Flash -mraky nad ratingem České republiky


Před nedávnem jste  četli  na Kose o tom ,  že  ratingová  agentura  Dun and Bradstreet snížila  Česku rating.  Jedině správná media tuto informaci nepovažovala  za hodnu své pozornosti a přešla  ji mlčením. Co je nějaký  Dun and Bradstreet? Pche.

O téhle  fiimě  šmoci  z  ČT, ČRo, iDnes, Aktualne, Seznamu a dalších mienkotvorných  nikdy  neslyšeli, tak proč  se plašit?

Dnes mi došel následující  mail:

Zdravím ,

Tohle mě tedy dost nazdvihlo, tak jsem Vám to musel poslat.

V tisku (který je jedině pravdivý a nikdy, ale vůbec nikdy nelže) jsme si mohli přečíst, že posiluje euro i dolar vůči koruně a to proto, že máme nového guvernéra ČNB. Kousek pravdy na tom je, euro i dolar opravdu začaly posilovat proti naší měně.
Ano, ale  podle agentury Dun and Bradstreet máme snížený rating jenže z tohoto důvodu:“we have downgraded the business and regulatory environment outlook due to the increase risk of a rise in taxes by the government“.
Což znamená: „snížili jsme výhled podnikatelského a regulačního prostředí kvůli zvýšenému riziku zvýšení daní ze strany vlády“. Jinými slovy, za snížením ratingu stojí kroky naší (asi ne ale už České) vlády, kterými 
vzbuzuje podezření, že místo snižování daní je bude zvyšovat. 
Odkaz na stránku:

Tolik  mail za  nějž  odesilateli  velmi děkuji. Jsem si naprosto jistý, že i tentokrát  tahle informace zapadne. Protože jde „jen“  o agenturu Dun and Bradstreet.

Jenže  já  v tom původním článku z  23.dubna napsal, kromě  jiného, toto:

Výsledek je celkem zdrcující  – u  všech  v tabulce uvedených zemí došlo ke ztrátě předchozího ratingu a  přesunu  do pásma  nižší bonity. Někde dost  výrazně. Většina  sankcionalistů vypadla  z  pásma  č. 2 s nízkým investičním rizikem, do pásma  č. 3, které už je na okraji  pásma spekulativního. Což je případ  Česka. Polsko, Itálie a pár  dalších se zuby nehty ještě pořád zachraňují  a už  mezi spekulativními zeměmi  na  konci  skupiny  č.4.

A pokud  se někdo utěšuje  tím, že  nějaký Dun and Bradstreet není Moodys nebo aspoň  Fitch,  pak je  jen otázkou času , než se  tihle  velcí kluci ozvou  stejně jako DB.

A před  pár  dny se to potvrdilo:

Agentura Fitch zhoršila ratingový výhled Česka

Agentura Fitch zhoršila ratingový výhled České republiky. Ve svém nejnovějším hodnocení dlouhodobého cizoměnového dluhu ČR, jež vydala v pátek v noci, sice rating ponechala na stupni AA-, jeho výhled ovšem změnila ze stabilního na negativní. Zhoršení ratingu by znamenalo, že se Česku citelně zdraží dluh. Agentura Česku naposledy zhoršila rating v roce 1997.

A „perfektní“  je odůvodnění:

Snížení očekávaného hospodářského růstu, velmi silné inflační tlaky a velká závislost na dovozu ruských energií. To jsou hlavní důvody toho, proč analytici Fitch zhoršili ratingový výhled Česka a proč varuje před budoucím snížením ratingu.

„V dubnu dosahovala kapacita skladování plynu 28 procent, což pokrývá jen 11 procent roční poptávky. Česká republika postrádá spolehlivé možnosti, jak v krátké době rychle nahradit ruské dodávky plynu,“ uvádí například Fitch k problému ohledně energetických dodávek.

Agentura dále upozorňuje, že kvůli výdajům na protiinflační opatření a na pomoc spojenou s ukrajinskými uprchlíky budou veřejné finance Česka významně zatížené. V důsledku toho Fitch očekává, že se schodek veřejných financí letos zvýší místo původně odhadovaných 4,5 procenta HDP na 5,1 procenta HDP.

Fitch ZATÍM jen hrozí snížením ratingu. Při ne/schopnostech Fialova obludária  se  brzy  dočkáme  už toho snížení.  Můj odhad , že  Dun and Bradstreet  představují  jen první uvolněný kamínek z ratingové  hráze  se potvrdil. Po kamíncích se odpoutávají už  základové  balvany. Na  kterých stojí financování českého státního dluhu!

Nešlo nevydat tuto flash. Aby alespoň návštěvníci Kosy  tak trochu věděli, co se na nás  valí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.