Úvodník dnešní Kosy – zastavení dodávek ruského plynu. Důsledky a příčiny.


Vím, že  čeho je  moc, toho je příliš. A  že se každé téma přejí, zejména, když  jde  dvakrát po sobě. Samozřejmě , že na  dnešek se původně  chystalo něco úplně jiného.  Ale  téma  ruského plynu a jeho případný  výpadek a  bigotní hloupost  západních/českých politických elit a jejich  nevídaná destruktivní krátkozrakost je  do té míry  ohromující a pro běžného občana  natolik devastující, že když je opravdu o čem psát, nelze  než ostatní, méně  důležitá témata, upozadit. Nudit  se  rozhodně  nebudete!!!

Jednak si přečtete  rozhovor  HN s  energetickým miliardářem Pauknerem, z kterého nejspíš  byl zpovídající  intervjůk HN  okamžitě  na prášky a  to se chudák tak snažil jej směrovat tím jediným správným směrem a pak také  článek ukrajinského webu  Strana.ua, jež  rozebírá  pozadí a možné důvody  nebývalého, nesmírně nebezpečného, drzého a vyděračského kroku  Kyjeva, když  svévolně  zastavil dopravu  ruského plynu v jedné plynovodní větvi, jež  se  realizuje přes  jeho území.

V  článku se objevil jeden  nový moment, zasluhující  bližšího pojednání a prozkoumání. Totiž tvrzení,  že  k incidentu kolem  zastavení dodávek přes  předávací  bod  Sochranovka  mohlo dojít proto, aby  si Rusko vynutilo úplně nové smlouvy  na odběr  svého plynu a tam vnutilo klauzuli o povinných platbách v rublech.

Tohle dle mého názoru  neodpovídá ani v nejmenším realitě. Je to prokazatelně  Ukrajina, kdo  zastavil tok plynu  Sochranovkou. No ona, jak si přečtete  ten tok zastavit  nemůže. Jen vyhrožuje, že o to poníží dodávky  přes  onu druhou větev, kterou  kontroluje  ze  100%. Takže  rozhodně  Gazprom nebo  Rusko  tento nebezpečný  proces omezení dodávek pře Sochranovku nenastartovalo. A  tudíž  ani nemohlo použít  k účelu tlaku na  vznik nových odběratelských  smluv.

Ale  je nutné  pochválit  Stranu. ua  za  onu  myšlenku o ruském tlaku  na  vytvoření sítě nových odběratelských smluv plynu   se Západem, s tím, že  budou uzavírány  výhradně  s přímými velkodistributory a  také,  že  nové  smlouvy  budou pro Rusko obsahovat  dva vysoce  žádoucí aspekty-

1-už zmíněnou doložku o platbách v  rublech a  EU s tím nic neudělá. Leda  že by zakázala  ruský plyn

2- nová smlouva = nové, rozuměj, aktuální, nikoliv prapůvodní nízké ceny!!!!

Tohle  stojí za  to rozebrat, jestli jde  o podloženou úvahu , či bezobsažnou spekulaci. Takže  využiji úvodník, abychom to probrali.

Začnu  tím, že  se  dám screenshoty  Putinova  seznamu  Ruskem nově  sankcionovaných  společností, jak ho Moskva před pár  dny  zveřejnila:

VýstřižekVýstřižek1Výstřižek2

Už na první pohled  je zřejmé, že pod  sankce  spadly západní dceřiné firmy  Gazpromu. Netuším zda úplně  všechny, ale k každém případě naprostá většina. Pak tam naleznete  spoustu  firem WINGAS. To je  stejný příběh  – opět ruské afilace na západě. Totéž  oba Vemexy v ČR. Klasických a plnokrevných západních firem naleznete  na sankčním seznamu minimum. Nejvýznamnějším jménem  je  provozovatel polské trasy  plynovodu Jamal  -Europol GAZ  S.A.

Dceřiné   společnosti  už  z Ruska nezískají ani kubík ruského plynu. Asi ptáte, proč  Moskva  sankcionuje  svoje  vlastní  firmy? Z  jednoduchého důvodu. Stačí si vzpomenout na  českou Sberbank. Prostě  jí  ČNB sankcionalisticky potrestala  tím, že  ji nechala  padnout a pak jí odňala licenci. Prostě  jediné  úsilí, které, zřejmě na  pokyn ze  Strakovky, vyvinula,  představovala  maximální snaha  jí  přerušit obchodování. A tohle  Sberbank zažila  napříč  EU.

