Flash kapitulace v Azovstalu a Ukrajinská Česká televize, která nikdy nezklame. Okamžitě DOPLNĚNO!!!


Včera  jste  četli flash o slovní eskamotáži kolem kapitulace batalionu Azov, který ještě nedávno  vykřikoval z kanálů v podzemí  zničené  ukrajinské velkohuti Azovstal, že se nikdy nevzdá, že  rád  zemře za Ukrajinu  – myslím, že to tak dokonce  i je v jejich plukovní přísaze a  že  vydrží. Stejně jako zbytky  zdecimovaných  dalších  jednotek, bojujících v Mariupolu.

V té  flashi

Flash – slovní eskamotáže kolem kapitulace Azova v Azovstalu

jsem s e soustředil na  slovní kouzelnictví  ukrajinských a  především a pro mne nepochopitelně  tuzemských sdělovacích prostředků.  z jejich  slovníků  vypadly  termíny jako vzdání se, bezpodmínečná kapitulace, protože to se přece k hrdinům  nehodí.  A  důsledně je místo nich důsledně tyhle dva pojmy  nahrazují  slovem  EVAKUACE!  A také  do omrzení opakují Zelenského hlášku, že jejich kluci a holky budou vyměněni  za  ruské válečné zajatce.  Takže  jako BUDOU ZACHRANĚNI a vrátí se domů jako hrdinové!  Heč Moskale, to jsme  ti vypálili rybník!

V samém závěru téhle  flashe  stojí toto:

Zkrátka a  dobře  – Novinky a Seznam  už  jsou na  tom tak,  že  když  volí mezi Reuterem a Kyjevem, vyhrává Kyjev!!!!

Skvělá  vizitka  ZPRAVODAJSKÉHO PORTÁLU!!!

Tohle fakt  nedokázal ani  bolševik v době nejhlubší normalizace! Škoda, že naše/vaše Česká televize  má  čas  až do večera, aby  se rozmyslela, jestli se po vzoru  Seznamu a Novinek  také  takhle zblamuje a  ztrapní nebo zda pustí aspoň  část pravdy. Ale  přirozeně  vážené na lékárnických vahách….

Opravdu  mne velmi zajímalo, jak to všechno podají na Kavčích horách,  s  celým  tím obrovským  štábem a  zázemím, včetně dokonce  dnes  už asi  dvou a možná více intervjůků  na Ukrajině. Zdali  použijí alespoň  ty  lékárnické  váhy  na  nadávkování  pár  zrníček pravdy  nebo  jestli  jen tupě, jak je  od  24.2.2022 přísně  zavedeným a dodržovaným pravidlem, alespoň  v  tomto případě splní  svou  zcela  elementární  zpravodajskou  povinnost  vůči koncesionáři.

Ne, že bych si dělal  přílišné naděje, ale  přeci jen…. nicméně  dopadlo to jako u ČT   už stabilně. Prostě  převzali  kyjevské/Zelenského blábolení. O evakuaci a  výměně.

Pokud  byste  si mysleli,  že si snad  vymýšlím, pak zde  od  času  3:47 min  se  sami přesvědčíte!  Žádná kapitulace. Vlastně  vítězství a po vítězství  vítězná evakuace  a výměna!  Jak jinak!

Být  tím  kdo tohle  televizních  novin připravoval, editoval a mluvícími hlavami  Augustovou a  Kubalem, hanba  by mne fackovala!

Tahle  nestydatost  fakt už překonává  všechny meze!

Ačkoliv  stačilo najet  na  můj  mimořádně oblíbený a skvěle  informovaný ukrajinský  web Strana.ua a tak si VE TŘI HODINY VČERA ODPOLEDNE OTEVŘÍT třeba  tento  článek

Обмен или плен. Почему гарнизон „Азовстали“ решил прекратить сопротивление и что с ним теперь будет

Je to velmi poučné čtení. Ukrajinsky  umět netřeba. V ČT  zaměstnávají dnes  několik  ukrajinských  mluvčích a kdyby ne, jistě  jsou schopni si pomoci překladačem, stejně jako já.

Takže  holt  za  ČT  s  rozpočtem snad  10 miliard korun zaskočí Kosa s objemem finančních prostředků NULA Kč na  svou činnost. Nelze, aby  vám tuhle zpravodajskou  povinnost  zůstala  dlužna!

Výměna nebo zajetí. Proč se posádka Azovstalu rozhodla zastavit odpor a co s ním nyní bude

Ukrajina dnes večer potvrdila, že armáda opouští závod Azovstal a míří na území kontrolované DLR.

