Katastrofální situaci s hnojivy přiživuje jejich dovoz z Ruska. Odskáčeme to v cenách potravin


Dnešním nejviditelnějším společným jmenovatelem obou textů je portál  Echo24. Prvoplánově. Protože  z něj  je převzat  jak základ  článku o sjezdu ODS  a Fialovi, tak  to, co začínáte  číst právě  teď. Ale  nic z toho, či mnohé z  toho by  zásadně neexistovalo bez  války na Ukrajině a  ostrakizace  Ruska,co by  světového monstra a příšery. Takže  to je  další pojítko mezi oběma příspěvky  dnešní Kosy.

A  pak existuje  ještě  další – totální mlamojovina. Jak odeesáků v  čele s Fialou, kteří mi fakt okamžitě  vyvolali asociaci na Husáka, komouše, a normalizaci,  tak autora  následujícího výronu  moudřectví  v jeho  nejčistší mlamojovité konzistenci!

Zatím  mi  Echo24 přišlo jako, na české poměry  a mainstream, celkem seriozní medium. I když  tak  vegetují  takové  superstar klávesnic jako Lenka  Zlámalová a pár  dalších. Ale  budiž.  Z  mainstreamu  jde  asi o nejdůvěryhodnější  adresu, která  se  relativně  často dopustí i  heretického hříchu svobodné mysli. Zejména  při produkci pánů Kaisera  nebo Weisse.  Nicméně  existuje  tam i písmák  jménem Ladislav  Šustr. Obyčejně  se specializuje na Německo, stejně jako já. Pokud se drží svého kopyta, je dost dobrý  švec. Ovšem tentokráte  se pustil na úplně  jiný palouček.  Vlastně  bažinu. Zřejmě  hodlal být  za každou cenu  současný a in, tedy protiruský. A fakt se mu to povedlo. Posuďte  sami:

Katastrofální situaci s hnojivy přiživuje jejich dovoz z Ruska. Odskáčeme to v cenách potravin

Ruská invaze na Ukrajinu má tvrdé dopady na život běžných lidí v Evropě. Rusko totiž drží státy v kleštích kvůli své ropě a plynu, které u nich nakupuje většina států Evropy. Jako důsledek se zdražují běžné materiály ve stavebnictví, ale i v textilním či chemickém průmyslu. Rusko však díky svému levnému plynu křiví hospodářskou soutěž. Hovoří se dokonce o katastrofální situaci, kdy evropským firmám rostou náklady na výrobu hnojiv, močoviny i methanolu. Ruským společnostem na druhé straně raketově rostou zisky. Evropané však tento pokřivený trh odskáčí vyššími cenami potravin a zemědělských produktů.

Lidé se po ruské invazi na Ukrajinu musí připravit na to, že za potraviny zaplatí daleko více peněz než v minulosti. Ceny veškerých produktů totiž letos porostou a na vině není jen válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Dalšími důvody jsou i například vysoké ceny energií, pohonných hmot nebo vysokých cen komodit na zemědělských burzách.

Jednou z příčin je však i ruské pokřivení trhu, které v současné době probíhá. A to zejména v chemickém průmyslu. Upozorňuje na to Hospodářská komora, podle které by měl být dovoz některých výrobků do Evropské unie omezen. „Již nyní zaznamenaný extrémní nárůst cen energií se významně projevuje v konkurenceschopnosti chemických výrob a tato katastrofální situace je navíc živena dodávkami produktů ruských výrobců, kteří mají extrémně nízké ceny plynu, a tedy extrémně nízké výrobní náklady na řadu výrobků, jako jsou hnojiva, močovina, methanol,“ uvádí analýza Hospodářské komory, kterou má deník Echo24 k dispozici.

Podle komory ruské společnosti dosahují extrémních zisků právě na úkor evropských společností kvůli narušení hospodářské soutěže. „Výsledkem omezení výroby hnojiv budou nižší výnosy zemědělských komodit v zemích EU, které se promítnou do vyšších cen potravin a větší závislosti Evropské unie na dovozu potravin, kdy dovozy z Ukrajiny a Ruska budou nejisté,“ uvádí analýza.