U firem nakupujících/skladujících/prodávajících  plyn  se netřeba obávat  něčeho podobného, jako je  run na banku. Což položilo Sberbank. Ale  stalo se  něco  jiného a v důsledcích velmi podobného. Státy  EU se doslova  předhánějí ve  snaze  zmrazovat a nyní už  i zabavovat  ruský majetek na který dosáhnou! Což se přirozeně  už  dávno týká  i  dcerek  Gazpromu a  těch dalších  ruských plynových  výsadek napříč  západním světem. Jenže všechny tyhle  dcerky uzavřely  s matkou dlouhodobé odběratelské kontrakty  na plyn. A nejspíše za  velmi výhodné ceny. Ostatně  – když jsem  já koncem podzimu nuceně  řešil přechod k novému dodavateli plynu, když mi  exnul ten původní, pak mi nejužším výběru  zůstalo Yello a právě Vemex. S kterým  už  jsem navíc  získal v minulosti dobré zkušenosti. Naštěstí  nabídka  Yella  se ukázala  být  v konci v detailu lepší. Protože jinak bych opět hledal  nového dodavatele a  za pořádně  mastnou cenu! Spíše  likvidační. Rusku ani v nejmenším nevadí, když  způsobí exodus koncových odběratelů, kteří  navíc  budou platit  jako mourovatí  současné ceny. To jistě   zvýší podporu každé konkrétní  příslušné západní vlády.

Ale  to jsem odbočil. Zkrátka  ty  zahraniční společnosti Gazpromu  drží dlouhodobé odběratelské smlouvy  na ruský plyn a za  naprosto  dnes bezkonkurenčně  nízké ceny. Ale  Rusko je už  dávno  neovládá a není schopno  jejich   inkaso, kvůli sankcím, realizovat. Státy  EU je  buď  už  znárodnily, dosadily  tam vlastní správce nebo zmrazily jejich činnost a  v každém případě  konta. Ale  Rusko by  formálně  dále  smlouvy  vázaly  k pro něj dnes  už  zcela  nesmyslným dodávkám. Což by Západ  vynucoval u svých soudů.

Jestliže  ovšem  se ocitly  na ruském sankčním seznamu, tak recipročně  pro Moskvu platí totéž, co pro celý Západ. Kdo je  na vládním sankčním seznamu, s  tím nelze obchodovat. Smlouvy  se rozvazují  na základě  ujednání o zásahu vyšší moci. Takové  nepochybně  jsou  i  kontraktech  zahraničních  Gazpromů s  ruskou centrálou. Smlouvy  o dodávkách  tím pádem ztrácí platnost. Už  není co  zmrazit, vyvlastnit  nebo jak vynucovat  dodávky!

A přirozeně, že někdo  obchod  sankcionovaných společností  přebere. Ale  to už  Gazprom připraví nové smlouvy. S jinými cenami a jinými podmínkami platby za odběry!

Jednou  z mála  výjimek,jak už  řečeno je polský provozovatel části plynovodu Jamal.  Polsko  dnes  asi nejzuřivější, spolu s  Balty a Fialou, nepřítel Ruska, mu škodí, kde může. Takže logicky  Moskva hledá protitahy. A Gazprom nejspíše  má smlouvy  o přepravě plynu  s tímhle polských subjektem. Někde mne potkala  drobná informace, že  v kontraktu je  doložka typu „pump or pay“.  tedy  že  Rusové  buď  Jamalem přes  Polsko pošlou nějaké  sjednané minimální množství plynu a když ne  tak stejně zaplatí  tranzitní poplatky, jako kdyby  tak učinili.  Vlastně nikoliv  Rusové, nýbrž soukromá firma  Gazprom. A proč  zrovna Polákům platit  za nic?

Takže opět  sankční seznam!!! A  zásah vyšší moci, kterou Gazprom  neovlivní. A tudíž žádná platba. Takhle  to nastavil Západ  vůči Rusku. To se z  toho poučilo a dává  Západu ochutnat  jeho vlastní medicínu.  Je  hodně  hořká, že?  Rád  věřím.  Kdo s  čím zachází, tím také schází! Navíc  – přeprava  Jamalem končí. Od teď  už NULA!  Kyjev přivřel ukrajinskou trasu. Zůstává jen  Nordstream 1. Eventuálně   2. Západ  si svobodně vybere!!!! A platit  v  rublech také nemusí. Ale  těch, co  už  to podepsali je  nyní  nejméně  dvacet. Včetně Uniperu nebo Italské ENI.

Ta  úvaha  Strany .ua  rozhodně  za prozkoumání a zamyšlení stála!!! I když  z toho vyšlo trochu něco jiného,  než  usoudil ukrajinský  web..

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.