Rusko tvrdí, že ukrajinská armáda skládá zbraně a vzdává se.

V Kyjevě se však snaží slovu „zajetí“ vyhýbat a to, co se děje, nazývají „evakuací s následnou výměnou za ruské válečné zajatce“.

Rusko však zatím nepotvrdilo, že se uskuteční. A Státní duma už požaduje zákaz výměny vojenského personálu z pluku Azov.

Zda se více než dva tisíce obránců Azovstalu vzdá a zda je budou moci později změnit – „Strana“ píše jak to pochopila.

Jak jsou odváženi vězni z Azovstalu

Včera se ukrajinská armáda z obleženého závodu začala vzdávat.

První informace o tom přišla z „DNR“ od rána. Zakladatel praporu Vostok Oleksandr Chodakovskij řekl, že část Ukrajinců vyšla s bílými vlajkami podél jednoho z tunelů.

Tehdy na nejvyšší úrovni na Ukrajině mlčeli a kancelář starosty Mariupolu uvedla, že Chodakovského slova jsou lživá. Odpoledne Chodakovskij upřesnil, že lidé s bílou vlajkou nebyli ti, kteří se vzdali, ale vyjednavači  příměří, kteří přišli vyjednávat o vyvedení  těžce zraněných.

Stejná vyjednávací skupina přišla z Ruské federace a „DPR“, určila trasy, po kterých by měli být ranění vyneseni a posláni k ošetření. Asi v 15:00 byli podle ruského ministerstva obrany venku první Ukrajinci na nosítkách. Byl pro ně vytvořen koridor a zaveden režim ticha.

„Dne 16. května bylo v důsledku jednání se zástupci ukrajinského vojenského personálu zablokovaného na území hutnického závodu Azovstal v Mariupolu dosaženo dohody o odsunu raněných,“ uvedla ruská armáda.

První komentář z ukrajinské strany přišel z Azova. Její velitel Denys Prokopenko večer řekl, že „za účelem záchrany životů plní celá posádka Mariupolu schválené rozhodnutí vrchního vojenského velení a doufá v podporu ukrajinského lidu“.

O jakém rozhodnutí mluví, však nevysvětlil.

Ale už tehdy mnozí naznačovali, že mluvíme o kapitulaci celé posádky.

Navíc, soudě podle slov Prokopenka, to bylo rozhodnutí samotné posádky, schválené nahoře:

„Možná proto je válka uměním, ne vědou. Když dokončíte úkol a udržíte maximální počet personálu. Toto je nejvyšší úroveň velení a řízení, zvláště když vaše rozhodnutí schvaluje nejvyšší vojenské vedení . „

První záběry raněných Ukrajinců umisťovaných do sanitek ukázala ruská média.

Azovstal podle nich opustilo asi 300 lidí, 50 z nich bylo zraněno. Bylo také uvedeno, že stahování ukrajinské armády ze závodu bude pokračovat dnes ráno.

Celkem bylo včera podle ruských médií v Azovstalu více než 2500 lidí. Z toho příslušníci  „Azova“ – 804 lidí. 404 zraněných, z toho 55 těžce. V závodě je také 200 mrtvých těl. Kromě toho byli v Azovstalu drženi  zajati tři ruští vojáci (1 důstojník, 2 vojáci).

Již blíže k půlnoci zveřejnila agentura Reuters fotografie se stažením vězňů.

Teprve poté, co se všechny tyto informace objevily veřejně, dorazil komentář také od Ministerstva obrany Ukrajiny. Náměstkyně ministra Anna Malyarová uvedla, že z Azovstalu do Novoazovska bylo převezeno 53 vážně zraněných vojáků a dalších 211 lidí bylo posláno do Jelenovky. Obě města jsou na území kontrolovaném „DPR“.

Podle Malyarové se plánuje jejich výměna za zajaté ruské vojáky. Kdy se tak stane, neupřesnila.

„Pokračují opatření na záchranu zbytku bojovníků z Azovstalu. Bohužel je nemožné odblokovat Mariupol vojenskými prostředky. Nyní je nejdůležitější zachránit životy příslušníků naší armády,“ sdělila.

Poté se k tématu vyjádřil Vladimír Zelenskij. Řekl, že se pracuje na návratu obránců Mariupolu domů. To znamená, že dal jasně najevo, že by mělo dojít k výměně.

Generální štáb Ukrajiny vydal v noci samostatné prohlášení k Azovstalu.

„Vysoké vojenské velení vydalo rozkaz velitelům jednotek umístěných v Azovstalu, aby zachránili životy personálu,“ uvedlo velitelství.