Hnojiva, močovina i methanol jsou produkty, které jsou závislé na zemním plynu. I proto vystřelila světová cena hnojiv v březnu na historická maxima. Rusko je totiž největším vývozcem dusíkatých hnojiv a druhým největším vývozcem draselných a fosforečných hnojiv na světě.

Zdražování potravin je tak s největší pravděpodobností nevyhnutelné. Cena poroste u potravin plošně. „Záležet bude na jednotlivých zemědělských komoditách. Vyšší cena zboží se dá očekávat u pekárenské produkce a tam, kde převažují rostlinné komodity. Nejvyšší nárůsty jsou totiž u cen pšenice, kukuřice a olejnin. Výrazně se zdražuje také maso. A zejména vepřové a z části i hovězí a drůbeží. To se samozřejmě také promítne do cen uzenin,“ řekl pro Echo24 agrární analytik Petr Havel.

Právě vepřové maso od ruské invaze na burze zdražilo až o 60 procent. Cena na kilogram vepřového masa v Německu prudce roste. Německá burza je přitom určující pro ceny v Česku. Z původních 1,20 eura za kilogram v období před vypuknutím válečného konfliktu na Ukrajině tam cena stoupla až na nynějších více než 1,9 eura za kilogram. Ještě do Velikonoc by pak mělo vepřové zdražit nad hranici 2,00 eura za kilogram, a ani tam se podle stávajících prognóz nezastaví,“ řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ten také připomíná, že u vepřového masa je Česká republika nejméně soběstačná a lidé se tak mají připravit na to, že podraží až o několik desítek procent.

To je nářez, co říkáte!!!!

Ten hnusný podlý, zákeřný a věčně opilý mužik nás  zase podvádí a okrádá!! Jen si to představte!  On se nestydí, za superlacino, protože  má laciný  zemní plyn, ropu a  energie, vyrábět  hnojiva a  další těžkou chemii a prodávat nám to za světové ceny!!!!  Taková drzost a zlodějna!

A  naše  vlastní chemické koncerny  nemohou konkurovat!! Proč? Protože  jednoduše jejich vstupní náklady na  základní suroviny a hlavní energie  jsou neskonale  vyšší!!! S tím by se něco mělo, v našem  liberálně  demokratickém světě, kde prý vládne neviditelná  ruka  trhu – sofort udělat!

Škoda,  že  ten dobrý písmák nenapsal a Obchodní a průmyslová komora, kterou cituje, a  dokonce  ani vševěd Kovand, také ne – co!

Jestli jako  má  odporný Rus  nám prodávat  hluboko pod světovými tržními cenami nebo  jestli  nám radši neodevzdá  podstatnou část  jeho neoprávněných zisků! Nejlépe  všechny.

Dovoluji si  Šustrovi, Hospodářské komoře  i Kovandovi připomenout  několik podstatných informací:

1- svět přešel, před cca 30 roky  na globální ekonomiku. To nevymyslelo Rusko ani Putin, nýbrž  „velké hlavy“ z USA a Evropy. Aby maximalizovaly svoje  zisky. Aby  vyráběli lacino tam, kde je laciná práce nebo suroviny nebo obojí, Rusko bylo přinuceno se  do globalizovaného světa  zapojit.

2- z Evropy a Ameriky zmizely desítky milionů pracovních  míst. S tím, jak se outsorcovala  výroba. Kvůli těm lacinějším mzdám a surovinám. Nepamatuji se, že by nějaký Šustr nebo nějaká Komora proti tomuto trendu protestovali! Že je  zcela nefér  a neúnosné, když lidé  ztrácí masově práci, protože  firmy nechtějí  nést  západní mzdové náklady a těží  ze sociálního dumpingu!!! Jak se liší  ruská chemická výroba?

