Frumanovi a Semjonovi Kislinovi – požadující záznamy související se snahami vyvinout nátlak na Ukrajinu, aby provedla politicky motivovaná vyšetřování, včetně vyšetřování Joea Bidena. Výbory požadují záznamy od 20. ledna 2017, kdy Trump nastoupil do úřadu, až do současnosti.

3. října 2019: V rozhovoru s novináři v Bílém domě před odletem na Floridu byl Trump znovu dotázán, co chce, aby Zelenskyj udělal s Bidenovými během jejich červencového telefonátu. Trump odpověděl, že si myslí, že Ukrajina i Čína by se měly zabývat obchodními dohodami zahrnujícími bývalého viceprezidenta a jeho syna Huntera.

„Kdyby to byli upřímní, zahájili by velké vyšetřování Bidenů,“ řekl Trump. „Měli by vyšetřovat Bideny.“ Stejně tak by Čína měla zahájit vyšetřování Bidenů, protože to, co se stalo v Číně, je stejně špatné jako to, co se stalo s Ukrajinou. Trump dospěl k závěru, že kdyby byl Zelenskym, zahájil by vyšetřování, protože Bidenovi jsou „pokřivení“.

10. října 2019: Ve zveřejněné obžalobě federální žalobci na Manhattanu tvrdili, že Lev Parnas a Igor Fruman byli zapojeni do politických aktivit v USA jménem jednoho nebo více ukrajinských vládních úředníků – včetně lobbistické kampaně zaměřené na republikánského kongresmana. odstranit amerického velvyslance v Kyjevě. Trump v květnu nařídil odvolat velvyslankyni Marii Yovanovitchovou z jejího postu. Oba muži byli obviněni ze čtyř bodů obžaloby, včetně spiknutí, falšování záznamů a lhaní Federální volební komisi ohledně jejich politických darů, což zahrnovalo dar ve výši 325 000 dolarů prostřednictvím společnosti s ručením omezeným super PAC vytvořené na podporu Trumpa, podle obžaloby. .

Kolomojskij popírá, že by Zelenského přímo ovlivňoval, místo toho říká, že se na něj zřejmě usmívá štěstí.

„Lidé za mnou v Izraeli přicházejí a říkají: ‚Gratuluji! Výborně!‘ Říkám: ‚Za co? Moje narozeniny jsou v únoru. Říká se: ‚Kdo potřebuje narozeniny, když máte celého prezidenta.’“

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.