Generální štáb to zároveň označil nikoli za kapitulaci, ale „evakuaci za účelem následné výměny za ruské válečné zajatce“.

Ale Rusové používají  jiné formulace. Na ranním brífinku ruské ministerstvo obrany uvedlo, že se vzdalo 265 Ukrajinců. Rusko dnes ráno zveřejnilo video z procesu.

Soudě podle toho ukrajinská armáda vyjíždí beze zbraně, nechá se prohledat a předloží Rusům doklady. Sami přitom nosí své zraněné spolubojovníky na nosítkách.

Co se nyní děje v Azovstalu – neexistují žádné přesné informace. Podle Chodjakovského kapitulace pokračuje. Zveřejnil video z helikoptéry, jak po území závodu prochází řada vojenských mužů.

Místopředsedkyně vlády Irina Vereshchuková uvedla, že „humanitární operace pokračuje“. Podle ní bude ošetřeno 52 těžce raněných a poté budou vyměněni za ruskou armádu.

Dojde k výměně?

Jak vidíte, ukrajinské úřady se vyhýbají výrazu „vzdání se“ a hovoří o „evakuaci s následnou výměnou“. Za předpokladu, že brzy dojde k výměně s ukrajinskou armádou a bude se nacházet na území kontrolovaném Ukrajinou.

Ale, jak je uvedeno výše, Rusko informace o výměně nepotvrzuje.

Kromě toho se v ruských sociálních sítích a telegramových kanálech zvedla celá vlna požadavků, aby se příslušníci  „Azova“  nepoužili k výměně.

Takové apely zaznívají i na nejvyšší úrovni.

Poslanec Státní dumy Anatolij Wasserman dnes navrhl zakázat výměnu vojenského „Azova“ za zajaté Rusy. Podpořil ho poslanec Vjačeslav Volodin.

„Nacističtí zločinci by se neměli vyměňovat. Jsou to váleční zločinci a my musíme udělat vše pro to, abychom je postavili před soud,“ řekl Volodin a pověřil obranný výbor Dumy, aby připravil návrh příslušné rezoluce.

Čili obecně, zatím není jasné, zda k dohodě o výměně vůbec došlo, nebo jde pouze o rozhodnutí ukrajinského velení zachránit jejich životy  kapitulací.

Objevily se informace, že ukrajinská armáda z „Azovstalu“ je již transportována do vyšetřovací vazby v „DPR“ a dokonce i v Rusku.

Mnoho bodů přitom zrovna nehovoří  ve prospěch výměny.

Za prvé nemělo smysl, aby Rusové dělali jakékoli ústupky ukrajinské straně a přijali směnný závazek, protože zablokovali Azovstal a bylo jasné, že v podmínkách nemožnosti deblokace vojenskými prostředky odpor dříve či později ustane. kvůli nedostatku jídla, vody a munice v obklíčené posádce.

Za druhé, i kdyby Rusové přijali směnné závazky, nikdo je nyní nemůže přinutit, aby je splnili, protože všichni „Azovstalové“, kteří opustili Azovstal a složili zbraně, jsou pod úplnou kontrolou Ruska a „DPR“. A jejich osud je nyní v rukou nepřítele.

Za třetí, problém spočívá na ukrajinském „směnném fondu“. Poslední oficiální údaje o vězních zazněly od úřadů začátkem dubna. Vicepremiérka Irina Vereshchuková poté oznámila přítomnost 600 zajatých Rusů.

Od té doby ukrajinské úřady nezveřejňují údaje o nových válečných zajatcích. A videí s nimi ubylo. Jedinou výjimkou je směr severně od Charkova, kde Ukrajina zahájila protiofenzívu. Ale i tam je stále málo zajatců – ti mobilizovaní z „DNR“ a „LNR“, kteří tam jsou, opouštějí své pozice a ustupují.

Ruská federace má přitom evidentně více zajatců kvůli Mariupolu, kam už byl odvezena posádka  závodu Azovmaš s ukrývajícími se vojáky 36. brigády (zajat byl i její velitel Baranyuk).

V ruských rukou tak podle nepřítele skončilo až dva tisíce Ukrajinců. Irina Vereshchuková v polovině dubna nazvala další číslo – 700 lidí.

Zároveň se v dubnu a květnu uskutečnilo několik výměn a Ukrajina vrátila domů 97 svých vojáků. Dá se předpokládat, že podobný počet zajatců dostal na oplátku Rusko. To znamená, že v tuto chvíli je nepravděpodobné, že by Ukrajina měla „majetek“ ve výši více než 600 vězňů.