3- byl to Západ, kdo v trvalém a trvajícím záchvatu zeleného šílenství a  ekoterorismu  vyhlásil, že přechází na tzv. ekonomiku služeb, že  si ponechá  jen „ušlechtilé“ ekonomické činnosti s vysokou přidanou hodnotu a  ty podřadné – špinavé, náročné na energie, na hrubou lidskou práci, na zápach a podobně  nechá mimo svůj region.. A bude je  nakupovat. Za výnosy z té ušlechtilé práce.

4- je to Západ, kdo se hodlá odstřihávat od  ruských surovin a výrobků. Činí tak demonstrativně a  kolektivně. Rusko jej k tomu nenutí. Ale  je pochopitelně  mimořádně  rádo, zejména nyní, když   disponuje komoditami, které nikdo jiný na planetě  v dostatečném množství, jež by  nahradila jeho produkci, nemá. A pochopitelně, že prodává za  světové ceny! Tak to přeci Západ  chtěl a  sám dělá!  Nebo snad  víte  o nějaké západní obchodní charitě? Tedy kromě masivních dodávek zbraní zadarmo  na Ukrajinu, aby Zelenského soldáti zabili co nejvíce Rusů?

5- Kdo brání Západu, aby, když  mu ruské ceny přijdou nefér, nakoupil jinde. Za pro něj lepší ceny?  Nebo aby  energie  a primární suroviny nakoupil také  jinde. Také daleko levněji?  Kdo mu brání? Já ovšem čtu, že se  chce  totálně odstřihnout  od  ruské ropy  a plynu. Za každou cenu. Protože svoboda má  svůj náklad.Takže? Takže  nejspíše  ti noví budoucí dodavatelé ten handicap evropských výrobců hnojiv  a těžké chemie co nevidět smáznou, že? Nebo snad ne?

6-šok pro mne představuje požadavek Hospodářské komory, aby  byl dovoz  některých ruských chemických výrobků do Evropy  omezen, protože  Rus je vyrábí příliš  levně  a prodává za světové ceny!!!! Jinými slovy – když se tohle  prosadí, pak Rus přestane dovážet k nám, vyveze ovšem jinam a  Evropa  holt  na ještě více  omezeném trhu  bude nakupovat  od někoho jiného ještě dráže než dnes!  Rozum nad  tím zůstává stát!!!!

Rusa  chceme trestat, zadupat  do země. Ale ono to není jen tak! Ono to bude i pro nás, karatele,  na krev. Nikdo nás  do téhle role nenutil. Vybrali jsme si ji sami.  Jen se nám nechce platit. Zajímavé je, že nikomu nevadí, že  téměř  veškerý textil a obuv  se do USA i Evropy  dováží. Z té nejlevnější Asie  typu  Bangladéš  nebo  Kambodža. Nebo  z Afriky. Což totálně zruinovalo  evropské  a americké textilky, oděvní a obuvnické firmy. A v mnoha  dalších oborech je to stejné. Například  v sektoru  bílé i černé elektroniky. Nikdo se tenkrát za  textilní, oděvní a obuvnické firmy nepostavil. To až nyní  za  velké chemičky.  Když jim mají, díky politikářům a jejich sankční posedlosti, na kahánku a tím pádem Rus přebírá nepřímou kontrolu nad  výrobou potravin. Prostě  kecky nebo košile není  chleba nebo nedělní řízek. Opravdu není. Nějaké boty  si člověk přeci jen opatří. Ale chleba, když  zítra nebude, Nebo bude tak drahý, že  ho začnete doma odvažovat  na hodně přesných vahách, abyste  vyšli? To je jiná písnička, že, sankcionisté!

Globalizaci jste vymysleli vy! Sankce také.  Tak nefňukejte!

P.S. velmi potichu prošuměla  informace informace, že  USA ze sankčního seznamu proti Rusku a  Bělorusku škrtly hnojiva  a suroviny pro hnojiva. Docela  se osobně  divím tomu, že jim je Rusko  prodává za nynější situace. Spolurozhodovat o celosvětové úrodě je  absolutní zbraň…. Ale  jako člen západní společnosti mne to těší.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.