Flash – další výběr podstatných drobností kolem Ukrajiny


Asi si  zakáži  sjíždět  večer  ještě  zpravodajské weby  k  Ukrajině. Především   Stranu.ua!  Protože  místo toho , abych si užíval finále Evropské ligy  Eintracht – Rangers, sedím za  klábosnicí  a píši už zase  flash.

Opět to budu sypat  bez  originálních titulků. Jen s těmi českými  z překladače, ale vždycky s patřičným linkem. Takže

Azovští bojovníci evakuovaní z Azovstalu posláni do Taganrogu a Rostova – VVS

vybírám:

Zajatí bojovníci „Azova“ byli přesunuti z území „DPR“ do vyšetřovací vazby v Rostově na Donu a také do Taganrogu.

89 bojovníků Azov bylo přivezeno do Taganrogu, odkud „budou dále distribuováni“. Kam přesně není uvedeno.

Celkem bylo ze závodu Azovstal v Mariupolu odvedeno 959 ukrajinských vojáků včetně 80 raněných.

Ale  třeba  tuhle  EVAKUACI Zelenský  takhle myslel. Kdo ví.  A ČT  nám to jistě vysvětlí.

USA zrušily výjimku ze sankcí, která Rusku umožnila nadále splácet svůj dluh

vybírám:

Americká ministryně financí Janet Yellen potvrdila západní zprávy, že USA pravděpodobně zruší výjimku ze sankcí, která Rusku umožnila pokračovat v placení dluhu a vyhnout se platební neschopnosti.

Na tiskové konferenci v Německu po schůzce ministrů financí a guvernérů bank G7 Yellenová řekla, že je „docela pravděpodobné“, že platnost licence vyprší 25. května.

„Ještě o tom nepadlo konečné rozhodnutí. Ale myslím si, že je nepravděpodobné, že to bude pokračovat,“ řekla Yellenová.

Hovoříme o licenci, která Rusku umožňovala provádět platby držitelům amerických dluhopisů ze zmrazených aktiv. Neprodloužení výrazně zvýší rizika nesplácení Ruska.

Takže Rusko je ochotné a připravené splácet své dluhy  a to NEJEN  ze zmrazených aktiv, ale dokonce i  z těch  volných, jež má k dispozici, jak  jej nutily  USA,  ale  ty to svým jednostranným rozhodnutím  zruší.  Jsem  zvědav, jak tohle obstojí  před  americkými soudy  v případě, že  se na ně nějaký  poškozený  věřitel obrátí.

Default plnit kvůli technické  překážce ze  strany  nikoliv dlužníka je  směšný v každém ohledu. Uvidíme. To bud e velmi zajímavý proces.

Navíc  stejná Yellenová se zároveň domnívá, že ruské oznámení o technickém selhání pravděpodobně „významně neovlivní situaci“ v zemi  /Rusku/

Pak  je ovšem  potřeba  si položit triviální otázku – když to situaci v  Rusku a Ruska neovlivní, proč to USA  dělají? Jaký to má smysl?  Tedy kromě toho, že  vypláznou jazyk a  nadělají problémy  držitelům ruských bondů. Která  rád  za babku  třeba  v poměru  1 cent za  dolar  někdo od  západních držitelů vykoupí a náležitě  se na nich napakuje. Pokud si najde ty správné kanály.

Nyní změna  – místo Strany.ua  si dáme  velikánský  americký zpravodajský web s velmi čerstvou  zprávou. Kterou bych  nazval

Houstone, máme problém,  vlastně Bruseli – máme problém!

přetisknu   český překlad:

ZÁHŘEB, Chorvatsko – Chorvatský prezident Zoran Milanovič chce, aby jeho země následovala příkladu Turecka a pokusila se zabránit Švédsku a Finsku ve vstupu do NATO.

Milanovič je v ostrém verbálním sporu s chorvatským premiérem Andrejem Plenkovičem kvůli řadě otázek, včetně toho, zda podpořit žádosti do NATO, které Švédsko a Finsko předložily ve středu.

Než chorvatský parlament ratifikuje členství dvou severských zemí v NATO, Milanovič chce změnu volebního zákona sousední Bosny, která by bosenským Chorvatům usnadnila volbu jejich zástupců do vedoucích funkcí.

Takže  po Turcích střečkuje  i Chorvat…. Nepochybně  oba případy  se srovnají. Ale….. Prostě  začínají zjevné problémy….

To neříkám já. Nýbrž  ukrajinský ministr  zahraničí Kuleba. Opět jsme  na serveru Strana.ua

Ministr zahraničí Kuleba se domnívá, že válka na Ukrajině ukázala neschopnost NATO prokázat se jako aliance

vybírám

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba řekl, že válka na Ukrajině ukázala neschopnost NATO prokázat se jako aliance v kritické situaci.

Uvedl to v rozhovoru pro Bloomberg.

„Je to NATO jako aliance, jako instituce, která může udělat velmi málo, pokud vůbec něco, účastníci hodně pomohli. Ale NATO jako aliance nic neudělalo. Od Evropské unie – sankce, silná politická prohlášení, ekonomická pomoc , financování vojenské pomoci Ukrajině. EU je zpět na správné cestě,“ řekl Kuleba.

Připomeňme, šéf ministerstva zahraničí se domnívá, že pokud Ukrajina nezíská status kandidáta na členství v EU, znamená to, že Evropa se nás snaží oklamat .

Fascinuje  mne, co si kyjevská vrchnost  – především Zelenský s Kulebou  trvale  dovolují. Jak  mistrují celý  západní svět a  ten panáčkuje, jak tihle  dva  velí….Jak dlouho si to Německo, Francie  a  další nechají líbit. A hlavně, jak dlouho budou ochotni Ukrajině platit. Zejména  s ohledem  na rekordní inflaci!!!!

Končím pro dnešek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.