Je jasné, že pokud se všichni, kdo tam nyní jsou (a to je více než 2500 lidí), vzdají z Azovstalu, Ukrajina pravděpodobně nebude schopna tyto lidi „vrátit“ – nebude dostatek „výměnného fondu“. A zatím neexistují žádné předpoklady, že Kreml bude souhlasit s nerovnou směnou – například „všichni za všechny“.

Za třetí, „Azov“ v Rusku je na oficiální úrovni nazýván „neonacisti“. A jejich výměna by byla v rozporu s „denacifikací“, kterou Moskva označila za jeden z hlavních cílů invaze na Ukrajinu. Právě to se nyní zdůrazňuje v Rusku a vyzývá k odmítnutí případné výměny, ale naopak – postavit je před soud.

Za čtvrté, návrat „Azova“ do Kyjeva je vážným pasem pro ukrajinské úřady (a osobně pro Zelenského) a obecně pro všechny ukrajinské obranné síly. Propuštění obránci Azovstalu se stanou symbolem dalšího ukrajinského vítězství a budou inspirovat ostatní k odporu proti Rusku.

Za páté, naděje, že navrácení „Azovští“ lidé, jako kdysi Naděžda Savčenková, začnou tvrdě kritizovat Zelenského a vnesou do společnosti „zlost“ a „zlomyslnost“, jsou nereálné. Savčenková byla propuštěna rok poté, co skončilo aktivní nepřátelství. A teď probíhá válka a je těžké si představit, že „Azovité“ místo boje na frontě půjdou organizovat Majdan do Kyjeva.

Všechny tyto body vyvolávají otázky o reálnosti směny zajatců.

Může se tak stát pouze výměnou za velmi vážné ústupky z ukrajinské strany (o kterých se možná nebude veřejně diskutovat). Ale to je zatím pouze z kategorie teoretických předpokladů.

Nebo jako možnost vymění část posádky Mariupol, která patří ozbrojeným silám Ukrajiny nebo pohraniční stráži, nikoli Azovu. Například mariňáci z 36. brigády. Nebo pohraničníci nebo policisté.

Ale opakujeme, z Ruska zatím nebyly obdrženy žádné oficiální signály o možnosti výměny.

A dokonce i na Ukrajině se objevují pochybnosti o pravděpodobnosti výměny. A tak bývalý zástupce Ukrajiny v Trilaterální kontaktní skupině, novinář Serhiy Garmash, kritizoval snahu úřadů vydávat to, co se děje, za vítězství.

„Snaží se prezentovat nucenou kapitulaci jako vítězství. Ale to není vítězství. Toto je vynucený krok k záchraně životů lidí, který jim nezaručuje ani bezpečnost, ani svobodu. Připomínám: byli odvezeni do území ovládané nepřítelem!

Již včera jsem byl informován z Doněcku, že kolonie 97 (Makeevka) je speciálně připravována pro „nacisty z Mariupolu“, pro které byli dříve zadržovaní vězni (včetně našich vězňů z let 2014-2021) přemístěni do stísněných cel v Doněcku. do tamní  vazební věznice. Mučení i zajetí jsou samozřejmě lepší než smrt, ale nemělo by to být prezentováno jako výsledek složité speciální operace, zvláště za účasti Červeného kříže a OSN,“ napsal Garmash.

Připomněl, že „Azov“ i Rusové hovořili o rozhodnutí, které bylo přijato na „Azovstalu“ po přímých jednáních se zástupci okupantů. Garmash také dodal, že Moskva neslíbila, že nikde výměnu provede.

„Vypadá to, jako by se úřady snažily přikrášlit, co se děje, protože jsou z takového výsledku v rozpacích. Zajetí se neříká zajetí, ale vynucené rozhodnutí jednoho člověka je prezentováno jako výsledek téměř úspěšné společné operace všech , až do OSN… Kvůli tomu je hustý pocit, že vám pudrují mozek,“ napsal novinář.

Co znamená ztráta Azovstalu?

Závod zatím stále drží Ukrajinci. Ale soudě z pozice generálního štábu se celá posádka vzdá a závod bude brzy pod kontrolou nepřítele.

Generální štáb ve své zprávě popsal, co znamená zastávat pozice v závodě, a zdůraznil, že posádka svůj úkol plně splnila.

„Zadržujíce své pozice u Azovstalu (ukrajinská armáda – pozn . red.) nedovolili nepříteli přesunout uskupení 17 taktických skupin praporu (asi 20 000 osob) na jiné směry. Znemožnili tak realizaci plánu na rychlé dobytí Záporoží, dosáhnout administrativní hranice Doněcké a Záporožské oblasti a vytvořit podmínky pro obklíčení skupiny JFO.

Potlačení hlavních nepřátelských sil kolem Mariupolu nám umožnilo připravit a vytvořit obranné linie tam, kde jsou naše jednotky dnes, a důstojně odrazit agresora. Dostali jsme kriticky potřebný čas na vytvoření záloh, přeskupení sil, získání pomoci od partnerů,“ uvedla Ukrajina.

O tomtéž hovoří poradce šéfa prezidentské kanceláře Michail Podoljak a další představitelé ukrajinských úřadů – posádka Mariupolu svým odporem zadržela obrovské nepřátelské síly.

Co se stane nyní, po odchodu ukrajinské armády  z Azovstalu?

Z politického a informačního hlediska Rusko vyhlásí své vítězství a konečné ovládnutí města.

Z vojenského hlediska to bude znamenat přesun nepřátelských jednotek z Mariupolu do jiných směrů.

Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny hovoří o 17 praporových taktických skupinách Ruska a „DPR“ v Mariupolu. To je asi 20 tisíc lidí. Ale zjevně mluvíme o silách, které byly ve městě od začátku. Poté, co byla ukrajinská armáda zablokována v Azovstalu, byla odtud přesunuta část jednotek.

Kolik zbývá, není příliš jasné. Ale pro jistotu se bavíme o několika tisících vojáků. Nyní se zřejmě přesunou do jiných oblastí. Včetně těch, které vyžadují dovednosti útočných operací ve městě. Například u Severodoněcku.

Tak  takhle nějak  vypadá  ZPRAVODAJTSVÍ. Nikoliv  ta  tupá  jednostranná propaganda  z Kavčích hor a českého mainstreamu! Která slouží jednomu jedinému cíli  – živit a přiživovat  válečnou  a proukrajinskou hysterii.

Ten  článek  Strany . ua  vyšel před  více než  24 hodinami. Co se  od  té doby změnilo v Azovstalu?

Ruské ministerstvo obrany: 694 ukrajinských ozbrojenců zablokovaných v Azovstalu se za den vzdalo, včetně 29 zraněných. Podle ministerstva se od 16. května v Azovstalu vzdalo celkem 959 ozbrojenců, včetně 80 zraněných, z nichž 51, kteří potřebovali hospitalizaci, byly umístěny v novoazovské nemocnici v DLR.
https://t.me/rian_ru/163713

Ne, ještě nejsou všichni.  Do  2 000  jich  ještě  dost schází. Zejména  velící důstojníci. Uvidíme, jestli zvolí  „čestnou smrt  opravdových hrdinů“  nebo zdali  vylezou  z děr o oni  s rukama nad  hlavou. Když  ví, že jich s e žádná výměna  týkat nebude. Ať  si  Zelenský ne Arestevič  blábolí, co chtějí:

Situace kolem evakuace vojáků z Mariupolu je „příliš křehká“, a proto se úřady rozhodly ji nekomentovat. V rozhovoru s Markem Feiginem to řekl poradce vedoucího úřadu prezidenta Arestovič. „Existuje rozhodnutí, že dokud operace probíhá, nic nekomentujeme. Všechno je tam příliš křehké a jediné neopatrné slovo může všechno zničit. Nedopusťme, aby se kluci a holky dostali do potíží. Až ti, kteří se evakuací zabývají, řeknou, že je to možné, vyjádříme se k tomu,“ řekl Arestovič.
https://t.me/stranaua/42700

V Rusku snad  byl do Dumy předložen  zákon o prohlášení  Azova za teroristickou organizaci a jeho příslušníky za teroristy. Podle opolčenských zdrojů  se tzv. Doněcká republika připravuje  na velký proces  s  Azovity, kde jim to hodlají spočítat za všechno, co na Donbase provozovali  od roku  2014.

Nicméně, právě  mne přepadly  Kavky  znovu – tentokráte  středeční večerní  Televizní  noviny….

Už nepatrně pustili něco z toho, co psala  Strana. ua  včera  odpoledne. Ale jen velmi málo. Hlavně  Zelenského. A  pak o Azovu,  že  to je  vlastně  něco jako Maltézští  rytíři, křížení s Rychlými šípy.

Kavčí hory, respektive  ČT  opravdu nikdy nezklamou!

Dodatek:

Flash je  venku jen pár  minuta  jeden z kosířů už  reagoval.  A poslal mi  tuhle  faksimile  skoro 80 let starých Lidových novin: Podobnost se  současností čistě  náhodná.

Výstřižek

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.